1888. N°. 80. Zaterdag 7 Juli. 75ste jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 6 Juli 1888. De St.Ct. (oo. 158) bevat de statuten der Ver- eeniging tot het regelen en bevorderen van Volks vermaken te Goes. Het tweede spoor op het baanvak Biezel nge Middelburg zal in den loop van September, dat op het spooi weggedeelte BiezelingeKruiningen tegen Novem ber a. s. gereed komen. (N. R. Ct.) Naar men zegt is weer op eenige oesterper- ceelen in de Zeeuwsche stroomen eene groote hoeveel heid mosselzaad gevallen, hetgeen den pachters veel schade zal berokkenen. Aan de gemeente Koewacht is voor haar lager onderwijs een buitengewoon subsidie verleend van 2750. In de Woensdag gehouden openbare vergade ring van den Raad van State, afdeeling voor de ge schillen van bestuur, werd mededeeling gedaan van een koninklijk besluit, houdende beslissing in zake het beroep, ingesteld door den Commissaris des Ko- nings in Zeeland, tegen drie uitspraken van Gedepu teerde Staten dier provincie, tot vrijstelling van den dienst bij de militie van Alphonsus Gruson, Augustus Swartilé en Leendert Coomans, loteliDgen van de lich ting van dit jaar uit de gemeenten IJzendijke en St. Maartensdijk. Met vernietiging der uitspraken van Ge- dep. Staten van Zeeland zijn de lotelingen A. Gruson, A. Swartilé en L. Coomans alsnog voor den dienst aangewezen. Bij kon. besluit is aan G. P. W ij n m a 1 e n op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kapitein commandant van het corps, gevormd uit de Vereeni- ging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel Prins Hendrikte Veere. Aan Z. M. den Koning is verzonden een door vele gezeten burgers van Vlissingen onderteekend ver zoekschrift, waarin een beroep wordt gedaan op 's Ko- nings persoonlijke bemoeiing, om zoo mogelijk te ver hoeden, dat de heer Arie Smit als burgemeester van Vlissingen aftreedt. (ZV. v. d. D.) Op zeer eenvoudige wijze werd gisteren het stoffelijk overschot van wijlen jhr. W. C. M. D e Jonge van Ellemeet in de familietombe bij gezet. De lijkkist was gedekt door eenige van familie leden er op gelegde kransen, en ook alleen de familie en eenige goede vrienden volgden de baar. Aan het graf werd alleen door den oudsten zoon van den overledene, jhr. M. W. De Jonge van Elle meet, ook namens zijne broeders en zusters, een ko-t woord van dank uitgesproken aan hen, die den dier baren overledene, den geliefden, liooggeachten vader, de laatste eer bewezen. Het waarborg- en reservefonds voor de premie- leening van »Het Witte Kruis", groot2,450,000 eff ctief, is thans bij de Nederlandsche Bank gedepo neerd door de fi oaneiëele commissie van beheer, be staande uit de heeren A. J. Guepin, jhr. H. M. Huyde- coper, E. S. Labouchère, P. A. L. Van Ogtrop en M. A. Perk, penningmeester van het hoofdbestuur der Vereeniging »Het Witte Kruis". Niet alleen in het Zuiden van ons land richt de sylpha opaca hare verwoestingen aan op de vel den die met beetwortelen beplant zijn, ook in het Noorden van Frankrijk, waar het hoogst schadelijk insect reeds sinds lang bij alle entomologen bekend was, hebben de akkers dit joar zeer veel van de plaag te lijden. Ia het departement Pas de Calais (terr. Carvin) zijn niet minder dan 500 II. A. verwoest, waardoor eene schade veroorzaakt is van 500,000 frcs. Het is nog niet gelukt de ontwikkeling der sylpha opaca te keer te gaan, maar wel is men er in geslaagd de larve van het insect plaatselijk aan te tasten. Op de gronden van den maire van Hénin-Liétard (Carvin) namelijk, zijn verdelgingsproeven genomen door Paul Ilallez, dia daarbij volgender wijze is te werk gegaan Vijf vierkanten, elk van eene oppervlakte van 15 a 20 M\, werden op een met larven overdekten ak ker