1888. N°. 65. Zaterdag 2 Juni. 75ste jaargang. Haven van Goes. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Yr ij dagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,- berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Voor de gewon© herstellingen der havenboGrden en het uitdiepen der haven zal het water zijn afgelaten: op Zondag 17 Juni tot Zondag 24 Jnni 80 c.M. beneden peil en van laatstgenoemden dag tot en met Zaterdag den 30 Jnui zoo laag mogelijk terwijl tegen Maandag 2 Juli e. k. het water weer op het peil wordt gebracht. Goes, 12 Mei 1888. Burgemeester #n Wethouders van Goes, J. J. RAMONDT 1. b. De Secretaris, HARTMAN. Een bede om hulp! Meermalen bevatte ons blad berichten omtrent de geloofsvervolgingen, waaraan de Joden in Rusland blootstaan en zeer zeker hebben onze lezers met ons gegruwd van de onmenschelijke mishandelingen, die daarbij plaats grepen. Een enkel van die feiten willen wij hier nogmaals vermelden. In het Russische stadje Balta woonde een Israëliet met name Salomon Eckerling, een man die zich door noeste vlijt in grooten rijkdom mocht verheugen. Een uitgebreide fabriek, waarop meer dan 800 menschen werk vonden, stelde hem in staat met zijne vrouw en zeven kinderen en zijne beide ouders onbekommerd te leven. Maar de geloofshaat zijner stadgenooten maakte aan dit gelukkig leven op de treurigste wijze een einde. De Russen staken op zekeren dag zijn huis en zijne fabriek in brand, ontroofden hem zijne bezittingen, verminkten zijne vrouw, doodden zijn vader en twee zijner kinderen en zetten de kroon op hun werk door den ongelukkige een oog uit te steken, de tong uit te snijden en hem het land uit te jagen. Zoo trok hij met die hem restten westwaarts en kwam hij ook in Nederland, het land, bekend om de volkomen geloofs- en gewetensvrijheid, die zijne be woners zijn toegedaan. Is het wonder, dat hij, de man, die naar lichaam en geest is geknakt en daardoor tot eiken avrid ongeschikt is geworden, die zoozeer het slachtoffer is van geloofshaat, dat die man van dank baarheid is vervuld jegens de Nederlanders, die hem en de zijnen reeds zoovele blijken van belangstelling en liefde tot den naaste hebben gegeven 1 Die blijken gaven hem den moed om ons land door te trekken en te trachten door overal een beroep te doen op de bekende liefdadigheid van Neêrland's volk, giften in te zamelen om te kunnen voorzien in het onderhoud van hem en zijn huisgezin, te zamen thans nog acht personen. Zoo kwam de heer Eckerling das ook te Goes en racht hij ons een bezoek om onze hulp in te roepen voor zijn pogeo. Gaarne willen wij dan ook door ons olad de Goesche ingezetenen opwekken om hun pen ningske te offeren op het altaar der menschen liefde. Zij geven daardoor een blijk niet alleen van deze schoonste aller deugden, maar bovendien leveren zij jairmede een protest tegen de vervolging om des ge- 'oofswille, een protest den vrijen Nederlander waardig. Wij twijfelen dan ook niet of onze stadgenooten .uilen gaarne bereid zijn voor den armen ongelukkige eene gave af te zonderen. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt verklaart de heer L Nathan, Lange- ■•orststraat alhier, zich bereid giften ten behoeve van c.en heer Eckerling in ontvangst te nemen, terwijl ook wij ons daartoe bereid verklaren. Ook van buiten Goes hopen wij op milde gaven. Van wat door ons ontvangen wordt zal in dit blad worden melding gemaakt. GOES, 1 Jnni 1888. Op het lijstje der nieuwe Zomer-dienstregeling op de lijn VlissingenRoosendaal, bij ons vorig num mer verzonden, is verzuimd aan te geven dat de trein die om 7.27 van Roosendaal en dus om 8.51 van Goes vertrekt, des Donderdags ook stopt aan wacht post 53, Noord-Kraaiert Men gelieve dit daarop nog