1888. N°. 79. Donderdag 5 Juli. 75ste jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht» tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 4 Juli 1888. Onder het opschrift: »Examen-commissiën" leest men in de Standaard: «Rees onlangs klachte, dat Minister Mackay de examen-commissiën te zeer in de oude sleur van een zijdige, partijdige samenstelling had gelaten, reeds nu kwam hier kentering in. Toen namelijk enkele benoemden bedankten, greep Minister Mackay terstond de gelegenheid aan, om èn te Amsterdam èo te Breda benoemingen uit de bijzon dere onderwijzers te doen. Bij zijn optreden vond hij de zaak reeds te ver gevorderd, om er aanmerkelijk wijziging in te breügen. Hoe geleidelijker het staatsbestuur zich ontwikkelt, des te beter. Van daar dat destijds in de gemaakte schikkingen berust wierdmaar thans nu er plaatsen openkwamen, bleek dadelijk wat Mackay's eigen toeleg is. Drukke een volgend j aar de geheele benoeming der examen-commissiën op deze goede intentie het zegel." Men ziet het als de regeering maar gedwee de adviezen van dr. Kuyper opvolgt dan is het land gered. De heer Z. D. Van der Bilt La Motthe, secretaris- penningmeester der Vereeniging tot weezenver- p 1 e g i n g voor Zuid- en Noord-Beveland, ontving gisteren van een weezenvriend te Amsterdam, die bereids een honderdtal loten genomen had in de aan staande verloting ten voordeele dier vereeniging en die loten aan de weezen ten geschenke heeft gegeven, eene prachtige verzameling Japansche en Indische voor werpen, benevens allerfijnst porselein als prijzen voor die verloting. Gistermorgen te 11 uren hield de afdeeling Heinkenszand der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in het koffiehuis »De Prins van Oranje" alhier eene vergadering onder praesidinm van den heer E. Van den Bosch. Na lezing en goedkeu ring der notulen van de vorige vergadering sprak de voorzitter een hartelijk woord van dank aan allen, die tot het welslagen der jongste landbouwfeesten hebben medegewerktin de eerste plaats aaD de inzenders, maar ook aan de leden van de feestcommissie, de leden van het afdelingsbestuur, de heeren, die zich welwillend heb ben belast met de inning der entrée's, waarvan de opbrengst eene belangrijke bate voor de kas heeft op geleverd. Vervolgens werd mededeeling gedaan van het behandelde in de voorjaars- en zomervergaderingen van het hoofdbestuur. Daarna had de uitreiking der prijzen, behaald op de jongste tentoonstelling, plaats. De voorzitter be tuigde zijn spijt, dat zoo weinig leden waren opge komen om deze uitreiking bijtewonen, maar nood'gde toch de aanwezigen, die bekroond waren, uit hunne prijzen en premien in ontvangst te nemen. De penningmeester, de heer J. J. Van Weel, gaf daarop een overzicht van den financiéelen toestand der afdeeling na afloop der tentoonstelling en daaruit bleek, dat er vermoedelijk geen kwaad slot te duch ten valt. De voorzitter dankte den penningmeester voor zijn getrouw beheer en releveerde het als een zeldzaam blijk van ijver, dat 14 dagen na de tentoonstelling de finan- ciëele werkzaamheden] reeds zijn afgeloopen. Ten slotte werd nog aan de aanwezigen eene circu laire van het laodbouw-comité uitgereikt, waarin de wenschelijkheid wordt betoogd van de oprichting van een Nederlandsche landbouw-courant. Daarna werd de vergadering gesloten. Tot ontvanger van 's rijksbelastingen te Hein kenszand is benoemd de heer W. Van Limborgh, thans te Grave. Rilland-Batlu Door het hoofdbestuur der Maat schappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in de provincie Zeeland is aan den heer M. W. V. Van B ij 1 e v e 11 25 geschonken voor den door hem in den afgeloopen winter gehouden landbouwcursus. Id ons vorig