1888. N°. 74. Zaterdag 28 Juni. 758te jaargang. GOESCHE Do uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH 8c VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. D8 prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,- berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 22 Juni 1888. Prinses Marie van SaksenAltenburg, weduwe van Prins Hendrik der Nederlanden, is gister nacht overleden. Dit bericht zal ongetwijfeld alom in den lande met leedwezen vernomen worden. Prinses Marie Elisabeth Louise Frederics, dochter van Prins Frederik Karei van Pruisen, was 44 Sept. 1855 geboren en trad 24 Aug. 1878 met onzen be treurden Prins Hendrik in het huwelijk. Na 's Prinsen overlijden op 13 Jan. 1879 bleef de Prinses in 's-Graven- hage gevestigd, totdat zij op 6 Mei 1885 Prins Albert van SaksenAltenburg huwde. Uit dit huwelijk zijn twee kinderen geboren, die nu al zeer jong de moeder zorgen moeten missen. Naar wij vernemen, kan spoedig de indiening der voogd ij wet aan de Tweede Kamer der Staten- Ganeraal worden verwacht. Het ontwerp is gereed en zal dezer dagen aan Z. M. den Koning ter goedkeuring worden aangeboden. Vaderl.) Ia de jaarlijksche vergadering van de Maat schappij der Nederlandsche Letterkunde gisteren te Leiden gehouden is met algemeens stemmen, onder luide toejuiching, op voorstel van het bestuur j h r. mr. W. C. M. De Jonge van Ellemeet tot eerelid der maatschappij benoemd. Tot gewoon lid is a. benoemd dhr. L. Over man, secretaris van de Synode der Nederl. Herv. kerk, te 's-Gravenhage. Woensdag hield de DLjkraad voor de watei kee ring van het calamiteuze waterschap Elle- woutsdijk Borssele eene vergadering tot behandeling van een voorstel van het Bestuur om naar aanleiding van den uitslag der voorjaarspeilingen bij het Fort te Ellewoudsdijk en tusschen de dijkpalen 29 en 34 van Borsele den toestand van den onder- zeeschen oever door een duiker te doen onderzoeken. Da vergadering verleende het aangevraagde krediet onder nadere goedkeuring van heeren Gedeputeerde Staten. Daarna werd kennis genomen van de verslagen van de uitkomsten der voorjaarspeilingen, waaruit bleek dat hier en daar belangrijke verdiepingen waren ge constateerd, ter voorziening waarvan uitgebreide oever- werken gevorderd zullen worden. Woensdag heeft te Vlissiogeu de uitgestelde groote gymnastiek-uitvoering, on Ier lei ding van don heer P. B. Oost Lievense, leeraar in de gymnastiek, plaatsgehad. Tegen éen uur verzamelden zich de meisjes en jon gens, die aan de uitvoering en het feest zouden deel nemen allen leerlingen van de openbare scholen en ongeveer 400 in aantal op het exercitie-terrein achter het voormalige arsenaal, waar zij zich, onder toezicht van hunne onderwijzers in rijen van vier op stelden, en zich vervolgens in behoorlijke orde en voor afgegaan door het muziekkorps der dienstdoende schut terij van Middelburg, in optocht, door de Korte- en Lange Walstraten en langs den Badhuisweg, naar het »Grand Hotel" begaven. Uit verscheidene woningen, waarlangs de stoet voorbijtrok, wapperde de vlag. In den stoet zelf, die een zeer eigenaardig effect maakte, werden roode, witte en blauwe schilden medegevoerd, waarop onderscheidene toepasselijke spreuken, als »staal de spieren", »rap van leden, vroom van zeden", »kloek van lichaam, kloek van geest", vrecht op van lijf, recht op van ziel", vrust roest", »oefen oog en oor en hand", »oefening kweekt kennis", »scheipt de zinnen", enz. Alle kinderen droegen blauwe of roode sjerpen, ter wijl de joogens, behoudens een pa*r uitzonderingen, allen uniform gekleed wareD, in witte frak met dito pet en zwarte broek. Een dichte drom van menschen omstuwde den stoet en volgde dien Daar de duinen. Precies te 2 uren ving de uitvoering aan op het met