1888. N°. 40. Zaterdag 31 Maart. 75sle jaargang. De Directie en hel Kader der Brandweer De AANBESTEDING De Secretarie der gemeente Hoofdagent van polilie-tilulair, De naaste toekomst. GOESCHË De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Yrijdagavond, uitgezonderd ep feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75, Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. Da prijs der gewone advertentiën is vaa 15 regels 59 cent, elke regel meer 10 cext* Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjje slechte tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten ea de daarop betrekking hebbeado dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,- berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 at* Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cont per regel. Uithoofde van het Paaschfeest zal a. s. Maandag geen nummer van dit biad verschijnen. bestaan thans nit de navolgende functionarissen Generale Brandmeester s. Mr. J. L. H. Liebert. J. H. HanDink. Brandmeesters. W. De Beste. M. D. Dekker. H. D. Ramondt. j J. Snoep. Onder-brandmeesters. J D Ramondt. j J Linse. S. De Meulemeester. J J. W. Van de Weert Az. Tellers. J W Van de Weert WJz. A. Feij. M. Labeur P Van der Meulen. C P. Quadekker. 1. G. 1 Kakebeeke. J C De Beste Wz D. Th. Van de Vijver. Boden. J. Van der Does. 1 A M Sampon. Goes, 28 Maart 1888 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. L. Meijler. G. J. Kooman 8. Van der Peijl. J. F. De Jonge. J. A. Stokman*. M. Bartelse. A. Foudraine. A. Lindhout. W. Thewes J. De Jonge Az. E. Van den Bosch. A. Hufkens. J. M. Leenpoel. C Knieriem. DER SCHOONMAAKWERKEN van de openbare ee- bouwen en scholen zal plaats hebben op Zaterdag den 7 April 1888, des namiddags te 1 ure, ten Raadhuize. Bestek en voorwaarden liggen van heden af ter Secretarie ter inzage voor belanghebbenden, op eiken werkdag van morgens 9 tot 's namiddags 2 uren. Goes, den 29 Maart 888. Burgemeester en Wethouders van Goes, J, G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. zal op MAANDAG DEN 2 APRIL, uithoofde van den 2den Paaschdag, gesloten zijn. Tot het doen van aangiften voor den Burgerlijken Stand zal gelegenheid gegeven worden des voormiddags van 11 tot 19 uren Goes, den 29 Maart 1888- Burgemeeeter en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN De agent van politie le klasse MARCUS SLIMMENS Is, met ingang van den le April aanstaande, benoemd tot zulks als blijk van waardeeriug voor de wijze, waarop hij zijnen dienst verricht en tot aanmoediging van den ijver, waarmede hij zich toelegt op het verkrijgen ook van de bij de politie vereischte administratieve kun digheden. Goes, den 30 Maart 1888 De Burgemeester. Hoofd van politie der gemeente Goes, J G. DE WITT HAMER Met het sluiten van de gewone vergadering d*r Staten-Ganeraal is Dinsdag de laatste band, dia ons nog bond aan de Grondwet van 1848, geslaakt en thans is het aan de regeering en aan de nieuwe Ka mers om da nieuwe Grondwet uittevoeren door het maken van de wetten, die daarvan het uitvloeisel moeten zijn. Welke die nieuwe Kamers zijn weten wij reeds, al moeten nog ia een viertal districten verkie zingen plaatshebben maar wat wij nog niet woten iswelke regeering met baar de taak van het staats bestuur zal aanvaarden, ra. a. w. welke mannen de Koning tot zijne Ministers zal verkiezen. De Minister Heemskerk en zijne ambtgenooten heb ben hun ontslag gevraagd en dit is volkomen te bil lijken. De taak van den heer Heemskerk is met het