1888. N°. 37. Zaterdag 24 Maart. 75ste jaargang. Het resultaat OOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekkiDg hebbende dankbetuigingen worden van i8 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 et. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. der gehouden verkiezingen voor de Kamer van honderd is, gelijk wij gisteravond nog op ons bulletin mede deelden, dat 93 leden definitief zijn gekozen en wel 45 liberalen, 23 antirevolutionairen, 23 katholieken, 1 conservatief en 1 sociaal-democraat of aangezien in latere berichten de heer De Ram toch weer meer onder de fractie-Schaapman gerangschikt wordt 44 liberalen, 24 kathol., 23 antirevol. enz. Bij de nieuwe vrije verkiezingen, die in 7 districten moeten plaatshebben, kunnen de liberalen slechts reke nen op één. Of in de andere 6 districten voor hen eenige winst te behalen valt is onzeker, zoodat naar alle waarschijnlijkheid de liberale partij haar ledental van de Kamer van 86 zal behouden hebben en dc 14 nieuwe zetels aan de andere partijen zullen ten deel vallen. Dientengevolge zal de liberale partij minderheid worden. Wij loopen de zaken niet vooruit, maar een minderheid van 46 of 47 aaneengesloten liberalen zal tegenover eene uit 4 verschillende bestanddeelen be staande meerderheid van 53 of 54 zeker een gewicht in de schaal leggen waarmee te rekenen valt, en in zoover is de uitslag ons niet tegengevallen. In onze provincie valt het verlies van Middelburg optateakenen. De groote ijver daar door de liberalen aan den dag gelegd mocht niet tot de overwinning leiden. Dat dhr. A. Smit is gevallen achten we een groot verlies voor onte provincie en het getiigt bij Walcheren's bevolking van weinig dankbaarheid voor wat de heer Smit in zijne verschillende betrekkingen tot bloei van VlissiDgen heeft verricht. Tegenover dit verlies staat evenwel, dat Breukelen, Beverwijk en Schiedam onze zijde kozen en daarbij is overtuigend gebleken, dat wel in alle districten de Katholieken trouw geholpjn hebben om den antirevolutionair te kiezen, maar dat omgekeerd de antirevolutionairen lang niet overal hebben willen medewerken om den katholiek te 6teunen. Zoo kwamen Lucasse, Glindnr- man, Okma en Van Velzen er in, doch bleven Jansen, Travaglino en Van Wijk er uit. Ook in de residentie hebben ten slotte de Katho lieken de nederlaag geleden. Wal gingen bij de can- didaatstelling de conservatieven en anti-revolutionairen broederlijk met hen hand aan hand, maar toen het op stemmen aankwam bleef de Katholiek in de minder heid en werden de conservatief en de anti-revolutionair gekozen. Zoo huldigt men de leus, die het Haagsche Dagblad dezer dagen zoo gaarne verkondigde: zSamen uit en samen thuis". Broederlijk zullen nu voor de residentie in de Kamer gaan de conservatieve graaf Schimmelpenninck, de liberaal mr. Greeve en de anti revol. Van Kempen maar de Katholiek blijft er voor Den Haag uit. Nu, dit moeten de bondgenooten maar onderling uitmaken, en het is slechts een bewijs te meer dat de rekening van dr. Kuyper voor de ver kiezing als zouden de Katholieken 36 zetels verkrijgen, weer een van die inpakkersen" is geweest, waaraan de Roomschen van die zijde gewend zijn. Het meest bedroevend is de uitslag in het district Schoterland, waar de socialist Domela Nieuwenhuis werd verkozen. Een sociaal-democraat, een republikein, iemand die den Koning heeft beleedigd, zal straks voor Zijne Majesteit verschijnen om in diens handen den eed of de belofte af te leggen als vertegenwoordiger van Neêrland's volk. En hoe is deze sociaal-democraat gekozen Wij henuneren, dat het antir. centraal-comité