1888. N#. 50. Donderdag 26 April. 75sle jaargang. GOESCHE De uitgave derer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH 8c VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is vai 15 regel» 50 cent, elke regel meer 10 ooit. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechte tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 80 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. OPENBARE VERGADERING van den Baad der gemeente Goei, op VRIJDAG den 27 APRIL 1888, des namiddags te 2 uren. Goes, den 25 April 1888. De Secretaris, HARTMAN. Ponten van behandeling: I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Kohier van den hoofd, omslag voor 1888. V. Idem van de belasting op de honden. VI. Rekening van de exploitatie der gasfabriek over 1887 met voorstel van Burg. en Wetb. omtrent de kosten van verbouwing en uitbreiding. VII. Verzoek van A. Foudraine en S. Van der Peijl om afstand van grond. VIII. WijzigiDg en vernieuwde vaststelling der vei- ordening in het belang der openbare gezondheid. GOES, 25 April 1888. Het D. v. Z.-H. noemt het zeer merkwaardig, dat al de vrijzinnige bladen het ministerie aanzetten om toch vooral de schoolquaestie op te lessen. >M#er dan vermoedelijk zal in die pressie door het nisuwe ministerie een wenk worden gezien om zijne krachten eerst aan de oplossing van andere vragen van practisch volksbelang te wijden en de wijziging der onderwijswet eerst dan ter hand ts nemen, als de gemoederen wederzijds wat gekalmeerd zijn. Er moet nog eerst eene winterkoude worden afgewacht, welke ook de vonderwijszenuwen" sterken zal. Bij de begrooting voor 1889 kan administratief reeds tegen de onderwijsweelde worden gewaakt en speciaal de kunstmatige onderwijzersteelt worden tegengegaan." Ziedaar reeds een bewijs, zegt hst U. hoe ernstig gemeend die opgeschroefde klachten waren, door de tegenpartij jaren achtereen aangeheven over de be staande onderwijsregeling. Het D. v. Z.-H. zong dapper mee in dat koor; maar nu de gelegenheid daar is om aan die, naar 't heette, duldelooze grieven tegemoet te komen, nu komt van die zijde het advies, dat de wijziging der onderwijswet wel kan wachten en moet achterstaan bij i>d» oplossing van andere vragen van practisch volksbelang." Het Dagbl. antwoordt hierop: »Door den Utrechtschen liberalen schrijver wordt éene zaak voorbij gezien. Wij hebben namelijk steeds de billijkheid erkend van de grieven, tegen de vigeerende Onderwijswet ingebracht, en haar herstel ernstig ver langd. Daaruit vloeide echter volstrekt nog niet voort dat een anti-liberaal Kabinet, naar onze meening, zou moeten beginnen met de wijziging der Onderwijswet, vooral aiet nu het, volgens onze opvatting, zeker is dat de pressie der liberalen in die richting een valstrik betsekent voor het Kabinet. Er ligt te minder gevaar in dat uitstel, nu langs administratieven weg, alzoo zonder wetsherziening, aan veel bezwaar kan worden te gemoet gekomen". Het komt ons voor, dat het conservatieve orgaan door deze opmerking zijne dubbelzinnige houding nog verergert. Immers, het voerde niet in de eerste plaats strijd tegen de handelingen langs admiDistratieven weg der regeering, maar wel degelijk tegen de liberale partij, dis de Onderwijswet als wet hoog hield. Van daar dat het bij de verkiezingen ook anti-revolutionaire en Katholieke candidaten aanbeval en daarbij ijverde tegen de schoolioeL Wij herinneren ons, dat het zelfs eenmaal het denkbeeld aangaf om de herziening der wet van 1878 te doen voorafgaan aan de Grondwets