1888. N°. 68. Zaterdag 9 Juni. jaargang ste PATENTRECHT GOESCIIl De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en YrijdagaTond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoepers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Het 4e kwarlaalskohier no. 8 van het voor deze gemeente, voor het dienstjaar 188788, is op heden ter invordering gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen binnen deze gemeente en is ieder verplicht zijnen aanslag ten gestelde tijde te voldoen. Goes, den 7 Juni 1888. De Burgemeester van Goes, J. G. d W. HAMER. uraRMBlMS&MMfXM Dit jaar moeten de navolgende miliciens-verlofganger der lichting 1885 onder de wapenen komen voor het 3e regiment infanterie Pleter Harluck, Marinns Hillebrand, Jacob Luijks, Jan Adam SchoHwenburg, Jan Timmerman, Jan Yereeke, Hendrik Van Zaaien en Nicolaas Zandee; ▼oor het 6e regiment infanterie Joos Pieter Joossen Voor het regiment Grenadiers en Jagers Pieter Izaak Rosier Voor de 3e comp. hospitaal soldaten Machiel Johannes Cornells Moens. Zij worden opgeroepen om op VRIJDAG DEN 17 AUGUSTUS, des namiddags vóór 4 uren, tegenwoordig to zijn bij hun corps, werwaarts zij zich rechtstreeks moeten begeven. Hij, die niet aan de oproeping voldoet, wordt als deserteur behandeld, en hij, die niet op den bestemden tijd onder de wapenen komt of niet voortdurend aan de oefening deelneemt, of wel achterlijk blijft in het aanleeren van den wapenhandel, wordt zooveel langer onder de wapenen gehouden als de kommandant nooaig acht. Goes, den 7 Juni 1888. De Burgemeester van Goes, J. G d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Ten behoeve van den heer Salomon Eckerling zijn na de uitgifte van ons vorig nommer nog enkele giften ingekomen bij den heer L. Nathan, zoodat deze thans heeft ontvangen 42,70, waaronder een gift van 10 en een van 4, beide ingekomen bij de redactie van hel Vaderland te 's-Hage, terwijl wij nog ontvingen éen gift van 2.50, éen van en éen van 0,50. In het geheel bsdraagt du? de ont vangst f 50,20. Wanneer men daartegenover stelt, dat te Middel burg voor hetzelfde doel tot nutoe ƒ462 is bijeenge bracht, dan moet helaas getuigd worden, dat Goes in dazen zijn goeden naam op het gebied der liefda digheid niet handhaaft. Wij hebben echter bereids de ondervinding opge daan, dat velen gaarne bereid zijn eene gift voorden armen ongelukkige aftezonderen, doch dat hun dit goede voornemen door andere zaken uit het geheugen gaat. Wij aarzelen daarom niet nogmaals een beroep te doen op de offervaardigheid onzer stadgenooten. Iedere gift hoe klein ook is welkom en zij zal gaarne in ontvangst worden genomen, zoowel aan °ns bureau als door den heer L. Nathan in de Lange Vorststraat. GOES, Juni 8 1888. Het drievoudig verbond. Toen de comedie in Schoterland op 20 Maart jl. was afgespeeld heeft dr. Kuyper, en in navolging van hem dï geheele kleine antirevolutionaire pers, de on mogelijkste pogingen in het werk gesteld om te be wijzen, dat Domela Nieuwenhuis niet met behulp der antirevolutionairen was gekozen en zelfs elke zucht tot samenwerking met de voorstanders van den socia- listischen afgevaardigde werd ten eenenmale ontkend. Meer openlijk ging men te werk bij de jongste ver kiezing voor den gemeenteraad van Amsterdam. Daar moesten drie leden gekozen worden en ten einde de liberalen aan de stembus te kunnen verslaan, ver deelden de katholieken, antirevolutionairen en radicalen den buit. Zij namen uit elk der partijen éen candidaat en beloofden elkander trouw te zullen helpen. In verband met die belofte is het niet onaardig den uitslag van die gemeenteraadsverkiezing