AANBESTEDING. Tarwe ei Mooi, l Haver en Kantgras, Haver en Kantgras, Advertentien. op Maaudag 30 Juli a. s., aantebesteden: Openbare Verkooping. 2.7959 Hectaren Tarwe, 1.9620 Hectaren Rogge, 7508 Centiaren Winter- gerst, Openbare Verkooping. Op Woensdag 18 Juli 1888, 2.33.36 HECT. op Vrijdag 20 Juli 1888, publiek verkoopen 1H.A. 79A.89 c.A. Gras, als zij van examen-commissie» spreekt, dat die niet optreden voor het openbaar, ook niet voor het bijzon der, maar voor het lager onderwijs in het algemeen." Door het hoofdbestuur der Vereeniging voor christelijk nationaal schoolonderwijs, is, in den districts- raad Zeeland, in plaats van wijlen ds. D. Rijnders, benoemd de heer M. De Jonge Jz. te Goes. Aan het eind-examen van 's Rijks hoogere burger school te Bergen-op-Zoom hebben o. a. voldaan mej. W. Van Renterghem en de heer H. Van Deinse. Aan de theol. school te Kampen heeft o. a. met goed gevolg het litterarisch examen afgelegd de heer F. Staal. Naar men aan het Haarl. Dagbl. mededeelt, heeft de minister den heer P. H. Van der Ley, direc teur van de kweekschool voor onder wijzei essen te Haarlem, niet toegestaan deze betrekking nevens die van directeur der rijkskweekschool te blijven vervullen. De heer Van der Ley treedt derhalve als directeur der eerstgenoemde inrichting af, tot leedwezen van allen die met hem ten opzichte van deze functie in eenige relatie stonden. Deze betrekking zal niet weder worden vervuld. De commissie voor de bedoelde kweekschool zal zich in -hoofdzaak met die taak belasten. Het aantal dergenen, die sympathie betuigden voor het voorstel Moerman tot afschaffing der verge lijkende examens, bedraagt reeds meer dan 300. Daar onder zijn er velen, die juist door zulk een examen in de voornaamste steden als hoofden van scholen zijn geplaatst. (N. R. Ct i i i i o Rechtszaken. Het gerechtshof te 's-Gravenhag-* heeft Zaterdag den schippersknecht uit Middelburg, door de rechtbank aldaar, wegens mishandeling van eenen knaap, tot 7 dagen gevangenisstraf veroordeeld, in hooger beroep eene boete van 25 opgelegd. Landbouw en Veeteelt. Pas is de zuivelfabriek te Achlum in werking, die te Haskerdijke nog in aanbouw, of te Workurn besloot men, ook eena boterfalriek te stichten, zoodat men gerust kan zeggen dat zij in Friesland als paddestoe len verrijzen, wel een bewijs dat de uitkomsten goed ïijo. Stellig is het getal dier fabrieken in Friesland spoedig tot een 30tal geklommen. Van het eiland IJselmonde schrijft men in de JV. R. Ct.De prijzen, welke de eigenaars in Noord- Holland, Zeeland enz. vragen voor hun te veld staand vlas zijn zeer hoog, zelfs tot bijna 500 per HA., zoodat verschillende vlasboeren uit dit eiland niet ge negen zijn, voor zulk een hoogen prijs te koopen. De voorraad vlas zal dit jaar in dit eiland niet groot zijn. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Nieuwerkerk bij Zieiiksee: «Door den slechten stand der veld vruchten is het vooruitzicht op den oogst in deze streken in geen jaren zoo ODgunstig geweest als op dit oogenblik. "Wintergranen, voor zoover ze niet zijn uitgeploegd, staan te dun, vallen door en de vrucht zetting wordt belemmerd. De zomergranen lieten zich aanvankelijk gunstig aanzien, doch het voortdurend natte koude weer werkt zeer nadeelig. Beetwortelen zijn door de droogte in Mei en Juni zeer ongelijk opgekomen, terwijl de ongunstige weersgesteldheid de kleine plantjes allen groei beneemt; algemeen ismen van gevoelen, dat van de tweede opkomst weinig of niets terecht komt, daar het blad der eerst opgeko- menen aan de laatsten alle zon en warmte beneemt. Roode klaver gaf bij de