vlaggen versierde terras van het »Grand Hotel", waar een zeer talrijk publiek, onder hetwelk velen uit Mid ielburg, bijeen was, met eene promenade door alle kinderen, uitgevoerd onder een opgewekten marsch, waarnaafgewisseld door concertnummers van de muziek, en met korte pauzen, gedurende welke de kinderen werden onthaald op ververschiDgen, achter eenvolgens werden uitgevoerd vrije of gewrichtsoefenin gen door jongens, idem door meisjes, oefeningen met den halterstaf door jongens, marschoefeningen door meisjes, spelen waaronder vooral de aandacht trok en daverend applaus verwekte »het schip", voorbeeldig en onder het zingen van een toepasselijk lied, uitge voerd door meisjes en vrije of gewrichtsoefeningen (eveneens met zang) door alle medewerkende kinderen. De heer Oost Lievense ontving aan het slot der uitvoering tal van stoffelijke blijken van dankbaarheid en sympathie, terwijl het feest des avonds besloten werd met concert en bal. (IV. B. Ct) De St. Ct. bevat de statuten der vereeniging »De Kerkelijke Kas" te Zaamslag. Men verneemt dat bij de Regeering het plan in overweging is, om den dienst der poster ij en des Zondags aanmerkelijk in te krimpen, zoo niet ge heel op te heffen. BN.) Naar het Dagblad verneemt, heeft Z. M. den Koning mr. J. Heemskerk Az., oud-minister van binnenlandsche zaken, benoemd tot lid van den Raad van State. De Commissie van rapporteurs over het voor stel tot herziening van het reglement van orde voor de Tweede Kamer heeft de twee voorstellers van deze veranderingen uitgenoodigd tot eene conferentie op Maandag a. s. Naar men verneemt, zal de commissie uit de Eerste Kamer, belast met het ontwerpen van m reglements wijziging voor die Kamer, weldra met hare taak ge reed zijn. Naar aanleiding van de benoeming van den opvolger van den heer Van Rees als Gouverneur- Generaal van Ned.-Indië, mr. C. Pijnacker Hor dijk, Commissaris des Konings in de provincie Drente, vroeger achtereenvolgens hoogleeraar aan de Amster- damsche Universiteit, hoogleeraar aan de Utrechtsche Universiteit en Minister van Binnenlandsche Zaken, schrijft het Vaderland»Over deze benoeming vopgt het ons oordeel op te schorten. Het strekt der regee ring ongetwijfeld tot eer, dat zij zich bij 't doen eener keuze niet heeft bepaald tot den kring harer geest verwanten, daar de personen, voor deze gewichtige betrekking geschikt, niet voor het grijpen zijn. En zooveel is zeker, dat zij in den heer Pijnacker een man gevonden heeft, niet alleen van groote en veel zijdige talenteD, van beproefde werkkracht en van een betamelijke nog riet door de j aren gedoofde eerzucht, maar bovendien een krachtige persoonlijkheid, die ge toond heeft regeertalent te bezitten. Maar van zijn beginselen van koloniale politiek is, zoover wij weten, nooit iets gebleken, en of zijn onbekendheid met Indië en Iadische toestanden hem in de behoorlijke vervul ling van zijne hooge roeping niet belemmeren zal, moet de tijd leeren. Gdukkig heeft de ondervinding bewezen, dat niet altijd zij, die Indië niet kenden, voordat zij fot deze hooge waardigheid werden geroepen, juist de slechtste landvoogden zijn geweest. Of overigens deze keuze tot heil van Indië zal strekken, hangt voor een groot deel af van het programma, waaromtrent de Regeering het met den heer Pijnacker eens is geworden". Naar men verneemt, is het beroep, door R. K. Okma te Jutrijp, gem. Wymbritseradeel, ingesteld van een besluit van Ged. Staten van Friesland, waarbij hij is vervallea verklaard van het lidmaatschap van den Raad der gemeente Wymbritseradeel wegens het doen van leveranciën aan de gemeente, niettegenstaande hij wethouder en lid van den Raad was, ongegrond verklaard, en het besluit van Gedep. Staten van Fries land door den Koning gehandhaafd. Toekoe