afgebakend. Het eerste vak werd besproeid met onvermengde zwavelkoolstof. Het tweede vak met een mengsel van gelijke deelen water en zwavelkoolstof. Het derde vak ontving ter besproeiing een mengsel van V. zwavelkoolstof (4 deelen water, een deel zwa velkoolstof) het vierde een mengsel van Vio en het vijfde vak een van '/ao zwavelkoolstof. Opgemerkt worde dat men bij de behandeling zorg dragen moet voor eene gelijkmatige vermenging van de zwavelkool stof met het water, door voortdurend te roeren. Ia alle vijf vakken werden de larven door de be sproeiing onmiddelijk gedood. De beetwortel- planten hadden in de drie eerst bedoelde vakken veel geleden en zagen er uit als na eene vorst. In da beide o verige vakken waren de bieten geenszins ver anderd, en volgens het oordeel der landbouwers zul len zij van de besproeiing niets te lijden hebben. Hiermede is dus de mogelijkheid gebleken om met zekerheid de larven te dooden, en het middel is practisch. In hare overige ontwikkelings-phasen schijnt de sylphia opaca echter onaantastbaar te zijn voor het genoemde en ook voor andere krachtige middelen. De volwassen insecten b. v. zijn voor de zwavelkoolstof vrij wel ongevoelig; de eieren zijn niet te dooden, het geen daaraan schijnt te moeten worden toegeschreven, dat de schaal eena vernisachtige laag het ei ondoordringbaar maakt. Het is dus wenschelijk zich te bepalen tot het dooden der larven. NR. Ct.) Z. M. heeft aan mr. C. Pijnacker Hord ij k, met ingang van 10 Juli 1888, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Commissaris des Konings in de provincie Drente en als curator van de rijks univer siteit te Groningen. Te Breda, waar reeds sinds verscheidene jaren een R. K. militair tehuis bestond, is thans ook eene dergelijke inrichting geopend voor protestantsche mili tairen. Het huis daarvoor is geschonken door mej. Van Voorst Vader. Men vindt in dit gebouw eene groote gezelschaps zaal en eene kamer voor onderofficieren, terwijl in den tuin eene kegelbian wordt aangelegd. Het bestuur bestaat uit militairen en burgers, onder voorzitterschap van ds. D. Beeckman, aan wien deze inrichting veel te danken heeft. Het volgende bericht is wellicht der vermelding waardig, omdat we niet zouden durven beweren, dat ook niet in onze omgeving wel eens geschiedt, wat hier wordt afgekeurd Hoe goedkoop tegenwoordig het papier ook zijn moge, nog altijd wordt bedrukt en beschreven papier gebezigd ter v e r p a k k i n g van eetwaren. De Papier-Zeitung steunt daarom ten zeerste het adres, door den Schutzverein der Papierindustrie tot het Reichsgesundheitsambt gericht, ter verkrijging van wettelijke bepalingen, waarbij verboden wordt, eetwaren in gebruikt papier te wikkelen. Terecht wordt er in dat stuk op gewezen, dat men op vleesch, kaas, boter, spek enz. dikwijls den afdruk van boek- of schrijfletters vindt. Indien de verbruiker wist, uit welke bestanddeelen inkt wordt gemaakt, zou hij zijn leverancier zeker bedanken. Maar nog een ander gevaar is aan dergelijk gebruik van oud papier verbonden. Herhaaldelijk is het immers reeds voorgekomen, dat besmetting door een leesboek, dat uit een gezin kwam, waar besmettelijke ziekte heerschte, is overgebracht. In hoevele gevallen zal dus zeker een krant, die vrij wat meer ronlslingert dan een boek, een overbrengster der smetstof zijn geweest door middel van de eetwaren, die er roekeloos in verpakt worden. Een verbod, om oud papier voor dat doel te bezigen, zou tevens een waarborg te meer opleverendat schrifturen van verschillenden aard, aan den opkooper verkocht met uitdrukkelijk beding, dat ze onmiddellijk vernietigd zullen worden, werkelijk rechtstreeks naar den papiermolen gaan. Tegenover de tegenspraak van