eerste snede en welke nu overal is binnengehaald, nauwelijks Va van de gewone opbrengst, terwijl de qualiteit van het hooi door on kruid, een gevolg van te dunnen stand en het on gunstige weer tijdens de hooibeieiding, veel te wen- schen overlaat. De hooi-opbrengst der weilanden zal niet tegenvallen, doch de qualiteit is bedenkelijk. Twee- en driejarige meekrap stond voor eenige dagen zeer mooi, doch overal beginnen zich gele plekken te ver- toonen. Jonge meekrap is buitengewoon slecht. Aard appelen lijden ook door het natte weer, de qualiteit is aanvankelijk slecht". Gemengde Berichten. Door den heer J. B. alhier werd Zaterdagavond bij de politie aangifte gedaan, dat bij hem was ont vreemd eeDe portemonnaie, vermoedelijk door twee dienstmeisjes. Een onmiddellijk daarop ingesteld onder zoek bij eene der meisjes leidde tot geen resultaat, doch toen kort daarop de politie zich bij het andere meisje, zuster van eerstbedoelde, vervoegde, bleek, dat deze in het bezit der purtemonnaie was geweest, doch haar nog had kunnen afgeven aan hare zuster, die de politie was vooruitgesneld maar door de e bedekt werd besurveilleerd. Bij onderzoek bleek de portemonnaie te bevatten 4% cent. Tegen beide meisjes is proces-verbaal opgemaakt. Ten bewijze dat onze Hollandsche wielrijd» rs niet bij hunne buitenlandsche sportbroeders behoeven achtertestaan, vernamen wij dat gisteren onze stadge noot dhr. A. S. Fransen v. d. Putte op een rover- savely den weg van Goes tot Vlissingen heeft afge legd in niet meer dan 1 uur 36 minuten, welken af stand hij onafgebroken heeft afgereden Hoe ongeloof lijk kort dit tijdsverloop moge schijnen, durven wij voor de waarheid instaan, daar er ooggetuigen aan wezig waren bij vertrek en bij aankomst. Terwijl gister (Zondagavond) de wed. B. in de Wijngaardstraat albier met de bij haar inwonende wed. W. van huis waren, heeft zekere vrouw G., die daar in de buurt woont, van die gelegenheid ge- brnik gemaakt, om zich door eene in den gang naast die woning zich bevindende gesloten deur toegang tot de woonkamer en zoo tot den winkel te verschaffen. Toen de wed. W. om half 8 uren te huis kwam, vond zij bij den toonbank tot haar grooten schrik ge noemde vrouw G., die voorgaf binnenj gekomen te zijn omdat zij zoo'n leven in huis gehoord had en nu eens wilde zier, wat er gaai <le was. De uitkomst heelt echter niet bewezen, dat dit haar drijfveer is gt wecst, want de politie albier, die met het voorgevallene dadelijk in kennis is gesteld, is er, naar wij vernemen, na ingesteld onderzoek in geslaagd bij den zoon van vrouw G. bovengenoemd, die zich te Middelburg in garnizoen bevindt en dien avond daarheen uit Goes moest vertrekken, heden een half pond tabak en eenige sigaren in beslag te nemeD, waarvan het eerste reeds gebleken moet zijn afkomstig te wezen uit den winkel van de wed B. De politie zet haar onderzoek voort. Er beginnen zich hier en daar, o. a. te Heinkens- zand, reeds sporen van de aardappelziekte te vertoonen, vooral bij de vroege aardappelen. Als middel tegen dit kwaad meldt men ons, dat, wanneer de ziekte zich nog niet aan de knol heeft medegedeeld, men het loof moet afsnijden en de knol geheel onder de aarde bedekken en dus van de lucht afsluiten. Het kwaad zal zich dan niet aan de knol mededeelen en hoewel deze laatste dan niet veel meer groeit, heeft men toch altijd iets, terwijl bij het voortwoekeren der ziekte de knol geheel verloren gaat. Hedenmorgsn sloeg te Smoutskerke een wagen beladen met hooi om, met het noodlottig gevolg dat een der daarop ïittenden, de 22jarige zoon van den landbouwer v. W. te Driewegen, op