1888. N°. 82. Donderdag 12 Mi. 75ste jaargang. Openbare verpachting bij inschrijving, Hel Kohier van den Hoofdelijken Omslag CPO^ï^CSsCï^- GOESCHI De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75# Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,- berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. op ZATERDAG den 14- JULI a. s., de9 namiddags te 1 uur, ten raadhuize, van lo. den grond in de zoogenaamde oude haven, thans in pacht bij F. Cornu 2o. den grond aan de oostzijde der haventhans in pacht bij J. Proost; 3o. den grond in de voormalige Achterhaventhans in pacht bij P. F. De Brandt 4o. den grond achter school B, aan den Westwal, thans in pacht bij J. De Jonge. Alles voor den tijd van 7 of van 14 jaren en op de voorwaarden, die ter secretarie gedurende eiken werkdag, van des voormiddags 9 tot 's namiddags 2 uren, ter lezing liggen De inschrijvingsbiljetten moeten vóór het uur der verpachting in gesloten couvert ter secretarie bezorgd zijn. Goes, den 30 Juni 1888. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. voor het jaar 1888 is alphabetisch en klassikaal gedrukt en ter secretarie van de gemeente tegen betaling van vijf-en-dertig cents verkrijgbaar gesteld. Goes, den 10 Juli 1888. Burgemeester en Wethouders 7an Goes, J. G d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 11 Juli 1888. Het schijnt wij waren het vergeten dat de tegenwoordige minister Keuchenius, toen hij nog Kamerlid was, eens gezegd heeft, dat het ministerie- Heemskerk de volksrechten vertrapte en de majesteit der willekeur voorstond. De socialisten hebben deze woorden van den vroe- geren volksvertegenwoordiger in het geheugen bewaard en zij gronden op die uitspraak thans de bewering, dat op mr. Keuchenius de zedelijke verplichting rust iets te doen ten gunste van den socialist Geel, die 4 Juli 1886 een pistoolschot loste op den politie-com- missaris Stork en deswege werd veroordeeld tot 8 jaren gevangenisstraf. Croll hield Zondag in het Volkspark eene rede, ten betooge dat Geel volgens het nieuwe strafwetboek te zwaar boet voor zijn misdrijf. Dit toch erkent als grond van verschooning provocatie, welke hij meende dat hier kon worden geconstateerd, daar het misdrijf begaan was onder invloed eener buiten gewone gemoedsbeweging, in onmiddellijk verband met den aanslag, door den heer Stork uitgelokt door het plegen van onrechtmatige handelingen. Van 1882 toch had de heer Stork de socialisten verbitterd tot het oogenblik van den aanslag. Spreker zeide, dat men eerst nu deze zaak te berde bracht, omdat wij thans een ander ministerie hebben, waarin mr. Keuchenius zitting heeft. Eene motie, houdende protest tegen de verdere ge vangenschap van Geel, werd met eenparige stemmen aangenomen. In de op 4 Juli jl. te Londen gehouden alge- meene vergadering van aandeelhouders der N e d e r 1. Landaanwinning-Maatschappij te Ril- laod-Bath en Londen zijn met algemeene stemmen tot directeuren der Maatschappij in Nederland benoemd de heeren Chs. G. Harison te Rilland en J. A. Van Heel te Goes. Den 5 Juli is aan de Universiteit te Utrecht m^t goed gevolg het doctoraal-examen in de schei kunde afgelegd door den heer C. W e 11 e m a n van Krabbendijke. Tot leerling-machinist van de le afdeeling te Hellevoetslui8 is bevorderd de leerling-machinist der 2e afd. J. C. M. Visser, geboren te Kapelle. Bij het natuurkundig examen aan 's rijks vee artsenijschool is het diploma o. a. uitgereikt aan den heer M. Van der Vliet uit Zierikzee. Bij K. B. zijn benoemd tot lid van het dage- lijksch bestuur van het waterschap voor de uitwate ring van de vereenigde