no. deelden wij de treurige tijdiog mede, dat jbr. mr. W. C. M. De Jonge Van E 11 e m e e t op zijn prachtig buitengoed «Overduin" onder Oost-Kapelle is overleden. De heer De Jonge is 5 Mei 1811 te 's-Hage ge boren en studeerde te Utrecht, toen de Belgische op stand hem onder de wapenen bracht. Met de vrijwil lige jagercompagnie der Utr. studenten maakte hij dan ook den tiendaagschen veldtocht mede. Na zijn pro motie vestigde hij zich op Walcheren en is hij het door hem aangelegde vO verduin" steeds getrouw ge bleven. De heer De Jonge was achtereenvolgens burgemeester van Oost-Kapelle, majoor der rustende schutterij, lid van Ged. Staten van Zeeland en lid der Eerste Kamer. Zijn gastvrijheid was ongeëvenaard. Van den Ko ning af, die in Mei 1862 op O verduin een bezoek bracht, tot de minste muziekvereeniging toe, was ieder en alles op het schoone landgoed welkom. Daar von 1 men 200 schrijft X. in de Middelb. Ct. meestal den eigenaar, altijd vaardig en als onvermoeid om mede te wandelen en de bekoorlijkste plaatsen van den grootschen aanleg te doen zien, en de aandacht te vestigen op de zeldzame boomen, heesters en bloe men, waaronder een, later door hem weggeschonken, verzameling agaven, welke een Europeesche vermaard heid had. Maar ook binnenshuis waren opmerkelijke dingen te aanschouwen. Daar werd de kunst gehul digd door een overrijke collectie aquarellen van de voornaamste meesters, en al» een aanhangsel van de belangrijke bibliotheek mocht gerekend worden het Museum Catsianum. Reeds als student was De Jonge begonnen om alles aan te koopen, wat op Vader Cats" batrekking had, en zoo was er door moeite, tijd en geld langzamerhand eene verzameling ontstaan, gelijk waarschijnlijk van geen volksdichter ergens aan wezig. Verleden jaar schonk de eigenaar die collectie aan de Maatschappij van Ned, letterkunde te Leiden. De heer De Jonge heeft in het buitenland den Ned. naam meermalen loffelijk opgehouden en in Engelsche, Fransche, Duitsche en Italiaansche tijdschriften is zijn kunstliefde herhaaldelijk geprezen. De overledene was ridder der Leopoldsorde en com mandeur der Eikekroon. Van tallooze wetenschappelijke instellingen in Nederland en elders was hij eerelid of lid. Zoo werd nog in de jongste algemeene vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche letterkunde op 21 Juni 11. aan den heer De Jonge van Ellemeet het eerelidmaatschap dier Maatschappij aangeboden. De Jonge van Ellemeet, de man mst de waardige houding, het fijn besneden gelaat, getuigende van be schaving des geestes en welwillendheid des gemoeds, het helder en vriendelijk oog, waarin, gelijk Beets het zeide, »de gloed van het leven tintelde" en het zil veren haar op het hoofd, zoo ongebogen, is in Zeeland, ja, in Nederland, een persoonlijkheid geweest, die niet spoedig zal vergeten worden. Middelburg. Heden bieden de leden der Provinciale Staten van Zeeland hun medelid den heer A. Smit, burgemeester van Vlissingen, in het badhotel aldaar een diner aan. De Vereeniging »Uit het volk Voor het volk" te Middelburg heeft het plan tot het houden eener nijverheid- en kunsttentoonstelling. De bedoeling van de vereeniging is het houden eener Zeeuwsche tentoonstelling voor n ij verheid en voor kunst toegepast op n ij verheid en voorts een wedstrijd voor den ambachtsman zooals in 1882 te Goes werden gehouden, nadat in 1881 te Middelburg voor die gemeente en hare naaste omgoving eene tentoonstelling van kunst en nijverheid met wed strijd had plaats gehad. Het bestuur der vereeniging is van oordeel, dat zoodanige tentoonstelling meer dan elders in Zeeland nuttig werken en goeden invloed uitoefenen kan, nu aldaar voor den werkman minder gelegenheid dan elders bestaat om zich door