1888. N°. 49. Dinsdag 24 April. 75sle jaargang. Kleinhandel in Sterkedrank 16 Centiaren Gemeentegrond, BEVOLKINGSREGISTER, -GSH3»eS*»sC»»- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de hoeren NIJGH Sc VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ceat, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechte tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande ©a contant betaald, SO ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regsl. Verganning is verleend voor de uitoefening van den WILHELMUS JOHANNES HARTMAN, voor de be neden- en bovenzalen, benevens de stoep vaa het per ceel san de Groote Markt wijk C no. ol/62; PIET ER ABRAHAM VAN DER PEIJL, voor de zaal en den tuin van het perceel aan de Laurens Pieter Van der Spiegelstraat, wijk A no 236; ADRlAAN VAN DER SLUIJS, voor den winkel van het perceel aan de Voorstad wijk E no. Ill; JANNA JOHANNA BLOM, weduwe van Jan Vier gever, voor de zijkamer van het perceel aan de Voorstad wijk E no. 114; JOHAN WINGENDER, voor de wachtkamers van het Station van den Staatsspoorweg aan het plein, wijk E no. 127a; JOHANNA JOSEPHA AUGUSTA DINGENS, vrouw van Jan Corneliese, voor de voorkamer en den tuin van het perceel aan den Westhavendijk wijk E no. 162a. Gom, den 21 April 1888. Burgemeester eo Wethouders van Goei, J. G. DE W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Door S. VAN DER PEIJL en A. FOÜDKA1NE is aanvrage gedaan om afstand in koop van ongeveer liggende bij de voormalige schuur van wijlen P. Wille- boer aan het vroegere Bekaf Bezwaren kannen worden ingediend vóór Donderdag den 26 April aanstaande, des middags te 12 uren. Goes, den 21 April 1888. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De ingezetenen worden herinnerd aan hunne verplich tingen tot het doen van aangifte voor het verzuim waarvan gestraft wordt met hechtenis van ten hoogste 14 dagen of geldboete van ten hoogste Hon derd gulden De verplichtingen zijn hoofdzakelijk de volgende Bij vestiging In de Gemeente. Hij, die zich in de Gemeente vestigt, deet daarvan aangifte aan het Gemeentebestuur binnen éene maand na zijne aankomst. Bij liet verlaten der Gemeente. Hij, die de Gemeente metterwoon gaat verlaten, doet hiervan eene verklaring aan het Gemeentebestuur. Bij verhuizing binnen de Gemeente. Elk hoofd van een gezin of afzonderlijk levende doet, binnen énne maand na zijne verhuizing binnen de Ge meente, daarvan aangifte aan het Gemeentcstuur. Ten aanzien van inwonende personen. Elk hoofd van een gezin of afzonderlijk levende geeft uiterlijk binnen éene maand aan het Gemeentebestuur kennis van ieder lid, dat in ziin gezin wordt opgenomen of daaruit gaat, inwonende dienst- en werk- boden daaronder begrepen. Algemeene Voorschriften Elke aangifte of verklaring gaat vergezeld van de opgaven, ter invulling van het Bevolkingsregister noodig. Ieder, door het Gemeentebestuur daartoe opgeroepen, is verplicht tot het doen der opgaven, zoo even vermeld. Goes, den 21 April 1888. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G DE W. HAMER. De Secretaris, HARTMAN GOES, 23 April 1888. Jl. Zaterdagavond besloot het bestuur der ver- eeniging van Volksvermaken omstreeks het midden van Juli hierterstede een turnfaest te houden, waartoe het zich van de medewerking van dhr. P. Vaa der Menlen, leeraar in de gymnastiek aan de H. B. S. heeft verzekerd. Tevens werd in beginsel besloten tot de vervaardi ging van een nieuwe muziektent, waaraan men meent, dat hier behoefte bestaat, vooral nu Goes zich weder in het bezit van een harmoniegezelschap mag ver heugen. De teekening der tent is ontworpen door de bestuursleden dhrn. Sturm sn Bes, resp. apzichtsrs bij de prov. en de rijkswaterstaat. Aangezien