Ncq, Radja Moeda Setia, hoelobalang van Merassa (groot Atjeh), is tot ridder van den Ne- derlandscben Leeuw benoemd. Het Vaderland brengt deswege hulde aan den Minister van Koloniën, Keu- chenius, omdat Merassa van alle hoofden in Atjeh ons het getrouwst, ook met raad en daad, terzijde stond. Het maakt de opmerking, dat dergelijke waardeering van vrienden van eene betere staatkunde getuigt, dan de vaak gevolgde, waardoor wij hoofden, die ons niet ongenegen waren, van ons vervreemdden, terwijl wij, door gebrek aan kennis van locale verhoudingen, soms wettige hoofden van ons hebben afgestooten en avon turiers in hunne plaats hebben gesteld. Op de te Baden-Baden gehouden internationale conferentie van spoorwegbesturen is besloten, de win- berdienstregeling algemeen op den 1 en Octo- ter in werking te doen treden. Welke goede dingen men ook uitdenkt om den toestand van de minvermogenden te ver- fa e t e r o n, zeiven zullen zij toch altijd moeten mede werken. En nu wordt uit Strijen medegedeeld, dat daar een jonkman met eene weduwe zou trouwen en hij het geld niet had om de betrekkelijk geringe on kosten van de huwelijksformaliteit te betalen. Nog treuriger is eene andere mededeeling Jeugdige echtelieden te Haarlem, die nog geen jiar gehuwd, geen onderkomen meer hadden, zijn door het kantongerecht aldaar veroordeeld, wegens bedelarij en landlooperij, tot twaalf dagen gevangenisstraf en plaat sing in een Rijks werkinrichting gedurende den tijd van twee jaar. Wanneer men zoo roekeloos tot een huwelijk besluit met de kans om de maatschappij met een gezin te vermeerderen, is het geen wonder, dat het bijna on mogelijk wordt de armoede te bestrijden. De heer F. Domela Nieuwenhuis is thans per aangeteekenden bi iaf door eenige verveners in Schoter- land tot eene vergadering te Ileerenveen uitgenoodigd, om duidelijk te maken hoe een vervener met GO man in 't werk, per dag 98,40 verdienen kan, zooals hij in do Tweede Kamer bij zijne interpellatie beweerde. Da wolhandel in Friesland's zuidwesthoek is in vollen gang. Da prijzen zijn laag en de handel is weinig levendig. Men besteedt van 60 tot 80 cents per kilo. Over het geheel zijn de vachten dit jaar niet zwaar. De koffieveiling, Dinsdag door de Nid. Handelmaatschappij te Amsterdam gehouden, liep ge middeld cent beneden taxatie, zijnde 39% cent voor goede ordinaire Java. VEREENIGING VAN Burgemeesters en Secretarissen in Zuid en Noord-Beveland. Feestelijke herdenking van liet tienjarig bestaan te AVemeldiuge op Donderdag 21 Juni 1888. Waar de natuur zich geheel in overeenstemming toont met den kalender, mag dit zeker als eene zeld zaamheid worden aangemerkt en daarom mag dankbaar in herinnering worden gesteld, dat in 1888 juist op 20 Juni de koude en gure lentedagen ons vaarwel zeiden, opdat de zomer den volgenden dag op plechtige wijze zijne intrede zou kunnen doen. Dat de lente haar uittocht deed met een schitterend hemelvuurwerk, dat daarbij het dorstend aardrijk ruimschoots werd gelaafd, het gaf alles stof tot dankbaarheid te meer. En on getwijfeld waren ook zij dankbaar, die gisteren naar Wemeldinge togen om deel te nemen aan de feest viering van de Vereeniging van burgemeesters en secre tarissen op Zuid- en Noord-Baveland, bij gelegenheid van haar tienjarig bestaan. Dat men in Wemeldinge weet hoe men gasten moet ontvangen is bijna overbodig te zeggen. Het bleek ook ditmaal, zoowel uit de Nederlandsche driekleur, die van den toren en van verschillende gebouwen en wo ningen wapperde, als uit de fraaie versiering voor het gemeentehuis aangebracht en bestaande uit een eere poort, waarboven in sierlijke letters het opschrift: Hulde aan de Vereeniging van burgrmeesters en secre tarissen op Zuid- en Noord-Beveland. Wemeldinge 21 Juni 1888." Door