1888. N°. 41. Donderdag 5 April. 75ste jaargang. Voorjaars- Veemarkt TE GOES. MILITIERAAD GOESOIË De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Den belanghebbenden wordt herinnerd, dat de eerste zal gehouden worden op Dinsdag den 10 April 1888. Goes, den 31 Maart 1888. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De tweede zitting van den zal voor deze gemeente gehouden worden op WOENS DAG DEN 11 APRIL 1888 e k., des morgens te 10 aren, in de Abdij te Middelburg, in welke zitting uitspraak zal worden gedaan omtrent ben, die als plaatsvervanger of nommerverwi8selaar verlangen op te treden Voorts z*l op den 19 APRIL, terzelfder ure en plaatse, gelegenheid worden gegeven voor al de lotelingen, wier plaatsvervangers of nommervervri8*elaars niet mochten zijn toegelaten om, als zij dit verlangen moch ten, anderen ia hunne plaats aantebieden. Goes, den 31 Maart 1888 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 4 April 1818. Wij vestigen de aandacht op de tooneelvoor stelling, dia de rederijkersvereeniging »E 1 o q u e n - t i a" morgenavond hoopt te geven. Wij zagen de vorige maal deze jeugdige vereeniging met genoegen optreden en ook hare voorstelling bij gelegenheid van het St. Nicolaasfeest van de vereeniging voor Volks vermaken maakte toen op het publiek een goeden indruk. Het is daarom te verwachten, dat morgen avond een talrijk publiek zal opkomen temeer nu het bekend is, dat een uitstekend d lettant uit Goes, die op het gebied van het tooneelspel reeds meermalen welverdiende lauweren mocht inoogsten, zijne mede werking zal verleenen. »Een stemmen op den heer Nieuwenhuis komt »ons voor, ook bij herstemming, zelfs tegenover den rheer Heldt, eene fout te zijn", schrijft thans De Standaard. Had het blad dit drie weken vroeger geschreven en behoorlijk gezorgd, dat de anti-revolutionaire kiezers in het district Schoterland van deze meening van dr. Kuyper waren in kennis gesteld, zeer zeker had dan geen hunner de fout begaan. Maar vóór 20 Maart luidde de geheime order: »Ook daar stemme men niet op den liberaal", want toen moest Heldt nog tegen gewerkt worden. Nu Domela Nieuwenhuis gekozen is krijgen de trouwe volgelingen van dr. Kuyper de bood schap thuis dat zij zeen fout" hebben begaan. Intusschen kan nu later kalm weg er op gewezen worden, dat De Standaard reeds in 1888 schreef, dat het stemmen op Nieuwenhuis »een fout" zou zijn. Da nieuwste curiositeit op het gebied der Schoter- landsche verkiezing is het volgen le Onder de advertentie van het centraal-comité der anti revolutionaire kiesvereenigingen, waarin de verkiezing van den heer Domela Nieuwenhuis in Schoterland wordt gedesavoueerd en onthouding aan bevolen, komt ook voor de naam van den heer Diemre, Christ geref. redacteur van het Noorden. Nog even te voreD had echter genoemde heer in zijn blad ge schreven zin Schoterland zullen de anti-revolutionairen de partij kiezen van den radicaal, evenzoo in Winschoten. Wij voor ons zouden in dat geval hetzelfde doen. In de gegeven omstandigheden zouden wij in geen geval een liberaal kiezen". Voor Dom. Nieuwenhuis behoorde alles gedaan" te worden. Gisteren kwamen in het koffiehuis zde Prins van OraDje" alhier verschillende bestuursleden en ook enkele gewone leden van de liberale kiesver eenigingen in het hoofdkiesdistrict Hontenisse samen om van gedachten te wisselen over de taak, die voor die vereenigiDgen voorloopig is weggelegd. Ia deze vergadering was o. a. ook tegenwoordig dhr. Jules