aan te teekeoen. Het programma van de tentoonstelling van paar den, rundvee, schapen en varkens te Goes, te houden wege de afdealing Heinkenszand der Maatschappij Uu ^vordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, it di or het bestuur dier afdeeling, voor zoover noodig in overleg met de door haar benoemde feestcommissie, officieel vastgesteld als volgt: Woensdag 13 Juni, des avonds te 7 uren, vergade ring van het hoofdbestuur der Maatschappij in het koffiehuis »de Prins van OaDje" te Goes. Donderdag 14 Juni: te 9% voormiddags algemeene vergadering op het »Slot 03tende"; te 2% uren precies j (afrit ®Slot Ostende") rijtoer door den Wilhelmina- polder, Heerenpolder, Peiponcherpolder en Schenge- polder, aan de bezoekers der algemeene vergadering door de afdeeling Heinkenszand aangeboden. De directie van den Wilhelminapolder zal bereidwillig de gelegen heid geven om den stoomploeg in werking te zien; te 8 uren des avondsmuziekuitvoering door het harmoniegezelschap »Euphonia" te Goes, directeur dhr. J. Kooiman, in de zalen en den tuin der sociëteit Y. O. V., welwillend afgestaan door het bestuur dier soc'ëteit; daarna bal. Vrijdag 15 Juni: te 10% uren voormiddags opening voor de leden, te 12 uren voor het publiek, van de tentoonstelling van paarden, rundvee, schapeD, varkens en werktuigen, op het feestterrein aan de looierij in de Voorstad, bereidwillig daartoe afgestaan door den heer A. Kakebeeke. Ontvangst aan het station van het fanfarengezelschap ^Eendracht maakt Macht" van KruiniDgen door de afdelingscommissiewandeling door de stad 1 uren matinée op het feestterrein door het fanfarengezelschap ^Eendracht maakt Macht" van Kruiningen, directeur dhr. H. C. Baarenste 5 urengemeenschappelijke maaltijd in de Schouwburgzaal der sociëteit V. O. V. te Goeste 8 uren concert door het harmoniegezel schap »Euphonia", directeur dhr. J. Kooiman, besloten door illuminatie van den tnin. Programma's der tentoonstelling zijn verkrijgbaar bij de afdeelings-secretarissen. Voor logies wende men zich tot den secretaris der afdeeling Heinkenszand, dbr. I. G. J. Kakebeeke te Goes, evenals voor de stalling van vee. Leden der Maatschappij hebben toegang tot de ten toonstelling, uitsluitend op vertoon van hun diploma; niet leden tegen betaling van 25 cent. Tot de muziekuitvoeringen hebben alleen toegaDg de leden der Maatschappij en die der sociëteit met hunne dames. In de gisteren gehouden vergadering van den polder Baarland is wegens periodieke aftreding als gezworen van dhr. J. Nieuwenhuijze, voor die betrekking de volgende voordracht opgemaakt: J. Nieuwenhuijze le candidaat, A. Bruggeman 2e candi- daat en J. Priem 3e candidaat. 's-Gra ven polder. Door stemhebbende ingelanden van het waterschap Middel Zwake is tot gezworen benoemd de heer L. J. G o e n s e. Door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is vergunning verleend tot het plaatsen van eene fair bank (weegbrug) aan het station Krui ningen. Bij brief van 23 April jl. heeft de Landbouw- commissie aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid doen toekomen e^n advies betreffdnde de regeling van het landbouwonderwijs hier te lande, dat in bijvoegsels tot de Staatscourant van 30 M -i wordt medegedeeld. In de paragraaf: »over verbeterde inrichting van het landbouwonderwijs in zijn geheel", verklaart de Commissie dat de school te Wageningen bij iedere practische regeling moet behouden blijven en het uit gangspunt moet worden van de gewenschte hervor mingen en uitbreidingen. Er zullen, naar 't oordeel der Commissie, nog enkele scholen moeten tot stand komen, op de wijze als thans afd. A. is ingericht, maar gevestigd in andere deelen des lands. Bovendien zullen scholen van meer eenvoudigen