1888. N°. 75. Dinsdag 26 Juni. 758te jaargang. GOËSCHË De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. coiMvr. De prijs der gewone advertentiën is van 45 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 25 Juni 1888. Daar de van ouds bekende kolfbaan in vde Prins van Oranje" thans is vernieuwd en vergroot en de voltooiing daarvan binnenkort kan worden te gemoet gezien, is het niet onaardig eenige bijzonder heden medetedeelen aangaande het oprichten van ge noemde kolfbaan. In het begin van 1771 is door Antony Molhoek bij het bestuur der stad Goes een request ingediend waai in hij te kennen gaf dat hij de herberg »de prinse" van Pieter Van Sassegem heeft gekocht en vergunning vraagt om als herbergier te mogen tappen en ook paarden en wagens te stalleD, en dat vroeger bij genoemde herberg ook een kolfbaan heeft gestaan die door ver val te niet is geraakt en hij deze weder wilde op richten. Hierop vindt men in de notulen van den raad der stad Goes dd. 2 Februari 1771 het volgende: vis gelezen een request van Antony Molhoek, ver- izoekende hun Edel Achtb. om permissie tot het houden wan herbergh in de v Prinse" staande in de nieuw- vstraat dezer stad, mitsgaders tot het oprigten van veen nieuwe kolfbaan, waarop is goedgevonden den «suppliant te permitteeren om in gem. huis genaamd vde Prinse herbergh te houden mits jaarlijks betalende veen recognitie (erkenning) van 3 vis en den 5e «Januari telkens verzoekende confirmatie (bevestiging), ven ten opzigte van het oprigten van een nieuwen vkolfbaan, voorschreve requests te stellen in handen wan den heeren stadsdirecteuren ten einde dezelve vhun Ed. Achtb. deswegens diene aan dezelve conside- vratie (aanmerking) en berigt". Het houden van herberg scheen in dien tijd telken jare opnieuw aangevraagd te moeten worden, waartoe door eiken herbergier jaarlijks een recognitie van 3 vis aan de stad werd betaald. Alzoo werd het verzoek om herberg te houden toe gestaan, doch dat tot het oprichten van een kolfbaan werd gesteld in handen van stadsdirecteuren en deze brachten later hun rapport uit, want in de notulen van 16 Februari 1771 vindt men v Gehoord de consideratie van de heeren stadsdirec- vteuren bij resolutie der vorige sessie (zitting) gere- vquireerd op de requests van Antony Molhoek is goed- vgevonden en verstaan voorz. requeste ten opzigte van vhet leggen van een nieuwe kolfbaan te declineeren v (afwijzen)". Het oprichten van de kolfbaan werd alzoo gewei gerd, doch Molhoek liet niet losin het begin van 1772 komt hij weder met een dergelijk verzoek om een kolfbaan te stichten en in de notulen van 11 Januari 1772 vindt men: vGelezen zijnde de requeste van Antony Molhoek vburger en ingezetene dezer stad, is goedgevonden en werstaan den suppliant te permitteeren om agter des- vzelve huis genaamd de Prinse staande in de Nieuw- vstraat een kolfbaan te mogen leggen". Da vergun ning werd alzoo gegeven en de kolfbaan zal vermoe delijk dat jaar wel tot stand zijn gekomen. Eigenaardig is het dat nu honderd zestien jaren later door den achterkleinzoon van Antony Molhoek dezelfde kolfbaan is vernieuwd en vergroot, want An tony Molhoek huwde den 23 December 1766 met Johanna Oudendt. Uit dit huwelijk kwam Josias, ge doopt 4 November 1767. Deze Josias Molhoek huwde den 12 Juni 1793 met Cornelia Boogaard. Uit dit huwelijk kwam Johannes, geb. 8 Mei 1809. Johannes Molhoek huwde met Elisabeth Maria Har- tink en uit dit huwelijk kwam de tegenwoordige be woner. Dat de tegenwoordige «Prins van Oranje" ook reeds veel vro'ger herberg is geweest blijkt o. a. uit de notulen van 19 Mei 1595, waar men