Vogelvanger uit Holst, die er prijs op stelde kennis te maken met zijne politieke geestverwanten aan deze zijde van de Schelde en wilde trachten ook aan de overzijde de liberalen tot het oprichten «ener kiesvereeniging te overreden. De heer J. Welleman, burgemeester van Hoedekens- kerke, leidde de vergadering en sprak allereerst een woord van hartelijken dank tot den heer Jules Vogel vanger, omdat deze zich in het belang der partij had laten vinden voor eene candidatuur, hoewel het niet onbekend was, dat de kans van slagen uiterst gering zou zijn. Toch was het stemmenaantal, dat de liberale candidaat had verkregen, wellicht grooter geweest, wanneer deze candidatuur beter had kunnen worden voorbereid. Het is een vereischte, dat de candidaat bij de kiezers bekend zij en dit was met den heer Vogelvanger niet het geval. Doch voor die kennismaking had de tijd ontbroken en het geheele vorkiezingswerk was daardoor van liberale zijde met eenige overhaasting Mag derhalve met grond verwacht worden, dat een volgende maal bij betere organisatie de liberale partij krachtiger zal kunnen optreden, nog om een andere reden dient zij den moed niet te laten zakken. Immers, het is bij de herstemming gebleken, welk een gewicht de liberalen in de weegschaal kunnen leggen, ja, dat zij het, bij de bijna gelijke getalsterkte der anti revolutionaire en katholieke partijen, feitelijk in hun macht hebben te beslissen, welke dier beide partijen de overwinning zal behalen. Ditmaal was de onthou ding volkomen gewettigd. Of bij eene volgende her stemming dezelfde gedragslijn zal moeten worden ge volgd, is een vraag, die nu natuurlijk niet behoeft te worden beantwoord, omdat men niet weet tusschen welke candidaten dan zal moeten gekozen worden. Maar juist bij de keuze harer afgevaardigden zullen de beide anti-liberale partijen voortaan te rekenen hebben met de overtuiging, dat, bij herstemming, alleen voor een hoogst gematigd candidaat misschien op de hulp der liberalen zou kunnen worden gehoopt. Moet alzoo de liberale partij in het district Honte nisse wel degelijk goed georganiseerd worden, zij moet ook in tijden, dat er geen verkiezingen zijn, niet wer keloos blijven. Spr. had zich daarom veroorloofd zijne denkbeelden omtrent den werkkring, die voor de libe ralen in de eerstvolgende jaren is weggelegd, samen te vatten in het volgende pregram De liberale krachten in het hoofdkiesdistrict moeten worden gecentraliseerd en daartoe is het noodig, zoo veel mogelijk in iedere gemeente eene liberale kiesver eeniging opterichten, welke vereenigirg*n voortdurend met elkander verband houden. Deze kiesvereenigingen zullen zich ten doel stellen a. Het bespreken en stellen van candidaten voor het lidmaatschap der 2e Kamer, van de Prov. Staten en den Gemeenteraad b. De bespreking van zaken, die betrekking heb ben op het bestuur van Staat, provincie en gemeente; c. Het ter lezing geven van en bet houden van besprekingen over belangrijke artikelen in de blalen van de tegenpartij, zooals de Standaard) de Tijd en Recht voor Allen; d. het ter lezing geven van en het houden van besprekingen over gewichtige brochures door kundige personen van verschillende politieke richting in het licht gegeven. e. Den minder ontwikkelde op onpartijdige wijze voorlichten omtrent alles wat hg wenscht te weten of dient te weten. f. Het in zijn eigen kring bevorderen van ontwik keling, beschaving, vaderlandsliefde, rechtvaardigheids- en vrijheidszin en vooral van eerbied voor