1888. N°. 46. Dinsdag 17 April. 75sle jaargang. Voormars-Veemarkt, TE GOES. Kleinhandel in Sterkedrank Pei'soneele belastiug en Patentrecht, De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Den belanghebbenden wordt herinnerd, dat de tweai tevens ÏMABUEJV'M AKKT,* zal gehouden worden op Dinsdag den 21 April 1888. Goes, den 14 April 1888. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Vergunning is gevraagd tot uitoefening van den op dezelfde wijze en in dezelfde lokalen als Jan Viergever wijk E no. 114 door JANNA JOHANNA BLOM zijne weduwe; Jan Nouse wijk E no. Ill door ADRIAAN VAN DER SLUIJS. Bezwaren kunnen worden ingediend vóór den 21 April a. s des namiddags te 1 uur. Goes, den 14 April 1888 Burgemeester en Wethouders van Goes, J G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De aanvang van het beschrijvingswerk voor dienstjaar 1888/89 is bepaald op Maandag den 7 Mei 1888. De beschrijvingabiljetten voor do personecle belasting zullen worden opgehaald den achtsten dag na de uitgifte, doch in geen geval vóór den 16 Mei. Wegens elk opgehaald beschrijvingsbiljet zal een bewijs van ontvang worden afgegeven. Door niemand dergenen, die ae biljetten uitreiken en ophalen, mag voor do invulling der verklaring van de belastingschuldigen eonige belooning gevorderd worden. Bij art. 5 der wet van 9 April 1869 (St.bl no. 59) ia van de peraoneele belasting vrijgesteld de eenige vrouwelijke bediende, overigens naar de eerste, derde of vierde klasse belastbaar, in dienst van een belasting plichtige, welke geen andere bedienden houdt en vier of meer eigen of aangehuwde kindeven, kindskinderen en pupillen bij zich heeft inwonen, die op den 1 Mei des jaars, waarover de belasting loopt, jonger dan een en twintig jaren zijn Bij art. 7 dier wet zijn de eerste twee paragrafen der wet van 29 Maart 1833 iSt.bl no. 4zo' danig gewijzigd, dat hij, die na den 15 Mei een pet ceel in gebruik neemt, voor dit perceel de belasting naar de vier eerste grondt lagen verschuld gd is voor den tijd van het dienstjaar, die dan nog overblijft, terwijl aan hem, die een perceel geheel verlaat, ontheffing wordt verleend Om als tegenschatter van de zijde der belastingschul digen te dienen, ingeval van herziening van het aan gegeven bedrag van de huurwaarde of het aantal deuren en vensters of haardsteden, zijn door Burgemeester en Wethouders benoemd de volgende personen WILLEM DE BESTE, WILLEM FREDERIK VAN RIET, PI ETER BUITENDIJK en MARINUS DLiNUS DEKKER De aangiften of verklaringen tot verkrijging van patent zullen worden uitgegeven van den 7 tot en met den I4den Mei en behooren ingezameld te zijn den 31sten dier maand. Bij de inschrijving valt op te merken lo. Ten aanzien der patentplichtigen, in de eerste 15 tabellen der wet van 21 Mei 1819 (Staatsblad no. 34) omschreven dat, met uitzondering van de patenlplich- tige slijters, tappers, kroeghouders en koffiehuishouders, die niet in de gewone beschrijving zullen worden begrepen, maar aan welker huizen, zoodra mogelijk na den ingang van het dienstjaar, en zonder de gewone beschrijving af te wachten, een declaratoir zal bezorgd worden, hetwelk na verloop van drie dagen zal worden afgehaald, en welke verplicht zijn dadelijk de helft van hunnen aanslag te voldoen, waarna het patent op vertoon der quitantie, alsmede van het bpwijs, dat hun des- wegens verschuldigde over het voorgaande jaar ten volle aangezuiverd is, ter secretarie onmiddellijk verkrijg baar zal zijn. 2o. Ten aanzien der eigenaars, vaste huurders, of andere vaste gebrnikere van binnenvaartuigen, dat zal moeten worden gehandeld overeenkomstig de resolutie van den Minister van Financiën van 20 April 1852 no. 162 (Prov, blad no 57 van dat