1888. N°. 59. Donderdag 17 Mei. 75ste jaargang. SUKiiHfcK Een belangrijke redeneering. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Tr ij dagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. 4 BTW COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct# Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel.. ii. Steeds in de onderstelling, door het Dagblad en o k door de Maasbode en andere bladen gemaakt, dat de re ie van dr. Schaeptnan als eene nadere verklaring omtrent de openingsrede moet worden beschouwd, I willen wij thans nagaan, wat deze redenaar heeft gezegd omtrent de verschillende onderdeelen van dat stuk. Vreemd genoeg bepaalde dr. S. zich tot enkele zeer korte opmerkingen omtrent de landsverdediging en het koloniale vraagstuk. Of vreemd is dit eigenlijk niet, want juist op die punten loopen de meeningen van de katholieke en anti-revolutionaire partijen het meest uiteen en waar de redenaar kort te voren had ontkend dat, na eventueele oplossing van de onderwijs- quaestie, de rechterzijde verdeeld zou raken, is het begrijpelijk, is het van zijn standpunt politiek, dat hij de punten van verschil slechts ter loops behandelt. Voor ons, liberalen, ligt daarin echter een bewijs te meer, dat ouze bewaring omtrent de zich spoedig open barende verdeeldheid in eigen boezem der rechterzijde juist is. Had dr. S. dit niet zelf gevoeld, hij had, met name over het koloniale vraagstuk, zeer zeker meer kunnen en ook moeten zeggen, èn, omdat de koloniale politiek bij de jongste verkiezingen door de Standaard- partij zoo breed is uitgemeten, èa omdat een kritiek van hem op de koloniale beginselen van onzen tegen- woordigen minister Keuchenius, die voor niemand en allerminst voor dr. S. een geheim kunnen zijn, hare eigenaardige waarde zou hebben gebad. Maar nu de spreker optrad in een kring van geloofsgenooten, kon hij dit punt veilig achterwege laten en aldus de moeie- lijke klip omzeilen van met zich zelf in tegenspraak te komen. Meer aandacht wijdde hij aan de belastingplannen van het nieuwe ministerie, al moet erkend word«n, dat ook daarbij zijne beschouwing rijk aan algemeen heden was. Hij stelde voorop, dat het achtste gebod: «Gij zult niet stelen", der regeering den plicht oplegde te streven naar bezuiniging, hoewel geene zuinigheid, die de wijsheid bedriegt. sDe regeering", zeide hij, »was aanvaard onder benefice van inventaris." Hij putte voorts uit het mislukken van nieuwe belasting plannen in de laatste jaren het bewijs, dat de bestaande gemakkelijk te dragen zijn en gaf als zijne meening te kennen, dat de nieuwe wel aan de hoogste eischen der theorie kunnen voldoen, doch dat zij niet aan de levensgewoonten des volks beantwoorden. Men moet daarom volgens hem trachten bestaande misbruiken wegtenemen en aan alle belastingen den schijn ont nemen, alsof die bij uitnemendheid gelegd worden op den minderen man. Daarom moeten de accijnzen op de eerste levensbehoeften vervallen. Het verdient al dadelijk opmerking, dat dr. S. zich tevreden stelt met aan de belastingen den schijn van bovenmatigen druk op de mingegoeden te ontnemen. Of die druk in werkelijkheid blijft bestaan, doet minder ter zake, als de schijn maar is weggenomen. Dan toch kan den goedgeloovige worden diets gemaakt, dat de druk zelf is opgeheven en hoe licht men van de zijde onzer tegenstanders er in slaagt goedgeloovigen iets wijs te maken, kan men bij de verkiezingen leeren. Voorts blijkt uit het verslag der rede van dr. S., dat hij ten opzichte van het financieels vraagstuk alleen tot de conclusie komt, dat de accijnzen op eerste levens behoeften moeten worden afgeschaft en er zich verder van afmaakt door te zeggen, dat er kan gestreefd worden naar eene betere