teneinde brengen van de Grondwetsherziening afgedaan en hoe dankbaar Nederland hem er ook voor moet zijn, dat hij die moeieliike taak voor zijne rekening wilde nemen, deze kundigste onzer hedendaagsche gftaatslieden is niet de man aan wiens handen in de gegeven omstandigheden de arbeid van den gewonen Wetgever mag worden toevertrouwd. De beginselen van onzen premier zijn noch die van de linker- noch die van de rechterzijde. Dit schaadde weinig aan «en werk als de Grondwetsherziening, om dat de Grondwet allerminst een partij wet raag zijn en zij slechts algemeene regelen voor het staatsbestuur aangeeft. Daarbij kon hij voortdurend «en willig oor aan alle partijen leenen en met meesterschap heeft dhr. Heemskerk de vaak moeielijke klippen weten te ontzeilen. Maar nu de Grondwetgever terugtreedt om zijne plaats in te ruimen voor den gewonen wetgever, nu is er voor den heer Heemskerk niet langer plaats achter de groene tafel. Nu het tot stand komen der Grondwetsherziening een schoon besluit vormt van zijn eervolle loopbaan als staatsman, nu hij zich verheugen mag in de waardeering van alle partijen, zou hij zijn roem overleven door in de gegeven omstandigheden de wrijfpaal te worden van linker- en rechterzijde, die hij geen van beiden zal kunnen voldoen. Of zou het waar zijn, wat dezer dagm beweerd werd, dat de ontslag aanvrage van het ministerie slechts in zooverre ernstig gemeend was, dat toch de heer Heemskerk bereid zou gevonden worden zich met de vorming van een ka binet, samengesteld uit de rechterzijde, te belasten? Dit zou inderdaad slachts schade kunnen doen aan den naam, dien dhr. Heemskerk door zijn politieke loop baan heeft verworven, want hij zou daardoor moeten breken met zijn verleden en zich moeten scharen aan eene zijde, waartoe hij nimmer heeft behoord. Wel behoorde hij indertijd tot de conservatieve partij, maar met de verbonden katholieken en anti-revolutionairen toonde hij zich slechts zelden homogeen en wel aller minst op het punt, waar die beiden elkander ontmoeten het onderwijs. Er zal dus wel een ander ministerie moeteu worden samengesteld en het lijdt geen twijfel, of de Koning zal daarmede een lid der rechterzijde belasten, 't Is waar, de Koning benoemt en ontslaat deze staatslieden snaar welgevallen", maar steeds toonde Willem III zooveel eerbied te hebben voor den wil zijns volks, dat hij zijne ministers koos naar de meerderheid der vertegenwoordiging. Aan dien regel bleef hij steeds getrouw, vaak tegen zijne persoonlijke wenschen in en kwamen er te dien opzichte al een enkele maal af wijkingen voor, dan was dit, omdat de meerderheid de taak niet durfde aanvaarden. Zal zij dit nu durven? Uit de bladen der antirevo lutionaire en vooral der katholieke partij zou men moeten afleiden, dat de rechterzijde er alles behalve tak op is de regeering te aanvaarden. Toch zal zij moeten. Fei telijk beeft zij thans in de Tweede Kamer de meerder heid en al is die niet groot, zij is toch van dien aard, dat alleen aan hare partij de regeering kan worden aangeboden. De liberalen zijn, dank zij de heeren Schaepman en Kuyper, thans in de minderheid en hoe sterk ook nog vertegenwoordigd, kunnen zij in geen geval op genoegzamen steun in de 2e Kamer rekenen. De heeren der rechterzijde zullen dus, blijft het ministerie bij zijn aanvrage om ontslag, wel moeten uit den hoek komen. Bij de groote verdeeldheid, die er echter aan de rechterzijde heerscht en bij de sterke minderheid van liberalen, die daartegenover staat, is er niet veel