dr. Mackenzie in de Times handhaaft het Dagblad de mededeeling van zijn verslaggever omtrent de verklaring van genoem den geneesheer, dat de instelling van een Regentschap waarschijnlijk zou zijn geweest, indien hij had toege geven, dat de ziekte, waaraan de Keizer leed, kanker was. De redactie verzekert dat de heer Mackenzie zelf die quaestie ter sprake bracht en wist, dat hij met den veit'genwoordiger van een dagblad sprak. In de Tijd leest men in een artikel over de bescherming der fabriekarbeiders de volgende opmerking: Een arbeider, die drie borrels daags gebruikt, Zater dag, Zondag en Maandag een paar extra neemt, wordt volstrekt niet onder de drinkers gerekendtoch kost dat matig gebruik in tien jaar tijds, matig berekend, »zes honderd vijftig gulden". Wie bovendien drie a vier avonden per week in de kroeg gaan zitten en daarbij nog Maandag houden, komen er, allerlei buiten kansjes er bij geteld, onder de veertien of vijftien honderd gulden" in tien jaar niet af. Er zijn arbei dersklassen in ons land, die, om zoo te zeggen, den geheelen dag de fhsch aan den mond hebbeD, am bachten, waarbij het gewoonte is, dat de man een vierde of een derde van het weekgeld van twintig a vier-en-twintig gulden achterhoudt. Deze lieden kunnen, hun andere verteringen en verkwistingen erbij gerekend, in tien jaar op verre na niet toe mat »drie duizend gulden" zakgeld. We kennen vakken, waarbij de knechts onmiddellijk allen tegelijk gedaan zoud n n'men, als de patroon het hart zou hebben, aan de huisvrouwen te verklappen hoeveel weekgeld haar mannen ontvangen hebben. Een groep dier vakken hebben we van zeer nabij kunnen gadeslaan, en wij I kwamen met zekerheid te weten dat een herbergier op Dinsdagochtend, bij een afrekening van verteriDg alleen sinds Zaterdagnamiddag, betaling ontving van twee en een hal ven liter jenever per hoofd. Buitenlandse!) Overzicht. Mag men de verschillende berichten gelooven, dan zou het optreden van den nieuwen Duitscheu Keizer voor de Europeesche politiek van het grootste belang zijn. Zijne reis naar St. Petersburg die vermoedelijk omstreeks de helft dezer maand via Kiel over zee zal plaatshebben, waarbij het Keizerlijk vaartuig zal ge ëscorteerd worden door eene flottille onder bevel van 's Keizers broeder, prins Heinrich, zou niet meer of minder ten doel hebben dan eene afdoende regeling van het Bulgaarsche vraagstuk. Mocht dit inderdaad zoo zijn dan ligt het vermoeden voor de hand, dat de staatslieden van beide landen het reeds over de te nemen maatregelen eens zijn. Een ieder zal wel be nieuwd zijn het resultaat te vernemen, want er moet toch inderdaad iets nieuws gevonden zijn, tenzij de nieuwe Keizer van Duitschland genoegen neemt met de vroegere voorstellen van Rusland. De Times laat zich uit Weenen melden dat de algemeene opinie omtrent nieuwe voorstellen van Rus land met betrekking tot Bulgarije is, dat de minister Glers zich er toe bepalen zal, opnieuw de afzetting van prins Ferdinand, de ontbinding der Sobrarje eh de benoeming te vragen van twee commissarissen, een Itussischen en een Turkschen, belast met het samen stellen van een ministerie en met het bestuur des lands tot de benoeming van een nieuwen vorst. Men gelooft dat de uiterste concessie, welke men van Rusland kan verwachten, de benoeming zou zijn van eene internationale commissie van bestuur, waarvoor elke der groote mogendheden éen lid aanwijzen zou. Dit zijn dus eigenlijk alle oude voorstellen en het laatste denkbeeld, dat ook vroeger wel eens is geop perd, maar dat toch nooit bijzonder op den voorgrond is getreden, zou vermoedelijk wel niet tot eene op lossing leiden. Het is toch de vraag of Oostenrijk, Italië en En geland even spoedig tot de