na te gaan. Waren de liberalen trouw op hun post geweest, dan lijdt het geen twijfel of hunne candidaten waren met groote meerderheid gekozen. De slechte opkomst der kiezers ligt voorzeker niet aan de zijde van het ver bond. Daardoor is het dan ook mogelijk geworden, dat éen der candidaten van de katholieke-antirevolutio- naire-radicale groep het won. Ea welke De radicaal. Dank zij derhalve den steun der clericale partijen ia er weder een radicaal regeeringsman meer in Neder land. Men weet, dat de radicalen, volgens het oordeel der antirevolutionairen zelf, nog wat dichter bij de revolutie staan dan de liberalen. De revolutionair (altijd volgens het oordeel van dr. Kuyper c. s.) al zoo op een voetstuk geplaatst door de anfi-revolutionairen. Een schitterend bewijs van de beginselvastheid van dr. Kuyper en zijne volgelingen. De tweede candidaat der verbonden machten, dhr. Wormser, antirevolutionair, bracht het er minder goed af hoewel hij het toch, dank zij de verdeeldheid der liberalen, die wèl opkwamen, tot eene herstemming heeft kunnen brengen. Maar de katholieken kwamen weder het meest be drogen uit. Hun geloofsgenoot viel in den strijd. Zij hebben daarmede weder voor de zooveelste maal het bewijs ontvangen, dat men van zekere zijde veel belooftmaar het daarom nog niet doet. Aangezien dit jaar de fondsen van het comité tot wering van schoolverzuim te Goes niet toelieten èn een bekroning8feest èn een schoolfeest te geven moest tus- schen die beide feesten eene keuze worden gedaan. Op grond dat het telkeüjare moeielijker wordt geschikte kinderboekjes te vinden, die niet in een vorig jaar reeds in hetzelfde huisgezin zijn uitgereikt of uit de schoolbibliotheek gretig worden gelezen en ook omdat meermalen gebleken was, dat de kinderen aan een zomer-schoolfeest zeer groote waarde hechten, besloot het comité dit jaar de gewone bekroning met boek werken achterwege te laten. Dientengevolge werden gisteren op do scholen C en D met een korte toespraak door de heeren be stuursleden Z. D. V. d. Bilt La Motthe in school C en J. J. Ramondt in school D de spaarbankboekjes met inschrijvingen van f 1 en 1 .50 uitgereikt aan de leerlingen, die in het afgeloopeu jaar geen verzuim hadden gehad. Hun aantal bedroeg 97 op school C, hoofd dhr. D. II. C. Ittman en 28 op school D. hoofd dhr. J. D. V. d. Berge. Do getuigschriften aan hen, die de scholen verlaten en voor zulk een bewijs van getrouw schoolbezoek in aanmerking komen, zullen later worden uitgereikt. Daartoe vallen in de termen 31 kinderen op school B, hoofd dhr. A. Van schelveD, 1 op school C en 3 op school D. Wij waren heden morgen in de gelegenheid een kijkje te nemen op het terrein van de a.s. land bouwtentoonstelling en er mag geconsta teerd worden, dat de aannemer, dhr. A. Menheere van Kloetinge, met spoed dat terrein in orde maakt. De loods is reeds voor een goed deel gereed, alsook de tent daarnaast, die voor het buffet zal moeten dienen. Aan de andere zijde van de loods was reeds het ge raamte van de hoofdbestuurstent zichtbaar. Tal van palen staan reeds in den grond geslagen om het vee aan vast te zetten, terwijl over de sloot aan de zijde van het pad langs de looierij een brug zal worden ge slagen. Ook wordt eerstdaags de muziektent uit Krui- ningen verwacht, die dan een goede plaats op het terrein zal ontvangen. De bekende luchtreiziger F. L' h o s t e heeft aanvraag gedaan om op Dinsdag 19 Juni a. s. over den tuin der sociëteit V. O. V. alhier te mogen be schikken, teneinde van daar uit, des namiddags te 4 uren, met zijn ballon, genaamd Vhirondelleop te stijgen, in gezelschap