1888. N°. 45. Zaterdag 14 April. 75sle jaargang. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 48 regels a 1,- berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. GOES, 13 April 1888. Nu de anti-liberale partij in de Tweede Kamer de meerderheid heeft, terwijl in de Esrste Kamer de liberalen over meer dan twea derde van de stemmen beschikken, heeft de Gelderlander een middel gevon den om in den kortst mogelijken tijd ook de Eerste Kamer om te zetten. Het kath. blad geeft daartoe aan de Prov. Staten te ontbinden en wel op grond van de noodzakelijkheid om ook daarvoor een nieuws kiestabel samen te stellen. De Provinciale Staten zouden dan worden ontbonden en voor de nieuwe zouden nieuwe verkiezingen moeten plaats hebben, en vielen die in anti-liberal<*n zin uit (waaraan het blad vermoedelijk niet twijfelt), dan zou natuurlijk ook de Eerste Kamer moeten werden ont bonden. Op die manier zou het geheele staatsbestuur misschien in éen jaar om" zijn. Wie weet, wat 1888 den lande nog baren zal Dr. Kuyper heeft zijne orders gegeven voor het presidentschap der lie Kamer. In de Stan daard over de zegepraal van jhr. Beelaerts Van Blok land sprekende, zegt bij »We wenschen de rechterzijde geluk met dien afloop, en, mocht het zijn, de Tweede Kamer m«t haar president." Deze zinsnede zegt genoeg't is maar de vraag of de Katholieken zich zoetsappig aan dat amocht het zijn" onderwerpen zullen, 't Is toch bekend, dat dr. Schaepman, die buiten eene ministerièele combinatie moet blijven, het voorzitterschap der Kamer voor zich wenscht. Intusschen komt het Dagblad met de tijding, dat omtrent de keuze van een voorzitter de geheele rechter zijde der Tweede Kamer zich reads verstaan heeft. De Standaard schrijft omtrent de minis- triëele crisis: »Nu ook de verkiezing in Steenwijk gunstig afliep, mag men de optreding van het nieuwe Kabinet waar schijnlijk nog in deze, of althans in het begin der volgende week tegemoet zien. Alle verhalen in verband met de Crisis, alsof er nu reeds rivaliteit en benijding onder de partijen of groe- pm der rechterzijde zou zija uitgebrok-n, missen dan ook eiken grond. De heer Mack<y heeft geen oogenblik een teg/*n de gauche vijandige houding aangenomen, of haar buiten de zaak zoeken te houden, en de gauche heeft er geen oogenblik aan gedacht, om met pretention op te treden, die den heer Mackay de taak zouden verzwaard hebben. De heer Keuchenius is niet eerst als pis allermaar terstond ea alleen voor Koloniën aangezocht, en de heer De Savornin Lohman heeft even onverwijld uit gesproken, dat hij zijn vrienden liet vooropgaan, en zelf in de Kamer bleef. Van een loven en bieden, van een scharrelen met portefeuilles, van opschietend wantrouwen of teleur stelling, is dan ook geen oogenblik sprake geweest. M«t zeldzame harmonie liep het werk dusver van stapel. De combinatie, die te wachten staat, zal dan ook in het minst geen resultaat van angstige berekening zijn, maar uitvloeisel van de hoofdgedachte, dat de Rechterzijde goed doet met den keer in régime op zulk een wijze te doen plaats hebben, dat de publieke opinie niet te sterken schok onderga". Het Dagblad meldt omtrent de crisis Naar wij vernemen, is de nieuwe Kabinetsformatie bijna geheel geslaagd, zoodat de volledige ministerlijst spoedig aan 's Konings welgevallen zal worden onder worpen. Van het noemen van namen moeten wij ons nog ditmaal onthouden. Intusschen kunnen wij reeds nu verzekeren dat da droit* van de rechterzijde in het nieuwe Bewind het beslissend overwicht zal bezitteDde gauche bijgevolg •ene zeer bescheiden plaats innemen. Ook de specifiek