1888. N#. 84. Dinsdag 17 Juli. 75ste jaargang. VARKENSZIEKTE TRICHINENZIEKTE gebaggerde grond Personeele Belasting GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. OPENBARE VERGADERING van den Baad der gemeente Goes, op WOENSDAG den 48 JULI 1888, des avonds te 8% uren. Goes, den 46 Juli 4888. Da Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Rekening gezondheidscommissie. IV. Ingekomen stukken. V. Aanvrage van het bestuur van het Gasthuis tot wijziging van en af- en overschrijving op de begrooting dier instelling voor 4887. VI. Staten van oninbare posten en restanten over 4886 en 1887 van den Hoofdelijken Omslag. VII. Idem van de belasting op de honden. VIII. Aanvragen om remissie van aanslag in den Hoofdelijken Omslag voor 4888. IX. Verzoek van B. Remijnse om vernieuwing der pacht van een perceeltje grond in de Achter haven. X. Afkoop van cijnsen door J. De Jager. XI. Verordening op de straten, enz. XII. Eerste suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag voGj* 1888. XIII. Idem van de belasting op de honden. De aandacht van de houders vau varkens wordt gevestigd op het Koninklijk besluit van 27 Maart L888 (Staatsblad no. 67). waarbij onder de besmettelijke ziekten van het vee ook r.ijn opgenomen de (namelijk de besmettelijke VLEKZIEKTE en de be smettelijke BORSTZIEKTE der varkens), alsmede de bij de varkens. Ook ten aanzien van deze ziekten moet dus voortaan, krachtens de wet van 20 Juli 1870 (Staatsblad no. 131), het volgende worden in acht genomen: a. dat, wanneer zich bij eenig stuk vee verschijnselen ▼an eene besmettelijke ziekte openbaren, daarvan door den houder of hoeder onmiddellijk kennis moet worden gegeven aan den Burgemeester der gemeente, waar het vee zich bevindt; b. dat zulk een stuk vee onmiddellijk van het overige vee moet worden verwijderd en afgezonderd gehouden c. dat, indien een aan eene besmettelijke ziekte lijdend stok vee is gestorven, de houder of hoeder verplicht is daarvan onmiddellijk kennis te ge\en aan den burgemeester der gemeente, waar het gestorven dier zich bevindt. Tegen overtreding van het onder a vermelde is bedreigd eene geldboete van ten hoogste f75 en tegen overtreding van het onder b en c vermelde een hech tenis van ten hoogste éen jaar of geldboete van ten hccgstc f500. Voor ordi verwezen naar art van voornoemd Koninklijk bsalnit, beLt-ki ing hebbende op 4e besmet telijke vlekziekte ea de besmettelijke borstziekte der varkens, ca luidende; #Eigenaars van zieke of verdachte dieren, die deze slachten, moeten vóór of onmiddellijk na het slachten hiervan kennis geven aan den Burgemeester der gemeente, waar de zieke of verdachte dieren zich bevinden. #De geslachte zieke dieren mogen niet vervoerd, noch in consnmtie gebracht worden, dan nadat zij door de zorg van den Burgemeester en op kosten van den eigenaar door een geexamineerien veearts gekeurd en door dezen voor consumtie geschikt geoordeeld zijn #Het bloed en de ingewanden der zieke dieren, alsmede de voor consumtie afgekeurde of gestorven dieren en overblijfselen ?an zoodanige dieren, moeion worden verbrand of op andere wijze, door den districts.veearts te bepalen, onschadelijk gemaakt." De houders van varkens worden ten slotte dringend gewezen op het hoog belang van de bestrijding der bovengenoemde ziekten, die ook hier te lande reeds, vooral in den zomertijd, groote verliezen hebben be rokkend. Goes, 14 Juli 1888. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Zoolang de voorraad strekt is van de gemeente gratis te verkrijgen, indien men zich daartoe bij den Bouwmeester aanmeldt. Goes, den 14 Juli 1888. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d W HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Het primitief kohier no. 1 van de voor deze gemeente over het dienstjaar 18881889 is op heden ter invordering gesteld in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente. Goes, den 16 Juli 1888. De Burgemeester von Goes, J. G. d. W. HAMER. GOES, 1G Juli 1888. Onze berichtgever van de rechtzaken der anv rechtbank te Middelburg verzoekt ons een door hem gepleegd verzuim te herstellen door de vermelding dat de officier van justitie jl. Vrijdag bij de behande ling der zaak van den diefstal bij wed. De R. alhier ook bijzondere hulde heeft gebracht aan de activiteit van den burgemeester van Wemeldinge, dhr. P. Dekker Jz. De langverwachte en veelbesproken opstijging van den luchtballon zal dan eindelijk morgen in den tuin der sociëteit V. O. V. plaatshebben en al is het nu niet door dhr. L'hoste, maar door zijn compagnon Wolff, en niet zooals aanvankelijk bepaald was met het luchtschip «L'hirondelle", maar met »Le Voltigeur", de belangstelling zal daarom niet minder groot zijn. Wij verwachten dan ook wel, dat, wanneer het weder wat wil medewerken, er vele nieuwsgierigen zullen zijn en vooral hun, die nimmer eene opstijging per luchtballon zagen, kunnen wij wel aanraden, ook voor zooveel de vulliDg betreft, eens een kijkje te gaan nemen. Het is misschien niet onaardig naar aanleiding van deze opstijging het volgende in herinnering te brengen. De eerste luchtreis in Nederland werd ondernomen door den Franschman Blanchard den 42 Juli 4785 steeg hij uit den tuin van het Oude Hof te 's Hage op. Bij do vulling bleek, dat kwaadwilligen met spel den of een peanemes gaatjes in den ballon hadden gemaakt gedurende den tijd, dat deze tentoongesteld was geweest. Zoo kwam het, dat, ofschoon mjn reeds te 2 uur 's middags begonnon was, des avonds te 7 uur de ballon nog slechts voor twee derden gevuld was, en de toegestroomde scharen op zoo luidruchtige wijze hun ongeduld te kennen gaven, dat Blanchard besloot, toch maar optestijgen, 't ging zoo 't ging. Te voren was aan twee officieren een plaats in de luchtschuit beloofd; maar toen de ballon nu niet ge heel gevuld kon raken, kon zij ook geen drie perso nen omhoog dragen. Eén der officieren moest dus be neden blijven; maar wie? Er ontstond daarover een twist, die zoo hoog liep, dat behalve de Fransche gezant ook de Prins-Stadhouder zich ermee moest bemoeien. Em lelijk ging het gevaarte, bleef aan een schoorsteen hangen, waarvan het slechts met moeite werd losgemaakt, en zweefde toen verder de ruimte door. Blanchard en zijn tochtgenoot schreven en zon den bezwaarde brieven naar beneden. De ballon dreef tot in de buurt van Gouda, waar men hem liet dalen op een weiland. Een aantal boeren stonden met stok ken en hooivorken gereed en ontzagen zich niet, den ballon te vernielen. Da eigenaar van het weiland eischte daarenboven 40 dukaten vergoeding van schade, die niet bestond. Blanchard beduidde hem, dat hij geen geld bij zich had, omdat dit in de lucht niet gang baar wasbij zou den boer echter een briefje geven, waarop deze den volgenden dag in Den Haag zijn geld kon gaan halen. Het briefje, in het fransch ge schreven, luidde»Ik ondergeteekende verklaar neer gekomen te zijn op een leeg weiland van een lompen, brutalen boer, die hierdoor niet het minste nadeel geleden heeft en die de onwaardigheid had, 40 due. van mij te eischen, na geholpen