o. a. vindt: vis toegestaan en verkogt een erve in de nieuwe vnoordstraat tot het timmeren van een Kaetsbaen." Bij koninklijk besluit zijn benoemd: tot ge zworen van den Wilhelminapolder de heer II. S n ij- d e r. Tot d ij k g r a a f van den Zuid-Kraaiertpolder de heer P. Kare 1 se. Tot gezworen van het waterschap Poortvliet de heer P. J. Van der Bel; van de vrije polders onder Tolen de heer I. V a n G o r s e 1. In het bestuur van het waterschap St. Maartensdijk: tot dijkgraaf dhr. N. Polderman, tot gezworen dhr. A. Kloet. Tot dijkgraaf van den polder Oude te St. Filipsland de heer C. O. Van Nieuwenhuyzen en tot dijkgraaf van den polder Adriaan de heer P. H. Van Lis. Kruiningen. In de Zaterdag 11. gehouden gemeente raadsvergadering is benoemd tot gemeentegeneesheer dhr. C. E. F i e d e 1 d ijarts te Amsterdam. Ierseke. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van den gemeenteraad werd o. a. medegedeeld, dat ontvangen was de goedkeuring van het besluit tot het aangaan eener geldleening van hoogstens f 1000 ad 4 pet. Daarna deelde de Voorzitter den afloop der dien namiddag gehouden aanbestedingen mede, en dat be reids 4 perceelen aan de minste inschrijvers waren gegund. Omtrent de Paardenmarkt stelden B. en W. voor alles buiten den keiweg te beklinkeren en niet een trottoir van klinkers te leggen en de rest met Hol- landsche ballast te bestorten. Zij raadden de aanne ming van dit voorstel ernstig aan om het geringe verschil in aanlegkosten en de geringer onderhouds kosten van klinkers. Het [rijden zou op de klinkers verboden blijven. Zonder discussie werd dit voorstel met 5 tegen 2 stemmen aangenomen, waardoor de heer L. Laban aannemer van dit werk wordt voor f 998. Bij de rondvraag stelde een der leden voor de kermis af te schaffen. De Voorzitter verzocht dit voorstel tegen de volgende vergadering schriftelijk in te zenden, omdat het van zoo ingrijpenden aard is. Ged. Staten moeten de omliggende gemeenten er ook over hooren. De voorsteller zag in de kermis meer na- dan voordeel, of eigenlijk voordeel in 't geheel niet. De Voorzitter deelde mede, dat de kermis in 1886 173,36% aan staangeld heeft opgebracht, waarvan f 50 is afgegaan voor de politie. In 1887 was het minder. Een ander lid vroeg, of die schriftelijke inzending wel noodig was. Ilij meende dat een raadslid daartoe niet verplicht is. De Voorzitter antwoordde, dat hij het ook niet eischte, maar verzocht. Hij wilde gaarne de bezwaren van den voorsteller kennen en de zaak in de verga dering van B. en W. behandelen. Het even bedoelde lid bleef bij zijne bewering, dat het niet noodig was, waarop de Voorzitter opmerkte dat dit eigenlijk een zaak was tusschen hem en den voorsteller. De laatste vergenoegde zich met de be handeling in eene volgende vergadering en zeide zijne bezwaren te zullen opgeven. Hierna werd de openbare vergadering gesloten en ging zij in eene geheime over ter behandeling van eenige bezwaarschriften tegen aanslagen in den hoofd, omslag en de hondenbelasting. Kats. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad tusschen de heeren C. M. Augustijn en C. V. d. Maas op Vrijdag 11. waren 43 kiezers opge komen. Bij de opening bleek, dat er één blanco-biljet was en de beide candidaten elk 21 stemmen hadden, weshalve de oudste in jaren, de heer C. M. Augustijn, de gekozene is. Zaterdag had te B. O. Zoom de plechtige uit reiking der Militaire Willemsorde plaats aan den kapt. der infanterie, van het Ned.