jaar) 3o Ten aanzien van de kramers: dat zij zallen gehouden zijn om bij het doen hunner aanvragen om patent op te geven de onderscheidene goederen, welke zij voornemens zijn te koop aan te bieden, zoomede de wiize, op welke zij hun beroep uitoefenen, naar aanleiding der onderscheidingen bi) 1 der 7de tabel, gevoegd bij de wet van den 16 Juni 1832 (Sta tsblad no. 30); alsmede de gezamenlijke inkoopswaarde der door hen te koop aangeboden wordende goederen, zullende dien onverminderd door de patentplichtigen die hunne goederen in de herbergen of bergplaatsen huizen en andere gebouwen van derden uitstallen, op gave moeten geschieden van den tijd der during van hun verblijf in de gemeente en door hen, die hunne waren in openbare veilingen, buiten hunne wii kels, bij koopen van doorgaans beneden de f25 ieder, doen verkoopen, van dien der te houden verkooping, terwijl, zoo zij de wijze van dien verkoop veranderen, de waarde hunner waren vermeerderen of den duur des verblij(8 of der te houdene verkooping verlengen, zij daarvan op den voet van art. 13 der wet van den 21 Met 1819 en op de boete, bij art 37 bepaald, aangifte zullen doen in de gemeente, alwaar zij zich bevinden, en zoodanig aanvuliiogarecht voldoen, als van hen bij in werkelijkheid toegenomen belastbaarheid zoude kum.c worden gevorderd; 4o. En eii delijk, ten aanzien van de bedoelde kra mers, benevens de debitanten van loterijbriefjes, dat zij, krachtens het Kon. bepluit van den 17 October 1820 (Staatsblad no. 22), op de boete van 1 en 2, van art 82 der wet van den 21 Mei 1819 bepaald, verplicht zijn steeds hun patent met zich te voeren De sluiting van de registers der patentplichtigen zal geschieden den 16 Juni aanstaande Het werk der zetters behoort te zijn afgeloopen voor den 26 Juni daaraanvolgende. De ingezetenen, die zich met hunnen aanslag in de personeele belasting of het patentrecht bezwaard achten, zijn verplicht bij hunne bezwaarschriften over te leggen een duplicaat van hun aanslagbiljet, tegen betaling van 5 cents bij den rijksontvanger verkrijgbaar gesteld Goes, den 14 April 1888. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, IC April 1888. Tosn bekend werd, dat het tooneelgezdschap onder directie van den heer Alex. Faassen hier op Dinsdag 20 Maart jl. het drama «de Weczcn van 's Gravenhage" zou komen geven, hoorden wij van verschillende zijden daarover van teleurstelling getui gende opmerkingen en wij weten, dat het bestuur van de alhier bestaande afdeoling van het Nederlandsch Tooneelverboud toen pogingen in het weik heeft ge steld om nog eeno verandering in het programma te verkrijgen. De heer Faassen was daartoe aanvank* lijk niet zeei geneigd, omdat hij de ondervinding had op gedaan, dat ook blijspelen hier niet zooveel publiek lokten als hij wel wsnschte. De geheele voorstelling is toen tengevolge van ongesteldheid bij een paar leden van het gezelschap verdaagd en thans blijkt, dat de heer Faassen toch een willig oor hepft geleend aan den wenk hem van hier gegeven. Terwijl toch in Middelburg bovengenoemd diama Woensdag zal worden opgevoerd, zal hier Dinsdag het blijspel«500,000 fres. bruidschat" worden gegev.n. Moge het publiek ook daarin een red<n te meer vinden om de tooneelvoor stelling op morgen in grooten getale te komen bij wonen. In de Zaterdagavond gehouden vergadering der werkiieden-vereeniging «Eigen Hul p alhier werd o a uitgebracht het verslag over het eerste kwartaal van 1888, waaiuit bleek, Hst de ontvangsten over dat t jds- vejloop bedroegen 242,40, de uitgaven 209.26%, waaronder aan ziekengeld ƒ142. Het saldo op 31 Dec. 1887 was 510,98%, zoodat op 31 Maart in kas was 544,12. Ook werd medegedeeld dat iu den loop van dit kwartaal