verdeeling van lasten, eene phrase nog veel algemeener dan die in het antirevolu tionair program van actie voorkomt, waarin tenminste nog voorgeschreven wordt: gelijkmaking van den be lastingdruk voor de verschillende bestanddeelen van het nationaal vermogen. Maar het meest opmerkelijk is, dat dr. S. geheel zwijgt over het belangrijke punt van de invoerrechten. Deze quaestie, waarop de katholieken in den laatsten tijd bijzonderen nadruk hebben gelegd, waaromtrent wij in het antirevolutionair program tene herziening der tarieven zien bevolen, laat dr. S. onaangeroerd. Gevoelde hij dat ook daaromtrent bij de leden der rechterzijde geen eenstemmigheid heerscht of beschouwt hij de bewering in de openingsrede, dat «met ernst zal worden overwogen in hoeverre van d8 invoerrechten als bron van inkomst voor de schatkist meer partij zal kunnen worden getrokken" als een kluitje, waar mede de goe gemeente moet worden in het riet gestuurd Had dr. S. zich alzoo tot hiertoe vrijwel tot alge meenheden bepaald, overgaande tot het onderwijs vraagstuk, den band die de deelen der rechterzijde samenhoudt, gaf hij een gedetailleerd programma van wat te verwachten is. Alvorens echter te vermelden, wat dr. S. meent dat gedaan moet worden, dienen wij er nog even op te wijzen, dat hij thans verklaart, dat niemand meer aan wijziging van het grondwetsartikel over het onderwijs denkt. Hoe nu Is het artikel, dat eenmaal een eenstemmig non possumus der rechter zijde uitlokte, nu zoo goed, dat eene wijziging daarvan niet meer wordt overwogen Is men dan vergeten, dat het antirevolutionair program van actie uit tweo deelen bestaat; dat het tweede gedeelte aangeeft »wat men tegen den afloop der vierjarige periode veranderd wensclit te zien in de Grondwet", en dat in punt 4 van dat tweede gedeelte geschreven staat: Herziening van het Grondwetsartikel regelende het ocdarwijs in den zïd, waarin dit in Juni 1887 door het votum der Tweede Kamer reeds was aangewezen" (voorstel Schaep- man). Is nu, vragen wij, dit deel van het antirevo'. program vervallen en moest het alleen dienst doen tijdens de verkiezingen, of verloochent dr. S. zijn eigen geesteskind Is nu zelfs op het punt van het onder wijs de rechterzijde niet langer eensgezind, of wel is het meergenoemde program van actie der antircvol. partij niet door het nieuwe ministerie aanvaard en moet het daarom in het vergeetboek geraken Maar niet alleen, dat de katholieke staatsman geen nieuw artikel 192 wil, volgens zijn beweren is zelfs eene nieuwe schoolwet niet eens direct noodzakelijk. Spr. zou meeneD, aldus lezen wij in bet verslag zijner rede, «dat men kan aanvangen met eene betere rege ling te treffen, zonder juist een geheel nieuwe school wet te maken." Is het niet ergerlijk, dat men dat alles durft zeggen na op alle mogelijke wijzen de Grondwetsherziening te hebben tegengehouden, op grond dat juist het onder wijsartikel de berg was, waarover de rechterzijde be weerde niet heen te kunnen En waarin bestaat nu de betere regelingdie getroffen moet worden Kort saam gevat in het volgende a. ondersteuning van normaallessen, waardoor de opperheerschappij der kweekscholen gefnuikt wordt b. een einde maken aan de weelde van het on derwijzend personeel, niet ineens, voorgoed, maar ten minste voor een begin c. schoolgeldheffing tot eene wettelijke verplich ting gemaakt, en als voorwaarde gesteld voor het genot van het evenredig aandeel in de kosten van het openbaar onderwijs uit 's Rijks kas d. ondersteuning van het bijzonder onderwijs door subsidiën of restitutiën, en meer bepaaldelijk be kostiging van de bijzondere armenscholen uit open bare kassen e. regeling der examens, waardoor tevens een einde wordt gemaakt aan de