-Ind. leger, den heer C. K. J. v. d. B u s s c h e. Na inspectie der troepen nam de plechtigheid, ook bijgewoond door de ridders der Militaire Willemsorde majoor der grenadiers Le Bron de Vexela, kapitein der genie Cramer en den heer Van de Brandeler oud officier, een aanvang met het formeeren van een carré. De kolonel Hardenberg, in kernachtige bewoordingen de jonge miliciens op het in het carré geplaatste vaandel, dat zij voor het eerst aanschouwen mochten, wijzende, drukte er op. dat de le>uw en de daarboven geplaatste kroon, trouw aan Koning en Vaderland inhielden en dat het vervullen van dien plicht den soldaat boven alles moet gaan, wilde hij geen eerloos man worden. Daarna sprak Z H.Ed.G. den nieuwbenoemden rid der op treffende wijs toe. Hem afvragende of hij ver toevende in de tropische gewesten zich geen idealen had gedroomd, illusiën, in verband met zijn levensloop staande had gemaakt, dan was zeker een dier illusiën in werkelijkheid overgegaan, dank zij de trouw door den kapt. v. d. Bussche aan Koning en Vaderland betoond. Gelukkig achtte zich Z.H.Ed.G., dat het hem gege ven was het ridderkruis hier uit te reiken, het rid derkruis, dat tot den laatsten snik gedragen, steeds van getoonde moed, beleid en trouw zal getuigen. Gij, kapitein v. d. Bussche, zijt ons daarvan een voorbeeld en wanneer later onder deze jonge soldaten er gevonden zullen worden, bereid om koning en va derland in Indië te dienen en ook door hen het rid derkruis zal worden verdiend, dan zal deze plechtig heid daaraan veel hebben toegebracht. Melding makende van het door Z.H.Ed.G. ontvangen afschrift der benoeming, verzocht hij hem, ingevolge de statuten der orde, den plechtigen eed af te leggen, en na dezen gezworen te hebben, droeg Z.H.Ed.G. den kapitein Cramer, ridder der M. W. O. op zijn mederidder het kruis om te haDgen. Nadat deze zich hiervan gekweten had ging de ko lonel in een driewerf »Leve de Koning" voor, om daarna een vLeve de held Van den Bussche" aan te heffen, waarbij de stafmuziek achtereenvolgens het Wilhelmuslied en fanfares deed hooren. Thans brachten de aanwezige ridders den nieuwbe noemde den gebruikelijken groet, zijnde een hand druk en slag op den schouder, waarna hij verder ook door de aanwezige officieren werd gecomplimenteerd. Daarna werd door de infanterie en artillerie gede fileerd. De galop der artillerie, die tweemaal defi leerde, was ongetwijfeld een prachtig gezicht, maar ook blijve hier niet onvermeld de flinke wijze, waar op, na zoo korte oefening, de jonge soldaten reeds marcheerden. Prachtig weder begunstigde de indrukwekkende mi litaire plechtigheid, door zeer velen bijgewoond. (N. d- A. v. B. o. Z De heer J. C. Voorduin, student aan de politechnische school te Delft, is tot zijne practische vorming gedurende de zomermaanden door den mi nister van waterstaat als buitengewoon opzichter aan gesteld bij de werken aan het kanaal door Zuid-Be veland. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den officier bij de rust. schutterij in Zee land, 1ste bat., W. H. De Bruijn van Melis- en Mariekerke als 2e luit., op grond van art. 64 der gemeenteweten benoemd bij die schutterij 2e bat. tot 2e luit. A. J. Bierens, thans schutter. De heer Job Van der Have te Nieuwer- kerk verwierf op de internationale tentoonstelling van pluimgedierte te 's-Gravenhage den eersten prijs voor een inzending hoenders (Viandotte) en een derden prijs voor nog een andere inzending hoenders; voorts nog voor eendeneen derden prijs (vleHbekeend) en een tweeden prijs (casarca-eend)een tweeden prijs (Tou- lousegans), een eersten prijs (Siamgans) en nog twee derde prijzen (andere ganzen). De gepensioneerde kapitein bij het Oost-Indische leger C. P. R o s k e s is benoemd tot chef van exploi tatie der