de plaals dood bleef. Vrijdag deden de leden der zangvereeniging te Borsele in een viertal rijtuigen een prettig uitstapje naar Walcheren. Behalve Vlissingen en Middelburg bezochten zij een aantal andere plaatsen. In acht ge meenten, waar zij eenige zangnummers ten gehoore brachten, mochten zij ondervinden dat zij een goeden indruk achterlieten. Kruiningeii. De ha-idboogschutterij »De drie koren- bloemkeiïs" albier zal, met de inwijding van de nieuwe vogelsteng op 8 Augustus a. s., een concours geven, waartoe alle vereenigingen op Zuid- en Noord-Beveland zulltn uitgenoodigd worden. Kruiuingen. De leden van de gymnastiek- en scherm- vereeniging x>de Schelde" alhier hebben Zondag 11. een wandeltocht door het eiland Tolen gemaakt. Ach tereenvolgens werden bezocht: St. Maartensdijk, Scher- penisse, Poortvliet, Tolen en Bergen-op-Zoom. Op deze laatste plaats werd de opstijging van den heer L'hoste bijgewoond. Eenige dagen geleden heeft de beurtschipper van Tolen op Middelburg het ongeluk gjhad dat zijn schip d .or den hevige» wind van zijn anker sloeg en zóo vast op het Bergsche schor geslingerd werd, dat het er zelfs met hoog water niet af te krijgen is. Men zal nu beginnen met het schip langs de geheele schor tot aan het diep te ontgraven. Butii. Gistervoormiddag passeerden alhier de stoom schepen «John Bull", «Princes Stephanie", »I. B. Maas", «Catharina" en «Telegraaf 4", allen met pleizierreizi- gers naar Vlissingen. Een 5tal Belg. jachten ankerden albier op de reede met reizigers voor deze plaats. Ten circa 5% uren namiddags zag men van hier een luchtballon in de verte nederdalen, naar gissing op de Slikken in de Oosterschelde. Bath. Naar men verneemt, zijn Donderdagnacht al hier een lOtal jonge kippen ontvreemd; van welken diefstal de dader of daders nog onbekend zijn. In den toestand van den verwonde J. G. G., in het gasthuis te Middelburg, is merkbare verbetering waar te nemen en er schijnt gegronde hoop op herstel te bestaan. Na lang van zeer nabij door 't water te zijn bedreigd is de kuip van den Anna Frisopolder (N.-B.) Donderdag jl. ingeloopen en staat de daarin groeiende oogst in 't zilte nat. (M. Ct.) Te Ter-Neuzen is een der wieken uit een molen naar beneden gevallen. Als bij toeval kwam de zware massa juist terecht op het pleintje vóór den molen, slechts materiëele schade veroorzakende. Ia een tuin te Boxtel staat een witte treurroos. die aan hare vele takken op één stam p. m. 800 rozen en knoppen draagt. De boom vormt een priëel, waaronder verscheidene personen kunnen zitten. De emigratie naar Transvaal neemt in het Noor den van ons land toe. U.t Assen en omstreken zuilen dit jaar weer enkelen derwaaits vertrekken. De be richten omtrent den toestand, waarin sommigen der vroeger derwaarts vertrokkenen zich bevinden, luidden zeer gunstig. In de Buiner en Eksloermonden is het turf graven geëindigd en staat de turf en baggelaar voor een deel droog op het veld. De uitbetaling der dagloonen heeft er tegen het in Mei gemaakte accoord plaats, zoodat er 8 per dagwerk en 5.50 per stobbe wordt be taald. De turfprijs is er met 2 verhoogd en bedraagt dus van de dikke turf 36 tot 38 per dagwerk. Reeds werd hier en daar met de afl ivering der nieuwe brandstof begonnen. De oude is opgeruimd. De scheep vaart is vrij levendig. Laatste en telegraphlsche berichten. Volgens bericht uit Kaapstad is Zaterdagavond overleden de president van den OraDje-Vrijstaat dhr. J. H. Brand. 