zeide in dezen geen advies te kunnen geven, maar vooral nadruk erop legde, dat de kiezers niet op dan liberaal moesten stemm n. Streden de anti-revolutionairen werkelijk voor Or<*nje, dan had moeten worden geadviseerd wel op den liberaal te stemmen of zich geheel te onthou den. Voorts heeft de antir. kiesvereeniging te Heeren- v«en, president dhr. Looijenga, den sociaal-democraat openlijk aanbevolen en hebban twee anti-revolutionai ren uit Knijpe een strooibiljet verspreid, waarin zij opkomen tegen het advies van mr. Huber om niet op den socialist te stemmen. Eerst ter elfder ure plaatste het centraal-comité zijne advertentie, onthouding aan bevelende, behalve in De Standaardin verschillende Hollandsche maar niet in de Friesche bladen! Gaan we nu, het bovenstaande in het oog houdende, het stemmencijfer na bij eerste stemming en bij her stemming uitgebracht. Op 6 Maart stemden 2435 kiezers. Hiervan ver kregen Heldt 1062, Dom-la Nieuwenhuis 769 en de anti revolutionair De Vries 567 stemmen. Op 20 Maart stemden 2203 kiezers, waarvan 1036 op Heldt en 1167 op Domela Nieuwenhuis. Er kwamen derhalve jl. Dinsdag 232 kiezers minder op dan 14 dagen te voren, Trekken we hiervan af de 26 stemmen, die Heldt in aantal verloor, dan willen we eens aannemen, dat de overblijvende 206 allen anti revolutionaire kiezers waren, die thuis bleven. Maar zelfs in dit gunstigste geval valt het niet te loochenen, dat nog 200 stemmen door anti-revo- iutioaairen op Domela zijn uitgebracht. Aan trouwere opkomst van Domeia's partijgenooten valt niet te denken. Die zijn ongetwijfeld de eerste maal allen op hun post geweest. Het is daarom onjuist van de Standaard thans op huichelenden toon te schrijven: ï>Of nog enkele anti-revolutionairen hem (D. Nhielpen is niet uittemaken. Een steun, die noemenswaard is, kreeg hij van onze zijde waarschijn lijk niet." Uit de cijfers blijkt genoegzaam het tegendeel. En nu zegge men niet, dat de Schoterlandsche ge schiedenis de eer der antirevolutionairen als partij niet raakt, dat de partij niet verantwoordelijk kan gesteld worden voor eene buitensporigheid in éen district begaan. Feit is, dat dr. Kuyper, die zijn volk kan laten doen wat hij wil, niet is opgetreden tegen Domela Nieuwenhuis maar wel en zeer krachtig tegen Heldt. Feit is, dat in de circulaire van 12 Maart Domela Nieuwenhuis niet, maar Heldt wel ontraden is. Feit is, dat wanneer Kuyper of het comité gewild hadden, dat de beleediger des Konings niet gekozen werd, dit dr. Kuyper slechts enkele woorden had ge kost, waarin hij zijn volk tegen een dergelijke den Koning kwetsende verkiezing had gewaarschuwd. Het zou ook nu gewillig gehoorzaamd hebben Feit is, dat zoo men van antirevol. zijde werkelijk om den wille van onzen grijzen vorst Domela Nieuwen huis had willen weren, in dit exceptioneel geval de last had moeten gegeven worden op Heldt te stem men. Deze kreeg nu nog 26 6temmen minder dan bij da le stemming, zoodat het vaststaat dat door geen enkel anti-revolutionair zelfs eene poging is gedaan om de verkiezing van Domela Nieuwenhuis ta ver hoeden. Feit is, dat da anti-revolutionairen de al of niet verkiezing van Domela Nieuwenhuis in hunne macht hadden en dat zij die verkiez ng niet belet hebben. En voor datgene wat door den hoofdleider of door het Centraal-Comité der partij in dezen is gedaao en nagelaten moet de gansche partij verantwoordelijk gesteld worden. Zoo niet dat de partij dit dan doe blijken, door openlijk hare afkeuring van het beleid in dezen aan den dag gelegd te kennen te geven en de verantwoor delijkheid op het hoofd der leiders terug