polders der sluis tegen den Magdelenapolder onder B er vliet, P. L. Dosschetot lid van het bestuur van het waterschap voor de uit watering door de sluis aan den Oosteilandpolder, G. J. Van den Boschtot gezw. van het waterschap Baarland, J. Nieuwenhuysetot dijkgr. van den Bijle- veldpolder, C. Polderdijk tot dijkgr. van den Suzanna- polder (Nieuw- en St. Joosland), C. Polderdijk. Het Hbl. zet nader uiteen, dat het wetsvoor stel van den heer Domela Nieuwenhuis op de gedwongen winkelnering een doodgeboren vrucht is. Toch is het een nuttig voorstel, juist wegens zijne gebrekkigheid. »Werd het voorstel morgen wet, de dwaaste ver houdingen zouden in het leven worden geroepen. Nie mand die bij een ander in dienst is, zou anders dan bij de week mogen worden betaald, geen minister, geen ambtenaar, geen generaalzelfs betaling eiken dag zou strafbaar zijn met boete en bij her haling met gevangenisstraf! Geen enkele winkelier, die aan een of meer anderen werk geeft en nage- j noeg allen hebben immers een of meer bedienden mag tegen hoogere prijzen verkoopen dan die door den burgemeester bij tarief zijn vastgesteld, »in over eenstemming met de prijzen in andere winkels der plaats", dat zijn dan degenen, welke gehouden worden door winkeliertjes, die niet tevens werkgevers" zijn, dus geheel alleen hun zaak drijven. De schulden der werklieden, in winkels van werkgevers gemaakt, worden door den Staat betaald voor 2/3, zonder beperking van tijd of bedrag, zoodat de winkelhouders, welke de voorsteller juist wil bestraffeD, een vrijbrief zouden erlangen om voor fabelachtig hooge prijzen met het doen van leveranties voort te gaan, daar zij toch voor a/3 een vooraf geaccepteerden wissel op de schat kist krijgen! De winkelneringen zouden als padde stoelen uit den grond rijzen Zulken wetgevend n onzin kan men in het voorstel van den heer Nieuwenhuis lezenDe hervormer der maatschappij, de bediller van al wat anderen hebben verordend, zou met zijn eerste hervormingsdaad alles in de war sturen. Dat heeft hij natuurlijk niet be doeld, maar het is daarom niet minder waar, dat het voorstel die gevolgen zou hebben. Vanwaar die onevenredigheid tusschen wil en daad, dat streven naar het goede en edele, en tevens de duidelijk gebleken machteloosheid om een dragelijke uitvoering aan te bieden Het antwoord ligt voor de hand. De voorsteller is niet waarvoor zijn aanhangers hem houdenhij is geen ernstig hervormer, geen degelijk, logisch denker. Hij is volksredenaar, als zoovelen zijner aanhangers, maar staat in talent en bekwaamheid güï werkelijk - partijhoofd te zijn, niet ver boven hen. Halve wijsheid, onvolledige voorbereiding, onbekendheid met toestanden en met de kracht van woorden en uitdrukkingen, is zijn deel. Dat heeft hij getoond reeds bij de eerste gelegenheid, die hij zelf heeft uitgekozen, om de maat van zijn bekwaamheid te geven". Daarom noemt het Hbl. het voorstel van den heer Nieuwenhuis een nuttig voorstel. Het kan velen de oogen openen, die in hem meer zien dan een on- practischen, half wetenden en daarom on vertrouwbaren idealist. In 't jongste nummer van de Bazuinorgaan der theol. school te Kampen, leest men »Op den dag van het zilveren bruilofts feest van dr. A. ICuyperen m9vr. Kuyper Schaay, 2 Juli door de familie gevierd, hebben ver scheiden anti-revolutionaire journalisten prof. Kuyper eene groote buste van J. Calvijn vereerd. »Het plan om op den 50en verjaardag van ZEw., 29 Oct. 1!., dit te doen kon toen niet verwerke lijkt worden door omstandigheden. Prof. Da Cock, van Kampen, voerde hierbij het woord, daartoe ongedacht aangezocht door