1888. N°. 73. Donderdag 21 Juni. 75slc jaargang. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en AdvertentiSn voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. GOES, 30 Juni 1888. Kort nadat mr. Arntzenius tot griffier der Tweede Kamer was benoemd en mr. Van Idsinga in diens plaats tot referendaris aan het Min. van Binn. ZakeD, werd mr. Krabbe aan datzelfde departement benoemd tot hoofdcommies, eene betrekking, die vóórdien niet bestond. Deze mr. Krabbe schijnt bekend te staan als een liberaal man. Hierover nu gaven sommige liberale bladen hunne verwondering te kennen en zij gaven te verstaan, dat het inconsequent van den minister Mackay was aller eerst het oog te laten vallen op een liberaal man voor eene zoo hooge ambtenaarsbetrekking, terwijl er juist altijd op gewezen is, dat door de verandering van ministerie nu ook de vrienden der rechterzijde eens wat meer voor staatsbetrekkingen in aanmerking zouden kom^n. Bovendien achtte men het scheppen van eene nieuwe betrekking in strijd met de belofte van bezuiniging in de openingsrede gedaan. Het scheen ons al dadelijk toe, dat de bovenbedoelde daad van mr. Mackay meer een bewijs levert van groote onpartijdigheid dan van inconsequentie en dat er, althans van liberale zijde, meer reden voor aan merkingen op het beleid des ministers zou zijn, indien hij bij benoemingen uitsluitend het oog liet vallen op zijne politieke medestanders, dan nu een der eerste benoemingen van den Koning tijdens zijn ministerschap juist een liberaal persoon geldt. Voor de tweede bewering, die betreffende het zui nigheidssysteem, viel evenwel wat te zeggen. Ook zij valt echter thans weg, indien althans waar is, wat de schrijver van de Brieven uit de Hofstad" in de M. Ct meldt. Deze toch schrijft »De grief tegen den minister Mackay, bestaande in de benoeming van mr. Krabbe tot hoofd-commies aan zijn departement, is minder juist. Het is toch onwaar, dat bierdoor uitgaven voor dat departement worden verhoogd. De vroegere referendaris mr. Arnt zenius had een tractement van minstens 3400 de commies mr. Van Idsinga trok 2200 bezoldi ging de adjunct-commies Van Gelder, die nu com mies is geworden, had een jaarwedde van 1900, terwijl de tot adj.-commies bevorderde klerk 900 'sjaars ontving; te zamen trokken zij dus 8400. Nu geniet mr. Van Idsinga als referendaris 2800, de hoofd-commies mr. Krabbe 2400 de commies Van Gelder ƒ2000 en de nieuwe adj -commies ƒ1200. makende samen ook 8400." Hiermede is dus aangetoond, dat de nieuw geschapen betrekking van hoofd-commies aan het dep. van Binn. Zaken voor de schatkist geen meerdere uitgaven oplevert. Wij hopen, dat dit voor de liberale bladen eene waarschuwing moge zijn om niet onmiddellijk alles aftekeuren wat de tegenwoordige regsering doet. Laten wij indachtig zijn aan hunne eigene rechtmatige ver ontwaardiging over da verklaring, bij de jongste verkie zing door een hunner tegenstanders afgelegd, dat meer malen door de rechterzijde iets werd afgekeurd dat van liberale zijde werd voorgesteld, alleen omdat het van de tegenpartij kwam. Men schrijft ons Met een beroep op Zuid-Beveland is door u, mijn heer de redacteurreeds de algemeenheid betwist der stelling van de Standaard, dat de groote meerderheid onzer burgemeesters zou worden benoemd uit niet- ingezetenen. Raadpleegt men het lijstje der burgemees ters in de geheele provincie Zeeland, dan ontwaart men eveneeD?, wat door u voor Zuid-Beveland is op gemerkt. Van de 109 gemeenten in Zeeland zijn er 67, die zich mogen verheugen in hst bezit van een burgemeester, welke reeds bij zijne benoeming ingezetene was, en dus slechts 42, d. i. ongeveer 38 pet., wier burgemeester uit de niet-ingezetenen werd gerecruteerd Dat is reeds een heol andere verhouding dan de Standaard aangeeft. En nu reken ik onder die 42 gemeenten nog mede: Middelburg, Oostkapelle en Sas van Ge ad, wier bur gemeesters wel tijdens hunne benoeming buiten hunne gemeenten woonden, maar die er toch zijn geboren of opgevoed, die er hunne naaste familiebetrekkingen hebben, die in of bij de gemeenten grond bezitten en tengevolge van een en ander even goed als een ingezetene op de hoogte van de zaken in die ge meenten zijn. Dit laatste is evenzeer van toepassing op de burgemeesters van 's Heer Abtskerke en Waterland kerkje, die vóór hunne benoeming reeds jaren in de admiuistratie dier gemeenten gewerkt hadden; van Domburg, die wel te Middelburg woonde, maar een groot deel van het jaar te Domburg verbleefvan Vlissingen, die door zijne betrekking tot de grootste inrichting aldaar verplicht was, die gemeente vaak optezoeken en zich in hare omstandigheden intewerken. Voeg ik daar nu nog bij, dat de belangen van vele kleine gemeenten met die vao andere kleine naburige gemeenten samenvloeien, zoodat combinatie zeer wen- schelijk is (men denke aan Burgh en Haamstede, Kolijnsplaat, Kats en Kortgene, Eikerzee en Ellemeet, Grijpskerke en Mdiskerke, Noordwelle, Renesse ea Serooskerke, in elk van welke 5 combin vtiën van ge meenten een burgemeester uit de combinatie benoemd werd), dan meen ik gerust te mogen verklaren, dat het getal van die gemeenteD, in welke een burgemeester uit de niet-ingezetenen werd benoemd, in Zeeland verre daalt beneden het cijfer van 30 percent, dat door de Standaardmet de aan dat blad eigene autoriteit, daartoe als geoorloofd is aangewezen. Ik ga verder, en beweer, dat in al de bovengenoemde gemeenten door een ministerie van de kleur van de Standaard geene andere candidaten aan den Koning ter benoeming zouden zijn voorgedragen ja, dat er onder de 42 bedoelde gemeenten in de gansche provincie misschien geen 5 zijn, waar een anti-revolutionair Mi nister de keuze van een anderen burgemeester zou hebben bevorderd. Ik beweer dat 4o. omdat ik nog genoeg vertrouwen meen te mogen hebben in de eer lijkheid der anti-revolutionaire aanvoerders, om te kun nen aannemen, dat zij tot de gewichtige betrekking van burgemeester niet iemand van hunne richting zouden doen benoemen, wanneer daartoe een ander de aange wezen man was; 2o. omdat juist ieder, die het lijstje der burgemeesters in Zeeland nagaat, zal dit moeten toestemmen de meeste der burgemeesters in Zeeland, die van buiten de gemeente gekomeD zijn, hetzij door hunne positie, hetzij door huDne relatiën, hetzij om welke andere reden ook, de aangewezen menschen waren om hunne taak te aanvaarden3o. omdat er tot dusver onder de anti revolutionaire partij nog niet bijster veel geschikte mannen zijn. De laatste uitspraak moge kras schijnen, zij dunkt mij niettemin waar. De benoemingen, onder het te genwoordig régime reeds gedaan, leveren het bewijs voor mijne stelling. Zoowel voor den griffierszetel in de Tweede Kamer, als voor benoemingen aan het de partement van Binnen). Zaken, en voor die, waarbij het ministerie van Justitie betrokken was, zijn tot dusver meestal personen in aanmerking gekomen, die de anti-revolutionaire of ultramontaansche partij wel niet tot de haren zal rekenen. Pleit dit aan de eene zijde voor de onpartijdigheid der Regeering, en beves tigt het dus mijne eerste stelling, aan den anderen kant levert zij het bewijs voor wat ik in de derde plaats beweerde. Waar dit alles als vaststaande moet worden aan gemerkt, heeft De Standaard niet het recht op hoogen toon den staf te breken over de benoeming der bur gemeesters, en daardoor tot de Regeeringon het verwijt te richten, dat zij aan de bedoeling der wet niet zouden hebben voldaan. De geheele geschiedenis blijkt dan weder een bewijs te meer voor de stelling, dat de anti-revolutionaire partij door grootklinkende woord eD en onbewezen phrases indruk zoekt te maken op hen, die minder nadenken over