conservatieve richting zal in het Kabinet niet worden gemist. De aanvullingsverkiezingen, die thans zijn afge- loopen, hebben in de samenstelling der nieuwe Kamer geen verandering meer gebracht. De niet herkozen leden AC. baron Mackay, jhr. mr. Beelaerts Tan Blokland en J. Van Alphen zijn daar door weder in de Kamer gebracht. Verder de nieuwe leden Brantaen Van de Zijpe, Hintzen, Travaglino en Michiels Van Verduynen. In 't geheel zullen er 36 nieuwe leden in de Kamer komen, van welke er echter 6 vroeger reeds zitting hebben gehad. De samenstelling blijft thans 45 liberalen, 27 anti revolutionairen, 26 Katholieken, 1 conservatief en 1 sociaaldemocraat. De Tijd geeft hare meening te kennen omtrent de geldigheid der verkiezingen van de Tweede Kamer te Amsterdam, waartegen bezwaren geopperd zijn, met het oog op de voorschriften der kieswet, dat de stembriefjes een afdruk moeten dragen van het zegel der gemeente en dat de briefjes, welke dien afdruk niet dragen, van onwaarde zijn. Hei bezwaar iu, zooals bekend is, dat op de Amsfceidamsche stembriefjes een op de stadsdrukkerij gedrukt wapen van Amsterdam den afdruk van ket gemeentezegel verving. De Tijd verlangt, dat de Kamer van honderd kennis zal nemen van het protest uit Nieuwer-Amstel tegen de ver kiezing van 6 Maart die van 20 Maart zal, ver wacht de Tijdzeker nietig worden verklaard de bezwaren zal onderzoeben en, wanneer deze gegrond worden bevonden, de toelating der onwettig gekozenen zal weigeren. Daar is geen middenweg. Gisteren hebben de heeren J. C. M. Hartman en F. D. Kolff Van Oosterwijk te Leiden met gunstig gevolg het theoretisch-geneeskundig exanum afgelegd. De rechtbank te Zieriksee heift tot deurwaarder bij het kantongerecht te Tolen benoemd den heer J. Van Elsacker. Woensdag werd door den gemeenteraad van Aardenburg met algemeene stemmen tot gemeente- s cretaris benoemd de heer S. W. Weisfeit, hoofd der openbare school te Sir.t-Kruis, in plaats van den heer E. A. Vermere, die op zijn verzoek eervol uit die betrekking is ontslagen, na ruim 36 jaren die te hebben bekleed. In de Woensdag gehouden openbare vergadering der afdeeling voor de geschillen van bestuur van den Raad van State is ingekomen een koninklijk besluit, waarbij beslist wordt in zake het beroep van mejuf frouw II. P. Jansen, weduwe L. Bouman, c. te Mid delburg, van een besluit van den burgemeester dier gemeente, waarbij vergunning is geweigerd tot opgra ving en vervoer van het lijk van P Bouman. Met handhaving van het bestreden besluit van burg. en wetb. is het beroep ongegrond verklaard. De opbrengst der middelen bedroeg over de maand Maart van dit jaar 9,687,177,57 terwijl die over dezelfde maand van het vorige jaar 10,306,600,78% bedroeg. Terwijl de opbrengst der middslen over de eerste drie maanden van dit jaar f 24,173,192,31 bedroeg, was die over dezelfde maan den van het vorige jaar ƒ23,427.974 97. De maand Maart heeft alzoo ditmaal ruim ƒ619 000 minder voor de schatkist opgeleverd dan in het vorige jaar. Slechts de posterij en de telegraphie wijzen eene eenigszins belangrijk® vermeerdering aanvoor bat eerstgenoemde middel ongeveer 8 pet., voor het tweede 14 pet. Verder zija het alleen de indirecte belastingen, wier totaalcijfer hooger is dan verleden jaar, doch deze vermeerdering heeft al hee! weinig te beduiden. Tegeu ƒ4,717,082 in Maart 1887, hebben zij in Maart jl. 1,717,795 afgeworpen, en deze kleine vooruit gang is uitsluitend te danken aan het successierecht, welks opbrengst ruim 20,000 hooger is geweest. Tegenover eene vermindering der zegelrechten met ƒ18,700 en der registratie met ƒ3400, staat