1888. N°. 62. Zaterdag 26 Mei. 75ste jaargang. Haven van Goes. PATENTRECHT Personeele Belasting GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad ru> aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. 00UR4NT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechte tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,- berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Voor de gewone herstellingen der havenboorden en het uitdiepen der haven zal het water zijn afgelaten: op Zondag 17 Jnni tot Zondag 24 Juni SO c.M. beneden peil eu van laatstgenoemden dag tot en met Zaterdag den 30 Juni zoo laag mogelijk; terwijl tegen Maandag 2 Juli e. k. het water weer op het peil wordt gebracht. Goes, 12 Mei 4888. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. J. RAMONDT 1. b. De Secretaris, HARTMAN. Het 4e kwarlaalskohier van het voor deze gemeente, voor het dienstjaar 188788, is op heden ter invordering gesteld in banden van den ontvanger dier belastingen binnen deze gemeente en is ieder verplicht zijnen aanslag ten gestelde tijde te voldoen. Goes, den 25 Mei 1888. De Burgemeester van Goes, J. (i. d W. HAMER De kohieren no. 6 en 7 der voor deze gemeente, over het dienstjaar 1887—88 zijn op heden ter invordering gesteld in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente. Goes, den 25 Mei 1888. De Burgemeester van Goes. J. G d W. HAMER. GOES, 25 Mei 1888. Da maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen zal aan de leden der verschillende turnvereni gingen, die zullen deelnemen aan het alhier op 21 Juli a. s. te houden turnfeest, op vertoon van een bewijs van deelneming, op bare lijDen speciale retourkaarten afgeven, geldig van en met 20 Juli tot en met 22 Juli d. a. v., tegen den prijs der enkele reis. Kolijnsplaat. Bij de verkiezing van een lid van den gemeenteraad in plaats van wijlen den heer J. Haringman op Woensdag 11. zijn er van de 144 kiezers 125 opgekomen. Bij de opening der stembus op Donderdag bleek, dat er 2 blanco biljetten waren, 61 stemmen op den heer A. L. Haringman, 61 op den heer C. J. Huvers en één op W. Kalschuer. Er moet dus eene herstemming plaats hebben tus- schen de heeren A. L. H a r i n g m a n en C. J. Huvers. Heinkenszaud. In de vergadering van het water schap '8 - II eer Arendskerke werd Woensdag rekening en verantwoording over het dienstjaar 1887/88 gedaan, waarbij bleek dat de ontvangsten/2811,88% en de uitgaven 2639,42 bedragen en dat er alzoo een goed slot was van 162,46%. De begrooting voor 1888/89 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op 2949,13%, terwijl als dijk graaf werd herbenoemd dhr. J. Vermet Jr. Ierseke. Woensdagavond hield de Afdeeling Ierseke der Vereeniging ter bevordering van de Ned. V i s- s c h e r ij eene vergadering, voornamelijk met het oog op de AJgemeene Vergadering, den 30en dezer te Rot terdam te houden. De opkomst was niet talrijk. Onder de ingekomen stukken kwam voor een kennisgeving van het Hoofd bestuur, dat dit aan de Afdeeling de bij art. 11 van het Algemeen Reglement vereischte goedkeuring ver leent tot opzending van een requist aan den Minister waarbij verzocht wordt het planten van vreemde oesters op de Zuid-Hollandsche banken te verbieden. Er werd besloten het adres aan het Hoofdbestuur terug te zen den met verzoek het met advies den Minister ter hand te stellen. Na eenige inlichtingen van den penningmeester om trent den stand der kas, waarbij ook werd meegedeeld dat een lid wegens wanbetaling was moeten geschrapt worden, werd besloten twee afgevaardigden ter Alge- meene Vergadering te zenden, en werden daartoe ge kozen de heeren D Koeleman en E. Müller. Daarna werden eenige artikelen van het concept reglement voor de Onderl. Waarb.