aard, wintercur- sussen, opgericht moeten worden, om in de behoefte va" technisch onderwijs te voorzien voor hen, die een geregelde en meer volledige opleidiög niet kunnen be kostigen. Ook zal hooger landbouwonderwijs gegeven moeten worden aan een onzer universiteiten. Eindelijk zal ook het lager onderwijs eenigermate dienstbaar gemaakt kunnen worden aan verspreiding van kennis omtrent de beginselen der landbouwkunde. Bij het verslag zijn twee nota's gevoegd lo. van de heeren A. Mayer, F. H. H. Borret, H. F. Bultman en H. M. Hartog, die zich niet kunnen vereenigen met het gevoelen der meerderheid voor zoover betreft het landbouwonderwijs op de gewone lagere school2o. van de heeren B. Fontein de Jong, C. Van Eysinga, G. J. Dommer van Polderveldt, Godin de Beaufort, A. Bauduin, G. J. Van den Bosch, H. M. Hartog, J. M. Kakebeeke en W. A. Van Verschuer, die meenen dat te weinig rekening is gehouden met de middelen, welke tot een dadelijke verbetering kunnen leiden, waartoe zij vooral rekenen aanstelling van consulenten in speciale onderdeelen van den landbouw, waarvoor zij subsidie der Regeering wenschelijk achten. Voorts is aan het verslag een nota toegevoegd be treffende het landbouwonderwijs in Groot-Britannië, Ierland, Denemarken, Frankrijk, Duitschland en België. De verlenging van den diensttijd van de militie te land der lichting 1882, met één jaar, gaf aanlei ding tot een geschil tusschen den Commissaris des Konings in Zeeland en Gedep. Staten dier provincie, welk geschil Woensdag voor den Raad van State, afd. voor geschillen van bestuur, werd behandeld. Drie Zeeuwsche jonge mannen traden in 1882, voor lotelingen dier lichting, als plaatsvervanger of nummer- verwitselaar op en gingen daarna met eene vrijwillige verbintenis bij het staande leger of de koloniale troe pen over. Hunne broeders, die meenden op grond van broeder- dienst van den militiedienst voor de lichting van 1888 vrijstelling te kunnen erlangen, werden door den mili tieraad in Zeeland voor den dienst aangewezen doch, na iDgebrachte bezwaren, door Gedep. Staten dier pro vincie vrijgesteld, omdat deze van oordeel waren dat de dienst als plaatsvervanger of nummerverwisselaar met den bij het contract bepaalden termijn in casu 5 jaren eindigt, en de vrijwillige dienst dus na dien termijn als broederdienst in aanmerking komt. De Commissaris des Konings evenwel vereenigde zich met het gevoelt n van den militieraad, dat met de verlenging van den diensttijd voor de lotelirgen ook die van de plaatsvervangers of nummerverwisse- laars wordt verlengd, en zij dus in die betrekking blijven totdat de lichting waarvoor zij zijn ingelijfd is ontslagen. Van 't Loo wordt aan het Handelsblad ge schreven Het verblijf van het koninklijk gezin kenmerkt zich in de omgeving weer door de gewone bedrijvigheid. De Koningin en het Prinsesje rijden dagelijks uit, en de Koning neemt een aantal beschikkingen, die bewijzen dat Z. M, zich opgewekt en gezond gevoelt. Dat is dan ook inderdaad het geval. Het eenige, waarin de Koning van zijn gewone doen en laten af wijkt, is het verkeer in de nog altijd onvriendelijke buitenlucht. Kort na zijne aankomst heeft de Koning zich een paar maal in het park bewogen, doch daarbij is het gebleven. En nu moge Z. M. in het paleis wat meer een zittend leven leiden dan vroeger, hij wandelt toch door zijne vertrekken, van tijd tot tijd ook in de vestibule, en zijne werkzaamheid is in geen enkel opzicht vermindert. Zoowel alle staatszaken als bijzondere aan gelegenheden worden behandeld op de gewone uitvoe rige en nauwgezette manier. In het park, achter het paleis, zijn de werkzaam heden in vollen gang. De kleine boerderij, meer alge meen bekend als het boerderijtje van Prinses