herziening. En nu de rechterzijde meerderheid is en dus eene wijziging der wet van 1878 zou kunnen ter hand ge nomen worden, moet zij op eenmaal achterstaan bij tal van andere zaken. Is het Dagbl. wellicht met ons overtuigd dat de onderwijswet als agitatiemiddel door de anti-liberalen niet kan gemist worden Dat het dan eerlijk daarvoor aitkome. Voor het voorzitterschap der Eerste Kamer wordt thans genoemd de heer mr. W. A. A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye. (St.) Bij da verkiezing van twee leden der le Kamer werden gisteren door Prov. Staten van Groningen uitgebracht 42 stemmen en gekozen bij eerste stem ming jhr. mr. W. C. A. Alberda van Ekenstein; bij tweede stemming dhr. D. Knol Welt. Mr. C. J. Sickesz kreeg bij tweede stemming 16 st. Uit 's-Gravenhage wordt gemeld, dat de nieuw opgetreden ministers Maandagnamiddag den eersten ministerraad gehouden hebben, welke zich o. a. had besig te houden met de bepaling van het tijdstip der opening van de nieuwe Kamers. De Minister van Justitie geeft eiken Dinsdag, te beginnen met den 8n Mei a. s., des namiddags te een uur, en de Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid eiken Donderdag des middags te een nar audiëntie. De Minister van Marine zal des Vrijdags audiëntie geven. Uit Den Haag meldt men, dat tot dusver niets bekend is van eene overbrenging van de afdeeling »H a n d e 1 en N ij v e r h e i d" van het Departement van waterstaat naar het Ministerie van buitenlandsche zaken, waarvan het Vaderland melding maakte, mis schien wel spottenderwijs. Geen der nieuw opgetreden ministers van genoemde Departementen heeft dien maatregel als voorwaarde gesteld. Wanneer eenig onderdeel der werkzaamheden van Waterstaat naar Buitenlandsche zaken overging, dan zouden het zijn de consulaire verslagen en berichten, waarvan de behandeling meer eigenaardig bij laatstge- melden diensttak te huis behoort, en waarop meermalen is aangedrongen. De afgetreden Ministers hebben verzocht in eene afscheidsaudientie bij Z. M. te worden toegelaten. De Koning moest tot zijn leedwezen te kennen geven, dat de staat van zijne gezondheid niet toeliet de heeren te ontvangen. Vad De opening der Kamers in eene ver- eenigde vergadering zal op Dinsdag 1 Mei a. s., des namiddags te 1 uur, plaatshebben. Bij kon. besluit is benoemd tot directeur van het postkantoor te Prinsenhage A. J. Terveer, thans commies der posterijen van de 3de klasse. In de jongste vergadering van het hoofdbestuur der Vereeniging ter bevordering van de Nederlandsche visscherij iso. m. be handeld een verzoek der afdeeling Ierseke, omtrent het brengen van oesters van vreemden oorsprong op sommige verpachte perceelen, terwijl dit weer verboden was op andere banken. Men besloot den betrokken minister in overweging te geven, dan adviseur voor de visscherijen een onderzoek op te dragen, omtrent het onderscheid tusschen de vreemde en de Zeeuwsche oester. Vastgesteld werd het ontwerp-reglement voor een verzekering-maatschappij van visschersschepen tegen zeegevaar en er werd bepaald, dat thans zoo spoedig doenlijk aan de orde zal worden gesteld de bespreking van een grondslag voor eene verzekering-maatschappij, ten behoeve der nagelaten betrekkingen van veronge lukte visschers en voor ouden van dagen. Den 7den Mei aanstaande wordt de stations chef J. Jansen van 's-Heer Arendskerke overge plaatst naar Vlissingen (station stad) en komt als zijn opvolger de chef C. Dekkers van Woensdrecht naar 's-Heer Arendskerke. Tolen. In de op Maandagavond gehoudene