1888. N°. 58. Dinsdag 15 Mei. 75sle jaargang. I I Haven van Goes. VERPACHTING JACHTRBCHT De Secretarie der gemeente Een belangrijke redeneeriug. GOESCH! De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht» tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a ƒ1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Voor de gewone herstellingen der havenboorden en het uitdiepen der haven zal het water zijn afgelaten: op Zondag 17 Juni tot Zondag 24 Juni 80 c.M. benoden peil en van laatstgenoemden dag tot en met Zaterdag den 30 Juni zoo laag mogelijk; terwijl tegen Maandag 2 Juli e. k. het water weer op het peil wordt gebracht. Goes, 12 Mei 1888. Burgemeester an Wethouders van Goes, J. J. RAMONDT 1. b. De Secretaris, HARTMAN. VAN HET in de gemeente GOES, over eene uitgestrektheid van circa 500 Hectaren, op Zaterdag den 26 Mei a. s, des namiddags te éeo uur ten Raadhuize van die gemeente, voor V ij f of ▼oor tien jaren, ingaande den 1 Juli van het loopende jaar, bij inscnrijving op de voorwaarden, die daarvan ter secretarie dezer gemeente ter lezing zullen liggen van heden at' tot den dag der verhuring, terwijl de inschrij- vingsbiljetten voor den dag der verhuring bij den Burgemeester moeien zijn ingeleverd. Goes, den 5 Mei 1888. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN aal op MAANDAG DEN 21 MEI, uithoofde van den 2den Pinksterdag, gesloten zijn, en zal er alleen van 11 tot 12 uren des voormiddag! tot het doen van aan giften voor den Burgerlijken Stand gelegenheid ge geven worden. Goes, den 12 Mei 1888. Burgemeester en Wethonders van Goe», J. J. RAMONDT, 1. b. De Secretaris, HARTMAN. I. Aldus noemt het Dagbl. van Zuid-Holland den in houd eener rede, de vorige week door dr. Schaepman te Rotterdam gehouden over pde politiek der rechter zijde". Nu, wanneer het waar is, wat het Haagsche blad niet onmogelijk schijnt te achten, dat de redenaar in zijn speech de denkbeelden der regeering heeft ont vouwd, dan inderdaad mag zijne rede «belangrijk" heeten. Dan toch is zij eene toelichting op de jongste openingsrede en dit staatsstuk, hoe lang ook, heeft werkelijk wel eene nadere toelichting noodig. Alleen mag de vraag gedaan worden hoe het komt, dat juist dr. Schaepman, een katholiek van da «gauche", nu reeds in het bijzonder de denkbeelden van het tegen woordige kabinet kent, wier leden toch in hoofdzaak antirevolutionair zijn en op éene uitzondering allen tot de «droite" behooren. Het zij echter genoeg, dat het conservatieve orgaan de veronderstelling waagt om te vertrouwen, dat het de zaak goed inziet. Wanneer wij de rede van dr. S. lezen, voor zoover Het Dagblad haar weergeeft, overgenomen uit De Maasbodedan treft het al aanstonds, dat de spr. de tegenwoordige meerderheid niet beschouwde als «een indrukwekkende meerderheid, die willekeur tot wet kan doordrijven; tot doordrijven is deze meerderheid niet in staat, maar zij is toch sterk genoeg om te kunnen regeeren". Hieruit volgt dus, dat, ware de meerderheid aan de rechterzijde nog grooter, windruk- wekkend" geweest, er alle kans bestaan had, dat zij wel aan het doordrijven zou zijn gegaan. Maar wat dan te denken van de schoone beloften van vrijheid" vóór en tijdens de verkiezingen door katholieken en antirevolutionairen afgelegd, wanneer zij toen reeds in de blijde verwachting leefden van eene windrukwek kende" meerderheid, die aan het doordrijven zou gaan. Doordrijven toch staat vrijwel aan elk beginsel van vrijheid in den weg. Opmerkelijk is voorts wat dr. S. zegt omtrent het beweren der liberalen, dat er spoedig genoeg strijd zal ontstaan in de rechterzijde. Dit beweren