eene aanschouwelijke voorstelling van voorwerpen op industriëel en kunst gebied te bekwamen. (Af. Ct Door de arrondissements-rechtbauk te Middelburg is, ter vervulling van de opengevallen betrekking van kantonrechter te Oostburg, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: mr. F. J. N. Van Dam, griffier bij het kantongerecht te Hulst; mr. G. S. Van Delden, griffier bij het kantongerecht te Gooren mr. C. L u c a s s e, advocaat en procureur te Middelburg. Bij kon. besluit van den 29en Juni 1888 zijn, met ingang van 1 Augustus 1888, benoemd tot be taalmeester te Gronirg*n P. W. C. M a c 1 a i n e Pont, thans te Middelburgte Middelburg H. A. S ij p k e n s thans te Hoorn. Zaterdag is te Groningen als apothekersbediende toegelaten mej. M. W. Wolterink, geb. te Oos- terland. Naar de N. R. Ctverneemt is de inspecteur van den waterstaat de heer J. F. W. Conrad be noemd tot vertegenwoordiger der Nederlandsche regee ring op het Internationale congres voor scheepvaart, dat van 19 tot 25 Augustus e. k. zal gehouden worden te Frankfort a/d Main. In de Maandag gehouden zitting van den ge meenteraad te Vlissingen werd besloten: lo. aan Z. M. den Koning vijf jaren uitstel te verzoeken van de ver plichting tot het oprichten van eene burger-dagschool 2o. in te willigen een verzoek van de «Maatschappij tot exploitatie van gronden", om éen jaar uitstel van de verplichting tot het bouwen van drie dubbele villa's op het duin aan de badplaats en 3o. door bemiddeling van den heer Julius Oppenheim, bankier, te Groningen, te sluiten eene geldleening groot 400 mille, verdeeld in obligatiën ad nominaal 1000, of, op verlangen 500, rentende 3 percent, tegen den koers van uit gifte van 88 percent en aflosbaar, a pari, in 42 jaren, welke leeniDg moet strekken tot onmiddellijkp geheele aflossing van de restanten der bestaande vijf geldlee- uingen, ten gezamenlijken bedrage van 271 mille, eït voorts, o. m. tot het fourneeren van kapitaal, be- noodigd voora. het bouwen van eene nieuwe school op het zoogenaamde Eiland (raming p.m. 28,000), b. het verleenen van 12,000 subsidie voor den bouw van een aanleg- en wandelsteiger aan het zeestrand en c. het uitvoeren van diverse noodzakelijke openbare werken, als: vernieuwing van bestrating, aanleg van riolen en van plantsoen en verlenging van den Noord- zeeboulevard (een en ander geraamd op pl.m. 33,600). (2V. R. Ct.) Thans is de circulaire verschenen, waarin, met het oog op het voorbeeld van het buitenland op de oprichting van een dronkaardö-asyl wordt aangedrongen. De genezing van duizenden dronkaards in die gestichten is een voldongen feit. Daar hebben de lijders zekerheid om er tijdelijk, en groote kans om er blijvend herstel te vinden. Niet allen genezen, maar in goed ingerichte asyls toch 25 tot 40 percent. En die genezing wordt bereikt door het toepassen van eene doeltreffende geneeswijze, in de eerste plaats ge grond op het stellige voorschriftniet drinken. De smart der onthouding voor lichaam en ziel wordt zoo veel mogelijk dragelijk gemaakt, beider weerstands vermogen gewekt en op alle wijzen versterkt. Krachtig voedsel, geschikte lectuur, opwekkende toespraak, ge zonde arbeid ziedaar de voornaamste geneesmiddelen, die voorgeschreven worden. De commissie vraagt voor die zaak medewerking, en doet in de eerste plaats een drieledig beroep op de burgers in Nederland, aldus luid nde 1. Gij allen, die de circulaire leest, voor zoover gij het met ons eens zijt, toont ons uwe instemming door toezending van een naamkaartje of een briefkaart. 2. Mocht iemand uwer bekend zijn met een uitne mend persoon, geschikt en geneigd tot de betrekking van directeur, hetzij om de voormelde geneeswijze op kleine schaal toe te passen in zijn eigen woning op enkele lijders, hetzij om aan het hoofd te staan van een eventueel grootere stichting, zoo verzoeken wij daarvan opgave te zenden. 