kans, dat een dusdanig ministerie zoo krachtig zal kunnen optreden als noodig is en het gevolg zal zijn, dat Ne derland, althans in de naaste toekomst, aan dezelfde vreedzame regeeringloosheid zal ten prooi blijven, waarvan het in de laatste jaren zoo ruimschoots de wrange vruchten heeft geplukt. GOES, 30 Maart 1888. Gisteren had in het gebouw van de Ambachts school alhier de gewone jaarlijksche uitreiking plaats van de getuigschriften aan de leerlingen, die de school gingen verlaten. Aangezien de voorzitter, de heer Ochtman, verhinderd was tegenwoordig te zijn, wees de heer Z. D. Vaa der Bilt La Motthe in een harte lijke toespraak deze leerlingen er op, dat het diploma der Ambachtsschool geen bewijs van volmaaktheid, maar slechts een van behoorlijk volbrachte studie was om hun intrede in de maatschappij gemakkelijker te maken en hij drukte dan ook den wensch uit, dat in tijden van druk en tegenspoed dit diploma hun eene aansporing moge zijn om te volharden in den strijd des levens en voortdurend het pad van deugd en recht schapenheid te bewandelen. Ten slotte bracht hij dank aan da onderwijzers voor hunne toewijding aan de in richting en uitte hij de beste wenschen voor den bloei der school. Ditmial kwamen vier leerlingen in aanmerking voor het diploma en wel de leerlingenW. J. Van de Linde, L C. Van de Linde, G. M. Nagelkerke en J. H. Hoog«8teger. Na den heer La Motthe voerde nog het woord dhr. V. d. Linde van Kortgene, die als vader van twee der gediplomeerden in welsprekende bewoordingen zijn dank uitsprak voor de degelijke opleiding, die zijne zonen op de Ambachtsschool en eok op de Burger- Avondschool hadden genoten. Hij herdacht daarbij zoowel de bestuurders en de leden der vereeniging als het onderwijzend personeel van beide inrichtingen en hij hoopte, dat ook in de toekomst beide inrichtingen i vele geide vruchten zouden afwerpen. Als gewoonlijk ontvingen de vertrekkende leerlingen ook nog eenige gereedschappen als aandenken, die op de inrichting zelf waren vervaardigd, terwijl tal van teekeningen en voorwerpen, uit hout en metaal ver vaardigd, aanwezig waren als bewijzen van de degelijke opleiding die de leerlingen op de Ambachtsschool ont vangen. In de N. Rott. Ct. plaatst N. N. te Schiedam een ingezonden stuk, betreffende eene kiesvergadering te Overschie, waaraan wij bet volgende ontleenen Bij het inbrengen van eene reeks van beschuldi gingen door den heer Fabius tegen de liberalen, werd door den spreker o. a. beweerd »dat de sociaal-demo cratie haar bestaan te danken heeft aan het liberalisme." Dr. Zaaijer kwam daartegen op, wees op de candida- tuur van Mansholt en op het verbond tusscben de sociaal-democraten en anti-revolutionairen in Schoter- land, en las, ten bewijze daarvan, voor de bekende aanbeveling der anti-revolutioDairen in de Heeren- veensche Courant en het niet minder bekend geheim schrijven aan de anti-revolutionaire kiesvereenigingen in het hoofd kiesdistrict Schoterland, onderteekend door dr. Kuyper, Fabius e. c. De heer Fabius daarop repliceerende, verdedigde de handelingen der antirevolutionairen in het Noorden en zeide o. a. zdat zijne partij evenmin medeging met de politieke beginselen der katholieken als met die der sociaal-democraten, doch dat zij bij eene herstemming, den candidaat steunde der partij, die met hare be ginselen het dichtst grensde bij de hare, en dat daar om de anti-revolutionairen in Schoterland zich hadden voorgenomen, hunne stem uit te brengen op Domela Nieuwenhuis. Ergo, de