noemt hij geheel onjuist. Wel bestaat er een; klove tuszehen katholieken en anti-revolutionairen, maar dat verschil loopt alleen over hooge. heilige beginselen en daarover hebben wij, staatsburgers, wij, leden der Volksverte genwoordiging, zoo zegt dhr. Schaepman, geen be slissing te geven. Over die hooge, verheven waar heden, over die geschilpunten, zoo diep als de wereld zelve, hebben wij het laatste woord niet te spreken. Het doel, waarnaar wij streven, is het recht tot volle majesteit en zegepraal te zien komen in den Staat der Nederlanden. Wij beide (kath. en antir.) willen, dat wij hier kunnen leven in volle vrijheid van ons eigen geweten en van onze eigene beginselen. Wij gunnen ieder ander de zijne, mits hij de onze eer biedigt. Waarom zouden wij ons dan niet kunnen verstaan in dat, wat ons mogelijk maakt, dien strijd des geestes vrij te kunnen strijden, zonder inmenging, zonder bescherming te zoeken van den godsdienst?" Welk een overstemming van beginselen spreekt uit deze woorden. Beide partijen strevende naar volle vrijheid van eigen geweten en eigene beginselen Maar waar, wanneer en door wien werd die vrijheid na 1848 ooit aan banden gelegd? Zoo er ooit sprake was van gemis aan vrijheid van geweten en beginse len, zeker niet onder het bestuur der liberalen. Moest dus deze partij ten or.der worden gebracht, dan toch zker niet op grond, dat zij die vrijheid aan banden legde. Bovendien zij opgemerkt, dat de «hooge, heilige beginselen", waarop dr. S. doelde, toch zeker nooit door de liberalen in de politiek zijn gebracht. Juist de libe ralen waren het, die meenden, dat die bij vei kiezingen buiten spel kond<n en moesten blijven, op denzelfden groDd, dien dr. S. thans aanvoert, nl. dat «over die geschilpunten wij (de leden der volksvertegenwoordi ging) het laatste woord niet hebben te spreken." Het waren dan ook veeleer onze tegenstanders, die, wetende hoe heilig die beginselen het Nederlandsche volk zijn, ze bij den stembusstrijd mede in het geding brachten en de goê gemeente diets maakten, dat het om die beginselen ging. Of daarmede, zooals in Schoier- land, die beginselen door het slijk werden gesleurd en van alle heiligheid werden beroofd, was bij de God- vreezende leiders der kerkelijke partijen nevenzaak, wanneer hun daarmede de victorie kon worden bezorgd. En zou dr. S. de geestigheid van den heer Keuche- nius, onzen tegenwoordigen minister van Koloniën, over «de onbevlekte koe" vergaten zijn, toen hij be weerde, dat het oordeel over heilige beginselen niet aan de volks vertegen woordigirg paste? Wanneer de aati-libeialen echter over hunne poli tieke tegenstanders bezig zijn, nemen zij het in hun oordeel niet zoo nauw. Daarom ook kon dr. S. ie het vervolg zijner rede zeggen: «Men moet niet zeggen, dat, als eenmaal de nieuwe schoolwet er zijn za), de rechterzijde uiteen zal spatten. Da liberalen bedriegen zich daarmede. Het zal dan blijken, dat de dag tot handelen, de dag van daden gekomen is." Op welk punt moet dan die overeenstemming verder blijken Wellicht op het punt van algemeenen dienst plicht, ten opzichte waarvan anti-revolutionairen en katholieken lijnrecht tegenover elkander staan Of wel ten opzichte van de koloniale politiek? Of zul len de katholieken het toejuichen, wanneer do gauche der antirevolutionaire partij, met dr. Kuyper aan het hoofd, door hare radicale bondgenooten wellicht eenmaal zal worden gedwongen mede te werken tot opheffing der goederen in de doode hand, waarmede ook de katholieke kerk zoo ruimschoots is bedeeld? Neen, de eenige kracht der rechterzijde zit eigenl jk in hare zwakheid. Kon