's-Gravenkage. Een telegram van 16 Juli van den Gouverneur-Generaal meldt, dat te Tjilegon ook nog vermoord waren de zoutpakhuismeester Bachet en de boormeester Grondhout en diens vrouw. De rust kan hersteld geacht worden. Wel zijn vele verdachten waar onder Hadjih gevat, maar de leiders nog niet. De kampong Dedji schijnt het brandpunt te zijn. De von nissen der inlandsche rechtbanken en de daarop ge volgde geestdrijverij schijnen de oorzaak der onlusten. De resident acht voorsbands de zaak niet van uitge breide beteekenis. De directeur van het binnenl. be stuur Van Vleuten is tot het doen van onderzoek ge zonden. '«•Graveihage. De Minister Mackay, met den Mi nister Ruijs heden de voogdijwet in de vereeuigde zitting der Kamers inbrengende, verklaarde dat de Regeering niet geaarzeld had de voogdij optedragen aan de Koningin moeder, die met zooveel toewijding en mo derlijke zorg waakt voor de opvoeding der jeuglige P/inses. Haar zal ter zijde staan een raad van voogdij, vier leden daarvan zal de Koning benoe men, terwijl vijf hooge staatsdienaren door de wet zullen aangewezen worden. Overigens zijn, behoudens enkele noodzakelijk uitzonderingen, de bepalingen uit het Burg. Wetb. betrekkelijk de voogdij van toepas sing. De Regeering hoopt dat het ontwerp slechts in verwijderde toekomst, mocht 't zijn nimmer, in werking zal behoeven te treden. Het ontwerp is verzonden naar de afdeelingen. Eene commissie is benoemd tot wijziging van het reglement van orde voor de vereenigde zitting. Nader seint men ons uit 's-Hage: Uit de gedrukte voogdijwet blijkt, dat de Raad van voogdij zal best aan uit vier door den Koning, den Raad van State ge hoord, aantewijzen Nederlanders, den vice-president en het eerstbenoemde lid van d- n Raad van State, den voorzitter van de algemeene rekenkamer, den president en den procureur-generaal van den Hoogen Rand. Bij een volgend huwelijk verliest de moeder-voogdes de voogdij, tenzij zij voor de voltrekking van het huwelijk als zoodanig bevestigd worde door de wet. Haar echtge noot is alsdan geen medevoogd. De zorg voor de per soon der minderjarige Koningin is opgedragen aan de Moeder-voogdes; de raad van voogdij vervult zijn taak als toezienden voogd en geeft machtiging waar gewoon lijk rechterlijke tusschenkomst wordt vereischt. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Zaterdag had ten Raadhuize alhier de verpach ting plaats van eenige aau de gemeente behoorende gronden. Ingeschreven werd: voor den grond aan de Oosthavenzijde door P. Schrijver Cz. voor f 50,10, L. Korstanje Dz. voor 50, M. Labeur voor 47 en 45 (resp. voor 14 en vopr 7 jareü), J. Govers voor 44 voor d»n grond aan de Achterhaven door P. F. De Brandt voor 30; voor den grond aan de Oudehaven door Fr. Cornu voor 185, en voor den grond achter school B door P. J. Kou- wenberg voor 152, door J. De Jonge voor 140, alles per jaar. De toewijzing geschiedt a. s. Zaterdag. lleinkeuszand. Bij de Zaterdag jl. gehouden publieke verkooping door den notaris Ph. M. De Ronde Bresser van twee aan elkander gebouwde woonhuizen staande en gelegen onder deze gemeente, waarvan een tevens herberg met vergunning, genaamd «de vier Winden", met erf en tuin groot 6 Aren 90 Centiaren en 2 Aren 40 Centiaren, zijn toegewezen aan M. Van Damme voor 600 de beide perceelen. Zaterdag werden te 's H^erenhoek door notaris De Ronde Bresser van Heinkenszand publiek geveild een woonhuis, schuur, erf en tuin te 's Ileerenhoek op het dorp groot 03.90 are en het erfpachtsrecht op 03 30 are grond met de daarop gestichte gebouwen aldaar aan den Mooldijk, een en ander behoorende tot den faillieten boedel van G. Faes. Het eene perceel werd toegewezen aan P. Brandt te 's Heerenhoek voor 510 en het andere aan J. De Wit aldaar voor 700. Burgerlijke