de kosten der tent echter niet in êen jaar kunnen worden ge vonden uit de gewone inkomsten der vereeniging zal het bestuur op ds eerstvolgende algemeene vergade ring die vermoedelijk Woensdag 2 Mei zal worden gehouden^voorstellen daartoe eene rentelooze geldlee- ning verdeeld in aandeelen van 10.uitteschrijven. Wij kunnen niet nalaten zoowel bij de leden der vereeniging als bij de gegoeden der stad op krach- tigeo 'steun voor dit doel aantedringen. Dat er aan een flinke muziektent bij openbare feesten hier be hoefte bestaat zal wel niemand kunnen tegenspreken. De s t o o m m e e 1 f a bri e k »de Vos" alhier zal trachten door eene verbeterde inrichting haar pro ductie-vermogen te verhoogen. Om eeD en ander in gereedheid te brsngen zijn een tiental vakmannen uit Duitschland overgekomen. Als het weik uitgevoerd is zal er 30 percent meer kunnen verwerkt worden d. w. z. men zal dan plusm. 70000 K G. tarwe in' 24 uren kunnen malen. Aan het bestuur der vereenigiög tot weezen- verpleging voor Noord- en Zuid-Beveland is bij Kon. besluit van 3 April jl. vergunning verleend tot het houden eener verloting van voorwerpen van kunst en smaak, terwijl door den Commissaris des Konings in deze provincie het aantal uit te geven loten is bepaald op tienduizend en de prijs per lot op hoogstens 50 cents. Ierseke. Zaterdagmorgen vroeg is de derde ver dachte in den diefstal bij de wed. De R te Goes gearresteerd. Nadat de politie den vorigen avond was gewaarschuwd, dat hij zich in den omtrek bevinden moest, en nadat 4 veldwachters hem den ganschen nacht haddea gezocht, vond men hem slapende in de woning van den mede-verdachte H. O. Hij werd met den eersten trein naar Middelburg vervoerd en daar spoedig verhoord, doch onmiddellijk weer op vrije voeten gesteld. Naar men zegt, zou het vermoeden van medeplichtigheid ongegrond bevonden zijn, maar zou hij de justitie een ontdekking gedaan hebben, die een krachtig bewijs van schuld levert tegen de ge arresteerden. Waarom hij dan toch op de vlucht gegaan is, is hier nog een raadsel, dat de justitia m sschieD wel zal weten op te lossen. Dienzelfden dag heeft de gemeenteveldwachter nog een andere gewichtige vondst gedaan. Voor eenige weken is hier aangifte gedaan van diefstal van een fraai jachtgeweer ea dit is Zaterdag teruggevonden bij een familielid van iemand, die bij justitie en politie ongunstig bekend staat. De man bij wien het geweer gevonden is schijnt evenwel geheel onwetend van en on schuldig aan de ontvreemding te zijn. Er bestaat hoop, dat deze tot nu toe duistere zaak opgehelderd zal worden. Naar ons door den directeur-generaal der M. t. E. v. SS. wordt medegedeeld, is thans besloten vom met den a. s. zomerdienst de sneltreinen voor het verkeer van Londen met Berlijn, Hamburg enz via Vlissingen, niet m^er te leiden over Bokstel GochWesel, doch over BokstelVenlooDuisburg. In verband hiermede zouden door de exploitatie maatschappij zeer belangrijke verbeteringen in baren dienst, ook wat betreft de binnenlandsche aansluitingen, aan de goedkeuring der Regeering onderworpen zijn. Elk der vier boottreinen op de Zeeuwsche lijn zoude gesplitst worden in twee sneltreinen, éan voor het Eogelsch-Duitsch verkeer en een voor het Engelsch- Nederlandsch verkeer, die elkaar onmiddellijk volgen. De vier sneltreinen voor het Engelsch-Nederlandsch verkeer, die zoowel via Rotterdam als via Utrecht met Amsterdam warden verbonden, zallen stoppen aan de drie voornaamste stations der lijn Rozendaal Vlissingen, te weten: Middelburg, Goes en Bjrgen- op-Zoom. Deze stations worden dus ten aanzien der binnenlandsche aansluitingen van uitstekende conditie. Wegens de vroegere aankomst van den Vlissingschen