1888. N°. Tl. Zaterdag 10 Juni. 75ste jaargang. B IT V O B G S GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonuementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURAIYT. De prijs der gewone advertentiën is van 45 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechte tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. DE ALGEMEENE VERGADERING DER Maatsch. van landb. en veeteelt in Zeeland EN DE TENTOONSTELLING TE GOES. (Vervolg.) •Da tentoonstellingen en met name de landbouw tentoonstellingen hebben haren tijd gehad", zoo hoort men meermalen betooger, doch de heden gehouden tentoonstelling van paarden, vee, werktuigen en andere landhuishoudelijke voorwerpen van de Afdpelicg Hein- kenszand onzer Zeeuwsche Maatschappij van lardbouw en veeteelt logenstraft dit beweren. Zij munt uit door eene p- achtige inzending, vooral van paarden en rund vee, en de jury's voor da bekroning hadden dan ook eene moeielijke taak. Daaraan is het zeker ook toete- schrijven dat de uitslag der overwegingen zoo laat (ruim éen uur) kon bekend gemaakt worden. Er waren ingezonden zeven stuks hengsten van minstens 3 jaren oud. waaronder bijzonder uitmuntte een exemplaar van 01denturg?ch ras, van den h'erA Van der Have te Oosterland, die dan ook met den eersten prijs bekroond werd. Doch wij wi'l-n 1 ever de bekroning m vermeld n naar de categorieën waarin de catalogus de inzendingen verdeeld heeft en liever bier de mededeeling doen, dat het terrtin aan de Vogelzangswegeling zich uitmuntend leent voor eene tentoonstelling en dat het schoonste weder de zaak begunstigde. Ingezonden waren 7 hengsten, geboren vóór 1 Juni 1885; drie hengsten geboren vóór 1 Juni 4886; neg- ntien merriepaarden van minstens vier jaren negentien merriepaarden van drie jarentien merrie- paarden van twee jarenacht ruinpaarden van min stens vier, zes van drie en zeven van twee jaren veertien eer jarige paarden, en vijf spannen werkpaarden. Van het rundvee was dï inzending ook zeer belang rijk een roodbonte stier oud vijf jaar, zes spring- stieren van minstens twee en zes van minstens een jaar oudtwee drietallen melkkoeien, tien enkelvou dige melkkoeien, vijf-en-twintig vaarzen, tweetands, en vier melktandsvaarzen. Vijf geschoren schapen en dertig ooien (minstens 3 stuks van een eigenaar) waren almede aanwezig. Bij de verzameling varkens telden wij twee beeren en zes zeugen terwijl de firma wed. J. C. Masses en Zoon 63 stuks van de schoonste land bouwwerktuigen had ingezonden. Nog waren verschei dene stuks vee buiten het programma aanwezig, waar- ond°r eene collectieve inzending van den Wilhelmina- polder, alsmede andere verzamelingen op den landbouw of de veeteelt betrekking hebbende. De catalogus telt dan ook 293 namen. Bekroond zijn Paarden onverschillig van welk ras voor gemengd en land bouwgebruik. 4. Hengsten, minstens 3 jaar oud, geboren vóór 4 Juni 4885, eerste prijs 50, A v. d. Have te Oosterland tweede prijs 25, A. Louwerse te 's-IIeer Arends kei ke. 2. Hengsten, 2 jaar oud, geboren vóór 1 Juni 4886, eerste prijs 20, A. Remijn te ILunkenszand tweede prijs 10, J. J. Van Weel te Wolfertsdijk. 3. Merriepaarden, minstens 4 jaar oud, geboren vóór 1 Juni 1884, eerste prijs 25. J. M Kakebeeke te Goes tweede prijs 15, A. Zandee Ce. te 's-Heer Hen drikskinderen eervolle verm-dding, C. Kole te Kloetinge. 4 Merriepaard-in, 3 jrar oud, geboren vóór 1 Juni 1885, eerste prijs 20, B. Van Liere te Kloetinge tweede prijs 10, J De Dreu te Driewegen; eervolle vermelding, A. Kakebeeke Jz. te Kloetinge. 5. Merriepaarden, 2 jaar oud, geboren vóór 1 Juni 1886, eerste prijs 15, B. Van Liere te Kloetinge; tweede prijs 7,50, A. Padmos te Kloetinge. 6. Ruinpaarden, minstens 4 jaar oud, geboren vóór 4 Juni 4884, eerste prijs 25, M. Da Jager te Kapelle; tweede prijs 15, J. M. Kakebeeke te Goes. 7. Ruinpaarden, 3 jaar oud, geboren voor 1 Juni 1885, eerste prijs 20, C. Kole te Kloetinge tweede prijs ƒ10, D. Meulenberg te Ellewoudsdijk. 