hetgeen hun wordt verteld. Als bewijs dat aan de landbouwtentoon stelling, alhier de vorige week gehouden, een druk bezoek is ten deel gevallen kao dienen, dat op het tentoonstellingsterrein aan entróes 473 is ont vangen. Daar de entrée 25 ets. bedropg. moeten er dus minstens 1892 bezoekers zijn geweest, die geen lid der landbouwmaatschappij zijn. Men deelt ons mede, dat het bestuur der ver- eeniging voor Volksvermaken alhier in zijne vergade ring van jl. Zaterdag besloten heeft het turnfeest uittestellen tot 15 Augustus (Maria Hemelvaart) en zulks hoofdzakelijk met het oog op de Belgische turners, die aan dezen datum de voorkeur geven boven den oorspronkelijk vastgestelden. De agenda voor de a. s. zomervergadering der Prov. Staten van Zeeland bevat, behalve verschillende ingekomen stukken en medcdeelingenBenoeming tan een lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der provinciale wet. Voorstel van Ged. Staten tot toekenning van een subsidie aan E. W. Mus te Zieriksee tot instand houding van zijne ambachts- en industrieschool. Dit voorstel luidt aan adressant gedurende drie jaren een subsidie te verleenen van 200 's jaars (zooals hij sedert 1884 genoot), mits de gemeente Zieriksee een even hoog subsidie verleene. Voorstel van Ged. St. tot het inrichten van een bergplaats voor steenkolen en het stichten van een gebouw ten behoeve van den prov. stoombootdien8t te Vlissingen. Voorstel van id. om aau de stokers bij den stoombootdienst op de Wester-Schelde P. Blaas en D. Christiaanse pensioen te verleenen, ten bedrage van 50 ets. daags. Voor stel van id. naar aanleiding van een adres der afdee- ling Bruinisse van de vereeniging ter bevordering der Nederl. visscherij, om vrijstelling voor de mossel- en oestervisscbers van de betaling van steigergeld voor het gebruik van den prov. steiger te Zijpe. Het voor stel luidt om het adres ter nadere instructie in handen van Ged. St. te stellen. Voorstel tot bepaling van den afstand der afpaling van een eendenkooi onder de gemeente Oesterland. Voorstel van Ged. St. nopens het verzoek van de algemeene vergadering van het waterschap voor de uitwatering van de polders Willem c. a. in Noord-Beveland, tot wijziging van het regle ment op het beheer dier uitwatering. Voorstel van Ged. St. omtrent de aanvraag van den voorzitter van hot comité ter bevordering van den aanleg van een tramweg van Schoondijke naar IJzendijke naar de Bel gische grens in de richting Caprijcke-hEecloo, om vrij dom van tol voor alle tramrijtuigen, gedurende den tijd der exploitatie, op den weg van Schoondijke naar IJzendijke en om subsidie uit de prov. fondsen. Voorstel van Ged. St. omtrent de heffing van tol op wegen in onderhoud bij de provincie. Voorstel van Ged. St. omtrent de aanvraag van de vergaderingen van ingelanden van den Zonnemaire- en den Dreischor- polder, om een renteloos voorschot voor wegsverbete- ring. Het voorstel luidt om de gevraagde voorschotten resp. van ƒ6703 en ƒ3720 toe te staan. Voorstel van Ged. St. omtrent de aanvraag van de vergadering van ingelanden van het waterschap Groote Boom en Goodsvliet om een renteloos voorschot voor wegsver- betering. Wordt voorgesteld een renteloos voorschot te verleenen ad 32000. Voorstel van Ged. St. omtrent het adres der Maatschappij tet bevordering van landbouw en veeteelt in de provincie Zeeland tot het erlangen van subsidie uit de prov. kaB voor te nemen maatregelen in het belang der paarden fokkerij in dit gewest. Voorstel van Ged. St. naar aanleiding van een adres van het gemeente bestuur van Nisse om (in vereeniging met 's-Heer Abtskerke) uit de prov. kas subsidie te erlangen ter voorziening in de behoefte aan geneeskundige hulp. Bericht en raad van Ged. St. omtrent het voorste! van het lid der Staten den heer Snijders, betrefTende de exploitatie van den stoomtramweg