te hebben om mijn schuitje en den bol te verscheuren. Blanchard." Da reiziger keerde over Rotterdam naar Den Haag terug, waar hij veel eerbewijzen ontving. Da eerste Naderlandsche luchtreiziger was de Haar lemmer Abraham Hopman, die op 29 Sept. 4804, 's middags 4 uur, te Rotterdam opsteeg en kort daarna door zijn ballon heel netjes in een sloot werd gedeponeerdhet luchtschip ging toen nog een reisje op zijn eentje ondernemen, maar viel spoedig onder Wassenaar in een bosch neer. Door de ijverige bemoeiingen van den heer A. Van Schelven werden ten vorigen jare door eenige ingezetenen van Goes gelden bijeengebracht om een doofstom zevenjarig knaapje, Gerardus Schrij- v e rte kunnen plaatsen op het doofstommen-insti tuut te Groningen. Thans, na ruim 40 maanden aan die inrichting te hebben vertoefd, is bedoeld knaapje voor eenigen tijd hier teruggekeerd en het is inder daad opmerkelijk, welk eene verandering het in dat korte tijdsverloop reeds heeft ondergaan. Niet alleen dat de gelaatsuitdrukking van het kind eene geheel an dere is geworden en zij getuigt van ontwikkeling en beschaving, die bij hem te voren te vergeefs werden gezocht, maar de proeven in schrijven en spreken, die hij voor ons aflegde, leverden het bewijs, dat hij het onderwijs aan het doofstommen-instituut met vrucht kan volgen. Dwingt dit resultaat eenerzijds eerbied af voor den tact en het geduld der onderwijzers aan die inrichting verbonden, anderzijds doet het de hoop koesteren, dat de knaap de lessen tot het einde toe zal kunnen volgen. De milde bijdragen daartoe ten vorige jare gegeven zijn daartoe wel toereikend, en de schoone resultaten zijn eene heerlijke belooning voor de gevers en in de eerste plaats voor den hear Van Schelven, die in dezen het initiatief nam. Toch blijven voor de onbemiddelde ouders nog tal van kleinere uit gaven, waar ?oor eene tegemoetkoming zeer zeker wel kom zou zijn. Mochten er onder onze stadgenooten zijn, die 2ich opgewekt gevoelen een penningske voor dit goede doel af te zonderen, dan is onze redactie gaarne bereid dit in ontvangst te nemen en aan de ouders van den knaap af te dragen. Zaterdagavond werd boven de koopmansbeurs de gewone driemaandelij ksche vergadering der werk- liedenvereeniging «Eigen hulp" alhier gehouden. Uit het verslag over het tweede kwartaal dezes jaars, in die bijeenkomst uitgebracht, bleek o. a. dat gedurende dat tijdsverloop was ontvangen 453.09, terwijl was uitgegeven 496,40, waaronder de aan zienlijke som van ƒ495 wegens uitkeering bij ziekte. Het kas-8aldo bedroeg op 30 Juni 504,44. Hoewel enkele leden hadden bedankt, waren er ook weer eenigen bijgekomen, zoodat de vereeniging thans bestaat uit 448 leden. Tot bestuurslid in de plaats van A. M. Sampon, die wegens zijne benoeming tot bode als zoodanig had bedankt, werd gekozen J. De Keijzer, die zich deze keuze liet welgevallen. Het defioitieve programma voor den op 28 en 29 Augustus te Tilburg te houden internationalen muziekwedstrijd is verschenen. Mededingen zul len o, a. in Afdeeling «uitvoering van eigen gekozen stukken": 4e afdealing, sectie A, dd. schutterij te Mid delburg; 4a afdeeling, sectie A, Harmonie" te Haam stede sectie B. «Oefening kweekt kennis", te Wemel dinge; «Concordia", te Tolen. De Nieuwe Koninklijke Harmonie te Tilburg, van wie het feest uitgaat, zal den wedstrijd openen met eene feestouverture, compositie van den toonkunstenaar R. Hol. Op uitnoodiging van het kiescomité der «Volks partij" is het lid der Tweede Kamer de heer O k m a Zaterdagmiddag le