8. Ruinpaarden, 2 jaar oud, geboren vóór 1 Juni 1886» eerste prijs 15, J. Kosten te's-Heer Arendskerke. tweede prijs 7,50, W. Verlare te Krabbendijke. 9. Eenjarige paarden, onverschillig van welk ge- slachf, geboren vóór 1 Juni 1887, eerste prijs 15, J. Eversdijk te Kattendijke; tweede prijs 10, M. Kostense te Kruiningen derde prijs 7,50, W. Van Liere te Kloetinge. 10. Spannen Werkpaarden, onverschillig van welk geslacht, eerste prijs 30, A. De Jager te Wolfertsdijk tweede prijs 15, E. Van Hootegem te Kruiningen. Rundvee. 11. Springstieren van volbloed Duiham ras, min stens twee jaar oud, eerste prijs ƒ30, G. J. Van den Bosch te Wilhel- minadorp tweede prijs 2C, niet toegekend 12. Springstieren, onverschillig van welk inlandsch ras, minstens 2 jaar oud, eerste prijs 30, waarbij komt ƒ15, uitgeloofd door de Afdeeling Zeeland van de vereeniging het Neder- landsch Rundvee-stamboek, onder voorwaarde dat de stier ingeschreven is in het Nederlandsch Rundree- stamloek of ingeschreven tal worden, C. Reijniersete Middelburg tweede prijs ƒ20, C. Jane te Nieuw en St. Joosland. 13. Springstieren, onverschillig van welk inlandsch ras, minstens 4 jaar oud, eerste prijs 20, M. Harinck te 's-Heer Abtskerke tweede prijs ƒ10, J. J. Mol te Waarde. 14. Melkkoeien, de schoonste en beste 3 melk koeien van éenen eigenaar, eerste prijs 20 en een zilveren vergulden medaille, uitgeloofd door den Commissaris des Konings in Zee land, A Kakebeeke Jz. te Kloetinge; tweede prijs 10, J. M. Kakebeeke te Goes. 15. Melkkoeien, de schoonste en beste enkelvoudige inzending van éenen eigenaar, eerste prijs ƒ15, J. De Jager Jz. te Kapelle; tweede prijs 10, E. Van Hootegem te Kruiningen. 16. Vaarzen, tweetands van gekruist Durham ras, niet ingezonden. 17. Vaarzen tweetands, onverschillig van welk in landsch ras, eerste prijs ƒ15, G. Roëll te Brussel; tweede prijs 10, P. M. Tichelaer te Kattendijke. 18. Melktandsvaarzen, onverschillig van welk ras, eerste prijs 40, A. Kakebeeke Jz. te Kloetinge. tweede prijs 5, niet toegekend. Schapen, onverschillig van welk ras, geschoren, behalve eene flinke vlok wol, die aan éen der voorbouten moet blijven. 19. Springrammen, eerste prijs ƒ10, M. Kloet Mz. te St.-Maartensdijk; tweede prijs 5, C. Reijnierse te Middelburg. 20. Ooien, minstens 3 stuks van éanen eigenaar, eerste prijs ƒ10, J. J. Van Weel te Wolfertsdijk; tweede prijs ƒ5, niet toegekend. Varkens, (onverschillig van welk ras). 21. Beeren, eerste prijs 10, Landbouwvereeniging te Nieuw en St.-Joosland tweede prijs 5, niet toegekend. 22. Zeugen, eerste prijs f 10, J. J. Koens te Goes tweede prijs 5, C. Verhulst te Nieuw- en St- Joosland. De fnma Wed. J. C. Massee en Zoon werd bekroond met 50 voor hare verzameling werktuigen en ge noot eene speciale vermelding voor een zesrijige Smith's Zaaimachine voor suikerbiet en kunstmest. Voorts viel aan den heer II. A. Van Weel te 's-Gravenpolder eene eervolle vermelding ten deel voor eene dorschmachine, terwijl den heer G. J. Van den Bosch voor zijne col lectieve inzending een verguld zilveren medaille werd toegekend. Eene gelijke medaille werd verleend aan de Centrale tentoonstelliDgsvereeniging nlandbouwbe- lang" in Schouwen-Duiveland voor eene inzending gedorschen granen en schoven, terwijl de heer E. Van den Bosch eervol vermeld werd voor eene verzameling photographieën van fok vee uit Nederland uitgevoerd en thans deel uitmakende van de kudden der voornaamste fokkers in Amerika, alsmede de wed. M. N. Arentz te Goes voor een span paardentuigen. Tegen 1.17 begaven een drietal leden der feest commissie in een open rijtuig, vergezeld van het Goe- sche harmoniegezelschap nEuphonia", zich naar het station om het fanfarekorps Eendracht maakt Macht" van Kruiningen aftehalen, dat te 2 uren op het tentoon- stellingsterrein eene matinée zou geven. Na