VlissingenMiddel burg. Wordt voorgesteld op het voorstel van den heer Snijders afwijiend te beschikken. De verantwoording van Ged. St. wegens de enkel provinciale en huishou delijke inkomsten en uitgaven over het dienstjaar 1886. Deze rekeniDg bedraagt in ontvang 463,454,65%, in uitgaaf 416,481,43% en het voordeelig slot alzoo 46,973,22. Vuorstel van Ged. St. tot wijziging der begrooting van de enkel provinciale inkomsten en uitgaven over 1888, teneinde uitvoering te geven aan een vroeger besluit, waarbij aan de gemeente Philip pine een renteloos voorschot is verleend van ƒ30200 en voorts ter eventueele uitvoering van de hierboven genoemde voorstellen tot het geven van rentelooze voorschotten aan de polders Zonnemaire, Dreischor en het waterschap Grootenboom en Goodsvliet. De begrooting der kosten van het prov. bestuur, voor zoo veel het rijksbestuur is, voor 1889. D*ze begrooting loopt tot een totaal bedrag van 59970. De be- grootiüg der enkel provinciale en huishoudelijke in komsten en uitgaven voor 1889, met een voorstel betreffende de heffing van opcenten op de grond- en de personeele belasting ten behoeve der provincie. Deze begrooting beloopt in ontvang en uitgaaf 325.031,42 met een post voor onvoorziene uitgaven ad 20,528 82. Uit deze begrooting blijkt tevens, dat wordt voor gesteld het aantal opcenten op de grond- en perso neele belasting voor de provincie te verminderenvoor de gebouwde en ongebouwde eigendommen van 30 tot 28 en voor het personeel van 22 op 18. De bezoldiging des directeurs van den Provincialen stoombootdienst op de Westerschelde, tot dusver be dragende 1200 's jaars, wordt door Ged. Staten voorgesteld te verhoogen tot i500. Tevens wordt door hen een post van 470'sjaars uitgetrokken ter verzekering van het scheepsvolk tegen ongevallen en voor pensioenen. De voor weinige jaren opgerichte Eerste Nederl. Verzekering-maatschappij op het leven tegen invaliditeit en ongelukken te 's-Gravenhage bood daartoe eene geschikte gelegenheid aan. Maandag jl. werd te Borsele eene vergadering van ingelanden van den calam. polder Borssele gehouden tot behandeling der rekening van de ont vangsten en uitgaven o^er 1887/88 tot vaststelling der begrooting voor 1888/89 en om een besluit te nemen betreflVnde de verpachting van een gedeelte zeedijk, van de inlage, de polderwegen en een per ceeltje bouwland. Na onderzoek en behandeling werd besloten de reke ning, sluitende in ontvangst met 33346.16, in uit gaaf met 33194.96 derhalve met een saldo van 151.20, goedtekeurende begrooting in ontvang en uitgaaf vasttestellen op een gelijk bedrag van 33458.57het dijkgeöchot te bepalen op 26.40 per hectare en genoemde eigendommen, onder nadere goedkeuring van heeren Gedeputeerde Staten, in het openbaar in tien perceelen te verpachten voor zeven jaar op de gewone voorwaarden. Driewegen. Door Z. E, den Minister van Justitie is aangesteld tot onbezoldigd rijksveldwachter C. M a c h i e 1 s e veldwachter dezer gemeente. De heer J. Bazen, ambtenaar bij 's rijks directe belastingen te Walsoorden, is met inging van 1 Juli a. 8. verplaatst naar Ellewoudsdijk en zulks ter vervanging van den heer A. II. De Vlieger, die met bovengenoemden datum als commies-ontvanger naar St. Kruis vertrekt. Bij kon. besluit zijn benoemdtot burgemeester van Overslag D. Mat lel van St.