N#. 67. Donderdag 7 Juni. D ste "*<riN^a£^£N2$^=i'v De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnon als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. Do prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht» tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a ƒ1,- berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. OPENBARE VERGADERING van den der gemeente Woes, op VRIJDAG dei 8 JUNI 1888, des namiddags te 2 uren. Goes, den 6 Juni 1888. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Aanvrage om remissie van aanslag in den H. O. over 1887. V. Idem in de belasting op de bonden. VI. Voorstel van Burg. en Weth tot af- en over schrijving op de begrooting van uitgaven voor 1887. VII. Reken'ng der verbouwiDg en uitbreiding van de gasfabriek. VIII. Verantwoording der gezondheidscommissie van hare kosten over 1887. IX. Begrooting idem voor 1889. X. Opmerkingen van Ged. Staten betrekkelijk de Verordening in het belang der openbare ge zondheid en de Instructie voor de deskundigen tot het onderzoek op trichine enz., met rapport en voorstel van Burg. en Wetb. GOES, G Juni 1888. De afdeeling Heinkenszand van de Zeeuwsche landbouwmaatschappij vergaderde gisteren in het koffie huis nde Prins van Oranje'' alhier, hoofdzakelijk tot het aanhooren van mededeelingen betrekking hebbende op de aanstaande tentoonstelling en verder tot het aangeven ter med ^dinging naar de uitgeloofde prijzen voor paarden, vee enz. Van de gelegenheid tot het laatste werd nog door m^nig lid gebruik gemaakt, nadat de voorzitter, dhr. E v. d. Bosch, vooraf de volgende mededeelingen had gedaan, die nog niet in ons blad zijn vermeld geworden lo. dat in de uitgeloofde prijzen in zooverre wijzi ging was gekomen, dat bij den 1 en prijs voor hengsten van 3 jaar en ouder nog gevoegd is een verguld zil veren medaille, uitgeloofd door den Commissaris des Konings in Zeeland, en een dergelijke medaille van denzelfde bij den len prijs voor melkkoeien, 3 van éen eigenaar 2o. dat behalve de vroeger door ons medegedeelde feestcommissie nog de volgende commission voor de tentoonstelling waren samengesteld a. voor bet dinerdhrn. I. G. J. Kakebeekp. L. M. Van Campen en E. Van den Bosch b. voor de loodsen, hokken en het buffetdhrn. D. De Koning, E. Van den Bosch, I. G. J. Kakebeeke en Jurgensen c. voor de entréesdhrn. II. J. Baning, A. S. K>nr- schot, M. W. Hildernisse, A. S. Fransen v. d. Putte Jr., W. A. De Laat de Kanter en S. Dekker d. voor de ontvangst der paardendhrn. Labrijn, J. Da Dreu, A. S. Fiansen v. d. Putte en P L. Vis e. voor de ontvangst der schapendhrn. II. Min- naard, N. Van Stee en J. Vermet Jr. f. voor de ontvangst van het veedhrn. P. K. VaD Daalen, C. Zuidweg, M. De Jager en Joh. Oele IIz. g. voor de ontvangst der werktuigendhrn. A. Nijssen en A. Padmos. Het buffet zal vermoedelijk geëxploiteerd worden door dhr. Reitsma uit Helm< nd, terwijl getracht zal worden van de directie der Zeeuwsche spoorboot te verkrijgen, dat de uren van afvaart dien dag zoodanig worden geregeld, dat het vee, dat uit Schouwen mocht worden aangevoerd, tijdig cp het terrein zal kunnen zijn. Tot keurmeesters zijn door het hoofdbestuur aan gewezen de heeren Kegelaar en Mazure Sr., beiden veearts, terwijl de afdeeling als zoodanig benoemde voor de paardendhrn. A. V. d. Havo te Ooster- land en T. J Voorbeijtel te Ritthem, tot hunne plaats vervangers dhrn. N. De Bruijne te Noordwelle en Ph. De Back te Kolijnsplaat voor het veedhrn. B. G. Van der Have te Ouwer- kerk en A. Wagenmaker te Tolen, tot hunne plaats vervangers dhrn. N. De Oude te Noordwelle en A. Van Waarde te Nieuw- en