Russische voorstellen zul len zijn overtehalen als men thans beweert, dat met den Duitschen Keizer het geval is. Leefde 's Keizers grootvader nog dan ware daarop eenige kans, omdat deze grijsaard èi door zijn leeftijd, èi door zijn roem rijk verledm werkelijk een groot overwicht had op de jongere vorsten der groote mogendheden. Maar nu een keizer van even dertig jaar aan het hoofd van het Duitsche rijk staat kan de verhouding wel eens anders worden en vooral in Oostenrijk, om dat mm daar rekening heeft te houden met de mee ning der Hongaren. Wij herinneren daartoe wat de Hongaarsche graaf Apponyi tegen zijne kiezers heeft gezegd »In de laatste dagen is herhaaldelijk de voorspelling vernomen, dat wij genoodzaakt zullen zijn toe te geven aan Rus- land's eischen op het belangrijkste punt van de ge heele Oostersche quaastie, dat is, ten opzichte van Bulgarije. Wij daarentegen, niet slechts de oppositie, maar het geheele Parlement, ja de geheele Hongaar sche natie, kunnen niet toestaan, dat zelfs de aller geringste inbreuk worde gemaakt op de rechten, de vrijheid en de onafhankelijkheid, die de traktaten aan onze naburen op het Balkan-schiereiland hebben ge waarborgd. Wij bezitten de meest bindende beloften van de Regeering, zoowel van het (gemeenschappelijk) Ministerie van Buitenlandsche Zaken als vau het Hon gaarsche Kabinet. Iedere afwijking, die zich onze Re geering van deze staatkunde zou veroorloven, zou gelijk staan met eene ellendige misleiding van de natie, terwijl deze zich zoovele en zoo groote opofferingen heeft ge troost, om de Regeering in staat te stellen, die politiek voort te zetten. Wij hebben behoefte aan den vrede, maar het is onze vaste overtuiging, dat vastberaden heid vrede beteekent, en dat aarzeling den oorlog, en langdurigen oorlog zal ten gevolge hebben." Welke houding zullen daartegenover Keizer Frans Joseph en zijn minister Kalnoky nemen Ook Engeland zal vermoedelijk niet tot toegeven geneigd zijn, in da eerste plaats omdat het alles ba- halve Russischgezind is, in de tweede plaats omda1, ook de nieuwe Duitsche keizer geen bijzondere sym pathie heeft betoond voor het vaderland zijner moedtr. Of Italië eindelijk niet meer heil zou zien in eene combinatie met Oostenrijk en Engeland dan toe te geven aan Rusland's eischen ter wille van Duitschland, is eene vraag, die niet direct ontkennend mag beant woord worden. Er bestaat derhalve alle kans, dat eene internatio nale commissie tot regeling der Bulgaarsche quaestie wat dan nog wel de uiterste concessie van Rusland heet niet veel succes zou hebben. Dat de j ugdige Duitsche Keizer voor dit twijfelachtig resultaat de vriendschap met Oostenrijk en Italië in gevaar zou brengen durven wij niet zoo dadelijk als geloofwaardig aannemen, vooral niet zoolang Bismarck als rijkskanse lier fungeert. Tenslotte zij nog medegedeeld, dat er ook geruchten loopen van eene verloving tusschen den Russischen troonopvolger en eene der zusters van den Duitschen Keizer, wat almede op eene toenadering tot de Rus sische zijde zou wijzen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Den 22sten Juli a.s. zal het 70 jaar geleden zijn, dat de R. C. Kerk alhier werd ingewijd, althans »op den 18den Julij 1818 kreeg Burg. en raden (van Goes) een uitnoodiging van Kerkmeesteren der R. K. Kerk tot bijwoning van de plechtige inwijding der nieuw gebouwde Kerk (op 22 Juli), waarop is goedgevonden die uitnoodiging te accepteeren." Beroepen te Marken ds. L. Van Noppen, te Zwartsluis. Beroepen bij de Ned. Herv. kerk te Scherpenisse de heer C. W. A. Nonhebei, cand. te Apeldoorn. Benoemd tot R. C. pastoor op Wieringen de Weleerw. heer Van Delft, vroeger kapelaan te Zieriksee. Aan de Universiteit te Utrecht