morgensneltrein te Venloo kan de trein naar Maastricht reeds te 11 u. voorm. vertrekken, en hoewel aan alle stations «toppende, nog zoo vroeg in Maastricht aan komen, dat de correspondentie met den trein naar Aken wordt behaald. Voorts zal te 6.40 des avonds een overal stoppende trein uit Venloo vertrekken, die te 8.34 in Maastricht aankomt en dus mede eene nieuwe correspondentie naar Aken vormt. Eindelijk wordt op den avondsneltrein van Vlissingen te Venloo een aansluitende trein naar Maastricht in gelegd, zeodat deze laatste stad nog bereikt kan wor den bij vertrek om 5.28 uit Rotterdam en 4 40 na middag uit Amsterdam. Deze veranderingen, die nog slechts de goedkeuring der Regeering behoeven, zijn voor de betrokken streek als zeer belangrijke verbeteringen te beschouwen." Hieruit blijkt dus niet of in het locaal verkeer op de Zeeuwsche lijn verbetering zal komen. Z. M. de Koning heeft op het daartoe door hun gedaan verzoek aan den Minister van Staat mr. J. Heemskerk Az. en al de overige Ministers een eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de vele ea gewichtige diensten door hen aan den Koning en den lande bewezen. Het Ministerie Heemskerk heeft het vijfde jaar op 1 dag na, volbracht. Het werd den 22 April 1883 benoemd. Dat is voor een Nederlandsch ministerie zeldzaam lang, eigenlijk eenig, want tot volle 4 jaren bracht onder de nieuwe orde van zaken, sedert de invoering der grondwet van 1848, het slechts een kabinet, nl. het tweede ministerie Thorbecke, dat van 31 Jan. 1862 10 Febr. 1866 aan het bewind was. Nu is, wel is waar, ook het nu aftredend mini sterie in zijne samenstelling herhaaldelijk gewijzigd, maar het hoofd bleef hetzelfde en met dat hoofd be hield het kabinet in hoofdzaak hetzelfde barakter. Den langen duur van zijn ministerie heeft de heer Heemskerk ongetwijfeld te danken aao bijzondere om standigheden, voornamelijk aan den wensch om de grondwetsherziening tot stand te brengenmaar dit neemt niet weg. dat voor een groot deel aan zijn be leid ander zeer moeielijke staatkundige verhoudingen te dankea is, dat aan dien wansch gevolg gegeven kon worden en hij het roer in handen kon houden. Bovendien zijn onder zijn ministerie belangrijke zaken tot stand gebracht. Wij herinneren alleen aan de in voering van het nieuwe strafwetboek, een zeer omvang rijke en lastige taak, en aan de verbetering der ver- houd'Dg tusschen de Rijksinkomsten en uitgaven; wel kwam die met kleine middelen tot standmaar dit is te meer verdienstelijk, nadat herhaalde pogingen om belangrijke hervormingen op liet gebied der belasting wetgeving in 't leven te roepen, mislukt waren. De heer Heemskerk heeft aan het vaderland groote diensten bewezen, wat te meer waardeering verdient, omdat hij eigenlijk bij geen der staatkundige partijen krachtigen steun vond, ja dikwijls van alle zijden met zeker wantrouwen bejegend werd, dat hem en zijn kabinet verlamde. Nu is het zeker waar, dat een staatsman, met zijne eigenaardige gaven slechts regeeren kon oDder omstan digheden, als die waarin ons land in de laatste jaren heeft verkeerd, waarin de partijen nagenoeg soms geheel tegen elkander opwogen, maar het moet van den anderen kant evenzeer erkend worden, dat hij juist daarom de rechte man op de rechte plaats geweest is, en dat wij hem dank schuldig zijn, omdat hij opzijn vergevorderdeu leeftijd, met zooveel volharding een lasti ge en ondankbare taak wilde blijven volbrengen. U,D Omtrent de nieuw optredende minis- t o r s kan het volgende worden gemeld De heer ASieas baron Mackay, samensteller van het Kabinet, behoort tot den tak der Mackay's, die de anti-liberale beginselen voorstaan zijn naamgenoot, de vermaarde geestverwant