Nuts- vergadering alhier zijn als bestuursleden gekozen de hh. A. J. Croïn en C. Verkerke, in plaats van de hh. dr. J. M. Boom en M. G. Van Stapele, die vol gens het reglement niet herkiesbaar waren. Verder werd tot afgevaardigde voor de algemeene vergadering op 23 Mei te Amsterdam te houden, gekozen de beer Iz. Van Gorsel en tot diens plaatsvervanger de hh. dr. J. M. Boom en A. J. Croïn. Vervolgens werd met algemeene stemmen besloten dit jaar de kinderen van de volkszangschool op een der vergaderingen blijken van hunne vorderingen te laten geven en hun dan tevens te onthalen. B'j het opmaken der begrooting van 1888/89 werden de gewone subsidiën, zijnde/50 voor het fanfarencorps »Concordia", 50 voor de volksbibliotheek en 30 voor de volkszangschool weder vastgesteld, terwijl die voor de vereeniging »Floralia" met 10 werd verhoogd en alzeo op 30 gebracht. Vervolgens werd met algemeene stemmen besloten uit de punten van beschrijving het voorste] Assen te steuoen, nl. om in plaatsen beneden 10,000 inwoners 1 in plaats van 1,60 per lid aan het hoofdbestuur te storten. Behalve het nazien en goedkeuren der rekeningen van de Nutsspaarbank en van de begra fenisbus werden met bijna algemeene stemmen de aftredende bestuursleden en commissarissen der be grafenisbus herkozen. Door den raad van Eede is tot secretaris dier gemeente benoemd de heer S. W. Weisfeit te St. Kruis. De heer Van den Dries van Heinkenszand had zijne sollicitatie ingetrokken. Bij kon. besluit zijn benoemdtot lid van het bestuur van het waterschap der sluis aan de Wielin gen, mr. P. C. J. Hennequin; tot dijkgr. van den Muijepolder, M. D. Hag e. Het door de Staatscommissie tot onder- ze ek van landbouwtoestanden vastgestelde rapport om trent het landbouwonderwijs zal eerstdaags openbaar gemaakt worden. De Minister van oorlog heeft bepaald, dat aan alle korporaals, die met gunstig gevolg het examen voor den graad van sergeant hebben afgelegd, de titulaire rang van sergeant (indien zij dit verlangen) zal worden toegekend. Zij zullen de soldij van soldaat genieten, maar dezelfde diensten verrichten als de onder officieren in den effectieven graad, en zullen voor aan stelling tot sergeant effectief in aanmerking moeten komen, zoodra bij hun regiment korporaals tot dien graad moet worden bevorderd. Dezer dagen hebben een paar leden der Neder landsche commissie voor de tentoonstelling te Brussel de terreinen aldaar in oogenschouw geno men en met voldoening den grootschen aanleg der tentoonstelling, de ruime inrichtingen en de zeer vol doende plaats, die voor da Nederlandsche exposanten is beschikbaar gehouden, gadegeslagen. De commissie ontviDg de officiëele mededeeling, dat de gebouwen gereed zijn en de deelnemers verzocht worden, de goederen bestemd voor de Nederlandsche afdeeling te verzenden. Het kapitaal in de doode hand wordt matig berekend, op 500,000,000 (vijfhonderd mil- Iioen) geschat. Nu wij successierechten betalen, ook in de rechte lijn, ware het niet meer dan billijk betoogt de Nieuwe Asser Ct. dat dit kapitaal in de doode hand eens in een gemiddelden menschenleeftijd, dus eens in de dertig jaar, een recht van 1 percent betaalde, welke belasting dus circa 2% ton jaarlijks aan de schatkist zou opbrengen. Die opbrengst zou nog geleidelijk klimmen, doordat de grootte van het kapitaal in de doode hand jaarlijks door opstapeling van rente toeneemt. Met het kapitaal in de doode hand van kerkelijke en liefdadige instellingen wordt vaak zeer laakbaar omgesprongen. Het rentebedrag, dat jaarlijks