1888. N°. 55. Dinsdag 8 Mei. 75sle jaargang. 1>E JAARMARKT VERPACHTING JACHTRECHT COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,- berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. of KERMIS zal dit jaar aanvangen op Dinsdag 28 Augustus aanstaande en eindigen op Dinsdag 4 Sep tember daaraanvolgende Met het opslaan der kramen enz mag worden aan gevangen des Zaterdags voor het begin en alles moet van de plaats zijn vervoerd des Vrijdags na bet einde der kermis. De aanvragen om plaatsen moeten vóór den hier boven vermelden aanvang der jaarmarkt vrachtvrij en met opgaaf der benoodigde oppervlakte in Nederland- sche maatbenamiogen geschieden aan den Marktmeester A A Van Dellen, terwijl ieder aan dien ambtenaar zijn patent zal moeten vertoonen. alvorens te kunnen worden toegelaten, geschiedende de toelating tot weder opzegging toe, ook gedurende de kermis. De toelating van muzikanten, orgeldraaiers, liedjes zangers en dergelijke zal slechts tot een zeer beperkt getal geschieden Goes, den 5 Mei 1888. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. d. W HAMER. De Secretaris, HARTMAN. VAN HET in de gemeente GOES, over eene uitgestrektheid van circa 500 Hectaren, op Zaterdag den 26 Mei a. s, des namiddags te éen uur ten Raadhuize van die gemeente, voor vij f of voor tien jaren, ingaande den 1 Juli van het loopende jaar, bij inscnrijving op de voorsvaarden, die daarvan ter secretarie dezer gemeente ter lezing zullen liggen van heden af tot dan dag der verhuring, terwijl de inschrij vingsbiljetten voor den dag der verhuring bij den Burgemeester moeten zijn ingeleverd. Goes, den 5 Mei 1888. Burgemeester en Wethouders van Goes, J G d. W HAMER. De Secretaris, HARTMAN GOES, 7 Mei 1888. Vermoedelijk in verband met de mededeeling in de Donderdag 5 April alhier gehouden raadszitting loopen hier overdreven geruchten omtrent den toestand van het G o e 8 c h e Sas. Wij achten het daarom noodig nogmaals te rele- veeren wat in de bedoelde raadszitting gezegd is, nl.: «dat door Z. M. den Koning opnieuw concessie is verleend voor de heffing van Sas- en havengeld, dit maal slechts tot 1 Mei 1889, en dat alsdan de noo- dige werken voor een deugdzaam Sas, volgens een bij gevoegd rapport van den ingenieur van den waterstaat moeten zijn verricht, of de uitvoering daarvan verze kerd, waartoe B. en W. de noodige voorstellen zullen voorbereiden." Wij kunnen hierbij voegen, dat naar luid van be trouwbare information, de jongste meting van de wijdte van het Sas wel weder eene kleine degradatie aan toont, doch dit is reeds geruimen tijd het geval, zoo dat er van eenig meer gevaar dan gewoonlijk geen sprake is. Naarmate echter deze toestand langer gaat duren, wordt voorziening urgenter en wij kunnen ver zekeren, dat ons dagelijksch bestuur zich met plannen daarvoor ernstig bezighoudt. Kminingeu. In de Vrijdag 11. gahoudeo raadsver gadering werd tot gemeente-geneesheer benoemd de heer H. G o d t h e 1 p, arts te Franeker. Door den Raad werd aangenomen eene verordening betrekking hebbende op het verdeelen der gemeente bij verkiezin gen, in twee afdeelingen, waarvan e lk een stembureau zal bekomen. Kolijnsplaat. In de raadszitting van Vrijdag 4 Mei werd da mededeeling van den reeds vertrokken ge meente-geneesheer den heer dr. J. H Dunne wo l d, dat hij zija ontshg nam, voor kennisgeving aange nomen en hem met algemeene stemmen ontslag ge geven, ingegaan den Mei 11. Tevens werd de heer dr. Janssen van Wisse- kerke, op gelijke voorwaarden als vroeger, als gemeente geneesheer beroemd. Da heeren Tak van Poortvliet, lid der Tweede Kamer en pres.