van Groen, was zijn oom. Tot heden was hij rechter in de rechtbank te Zutphen. De Amersfoortsche kiezers zonden hem het eerst en ook nog laatstelijk naar de Tweede Kamer. In de twee voorgaande jaren vaardigde Utrecht hem naar het Binnenhof af. In de groote politieke debatten nam hij meestal slechts een bescheiden deel. Op juri disch gebied gold hij als eene autoriteit. Voor twee jaren, toen de Kamer op het doode punt stond, was hij voor den duur van ésne zitting-periode voorzitter van dat staatslichaam. Toen destijds het ministerie- Heemskerk zijn ontslag had aangeboden, ontving de heer Mackay eene opdracht tot vorming van een Ka binet, doch bedankte daarvoor. Thans nam hij de opdracht aan en is hij geslaagd in de samenstelling van het Kabinet, waarin hij zelf de gewichtigste porte feuille, die van binnenlandsche zak^n, voor zijne reke ning heeft genomen. De heer Mackay, die tot de droite van de anti-revolutionaire partij behoort, staat om zijne persoonlijke eigenschappen in hoog aanzien bij alle leden der Kamer. De heer jhr. C. IIartsen, minister van buitenlandsche zaken, gesproten uit een der aanzienlijkste koopmans- familiën uit Amsterdam, deed zich gedurende zijn parlementaire loopbaan vele jaren was hij lid der Eerste Kamer voor Noord-Holland kennen als een voorstander der conservatief koloniale beginselen. Ook in dit ministerie vertegenwoordigt hij het zuiver con servatieve element, behalve op koloniaal gebied, ook op dat der handelsstaatkunde. De heer jhr. Ruys van Beerenbroek, vice-president van da rechtbank te Maastricht, die met den kolonel Bargansius de roomsch-katholieke partij in het Kabinet vertegenwoordigt, is als minister van justitie het hoofd der magistratuur. Van de grondwetsherziening was hij tot het laatst een tegenstander; evenals al zijne Limburgsche medeleden, is hij een voorstander van het behoud der plaatsvervanging. Als lid der Kamer telt hij onder alle partijen om zijne persoonlijke ver diensten vele vrienden. De kapitein ter zee Dyserinck, onder-directeur der marine te Den Helder, die da portefeuille van marine aanvaardt, staat bekend als een bekwaam man. Tot dusver gold hij als een aanhanger van de vrijzinnige beginselen, waarom zijn optreden in dit kabinet der rechterzijde velen verbaast. De heer Dyserinck is stich ter en voorzitter der Vereeniging tot behandeling van de op de zeemacht betrekking hebbende onderwerpen. De minister van financiën, jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort, is 38 jaar oud ea het jongste lid van het kabinet. Hij gold in de kamer als de fioanciëale specialiteit van de rechterzijde en is als zoodanig in het kabinet op zijne plaats Ook in economische quaes- tiën is hij een man van gezag en in de provinciale en gemeentelijke huishouding bleek hij, als lid van de provinciale Staten en van den gemeenteraad van Utrecht, volkomen thuis. De kolonel Bergansius, minister van Oorlog, is van het wapen der artillerie. Zij, die hem kennen, roemen zijne uitgebreide technische kennis van het wapen en zijne groote werkkracht. Reeds vroeger was hij als kapitein werkzaam aan het departement, dat thans onder zijne leiding is geplaatst. Alvorens te worden benoemd tot hoofd der artillerie-inrichtingen te Delft, was hij directeur der artillerie-schietschool, die hij organiseerde en, volgens het getuigenis van den mi nister Weitzel, tot een der besten van Europa maakte. Hij wordt gerekend tot de voorstanders van den per soonlijken dienstplicht. Da heer Havelaar is hoofdingenieur van den provin cialen waterstaat in Drente. Vroeger was hij kameraar van den Lekdijk Bovendams en lid van den gemeente raad van Utrecht. Van het achttal ministers sluit de rij de heer