1888. N°. 78. Dinsdag 3 Juli. 75sle jaargang. £M. Mttt Wimm Bij dil nommer behoort een bijvoegsel. De OVERGANGS-EXAMENS Middelbaar Onderwijs 1ÖIBCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. Sfe COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. der leerlingen aan de Hoogere Burgerschool voor ion- gens van den loopenden cursus zullen in het openbaar gehouden worden op Donderdag en Vrijdag den 12 en 13 Juli, terwijl op Woensdag den 11 Juli des namid dags van 2 tot 4 uren, eene openbare les in de gym nastiek zal worden gegeven, waartoe alleen personen boven de 16 jaar toegang hebben. Het programma voor de overgangs-examens, zooals dit is vastgesteld, luidt als volgt Donderdag 12 Juli. Voorbereid lingsklasse. Van 99 uren Natuurlijke historie. 9%—10 Wiskunde. 10—10% 9 Fransch. 10%—11 Aardrijkskunde. Eerste klasse. Van 1111% uren Wiskunde. 11 9 Aardrijkskunde. 1%—2% 9 Nederlaudsch. Tweede klasse. Van 2%3 uren Hoogduitsch. 9 3-3% Geschiedenis. 3%4 Fransch. Vrijdag 18 Juli. Derde klasse. Van 99% uren Staatsinrichting. 9%10 Aardrijkskunde. 1010% Engelsch. 10%11 j> Natuurkunde. 1111% Hoogduitsch. 11%12 Natuurlijke historie. Vierde klasse. Van 11 uren Geschiedenis. 1 2 2-2% 2%3 3-3% 3%4 Engelsch. Wiskunde. Scheikunde. Staathuishoudkunde. Hoogduitsch. De ouders der leerlingen en andere belangstellenden worden dringend tot bijwoning van een en ander uit- genoodigd. Goes, den 30 Juni 1888. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G d W. HAMER. Do Secretaris, HARTMAN De INSCHRIJVING van leerlingen voor het te Goes zal plaats hebben a. s. van 's middags 12 tot inrichtingen, moetende van een bewijs van vaccine of gelegd Goes, 30 Juni 1888. Burgemeester op Zaterdag den 14 Juli 1 uur, in het gebouw der de inteflchrijven leerlingen kinderziekte worden over en Wethouders van Goes, G d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Van den len Juli 1888 tot den 31en Maart 1889 zijn OPGEHEVEV de VERBODSBEPALINGEN tegen het vangen, dooden en vervoeren van de BOSTE KRAAI, de ROEK, de KAUW, de KERKKAÜW, de TOREN - KAUW, TORENKA, de HUISMUSCH en de RING- MUSCH, BOOM-, BERG- of VELDMUSCH, zoodat dit, behalve wanneer zij zich bevinden op, aan of in eene woning, of op het daarbij behoorende afgesloten «rf,hetzij in tuinen, iruitboomgaarden of kweekerijen, ook op het ▼eld, is vrijgelaten, daar die vogels gedurende gemelden termijn in dit opzicht niet meer als beschermd zijn aan te merken. De bepalingen der wet tot regeling der jacht en viescherij blijven evenwel ten volle van kracht, ten gevolge waarvan het dooden der genoemde diersoorten in het veld door middel van schietgeweer alléén mag geschieden door hen, die, hetzij in open jachttijd krach tens eene groote jachtakte, hetzij krachtens eene buiten gewone machtiging, bedoeld in art. 26 van genoemde wet, bevoegd zijn zich met geladen schietgeweer in het veld te bevinden. Goes, den 30 Juni 1888. De Burgemeester van Goes, J G. d W HAMER GOES, 2 Juli 1888. Op het verzoek van den gemeenteraad van Nisse om een subsidie van 300 uit de provinciale fondsen, om te kunnen voorzien in de behoefte aan genees- en verloskundige hulp, stellen Gedep. Staten aan de Prov. Staten voor afwijzend te beschikken. Gedep. Staten van Zeeland stellen aan de Prov. Staten voor afwijzend te beschikken op het verzoek van den polder Willem op Noord-Beveland, tot wijziging van het reglement op dat waterschap. Ged. St. doelen daarbij mede, dat bij da besturen, uitmakende de algemeene vergadering van het water" schap, tegen de wijziging geene bezwaren bestaan, we1 echter bij de vergaderingen van ingelanden, voorname lijk op grond dat door de bepalingen van het alge meen reglement voor de polders of waterschappen in de zaak wordt voorzien. Aangezien na wisseling van verschillende brieven niet genoegzaam is toegelicht, dat het algemeen regle ment niet in de gevraagde wijziging zou voorz;en achten Ged. Staten eene afwijzende beschikking op het verzoek wenschelijk. De Officier van Justitie te Arnhem verzoekt te worden bekend gemaakt met de namen van de per sonen, die in den laatsten tijd goederen op crediet hebben afgeleverd aan Cornelis Hz. Bakker, zich noemende en schrijvende bandelaar in effecten