van den heer Henri Wolff, eveneens luchtreiziger. Gisteren is te Leiden door den heer II. J L. S i c h e r e r met goed gevolg het tweede natuurkun dig examen afgelegd. De Minister van binnenlandsche zaken heeft goed gevonden met wijziging der beschikking van zijnen ambtsvoorganger van 11 Februari jl. no. 740, afdee- ling binnenlandsch bestuur, voor zoover daarbij de gemeente Kruiningenis aangewezen als onder- ki sdistrict van het hoofdkiesdistrict Hontenisse, voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, die gemeente te splitsen in de vol gende onderkiesdistricten van dat hoo'dkiesdistrict 4ste onderkiesdistrict Kruiningen. Het dorp Kruiningen met zijne omgeving (wijken A en B)2de onderkies district Kruiningen. Het onderdeel Ilansweerd met zijne omgeving (wijk C). Door een verzuim is een bericht uit Krabbendijke (ons van particuliere zijde toegezonden en waarvoor wij den inzender dank zeggen), vermeldende den uit slag der Maandag gehouden gemeenteraads-verkiezing aldaar, niet in ons vorig nommer opgenomen. Wij vermelden daarom heden nog, dat tot lid van den ge meenteraad te Krabbendijke gekozen is dhr. T h. Van Doorn met 71 stemmen, terwijl dhr. B. Den Exter van den Brink 47 stemmen verwierf. In het geheel waren 126 stemmen uitgebracht. Tot lid van den gemeenteraad te Kolijusplaat is bij herstemming gekozen dhr. C. J. Hu vers met 69 stemmen. Dhr. Haringman bekwam 67 stemmen. Naar men te Vlissingen verzekert, worden aldaar van invloedrijke zijde pogingen aangewend om nogmaals den heer Arie Smit te bewegen, in het belang zijner gemeente, terug te komen op zijn besluit tot aftreding als burgemeester. Men schrijft uit Ierseke aan de N. R. Ct. O/er het algemeen zal hot nu afgeloopan seizoen bij de oesterkweekers slechts zeer matige vol doening achterlatenhet product was niet zeer best, Ue oesteis wareu over 't algemeen slecht gevischt en niet zwaar van stuk, de prijzen laag deels tengevolge van de minder goede qualiteit der oesters en deels tenge volge van de onbesuisde en door niets gerechtvaardigde concurrentie. Het had er veel van of de oesterkweekers het er op toegelegd hadden om in de kaart te spelen van de oisterkooperszonder voldoende gronden bood men tot steeds dalende prijzen aan, en het grootste kwaad was, dat men kleine oestersoorten, nog geheel onvolwassen, bij millioenen aan de markt bracht. Door dit laatste wordt onberekenbaar kwaad gesticht; de oesterkweekers verdedigen het, door geldnood aan te voeren, maar toch is het eene wijze van geld maken, die noodlottig moet worden voor hen die het in praktijk brengen. Men berekent dat minstens 15 millioen kleine oesters verzonden zijn, en dat niet alleen 2e maar ook 3a soorten, natuurlijk tegen bespottelijk lage prijzen de eenige goede zijde hiervan is, dat al wat weg is het volgende seizoen buiten de concurrentie is gesteld en de beschikbare hoeveelheid oesters tot een veel kleiner cijfer zal terug brengen. Ten behoeve van het op 11 Juli aanstaande op het landgoed »Goeree" tusschen Bergen-op-Zoom en Wouw te houden Zuider-Zendingsfeest, zullen bij wachtpost no. 9 van den spoorweg ver schillende feesttreinen naar en van dien wachtpost loopen, waartoe perrons voor het uit- en instijgen der reizigers zullen gemaakt worden. D Prinses Marie van Saksen-Altenburg (Prinses Hendrik) is op het kasteel »Albrechtsberg", bij Dres den, voorspoedig van een dochter bevallen. Omtrent het bericht betrelfende de couranten, die aan het ministerie van koloniën worden gelezen, verneemt De Standaard, dat vroeger aan dat depar tement uitsluitend liberale bladen werden gelezen. Daar in nu heeft de