-comm. van de Mpij. «Zeeland," en Hofstede, hoofd-directeur der posterijen, zijn, naar het Vaderland verneemt, naar Berlijn vertrokken, om bij de Duitsche regeering de bezwaren der Nederlandsche regeeririg tpgan de door Duitschland gewenschte ver legging van den maildienst tusschen Berlijn en Londen van de lijn BokstelWezel over de lijn VenlooKeulen nader te verklaren. De tegenwoordige regeering toch blijft evenals de vorige zich nadrukkelijk verzetten tegen het Duit sche verlangen om den maildienst te verleggen. Zij moet van oordsel zijn, dat er ïoowel op technische gronden als op gronden van billijkheid bezwaar be staat Duitschlanas verlangen in te willigen. Aan jhr. mr. Ruys Van Beerenbroek, den nieuwen minister van justitie, is de candidatuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in 't kies district Maastricht aangeboden, maar hij heeft daar voor bedankt. Van liberale zijde is te Gouda candidaat voor de Tweede Kamer gesteld mr. J. F o r t u y n Droog- e e v e r. Dhrn. Van Dieseü, nieuwbenoemd Inspecteur van den Waterstaat en Du Celliée Muller, gepensioneerd Hoofdingenieur van den Waterstaat, zijn benoemd tot commandeur der Orde van de Eikenkroon. Met 1 October dezes jaars is er gelegenheid tot plaatsing van leerlingen aan de Rijkskweekscholen voor vroedvrouwen te Amsterdam en te Rotterdam. Belanghebbenden worden uitgenoodigd van haar ver langen om geplaatst te worden vóór 15 Juli e. k. schriftelijk kennis te geven aan den voorzitter van den Geneeskundigen Raad der provincie waarin zij haar woonplaats hebben dit is voor Zeeland dr. B. Carsten, te 's-Gravenhage. Voor de 30 plaatsen, die zijn opengesteld voor adelborst bij het Kon. Instituut voor de marine te Willemsoord, hebben zich 159 jongelieden aangemeld. Het schriftelijk gedeelte van het toelatingsexamen zal voor allen plaats hebben te 's-Gravenhage, den 17 en 18 Mei a. s. Aan de Tweede Kamer is een adres verzonden door het bestuur van de vereenieing «Algpraeen Be lang", aangesloten bij het «Algemeen Nederlandsch Werklieden-Verband". Daarin wordt verzocht, dat de Kamer moge besluiten, de tegenwoordige additioneele artikelen der Grondwet ten spoedigste te doen ver vangen door een kieswet, waarbij het kiesrecht verleend wordt, behalve aan hen die thans als maat- schappelijken welstand bezittende zijn aangewezen, ook aan alle ingezetenen, Nederlanders, die niet door eenig rechterlijk vonnis van hunne burgerrechten zijn verstoken en zich ten raadhuize hunner gemeente, op eene daarvoor te bestemmen kiezerslijst hebben inge schreven. Het Nbl. v. d. Boekhandel vestigt de aandacht op klachten en ■waarschuwingen van de Indische dag bladen over de vertraging, welke brieven en couranten ondervinden, die met de Hollandse he mail worden verzonden. Zes, zaten dagen is de Eng^lsche mail veelal voor«dat is tegenwoordig geen uitzon dering, maar regel," zegt het Batav. Nieuwsbldat daaruit tot de slotsom komt«Een Ilollandsche mail heeft dus geen raison d'ètre meer." De Javabodedie in Februari het feit eveneens con stateerde, voegde daar echter bij«Natuurlijk kan men er aan onze niet gesubsidieerde lijnen geen grief van maken, dat zij in snelheid worden overtroffen door Maatschappijen, die millioenen uit de schatkist krijgenhaar hoofddoel is niet het brievenvervoer." Ook in omgekeerde richting, van Java naar Neder land, is de achterlijkheid van de Ilollandsche mail reeds