Marianne, wordt verbouwd. Er komt edne verdieping op, en zij zal verder geschikt worden gemaakt voor woning van den bloemist, den heer Kraaijenbriok. De zoogenaamde aToscbjeswei" is reeds bijna her schapen in eene rijbaan voor het Prinsesje, die zich met hare prachtige ponies dagelijks oefent in het paardrijden. Nog altijd geldt in het vorstelijk gezin de oude goede leefregel: vroeg op en tijdig ter ruste." Reeds te halfnegen wordt ontbeten, en te negen uur vangen de lessen aan, die elk een half uur duren en telkens met een half uur tusschenruimte worden gegeven, zoodat de Prinses ook weer gelegenheid heeft, te halfeen aan tafel het tweede ontbijt te gebruiken. Gelijk men weet, wordt het gewoon lager onderwijs gegeven door den heer F. Gedeking, de Fransche les door mej. Liotard, de Engelsche door miss Saxon Winter, de muziekles door den heer P. Stortenbeker, en het Duitsch door de Koningin zelve. Tot de meest geliefkoosde uitstapjes der Prinses behoort een ritje naar den Hertenkamp in hetSoerensche bosch, waar zij er zich een feest van maakt, de herten en de jachthonden, die haar dan ook allen kennen, uit de hand te voeden. Des avonds om half negen wordt het Prinsesje naar hare slaapkamer geleid, waar haar, dank zij den welbesteden dag, eene uitmuntende nacht rust wacht. De Koningin, die hare rijtoeren verder uitstrekt, verrast de omgeving herhaaldelijk door afwisseling van rijtuig en bespanning, en bewijst zoodoende onwille keurig, dat onze koninklijke stallen niet ten onrechte onder de fraaiste van alle hoven worden gerekend. Er is dan ook hier weer keuze genoeg. Er bevinden zich op 't Loo twee-en-twintig rijtuigen en zes-en-twintig raspaarden, behalve de vijf sierlijke ponies, die zich in ieders gunst en bewondering verhengen. Naar het Vaderland verneemt, zou thans de aanvtaag om ontslag van den Gouverneur-Ge neraal in handen zijn van Z. M. den Koning. De Tijd noemt het ministerieel schrijven over de zendingszaak een »dat toelichting vereischt". Het blad wijst eerst op het officiëal karakter van het schrijven't is niet de heer Keuchenius, 't is de min. van koloniën, die namens de regeering spreekt. In dat schrijven wordt uitgesproken, dat uitbreiding van het christendom in Indië, als middel om den toene- menden invloed van den Islam tegen te gaan, een onderwerp van staatsbelang is. De lijd is het daar mede eens, en deelt dus niet de zienswijze van het Hbl. omtrent de gevaarlijkheid van het schrijven. Vau verdraagzaamheid en humaniteit tegenover Oos- tersche volken verwacht de Tijd niets. »In den christen, den Kafir, blijft de dweepzieke mohammedaan een vijand zien, onverschillig of de christen blijk geeft, zijn christelijk geloof op prijs te stellen, öf niet. Bovendien, zooals de Stand, reeds terecht heeft opgemerkt, is hier van een aanval op de godsdienst-vrijheid der in Indië levende mohammedanen geen sprake, zelfs niet van pogingen om hen tot het christendom te bekee- ren. De minister heeft alleen het oog op de heidenscbe volkanhij acht het ook van politiek standpunt wen- jche'ijk, dat dezer, die voor bekeering vatbaar bleken, met het christendom in kennis g steld en, zoo mogelijk, tot het christendom bekeerd worden, vóór zij ter prooi vallen aan het proselytisme der mohammedaansche hadji's, wier bekeeringsijver in den regel niet slechts ga'oofsverandering van heidensche volken tengevolge heeft, maar deze volken ook met een geest van haat en afkeer tegen alle christenen en Europeanen vervult en voor alle hooger e beschaving ontoegankelijk maakt". Toch eischt het schrijven toelichtiDg. Door verschil lende zendiogs-vereenigingen niet alleen, maar door verschillende christelijke kerkgenootschappen, aan welke door de Nederlandsche regeering, ook