te Landsmeer, thans wegens oplichting te Haarlem ge detineerd, of wel aan zijne handlangers Lodewijk Kok en E. Wzn. Visser, te Landsmeer, Beemster of Am sterdam woonachtig. Toezending van de briefwisseling, die tot de afleve ring heeft geleid, wordt tevens verzocht. De heer H. A. A. baron Collot d'Escnry, bur gemeester van Iiontenisse, heeft, wegens familieom standigheden, ontslag genomen als lid der Provinciale Staten van Zeeland. Heinkenszand. Bij beschikking van Z. E. den Minister van Justitie van 22 Juni 1888 is aangesteld tot on bezoldigd rijksveldwachter K. C. Geuze, arbeider te 's-Heer Arendskerke. Naar ons van vertrouwbare zijde wordt mede gedeeld zijn de twee jonge (hulponderwijzers, die onlangs uit Ierseke naar Transvaal zijn vertrok ken, daar uitstekend geslaagi in het vinden van eene betrekk:ng. Lid der commissie, belast met het afnemen van het examen aan de onderofficieren der infanterie, die op den hoofdcursus wenschen te worden toegelaten, is o. a, de le luitenant P. G l e r u m van da hoofd cursus-compagnie te Kampen. Voor het eindexamen der Polytechnische School, waarvan de uitslag Zaterdagnamiddag bekend werd, hadden zich aangegeven 65 candidaten, waarvan zich vóór of gedurende het examen terugtrokken 4 candi daten. Het examen voor civiel-ingenieur is afgelegd door 23, voor bouwkundig ing. door 4, voor scheeps bouwkundig ing. door 4, voor werktuigkundig ing. door 14, voor technoloog door 6, terwijl het eerste gedeelte van het technologen-examen is afgelegd door 10 can didaten. Geslaagd zijn o. a. voor civiel-ingcnienr de heeren A. C. Danckaerts en J. C. Voorduin. Op het Landhuishoudkundig Congres te Assen werd in de 2e afdeeling een conclusie genomen in zake den verkoop van bieten. Zij luidt «Da verg. acht den verkoop van suikerbieten bij het gewicht met levering van het zaaizaad door den fabri kant in strijd met de belangen van den landbouw, ziet in het verkoopen naar het suikergehalte, vooral voor den kleinen landbouwer, groote moeilijkheden en schort haar oordeel op, omtrent de vraag of door het geven eener zekere garantie van de opbrengst aan den ver bouwer de bestaande moeilijkheden kunnen worden weggenomen". Vervolgens kwam het oprichten eener Ned. landbouw courant ter sprake. Men besloot het plan te steunen. In de daaropvolgende alg. verg. werd het bestuur van het te Bergen-op Zoom te houden 42e congres benoemd. Het bestaat uit de bh.A. J. L. De Roock, burgemeester van Bergen-op-Zoom, voorzitterG. P. De Neve te Steenbergen, 2e voorzitter; J. E. D. Vergroesen te Bergen-op-Zoom, secretaris; F. E J. Guss mhoven te id., 2e secretaris H. Prins te id., penningmeester; Em. P. A. Van Loon te RotendaalC. De Bie te Oud en Nieuw Gastel; M. A. Boll te Heesbeen; Ch. A. Daver- veld te Wouw, L Festers te Hoesteren, en A. Cuypers te Woensdrecht, leden. De Vereeniging van Nederlandsche suikerfabri kanten zou heden te Rozendaal eene vergadering houden, ter bespreking van de maatregelen, die kunnen worden genomen tegen het gebruik van saccharine (zooge naamde suiker uit steenkolenteer) hier te lande. Bij resolutie is door den Minister van financiën bepaald, dat op zitdagen buiten de gemeente waar de ontvanger gevestigd is, hij ook betalin gen behoort aan te nemen op aanslagen in andere gemeenten van zijn kantoor dan die waar de zitdag wordt gehouden. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 10 Juli, des namiddags te 2 uren. Inde politieke rede,onlangs door dr. Schaep- m a n te Weert voor zijne vrienden en geloofsgenooten gehouden, besprak deze ook de sociale quaestie. In het vcslag zegt de Arnh. Ct. staat met zoo veel woorden: «niet weinig zal bijdragen tot eene bevredigende oplossing van dit brandende vraagstuk (NB. de verhouding tusschen werkgever en werkman) de behoorlijke viering van den Zondag. De wetgever dient te zorgen niet alleen voor de noodige Zondags rust, maar tevens niet het minst voor de Zondags heiliging". Ja, nog verder moet de Regeering op dezen weg voortgaan om alle maatschappelijke kwalen te genezenzij moet een voorbeeld nemen aan hare col lega van Duitschland, die «bij de bekendmaking van 's Keizers overlijden, den naam van den Almachtigen God gebruikte". Dergelijke opmerkingen