heer Fabius heeft te Overschie publiek verklaarddat de anti-revolutionairen in Schoterland zouden stemmen op den heer Domela Nieutoenhuis. »Men ontroert zegt de Pro test antsche Noord- Brabanterhet orgaan vaa den heer De Savornin Loh- man, als we ons niet bedriegen men ontroert bij de gedachte, dat Domela Nieuwenhuis voor Z. M. zal moeten staan om den eed af te leggen, wanneer men zich herinnert, dat hij wegens hoon van onzen geliefden Vorst pas eenige maanden geleden uit de gevangenis is omt&lagen." Was men maar acht dagen vroeger ontroerd," dat zou vrij wat beter geweest zijn(H. 2V.) Te Sneek is tot lid der Tweede Kamer gekozen mr. W. G. baron BRANDTSEN VAN DE ZIJP (a.) met 2047 van de 3306 geldige stemmen. Mr. Van Weideren baron Rengers (I.) bekwam 1245 stemmen. Evenals in het district Steenwijk zullen op 10 April a, s. ook nieuwe Kamerverkiezingen plaatshebben in de districten Druten en Breda, tengevolge van het zitting nemen der heeren Reekers en Schaepman, resp. voor Haarlemmermeer en Wijk bij Duurstede. Tot c.indidaat voor de Tweede Kamer is van anti-revolutionaire zijde in het kiesdistrict Steenwijk gesteld de heer jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland. Van liberale zijde wordt weder mr. W. H. De Beaufort genoemd. De heer J. F. D e B o o y is door de ultramon- taansche kiesvereeniging Breda's welzijn" candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Mr. C. J. S i c k e s z heeft ontslag genomen als voorzitter der Gddersch-Overijsolsche Maatschappij van Landbouw. Dit wordt door hem in een brief, in de Arnh. Ct. tot den onder-voorzitter dier Maatschappij gericht, gemotiveerd wegens zijn niet-herkiezing tot lid der Eerste Kamer door d« Staten van Gelderland. De heer Sickest meent dat dit votum der Staten de beteekenis heeft, dat men hem, niet om zijn politieke overtuiging, maar om zijn persoon, onwaardig keurt om langer namens Gelderland in de Eerste Kamer zitting te nemen. Daarom neemt hij, hoewel tot zijn leedwezen, afscheid van eene Maatschappij, waarmede Provinciale Staten in zoo nauwe betrekking staan. Bij min. aanschr. is de 1ste luit. P. Glerum van de hoofdcursus-compagnie te Kampen, met ingang van 1 October a. s., eervol ontheven van de functiën van leeraar bij den hoofdcursus en tevens in zijn rang overgeplaatst bij het instructie-bataljon teneinde zijne bestemming naar Indië te volgen. Krainlngcn. Gisteren overleed alhier onze gemeente geneesheer de heer J. C. Uhlenbroek, officier van gezondheid, op non-actieviteit, bij het Ned.-In- dische leger. Hoewel korten tijd in deze gemeente woonachtig, wist de hear Uhlenbroek zich algemeen geacht en bemind te maken, zoodat zijn afsterven met droefheid vernomen werd. Volgens de ter inzage liggende begrooting van het calamiteuze waterschap Elle- woudsdijk-Borssele voor het dienstjaar 1888/89 bestaan de inkomsten in dijkgeschot ad 58623.93 bijdragen van aangrenzende polders ad f 6157.61 inkomsten van bezittingen ad 426 en andere in komsten ad 800, samen 66007.54. Als uitgaven zijn geraamdkosten van beheer 5648 kosten der zeewering en oever verdediging 25886.55 en verschillende uitgaven 5745.47% waaronder 5002.27% voor renten. De bevolking der provineie Zeeland bedroeg op 1 Jan. 1888 99,197 m., 101,405 vr., totaal 200,602. Z. M. de Koning heeft de koninklijke zilveren medaille toegekend aan de heeren A. K. Zweede, fregat Burgemeester Schorer", readers W. L. Van Leeuwen Sc Van Ruijven te Middelburg. Te Ojst- en West-Souburg is een liberale kies vereeniging