zij over eene grootere meer derheid beschikken en wogen niet de antirevol. en kath. partijen in getalsterkte zoo juist tegen elkander op, dan zou men zien hoe de sterkste de zwakkere zou regeeren. Dan zou inderdaad veel worden •door gedreven". Dr. S. verklaart zich voorts zeer ingenomen met de openingsrede. Trouwens behalve mr. HafTmans heeft de geheele rechterzijde bonne mine d mauuats jeu gemaakt en het program van actie der regeering warm toegejuicht, alsof daarin werkelijk al hare wenschen werden bevredigd. Geen wonder, dat dr. S., de poëet- staatsman, Da het aanhooren der openingsrede, voor zichzelf deze dichterlijke ontboezeming prevelde: 9de goede zaak heeft gezegevierd, recht en vrijheid zijn aan het woord". In een volgend nommer hopen wij terug te komen op hetgeen dr. S. heeft gezegd over enkele punten van het regeeringsprogramma, ten einde onze lezers op de hoogte te stelleD, wat volgens dezen afgevaar digde de bedoeling mag geacht worden te zijn van de zeer vage uitdrukkingen van dat staatsstuk. GOES, 14 Mei 1888. In eene onlangs gehouden vergadering der gym- nastiek-vereeniging nHercules" alhier werd met algemeene stemmen besloten den heer Z. D. Van der Bilt La Motthe het beschermheerschap der vereeniging aan te bieden, wat door hem welwillend is aanvaard. Kattendijke. Zaterdag was ons dorp in feestdos. De beer P. K r u ij s s e hoofd der openbare school, vierde zijn 25jarig jubüé. R'eds vroeg in den morgen waren eerebogen vcor dd onderwijzerswonirig en voor de school opgericht, terwijl ook het schoollokaal met groen en vlaggen rmaakvol was versierd. Van bijna alle huizen wapperde de driekleur en er heerschte op het gansche dorpje onder oud en jong eene opgewekte stemming. In den voormiddag werd de heer Kruijsse uitgenoo- digd zich naar de school te begeven, waar de leer lingen hem reeds opwachtten en hem een welkomstlied toezongen, waarna de le wethouder, als voorzitter eener commissie uit de burgerij, tot den jubilaris eene hartelijke toespraak richtte, die even hartelijk werd beantwoord. Ook de (hulp)onderwijzer wenschte den jubilaris geluk, waarna de burgemeester, die inmiddels met de leden van den gemeenteraad was binnengekomen, tot deo heer Kruijsse zeer waardeerende woorden sprak. Ook de arrond -schoolopz. mr. C. De Witt Hamer en vele anderen richtten daarna het wooid tot den jubilaris, die, hoezeer menigmaal blijkbaar aangedaan, al de verschillende sprekers op de meest gepaste wijze beantwoordde. Van den heei W. J. Van Gorkom, distr.-schoolopziener, wegens ongesteldheid te 's-Hage vertoevende, ontving dhr. Kruijsse een telegram van den volgenden inhoui: vUit de verte hartelijk geluk met uw zilveren feest. Ik had u zoo gaarne persoon lijk de hand willen drukken. Onder de keurige cadeaux, die den heer Kruijsse ter herinnering aan dezen dag werden aangeboden, muntten uit een kostbaar schrijfbureau met fauteuil, een paar fijne staalgiavures in zwarte lijsten enz. De leerliDgen werden io de school op de gewone wijze ruim onthaald en evenzeer vonden alle belang stellenden èn in de woning èn in de school overvloed van allerlei ververschiogen. 's Avonds begon het feest eerst recht. Was bijna ieder inwoner van Kattendijke in Zon dagsgewaad op de been, ook 't grootste aantal der leden vau 't onderwijzers-gezelschap Goes, waarvan de heer Kruijsse een der oudsten is, was met vele belang stellenden tegenwoordig en allen vierden in de meest opgewekte stemming dit feest, dat in alle opzichten uitmuntend afliep. 