-maatschappij van Ned. Zeil- en Stoomschepen ter Visscherij toegerust, breedvoerig besproken. Het voornaamste resultaat daar van was dat men met groote eenstemmigheid kwam tot eene gewijzigde en wijder strekkende redactie van art. 1, en wel eene zoodanige, dat ook assurantie tegen brandschade in de haven en op het droge (op het strand of op de scheepstimmerwerf) geleden, moge lijk werd. Bij Kon. beslait is op zijn verzoek eervol ont slag verleend als kapitein bij het le bat. rustende schutterij in Zeeland aan H. J. B o g a e r t. Naar aanleiding van de krijgsverrichtingen in Atjeb gedurende het tweede halfjaar 1887 is bij Kon. besluit de kapt. der inf. C. K. J. V a n d e n B u s s c h e benoemd tot ridder 4de klasse der Militaire Willemsorde. De heer dr. J. Hazenberg, sedert vele jaren genees-, heel- en verloskundige te Vlissingen, herdacht Woensdag zijne 50jarige praktijk. Reeds in den ochtend ontving hij tal van de meest ondubbel zinnige blijken van belangstelling. Door eene commissie werd den jubilaris namens vele zijner patiënten en vrienden een stoffelijk huldeblijk aangeboden. Omtrent den uitslag van het concours van hand boogschutterijen Dinsdag te Middelburg gehouden wordt gemeld, dat de vaandelmedaille behaald werd door de schutters van «Doel naar Hooger" van Wolferts- dijk, en het eerekruis voor de meeste punten door den heer M. De Kater van Wolfertsdijkde overige medailles vielen ten deel aan de heeren J. "Van Houcke te Vlissingen, voor de meeste rozen, Schenkers te Hansweerd voor de meeste vieren en C. Pieterse te Heinkenszand voor de meeste tweeën. Door «Excelsior" werd bovendien nog aan «Eensge zindheid" eene herinnerings-medaille uitgereikt. Naar de Maasb. verneemt, hebben de hoofden der verschillende departementen eeDe circulaire ver zonden aan alle ambtenaren, zoowel burgerlijke als militaire, waarin wordt bepaald, dat allen, wien van Rijkswege vrije woning is gegeven, voortaan tul len verplicht zijn, de onderhoudskosten der bun ver strekte woningen zelf te betalen, en dat zulks niet langer meer ten koste van het Rijk zal mogen worden gebracht. Als middel tot bezuiniging kan deze maatregel mis schien doeltreffend zijn, doch op die wijze wordt het begrip van v r ij e woning wel wat geweld aangedaan. Iotusschen blijkt hieruit, dat de nieuwe regeering toch Diet in de eerste plaats bezuiniging wil zoeken op het gebied van bet openbaar onderwijs. Men schrijft uit Utrecht aan de N. R. Ctdat depermanente commissie uit de Ned. Vereeniging voor gemeentebelangen van de administra tieve vereenigingen in Nederland wenscht te vernemen «of er, zoo mogelijk, naar welke verhouding, de land bouwers aan verkiezingen, buiten den oogsttijd val lende, getrouwer deelnamen dan wel aan die, binnen dien tijd, en of overigens eene vervroeging van het tijdstip voor de periodieke verkiezing van leden van den gemeenteraad wenschelijk voorkomt". Dit geschiedt naar aanleiding van het gevoelen der vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid- en Noord- Beveland, dat voor die periodieke verkiezing het tijd stip van den derden Dinsdag der maand Juli zeer ongunstig schijnt. In eene van hare vergaderingen was nl., gelijk men zich herinneren zal, door den heer J. J. Ramondt. Wrthouder dezer gemeente, de stelliDg verdedigd: «De 3e Dinsdag in Juli, bij art. 7 der ge meentewet vastgesteld als de dag, waarop de verkiezing van gemeenteraadsleden wegens periodieke aftreding plaats heeft, levert