aankomst van den trein begroette de heer Z. D. Van der Bilt La Motthe de leden van »E. m. M" en heette hen welkom in Goes. Hij achtte het boven dien een geluk voor »Euphonia", dat de eerste maal, dat het geroepen was om eene vereeniging te ontvan gen. dit juist gold het fanfarekorps van Kruiningen, een dt r oudste zoo niet het oudste der zustervereni gingen van Zuid-Beveland. Daarna werd eene kleine wandeling door een paar straten der stad gemaakt en nadat in het café Hartman" eena kleine verfrissching was gebruikt, toog men naar het feestterrein, waar het korps van Kruiningen eene muziekuitvoering gaf, die door eene buitengewoon groote menigte tentoonstelling-bezoekers met belangstelling werd aangehoord. Den ganschen namiddag was de schoone weide zwart van menschen en alles getuigde van eene echt feestelijke stemming. De tentoonstelling wordt heden besloten met een diner, waaraan door velen wordt deelgenomen, en door een concert van >EupboDia", dat weder tal van be zoekers lokt. Wij meenen te mogen aannemen, dat ook deze ten toonstelling, bij het door haar verkregen succes, eena aangename herinnering zal achterlaten. Bultenlandsch Overzicht De Dultsche Keizer iz hedenmorgen te 41 uur te Potsdam overleden. Deze treurmare ontvingen wij en na wat gisteren uit Berlijn werd gemeld, kon die afloop dan ook ieder oogenblik worden verwacht. Het schijnt, dat zijne kwaal, hetzij deze kanker was of niet, op de longen was geslagen, waardoor de ademhaling gisteren zeer was bemoeielijkt, zoodat bedienden den lijder met waaiers versche lucht moesten toewaaien. Lusteloosheid en mindere belangstelling in wat er om hem ge schiedde,was daarvan het gevolg. Zijne gade en kinderen, alsmede Bismarck waren in het paleis aanwezig. Zijne dochter Sophie, die juist dien dag verjaarde, schreef hij dit korte briefje: >Blijf braaf en goed! Dit is de wensch van uw stervenden vader." Ook aan Bismarck overhandigde hij een kort geschreven afscheidswoord. Men heeft nog beproefd den Keizer eenig voedsel of althans een opwekkend middel toetedienen, doch dit heeft weinig gebaat. Tegen den middag heeft hij, hoewel uiterst zwak, nog een paar uur opgezeten, van welke gelegenheid de hofphotografen gebruik maakten om zijn portret te maken. Zoo heeft dan Duitschland nog vóór de eerste helft van 1888 is voorbijgegaan in dat jaar twee Keizere verloren. Eene vergelijking te maken tusschen den vader en den zoon zou dwaasheid zijn, waar de eerste een roemrijk verleden achterliet, terwijl de laatste slechts enkele maanden heeft geregeerd. Maar waar hem toch geen lang leven was beschoren, daar gelooven wij, dat èn om zijn lichaamstoestand èn om do eenige regeeringsdaad, die hij verrichtte, een langer blijven op aarde hem niet mocht worden toegewanscht. Wanneer men vaak las aan welk lijden Keizer Fre- derik was blootgesteld, een lijden, dat de geneesheeren nauwelijks wat wisten te verzachteD, dan is het in derdaad als een uitkomst te beschouwen, dat hij is heengegaan. Maar ook wat zijn politiek aangaat achten wij voor hem zelf, voor zijne nagedachtenis bij heel zijn volk, zijn spoedig uiteinde gelukkig. Ware hij een krachtig persoon geweest, krachtig naar lichaam en geest, hij bad wellicht bij zijn verschil van meeiing met Bismarck het kunnen wagen zonder dezen te regeeren en zeer zeker zou Duitschland, wat zijn inwendigen toestand betreft, daarbij weigevaren hebben. Het was reeds bij het leven zijns vaders bekend, dat Keizer Frederik in beginselen zeer ver van Bis marck stond verwijderd en bij de huwelijksquaestie van prinses Victoria en later bij de uitdeeling der ridderorden is dat verschil van denkwijze reeds aan den dag getreden. De invoering van de meer liberale beginselen des Keizers vereischten echter een krachtigen geest en een krachtig lichaam, want hij zou daarbij op voel tegenstand zijn gestuit on een groot deel van het conservatieve Duitschland zou zich