bij de hypotheekrechten slechts eene onbeduidende vetb tering. De directe belastingen hebben ruim 5 ton minder gegeven. Voor het grootste gedeelte (ongeveer 3 ton) ligt de oorzaak daarvan bij de grondbelasting, wier lagere opbrengst wel zal zijn te beschouwen als een gevolg van de vrij ruime bedragen in de beide vooraf gegane maanden. Bij het personeel beloopt de achter uitgang ƒ165,000. Het totaalcijfer der accijnzen, 3,311.468 blijft met 85,600 beneden dat van Maait 1887, grooten- deels tengevolge van achteruitgang bij het gedistilleerd (met 1.6 ton), terwijl ook bieren en azijnep, wijn en zeep vermindering aantoonen. De opbrengst van het geslacht is wederom gestegen, en wel met 22,000. Bij de invoerrechten valt een niet onbelangrijke achteruitgang waar te nemen (met 32,400), terwijl ook de loodsgelden iets minder hebben afgeworpen. Over de eerste drie maanden van het jaar is de opbrengst der gezamenlijke middelen ruim 7 ton hooger geweest dan in hetzelfde tijdperk van 1887. Daartoe hebben alle groepen van middelen bijgedragen met uitzondering van de accijnzen, de domeinen, den waarborg, en de akten voor jacht en visscherij. Het is nu reeds drie jaren geleden dat er ge legenheid gegeven werd om een examen af te leggen om tot ambtenaar bij de Rijkstelegrafie te worden benoemd. Naar men verneemt, zal nu ver moedelijk nog dit jaar het examen voor klerk-telegra- fist worden afgenomen wegens het gebrek aan perso neel vooral van klerken, dat zich reeds sterk doet gevoelen op de grooto kantoren te Amsterdam en Rotterdam. Visitekaartjes, met de bijvoegingen p.c p.f., p.r. enz., schijnen in België niet als drukwerk beschouwd te worden, zooals dit in ons land wel het geval is. Ze werden dezer dagen door den afzender terug ontvangen met het opschrift»Ecriture" (schrift). (JV, II. Ct.) De Stct. (no. 87) bevat de statuten der veree- nigmg »De Kei Lelijke Kas", te Aksel. O-I Bevorderd: bij het wapen dei- inf.: tot le luit., de 2e luits. M. Van der Meer Mohr en A. H. Overman. ^j!iScasci(»icsa»«\si-o^»cïeEa»rass2oc*TO.~Jtïsscn«-ffl'»TffKrwBot3i'=i,aaiJcc»saaua6i» Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Reeds ten vorigen jare ging het gerucht, dat ook hier ter stede enkele personen pogingen in het werk stelden om eene doleerende gemeente te stichten. Do belangstelling scheen toen echter niet groot te zijn, althans van de zaak werd niet veel meer gehoord. Eerst toen ds. Laan het beroep naar Rotterdam had aangenomen ging opnieuw het praatje, dat men wilde trachten een spreker over de kerkelijke quaestie te laten optreden. Aan dat voornemen werd gisteravond gevolg gegeven doordien dhr. K. Wernerevangelist te Middelburg en beroepen predikant bij de doleerende gemeente te Ter-Neuzen, in het koffiehuis »de Prins van Oraoja" eene rede heeft gehouden. Een vrij talrijk publiek van alle godsdienstige gezindten was daarbij tegenwoordig, doch nadat da spreker te kennen had gegeven, dat hij niet over de kerkelijke quaestie zou spreken, maar eene gewone godsdienstoefening zou houden wat tiouwens bleek doordien op de gewone wijze gezang en gebed plaats hadden verlieten o. m. ook wij de zaal omdat het ons voorkomt, dat van eene gewone godsdienstoefening in een nieuwsblad geen verslag thuis behoort. De vergadering van moderne theologen is Woens dagavond in het gebouw voor den Wei kenden Stand te Amsterdam begonnen. Dr. Hagen uit Leiden opende de vergadering met een rede, waarin hij het een en ander besprak, dat sedeit de laatste vergadering was voorgevallen. De studiën over onze beschaving doordr. A. Pierson ging hij stilzwijgend voorbij. Prof. Oort