3. Mochten er onder u zijn, die lust en opgewekt heid gevoelen om aan het werk, dat wij tot stand wenschen te brengen, een meer werkzaam aandeel te nemen, en bv. lid te worden van eene uitvoerende cen trale of eene plaatselijke commissie, zoo zullen zij ons verplichten door ook daarvan mededeeling te doen. Antwoorden worden ingewacht en geldelijke hulp voor de uit den aard der zaak kostbare inrichting wordt daokbaar aangenomen door den heer Herman Hoyer te Dordrecht, die bereid is nadere inlichtingen te geven. De voorloopige commissie bestaat uit de hh.C. S. Adama Van Scheltema, em. predikant te Arnhem mr. R. D. Baart De la Faille, rechter arr.-rechtbank te Utrecht; mr. C. J. E. graaf v. Bylandt, lid van Ged. Staten te 's-Gravenhagedr. J. Coert, arts en geneesheer van 's Konings hofhouding te 's-Graven hage dr. II. Fabius, geneesheer te Amsterdam dr. F. Van Gheel Gildemeester, predikant te 's-Gra venhage; A. Gildemeester, lid van de Tweede Ka mer der Staten Generaal te Scheveningenmr. H. Goeman Borgesius, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voorzitter van den Volksbond, te 's-GravenhageE. W. Heinecken, predikant te 's-Gra venhageHerman Hoyer, kassier te Dordrecht; jhr. mr. J. F. Humalda van Eysinga, lid van den Raad van State, te 's-Gravenhagedr. C. D. Janssen, te Amsterdam; E J. W. Koch, em. predikant, voorzitter der Nederl. vereeniging tot afschaffing van sterke drank, te Scheveningen; dr. J. P. T. Van der Lith, hoogleeraar te Utrecht; mr. J. II. M. baron Moüerus van Westkerke, comm. des Konings te Arnhem dr. A. Th. Moll, geneesh -direct, van het geneesk. gesticht voor krankzinnigen te Utrechtmr. A. Van Naaraen van Eemnea, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal te Zwollemr. C. J. Sickesz, oud-lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Lochera A. baron Schimmelpenninck Van der Oye van Nijen- bsek, lid van de Tweede Kamer dar Staten-Generaal te 's-Gravenhagemr. F. W. J. G. Snijder van Wisse- kerke, referendaris dep. van justitie, algemeen secre taris van den Volksbond, te 's-GravenhageA. O. Wertheim, lid van de Eerste Kamer der Staten Gene raal, te Amsterdam. Wie hangt de kat de bel aan vraagt hat Venl. Weekbladdaarmee bedoelendewie zal een voorstel doen tot invoering van graanrechten? Het blad begrijpt, dat het Ministerie er niet veel zin in heeft, omdat het dan den haat dar gansche liberale pers zich op den hals haalt. Maar in 't belang van den landbouw, en vooral van Limburg, moet het gebeuren. Anders zegt menof de liberalen of anti-liberalen in de meerderheid zijn, is éen pot nat. Het V. W. wil, dat de heer Bahlmann het initiatief neme, en de geh ele rechterzijde hem steune. Het is voor 't Ministerie wel niet pleizierig, maar dat hoeft er niet van terug te houden. De Minister van Financiën zal bij zijn memorie van antwoord een gewijzigd voorstel betreffende de verlenging van de concessie der Nederland sche Bank aan de Tweede Kamer inzenden. Een nieuwe suikerwetgeving, naar aanlei ding van de jongste suikerconferentie te Londen, wordt aan zijn departement voorbereid. De Haagsche kroniek van de N. Gr on. Ct. meldt »Er wordt natuurlijk nog al gesproken over het kon* besluit, door den heer Mackay gecontrasigneerd betref fende de zaak van den heer O k m a. Ik heb verschil lende Kamerleden, ook geestverwanten van den anti revolutionairen ex-wethouder, gesproken, die mij ver zekerden, dat, terwijl de heer Okma tot hiertoe reeds volkomen werd genegeerd, men hem thans, zoo hij lid der Kamer mocht blijven, duidelijk zal toonen, dat men hem