't Was of zelfs de natuur daartoe medewerkte. Woei 's morgens nog een kille noordenwind, deze begon allengs te verminderen en legde zich tegen den avond geheel ter ruste, toen eene keurige verlichting a giorno tusschen 'tjonge groen der boomen midden in 'tdorp in gereedheid werd gebracht. Allerlei klein vuurwerk, Bengaalsch vuur, voetzoe kers enz. werden ontstoken, elk was opgewekt en vroo- lijk, geen wanklank werd gehoord en tot laat in den nacht bleven tal van vrienden en vriendinnen bij den gullen gastheer, die zich zeker gelukkig gevoelde bij 't zien van zooveel belangstelling en wi3n deze dag zeker onvergetelijk zal zijn. Kruiningen. In de Vrijdag gehouden algemeene ver gadering van den polder Kruiningen waren 32 van de 40 ingelanden tegenwoordig. Uit het verslag van den ontvanger griffier bleek, dat de rekening over '87 in ontvang 16465,18, in uitgaaf 13716,32 bedraagt; alzoo een goed slot van 2748 86. De begrooting over '88 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op 13511 36%. Het dijkgeschot werd met één gulden verminderd en alzoo van 8,50 op 7 50 per H A. gebracht. Een voorstel van het bestuur om uit de onvoorziene uitgaven een sluiswachterswoning te bouwen, werd met 18 tegen 14 stemmen verworpen. Een voorstal van dhr. C. Der Weduwen om aan de sluis een waterleiding van 300 meter lengte te graven, werd met algemeene stemmen aangenomen. Te Vlissingen is Zaterdag met goed gevolg van de werf der Kon. Mij. «De Schelde" te water gelatpn eene stalen raderstoomboot, lang 32 M., wijd 6 M. en diep 1.60 M. Da boot wordt onder di rectie van het departement van marine gebouwd en is bestemd voor de hydrografie in Nederland. De ontkoppelbare tweeling compound oscilleerende stoommachine en de stalen stoomketel worden mede op de fabriek der bovengenoemde Maatschappij ver vaardigd. De beroemde Noellesche Handels school te Osnabrück, tegenwoordige directeur dr. LindemanD, zal 21, 22 en 23 Mei a. s. haar 25jarig bestaan vieren. Den Sisten Mei te 5 uren worden per extra trein uit Holland de oud-leerlingen verwacht. Behalve uit Holland komen uit alle oorden van Europa deelnemers; Zweden, Denemarken, Engeland. Frankrijk enz., ja zelfs uit Amerika en Australië. Het aantal feestvierenden beloopt circa 700. Den 2en dag wordt een optocht gehouden met de Infanterie- en Artillerie-muziekkapel. Den 3en dag wordt er een bezoek gebracht aan het graf der afgestorvene directeuren Sleumer en Noelle op welke graven kransen zullen neergelegd worden, terwijl dozr de muziekkapellen een koraalstuk g3g*ven wordt. Verder loopt er op dien dag een extra trein naar de »Georg6-Mariën-IIütte", eene streek dicht bij Osnabrück, waar ijzererts gevonden wordt en in ko lossale fabrieken tot ijzer vervaardigd wordt. Alle hötels zijn reeds besproken, zoodat velen bij particu lieren hun intrek zullen moeten nemen. In Holland wil men 3000 bijeenbrengen en dit bij deze gelegenheid aan de school overhandigen, met het doel oövermogenden, met goeden aanleg, in de gelegenheid te stellen, van de school gebruik te kun nen maken. De school telt op 't oogenblik behalve de vele bui tenlanders een veertigtal Hollanders; zij heeft een driejarigen cursus. Het bestuur der Hoornsche zangvereeniging stelde reeds het vorige jaar pogingen in het werk om ge mengde zangvereenigingen tot een bond te vereenigen. Te Utrecht is nu eene vergadering ge houden waar het plan voorloopig is gelokt. 