Keuche- nius, dis een belangrijk ambtelijk en parlementair ver leden achter zich heeft. Reeds vroeg als ambtenaar naar Indië getogen, re- patriëerde hij in 4854, was gedurende 2 jaren secre taris-generaal bij het departement van koloniën, keerde in 1858 naar Java terug en was een der raadgevers van den Gouverneur-Generaal tot 4866, toen hij in het vaderland teruggezonden, te Arnhem tot lid van de Kamer gekozen werd en in September van hetzelfde jaar door zijn vermaarde motie tegen den conserva tieven minister Mijer aanleidiDg gaf tot een Kamer ontbinding. Andermaal naar Java teruggekeerd, was hij aldaar werkzaam als advocaat en redacteur van het Bataviasche Handelsbladtot in 4879 zijne ver kiezing tot lid van de Tweede Kamer in Gorkum hem weder d«ed terugkeeren. De rol, die hij sedert speelde als hardnekkig opposant, is algemeen bekend. Zijne onbuigzaamheid bezorgde niet het minst aan zijne partijgenooten dikwijls veel last. In dit kabinet is Keuchenius de eenige vertegenwoordiger van de gauclie der anti-revolutionairen, maar ean vertegenwoordiger met wien de overigen hebben te rekenen. Z. M. de Koning heeft Zaterdagvoormiddag te half elf uren de nieuwe Ministers beëedigd. Deze heb ben de portefeuilles der verschillende departementen overgenomen. De Minister van BinneBl. Zaken zal eiken Zater dag 's middags te 42 uren; de Minister van Financiën eiken Donderdag, des miidags te 42 uren en de Mi nister van Oorlog eiken Donderdag des namiddags te een uur audiëntie geven. Door het optreden van het nieuwe ministerie zijn andermaal verkiezingen noodzakelijk voor de Tweede Kamer in de kiesdistrictenAmers foort (voor den heer Mackay); Eede (voer den heer Keuchenius)Gouda (voor den heer Godin De Beau fort), en Maastricht (voor den heer Ruys Van Beeren broek). Deze verkiezingen zullen plaats hebben op Dinsdag 45 M«i e. k.; herstemming, is die noodig, zal geschieden op Dinsdag 29 Mei. De tijd van vertrek van Hunne Majesteiten uit de residentie naar Het Loo hangt geheel af van de gesteldheid der buitenlucht. liet is Z. M. ontraden, zich bij eene temperatuur beneden 60 graden aan de lucht bloot te stellen. Met 1 Mei a. s. treedt in werking de nieuwe lijst voor gecombineerde rondreisbil- j e 11 e n over verschillende spoorwegen. Vergeleken met het vorige jaar zijn tal van nieuwe coupons opgenomen, terwijl ook de bijbehoorende kaarten verschillende wijzigingen hebben ondergaan. Ook in de voorwaarden voor de afgifte dezer biljetten zijn veranderiogen gebracht; in hoofdzaak zijn het de volgende Thans is bepaald, dat slechts dan verbindingscoupots mogen gebruikt worden, wanneer tevens in het be treffende biljet betaalde coupons zijn opgenomen voor de beide trajecten, welke aan het begiu- en eindpunt van de verbindingscoupon of van meer onmiddellijk op elkander volgende verbindingscoupons aansluiten. De rondreis wordt ook dan als aaneengesloten be schouwd, wanneer coupons voor verbindingslijnen op plaatsen, waar zich verschillende van elkander geschei den stations bevinden, niet wordsn opgenomen. De coupons, welke in een biljet éene of meer aan eengesloten werkelijke rondreizen vormen, kunnen van het punt, van waar deze rondreizen uitgaan, ook in omgekeerde volgorde gebruikt worden, mits de reiziger den stationschef te dier plaatse daarvan kennis geve en dese het biljet behoorlijk heeft gecontrasigneerd. ïnlasschen van nieuwe coupons in een reeds gedeel telijk gebruikt biljet is verboden, evenals hot verwis selen van coupoQs van zulk een biljet. Voor reeds afgehaalde, doch geheel ongebruikt ge bleven biljetten kan de prijs gerestitueerd wor len, na aftrek van 0,60 tot 4,80 confectiekosten»

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1