sedert geruimen tijd regel. De hper A. J. Wiarda, vroeger mede-vennoot in de firma Okma en Wiarda, heeft aan hot Hbl. een schrijven gericht, waarin hij verklaart, dat de straat klinkers ten behoeve van de gemeente Wymbritseradeel met volkomen goedkeuring en algeheele wetenschap, dat die ten behoeve van genoemde gemeente gebruikt zullen worden, door hem en zijn mede-vennoot Okma zijn geleverd. Wat de levering van bouwmaterialen voor de school te Nyland betreft, de firma Okma en Wiarda heeft het vierendeeljaarspatent betaald van haar knecht, die de levering op zich nam. Aan den aannemer van de school te Goënga had de heer Okma wel verzocht zijne firma niet te be gunstigen, maar van dit verzoek aan zijn medevennoot geenerlei mededeeling gedaan en de aannemer had dan ook toch maar de bouwmaterialen bij die firma gekocht. De heer Wiarda werpt verre van zich de verdenking, dat hij tegen den heer Okma zou hebben getuigd, omdat hij later in geen gunstige verhouding meer tot dezen stond. Hij acht het beneden zijne waardigheid, om die reden valsche getuigenissen af te leggen. Het bestuur van de Vereeniging tegen de kwakzalver ij heeft het departement Workum van de Maatschappij tot nut van 't algemeen verzocht het voorstel aan de algemeene vergadering, om 1000 aan de Vereeniging tegon de kwakzalverij toe te kennen ten einde haar in staat te stellen op den ingeslagen weg voort te gaan, in te trekken. Het bestuur der Vereeniging, erkentelijk voor de goede bedoeling der afdeeling, vertrouwt dat ook te kunnen doen zonder het buitengewone subsidie, en meent dat bovendien door een zoo groot subsidie te aanvaarden, de zelf standigheid der Vereeniging gevaar zou loopen. Intusschen beveelt de Vereeniging zich bij het Nut aan voor medewei king in haar streven, voor het toe treden van Nutsleden individueel, eu voor verspreiding harer waarschuwingen door de Nutsleden in ruimen kring. Het depaitement heoft aan dat verzoek gehoor ge geven en het voorstel ingetrokken. De «Nationale Christen geheel-onthouders-ver- eeniging" hield te Amsterdam de zevende algemeene vergadering. Het orgaan, De Stem der Liefdewerd aan 1700 predikanten gezonden, om de beginselen der Vereeni ging in ruimen kring bekend te maken. Twee nieuwe afdeelingeD, te Haarlem en te Zutfen, werden opgericht. Als spreker op de Zendingsfeesten, 11 Juli, zal prof. Valeton optreden. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten beliepen 226 en de uitgaven ƒ173, zoodat een saldo in de kas bleef van 53. Er werd overwogen wat in het belang der Vereeni ging en voor de propaganda kon worden gedaan. Men schrijft aan de Haarl. Ct. In legitimistische kringen in Frankrijk wordt het gerucht verspreid, dat de kapitein Adalbert h De Bourbon, die tijdens het verblijf van den Graaf van Parijs te Dordrecht zeer onverwacht in zijn gar nizoensplaats Bergen-up-Zoom kwam te overlijden, door vergif zou zijn om het leven gebracht. Onderzoekingen daaromtrent worden uit Frankrijk hier te lande ingesteld, ofschoon er bij de familie De Bourbon hier te lande geen vermoeden daarvoor bestond, veel minder opgewekt is. Als de waarschijnlijke beweegredenen wordt daarbij opgegeven, dat de kapitein De Bourbon geweigerd heeft, zelfs voor hooge sommen, afstand te doen van belangrijke familiepapieren. Dat dergelijke aanbiedingen meermalen hebben plaats gehad, is bekend, evenzoo dat zij steeds hooghartig zijn afgewezen door den ka pitein De Bourbon, die noch door aanbiedingen, noch door bedreigingen was over