zegt de Arnh. Ct. grenzen aan het kinderlijke, maar bo vendien zijn ze in casu volkomen onjuist. Da Nederlandsche Regeering heeft helaas in het laatste tiental jaren dikwijls genoeg de gelegenheid gehad, officiëele kennisgevingen te doen van sterfgevallen in ons Koninklijk HuisKoningin Sophia, Prins Hen drik, Prins Willem van Oranje, Piins Fredeiik, Prins Alexander ontvielen in een kort tijdsbestek aan het vaderland. Eq indien de heer Schaepman, in plaats van in 's Blaue hinein te bulderen, zich de moeite gegeven had die verschillende officiëele bekendmakin gen op te zoeken, dan had hij gevonden dat in alle de door hem gewenschte term gebruikt is. Dit middel tot wegneming van sociale kwalen en wanverhoudingen is dus reeds sedert jaren aangewend, en de kwalen en wanverhoudingen hebben er zich niet aan gestoerd. De heer F. Domela Nieuwenhuis heeft een wets ontwerp ingediend, strekkende om de gedwongen winkelnering en de daaruit voortspruitende na doelen voor de arbeiders tegen te gaan. Ter aanvulling van het bericht, dat het trakte ment van den Gouverneur-Generaal ge bracht is van 160,000 op 132,000, deelt het Vad. nog mede, dat voor uitrustings- en reiskosten wordt uitgetrokken 20,000 en 8,000, in plaats van 00,009 en 20,000 zooals de gewoonte was. De adsistent-resident Van Assen, door den minister Keuchenius ontboden, heeft reeds 19 Juni Penang verlaten en wordt dus met de helft dor vol gende maand in het vaderland verwacht. Volgens een schrijven in het Hbl. zouden zijn plan nen, waarvoor hij bij den heer Van Roes geen ingang kon vinden, neerkomen op terugtrekken naar Oleh-leh, wederbezetten van Samalangan en Tolok Semawé, een militaire vestiging op Poeloe Way en het in werking brengen der vroegere scheepvaavtvegeling als kust- controle, terwijl dan Toeankoe Daoed te Kotta Radja zou komen zetelen. De Wageninger wijst op de uitspraak in de zaak van het kamerlid R. K. Okma, en noemt h>m «daardoor openlijk geschandvlekt". Hij heeft een wet des lands, die hij gezweren had te zullen hand haven, met listig overleg trachten te schenden. Pleit dit niet voor zijn persoon en mag men hem nu moeie- lijk langer den titel van Hoogedelmogende toekennen, het pleit evenmin voor de moraliteit zijner kiezers. Toen hij candidaat gesteld werd, lag hij reeds onder verdenking van gedaan te hebben, waarvoor hij nu gestraft is met vervallen-verklaring van 't lidmaatschap van den Raad zijner gemeente. En toch ijverden zijn geestverwanten voor hem en riepen ze zelfs de hulp der Radicalen in. Van de xoprechte" Fihzen had men iets beters mogen verwachten. «En zal deze man", vraagt het blad, «nu nog den moed hebben lid der Kamer te blijven? Het zou de spuigaten uitloopen". Vrijdag heeft in Den Haag een operatie plaats gehad, waarbij het hypnotisme uitmun tende diensten heeft bewezen. Het gold een pijnlijke borstoperatie van een ten vorigen jara reeds voor ean inwendig abces behandeld jongmensch. De vorige ope ratie had aangetoond, dat de patient niet zonder le vensgevaar in narcotischen slaap was te brengeü, ter wijl een coca'me-inspniting alléén den geneesheeren on voldoende scheen. Daarom werd voor eenige weken de hulp van dr. De Jong, den bekenden specialiteit op hypnotisch ge bied in Den Haag, ingeroepen en deze paste op den patient zijn stelsel van suggestie toe, door hem in hypnose de voortdurende verzekering en overtuiging te geven, dat hij geen pijn van de operatie zou on dervinden. Vrijdagmorgen nu had de operate, door dr. Van Wely, bijgestaan door dr. Korteweg, en in tegen woordigheid van dr. Van Praag Heymans, plaats. Dr. De Jong bracht den patient in hypnose en onbeweeglijk onderging hij gedurende bijna een uur de bewerking. Hij verklaarde bij zijn ontwaken alles wat om hem heen was gebeurd te hebben gevolgd, gehoord en ge voeld, maar zonder noemenswaardige pijn. De aanwezige geneesheeren roemden het verkregen succes bij deze eerste proefneming met de toepassing van het hypnotisme als hulpmiddel bij operatiën hoog, als iets van onschatbare waarde voor de menschheid. {Vad.) Reuter seint aan het Vagbl.De vice-chamberlain, burggraaf Lewisham, deelde in de Zaterdag door het Lagerhuis gehouden zitting het volgende mede: Het is bij de