het gezag en de wet. Cher dit program, dat met groote iistemming. na eene korte toelichting van den voorsteller, werd begroet, lalden ampele discussiën plaats, vooral wat betreft de wijze van uitvoering. Ten slotte sprak de heer Vogelvanger nog zijn dank uit voor het vertrouwen, dat de liberalen hadden ge toond in hem te stellen en hij legde de verklaring af, dat geen eerzucht, maar uitsluitend het belang der liberale partij him had doen besluiten eene candida tuur te aanvaarden. Omtrent den stand der ministeriëele crisis verneemt msn, dat het tegenwoordig kabinet onveranderd in samenstelling de bijeenkomst van de nieuwe kamers zal afwachten. Hare zitting zal, namens Z. M door eene koninklijke commissie geopend wordeD, en nalat de Kamers zich zullen hebben geconstitueerd, zal, ter voorbereiding van de verdere werkzaamheden, van z-df eene rustpoos intreden. Daarna zal waarschijn lijk de ministeriëele crisis eigenlijk intreden, en ver wacht men de opdracht tot eene kabinetsformatie aan de rechterzijde. Een ander bericht meldt echter dat de heer mr. M. baron Mackay door Z. M. belast is met het samen stellen van een nieuw ministerie. Volgens het Dagblad moet d-ze reeds voor een groot deel in de vervulling ziiner taak zijn geslaagd. Het Vaderland zegt heden omtrent de ministeri- eele crisis: >Zijn wij goed ingelicht, dan heeft de heer Mackay de opdracht nog niet definitief aanvaard, maar uitstel gevraagd met het oog op noodzakelijk overleg met zijn politieke vrienden. Men verwacht, dat de heer Mackay, die in de laatste dagen meer malen met dr. Schaepman heeft geconfereerd, ditmaal wel gereed zal komen." In eene Zaterdagavond gehouden vergadering van de kiesvereeniging Burgerplicht" te Breda is tot candidaat voor de Tweede Kamer geproclameerd de heer Van Cooth, oud-griffier der Staten van Noord- Brabant. De secretaris der kiesvereeniging »Breda's Welzijn" verklaart, dat hij van eene candidatuur van den heer J. F. De B o o ij niets afweet. Ia plaats van dr. Schaepman is door de Katholieke Kiesvereeniging candidaat gesteld baron M i c h i e 1 s van Verduynen, te 's-Hage. Voor de a. s. verkiezing te Ommen is van lib. zijde daar candidaat gesteld jhr. G. J. Van der W ij c k, rijks-ontvanger te Ommen, en van anti-revo lutionaire zijde de heer J. Van Alphen te Hengelo, oud-lid der Tweede Kamer. Middelburg. Maandag is door de bestuursleden der liberale kiesvereenigingen van het voormalig hoofdkies- district Middelburg aan den heer J P. I. Buteui alhier ten zijnen huize plechtig uitgereikt eene zilve ren medaille met daarop gegraveerde toepasselijke inscriptie, als bewijs van erkentelijkheid voor zijne aanvaarding der kandidatuur voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in de jaren 1886 en 1887. Diep getroffen werd dit aandenken door den heer Buteux aanvaard. 's-Gravenhage. In den afgeloopen nacht is alhier overleden mr. G. M. Van der Linden, landsad vocaat en gedurende de laatste veertig jaren lid der 2e Kamer. Zondag is aan den Anna Frisopolder eene oeverafschuiving ontstaan lang ongeveer 150 M., waarbij de steenglooiing over bijna die geheele lengte is meegevallen. Gevaar voor den polder bestaat echter niet, omdat er een inlaag achter den zeedijk ligt. Aan B. Van Drie), hoofd eener o. 1. s. te Seroos- kerke (Schouwen) is 600, en aan A. J. Wiessner, bode ter prov. griffie van Zeeland, 188 pensioen verleend. De gemeentegasfabriek te Middel burg maakte in 1887 bij een gasprijs van 8% c. per M3. een zuivere winst van/20 285 tegen/21.158 in 1886. In de te Middelburg gehouden algemeens ver gadering van de stoomtram Breskens Mal de g h e m is hst dividend bepaald op vijf percent. Da heir G. J. Gerritsen werd herkozen als commis saris, terwijl als zoodanig werd gekozen dhr. J. Schotel, ingenieur te Rotterdam. De St.