de commissie". De heer R. K. Okraa heeft de uitnoodiging van den president van Volkspartij" te Wolvega, om nadere inlichtingen te geven omtrent de aanleiding tot zijn ontslag als gemeenteraadslid, aangenomen. Zaterdag zal de heer Okma in een meeting optreden. Reeds Zondag heeft jhr. De Casembroot de nog in leven zijnde dek- en onderofficieren, die onder hem aan boord van de »Mednsa" het wapenfeit van Simo- noseki medemaakten, feestelijk onthaald. Heden biedt hij den officieren een feestmaal aan. Daaraan zal ook deelnemen jhr. De Graeff van Polsbroek, toenmaals onze consul-generaal in Japan, die tijdens het gevecht aan boord van de »Medusa" was. Voor het feest is de eetzaal ten huize van den heer De Casembroot fraai gedecoreerd, waarbij de herinne ringen aan het wapenfeit niet ontbreken. O. a. prijken aan den wand twee schilderijen, hem door Z. M. den Koning ter herdenking van het feit indertijd ten geschenke gegeven. Z. M. de Keizer van Duitschland heeft aan Z. Exc. den luitenant-generaal jhr. Verspyck een gouden doos met edelgesteenten en van zijn portret voorzien ten geschenke gegeven. De ordonnans-officier R. baron Van Heeckeren van Molecaten is door Z. M. den Keizer van Duitschland benoemd tot ridder der orde van den Rooden Adelaar. Naar wij vernemen heeft Z. M. de Koning de betrokken ministers gemachtigd, het contract m«t de Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschappij gesloten, tot wijziging der concessie, in overeenstemming met de directie dier Maatschappij te verbreken. (Vad.) De Minister van binDenlandsche zaken heeft de aandacht gevestigd op de nakoming der wet van 20 Juli 1870, voor zoover zij betreft de bestrijdirg van de besmettelijke vlekziekte en de besmettelijke borst ziekte der varkens. D. n burgemeesters jwordt aangeraden scherp toe te zien op de nakoming van de desbetreffende bepalingen m de genoemde wet en in het kon. besluit van 27 Maart 1888, en den houders van varkens te letten op het hoog belang van de bestrijding der genoemde ziekten, die ook hier te lande reeds, vooral in den zomertijd, groote verliezen hebben berokkend. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de gisteren gehouden vergadering hebben de heeren Van Nunen, Van Lóben Seis, Van Wassenaer, Schreinemacher en Schimmelpenninck Van der Oye zitting genomen. Ingekomen was o. a. het bekende wetsontwerp van den heer Domela Nieuwenhuis, die echter afwezig was en die het dus niet nader kon toelichten. Nadat de afdeelingen opnieuw waren getrokken stelde de voor zitter voor morgen het voorstel Lohman-Schaepman tot wijziging van het reglement van orde te behandelen, waartegen de heer Schimmelpenninck van Nijenbeek zich verklaarde op grond, dat de amendementen door de commissie van rapporteurs op het voorstel ingediend, nog niet behoorlijk hadden kunnen worden onderzocht. Ook de heeren Heemskerk, De Savornin Lohman en Van Houten verklaarden zich voor uitstel van be handeling. De heer Rocll daarentegen betoogde, dat de her ziening van het reglement van orde spoedeischeDd was, omdat het in vele opzichten in strijd was met de nieuwe Grondwet en er belangrijke ontwerpen (bank en voogdijwet) op afdoening wachten. Niettegenstaande dit krachtig argument werd het voorstel Schimmelpenninck om de behandeling van het herzieningsvoorstel uittestellen aangenomen. Vóór sfendea- ggheste -teeM'ertipte- Br&t— den voorzitter, tegen de geheele linkerzijde behalve de heer Van Houten. Blijkbaar was er nog geen middel gevonden om de rechterzijde tot aanneming van het voorstel Lohman- Schaepman te bewegen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het