Wolvega gekomen, om inlichtingen te geven aangaande zijne handelingen, die tot zijne schorsing als lid van den gemeenteraad van Wym- britseradeel hebben geleid. Het publiek, en ook de pers, mochten daarbij niet tegenwoordig zijn. Volgens particuliere berichten zal de afgetreden gouverneur van de kolonie Suriname, de heer S m i d t, zich in liet laatst dezer maand raar Nederland be geven, ten einde medio Augustus hier te lande aan te komen. Tot leden der commissie van rappor teurs over het voorstel vati den heer Domela Nteu- wenhuis betreffende de gedwongen winkel nering, zijn door de afdeelingen der Twee le Kamer benoemd de heeren Heemskerk, Goeman Borgesiu», Reekers, Van der Feltz en Verniers van der Loeff, tevens voorzitter der commissie. De anti-revolutionaire leden van de Tweede Kamer hebben Donderdagavond eene partij- of clubvergadering gehouden. Onder de vele verzoekschriften, die in de laatste weken bij d? Tweede Kamer zijn ingeko men, behoort een uitgaande van den heer J. C. Brutel de la Rivière, predikant en voorzitter van de afdee ling der afschaffingsvereeniging te Haarlem, ten einde het gebruik van sterkedrank te verbieden voor ieder, die bij de bediening van het spoorwegmateriëel met eenige functie is belast. Bij dit verzoek hebben zich de Haagsche afdeeling van »de Nationale Christen geheel onthouders-vereeniging" en de afdeeling Enk huizen der Afsch. Ver. aangesloten. Aan een s c h r ij v e n uit Transvaal is het volgende ontleend In de Transvaal is behoefte aan goede, geëxami neerde onderwijzers, wier lust en begeerte het is om bij voortduring hun krachten aan 't onderwijs te wijden. Er zijn, zou ik zeggen, drie «soorten" van onderwij zers: 4. zij, die als onderwijzer werkzaam zijn zonder akte als zoodanig te bezitten 2. geëxamineerde huisonderwijzers (boerenschoolmeesters), en 3. zij, die door een of ander kerkelijk bestuur aan eene school geplaatst zijn. Over de eerste soort spreken we niet. Ze dienen als noodhulp, ofschoon ook onder hen flinke lui gevonden worden. Tot de tweede behooren zij, die als geëxami neerde onderwijzers uit Nederland hierheen gekomen zijn en nu bij een boer voor 5 pond f 60) in de maand, boven kost en inwoning, huisonderwijz geven. Tot de derde behooren zij, die aan eene school ge plaatst zijn. Onderwijzers, die tijdens hun verblijf bij een boer getoond hebben, dat zij deugdelijke onderwij zers zijn, onderwijzers, die in handel en wandel een goed voorbeeld aan de jeugd geven, kunnen hiervoor in aanmerking komen. Om meer zeker te zijn eene goede onderwijzersplaats niet zoo spoedig te verliezen, komen zij vooral in aanmerking, die bewijzen kunnen, dat zij gehuwd zijndit laatste is, ofschoon niet bij wet of reglement bepaald, volstrekt niet van belang ontbloot om vooruit te komen. Voorts zijn degelijkheid, ijver en vooral een gods dienstig leven zoovele aanbevelingsbrieven voor den onderwijzer in Transvaal. Voor de waarheid van 't bovenstaande wordt inge staan door een onderwijzer, die reeds jaren lang in Transvaal zijn werkkring heeft. (TV. A. W.) Naar de Avondpost verneemt, is volgens parti culier bericht de heer W. Van Rinsum, adspi- rant-controleur te Tjilegon (residentie Bantam) bij de aldaar plaatsgehad hebbende onlusten gered. Omtrent de gebeurtenissen te Bantam zegt de Haagsche Courant: Op gezag van Indië-mannen der zake kuDdig, mee- nen wij te mogen mededeelen, dat men redenen heeft om te vermoeden dat radhen Penna, de beruchte hand langer van den adsistent-resident Von Czernicki, wel bekend uit de stukken