31 zaDg- veveenigingen hebben zich aanvankelijk tot medewerking bereid verklaard een bondsreglement is vastgesteld. Het doel is elkander te steunen door muziek te huren, te leenen of te verkoop9n. De huur is bepaald op een tiende deel van de oorspronkelijke waardede helft daarvan zal in de bondskas gestort worden, tot het vormen van een bondsbibliotheek. Verder zal het bonds- bestuur alle inlichtingen verstrekken over nieuwe muziekuitgaven, over solisten enz.het bestuur der Hoornsche zangvereeniging werd voorloopig als honds- bestuur benoemd. Dit bestuur werd met de opdracht belast zoodanige maatregelen te nemen welke voorde definitieve oprichting van den bond noodig zijn. Ge volg gevende aan deze opdracht hebben zij het vast gestelde reglement geformuleerd gezonden aan de voorloopig deelnemende vereenigingen om vó>r31M3i volgens de vastgestelde bepalingen zich definitief aan te sluiten. Binnen eene maand na de oprichting van den bond kunnen vereenigingen zich nog bij het bestuur aanmeldenzich. later aanmeldende, zal eaue algemeene vergadering over de toelating beslissen; bovendien zal dan nog een entree van 5 betaald moeten worden. Uit Vlissingon wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Tengevolge van het door den Privy Council in Engeland uitgevaardigde verbod tot invoer van over Vlissingen komende Duitsche schapen, wordt schapen- vervoer over Vlissingen na heden (Zaterdag) voorloopig gestaakt. Het stoomschip «MerGUrius" vertrok met het laatste geoorloofde transport, circa 1800 stuks van Vlissingen naar Deptford, waarna die boot naar Am sterdam gaat. Het stoomschip «Minerva" is reeds van Vlissingen naar Amsterdam vertrokken. Gedurende dan verderen loop van da bestaande contracten zul len de schapen nu over Rotterdam, in plaats van over Vlissingen worden vervoerd, per stoomschip «Stella" der Kon. Ned. Stoombootmaatschappij. De 19esamenkomst van het Zeeuwsch Jon- gelings-verbond weid Donderdag te Groede gehouden en door ruim 45 personen bezocht. De punten: ligt het oprichten van gymnastiek- en schermvereenigingen op den weg der Chr. Jongelings- vereenigingen en welke pogingen kunnen er aange wend worden om den vooruitgang van hat blad Excel sior te verzekeren, lokten eenige discussie uit Het eerste scheen velen ongewenscht, daar het ka rakter wordt voorbijgezien en het hoofddoel der ver eeniging uit het oog wordt verloren. Algemeen was men overtuigd, dat er behoefte be staat aan een blad voor jongelingen, waaraan Excelsior uitstekend voldoet. Aan enkele vereenigingen, die het blad niet kenden, zullen proefnummers worden gezon den. De vereenigingen zullen zooveel mogelijk intee- kenaren zien te werven, en wekten op tot een extra gave, zoo de kas zulks toelaat. (St.) Onder het opschift «Verpachting van vischplaatsen in de Zuiderzee", komt in de N. R. Ctvan Zaterdag een ingezonden stuk voor van den heer J. G. Van Renterghem te Bergen op-Zoom ter weerlegging van het in no. 129 van dat blad geplaatste stukje uit Wielingen, naar aanleiding van de h rverpachting der vischplaatsen voor de oestercultuur rondom WieringeD, welk stukje ook wij overnamen: «De strekking van bedoeld stukje, zegt de heer Van R. is, om de wenschelijkheid te betoogen, dat de betrokken minister niet zoude goedkeuren de op 1 Mei jl. plaats gehad hebbende verpachting van visch plaatsen in de Zuiderzee, bij Wieringen c. a. In 1869/70 werd voor de eerste maal verpacht de oesterbank voor Ierseke, ter grootte van 3 duizend hectaren, toen opbrengende pl.m. 23.000, Nadat door plaatselijke ondervinding kennis was opgedaan van de Oosterschelde, werd met ingang van 1885 bevonden, dat de opbrengst van pacht van de Oosterschelde, toen verpacht over pl.m. 10.000 hectaren, bedroeg en thaos nog bedraagt pl.m. ƒ530 000 psr jaar. De Zuiderzee bij Wieringen wordt verpacht in 1884 ter grootto van pl.m 5CQ0 hectaren, en pic Vers van I

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1