boroep naar de chr. garef. gem. te Camperland, gemeente Wissekerke, door den heer C. Steketee, predikant te Veare. Beroepen bij de Ned. herv. gemeente te Vlis- singen, in de vacature Klomp, de heer A. B. ter Haar Romeny te Dedemsvaart. Beroepen tot predikant bij de herv. gemeente te Aagtekerke de heer C. W. A. Nonhebei, cand. te Apeldoorn. Tolen. Vrijdag 6 Juli hielden de onderwijzersver- eenigingen in het arrondissement Tolen in het x>Hof van Holland" alhier hare achtste algemeene vergade ring. De voorzitter, mr. L. A. Bybau, arrond.-school opziener, riep den 41 aanwezigen, zoo onderwijzers als voorstanders, een hartelijk welkom toe. Mocht hij bijna allen van het vorige jaar hier weerzien, de heer W. J. Van Gorkom, de ziel dezer vergaderingen, werd door allen noode gemist en met een krachtig applaus werden de beste wenschen tot herstel zijner gezondheid beantwoord. De wensch der vergadering om door een telegram den heer Van Gorkom van hare sympathie te doen blijken, scheen bezwaarlijk uitvoerbaar, maar dit bezwaar werd door een telegram van den distr.- scboolopz. zelf uit Carlsbad geheel opgelost. Dadelijk werd naar Carlsbad teruggeseindï>Iq hartelijken dank zoo juist uw telegram ontvangen. Onzekerheid adres hiell ons bericht op. Da Toolsche Ooderwijzers-vergadering betreurt uwe afwezigheid en hoopt vurig spoedige algeheele wegnemiDg der reden." Als lichtzijde wees de voorzitter op de aanwezig heid van den heer Iaspecteur A. Moens, op wiens tegenwoordigheid hij terecht vertrouwde, dat de ver gadering hoogen prijs stilde. Na de behandeling van eenige huishoudelijke zaken werd als plaats voor de volgeoda algemeene vergade ring St. Maartensdijk gekozen. Daarna kreeg de heer J. Onnekes van Geersdijk het woord, die eene boeiende lezing hield over: »De betrekking tusschen ontwikkeling en leven." Reeds vioeger kwam van die lezing in dit blad een verslag voor. Voegen we er echter bij, dat de lezing op ver scheidene plaatsen om- en bijgewerkt was en aan het slot verrijkt met verscheidene practische grepen uit de onderwijsvakken. Met zooveel instemming was deze lezing aangehoord, dat er geene discussie over ont stond, en na den dank des voorzitters aan den heer Onnekes kreeg de heer II. A. Eversdijk van Wisse kerke het woori. Deze verhaalde, hoe hij door eene opmerking in de vergadering van 1887 over het slecht kennen djr kleuren bij vele kinderen en voorgelicht door zijne langdurige practische ervaring, besloten had eene kleurenkaart ten dienste der laagste klasse te vervaardigen. De teekeniDg heeft veel van eene kom pasroos. Heel net geeft zij de 7 hoofdkleuren van den regenboog en daartusschen de overgangskleuren en nuances in geregelde volgorde en goed van elkaar ge scheiden. De achtergrond is zwart, om de figuur en de kleuren beter te doen uitkomende rand wit. In 't geheel zijn er 24 kleuren en kleurschakeeringen aan gewezen. Elke letter van het woord kleurenboven de teekening geplaatst, is met eene der hoofdkleuren gekleurd. Met groote ingenomenheid volgde de vergadering de duidelijke verklaring en de door den spreker ge- wenschte behandeling. Na eene opmerking van een der leden, om zoo mogelijk deze zaak verder uit te breiden, door vorm en kleur te verbinden en bijv. kuben en prisma's van verschillende kleur te vervaar digen, dankte de voorzitter den vervaardiger van dit nieuwe leermiddel ten zeerste, en ook den heer A. T. C. Swenne, die zijn onderwijzer bij de vervaardiging van dit leermiddel had gesteund. Volgens den voorzitter is de behandeling van zulk een echt practische zaak een krachtig argument voor de