Regeering niet bekend, dat tegenwoordig veeziekten in Nederland heerschenalleen zijn in de eerste week van Mei jl. eenige aan muil en klauwzeer lijdende schapen door Nederland naar Engeland verscheept. Op 14 Mei ontving de Regeering het bericht, dat de doorvoer van Duitsche schapen door Nederland verboden was. De quaestie der opheffing van den beperkten invoer uit Nederland is van zeer ernstigen aardhet verzoek, deswege door de Neder landsche Regeering gedaan, is thans in overweging. Naar men meldt hebben eenige invloedrijke mannen van verschillende staatkundige richting zich vereenigd, om hier te lande een dronkaards- a s y 1 op te richten. De heer Du Toitdie met de heeren Krüger en Smit indertijd ook ons land bezocht om de belan gen van Transvaal te bevorderen, heeft zijne betrekking van superintendent van onderwijs neerge legd, en is directeur geworden van een goudmijnmaat schappij. Men zal zich het woord van Burgers herinneren, toen tijdens zijn verblijf in Nederland het ontdekken van goudmijnen in Transvaal hem werd medegedeeld. Het ware goud, zeide hij, voor zijn land was onder wijs, en die goudvelden zouden meer nadeel dan geluk aan Transvaal brengen. De heer Du Toit schijnt er anders over te denken. Hij geeft het onderwijs er aan en wijdt zich aan de gouddel viDgen De leer «zoak eerst het koninkrijk Gods en alle dingen zullen u toegeworpen worden", schijnt hij niet onvoorwaardelijk te vertrouwen, ten minste hij geeft er de voorkeur aan, zelf maar eerst het goud te gaan zoeken, dan zullen da andere dingen wel volgen of niet volgen. {Arnh. Ct.) Van beide kanten wilden Woensdag twee groote Rijnschepen tegelijk door de spoorbrug te Vlakehet eene bracht schade toe aan de palen, terwijl het andere, door te ankeren, de telegraafkabels in het ongereede bracht. Op alle andere bruggen in het kanaal is er behoorlijk signaal voor doorvaren of stoppen, wat ook op deze brug zeer ware aan te be velen. Willekeurig doorvaren kan allicht zinken in het draaipunt tengevolge hebben, hetgeen èi de scheep vaart èn den dienst op Vlissiogen niet weinig zou schaden. De loft'elijke verbetering aan de halte Vlake, in den laatsten tijd, zoude door het aanwenden van roode en groene vlaggen gedurende den dienst tot het laatste spoor nog meer voldoen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Kats. Vrijdagavond 11. is door de stemgerechtigde leden der Ned. Hervormde kerk alhier tot predikant beroepen ds. W. K. P. Goeree predikant te Kerkwerve. Te Herwijnen is volgens de IV. R. Ct. het onder wijzerspersoneel aan de openbare school zóó klein (en dat bij zoo grooten voorraad 1), dat dagelijks aan een derde van de leerlingen de school ontzegd wordt. Rechtszaken. Het vonnis der rechtbank te Zieriksee, waarbij twee jongelieden uit Stavenisse veroordeeld werden tot 8 maanden gevangenisstraf en een derde werd vrijge sproken, ter zake van mishandeling en in het water werpen van een arbeider, is door het gerechtshof te 's Hage vernietigd. Opnieuw rechtdoende heeft het hof ook nu de beide eersten veroordeeld, elk tot 3 maanden gevangenisstraf, en den derden vrijgesproken. Landbouw en Veeteelt. Een der lastigste onkruiden op bouwgronden en moestuinen is de kweek. Daar zij zeer lange wortel stokken heeft, kan zij moeielijk uitgeroeid worden. Hair vermeerdering geschiedt niet alleen door zaai, maar ook door uitloopers. Door ploegen en eggen wordt de kwaal nog erger gemaakt, zij wordt daar door nog meer verspreid, want de ploeg gaat niet diep genoeg, om dit schadelijk onkruid van de lucht af te sluiten. Bedekt men de kweek met een ongeveer 25 centimeter dikke aardlaag, dan sterft zij zeker. Daar zout alle grassen vergiftigt en zijn werking overigens door het regenwater spoedig zooveel wordt verzwakt, dat het dan nog alleen als meststof voor het land dienst doet, is men in staat de kweek op tweeërlei wijze te verdelgen, 't zij door haar diep in den grond te brengen, 't zij door haar met zout of zuur water te behandelen. Dit laatste verkrijgt men door bij 100 deelen water 1 deel zwavelzuur te voegen, het is voor de kweek een vergift en tegelijk een ba- mesting, beter dan zoutwater. {L. Ct.)

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1