te werpen. Gebeurt dit niet, dan hebben wij het recht te zeggen, dat de anti-revolutionaire partijdie beweert te strijden voor den Christus en voor Oranjetoen zij gesteld was voor de keuze tusschen een liberaal en Donn li Nieuwenhuis, de verkiezing van laatstgenoemde heeft vergemakkelijkt. Daarmede heeft zij duidelijker dan door iets and -rs getoond, dat het bij haar niet gaat: voor den Christus en voor Oranjemaar uitsluitend tegen den liberaal. En hiermede is hare eere gevallen en verbeurt zij het recht langer de schoone leus voor God en Oranje" te voeren. GOES, 24 Maart 1888. Heden zou in de residentie aankomen de luit.- generaal in Duitschen dienst Von Alvens'e^en, ver gezeld van een adjudant, die namens zijn Vorst aan Z. M. onzen Koning officiëele m-dedeeling komt doen van de troonsbestijging van Keizer Frederik I van Duitschland. De Staats-Courant bevat het vo'gende konink lijke besluit: Op de voordracht van den Raad van Ministers van 19 Maart 1868 no. 57, Kabinet; Gezien art. 103 der Grondwet Hebben goedgevonden en verstaan, te bepalen Art. 1. De tegenwoordige zitting van de Staten- Generaal zal worden gesloten op 27 Maart 1888, des namiddags te 3 uren. Art. 2. Onze Minister van staat, Minister van binnen- landsche zaken, wordt gemachtigd zich op het in art. 1 vermelde tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in eene vereenigde ver gadering der beide Kamers, de zitting in Onzen naam te sluiten. Onze Minister van binnenlandsche zaken is belast met de uitvoering van dit besluit, waarvan afschrift zal worden gezonden aan ieder der Voorzitters van de Kamers der Staten-Generaal, aan den Raad van Minis ters en aan de Algemeene Rekenkamer. Thans is de offidëeU mededeling van den heer A. baron Van Dedem outvangen, dat bij de be noeming tot lid der Tweede Kamer in het hoofdkies district Zwolle aanneemt en dus voor die in het kies district Ommen bedankt. De Minister heeft bepaaldlo. dat eene ver kiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten- Generaal in het kiesdistrict Ommen zal plaats hebben op Woensdag 4 April e. k., en 2o. dat herstemming, is die noodig, zal geschieden op Woensdag 18 April daaraanvolgende. Van anti-rev. zijde is in het hoofdkiesdistrict Sneek tot candidaat gekozen m r. W. G. baron Brantsen Van de Zijp te Schaarsbergon. De centrale anti-revolutionaire kiesvereeniging in het district Amersfoort heeft voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer den heer jE. baron Mackay candidaat gesteld. Zooals te verwachten was zal de heer Reekers voor Haarlemmermeer, de heer Schaapman voor Wijk bij Duurstede in de Tweede Kamer zitting nemen. In DruteD en Breda moeten dus nieuwe verkiezingen plaats hebben. Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer op 27 Maart is van liberale zijde te Rotterdam can didaat gesteld de heer G. H. II i n t z e n. Tot candidaat van de anti-revolutionaire kiesver eeniging Nederland en Oranje" te Rotterdam is weder gekozen de heer Voorhoeven. Men schrijft uit Friesland aan het Utr. Dagblad: De verkiezing van Domela Nieuwenhuis en Okma, vooral de wijze waarop zij verkregen werd, heeft aan de anti-revolutionaire partij in deze provincie een rede lijken knak toegebracht, waarvan zij zich niet licht herstellen zal, en die zich allengs bij volgende verkie zingen zal openbaren. Als uw stadgenoot de heer Godin Da Beaufort, hier had gewoond en getuige ware geweest van de manoeu vres, ten behoeve dier beide verkiezingen, door anti revolutionairen gedaan, dan zou hij stellig aan uw blad den voor vele vrijzinnigen zoo insinueerenden brief niet hebben