-Ct. (no. 79) bevat de statuten der werk liedenvereniging »De Schelde", te Vlissingen. De Nederlandsche Pensioen-ver een i g i n g voor werklieden zal hare algemeene ver gadering houden te Amsterdam, op Dinsdag 12 Juni. Ia deze vergadering zullen beban leid worden enkele voorstellen tot wijziging van het reglement voor het Werkliedenfonds. Op den 1 April jl. was het 70 jiren geleden, dat onder hoog patronaat van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden door den generaal J. Van den Bosch de Maatschappijvan Weldadigheid werd gesticht, met het edele doel het pauperisme te bestrij den, hetwelk in die dagen zulk een onrustbarenden omvang gekregen had. Dj N. Rott. Ct. van Zaterdag wijdde onder het opschrift »Een Zeventigjarige" een zeer belangrijk opstel aan de levens-, voor een groot deel ook lijdens geschiedenis dezer maatschappij, waarin zij het goede opsomt door haar gesticht, en duidelijk doet uitkomen, waarom deze mij., die een philantropische stichting is, zoozeer den steun van het Nederlandsche volk behoeft. De Maatschappij was in 1859, daar zij bijua geen bedrijfskapitaal had, genoodzaakt eene hypotheek te sluiten op hare gaonden bij de Rotterdamsche Hypo theekbank, aan welke zij thans jaarlijks moet betalen ruim 6000 ter voldoening van intrest en aflossing van kapitaal. »Met de uiterste krachtinspanning kan de Maatschappij haar werk, dat tot zegen van zoo- velen strekt, voortzetten. Is eenmaal de dag daar, waarop de annuïteit aan die Bank zal zijn afgelost, dan zal wellicht, er bestaat veel waarschijnlijkheid voor, het ideaal zijn bereikt, dat generaal Van den Bosch voor oogen had toen hij in 1818 de M. v. W. in het leven riep. Het is zeer te hopen zegt de N. R. Ct. dat tot dien tijd de Nederlandsche philanthroop zich niet onttrekke. En toch, helaas! het ledental vermindert. Waarschijnlijk oefent de malaise ook hierop invloed uit, ofschoon 2,60 waarlijk geen hooge bij drage is". De redactie uit den wensch, dat haar opstel bij vernieuwing de aandacht hebbe gevestigd op deze echt Nederlandsche stichting, welke zooveel goeds tot stand bracht en thans nog zoo nuttig werkzaam is voor velen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Heinkenszand. Bij de Chr. Geref. gemeente alhier is een tweetal opgemaakt bestaande uit de heeren ds. De Koning van Uithoorn en ds. C. Steketee van Veere. Aangenomen het beroep naar Zuid-Beierland door ds. J. B. T. Hugenholtz, te Kattendijke. Bedankt voor het beroep naar Scherpenisse en Westkerke en naar Everdingen door ds. W. E. Noordink, te Oene. Bedankt voor het beroep naar Tienhoven (cl. Amersfoort) door ds. P. J. van Melle, te Minnertsga. Ds. Chr. L. Laan is Zondag voormiddag tot predikant der Ned. Hervormde gemeente te Rotterdam bevestigd door ds. II. Malcomesius, die tot tekst bad Jesaia 51 vs. 16, en heeft des avonds eene intreerede gehoudm over I Joh. 1 vs. 2. (JY. R. Ct Vrijdagavond werd voor het eerst dienst gedaan in da (doleerende) Noorderkerk te Middelburg. Ds. P. J. W. Klaarhamer sprak voor een zeer talrijk gehoor naar aanleidig van Lucas 23 vs. 46 en Joh. 19 vs. 31—37. (M. Ct.) Voor de meer dan 350 vacante predikantsplaatsen bij de