de bijdragen voor de reservekas een aanvang hadden genomen, in welke kas op 31 Maart aanwezig was een bedrag van 19 41. Het getal gewone leden was weder met eenigen ver meerderd en nu gestegen tot 119; tevers waren 2 buitengewone leden en 9 begunstigers tot de vereeniging toegetreden. Nadat een instructie voor den bode met algemeere stemmen was goedgekeurd, werd, wegens het bedanken van J. W. Van Kogolenberg, voor die betrekking be noemd A M. S.tmpon. Kolijnspïaat. Vrijdag 11. overleed een onzer geachtste ingezetenen de heer J. II a r i n g m a n, s3dert tal van jaren lid van don gemeenteraad, in den ouderdom van 76 jaar. Midd 'Ibnrg. Heden is in de zalen van het «kunst museum" alhier do tentoonstelling geopend van voorwerpen bestemd voor de nationale tentoon stelling van oude en nieuwe kunstnijverheid, welke in de volgende maand te 's-Gravenhage zal warden ge houden. Vooral op het gebied van oude kunstnijverheid zijn door tusschenkomst van de ijverige bemoeiingen der Commissie door vele bezitters van kunstschatten alhier belangrijke inzendingen ingekomen, dio door hun zeldzaamheid en schoonheid uitmunten. Tal van goud-m en zilveren voorwerpen zoools dames-li >rloges, drinkbekers, tafelgereedschap, broodmanden, lepels, kin derspeelgoed, gedenkpenningen, meubelen, porselein, Delftsch aardewerk, enz., bijna alles uit de vorige eeuw of vroeger, ziet men hier keurig geëtaleerd bijeen. Da commissie bestaat uit de heeren jhr. mr. L. Schorer, eere-voorzitter, mr. G. N. De Stoppelaer, voorzitter, J. C. Lantsheer, J. F. Fak Brouwer, J. Vun der Leijé en J. A. Frederiks, secretaris. De tentoonstelling zal gedurende acht dagen geopend blijven. Van de erven jhr. Van Citters is een huis te Middelburg door een belangstellend lid voor het Zeeuwsche genootschap der wetenschappen aangekocht, welk lid tevens do noodige fondsen zal verschaffen om het perceel voor zijn nieuwe bestemming te doen inrichten. Het lijk van held Jacob Hobein werd Za terdagnamiddag te half di ie met treurmuziek van het 3e regiment infanterie begraven. Da stcet bestond uit vele militairen van zee- en landmacht, liet kader der schutterij, ridders d<jr Mil Willemsorde, deputation vau de vere«*nigingen «Van Speijk", van het Eere- teeken voor Belangrijke Krijgsverrichtingen, van Neder landsch Indische oudstrijders en Nederlandsche en Bel gische loodsen, allen met hun vaandels. De eiken houten kist met hermetisch gesloten binnenb^klee- ding van zink en eene koperen plaat, waarin da naam van den held, met vermeldiog van di«jns eereteekenen en den datum van ovei lijden zijn gegraveerd,was bedekt met Hobein's vlag en zijn equipementstukken, benevens met tal van krans°n Op weg naar de be graafplaats maal te de stoet een omweg en passeerde het standbeeld van De Ruyter. Kolonel Spanjaard hield bij het graf een treffende rede. Van den grooten- of St. Jacobstoren, op het raad huis, aan de gebouwen en vaartuigen van het Neder- landsche en van het Belgische loodswezen, Zr. Ms. kostschip »Vos'\ alsmede aan verschillende particuliere gebouwen en vaartuigen waren de vlaggen halfstok geheschen.' Er was rene onafzienbare menigte, waaronder zeer vele personeu van elders. Benoemd in het bestuur van het waterschap Iloedekenskerke tot dijkgraaf M. De R e g t en tot gezworen C. Boonman; tot dijkgraaf van den polder Willem 111 J. Schee le Janszoon; tot lid van het bestuur der walerkeering van den calamiteuzen Willem Anna-polder II. S. Van Wee 1. De Dordr. Ct. spreekt het gerucht tegen, dat het plan zou bestaan een standbeeld voor den overleden volksvertegenwoordiger van der Linden op te richten. Zij noemt dit een kol'fi huispraatje. Wij vernemen dit met genoegen. Niet omdat de