Stand Goes van 13 tot 16 Juli 1888. Geboren: 15, Pieternella Maria, d. v. Hubertus Jo hannes Pennings en Pieternella WolfaertPieter nella, d. v. Nicolaas Hageman en Klazina Cornelia Baden; 16, Jan Marinus, z. v. Willem Fredeiik Van Riet en Maria De Windt. Marktberichten. ROTTERDAM, 16 Juli 1888. Granen vast, doch aanvoer matig. Tarwe 10 ets. hooger. Bnitenlandsch vast, stil. Meel onver anderd. TARWEf 6,60 a f 7,60 WINTERGERST- 4,50 - 5,25 ZOMERGERST- 4 30 - 4,75 ROGGE- 4,75 - 5,70 HAVER2,— - 3,60 PAARDENBOONEN 5,— - 5,85 DUIVENBOONEN6.25 - 7,— BRUINE BOONEN 8,— - 11,— WITTE BOONEN- 11,— - 14,— BLAUWE ERWTEN 680 - 7,50 KANARIEZAAD- 7,— - 8,— Voorspoedig bevallen van een flinken JONGEN II. WOLFAlmekinders. Ilansweerd, 16 Juli 1888. V Tot onze diepe smart overleed heden avond zacht en kalm, na eene langdurige ongesteldheid, onze zeer geliefde echtgenoote en moeder PIETERNELLA KOLE, in den ouderdom van ruim 56 jaren. Allen, die de overledene gekend hebben, zullen beseffen, wat wij in haar verliezen. 's-Heer Hendrikskinderen, 15 Juli 1888. Mede namens de overige familie betrekkingen D. PANNY en kinderen. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed in den ouderdom van 68 jaren, onze geliefde moeder en behuwd- moeder Mevrouw de wed. A. OUDIJK swanenburg. G. A. OUDIJK. P. J. DE HAARTOudijk. Dr. O. J. A. DE HAART. L. M. V ERVENN EOu dij k. P. J. J. VERVENNE. Eenige en algemeene kennisgeving. Bezoeken van ronwbeklag kannen niet worden afgewacht. Gouda, 13 Juli 1888. V Allen, die ons blijken gaven van belangstelling bij de geboorte van onzen zoon, onzen hartelijken dank. Jb. LOGGERS. WILH. LOGGERS— Goes, 11 Juli 1888. Duvekot. V Hartelijk dank voor de talrijke be wijzen van deelneming, bij de ziekte en het overlijden van onze geliefde zuster onder vonden. Namens Broeders en Zusters: C. B. VAN AKEN. Goes, 16 Juli 1888. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van 's-Gravenpolder maken bekend dat zij des namiddags te 3 uren, in het Gemeen tehuis te s-G-ravenpolder, zullen trachten het bijbouwen der School aldaar met eenige veran deringen in de bestaande School, waarvan aanwijzing zal geschieden op denzelfden dag, des voormiddags te 10% uren, door den heer LE CLERCQ, Archi tect te Kruiningen. Het bestek met teekeniüg ligt ter inzage ter Secretarie; van af Woensdag 18 Juli is het bestek verkrijgbaar bij genoemden Architect en bij den Secretaris F. W. PRUMERS te 's-Gravenpolder, tegen be taling van éen gulden. 's-Gravenpolder, den 16 Juli 1888. Burgemeester en Wethouders van 's-Gravenpolder, J. RIS SE EU W. De Secretaris, F. W. PRUMERS. De Notaris DE RONDE BRESSER zal OP WOENSDAG 18 JULI 1888, des voormiddags lOureD, tes-Heer Arends- kerkein de herberg bij J. De Ruijter, ten verzoeke van den Weled. heer J. A. Bevier De Fouw, publiek verkoopen wassende in den Schengepolder, gemeente s-Heer Arendskerkein 5 perceelen te Wissekerke, in den Omloop, in 2 perceelen aldaar in Boom gaar dhoek. des morgens te 11 uren, zal dhr. A. Wat tol, in de herberg bij Geus te s-Heerenhoek, publiek verkoopen: wassende in de gemeente Borsselenabij s-Heerenhoek, te veilen in perceelen. Informatiën te bekomen ten kantore van den heer W. PELLE te Goes. De Notaris MULOCK HOUWER zal 's namiddags te 1 uur, te Nisse, bij C. De Blaai, voor het Burgerlijk Armbe stuur te Goes, 1 HA. 52 A. 70 c.A. in Nisse in Oosterhuigendijke, vroeger in pacht bij P. Lutijn; 1 H.A. 87 A. 23 c.A. in s-Heer Abtskerke aan de hooge heul, vroeger in pacht bij F. De Back de tweede suede van wassende aldaar. Breeder bij biljetten omschreven.

Goessche Courant | 1888 | | pagina 2