Leidsche tramwegmaatschappij. De gemeenteraad van Vlissiogen heeft besloten eene subsidie te verleenen van 12,000 voor den aanleg van een wandelpier, waarvoor eenigen tijd ge leden concessie werd aangevraagd door den heer W. H. Martin. Deze wandelpier zal moeten verrijzen op het strand vóór het nieuwe badhotel en zal zeker veel bijbrengen tot verhooging van de aantrekkelijkheid der jeugdige badinrichting. Aan het zestiende jaarverslag der algemeene Ne- derlandsche vrouwenvereniging vTesselschade" ontleenen wij het volgende vTesselschade" is in het afgeloopen jaar alweer uitgebreid. Alle cijfers zijn hooger, alleen het uitbetaald werkloon niet. Dit is 586,01 minder dan het vorige jaar, en bedraagt nu 17364,68%. Met de verdienste der Depothoudsters mee zal het op 20800 komen. De vereeniging telt 2 Afdeelingen, 1 Correspon dentschap, 267 leden, 21 bestuurderessen en 15 werksters meer dan ten vorigen jare, zoodat er thans zijn 3467 leden, verdeeld over 37 Afdeelingen of Correspondentschappen. De Afdeeling Middelburg droeg aan de Fondskas en aan tegemoetkomingen voor twee meisjes, die op leiding ontvaDgen, bij. Zierik8eeal telt het weinig leden, zet nogal veel om, schonk bijdragen voor opleiding en sloot toch met een batig saldo. Goes bleef in denzelfden toestand en bracht haar verslag uit samen met het correspondentschap Kapelle. Zij bezorgde eene harer werksters vertaalwerk, en het Bemiddelingsbureau kon aan alle aanvragen voldoen. Zij zonderden te zamen ƒ40 voor verschillende bij dragen af. Was vTesselschade" dit jaar niet in de gelegenheid bij H. M. de Koningin eene audiëntie te vragen, de geëerbiedigde Beschermvrouw der Vereeniging toonde hare hooge welwillendheid door vele aankoopen en be stellingen in verschillende Afdeelingen, alsook door het aanvaarden van het eerst verschenen gedrukt exemplaar der beantwoorde prijsvraag, het werk van mejuffrouw Naber. Al heeft vTesselschade" dit jaar weinig of geen bijzonderheden te vermelden, aldus eindigt liet hoofd bestuur zijn verslag, vwij kunnen toch op vooruitgang wijzen, een toestand die in onze dagen zeldzaam ge noeg wordt om ze te waardeeren, en om ons te prik kelen tot krachtinspanning, teneinde te behouden en uittebreiden wat wij goeds hebben, en het gebrekkige meer en meer te zien verdwijnen". De rekening en verantwoording der algemeene kas over het afgeloopen jaar bedraagt in ontvang 1599,55 in uitgaaf 1178,41 en dus een goedslot van 421,14%. De verantwoording der fondskas bedraagt in ont vangst 1369,11% en in uitgaaf 1362,40 en sluit derhalve met een saldo van 6,71%. Bij de verkiezing van twee leden voor het hoofdbe stuur werd mej. Testas met algemeene stemmen her benoemd, terwijl in de 2de vacature, ontstaan door het bedanken van mej. Van Houten, werd gekozen mevrouw QuintusKool, te Groningen. De begrooting voor het 17de vereenigingsjaar werd vastgesteld op 1180. De directeur der weesinrichting te Neerbosch heeft, bij gelegenheid van het 25jarig bestaan van deze stichting, aan feestgaven uit geheel ons land ontvan gen de som van ruim 26,000. Voorts ontving hij uit Samarang door mej. H. 350, uit Meester-Cor- nelis door C. A. 250, van N. N. uit Jeruzalem 1 cert. Nat. W. Sch. ad 200 nom. 2% pet. van S. N. 100, Q. N. 100, en nog een aantal giften van minder bedrag. Gedurende haar 25jarig bestaan ontving de inrich ting aan giften en legaten: 1,487,482,23. Meermalen, merkt de directeur, de heer Van 't Lin- denhout, op, kwam 't water aan de lippen, maar nooit er over. Omtrent de feestviering kan worden vermeld, dat 158 oud-weezen mee aanzaten aan den feestdisch, die tegenwoordig allen