omtrent de Tjiomaszaak, waarin hij zulk eene rol speelde, niet vreemd zou zijn aan het gebeurde in Bantam, waar hij als »patih" aan het hoofd staat van het inlandsch bestuur der afdeeling Anjer. Een treurig afscheid voor den heer Van Rees in derdaad. De residentie Bantam is verdeeld in twee afdeelin gen, Anjer en Serang. De resident, de heer E. A. Eogelbrecht, woont te Serang. De heer J. H. II. Gubbels was sedert Juli 4884 adsistent-resident van Anjer, waar radhen Penna, ver sierd mat de gouden medaille voor Burgerlijke Ver diensten, sinds April van dat jaar »patih" is. In Anjer woonden 41 mannelijke Europeanen ouder dan 46 jaar in Serang 46; het totaal aantal Euro peanen in Bantam is 229. De residentie heeft verder eene bevolking van 544,320 inlanders, 4270 Chineezen en eenige Arabieren, op eene oppervlakte van 454 vierk. geogr. mijlen, en is de schraalst bevolkte na Bagelen en Bezoeki. Naar men aan het Vad. mededeelt, zou bij den Minister van Oorlog het voornemen bestaan, om, aan vangende met 4889, de handgelden af te schaffen van de personen, die als vrijwilliger in dienst treden. Er schijnen ernstige klachten ingekomen te zijn omtrent de geschiktheid der voor de artillerie hier te lande aangekochte paarden. Op last van den Minister van oorlog heeft de commandant der bereden artillerie daaromtrent een paatselijk onder zoek ingesteld. De drukkerij der weesinrichting te Neer bosch heeft over 4887 eene winst van meer dan 40,000 behaald. Voor dit bedrag zijn 400 weezen in de inrichting verpleegd. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. De van Kattendijke te Zuid-Beierland beroepen predikant ds. J. B. T. Ilugenhultz werd in de gods dienstoefening van Zondagvoormiddag vóór 8 dagen aldaar bevestigd door ds. Visser, predikant te Numans- dorp, met de woorden uit 2 Cer. 4: 43, laatste ge deelte. De bevestigde deed des namiddags zijne intrede naar aanleiding van Jesaia 52 7a. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. kerk te Heinkenszand door ds. E. Loen van Grijps- kerke (Walcheren). Na de 9, 40 en 44 Juli gehoulen overgangs examens voor het gymnasium te Middelburg zija o. a. toegelaten tot dezesde klasse A. Schilhamtot de derde klasse J. A. Goemans. Bij het 42 en 43 Juli gehouden toelatingsexamen zijn toegelaten tot deeerste klasse II D. Da Witt Hamer, W. K. Chr. Hage en II. Oale. (M. Ct.) Bij dat examen behaalde W. K. C. Hage, van Wolfertsdijk, van de 40 geslaagden no. 3. Da geslaagde was leerling op de dorpschool onder de leiding van den heer Adr. Van de Linde. Zooals men weet is onlangs, o. a. door De Standaardgeïnsinueerd, dat bij de samenstelling vau de examen-commissiën de bijzondere onderwijzers war den voorbijgegaan en werd door dit blad de loftrompet gestoken op minister Mackay, to3n deze, zoodra de gelegenheid zich daartoe aanbood, te Amsterdam en te Breda benoemingen uit de bijzondere onderwijzers deed. De Wekker zegt echter op goeden grond te kunnen bestrijden, dat er een streven zou bestaan hebben om het bijzonder onderwijs ten dezen uit te sluiten. «Als de lijsten van vroegere jaren eens nagegaan werden schrijft dit onderwijsblad zou het zeer stellig blijken, dat dit onwaarheid is. Mm zou dan ook nog tevens eans moeten weten, hoe dikwerf bij zondere onderwijzers, om lid (deel eener commissie uit te maken, daarvoor bedankt hebben. Dit is zeer dikwijls het geval geweest. «De Standaard ontziet zich niet om maar altijd dadelijk de tegenpartij verdacht te maken en vergeetj

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1