die poort binnengetreden kwam men door de deur links in de zeer nette raadzaal, mede met groen en bloemen keurig versierd, terwijl de portretten van HH. MM. den Koning en de Koningin met sierlijke kransen waren omhangen. In die zaal werd de algemeene vergadering dar ver eeniging gisteren gehouden onder voorzitterschap van den waarnemenden president, den heer J. Vereeke, burgemeester van Waarde. Tegenwoordig waren van't bestuur, behalve deVoorz., de heeren J. Welleman, Z. D. Van der Bilt La Motthe en II. G. Hartman Jz., benevens 21 leden, alsmele da heeren A. W. Van Walchren en J. Neeteson, secre tarissen van Breskens en Schoondijke, als afgavaar digden van de zustervereniging in het voormalig vierde district van Zeeland. I. De Voorzitter opende de vergadering met den aanwezigen een hartelijk welkom toe te roepen, nu de vereeniging haar tweede lustrum viert. Hij ging met zijne herinnering terug naar den 21 Juni 1878, toen de eerste ledenvergadering te Kruiaingan gehou den werd en de broederband werd gelegd, die sedert vaster was toegehaald. De jonggeborene van toen heeft getoond levenskracht en levenslust te bezitten, daar het getal leden zeer is toegenomen en het streven der vereeniging ook waardeering daarbuiten ondervindt. Met trots durfde spr. verklaren, dat zij ean goeden klank in de administratieve wereld heeft, dat haar naam door de zusterverenigingen met eere genoemd wordt en dat de verslagen harer bijeenkomsten met graagte worden gelezen. De aanwezigheid van afge vaardigden en de betuigingen van sympathie in het tegenwoordige feest van de besturen van zustervereni gingen (de Drentsche, de N.-Hollandsche, die uit den BommeUrwaard en de Walchersche) ontvangen, geven daarvan de ondubbelzinnigste blijken. Ook hoogere autoriteiten nemen kennis van hare pogingen om op het gebied van administratief recht verbetering aan te brengen. Als de vereniging zich met het eene of andere bezwaar of wel met een verzoek tot de staats- of de provinciale regeering wendde, vond zij meestal een gunstig gehoor. Enkele maatregelen en voorschriften, op het initiatief van de vereeniging in het leven g°- roepen, getuigen er van. En daarom was er reden voor eene feestelijke stemming op dezen dag. Spr. herdacht verder de leden, die der vereniging door den dood waren ontvallenallereerst haren laatsten voorzitter, wijlen den heer D. P. Dominicus, maar ook de heeren jhr. C. Van Citters, mr. M. P. Blaaubeen, jhr. M. J. De Marees Van S«vinderen en anderen. Doch, zoover- volgde de Spr., al zijn sommigen weggegaan en treuren wij op hunne graven, weldra zal ook onze ure van scheiden slaan en zullen anderen onze plaatsen inne men. Gelukkig als wij gearbeid zullen hebben terwijl het dag is, want er is nog veel te doen, en de ver eeniging mag het kouter niet laten rusten. Met eene opwekking tot dien arbeid en met den wensch voor den voortdurenden bloei der vereeniging opende hij de vergadering. Deze feestgroet lokte een daverend applaus uit. II. Alsnu werd mededeeling gedaan van a. de verhindering van onderscheidene leden om de vergadering bij te wonen, waaronder meerderen, die hun leedwezen te kennen gaven door omstandigheden verhinderd te zijn, om mede feest te vieren b. de berichten van de besturen der zustervereni gingen, houdende betuigingen van deelneming in het feest en wenschen voor den bloei der vereeniging. (Hierboven medegedeeld.) c. een door bemiddeling van den vroegeren tijdelijken voorzitter der vereeniging, mr. L. A. Bybau, ingekomen schrijven, dat de ontwerp-algemeene politieverordening vóór den 15 Juli gereed zal zijn en alsdan in druk zal worden uitgegeven. Alles voor notificatie aangenomen. III. Daarna bekwam de secretaris der vereeniging, H. G. Hartman Jz., het woord, ter inleiding van