St. Joosland. voor de werktuigen: dhr. Job V. d. Have teNieu- werkerk, P. De Keijzer te ICortgene en J. W. Wagtho te Tolen. Behalve het in ons vorig no. gemelde, heeft wijlen de heer A. Steketep, onlangs hier overleder, nog ge legateerd Aan de Diaconie der Ned Herv. kerk 5000 en aan het orgelfonds idpm 10r'0. Voorts aan de Zondagschool te 's-Heer Hendrikskind ren 500, aan de weesinrichting Neerboscb 1500, aan de Martha- stichting te Alfen a3n den Rijn 500, aan ds. Van Dijk te Deutichem 500, aan de Heldringsgestichten te Zetten 500, aan de Hope Israels te Amsterdam 500, am het seminarie Depok te idem 500, aan de Utrechtsche zendingsvereeniging 2500. Allen vrij van rechten der successie. 's-IIeer Arendskerke. Bij beschikking van den Mi nister van Justitie is aangesteld tot onbezoldigl rijks veldwachter C. Dorst, werkman in den Bastiaan De Lange-polder. De heer J. C. Franso te Middelburg schrijft in het anti-revolutionnaire blad in ons gewest een be schouwing, waarin hij er op wijst dat d« regeering en de liberalen niet in de eerste plaats schuld zijn van al de ellende, zoowel in Indië als in Nedeiland. «Als de kerk van Christus zoo schrijft hij niet zoo schandelijk hare roeping had vergeten, als de kerk niet jaren lang geweigerd had gehoorzaam te zijn aan het bevel van haren Koning: »Gaat dan heen in de ge- heele wereld, predikt het Evangelie aaD alle creaturen", voorzeker het zou ook in Indië er anders uitzien dan thans. Als de dienaren, de ambtsdragers der kerk niet jaren lang, voor een groot deel althans, zoekers waren geweest van zichzelf, als men van het heilig predikambt geen ambacht gemaakt had, zoodat men ging waar het grootste traktement werd gegeven (om van do ouderlingen, die op menige plaats maar figu ranten zijn, niet te spreken) geloof mij, wij zouden andere toestanden beleven dan thans zijn te zien. «Zeker de toestanden in Indië zijn verschrikkelijk, maar toch niet erger dan in Nederland. Of zijn ook in ons land niet huisgezinnen te vinden, waarnaar de kerk in geen jaren heeft omgezien? Bij tien-, ja bij honderdtallen zijn ze in Middelburg b. v. aan te wijzen de huisgezinnen, waar in geen 20 of 30 jiar een be dienaar des woords een voet gezet heeft, bij honderden zijn jongelingen te vinden die spotten met het gebed van vader en moeder en die, evenals de Indische sol daten, hun lust zoeken in het hardst te vloeken en hunne eer stellen in liuu schande. Volg mij naar de kazerne en gij zult hetzelfde zien en hooren wat gij in Indië waarneemt. Gaat naar de huizen der on tucht en vraagt maar hoe lang het geleden is dat een predikant kwam tot die ongelukkiger, hen opzoekende in den naam des Heeren en zij zullen u zeggen, wij weten niet dat er predikanten zijn. «Waarlijk de oorzaak ligt niet in de eerste plaats bij de regeering maar wel bij de kerk en hare die naren, die het jaren lang aangenamer vonden bij mijn heer A. of mevrouw B. onder het ganot van een glas wijn en een sigaar ren praatje te maken dan het ver lorene te zoeken en het afgedwaalde terecht te brengen". Zeer terecht voegt de Af. Cf. hieraan toe: «Dit moest een liberaal eens schrijven b. v. ter bestrijding van de meening dat de openbare school schuld heeft aan zooveel achteruitgang «Is het wonder, dat de redactie van het genoemd blad zelf verlegen is met de zaak en, uitdrukkelijk er op wijzend dat toon èn vorm èn inhoud geheel voor de verantwoording van den schrijver blijven, zich liefst van eene oordeelvelling daarover onthoudt?" Door de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen is, zoolang het dubbel spoor op het baan vak 's-Heer ArendskerkeVlissingen niet is