scherpzinnigheid, geleerdheid, geest, gevatheid en het gezond verstand van v. d Linden niet altoos hoog te waardcereo zijn, maar omdat een standbeeld moet zijn een uiterst zeldzaam eerbewijs voor exreptioneele ver- dimsten. «Wanaeer men nagaat", schrijft do liaagsche correspondent der Arnh. 6f.", welke groote mannen van oud Nederland nog niet op die wijze zijn ge- end herinner u alleen Maurits, Frederik Hendrik, Oldenbarneveld, Willem III en de Witt maai dan zal de grootste bewonderaar van den ovt rieden landsadvocaat toegeven, dat de beurt nog lang niet aan hem gekomen is. En al was dit zoo niet, men d-nke aan de gevolgen. Dan zullen de overledenen vin a'le partijen in 't brons op onze straten en 11 int-n post vatten. Ook Keuchenius, tot groot gevarr voor de voorbijgaande vrouwen in belangwekkenne omstandig heden. Ook Schaepman met zijne forsche gestalte Mijn hemelwat zou er aan dat standbeeld ten «spijs" gaan". Het Dagblad heeft gemeld, dat de geheele rech terzijde van de Kuner zich reeds verstaan had over de keuze van den Voorzitter. «Met de meeste zeker heid kunnen wij mededeelen (zegt de Maasbodedat onderscheidene katholieke leden hiervan niets weten. Niet dus de geheele rechterzijde kan zich omtrent dit punt verstaan hebben. Ook kan verzekerd worden, dat niet de geheele rechterzijde betrokken is geweest in de samenstelling van het nieuwe Ministerie, want partijvergaderingen hebben niet plaats gehad". De Tijd behandelt, naar aanleiding der verga dering van moierne theologen te Amsterdam, de vraag of het bestaan der theologische faculteiten aan ow* Nederlandsche universiteiten in de gegeven omstandigheden gerechtvaaidigd te achten is. De Tijd acht het met den aard en het wezen van een Staat als de onze volstrekt niet in strijd, dat hij ook al be stonden daartoe geen vroeger aangegane verplichtin gen in de kosten van den eeredienst der verschil len le kerkgenootschappen te gemoet komt en o. a. ook geldelijk bijdraagt voor de opleiding van aanstaande geestelijken. Z-.lt godsdienstonderwijs geven kan de Staat niet, en het moet dan ook als een anomalie be schouwd worden, alleen verklaarbaar uit vroegere toe standen, dat de Nederlandsche Staat feitelijk zich tot 1876 met het opleiden van hervormde pr-edikanten is blijven belasten. De toestand, welke na de invoering der tegenwoordige wet op hot hooger onderwijs van 1876 in het leven is getreden, is echter evenmin of, juister, is nog veel minder te verdedigen. «Bestond het grootste nadeel hierin, dat de Staat onverplicht voor de opleiliog van moderne predikanten een onevenredig groot bedrag uit de algemeene kas putt", wij zouden de zaak minder ernstig vinden. De hoofdzaak echter is, dat zooals tegenwoordig de toe standen feitelijk in NederlanJ zijn, dit geld moet strekken, om tot ergernis van het grootste gedeelte der bevolking zoowel roomsch als onroomscb, ongeloof aan te kweeken en daardoor den belai gen van elke positieve godsdienstleer en ook den belangen van den Staat afbreuk te doen. «Wij gelooven, dat de Staat, door het verleenen van zijn ijk, van zijn zegelmerk bij de benoeming van hoogleeraren aan zijn universiteiten, lot een en ander niet mag medewerken, en dat het derhalve een der eerste plichten zal zijn van een paiiemeutaire meer derheid, samengesteld uit geloovige christenen, aan het bestaan der z.g. theologische faculteiten bij het openbaar hooger onderwijs een einde te maken." Het lihl. maakt de opmerking, dat wanneer de nieuwe Kamer niet voor 4 Mei bijeenkomt, eene ver kiezing moet plaats hebben in het district Dordrecht, gelijk dit vroeger was samengesteld, ter voorziening in de vacature in de thans nog bestaande Tweede Kamer, ontstaan door het overlijden van den heer Van