tegenwoordige minister in zooverre wijziging ^gebracht, dat hij de Amst. Ct. en de Indé' pendance (niet de Arnh. Ctheeft vervangen door twee anti-revolutionaire en twee katholieke bladen. De heer M. M. Couvée, uit 's-Hage, deelt om trent eene door hem ondervonden toepassing der post- wet in het N. v. d. B. het volgende made»Onlangs werden door mij verzonden circulaires, inhoudende de aanbieding om advertentiën te plaatsen in een door mij uit te geven boekje, waarin de prijs per geheele en halve pag. was gedrukt. Onderaan stond gedrukt: «Inliggende advertentie plaats ik voor en vulde alsdan een 3 of 4 met blauw potlood in, naarmate de plaatsruimte was, die de advertentie innam. Ik ontving al die circulaires, nadat de postzegels door afstempeling waardeloos waren gemaakt, terug, met bericht »bevat correspondentie". Ik maakte het postkantoor er opmerkzaam op, dat het eene prijscou rant was voor plaatsing van advertentiën, en dat in eene prijscourant de verhoogde of verlaagde prijs volgens de postwet veroorloofd is bij te schrij ;en, doch de di recteur hield volhet was geen prijscourant. Ik liet nieuwe circulaires drukken, waarin de verschillende prijzen gedrukt waren, hechtte daarin de uitgeknipte advertentiën met wat schakellijm vast voor het uit vallen en verzond deze. Den volgenden dag ontving ik mijne circulaires terug, weder alle postzegels waardeloos gemaakt, met bijvoe ging: ^opplakken is niet geoorloofd". Daar het mij voorkwam, dat de postadministratie geen recht heeft om te weigeren, als iets vastgehecht is, als het maar binnen het gewicht blijft waarvoor betaald is, wendde ik mij tot den Minister van water staat, handel en nijverheid en ontving daarop een schrijven, waarin gemeld wordt, dat deze laatste han deling een misverstand is geweest. Jammer maar, dat ik mijne circulaires en enveloppen kwijt was, en het doel geheel gemist werd door het oponthoud". Door veeartsen en industriëlen, die zich met het conserveeren van vleesch bezig houden, is herhaal delijk gewezen op de nadeelige uitwerking, welke het te zwaar vermoeien van het vee op de qualiteit van het vleesch uitoefent. Het vleesch van een dier dat, ofschoon overigens gezond, in zwaar vermoei den toestand geslacht wordt, wordt zeer spoedig slap en vochtig en verkrijgt een zuurachtigen, duffen reuk. M n kan het onmogelijk langen tijd bewaren eü, hoe wel het zeer malsch is, is het gevaarlijk zulk vleesch te eten, wanneer het tevens niet zeer versch is. Typhus- epidemiën zijn volgens mededeelingen van den Fran- schen geleerde F. Lagrange, in zijn werk Physiologie des exercices du corpsontstaan door het gebruik van vleesch, afkomstig van vee, dat op lange marschen het leger moest volgen en afgemat door den langen tocht geslacht werd. Deze feiten zijn aan hen, wier bedrijf het conser veeren van vleesch is, bekend en zij zullen er niet to3 overgaan het vee te slachten alvorens de noodige voor zorgsmaatregelen genomen te hebben. Wat de keuring van vleesch aangaat, achten we het van belang mede te deelen dat in de vergadering der Maatschappij ter bevordering der geneeskunst, die op 2 en 3 Juli e. k. te Nijmegen zal gehouden wor den, de afdeeling Limburg zal voorstellen, zich te wenden tot de Ilooge Regeering om te verkrijgen, dat bij de wet de gemeenten worden verplicht, het slacht vee vóór en na het slachten aan eene keuring te onderwerpen, dat de gemeenten van een bepaald getal inwoners worden verplicht een gemeenschappelijk slacht huis op te richten, waarin uitsluitend alle soort van vee zal worden gekeurd en geslacht, en dat het van buiten ingevoerd vleesch slechts na de keuring te hebben ondergaan zal mogen worden verkocht of gebruikt. Daardoor, de ondervinding heeft het in andere landen geleerd, zegt de toelichting van het voorstel, zal de prijs van het vleesch niet verhoogd, maar de hoedanig heid veel verbeterd worden en zullen vele epidemiën van vergiftiging door slecht vleesch voorkomen worden. (M. tegen de vervalsching van Levensm. enz In het Nieuw Advertentieblad van Heerenveen van 6 Juni komt de volgende advertentie voor: UITNOODIGING. 