voltooid, tijdelijk de dienst als volgt geregeld De trein, die te 5.3 nam. te Goes aankomt, vertrekt te 5.40 van 's-Heer Arendskerke, van Arn^muiden te 6.8, van Middelburg te 6.21 en komt te 6 32 te Vlis singen (haven) aan, in plaats van te 5.52. (Af. Ct.) «De verkiezing voor een lid der Staten van Groningen in het hoofdkiesdistrict Onderdendam op 30 Mei jl., zal, naar de N. Gron. Ct. bericht, «hoe die ook moge afhopen altijd een puut van onder zoek moeten uitmaken. Bij de telling der stembriefjes toch bleek het, dat de stembus uit Adorp één briefje meer bevatte dan er kiezers gestemd hadden volgens de lijst. Bevatte dat briefje nu den naam van den heer Dijkhuis die thans in herstemming komt met den heer Van Swinderen dan was dat briefje van invloed op de stemmen, die dezen heer zijn toegerekend, en moet dat briefje afgetrokken worden èn van het geheele getal uitgebrachte geldige stemmen (1901) èn ook van de op den heer Dijkhuis uitgebrachte stemmen (488), zoodat op dezen dan slechts 487 geldige stem men zijn uitgebracht, een gelijk getal stemmen dus als de heer Bierema op zich vereenigde. De herstem ming, die nu plaats heeft tusschen de heeren Van Swinderen en Dijkhuis, had dan moeten plaats vinden tusschen genoemde heeren bpnevens den heer Bierema. In dat geval kan bet niet anders of de Staten zullen h^m, die nu bij herstemming wordt gekozen, niet mogen toelaten als lid, waarvan het gevolg zal zijn, dat een nieuwe vrije verkiezing zal moeten plaats hebben. «Daar niet kan uitgemaakt worden, welken naam het overcomplete biljet inhield, had men dunkt ons vol gens art. 70 der kieswet terstond tot een nieuwe vrije verkiezing moeten besluiten." Deze redeneering van de N. Gron. Ct. is, gelooveo wij, niet goed. Juist omdat niet uittemaken is welke naam op het bewuste biiefje uit Adorp stond, moet van alle drie de candidaten éen stem worden afge trokken, zoodat de heer Bierema altijd éene stem minder heeft dan de heer Dijkhuis en er derhalve slechts sprake kan zijn van eene herstemming tusschen dezen en den heer Van Swinderen. Men deelt aan de N. R. Ct. mede, dat de nieuw opgetreden Minister van koloniën had laten onderzoe ken welke couranten er aan het departement gelezen werden. Daarna was opmerking van Zijne Excellentie gekomen dat men de Arnhemsche Ct. wel kon missen, en er een nieuw abonnement moest worden genomen op De TijdStandaardNoord-Brabant er en Nieuwe Prov. Groninger (het door ds. Brummelkamp geredi geerde orgaan der anti-revolutionaire partij). Wij geven dit bericht zooals de N. R. Ct. het mede deelt. Van den oorlog met Atjeh wordt door de vijanden der liberalen aan dezen de schuld gegeven. De Vragen des Tijds bevat in haar jongste nommer eene weerlegging van dit ongegrond verwijt van de hand van den heer Kielstra, en deze haalt tot staving van zijn betoog de woorden aan van den heer Elout Van Soeterwoude, in de zitting der Eerste Kamer van 21 Januari 1886 uitgesproken. Deze woorden, wel waardig in herinnering te worden gebracht, vooral om den persom, die ze uitsprak, luiden: »üe beginselen van dien oorlog zou ik niet durven afkeuren. Ik ben indertijd vereerd geweest met eene medadeeüng van de punter, vóór nog iets was begon nen. Ik heb bij een onderhoud, dat tot in den nacht duurde, met den toenmaligen Minister van Koloniën, tegenwoordig medelid, gezien met welke nauwgezetheid en met welk diep besef van verantwoordelijkheid de Minister heeft gehandeld. Wij weten dat aanleiding is geweest de mededeeling van ren geheim contract tnsschen den consul te Smgrpore van da Vereenigde Staten en Atjeh, teneinde aan die Staten de Sjuve- reiniteit van Atjeh