voor dat doel bezwaren op. "Wen schelijk ware het, door wijziging van dat artikel een anderen dag voor die verkiezing te bepalen". Onlangs bood in de Heerenveensche Courant een vervener den heer Domela Nieuwenhuis aan, hem met zijn boek te bewijzen, dat zijn bereke ningen omtrent de verdiensten der veenbazen kant noch wal raakten. De heer F. Domela Nieuwenhuis heeft hierop het volgende geantwoord Medeburgers Hoewel ik u dank zeg voor uw aanbod, ik zal daar van geen gebruik maken. Wilde ik antwoorden op alle aan- en uitvallen in de pers, waaraan ik bloot sta, ik zou alleen daaraan dagwerk hebben. Mijn tijd is mij daarvoor te lief, en ik heb het daarvoor veel te druk. Toen ik jonger was, antwoordde ik meer malen, maar nu ik wat ouder ben geworden, is die ijverzucht wat bekoeld of heb ik ingezien, dat men beter doet zijn tijd te besparen voor nuttiger zaken. Uw medeburger, F. Domela Nieuwenhuis. «Waar moet het heen" vraagt het JV. v. d. D. te recht, als iemand in 's Lands vergaderzaal zooveel on juistheden verkondigt en, ter verantwoording geroepen, •r zich afmaakt, zooals bovenstaande brief te lezen geeft V' «Het is een feit dat de heer Nieuwenhuis zich bij de interpellatie over de werkstakingen in de venen op glad ijs begeven heeft. Hij heeft zich zoo doet men ons uit de veenstreken opmerken gewaagd aan eene zaak, waarvan hij toont volstrekt geen verstand te bezitten. Bij zijne berekeningen kwam bij tot de slotsom, dat sommige verveners ongeveer 100 per dag verdienden. Neem dat voor een oogenblik aan, ofschoon 't niet zoo is. De veenarbeiders werken ge middeld 8 weken voor een baas, dan verdient de ver vener naar de beschouwing van dhr. D. N. 8 X 6 X 100 ƒ4800. Bij de beschouwing van den heer D N. is het ka pitaal vergeten, dat een vervener noodig heeft om veen aan te koopen. Een der verveners heeft een veenderij, die hem ongeveer een tónna gouds heeft gekost, doch welke hij. door de daling van de veenprijzen, gaarne vooi 60,000 geeft, Men houde verder in het oog, dat in 20 jaar alles vergraven is. Dan is het veen weg. Als nu na 20 jaar de uitgegeven geldsom weer te voorschijn zal treden, wat moet hij dan nu per jaar overhouden De heer D. N. heeft in zijne berekeningen, behalve meer fouten, de kolossale font begaan van de waarde der veenspecie te vergeten, die na eenige jaren geheel is vergraven." Blijkens het 13de jaarverslag der Prins Hen drik-Stichting te Egmond aan Zee, voor oude behoeftige zeelieden, werden in 1887 21 verpleegden opgenomen, zoodat op 31 December 64 verpleegden aan wezig waren, voor wie het afgeloopen jaar/11.301.08 werd ten koste gelegd. Door eene in de bovenvertrekken aangebrachte vertimmering werden 16 plaatsen be schikbaar gesteld. Door het bekende stukje van Justus van Maurik, ten voordeele der inrichting geschreven, werd 4000 opgebracht, terwijl de regenten door grootere schenkingen van vermogenden werden ver blijd. Het getal leden werd vermeerderd met 36, dat der donateurs met 142, die te zamen 1183 bijdroe gen. De jaarrekening liep over 20 615.84 sluitende met een saldo van 5061.33. Met de laatst aangekomen mail uit Indië wordt in particuliere brieven van goede zijde medegedeeld, dat de Gouverneur-generaal Van Rees aan Z. M. den Koning ontslag heeft gevraagd, omdat tusschen den Minister van Koloniën Keuchenius en den landvoogd over een aantal punten van bestuur zulk een groot verschil van gevoelen bestaat, dat zulks nadeelig op den gang van zaken moet werken. Onder vele zaken noemt men Tjiomas, vooral in verband met hetgeen de heer Keuchenius in de zitting der Tweede Kamer van 