-Filipsland J. J. G e e n s e. Naar het Hbl. verneemt, zal in de 28 Juni te Vlissingen te houden algemeene vergadering van aan deelhouders der Maatschappij Z e e - land" geen uitkeering van dividend over 1887 wor den voorgesteld. De punten van behandeling zijnhet verslag, benevens de balans en de winst- en verlies rekening, en het nieuwe met de Nederlandsche regee ring gesloten postcontract. Men schrijft ons uit Amsterdam dd. 19 Juni »Nog nooit heeft eene gemeenteraadsverkiezing zoo veel leven in onze stedelijke brouwerij gebracht als deze herstemming tusschen de heeren Wormser en Sassen. In de afgeloopen week hebben we eiken avond eene meeting gehad, zelfs een door »Nederland en Oranje", de anti-revolutionaire kiesvereeniging, belegd. De quaestie tusschen de heeren Uijldert en Jolles is nog altijd niet volledig opgelost en heeft tot veel geschrijf aanleiding gegeven. Er is gaandeweg een toon van verbittering en partijhaat in den strijd gekomen. Een gezegde van prof. Spruijt vooral heeft zeer veel ver ontwaardiging gewekt bij de zoogenaamde triple alli antie. »De radicalen", zeide de hoogleeraar, »zijQ bestemd om aan den leiband der kerkelijken te loopen en geven blijken te lijden aan verstandsverbijstering." Het raadslid mr. Heineken heeft in een volgende ver gadering dien uitval beantwoord met de verzekering Dthans begin ik langzamerhand te begrijpen, waartoe de hoogleeraren dienen, die uit de gemeentekas betaald worden Op dergelijke wijze worden de hartstochten zeer geprikkeld en de partijzucht is zoo sterk, dat zelfs de pers niet van partijdigheid is vrij te pleiten, de kleinste blaadjes wel het minst. Het aantal strooi- en aanplak biljetten is verbazend groot en hoogst opmerkelijk zijn dikwijls de gronden van aanbeveling. Zoo leest men o. a. op alle muren het volgende roode biljet Tappers Stemt vooral niet op de candidaten der kerkelijken, maar kiest ARM. P. TH. SASSEN. Versterking der kerkelijke partij in den raad kan nooit te uwen voordeele zijn, al was 't maar alleen om de beperking van de Zondagsche uitspanningen, die de kerkelijken steeds willen doordrijven. Kiest dus op 19 Juni den vrijzinnigen Arm. P. TII. SASSEN. Een Tapper. Op 't oogenblik heeft de stemming plaats, die de Amsterdamsche kiezers tot zulk een ongekende leven digheid heeft opgewekt. De Minister van Staat, mr. J. Heemskerk A z n., wordt genoemd als lid van den Raad van State, in de plaats, opengevallen door het ontslag van mr. Boot. De Minister van Justitie, de heer jhr. mr. Ruijs Van Beerenbroek, heeft zich Maandag, vergezeld van de heeren M. C. Feitb, refendaris van de afdeeling gevangeniswezen bij het departement en W. C. Met- zelaar, iDgenieur-architect voor de gevangenissen, op reis begeven, om de gevangenissen in het land te in- specteeren. In eene vergadering van het Groot Oosten der Vrijmetselaarsorde is de heer mr. P. J. G. Van Diggelen herkozen als grootmeester nationaal, en de heer mr. A. M. Maas Geesteranus als gedeputeerd grootmeester nationaal. Door ruim vijfhonderd werklieden aan 's rijks werf te Amsterdam is een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gericht, waarin adressanten door voorbeelden trachten aan te toonen, dat het bouwen van schepen en het doen verrichten van andere werkzaamheden ten dienste van 's lands zeemacht, bij particulieren duurder is en minder waarborgen van degelijkheid aanbiedt dan de arbeid op marinewerven. De daaruit afgeleide gevolgtrekking is, dat inkrimping of opheffing dier werven niet is in 's lands belang, de hulpmiddelen en de onafhankelijkheid van den staat in tijden van gevaar doet verminderen, en aan vele werklieden hun middel van bestaan ontneemt. Adres santen verzoeken de Kamer, het vraagstuk van den arbeid ten dienste der marine bij 's rijks werven of bij particulieren aan een nader onpartijdig en zaakkundig onderzoek te onderwerpen, waarvan de uitslag, naar zij vertrouwen, de gegroudheid van hun betoog zal doen blijken. Dezer dagen is door de administratie van het weduwenfonds voor de geëmployeerden, tot het alge meen bestuur behoorende, een belangrijk besluit ge nomen in het belang van gepensioneerde amb tenaren. Tot dusver werden die ambtenaren gelijk gesteld met ieder particulierd. w. z. bij het aangaan van een huwelijk, nadat zij gepensioneerd waren, waren

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1