geschreven. Het heeft hier vooral verontwaardiging gewekt, dat de advertentie van het centraal comité niet in onze locale bladen is geplaatst. De anti-revolutionairen mogen Friesland tij lelijk veroverd hebben, de ondervinding zal leeren, dat eene verovering, met middelen verkregen, zooals daartoe h er in het werk zijn gesteld, op de pirtij ontbindender zal werken dan eene eervolle nederlaag. Kapelle. Met het oog op den aanhoudenden win ter en de daaruit voortvloeiende nijpende armoede heeft zich deze week alhier een commissie uit de burgers gevormdteneinde giften bij de inge zetenen in te zamelen om zoo mogelijk een extra bedeeling aan alle armen te kunnen uitreiken. De pogingen door die commissie aangewend zijn met den besten uitslag bekroond. Er werd ontvangen aan g«ld, aardappelen, tarwe en erwten gezamenlijk voor een waarde van ruim 460, waarvan gisteren aan 43 gezinnen een bedeeling werd gehouden van totaal 483 tarwebrooden van 2 kilo elk, 43 kilo spek en aan elk gezin 5 liter erwten. De volgende week, en zoo noodig de daaropvolgende zal nog een gelijke be- deeling worden gehouden. Ook te Biezelinge werd gisteren eene vergadering gehouden, waarin de wenschehjkheid werd besproken, om middelen aan te wenden tot leniging van den kommervollen toestand, waarin sommige armen in dat dorp verkeeren. Eene commissie van 9 personen werd teioemd teneinde tot dat doel werkzaam te zijn. De Staatscourant van gisteren bevat de statuten der Oester-maatschappij »de Financier" te Breskens, ten doel hebbende de exploitatie van de per- ceelen 41 b en 81/t der Ierseke-oesterbank, door den mede-vennoot Pieter Voois van den Staat gepacht, welk huurrecht met de daarop aangebrachte oester putten, de aanwezige oesters en materialen aan de nieuwe maatschappij overgaan. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt zestien duizend gulden, verdeeld in zestien aandeelen ieder van 4000. Het voorlooji; bestuur bestaat uit de heerenA. I. Van Malle te Breskens, voorz A. De Bruijne te Cadzand, vice- voorz.W. De Smidt te Cadzand, secr.Jannis Cap- pon te Cadzand, penningm. en D. E. D-uninck te Heerde en Pieter Voois te Lrseke, commissarissen. Kolijnsplaat. Woensdagavond 21 Maart had alhier de laatste vergadering in dit seizoen van het N u t s- departement »Noord-Bevoland" plaats. De heer J. Sturm van Kats hield eene lezing over het spreekwoordpLinge mijlen leggen tusschen doen en zeggen". Met het meeste genoegen werd deze lezing aange hoord en de toehoorders naar de steden Zeggen" en »Doen", op mijlen afstands van elkaar gelegen, ge voerd. De tegenstelling tusschen de aZ^pg^naars" en de i> Doeners", doormengd met zinspelingen op de te genwoordige politieke partijen in ons vaderland, was frappant. Met de voordracht door verschillende personen van een vijftal stukken werd deze gezellige bijeenkomst ges'oten. Te Barneveld is op eenvoudige wijze het st< ffa- lijk overschot ter aarde besteld van een geacht inge zetene, den heer mr. J. Mauritsz Ganderhei den, oud-president van het gerechtshof te Suriname, oud-burgemeester van Zieriksee. De overledene, ridder der orde van den Nederl. Leeuw, was tot zijn dood voorzitter van het dep. Barneveld der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Naar wij vernemen, is aan den heer Conrad, inspecteur van 's Rijks waterstaat, de onderscheiding te beurt gevallen om te worden benoemd tot lid der internationale commissie voor het kanaal van Suez (Pad.) Dr. W. J. A r e n d s arts te Zaamslag, heeft voor de benoeming tot gemeente-geneesheer te Oude- Tonge bedankt. Bij koninklijk besluit ii met ingang van 1 April benoemdtot