heeft er het zijne van gezegd waardeerende veel schoons wat den vorm betreft, noemt bij den inhoud ^onwaar". Met groote iugenomenheid wees «pr. op Rauwenhoff's Wijsbegeerte van den godsdienst". Hij riep een welkom toe aan het nieuwe weekblad Nieuw Leven dat door de Vereeniging van den Ned. Protestantenbond en de Ver tot verspreiding van stich telijke blaadjes het licht zag. Spieker vroeg daarna of de vrijzinnige partij de nederlaag bij de jongste ver kiezingen ten goede zal komen. Wij hopan het, zeide hij, maar zij bedenke dat de verderfelijke invloed eener hrerschzuchtige priesterpartij en van een keik die het volk stelselmatig in allerlei bijgeloof opvoedt, alleen kan gebroken worden door degelijke, gezonde godsvrucht. Zij moet hart hebben voor den godsdienst, voor de kweekplaats van den gods dienst, die wij »de kerk" of »de gemeente" noemen Züolang zij dat niet doet, meer dan tot heden, niet erkent dat onze natie van nature een godsdienstige is, zal zij het vertrouwen van oas vo'.k missen en met onvruchtbaarheid geslagen zijn. Spreker weidde ten slotte uit over bot recht om de wetenschap van den godsdienst in onmidiellijk verband te brengen met het leven. Uitslag der akte-examens L. O. te Middelburg op 12 April. Geëxamineerd 8 mannelijke candidaten, toegelaten de heerenII. Schouwenburg te Goes, H. Smid te Middelburg, W. Stroo te Vlissingen en J. Uiterhoave te Ovezand. Op de algemeene jaarvergadering v2n de Vereeni- gii g voor christ. nat. schoolonderwije, op 24 M i e.k. te Arnhem te houden, zal o. a. het volgende voorstel worden behandeldDe hoofdcommissie stelt voor, dat de alg meene vergadering uitspreke: a. Het leerplan voor scholen van christ. nat, onderwijs moet zich niet richten naar da omschrijving, die de wet van 4878 geeft van lager ouderwijs, moet ook niet trachten in concurrentie te treden met openbare scholen in dezelfde gemeente bestaande, maar heeft rekening te houden, wat het maatschappelijk onderwijs betreft, met de eischen aan een nationale opvoeding gesteld en met de locale behoeften der gemeente. Uit het verslag van de Dentichemsche stich tingen, onder leiding van den heer ds. J. Van Dijk Mz. blijkt, dat de chronisch geworden tekorten in den laatsten tijd zijn verminderdeen paar inrichtingen hadden zelfs een paar guldens batig saldo. Binnen enkele jaren zullen 50 studenten in de theo logie gereed zijn. Voor de gezamenlijke stichtingenen opleiding van predikanten werd ontvangen ƒ137 064 en uitgegeven ƒ444,668, zoodat er weder een tekort was van 7624.50. Met de mededeeling dat de heer Van Dijk in ds. F. Kampstra een medewerker heeft gevonden, eindigt het verslag. Landbouw en Veeteelt. Eenige veehouders in Friesland hebben in den afgeloopen winter de proef genomen hun vee te voede ren met eigen gemaakte koeken. Ze mengden daartoe maïsmeel, loggemeel en gükookt lijnzaad met water tot een stevig deeg, dat in den vorm van koeken aan het vee werd toegediend. De resultaten van deze proef neming zijn zeer gunstig en vooral blijkbaar ia den gezonden en welvarenden toestand van het op die wijze gevoederde vee. Rechtszaken. Door de arrondissementsrechtbank te Middel burg is beslist, dat de opgaven welke de instellingen van weldadigheid ingevolge art. 10bis. der kieswet aan den gemeenteraad moeten inzendeD, beschouwd dienen te worden als bezwaren tegen de kiezerslijsten, zoodat hij, wiens naam geplaatst is op een door een armbestuur aan den Raad ingediende lijst niet ontvankelijk is in zijn hooger beroep, wanneer hij niet tegenover dat armbestuur de voorschriften van art. 17 der kieswet heeft in acht