is het candidaats- examen in de theologie afgelegd door den heer K. Loggers. De heer M. Mieras. geboren te Wolfertsdijk en hulponderwijzer te Amsterdam te voren in die betrekking te Kortgene is benoemd tot hoofd eener openbare school te Amsterdam. (M. Ct.) Ierseke. Gisteren is benoemd tot hoofd der Christ, school alhier de heer J. A. Ket, onderwijzer te Delft. Er waren 17 sollicitanten. Het salaris is, naar men verneemt, teruggebracht van 1000 op 750. De gemeenteraad van Rotterdam heeft benoemd tot leeraar in de aardrijkskun le en geschiedenis aan het Erasmiaansch gymnasium aldaar dr. G. M. Slot houwer te Leeuwarden. De gemeenteraad van Brouwershaven heeft be sloten de jaarwedde der te benoomen onderwijzeres aan de openb. school te verlagen van 600 op 450. Da Zuid-Bevel. O ader w. vereeniging hield heden in de Prins van Oranje" alhier hare 52e algem. verga lering onder voorzitterschap van mr. C. De Witt Hamer, arr. schoolopz. Deze riep den aanwezigen een hartelijk welkom toe. Het deed hem genoegen dat de veranderde plaats van bijeenkomst, waarmee dit jaar een proef wordt genomen, geen nadeeligen invloed op de opkomst heeft uitgeoefend. (Er waren 67 leden, zoo dames als heeren tegenwoordig). ILj herinnerde aan de treurige omstandigh iid dat de heer W. J. Van Gorkom, distr. schoolopzwegens zijn ongunstigen gezondheidstoestand, verhinderd is de vergadering bij te wonen. Hij drukte de hoop uit dat de heer Van Gorkom op wiens aanwezigheid allen steeds zoo zeer prijs stellen, spoedig te Carlsbad herstel moge vinden en hij een volgende vergadering weder in hun miiden moge zijn. Nog deelde liij mee dat ook de heer Van Visvliet verhinderd is de vergadering bij te wonen. Na den wensch te hebben geuit, dat ook deze dag bevorderlijk moge zijn aan de belangen van het onderwijs en er als altijd een goede en aan gename geest moge heerschen, werden de werkzaam heden met het zingen van een lied aangevangen. Het aftredend lid in de permanente commissie, de heer Ittmann, werd bij acclamatie als zoodanig herkozen. Nu werden eenige huishoudelijke zaken ba- handeld, waartoe o. a. behoorden de verslagen der gezelschappen, waaruit bleek, dat de vergaderingen over het algemeen goed werden bezocht, dat er nuttig werd gewerkt en er een aangename toon heerschte. Voorts verslag van de boekerij over 1887voor het meerendeel werd gebruik gemaakt van boeken o/er Ned. taal en letterkunde; het aantal lezers bleef ongeveer hetzelfde, terwijl eenige niéuwe werken weder zijn aangekocht. De voorzitter wekte de leden op, om van deze nuttige inrichting steeds een toenemend en nuttig gebruik te makenen eindelijk verslag van de begrafenisbeurs, die, hoewel zij uit een fiaanciëel oogpunt zeer voldoende mag heetentoch wat het aantal leden betreft niet zeer bloeitjongere leden treden zelden toe, ouderen ootvallen natuurlijk. Aan het einde des jiars was 980 in kas. Vervolgens werd het woord gegeven aan den heer De Korte van Ierseke die als plaatsvervanger van den heer Van Gorkom optrad en in een goed uitgewerkte lezing de stelling ontwikkeldeKennis is macht" en daarbij in het bijzonder het oog had op den volks onderwijzer. Uit het Bijbelsche scheppingsverhaal zoo begon de spreker blijkt reeds, hoe hoog denkbeeld da schrijver van Genesis van den menschelijken geest had, terwjl uit zijn verhaal van 's menschen zondenval de ingeschapen dorst naar kennis valt af te leiden. De raensch gaat-steeds voort den kring van zijn weten uit te breiden en ieder welslagen bij dat pogen schenkt hem genot. Wat de Prediker ook zeggen moge»Ken- nis is genot", al is dit ook niet altijd onvermmgd. Het vinden van de wet vau Archimoies bracht dien

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1