op te dragenpogingen op Mahome- daansch gebied te Konstantinopel en te Parijs; pogin gen van Italië om een 20,000 van hunne bandieten te brengen in die streken. Welke gevolgen zou dit alles gehad hebben? Maar toch werd dooi den toen maligen Minister van hieruit niets anders gezegd dan: «para bellum", wij willen den vrede, doch zorg dat gij gereed zijt en dat gij niet voor een fait accompli gesteld wordt. Zorg dat gij iets kunt beletten als het noodig is, maar eisch geen souvereiniteit, voer geen oorlog. Hier te lar.de zoeken wij da zaak op diplo matieke wijze te regelen. Men heeft later moeten handelen «Na zou m?n inderdaad gaan vertrouwen" zegt de Arnh. Ct. «dat het duizendjarig rijk van den vrede aanstaande is. Mat eene uitvinding als thans gedaan is, zou men meenen dat er geen oorlog meer kon worden gevoerd. Een nieuw moordtuig, dat alles, wat tot dusverre op het gebied der menschenslachterij bekend is, over treft, is uitgevonden door een jong Amerikaan, Hiram Mixim, en zal bij het Oostenrijksch-Hongaarsclie leger worden ingevoerd. Het is een automatische geweer- mitraillense, welkp, door 3 soldaten in beweging ge bracht, 600 schoten in de minuut lost. Als voorbeeld van de groote zekerheid, waarmee deze helsche machine werkt, wordt vermeld, dat bij eene proefneming de uitvinder zijn naam schoot op een groote schijf. Met duizelingwekkende snelheid voegde zich het eene gat naast het ander, tot de naam duidelijk leesbaar was. En dat op een afstand van 600 pas! Met dit wapen kan mpn een terreia volkomen bestrijken, zoodat het onmogelijk wordt, ook voor den dappersten vijand, daar te fasseeren. Geheele bataljons zouden in een oogwenk neergeschoten worden. Nu vragen wij, als er zulke toestellen worden in gevoerd, die in een oogwenk gansche bataljons neer schieten, of men dan nog verantwoord is aan batalj ons en regimenten enz. enz. zoovele millioenen ten koste te leggen Als men dit opgaf en er feitelijk een einde kwam aan de oorlogen, zou deze Hiram Maxim met zijn profetischen naam, eene eerezuil verdienen, als een van de grootste weldoeners der maatschappij". De heer dr. B. C a r s t e n te 's-Hage is benoemd tot eerelid van de Epidemiological Society te Londen. Het hoofdbestuur van het Pensioen-verbond heeft ook bij de tegenwoordige regeering stappen gedaan, om eindelijk eene wettelijke regeling te verkrijgen, waardoor het lot van weduwen en weezen van ambte naren verzekerd zal worden, en heeft de verzekering gekregen, dat binnen betrekkelijk korten tijd eene wet tot regeling van deze aangelegenheid zal worden in gediend. Volgens mededeeling van het Rijksproefstation te Wageningcn werden van 16 M d 1887 tot 15 M^i 1888 ingediend 562 monsters meststoffen, tegen 390 in het vorige jaar. In hetzelfde tijdperk werden onderzocht 219 monsters van zaden tegenover 237 en 253 resp. in de beide vorige jaren. Van de onder openbare con trole onderzochte monsters bevatte geen, wat warkruid, zuiverheid of gebruikswaarde aangaat, noemenswaar dige overtredingen. In het geheel werden 152 monsters klaverzaden onderzocht, waarvan 13 min of meer war kruidhoudend werden bevonden. Naar men verneemt, heeft de nestor der leden van den Raad van State, de heer rur. C. II. B. Boot, aan Z. M. ontslag uit zijne betrekking verzocht. Gisteren werd te Amsterdam de jaarvergadering gehouden van deMaatschappij van welda digheid. Uit het verslag over het afgeloopen jaar blijkt o. a. het volgende: De uitkomsten van landbouw en veeteelt waren zeer ongunstig. Wat de veehouding betreft, op de 6 boer derijen werd 9657 verloren, dus op elk ongeveer 1600. Tal van nadeelige invloeden werkten