genomen. wHSïsaiiazBBCTtsssEBsisiaKKzraoiAXtirxTacEaGCiBKavKarois-siaEa'iassa» Buitenlandsch CverziGht. Het is niet gemakkelijk, bij het verschil van meening dat daaromtrent in de Duitsche pers heerscht, een juist denkbeeld te krijgen van de ware toedracht der gebeurtenissen betreffende de huwelijksplannen van Prinses Victoria met Alexander Van Battenberg en de daarmede in verband staande Bismarck-crisis. Volgens de jongste berichten uit Berlijn evenwel heeft Bismarck gezegevierd en zal er, althans loorloopig, van het huwe lijk niets komen. Na een langdurig onderhoud dat de Keizerin met den rijkskanselier had, moet de eerste eindelijk voor de aangevoerde argumenten van den laatste zijn bezwtken en verklaard hebben, dat zij het geluk harer dochter ten offer bracht voor het wel zijn van het Vaderland. Bismarck is èn door den groothertog van Baden èo door diens minister Von Roggenbach krachtig gesteund en ook de Keizer bleef op zijne hand het is dus geen wonder dat hij tea slotte de overwinning heeft behaald. Op merkelijk is, dat in den pennestrijd over deze quaestie Alexander Van Battenberg het meest wordt afgemaakt. Alle mogelijke ondeugden worden thans toegekend aan hem. die eenmaal door den Czaar zelf voor Bulgnrije's troon werd aangewezen en die na zijn val in 1886 een groot deel van de publieke opinie te zijnen gunste had. Dat ook in Rusland ampele beschouwingen over de huwt'lijksplannen der Duitsche prinses worden gehouden is te begrijpen en dat die niet ten gunste daarvan luiden evenzeer. Men zegt zelfs, dat de Czaar reeds bij het leven van Keizer Wilhelm moet hebben te kennen gegeven, dat hij zulk een huwelijk zou be schouwen als een tseken van weinig vriendschappelijke gezindheid. De toestand van den Duitschen Keizer is de laatste twee dagen woder iets minder gunstig. Gemengde Berichten. 's Heerenlioek, Dat men niet te voorzichtig met geweren kan omgaan, is Woensdagavond weder ge bleken De knecht P. Simonse, werkzaam bij den land bouwer L. De Winter te Borsele, zou een geweer dat geladen in den kapwagen lag er uit nemea, toen de liaan aan iets bleef haperen, waai door het schot af ging en de ongelukkige de volle lading in de borst kreeg. Ilij is nog een kort eind voortgewaggeld en buiten het wagenhuis nedergevallen, waar hij dood gevonden werd door De Winter zelf, die over zijn lang wegblijven ongerust werd en hem was gaan zoeken. De overledene was een oppassende jonger, die al ongeveer 5 jaren bij De Winter in dienst was en met a. s. Mei plan had om in het huwelijk te treden. Men schrijft ons In een gemeente in Walcheren ging tegen den dag der verkiezing en der herstemming de christ. onder wijzer bij de kiezers rond en vroeg hun»Zijt gij vóór of tegen den Christus?" Natuurlijk kreeg hij gewoonlijk ten antwoord »Vóór den Christus, meester". Welnu", was dan het wederwoord, »geef mij dan uw stembriefje, dan zal ik er mr. Luccase opschrijven". Velen hadden den moed niet, om te antwoorden»Mar, ga naar je school, en bemoei je met je zaken", al had den zij het ook gewild. Niet allen evenwel waren even volgzaam, en een der kiezers was zelfs ondeugend genoeg om een grap met den ijverigen onderwijzer-verkiezingsagent uit te halen. Toen laatstgenoemde bij bedoelden kiezer kwam, en hem vroeg of hij zijn stembiljet niet eens zien mocht, werd hem dit bereidwillig toegestaan. »Maar uw stembiljet is nog niet ingevuld". »Na- tuurüjk niet, meester, want anders had gij het juist niet mogen zien". Dezelfde berichtgever deelt ons med1, dat enkele boeren in Walcheren den verkoop hunner granen uit-

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1