22 December jl. verklaard heeft, dat hij aan de Tweede Kamer het voorstel zou doen, zich met een adres te wenden tot den Konirg, ten einde Zijne Majesteit te verzoeken, als de Minister van Koloniën voortging het onrecht te handhaven tegenover de ingezetenen van Nederl. Indie, met zijne souvereine macht tusschenbeide te willen komen, opdat de belangen en rechten der ingezetenen van Nederl. Iadië beter bleven gewaarborgd en verzekerd dan onder den toeomaligen Minister van Koloniën het geval was. In de residentie worden verschillende personen ge noemd, die voor de betrekking van Gouverneur-Generaal in aanmerking komen, zooals mr. baron Van Goltstein, oud-Minister van Koloniënjhr. mr. Van Asch van Wijk, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal; jhr. mr. Van Karnebeek, oud-Minister van Buitenl. Zakenjhr. mr. Van der Wijck, secretaris-generaal bij het Departement van Koloniën enz. Tot op het oogenblik echter acht men het waar schijnlijk, dat de Gouverneur-Generaal uitgenoodigd is voorloopig het bestuur te blijven voeren. Het Handelsblad schrijft: Aan het verminderen van de salarissen der bij «Het Nederl. Tooneel" verbonden artisten werden in enkele bladen beschouwingen vastgeknoopt over afspraken, die tusschen tooneelbesturen zouden zijn gemaakt ten opzichte der bezoldigingen. We kun nen dit tegenspreken. De salarissen zijn verminderd, meer niet. Tegelijkertijd gaan de heeren Van Lier hun gezelschap, dat zeer groot is, met September e. k. inkrimpen en heeft deze directie de contracten met de artisten, die niet zijn opgezegd, niet weder afge sloten voor een jaar, maar voor acht maanden. Ook de Rotterdamsche directie moet daartoe zijn overgegaan. En door de jaarcontracten, èn door het bedrag jaar lijks aan vele der artisten toegekend, blijft «Het Ned. Tooneel" nog beter betalen dan de andere tooneel besturen. In België is, zooals onze lezers weten, de re- geering sedert eenige jaren »om" en daarmede was het vonnis over de openbare school uitgesproken. Tot welke edele daden de bevoorrechting van het bijzonder onderwijs leiden kan, blijkt uit het volgende verhaal, dat wij aan eene particuliere correspondentie uit Brussel aan de JV. R. Ct. ontleenen «Ziehier de geschiedenis der hulponderwijzeres eener Vlaamsche gemeente. Deze dame werd den lsten April 1885, met eene jaarlijksche schadeloosstelling van fr. 1000, door den gemeenteraad op wachtgeld geplaatst, na deze betrekking gedurende zoo wat een jaar op uitstekende wijze te hebben vervuld. Dezelfde maatregel werd tegelijkertijd tegen den hulponderwijzer en de onderwijzeres der bewaarschool en, eenige maan den later, tegen de onderwijzeres der gemeenteschool genomen. Zoo doende stond de eenige in het ambt gehandhaafde onderwijzer alleen aan het het hoofd van 2 jongens- en evenveel meisjesklassen. De meis jesschool werd niettemin voor den bijzonderen onder wijzer en diens kudde ingeruimd, in afwachting van het oogenblik dat bij de plaats van den eenig over gebleven openbaren onderwijzer een bedaagd maD, die weldra recht op pensioen zou hebben kon gaan bekleeden. En dat oogenblik kwam werkelijk. Nu werd de op wachtgeld geplaatste hulponderwijzeres opnieuw als zoodanig benoemd, of liever men liet haar het haar toegelegde wachtgeld behoudeD, doch legde baar tegelijkertijd eene uiterst zware taak op de schou ders. Immers, hare bezoldiging bleef op fr. 1000 bepaald, maar tevens droeg men haar op, niet minder dan 90 kin deren, waaronder 56 knapen en dat wel de minst handel bare te onderwijzen, terwijl de bijzondere onderwijzer, thans haar superieur, bet onderwijs