wordt opgestapeld en onttrokken aan de algemeene nijverheid en wel vaart, is met ronde woorden een kanker voor de maatschappij te noemen, en het is onverdedigbaar, dat het ten minste niet door een belasting, rqui- valent met successierecht, wordt getroffen- RN.) Het toegeven aan drankmisbruik veroor zaakt ziekte Zij tast als bij voorkeur die lichaams- deelen aan, welke de drankslaaf het meest inspant. Hij, die groote lichaamskracht moet aanwenden, wordt in de lendenen getroffen. De leeglooper in de lever. De bloedrijke in het hart. Dit wordt allengs grooter, maar weldra te groot. Het hart wordt omkleed met vet, dat zijn onmis bare beweging meer en meer belemmert, eensklaps tegenhoudt, en ziedaar de dood! Bij den man, die alleen in en voor zijn pleizier leeft, en bij hem die zeer veel hoofdwerk verricht, worden hersenen of ruggemerg aangedaan, gezwegen van de ziekelijke verschijnselen op slijmvliezen, op de maag en het geheele darmkanaal. Alle drinkebroers lijden aan bloedziekte, die zich op ontelbare wijzen openbaart. De werking der zintuigen verlamt. Voor heelkundige bewerkingen is de drankslaaf zoo goed als verloren. Ja, er zijn allerlei soorten van vergiftiging; maar geen van deze sleept zooveel slachtoffers ten grave als de sterkedrank. Volksvriend Naar men verneemt is de heer V 11 m a r directeur der koninklijke militaire kapel, thans op pensioen gesteld, en zal hij dientengevolge eerstdaags uit de sterkte van het regiment grenadiers en jagers worden afgevoerd. De heer F. DomelaNieuwenhuis heeft in het district Schoterland een schrijven doen ver spreiden, waarin hij zijne vrienden aanmaant hunne verwachtingen niet te hoog te spannen, daar hij, in de Kamer alleen staande, natuurlijk niet veel zal kun nen uitrichten. Verder deelt hij mede, dat er te zijnen huize een bureau van informatie gevestigd zal zijn en noodigt hij allen uit, die grieven, bezwaren of wen- schen hebben hem deze kenbaar te maken. Ten slotte deelt hij mede, dat hij jaarlijks in het district ver schijnen zal om verantwoording te doeD omtrent de wijze, waarop hij zijn mandaat vervuld heeft. Alhoewel de teruggang der Europeesche f o n d- s e n in de afgeloopen week niet zoo belangrijk was als wellicht menigeen met het oog op de woelingen te Parijs en den treurigen gezondheidstoestand van Duitschland's Keizer verwacht had, bleek toch het kooplustig publiek op zijne hoede te zijn, waardoor de omzet gering was. In het algemeen kan gezegd wor den, dat de fondsenmarkt rees en daalde met de meer of minder gunstige tijdingen uit Charlottenburg. Deze dobberingen werkten inzonderheid nadeelig op de Oos- tenrijksche en Russische fondsen, vooral op de laatste, die in de eerste dagen der verloopen week tot 1 a 2 pet. beneden de slotkoersen der vorige daalden. En zelfs op die verlaagde koersen was de handel nog weinig geanimeerd. Omtrent de Russische leeningsplannen weten de Weener finaDciëele bladen gunstige berichten mede te deelen, nu Rusland garantie aanbiedt, dat die nieuwe leening voor geene krijgstoerustingen zal worden ge bezigd. Anderen echter beweren, dat de Russische minister van financiën de voorstellen van bet »comp- toir d'escompte" heeft van de hand gewezen. De Oostenrijksche fondsen hielden zich iets beter dan de Russen, wat vooral toe te schrijven is aan de verklaringen van den minister van financiën, dat de toestand der geldmiddelen belangrijk gunstiger is te noemen. Omtrent de Russische Sporen valt mede te deelen, dat de aandeelhouders der Riaschk-Wiasma-spoorweg mot algemeene