daartegen zeer go- kant hebben. Men heeft het reeds bemerkt bij het ontslag van Puttkamer, dat de mannen van het behoud, zoo gewoon om alles te kunnan goedkeuren wat hun Keizer deed, als verslagen waren over deze regeeringsdaad en ware Keizer Frederik in de gelegenheid geweest zijn wil meer te doen gelden, er zou ongetwijfeld een breuk ziju ontstaan, die hem bij een deel des volks alle sympathie zou hebben doen verliezen, zonder dat zijne hervormingen een blijvend resultaat zouden hebben opgeleverd. Nu echter zal ook zijne gedachtenis in dankbare herinnering blijven bij zijn gansche volk. De oudste zoon des Keizers is meer in Bismarck's school gevormd en hij zal wel het voetspoor zijns grootvaders drukken. Mocht dit zoo zijn, dan zij hem toegewenscht, dat hij nog lange jaren een Bismarck naast zich moge hebben, die hem bij het leiden der staatszaken met raad en daad kan bijstaan. Laatste en telegraphische berichten. Ierseke. OESTERBEURS. Verkocht: Afsteeksel a ƒ0,85, Zaaioesters van ƒ2,25 tot ƒ2,50. Ia de zitting der Arr.-rechtb. te Middelburg van heden is N. v. d. S., 22 j., te Goes, appellante van ten vonnis van 't Kantongerecht te Goes wegens over treding der drankwet, met vernietiging van het door den eersten rechter gewezen vonnis, vrijgesproken. 's-Gravenhage. De Hooge Raad heeft heden in re visie het verzoek tot interventie der doleerenden in het bekende Amsterdamsche kerkgeschil afgewezen, wegens het niet aantoonen hunner hoedanigheid. Potsdam, 15 Juni. Hedenochtend te 11 uur is de Keizer zacht ontslapen. Afloop Aanbestedingen en Verkoopfngen. Woensdag 11. werd te 's-Heer Arendskerke aai- besteed: het bouwen van een nieuw woonhuis voor den heer J. Minnaar, architect A. Le Clercq. Inge schreven werd door de hh.: A. Menheere te Kloetinge, voor 2967; A. Foudraine te Goes, voor 2860; A. Goedemondt en P. Dronkers te Kapelle. voor 2685 en J. Kosten te Wemeldinge. voor ƒ2100. Het werk is nog niet gegund. Heden werd in de Prins van Oranje" alhier aan besteed Het gewoon onderhoud der aarde- en kram werken aan den waterkeerenden dijk van den Jacob- polder. Negen inschrijvingsbiljetten werden ingeleverd, te weten van de heeren: G. Meertens te Hoek, voor 2528; Math, Landssr te 's-Heer Arendskerke, voor 2450A. Foudraine te Goes, voor 2427Jac. Leijs te Nieuwdorp, voor ƒ2420; S. Blok te Kortgene, voor 2410A. Tolleman te 's-Heer Arendskerke, voor 2400; J. Van Eek te Hardingsveld, voor 2330; J. De Jonge te Biezelinge, voor 2167; L. Goedege- buur te Nieuwdorp, voor 1977. Den laagsten in schrijver is het werk gegund. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. Plaati. Voorwarpen. Information. 16 Juni, Wemeldinge, gezaagd hout, Gallia Mereui. 19 Goes, huis en erf. Pilaar. 20 Ierseke, huis, erf en hoogaars, Pelle en Lansen Croin. 20 Goes, vendutie, Hollmann. 20 «- Ellewoudsdijk, vruchten te velde, V. d. Kloes. 21 Baarland, woonhuis, afbraak enz., Pelle en Lansen Croin 22 - Wissekerke, wind-koren molen, Huvers 22 Ierseke, diversen, Gallis Merens. 25 Kapelle, kersen, Gallis Merens. 25 Kloetinge, kersen en hooigras, Mulock Houwer. 25 Krabbendijke, woonhuizen en erven, Mulock Houwer. 26 Kapelle, boomgaard en kersen, Pelle en Lansen Croin. 27 Middelburg, woonhuis en erf, Mr. D. v. d. Vliet. 27 Goes, meubilaire goederen, Pelle. S7 '«-Heerenhoek, woenhuizen en erren, huisraad enz., Pilaar. 27 Kapelle, kersen en pruimen, Pilaar en Liebert. Juli, Niase, inspan en vruchten te velde, Mulock Houwer. 14 Helnkenszand, woonhuis en erf, De Ronde Bresser. 14 's-Heerenhoek, woonhuizen, De Ronde Bresser. 10 Kwadendamme, hofstede, De Ronde Brosser en P. Overman. 16 0 Kwadendamme, hooigras, P. Overman en De Ronde Bresier. 28 0 Kwadendamme, vruchten te velde, P. Overman en De Ronde Bresser. 1 Augs.,Hoedekenskerke, hoereainspan, P. Overman en De Ronde Bresser. Druk F. Kleeuweng Zoon Goe».

Goessche Courant | 1888 | | pagina bijlage 1