opgericht onderden naam Vooruitgang". Tot bestuursleden werden gekozen de heeren S. De Pagter, president, I. Hubregtse, vice-president en A. Suormondsecretaris-penningmeester. Bij Z. M. besluit zijn herbeno md tot kanton- rechter-plaatsvervangerin het kanton Neuzen, J. A. Van Boven; in het kanton Zierikzee, mr. A. J. F. Fokker. Aan den polder Oud-Kemptnsch hofstede (Tolen), moet eene niet onbelangrijke oeverafschniving zijn ont staan. Tusschen de peilraaien 14c en 15 is de oever over 110 M. lengte en ter breedte van 30 a 40 M. steil weggevallenin dien val werd medegesleept een gedeelte van het in 1886 geplaatste zinkstnk en ook van het daaraan grenzende strandhoofd. Voor den zee dijk bestaat er vooralsnog geen gevaar. Te dier plaatse kwam de laatste maal een val voor in November 1885. Het rijzen8cherm van een vischstal is mede daarbij voor een gedeelte in de diepte verdwenen. (Jtf. Ct.) De 102de algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal op Woensdag 23 Mei, des morgens tien uur, ge opend worden in het gebouw iStroueken" te Amster dam. Da heer A. C. Wertheim, door het hoofdbestuur uit zijn midden tot voorzitter benoemd, zal de werk zaamheden leiden. Eene collecte, gehouden bij de jaarvergadering der Martha-Vereeniging te Rotterdam, ten voordeele van de Weesinrichting te Neerbosch, heeft 1007,07 opgebracht. Van wege het departement van oorlog is een onderzoek aanhangig naar de militaire corres pondenten van dagbladen. Men brengt dit vooral in verband met de berichten die de pers onlangs mededeelde, aangaandelo. de bekende zaak van het militair hospitaal te 's Hage, waarover de Minister van Oorlog eene interpellatie in de Tweede Kamer te verduren had2o. de overplaat sing van efficieren bij het regiment grenadiers en jagers, die door de dagbladen werd medegedeeld, voordat het desbetreffende besluit het departement had verlaten, hetgeen aanleiding gaf, dat deze overplaatsing bijna 3 weken in het onzekere bleef en reeds vrij algemeen werd tegengesproken; en 3o. de mededeeling van de promoties bij keuze, welke in den laatsten tijd bij den generalen staf en de intendance hebben plaats gehad. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Naar de M. Ct. verneemt, zou hoden avond de eerste dienst in de Noorderkerk te Middelburg (dolee- rende) gehouden worden. Naar wij vernemen, worden door aanzienlijke en invloedrijke ingezetenen pogingen gedaan tot stich ting te Amsterdam van een tweede studentenhuis, uitsluitend voor theologanten van de Deutichemsche school, die aan de gemeentelijke universiteit van Am sterdam studeeren. Het eerste studentenhuis, aan de Nieuwe Heerengracht, anderhalf jaar geleden ingericht en betrokkeD, moet reeds overvol zijn. Men hoopt daarom dat voor het tweede de gelden bijeengebracht zullen worden, ook wegens het groote gebrek aan predikanten in de Ned. Herv. kerk. {Hbl.) Benoemd tot onderwijzer 4e kl. bij het o. 1. onderwijs te Delft de heer J. P. Wet jen te Middelburg. Landbouw en Veeteelt. Als vraagpunt ter behandeling op de a. b. alge meene vergadering te Goes werd in de Woensdag van wege de afd. Oostburg t. b. van landb. en veeteelt ge houden vergadering gesteld: de bezwaren, verbonden aan het heffen der veerechten bij invoering van vee Belgische grenzen, welk punt de heer De Muijnck zal aan de inleiden. Rechtszaken, De zaak Tan den heer Willink Ketjen tal den I3n April a. s. in appèl ,oor het Gerechtshof U 's-Hage worden behandeld,

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1