hoofdingenieur van den waterstaat der 4ste klasse dhr. A. J. Brevet, thans hoofdingenieur der 2de klasse. Da heer F. Domela Nieuwenhuis is Woensdagavond te 's-Hage in Walhalla" voor eene talrijke schare opgetreden met eene voordracht tot verdediging van pgelijk recht voor man en vrouw in staat en maatschappij". Bij zijne verschijning toegejuicht, overhandigde een lid der vrouwenvereniging, wier bïstuurderessen de bijeenkomst leidden, hem eenen bloemruiker aan een rood lint. Aangaande de indeeling van de militie van de lichting 4888 heeft de Minister van Oorlog o. a. be paald, dat de miliciens, die onderwijs in de g'nees- of heelkunde hebben genoten, hulpapotbekers en apo thekersbedienden bij een van de 8 gewone regimenten infanterie moeten worden ingelijfd en aan den com mandeerenden officier van het korps opgegeven ten einde te bekwamen tijde in aanmerking te kunnen worden gebracht voor eene plaatsing bij een der com pagnieën hospitaalsoldaten. De beambten bij den telegraafdienst, bij spoorwegen en bij stations, de instrumentmakers, stokers en ma chinisten worden zooveel mogelijk ingedeeld bij het korps genietroepen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Door den kerkeraad der Evangelisch Luthersche gemeente te Vlissingen is tot predikant beroepen de heer 11. R. Snijder, thans te Tiel. Toezegging van beroep is ontvangen naar Lange- zwaag door den heer H. W. Brandt, pred. bij de herv. gem. te Zierikzee. Bedankt voor het beroep naar Aagtekerke door ds. P. F. Van den Nieuwenhuizen, te 's-Gravenpolder. Bij de Rijksnormaallessen te Goes zijn bevorderd Van de le naar de 2e klasse: D. Remijn, D. Mool- hoijzen en J. Vreeke. Van de 2e naar de 3e klasse: N. Van der Hoef, J Arnoldi, W. H. Bakker, J. J. Looijé, J. Coomans en A. Boone. Van de 3e naar de 4e klasse: J. Joogepier, J. Kloosterman, M. Griep, P. Van der Linde, D. C. Rijstenbil, L Van Melle, F. D. Chamuleau, J. M. Ver- lare, M. Nijssen, M. Bakker, C. Kievit, N. H. Laban en C. T. Dieleman. Tot deskundigen bij de a. akte-examens voor onderwijzer en onderwijzeres in Zeeland zijn benoemd de heeren P. G. De Jager e* A. De Haas, hoofden van scholen, voor Ned taalW. M. Morren, leeraar aan de kweekschool en de burgeravondschool, voor geschiedenisA. Lysen, leeraar aan de kweekschool, voor zang, en de damus S. H. W. Klaar en A. J. Chivat voor handwerken, allen te Middelburgverder dr. L. W. T. Wigman, leeraar aan de H. B. school te Zieriksee, voor kennis der natuurD. Mooyen, hoo'd der school te Kloetinge, voor paedagogieL Heyboer en A. F. Kusse, hoofden van scholen te Scherpenisse en te Hutet, voor rekenen en vormleeren A. P Landsman, hoofd eener school te VlissingaD, voor aardrijkskunde. MCt.) Mej. A. C. Keulemans te Zieriksee verwierf eergisteren te 's-Gravenhage akte nuttige handwerken. - Bij beschikking vao den Minister van Binnenl. Zaken is met iügang van 1 Mei a.s., aan C. J. H. Dull, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als onder wijzer bij de leerschool verbonden aan de Rijkskweek school voor onderwijzers te Middelburg, en zijn benoemd tot onderwijzers bij die leerschool C. G. Cornelissen, thans te Geertruidenberg, en J. Pouwer, te Middelburg. Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden zijn o. a. veroordeeld: F. IC. 19j., te Ilans- weerd, wegens mishandeling tot 2 maanden gevange nisstraf A. F. S. 39 j., te Wemeldinge, wegens mis handeling tot 7 dagen gevangenisstraf; M. G. 20 jM te Goes, wegens mishandeling tot 1 maand gevange nisstraf: J. K. 47 j., te Ierseke, wegens mishandeling

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1