van 40 jongens op zich nam. En de ongelukkige dame had zelfs het recht op de armzalige bezoldiging van fr. 1000 ook als wacht geld verloren, indien zij hare benoeming niet bad aan genomen. Trouwens dat was klaarblijkelijk het doel harer vrome vervolgers. Als waren zij er op afgericht, ontzagen zich zelfs de knapen, die met den voormaligen bijzonderen onderwijzer uit diens school naar de open bare school waren overgekomen niet, de arme vrouw, niet alleen op de speelplaats, maar zelfs gedurende de schooluren te bespotten en te beleedigen. Toch verdroeg de hulponderwijzeres dit alles; doch zij wendde zich tot den inspecteur van haar ressort. Nauwelijks was dat echter haren chef ter oore gekomen, of hij overlaadde de dame in tegenwoordigheid harer leer lingen met de gemeenste scheldwoorden. Dat was te veel. De dame diende een verslag van het gebeurde bij de regeering in en verliet de school. En de schul dige ontving wel eene berisping doch de arme hulponderwijzeres ontving niet alleen, niettegenstaande dat vertrek reeds eenige maanden oud ig, tot heden geenerlei schadeloosstelling, doch zij heeft bovendien nog niet in het bezit kunnen komen van de achter stallige bezoldiging welke de gemeente haar nog schuldig is". Kerkelijke Zaken en Onderwijs. De heer P. Suoep, candidaat te Goes, is be roepen te Wijngaarden, ontving toezegging van beroep naar Linschoten en heeft bedankt voor Varik en Sir- Jansland. Bij de gisteren gehouden stemming van 3 leden voor het kieskollegie der N. H. Gem. alhier zijn ge kozen dhrn E. Van den Bosch met 78 stemmeD, M. A. Van der Hell met 68 en C. Laban met 67 stemmen. Dhrn. H. J. Roskes, J. Lankester en J. C. Barbier bekwamen respectievelijk 55, 36 en 32 stemmen. Rilland Bath. Woensdag-avond had te Bath eene vergadering plaats van kerkvoogden en notabelen, welke voornamelijk was gewijd aan de bespreking van de overplaatsing der kerk. Na lange discussiën werd ein delijk met bijna algemeene stemmen besloten de kerk te verplaatsen. Daarna werd besloten den heer A. Le Clercq van Kruiningen uit te noodigen een bestek met begrooting te maken, welke aan de gemeente zullen overgelegd worden om daarna middelen te be ramen tot het vinden van het benoodigde kapitaal. Onder de vergadering bedankte de heer W. Van Strien als voorzitter der notabelen, waardoor er nu in dit college twee vacatures zijn. De R. K. bisschop te Breda heeft benoemd tot kapelaan te Koewacht den heer E. N. A. Van Rompu en tot kapelaan te Oostburg den heer L. C. A. Van Brogtrop. De Minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis dat dit jaar de examens ter verkrijging van akteD van bekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwijs in de Hoogduitsche en Eogel- sche taal en lager onderwijs in de Fransche, Hoogduit sche en Engelsche talen zullen worden afgenomen in de maand Augustus, des noodig ook in het laatst van Juli; die tot het geven van: lager onderwijs in de gym nastiek zullen worden gehouden in de maand Juli; die tot het geven vanlager onderwijs in de land bouwkunde en middelbaar onderwijs in de land- en tuinbouwkunde en boutteelt zullen plaats hebben in de maand Augustus. Zij, die zich aan deze examens wenschen te onder werpen, moeten zich vóór 21 Juni bij het Departe ment van binnenlandsche zaken aanmelden. Omtrent de voorwaai dsn zie men de Staatscourant van 24 dezer. Rechtszaken. Het Gerechtshof te 's Hage behandelde gisteren o. a. drie hooger beroepen tegen vonnissen der Recht bank te Middelburg. Op 25 Februari jongstleden was het in de h rberg

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1