der Linden. Het komt ons voor, dat deze opmerking van het Hbl wel wat erg spitsvondig is. Al zijn de Kamers niet bepaald ontbondenen is eenvoudig hare zitting gesloten, de minister Heemskerk sprak toch in de slui tingsrede van «de Kamers, wier taak geëindigd is". De wet zoo letterlijk toe te passen, dat men eene aan vullingsverkiezing zou houden voor eene Kamer, wier taak geëindigd is, komt ons voor eene absurditeit te zijn. De jaarlijksche algemeene vergadering van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverboyid wordt dit jiar gehouden te Amsterdam, op 20 en 21 Mei. Da eerste dag is bestemd voor eene huishoudelijke zitting. Naar de correspondent der N. R. Ct. te Berlijn seint, is aldaar bericht ontvangm uit Weimar, dat de groothertog en de groothertogin van Saksen-Weimar voornemens zijn deze week naar Den Haag te ver- tr kken en aldaar eenige weken te vertoeven, teneinde Z. M. den Koning ta bezoeken. Een drietal artikelen, door de N. JR. Ct. ge leverd naar aanleiding van de plannen der Z u i d e r - zee-vereeniging tot afsluiting en droogmaking der Zuiderzee, worden aldus besloten: «Wij wenschen der Zuidarzee-vereeniging succes op haar streven en zij kan overtuigd zijn, dat gewis allen in wie een warm hart voor het vaderland klopt, hare handelingen met balangstelling zullen volgen. Want zelfs als de resultaten der nadere onderzo ïkingen zullen bevestigen, dat een zoo groot plan niet uitvoerbaar is, dan zal de Zuiderzeo-vereeniging toch zeker geheel Nederland aan zich verplicht hebbenwant dan kan men beoordeelen welk plan dan wèl de meeste voor- deelen aanbiedt. Daarom worde de leening spoedig volteekend zij biedt geen fiaanciëele voordeelen, slechts een matige rente indien een naamlooze vennootschap de onderzoekingen der vereenigigg zal overnemen. Door een aandeel van 50 gulden te nemen 1800 zijner noolig doet men een vaderlandslievend werk". In een schrijven door Domela Nieuwen- h u i s aan zijn Belgische vriend 9n gericht en in Vooruit geplaatst, leest men «Misschien heeft mijn mandaat tengevolge dat de banvloek, door uwe regoering over mij uitgesproken, wordt opgeheven en dan zal het mij aangenaam zijn om u weer eens van aangezicht tot aangezicht te zien." En verder «Ik reken op u, waar ik soms afdwaal van den goeden weg, opdat het mij gegeven zij, mede door uw invloed, om niet bedorven te worden in de ongezonde atmosfeer, waarin ik veroordeeld ben een tijd van mij a leven door te brengen." De zevende algemeene vergadering der Neder landsche Vereeniging tot bevordering van Zon dagsrust zal worden gehouden op Donderdag 3 Mei e. k., iu het Gebouw voor IC. en W. te Utrecht. De Minister van Waterstaat, enz. brengt tor kennis van belanghebbenden, dat in de tweade helft van Mei a. s. voor de vervulling der betrekking van adsp. - ingenieur van den waterstaat een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben. Tot dit on derzoek worden toegelaten Nederlanders, die een vol doend examen als civiel-ing. hebben afgelegd aan de Polytechnische school te Delft, mits zij op 1 Junia. s. niet ouder zijn dan acht-eo-twintig jaar. Verdere bij zonderheden bevat de St.-Ct. no. 90. De ProvOron. Ct. verneemt, dat de hoeren H. F. Ebels en mr. II. Frima verklaard hebben hunne benooming tot lid der Eerste Kamer niet te kunnen aannemen. Thans is door het bestuur der weezen-in- richting te Neerbosch besloten, dat het 25- jarig bestaan van deze stichting op 13 Juni a. s. plechtig zal worden herdacht. Ook zullen op dien dag do heer en mevrouw Van 'tLindenhout den dag her denken, dat zij gedurende dien tijd als directeur en directrice aan de inrichting zijn verbonden gewjjst

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1