te halen. Bij een ontwerp tot w ij z i g i n g van Hoofd stuk V der Staatsbegrooting voor 1887 zijn 5000 meer aangevraagd voor bijdragen in de verpleging van behoeftige krankzinnigen, 5000 meer voor examen-commissiën, met het oog op de voort durende toeneming van het aantal examinandi, 5000 meer voor het Academisch Ziekenhuis en het onderwijs in de verloskunde en ƒ4550 voor kosten van examens van adspiranten voor lager onderwijs in vreemde talen. Deze 19.550 worden gedekt door minder uitgaven op art. 134 (tijdelijke subsidiën aan gemeenten voor kosten van het lager onderwijs). Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Varik de heer P. Saoep, caniidaat te Goes. Kats. Door de stemgerechtigden der Ned. Hervormde kerk werd Vrijdag II. de heer W. II. H. Dijkman, candidaat te Utrecht, naar deze gemjente beroepen. In eene te Utrecht gehouden vergadering is eene vereeniging geconstitueerd, die trachten zal een fonds te scheppen, waaruit jaarlijks beurzen kunnen verleend worden aan mingegoede jongelieden, zoowel zoons van particulieren als van predikanten, om tot het predik ambt in de Ned. Herv. kerk te worden opgeleid. Het bestuur dat benoemd is met het recht om zijn leden tal te vermeerderen, bestaat o. a. uit de heeren dr. A. W. Bronsveld te Utrecht, voorzitter; dr. Th. De Visser te Rotterdam, secretaris. De afdeeling «Goes" van het Ned. Ond. Genoot schap heeft in hare Zaterdag gehouden vergadering met 9 stemmen gekozen tot lid van het hoofdbestuur den heer W. J. Wende! te Middelburg, zulks ter voor ziening in de vacature door het overlijden van den heer Slangen ontstaan. Op den heer Vorsterman Van Oijen werden 6 stemman uitgebracht. Tot afgevaardigde voor de op 22 Mei a. 8. te Mid delburg te houden vergadering van de Gewest**!. ver eeniging «Zeeland" werd gekozen de hoer D. Moojen. Als punten van behandeling voor die vergadering zijn o. a. aan de orde gesteld: «In hoeverre is de bewering waar, dat ons onderwijs onpractisch is?" en «Het onderwijs in de natuurkennis op de lagere school"; het eerste in te leiden door dhr. A. Van Schelven, het tweede door dhr. A. Da Haas. Rechtszaken. Ter terechtzitting van het kantongerecht to Goes werd Vrijdag in eene rechtziak wegens openbare dronkenschap tegen een persoon uit Heinkenszand door twee getuigen onder eede getuigenis afgelegd, zoodanig in strijd met de verklaringen van den veld wachter-verbalisant, den burgemeester en andere ge tuigen, dat de kantonrechter daarvan een relaas deed opmaken en de verdere behandeling der zaak schorste, totdat een onderzoek naar de waarheid der verkla ringen had plaats gehad. De kantonrechter deelde daarbij aan de twee verdachten mede, dat het eerst zijn voornemen was geweest, beiden ter beschikking te stellen van den officier van justitie te Middelburg, maar daarvan was teruggekomen, alleen omdat beiden dien dag als miliciens der lichting van 1888 moesten worden ingelijfd en daartoe reeds aan den provin cialen adjudant overgegeven waren, die hun alleen vergund had, voor eenige oogenblikken zich te ver wijderen, om als getuigen voor het kantongerecht op te treden. (N. R. Ct.) Volgens het Bat. Nieuwsblad heeft de Gouver neur generaal aan de dames S waving en Vogel gratie verleend van de doodstraf en die veranderd in 20 jaren tuchthuisstraf. Buitenlandsch Overzicht. De Dultsclie natie moge veel liefde en sympathie gevoelen voor haren zieken Keizer, het nog steeds voortdurend geschrijf door en over de doctoren getuigt daarvan niet. Er is langzamerhand