in den besten maatschappelijken toestand verkeeren. In 24 wagens werd 's namiddags een rijtoer gemaakt. Het muziekkorps van het 5e regi ment infanterie uit Nijmegen, onder directie van den heer Van Aken, heeft welwillend de feestviering opge luisterd. Meer dan 1600 vrienden en vriendinnen, waar onder velen uit het buitenland, waren aanwezig. Uit alle deelen der wereld werden blijken van belangstel ling ontvangen. Het Hof heeft voor den tijd van drie weken den rouw aangenomen (twee weken middelbaren en eene week lichten) wegens het overlijden van Prinses Marie van Saksen-Altenburg. Omtrent de laatste levensdagen van Prinses Marie van Saksen-Altenburg meldt men, dat de lijderes reeds Maandag haar einde voelde na deren. Zij nam toen een hartroerend afscheid van hare omgeving. Daarna werd haar 't Heilig Avond maal toegediend en zij sliep in. Des nachts nam de koorts sterk toe en reeds Dinsdag was da toestand hopeloos. Koningin Carola van Saksen verwijlde den ganschen dag aan het ziekbed, totdat prins Frederik Leopold was aangekomen. De Erfgroothertog van Oldenburg en zijne echtgenoote kwamen eerst op Al- brechtsberg, toen de lijderes was overleden. De prins van Saksen-Altenburg moet ontroostbaar zijnzijn huwelijk met de ontslapene was zeer gelukkig. Vrijdag heeft een lijkdienst plaats gehad en tevens de doop van het voor 14 dagen geboren dochtertje der Prinses. Zaterdag, den dag van de teraardebestelling van de Prinses, waaide de rouwvlag uit het Museum Prins Hendrik op het Buitenhof. Vad Naar het Dbl. verneemt zal waarschijnlijk de Tweede Kamer op den 4n Juli bijeenkomen. Gedurende het reces zullen aan het gebouw eenige wijzigingen worden aangebracht, die vóór September gereed moeten zijn. Naar de Asser-Ct. verneemt, zal de nieuwbe noemde Gouverneur-Generaal van Neder- landsch-Indië, die thans in de residentie ver toeft, over 3 maanden te Batavia moeten zijn en dus hoogstens over 6 weken als Commissaris desKonings moeten aftreden. Naar wij vernemen, is op 's Konings bevel op 31 Mei 11. de adsistent-resident E. Van Assen ter Oostkust van Atjeh, die ook belast was met de poli tieke leiding en aangelegenheden aldaar, door den ministei van koloniën door tusschenkomst van den gouverneur-generaal per telegraaf naar Den Haag ont boden, ten einde met het opperbestuur aldaar den staat en gang van zaken op Atjeh te bespreken. Het schijnt den minister van koloniën dus ernstig gemeend te zijn den nauwkeurigen stand van zaken uit den mond van een bekwaam deskundige te vernemen, het geen allicht met pacificatie-plannen in den geest van het herstel van het sultanaat in verband staat. (Hblad.) Tot het afleggen van het dit jaar te houden notarieel staatsexamen hebben zich aan gemeld 416 adspiranten, aldus verdeeld: 167 voor het le; 29 voor het le en 2e; 15 voor het le, 2e en 3e24 voor het 2e62 voor het 2e en 3een 119 voor het 3e gedeelte. Wij vernemen, dat het Ministerie bij de hervat ting der werkzaamheden in de Tweede Kamer van de zijde van dr. Schaepman een interpella tie wacht, over de keuze der regeering voor de be noemingen tot gewichtige of voordeelige landsbetrek kingen. Het trekt de aandacht der tegenwoordige meerderheid in de Kamer, dat de keuze o. a. nu weer bij die van den nieuwen Gouverneur-Generaal van N 'derl. Indië bijna voortdurend op liberale personen valt! (2V. v. N.) In Augustus zal het gewone examen voor sur numerair bij de directe belastingen en accijnzen worden afgenomen. Naar men verneemt zullen een 60tal sollicitanten daaraan deelnemen. Er zijn maar 15 plaatsen te vergeven.

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1