bureaucratie; onderscheid maken bij het examen tusschen de onderwijzers voor het platteland en voor de groote steden. Inderdaad, hierbij schenkt dr. S. klaren wijn. Alleen rijst de vraag of dit inderdaad eene toelichting is op de vrij kalme zinsnede uit de openingsrede »'s Konings regeering, het openbaar onderwijs als een voorwerp harer aanhoudende zorg beschouwende, zal trachten binnen de perken der Grondwet, belemme ringen, die tot nogtoe der ontwikkeling van het vrije onderwijs in den weg staan, zooveel mogelijk uit den weg te ruimen." Getuigt die toelichting van zorg, laat staan van aanhoudende zoig, voor het openbaar onderwijs? Wij kunnen er slechts eene stelselmatige verkleining van die zorg in lezen. Toch is het niet onmogelijk, dat de minister M.ickay dergelijke maatregelen als dr. S aangeeft, in zijn schild voert. Zijn amendement op het regeeringsontwerp (hoofdstuk X) van 1886 komt in hoofdzaak op hetzelfde neder, althans wat betreft de punten c en d. Maar zeer zeker handelt hij in dat geval dan ook in strijd met de openingsrede, die een veel kalmer houding tegenover het openbaar onderwijs doet vermoeden, en het is dus de vraag of dhr. Mackay zich werkelijk te dien opzichte «een razende Roland" zal toonen, zooals dr. Kuyper het noemt, dan wel of bij hem reeds het besef is levendig geworden in zijn korte ministersloopbaan, dat het gemakkelijker valt oppositie te voeren, dan zijne denkbeelden van de ministerstafel uit te doen zegevieren en dat ook in dezen de oud-Hollandsche regel geldt: «Langzaam aan, dan breekt het lijntje niet". Wil inderdaad dhr. Mackay den razenden Roland spelen, dan zij de liberale partij op haar hoede. Is hij tot gematigdheid gestemd, dan zal hij links, zelfs bij het onderwijsvraagstuk, steun genoeg vinden om enkele wijzigingen in te voeren. Al het marktgeschreeuw der anti-liberale bladen vóór de verkiezingen hebben den liberalen het recht gegeven inderdaad een razenden Roland aan de mi nisterstafel te verwachten en het is zeker niet de schuld dier bladen, wanneer, gelukkig, die verwachting niet wordt beantwoord. Maar het amendement Mackay van 1886 wettigt de vrees, dat de openingsrede de bedoelingen des ministers niet volkomen vertolkt en in dit vermoeden worden wij versterkt door de toe lichting van dr. S. Om dit nader aan te toonen zullen wij in een vol gend artikel de punten, door dr. S. aangegeven, nog even nader bekijken. GOES, IC Mei 1888. Door den commissaris des Konings in Zeeland is bepaald dat het onderzoek der in de provin cie zich bevindende verlofgangers van de militie te land, om het even uit welke provincie zij afkomstig zijn, onverschillig tot welke lichting zij behooren, zoo dat daaraan ook onderworpen zijn de verlofgangers der lichting 1883, vermits aan dezen het bewijs van ontslag nog niet is afgegeven, zal plaats hebben in de gemeenten en op de dagen en uren, als hieronder zijn aangewezen: Tholen, Maandag 11 Juni, des voormiddags te 10 uren, voor Oud-Vosmeer, Poortvliet, Scherpenisse, St. Annaland, St. Maartensdijk, St. Philipsland, Stavenisse, Thelen. Kapelle, Dinsdag 12 Juni, des voormiddags te 10 uren, voor Kapelle, Wemeldinge, Ierseke, Kruiningen, Krabbendijke, RillandBath, Schore, Waarde. Goes, Woensdag 13 Juni, des voormiddags te 10 uren, voor Baarland, Borsele, Driewegen, Ellewouds- dijk, Goes, 's-Gravenpolder, 's-Heer Abiskerke, 's-Heer Arendskerke, 's-Heerenhoek, Heinkenszand, Hoedekens- kerke, Kattendijke, Kloetinge, Nisse, Oudelande, Ove- zand, Wolfertsdijk. Kortgene, Woensdag 20 Juni, des voormiddags te 10 uren, voor Kats, Kolijnsplaat, Kortgene, Wissekerke. Krabbendijke. Op Maandag 4 Juni a. s. zal alhier eene verkiezing plaatshebben voor een lid van den Gemeenteraad. Omtrent de