in Indië, volko men dezelfde bescherming moet worden verleend, wordt het zendingswerk uitgeoefend. Wat beteekent het] dan, dat de minister van kolo niën, dat de regeering zich richt tot éen bepaalde ver- eenigiug, vertegenwoordigende éen bepaalde richting in éen der christelijke kerkgenootschappen De aan leiding tot het schrijven noemt de Tijd hoogst onbe- teekenend, en is in dien schijn van bevoorrechting van voorkeur aan die vereeniging en aan dat kerkge nootschap door de regeeriDg verleend. De Tijd houdt zich overtuigd, dat het slechts schijn is, doch acht het in ieder geval wenschelijk, dat spoedig blijke, dat, welke ook de persoonlijke voorkeur moge zijn van de verschillende ministers, door de regeering gelijke waar deering, gelijke sympathie en gelijke bescherming wor den geschonken aan den zendingsarbeid der onder scheidene christelijke gezindten, welke zich in Indie met de bekeering van heidensche volken bezighouden. Ds. W. Francken Az, emeritus-predikant te Rotterdam, schrijft in een ingezonden stuk in de H. R. Ct. het volgende Door de dagbladen doet de rondte de mededeeling van een schrijven van Z. E. den Minister van koloniën aan de Christelijk-gereformeerde zendingsvereeniging. Ik laat in het midden, of het kiesch is die missive dadelijk openbaar ta m iken, gelijk in die mededeeling geschied is. Maar tot voorkoming van misverstand en misduiding neem ik de vrijheid op te merken, dat dezelfde missive ook is ingekomen bij het Nederland sche Zendelinggenootschap (gesticht 1797), de Rotter- damsche Zendings vereeniging en de Utrechtsche Zen- dingsvereeniging, waarschijnlijk ook bij andere vereeni- gingen. Het Nederlandsch Zendelinggenootschap verzond eergisteren, ook tengevolge van een audiëntie bij den Minister, waarin het hem, gelijk ieder zijner ambts voorgangers zijne opwachting maakte, een met zorg bewerkte beantwoording van die missive. De openbaar making wordt door het genootschap niet gevreesd, maar zou nu zeker voorbarig en onwellevend zijn". Uit Neerbosch meldt men dat thans is bepaald dat op 13 Juni a. s. het 25jarig bestaan der wees inrichting op plechtige wijze zal worden herdacht. Als feestredenaar zal optreden: de heer ds. J P. G. Westhof f, te Amsterdam, die, daartoe door het bestuur der inrichting uitgenoodigd, zich gaarne hier voor bereid heeft verklaard. Ook heeft zich eene commissie gevormd, bestaande uit de heeren dr. P. J. Muller, te Nijmegen, G. H. Duijs te Hees, B. Tjessinga, te Minnertsga, en J. en D. Van 't Lindenhout te Neerbosch, om de weezen en de oud-weezen (op dien dag ongeveer 1300 per sonen) een feest te bereiden. In de jaarlijksche algeme ne vergadering van de Vereeniging ter bevordering van de Neder 1. Visscherij, Woensdag te Rotterdam onder voorzitterschap van den heer T. A. O. De Ridder gehouden, waren o. a. aanwezig vertegenwoor digers der afdeelingen Ierseke, Iersekendam, Bergen- op-Zoom en Bruinisse. De rekening over 1887 sluit in ontvangst met 744,72, in uitgaven met 784,91, te kort/40,19. Benoemd werden tot leden van het hoofdbestuur de heeren T. A. O, De Ridder, J. W. J. Van Ilarwegen den Breems, C. J. B. Mijnssen, A. De Jong en J. W. R. Arnold. Tot algem. secretaris-penningm. de heer A. D. Vijgh, candidaat-notaris te Leiden. Na een halfuur pauze kwamen de verschillende onderwerpen aan de orde. De voorstellen van de af deelingen werden meerendeels aangenomen. Het voor stel van het hoofdbestuur betreffende het oprichten van een verzekeringmaatschappij voor visschersschepen werd goedgekeurd, de overige voorstellen, waaronder dat betreffende de handelsbeurs, werden aangehouden. De volgende jaarvergadering zal te Amsterdam wor den gehouden.

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1