Ned. Herv. kerk zijn thans nog slechts 3 can didaten beroepbaar, en wel de heeren J, C. Ruijs te Amsterdam, H. Pos te Utrecht en dr. H. M. Van Nes te Driebergen. Het Zuider-zendingsfeest zal dit jaar niet te Goes, zooals het plan was, maar wederom in Noord-Brabant, niet ver van het vroegere terrein verwijderd, op Woens dag 11 Juli gehouden worden. (Sf.) Beroepen tot evangelist bij de Ned. Geref. ge meente (doleerende) te Ter Neuzen de heer H. Werner te Middelburg. Ierseke. Reeds vóór een paar jaren begon men zich hier in te spaBnen om ten orgel te bekomen voor het Ned. Ilerv. kerkgebouw. De groote kosten aan een geschikt nienw instrument verbonden zagen even wel die pogingen schipbreuk lijden. Een voor /1500 te Alkmaar te koop aangeboden orgel deed opnieuw de aandacht op deze zaak vestigen, en nadat na on derzoek dit orgel voldoende was geoordeeld, besloot Vrijdagavond de kerkvoogdij tot den aankoop over te gaaD. Daar bij den bouw van den nieuwen toren tegen de kerk op deze gebeurlijkheid is gerekend, kan binnen een week of acht het instrument geplaatst en tot ingebruikneming gereed zijn. De onlangs door den heer Nonhebei opgerichte koraalzangvereeniging Excelsior" voor gemengd koor, welke zich ten doel stelt het kerkgezang te verbeteren en door hare uitvoeringen tijdens de godsdienstoefe ningen deze op te luistereD, deed zich Zondagmorgen na de leerrede voor het eerst in het openbaar hooren. Zij zong twee verzen van Gez. 1 en van Ps. 116 en een vers van Ps. 89, volgens de toonzetting van Worp, telkens afgewisseld door het zingen van een vers derzelfde kerkliederen door de gemeente. Zulk een uitvoering in eene Ned. Herv. kerk is zeker eene zeldzaamheid en maakte daardoor, maar veel meer nog door hare statige accoorden te midden der plechtige stilte, een diepen indruk. De vereeniging en haar directeur verdienen een woord van lof voor de snelle vorderingen in zoo korten tijd en doen de beste verwachtingen koesteren voor de bereiking van hun doel, waartoe het eerlang be schikbare orgel zeker mede zal bijdragen. Door ruim 40 leden der Ned. Herv. gemeente te Arnemuiden, onder wie eenige kerkvoogden en kerkeraadsleden, is aan den kerkeraad het verzoek gericht, om met hen de gehoorzaamheid aan de Synode op te zeggen. Naar men verneemt heeft de kerkeraad dit verzoek echter gewezen van de hand. (Af. Ct.) Kortgene. Zaterdag 31 Maart kwamm de onder wijzers van Noord-Beveland weer bijeen voor hunne eerste gewone vergadering in dit jaar. Uit een mede- deeling van den Voorzitter bleek, dat door verschillende omstandigheden dit jaar eene samenkomst der onder wijzers van het arrond. Zieriksee met die van het arrond. Tolen (waartoe ook Noord Beveland behoort) te Stavenisse zeker niet zal plaats hebben. Na rekening en verantwoording van den penning meester over het jaar 1887 besprak de heer G. J. Barentsen van KolijnsplaatHet rekenonderwijs van vroeger en nu. Na een overzicht gege /en te hebben van het geheel hoofdelijk onderwijs in het rekenen in de vorige eeuwen en in het begin van deze, wat ons land betreft, ging hij de wijze na, waarop z. i. bij het vroeg verlaten der school en het groote schoolverzuim van vele leer lingen ten platten lande dit thans het best gegeven kan worden, Het rekenonderwijs zij, waar het mogelijk is, aanschouwelijk. Liefst gebruike men eenvoudige hulpmiddelen als het telraam, knikkers, griffels enz. Verder leere men h-t cijferen werktuigelijk, wat de

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1