het vraagpuntHebben de Administratieve vereenigingen recht van bestaan Ref. begon met een kort geschiedkundig overzicht te leveren van het ontstaan der gemeenten en hare besturen, en wees er op, in navolging van mr. Boissevain, dat een meer belangrijk deel van het publiek recht dan het gemeenterecht moeielijk zal zijn aan te wijzeD, omdat de gemeente de natuurlijke bron is, waaruit de publieke geest zijne veerkracht, de staat zijae krachten moet putten. Hij wees er op, hoe de gemeente ia den staat is, wat de familie is in de maatschappij, namelijk de zetel, da grondvest van zelfbestaan en leven. Hij herinnerde vervolgens aan den treurigen toestand, waar- ia ons gemeentewezen onder de republiek en nog meer onder de vreemde overheersching in het laatst der vorige en het begin dezer eeuw was gekomen, en waarin het vaderlijk bestuur van Koning Willem I en de reglementen van 1824 geene verandering hadden weten te brengen. Treffend was zijne aanhaling uit het rapport der comm. van 17 Maa't 1848 aan Koning Wil lem II»Het plaatselijk gemeentewezen was tot dusver, tan deele met, ten deele zonder schuld der Grondwet, een mengsel van verouderde Nederl. en Napoleontische Fran- sche elementen, zonder publiek leven. Het is ongeloof! jk, en Uwe Majesteit vermoedt niet, hoe vreemd de in gezetenen tot dusver aan kennis en behandeling zelfs van de dagelijksche aangelegenheden der plaats hunner inwoning zijn gebleven". Ref. herinnerde verder, hoe door de gewijzigde grond wet, welke in 1848 nieuw politiek staatsleven aan bracht, eene gemeentewet gevorderd werd, waarin de kiemen moesten aanwezig zijn voor eene zoodanige plaatselijke regeering, dat zij het woord van bovenge noemde commissie kon belichamen: nlatusschen moet staatsburgerschap bij een werkzaam plaatselijk burger schap beginnen". Hij deed uitkomen, hoe werkelijk de gemeentebesturen, door de gemeentewet, geschikte werktuigen geworden zijn van het rijksbestuur, altijd in algemeene belangen, terwijl zij de inwendige huishou ding van eigen kring, onder behoorlijk toezicht, zelf standig kunnen regelen en besturen. »Hoe zijn zij daartoe in staat geraakt?" vroeg refe rent. En het antwoord vond hij in de vorming der administratieve vereenigingen. De hoofden en ambte naren van de gemeentebesturen zochten hulp voor de uitvoering der hun opgedragene taak en meenden die niet beter te kunnen erlangen dan in bespreking van de ontvangen aanschrijvingen en in samenwerking ter erlanging van gelijkvormige behandeling van voorko mende zaken. Door dat gevoelen geleid, en met dat doel voor oogen, werden de administratieve vereenigin gen in het leven geroepen. Als bewijs voor de waarheid zijner stelling wees ref. op de Vereeniging, die in den kring van Ruurlo be staat, en die, naar zijoe meening, de oudste der ver eenigingen is. De heer mr. R. W. Baron Van Lijnden wist haar in 1843, als districts-commissaris te vormen, en ref. was getuige bij het vijf en twintigjarig bestaan dier vereeniging, hoe de st chter, toen Commissaris des Konings in Zeeland, met den gloed der volle overtui ging, erkende, dat de ervaring had gdeerd, dat hij geen onnut werk met de oprichting der vereeniging had verricht. Thans telt ons vaderland meer dan vijf-en-twintig vereenigingen van gelijke strekking, en man moet viel een vreemdeling zijn op het gebied van ons admini stratief- en inzonderheid van ons gemeente-recht, om te durven ontkennen, dat die vereenigingen nattig werkzaam zijn. R f. haalt ten bewijze van zijne stelling onderscheidene feiten aan uit wat de verschillende vereenigingen hebben gewrocht en weten tot stand te brengen. Hij wil niet aan de eene vereeaiging den voorrang toekennen boven de ander*», maar onder da

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1