soms zoo bestreden onder wijzers- vergaderingen De heer L. Heijboer van Scherpenisse was 't laatst aan 't woord. Helder en klaar besprak hij »Keunigs rekenkast", een uitstekend leermiddel bij het aanvan kelijk rekenonderwijs. (Een exemphar was aanwezig). Door een der leden werd gewezen op de kubendoos, het rekenbord van den heer Hoogerland, die beide ook goed voldoen en veel punten van overeenkomst met de rekenkast hebbenanderen merkten weder op, dat de kast zoo zwart en massief is, de eenheden zoo klein zijn en ongekleurd evenals de grootere blokken, dat het vak der eenheden wel wat grooter mocht zij a en enkele esnheden van hoogere orde wel éen geheel moesten zijn, doch gemakkelijk te verdeelen, om den leerlingen beter inzicht te geven. Over 't algemeen zag men in de rekenkast een aanbevelenswaardig hulp- Ten slotte liet de Toolsche zangvereeniging, ouder directie van den heer L. Van Rooijen van Poortvliet, tot aller genoegen haar laatste nummer hooren en sloot daarop de Voorzitter, onder dankzegging aan allen, de officiëele vergadering. Een tochtj naar Bergen-op-Zoom, de bezichtiging van 't schoon aangelegde park aldaar, het stadhuis, enz. gaven een aangename verpoozing, waarna een gezellige maaltijd in Tolen da leden nog verscheidene uren in opgewekte, vriendschappelijke stemming samenhield. Kunst, Wetenschap en Letteren. Zaterdag werd aan doctor F. C. Donders, hoog leeraar bij de faculteit der geneeskunde aan de hooge- school te Utrecht, aangeboden het eere-lidmaatschap van da afdeeling 's-Gravenhage en omstreken van de Nederl. Maatschappij tot bevordering der geneeskunst. Keizerin Victoria heeft als kroonprinses het werk van den Italiaanschen staatsman Marco Minghetti Staat en Kerk in het Duitsch vertaald. Deze vertaling is in 1881 in den boekhandel verschenen. De univer- siteits-bibliotheek te Góttingen bezit sedert kort een exemplaar van dat boek met het authentieke inschrift »Volgens mededeeling van den uitgever is de ver taalster: Victoria, keizerin van Duitschland." Huisvrouw Brieven uit Amsterdam. XIV. De voornaamste Amsterdamsche gebeurtenis in den komkommertijd, dien wij thans beleven, is de bewe ging tot vervroegde winkelsluiting Reeds vroeger heeft men het al eens beproefd daartoe te geraken, maar die pogingen zijn toenmaals afgestuit op den geest van naijver en concurrentie die tusschen de winkeliers heerscht. »Jawel", zegt de een, »ik zou wel willen, maar mijn concurrent zal dan juist langer openblijven en mij m'n klanten aftroggelen." En een ander wil er niet toe overgaan omdat, terwijl hij in de Kal ver straat wonende, de eenige verkooper van een bepaald artikel is, zijn concurrent op de Rozengracht onvoor waardelijk tot half elf blijft verkoopen. Alsof de koopers in zoo'n geval eventjes naar do Rozengracht zouden wandelen, wanneer ze een winkel in de Kal verstraat geslo ten vonden. Och neen, de kleingeestigheid en de wangunst zijn de voornaamste hiaderpalen voor een maatregel, die zoo uitstekend zou werken. De winkeliers zelf immers zouden er geen schade onder lijden, want het publiek zou spoedig gewend zijn aan het vervroegde sluitings uur; zij zouden integendeel een belangrijke som be sparen aan gaslicht; 'szomers bij groote warmte en 's winters bij koude en nat weder gaat er na acht uren des avonds zeer weinig meer om en de winkeliers hebben dan nog alleen de verdienste hunne kost n niet goed te maken, maar slechts open te blijven om de Imperial, de gasfabriek, te stijven. Een winkelier b. v. die jaarlijks 900 aan g*s verbruikt, batailt daarvan

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1