stemmen besloten hebben de lijn, op de voorwaarden door de regeering gesteld, aan den staat over te doen, terwijl die der Morschansk-Sysran- maatschappij de garantie van den staat hebben ge accepteerd. Nog omtrent drie andere lijnen, nl. de Warschau- Weener, de Warschau-Brombeiger en de Warschau- Terespolbanen moeten bij de regeering plannen tot aankoop worden beraamd. Volgens de concessie-voor- waarden kunnen de aandeelen tegen schatkistbiljetten worden ingewisseld, zoodat er geene nieuwe leening behoeft gesloten te worden. Eindelijk nog krijgt de staat tegen het einde des jaars bet recht tot naasting der Kursk-Kieuw-, de Orel-Griasi- en de Moscou-Jaros- law-lijnen. De Parijsche markt sloot einde der week zwak, hoewel na Maandag 16 April geen belangrijke terug gang meer plaatsvond en jl. Vrijdag zelfs op het onverwachtst de stemming te Parijs evenals te Weenen vast werd. Dit laatste geldt eveneens van de Amerikaansche èpoorwegraarkt, zoodat daar de variatiën niet belang rijk waren, met uitzondering van de Denver- en de Missouri-waarden. De 5 pet. Missouri-bonds daalden van 54 de 7 pet. van 97 tot 92%, ofschoon later de prijzen weder een weinig opgingen. Men schijnt weder meer aandacht te wijden aan het plan om deze bonds te converteeren en het is niet onmogelijk, dat de Missouri-Kansas-Texas spoorweg uit het Missouri-Pacific-systeem zal worden genomen, daar het jaarlijksch deficit 1 millioen dollars beloopt. Voor het overige zijn de verliezen in deze rubriek van geringe beteekenis, aangezien op het einde der week er een meer geanimeerde stemming ontstond, die de geleden verliezen voor een goed deel herstelde. Preferred-Denver-Rio's herstelden zich Vrijdag 2 pet. Er was echter over het algemeen weinig handel. O-Indië. De onlangs tot kapt. bevorderde le luit. adjudant J. A. P. Geill, van het 17e bat. inf. te Padang, is overgeplaatst bij het 16e bat. inf. te Pa iang- Pandjang. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Aangenomen het beroep naar Oldemarkt c. a. (cl. Kampen) door ds. M. Beversluis te Sleen (cl. Koevorden). Bedankt voor het beroep naar de Chr. Geref. gemeente te Heinkenszand door ds. C. Steketee, pred. te Veere. (Dagbl.) Dr. J. Th. De Visser is Zondagvoormiddag door dr. J. H. Gunning Jr., hoogleeraar te Amsterdam, bevestigd tot predikant bij de Nederduitsch Hervormde gemeente te Rotterdam. De hoogleeraar hield bij deze gelegenheid eene leerrede over Joh. XX vs. 2123. De nieuwe leeraar heeft des avonds zijne intrede ge daan met eene leerrede naar aanleiding van Matth. XIII vs. 3b. De Weleerw. heer H. W. Strijthout, kapelaan te Vlissingen, is door den Bisschop van Haarlem be noemd tot rector van het Pensionaat O. L. V. van Lourdes (Bijdorp) te Voorschoten. De gemeenteraad te Schoondijke heeft de jaar wedde van het te benoemen hoofd der openbare school vastgesteld op 750, met vrije woning en tuin. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft zijne goedkeuring onthouden aan het besluit van den ge meenteraad van Harlingen, om uit het programma voor de hoogere burgerschool met driejarigen cursus te doen vervallen het onderwijs in de gemeente-, pro- vinc ale en staatsinrichting. In de Wageninger geeft ds. J. Van Dijk Mi. te Doetinchem een schema van de wijze, waarop hij meent, dat eea oplossing zou kunnen worden ge vonden van de zoogenaamde kerkelijke quaestie. Op den voorgrond stelt hij, dat hij het zijn plicht acht, elk bestuur te gehoorzamen, ook al zou tijdelijk zijn

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1