herdenking van het 25jarig jubilé dat de heer P. Kruijsse als hoofd der school te Kat tendijke jl. Zaterdag vierde, meldt men ons nog het volgende Bij het binnentreden van het schoollokaal zongen de kinderen hem een feestlied toe en boden twee der oudste meisits hem namens hunne medeleerlingen in ongekunstelde taal een nette etagère en een prachtig bouquet aan. Vervolgens overhandigde de onderwijzer hem uit naam ook van de onderwijzeres een japaansche sigarendoos. Bij de prachtige notenhouten schrijftafel, die dhr. Kruijsse van de gemeentenaren ontving, schonk de familie Huijssen van Kattendijke, Ambachtsheeren dezer gemeente, hem een netten notenhouten schi ijfstoel. Bij die geschenken was een fraaie naamlijst gevoegd van de deelnemers, vervaardigd door den heer Feleus, on derwijzer te Kattendijke. Vervolgens bood de heer G. J. Van den Bosch namens het gemeentebestuur van Kattendijke dsn jubilaris een sierlijk rooktoestel op zilveren voet aan. Ook ontving hij nog van een oud vriend uit zijne ge meente eon net zilveren schrijftoestel en van een anderen vriend een' nette mand met bloemen. Van een vorig predikant dezer gemeente, den heer Van Selras, ont- viüg hij diens beeltenis en van een oud-leerling werd hem een net geschenk aangeboden. De heer Montagne, predikant te Vlissingen, was expresselijk voor die gelegenheid overgekomen, om den jubilaris op dien dag persoonlijk de hand te komen drukken en hem een bewijs van zijne oprechte sym pathie te komen geven. Van het gezelschap 's-Heeren hoek, vergadt-rd te Borsele, ontving de jubilaris per telegram een gelukweDsch. Het gezelschap 's-Graven polder feliciteerde den jubilaris schriftelijk. In den namiddag van den dag ontving hij een bezoek van eene commissie van het onderwijzersgezelschap Goes. Met een hartelijke toespraak overhandigde de heer Moojen, hoofd der school te Kloetinge, den jubilaris een paar fijne staalgravures waarvan de eene voorst.'lt: Shakes peare zijn Hamlet voordragende aan het Hof van Elizabeth en de andere Schiller zijn verzen reciteerende aan het Ilof van Weimar. Een en ander was vergezeld van een net album met de namen der deelnemers en eene door den heer Visser, hoofd der school te Kapelle, keurig geschreven opdracht. Des avonds kwam het jongelingsgezelschap hem in de school feliciteeren en zong hem een toepasselijk lied toe. Kolijusplaat. Maandag 11. hielden do leden van het Nutsdepartement «Noord-Bevelaud" alhier hunne zomervergadering. Uit de rekening over 1887 van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten 274,98 en de uitgaven 243,23 bedragen hadden en het batig saldo dus 31,75 bedroeg. Het aantal leden van het vorige zoowel als van dit dienstjaar bedraagt 27 bmevens 6 begunstigers. Eene korte bespreking van enkele punten ter beschrij ving van de algemeene vergadering volgde. Het voor stel Assen om de quota van de departementen in plaatsen van minder dan 10000 inwoners te stellen op 1 per lid, vond veel bijval. Zoo ook het voor stel Rotterdam ter voorziening van goed hulppersoneel aan de bewaarscholen. Als afgevaardigde ter algemeene vergadering werd de heer J. Sturm van Kats gekozen. Als bibliothecaris bedankte de heer L. A. Vink, wien door dan Voorzitter namens het departement dank gebracht werd voor zijne bemoeiingen gedurende verscheidene jaren in dezen. In zijn plaats werd de heer P. Beun, begunstiger van het departement, ge kozen, terwijl ten slotte de heer J. Sturm als lid van het bestuur herkozen werd. Kolijnsplaat Een belangrijke verbetering zal hier aan de kade aangebracht worden. Over eene lengte van 46 M. wordt daar een basaitmuur aange bracht. De heer C. Kievit van Kolijnsplaat, die dit werk de vorige week voor 999 gulden (de raming