3S5"* Ondergeteekenden, verveners in het kiesdistrict Schoterland, kennis genomen hebbende van hetgeen door den afgevaardigde uit dat district bij zijne inter pellatie in de Tweede Kamer betrekkelijk de werksta king in de venen is gezegd, zijn zoo vrij hunnen mede burger, den heer Domela Nieuwenhuis, beleefd uit te noodigen tot het bijwonen eener vergadering te Heerenveen, ten einde den interpellant in de ge legenheid te stellen voor hen als vakmannen duidelijk te maken, hoe een vervener, in dezen tijd met 60 man werkende, par dag 98,40 kan verdienen. Bepaling van den tijd wordt gaarne aan den heer D. N. overgelaten. Zij twijfelen niet, of de heer D. N. zal zoo beleefd zijn aan deze uitnoodiging te voldoen, of publiek er kennen, dat hij althans van hun vak klaarblijkelijk weinig afweet en daardoor in meer dan een opzicht zeer oDjuist is geweest. (Volgen 25 handteekeniogen). Omtrent den brief van den heer Keuchenius aan de Zendingsvereenigingen deelt de Haagsche brief schrijver van het D. v. Z.- H. mede, dat de minister van koloniën geen recht had om uit naam der regee ring te spreken, daar de zaak niet in den minister raad ter sprake kwam. Nader verneemt man, dat het bijeenkomen der Kamer op 19 Juni in hooge mate onwaarschijnlijk is. Daar het voornemen bestaat in de eerste plaats het bankoctrooi te behandelen, en dit vooreerst nog niet voor behandeling gereed kan zijn, is een bijeenroeping voor de eerste dagen van Juli denkelijk niet te wachten. Wat het reglement van orde betreft, de voorstellers daarvan zijn uitgenoodigd tot ean conferentie met de commissie van rapporteurs, en het laat zich nog niet voorzien, wat daarvan de uitkomsten zullen zijn. Dat hun voorstel spoedig aan da orde zal komen, is vol strekt niet zeker. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ds. W. A. Van Griethuizen, pred. te Haren (prov. Groningen), hoopt 19 Aug. a. s. alhier zijn intrede te doen. Beroepen te Parnis dr. W. v. d. Beke Callenfels te Biezelinge. De heer C. Giltay P A.zpred. te 's-Heer Areodskerke en Baarsdorp, zal Zon lag a. s. in de namiddagsgodsdienstoefening zijne 40j»rige evangelie bediening herdenken. De heer Giltay was van 1848 tot 1853 predikant te Krabbendijke en daarna in zijne tegenwoordige gemeente. Ter benoeming van een lid in het hoofdbestuur van het Nederl. Onderwijzersgenootschap, buiten Am sterdam woonachtig (vacature J. II. Slangen), moet een herstemming gehouden worden tusschen de heeren P. H. Van der Leij, directeur van de rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem, en II. V. Leopold, hoofd eener openbare school te Delft. O.-Indië, Benoemd tot onderwijzer 2de klasse de ambtenaar op non-activiteit A. Roose. Rechtszaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden (Vrijdag 8 Juni 1888), zijn de navolgende personen veroordeeld M. P. te Kwadendamme, wegens le openbare dron kenschap, 2e het bevuilen van een aan eene openbare straat staand gebouw te Goes, tot 2 maal 1 b. subs. 1 d. h.A. P. te Waspik, wegens het, niettegenstaande het sein daartoe gegeven wjs, niet stoppui van de vaart

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1