daartoe mede. De fabrieksarbeid werkte vrij gunstig, vooral het mandenmaken leverde goede uitkomsten. Een 50tal vaste arbeiders is met de mandenmakerij bezig. De kokosmatterij onderging voorts groote uitbreiding. Op 1 Jan. 1885 bestond de bevolking met inbegrip van de ambtenaren uit 1770 zielen. Er kwamen 29 geboorten en 27 sterfgevallen voor. Opmerkelijk is, dat de aanvraag om opneming, on danks de malaise, niet grooter is dan vroeger jaren. Feitelijk zijn verschillende hoeven onbezet, die nu tijdelijk aan vreemden moeten worden verhuurd. De Rijksschool te Willemsoord werd op alleszins voldoende wijze verbeterd Aan contributiën werd ontvangen 15,245 of 2163 minder dan het vorig jaar. Daarvan werd 7734 besteed aan onderstand voor gezinnen, zoo dat slechts 7511 aan de algemiene kas ten goede kwam. Van Z. M. den Koning ontving de Maatschappij de jaarlijksche gift van 500van de groothertogin van Saksen-Weimar 250. Voorts verschillende legaten, waaronder een van wijlen dr. Van de Sande Licoste a 20,000. Een voor ons niet onverschillige maatregel is in Oostenrijk genomen e--> eerst eene week geleden aan gekondigd, ofschoon hij veranderingen medebrengt die diep in de bestaande regelingen ingrijpen, en dus waar schijnlijk veel vroeger beslist waren. Sedert 1 Juni loopt de 3.25 nm. trein van Weenen naar Passau, Maintz, Keulen, Brussel en Calais en tevens de 4.10 vm. trein van Passau naar Weenen niet meer. De correspondent te Weenen van de Times zegt, dat de veel gebruikte Q reensborough en Vlissingen- route van deze nieuwe maatregelen zeer zal te lijden hebben. Tot nog toe kon iemand, die Weenen des na middags te 3 25 verliet, b.v. op een Maandag, des Dinsdags te 2.40 nm. te Keulen en te 10 uren te Vlissingen zijn en dus den volgenden morgen te Londen aankomen. Thans znllen de reizigers juist een uur na het vertrek van den 4 35 trein uit Keulen naar Vlis singen te Keulen aankomen en daar tot 5.50 in den volgenden morgen moeten wachten. Daar de brievenmalen voortaan via Ostende zullen worden gezonden, is het niet onduidelijk welke invloe den hier werkzaam zijn geweest. Doch het is niet dui delijk, dat eene regoering de belangen van het snelle passagiers- en brievenvervoer aan particuliere belangen opoffert. {N. v. d. D.) In de gisteren te Amsterdam gehouden verga dering van het Neder 1. landbouw-comité werd in beginsel besloten tot het oprichten van een Algemeen Nederlandsche landbouwcourant. Het blad zal opgericht en bestuurd worden door het com'té. De gemeente Stavenisse werd onlangs bedreigd met de opheffing van het telefoonkantoor. Verbonden aan het hulppostkantoor, werd dit laatste verplaatst, daar de brievengaardster een andere woning betrok. De Gemeenteraad besloot, wegens de hooge kosten, de telefoon niet van plaats te doen veranderen, maar adresseerde zich aan den Minister, met het verzoek om te gelasten, dat het telefoonkantoor zou verbonden blijven aan het huis waarin het tot nu toe werd ge houden. De Minister heeft dit verzoek toegestaan. De Gemeenteraad heeft daarna een oproeping gedaan van sollicitanten en benoemde in zijn vergadering van mpj. C. Van 't Hof. De Stoompost bevat eenige cijfers, ontleend aan een opstel van den heer Linckens, ambtenaar bij het departement van waterstaat enz. en samensteller van den bekenden Telegraaf gids. Deze cijfers toonen, dat het binnenlandsch verkeer per tele graaf', onder de werking van het verhoogd tarief in de tweede helft van 1886 is achteruitge gaan. In dat eerste halve jrar na de verhooging zijn er 11,344 telegrammen over handelen nijverheid meer

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1