een zoo scherpe afscheiding tusschen de doctoren gekomen speciaal tusschen dhrn. Mackenzie en Bergmann dat deze laatste zich genoodzaakt heeft gezien zich door een ander te laten vervangen. Zooals men weet is dr. Mackenzie indertijd op aan dringen der tegen woord ge Keizerin door haar gemaal geconsulteerd en aanvankelijk hield hij de kwaal vaa den patient niet voor kanker. Dit bracht reeds ver wijdering tusschen hem en zijne Duitsche collega's. Een groot deel der Duitsche bevolking trok natuurlijk voor de laatsten partij. Langzamerhand is de geheele zaak een soort partij-quaestie geworden en in het alge meen zou men wel kunnen zeggen, dat de conserva tieve partijen en hunne organen, als trouwe aanhangers van Bismarck, den handschoen opnemen voor Bergmann, terwijl de vrijzinnigen uit louter Bismarckhaat meer sympathie gevoelen voor de Keizerin en dit toonen door den Engelschen Mackenzie in bescherming te nemen. Het ware echter wel zoo beleefd tegenover den Keizer, indien al dat gehaspel over zijne geneesheeren ophield. Het gaat met den lijder erg op en af, zoodat hij den eenen dag opzit, den anderen te bed blijft. In ieder geval komen de krachten weinig bij en het is daarom te vreezen, dat hij het niet zoo heel lang meer maken zal. Een reden te meer om het verschil van meening over zijne geneesheeren maar op zijde te zetten. De Keizer zou daarmede mier gediend zijn dan met de aanbieding van viooltjes. Voor het overige wordt er wat geschreven omtrent den algemeenen toestand in oostelijk Europa, waar omtrent de Eagelsche bladen zich weder het een en ander laten seinen. Men weet echter hoe weinig be trouwbaar die bladen op dat punt zijn. Gemengde Berichten. De sociëteit «Eensgezindheid", sedert Januari pachteres van het Ravelijn achter de Beestenmarkt, maakte gisteren voor het eerst officieel gebruik van deze gelegenheid als buiten-sociëteit. De jeugdige Har monie «Euphonia" luisterde de eerste bijeenkomst der leden op door de uitvoering van een achttal nommers, op eene wijze, die de muzikale vereeniging, en vooral haar ijverjgen directeur, den heer J. Kooiman, alle eer aandoet. De burgemeester, eerelid der sociëteit, woonde de uitvoering voor eeu gedeelte bij, en wees in zijn antwoord op een door het bestuur tot hem gerichten welkomstgroet, op de schoone ligging, het aangenaam uitzicht en het fl.nke terrein van deze buiten-sociëteit, dat hij «het liefste plekje var. Goes" noemde. Een talrijk publiek bewoog zich op den wal en den sin gel vóór en achter het Ravelijn en genoot mede van de muziek. Het programma luidde: Feestmarsch, Ries- sler; Polka des loupards, Canivez; Vondel-wals, arr. Oosterlaar; «Bertha" mazurka, G. Dubin; Lao-marsch, KesselsZéo-polka, v. d. Boogaerd; Cavatine «Maria Siuart", Neibig; Roses d'hiver, Kessels. 's-Hcer Arendskerke. Door den heer G. C. Schil- ham, vroeger geneesheer alhier, thans gevestigd te Heinkenszand, is aan de armbestuurders van zijne vorige woonplaats eene niet onbelangrijke som in geld ter hand gesteld, ten einde daaruit Woensdag aan de verschillende armen en minvermogenden eene uit reiking van krentenbrood te doen plaatshebben. Wanneer men kalkwater in het oog krijgt wat blindheid kan veroorzaken moet men het binnenste van het oog vochtig maken met water, waarin veel suiker is opgelost. Dit suikerwater laat men druppelsgewijze in de oogleden ghjden. Het suiker water heeft de eigenschap, dat het de kalk oplost ea wegspoelt.

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1