was 1123 gulden) heeft aangenomen, heeft zijn werk al begonnen. De benoodigde 180 scheepston basalt zal door den heer F. J. Smits van Doidrecht, vrij op den wal tegen 8,88 per scheepston geleverd worden. Als gevolg van de te Hulst gehouden bijeen komst van eenige heeren ter overweging van het plan omirent den aanleg van eene stoomtram Wals oorden Hulst en Vlake Hansweert, kan gemeld worden dat een comité is benoemd tot het maken van plannen en hel doen van voorstellen. (N. R. Ct.) Den 11 Juni zal het 50 jaar geleden zijn, dat de heer E. C. Van R ij s s e 1 zich als geneesheer te Poortvliet vestigde. Naar wij vernemen, heeft de Duitsche regeering zich thans in de zaak betreffende den maildienst Lon den—Berlijn neergelegd bij de wenschen der Neder- landsche regeering, zoodat de dienst blijft loopen over de lijn Bokstel—Wezel. De oplossing van het lang hangende verschil is groo- tendeels te danken aan het optreden van de heeren Tak van Poortvliet en Hofstede, die, zooals wij vroeger meldden, zich daarvoor naar Berlijn hebben begeven. (Varf) Naar men verneemt, is aan de regeering het verzoek gedaan tot intrekking der concessie voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Woens- drecht naar Antwerpen. De Minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor vijftien studenten in de medicijnen aan eene der Nederlandsche univer siteiten de gelegenheid bestaat, tusschen lo. Augustus 1888 en ultimo Juli 1889 in opleiding te worden genomen voor de betrekking van officier van gezond heid der 2de klasse bij het leger in Nederlandsch-lndië, onder genot van een subsidie van 7000, overeen komstig het reglement, vastgesteld bij koninklijk be sluit van 6 Mei 1886 no. 41. Gegadigden zullen zich, onder overlegging van de bij dat reglement gevorderde bescheiden, bij gezegeld request, behooren te wenden tot het departement van koloniën. (St. Cl Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Te Tolen, waar men sedert 29 Juni 1886 te vergeefs predikanten beroepen heeft, is nu door den ke keraad besloten aan het classikaal bestuur mach tiging te verzoeken geen beroep uit te brengen, alvorens de nieuwe predikantswoningeu gereed zullen zijn. Ds. F. Beumer van Kortgene meldt ons, dat het bericht, als zou dir. W. H. H. Dijkman de toe zegging van beroep naar Breskens hebben aange ïomen, geheel onwaar is, daar genoemde hoer volstrekt neg geen besluit genomen heeft. Wij zijn ds. B. erkentelijk voor zijne welwillende mededeeling. Wij moeten evenwel opmerken, dat tal van blalen het bericht reeds vóór of gelijktijdig met ons mededeelden. Zoo meldt heden weder de N. R. Ct., dat dezelfde heer Dijkman voor het beroep naar Kats heeft bedankt. De bisschop van Haarlem hoeft benoemd tot kapelaan te Vlissingen den heer Th. J. Zoetmulder, thans tijdelijk aspirant te Yinuiden. Landbouw en Veeteelt. De afdeeling Walcheren der Zeeuwsche land- bouivmaatschappij benoemde in een Maandag gehouden vergadering eene commissie bestaande uit de heeren Meeawse, Van Straten en Van Waarde om een onder zoek intestellen naar de kosten van oprichting van een zuivelfabriek en de samenstelling van het perso neel, teneinde daaruit te kunnen besluiten omtrent de mogelijkheid van oprichting eener zoodanige fabriek op Walcheren. Rechtszaken. Bij bevelschrift der Arrond. -Rechtbank te Mid delburg van den 14 Mei 1888 is naar de openbare terechtzitting dier rechtbank verwezen A. N. 22 jaar, grtboren te Schore, schipper to Ierseke, thans gedetineerd to Middelburg ter zake dat hij iu den avond van 12 April jl omstreeks 11 a 12 uur in het huis bewooad door Aarnout Wisse te Ierseke, alwaar hij zich destijds bevond buiten weten en tigan

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1