met weerzin in 's lands raadzaal duldt. Toch zijn er velen, die gelooven, dat de heer Okma, onder de pressie van de mannen, die hem te kwader ure hebben laten verkiezen, zijn mandaat althans niet dadelijk zal neerleggen, maar eenvoudig eenigen tijd afwezig zal blijven, om te zien of men de uitspraak, waarbij hij zoo zwaar getroffen is uit een christelijk en moreel oogpunt, spoedig zal vergeten. In dat geval zou hij later, alsof er niets gebeurd ware, terugkeeren. Bleef men over zijn handeling afkeuring uitspreken, dan zou hij na eenige maanden zijn ontslag nemen." Uit Wolvega meldt men aan de Haarl. Ctdat de heer A. Okma plan heeft alle stukken publiek te makeD, die betrekking hebben op zijne vervallen ver klaring als lid van den Raad der gemeente Wijmbritse- radeel, door Z. M. den Koning bekrachtigd, met het doel, de kiezers in staat te stellen over zijne hande lingen te oordeelen. Naar men verneemt, zal de heer Pijnacker H o r d ij k in Augustus aanstaande de reis naar Indië aanvaarden. De Tijd wijdt de volgende waardeerende woor den aan den heer Otto Van Rees, den aftredenden Gouv.-Gen. van Ned.-Indië: »Voor éen zaak moeten wij Nederlaaders den heer Van Rees (echter) dankbaar wezen. Hij heeft met veel beleid verwikkelingen, welke hier en daar in den Archipel bestonden, tot een oplossing weten te brengen en daardoor kostbare en gevaarlijke expedities weten te voorkomen. Daarenboven heeft hij da waardigheid van het gezag steeds hoog gehouden en, doorkneed als hij was in de kennis van den toestand op Java, gedaan, wat hij kon zij het ook niet op luid klin kende wijze voor een geleidelijke en verstandige ontwikkeling onzer Oost-Indische bezittingen. Ook tegen de prediking van het H. Evangelie trad Van Rees nimmer vijandig op. Integendeel, daar waar hij kon toonde hij zich steeds een voorstander der uit breiding van het Christendom en een vriend zoowel van de katholieke als van de protestantsche zending." In het Engelsche Lagerhuis heeft sir James Fergusson medegedeeld, dat de regeering eene petitie ontvangen heeft van Ëritsche onderdanen op Java, den wensch uitsprekende, dat de Engelsche regeering zich wende tot de Nederlandsche, om te verkrijgen, dat de Engelschen aldaar ontheven worden van den schutter lijken dienst. Er bestaat in de tractaten geen bepaling, volgens welke de Eagelschen op Java van den schutter lijken dienst vrijgesteld zijn. Fergusson verklaarde naar aanleiding hiervan, dat, ingeval de stellers der petitie kunnen aantoonen, dat de onderdanen van andere staten op Java wél van den genoemden dienst zijn vrijgesteld, de Engelsche regeering deze zaak te 's-Gra venhage aanhangig zal maken. Eene nieuwe bron voor het verkrijgen van pa- pierstof is in Amerika gevonden in de stengels van de katoenplant, die men vroeger op het land liet ver rotten. Door eene nog geheim gehouden bewerking wordt de harde houtachtige laag eenvoudig opgelost en blijft een zachte witte vezel over, die van zoodani- gen aard is, dat zij voor schrijf- of postpapier kan gebruikt worden. Door deze uitvinding worden duizen den tonnen grondstof voor papier verkregen uit een gedeelte der katoenplant, dat vroeger als geheel nutteloos werd beschouwd. Dezelfde bewerking, toegepast op het uitgeperste suikerriet, dat gewoonlijk ouder de stoom ketels verbrand wordt, moet eveneens eene uitmuntende papierstof opleveren. Provinciale Staten van Zeeland. Zitting van Dinsdag 3 Juli 1888. Tegenwoordig 36 leden, de Commissaris des Konings Voorzitter, en de griffier. De Voorzitter opende da zomervergadering in naam des Konings. Vao da heeren Collot d'Escury, Fokker, B. V. Van der Bilt en Fransen Van de Putte was be-

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1