w 1888. N°. 35. Dinsdag 20 Maart. 75sle jaargang. Tot den Herijk der Malen en Gswiehten BA-KKBRIJ Tol Omroeper, levens Aanwijzer De Overgangsexamens De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN D1TMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van i5 regels 60 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. zal dit jaar in deze gemeente worden gevaceerd in de Waag. ouder het Stadhuis, 6Q wel voor de Ma'en en Gewichten, in de magazijnen en winkela ten verkoop voorhanden, den 4 April; Voor wijk A en B den 5, 6 en 7 April, C 9, 10, 11 12 g D #13 g E g 14 en 16 telkens van 's morgens 8 tot 12 en namiddags van 1 tot 4 uren Voorts wordt herinnerd: lo. dat de herijK van ten verkoop bestemde, in magazijnen en winkels voorhanden voorwerpen dan alleen zal geschieden, wanneer die stukken zich in goeden staat bevinden zooals voor nieuwe Maten en Gewichten betaamt en geschikt zijn om te worden geverifieerd 2o. dat alleen behoorlijk schoon en droog gemaakte maten en gewichten kunnen worden onderzocht en belanghebbenden bij de terugontvangst hunner voor werpen dienen toetezien of deze duidelijk de wettige meiken dragee, daar een beroep op verzuimen, die bij den herijk mochten zijn begaan, later niet zal ontslaan van rechtsvervolging; 3o. dat lengtematen, voorzien van merktee- kencn of aanwijzingen van onwettige oi afgeschafte nalen, moeten worden afgekenrd en ten allen tijde in beslag genomen kunnen worden; 4o. dat de onderdee en van het Gram (Milligram- ?e wichten) uithoofde der daartoe noodige fijne ba- ansen, uitsluitend aan het ijkkantoor te Middelburg kunnen worden geverifieerd (Min. beschikking van den 16 April 1872 no 193 6o dat na het eind'gen van den termijn van den henjk (1 October a. s.) het gebruik of voorhauden hebben van maten en gewichten, niet voorzien van de vereischte stempelmerken, verboden en strafbaar is, volgens art. 29 der wet van 7 April 1869 (St.bl. no. 67). Goes, den 17 Maart 188S. Burgemeester en Wethonders van Goes, J. G DE WiTT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Door C. VAN ZWEEDEN is vergunning verzocht tot oprichting van eene in het perceelLange Kerkstraat wijk G no. 34. Dit verzoek met de bijlagen ligt Ier secretarie ter visie, terwijl Zaterdag den 31 Maart 1888 des namiddags te éen uur in het raadhuis gelegenheid zal gegeven worden tot het kenbaar maken en toelichten van be zwaren tegen de inrichting. Goes, den 17 Maart 1888. Bnrgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER De Secretaris, HARTMAN. van hetgeen ter viachmarkt voor den afslag wordt aangebracht is benoemd JOHANNfc-S ZUIJDWEG, zulks met ingang van 1 April a. s. Goes, den 17 Maart 1888. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. der leerlingen van de BURGER-AVONDSCHOOL znllen in het openbaar gehouden worden in het schoolgebouw op Vrijdag 23 Ma.rt a 8. De Eerste klasse. 9—10.16 uur. De Tweede klasse. 10.1612 uur. De ouders en betrekkingen der leerlingen en voorts alle belangstellenden worden tot bijwoning van deze examens uitgenoodigd. Goes, den 19 Maart 1888 Burgemeester en Wethoudees van Goes, 1. G DE WITT HAMER De Secretaris, HARTMAN Eene retraitemaar tent smaadvclle Volgens de Standaard van jl. Zaterdag is het be richt onwaar als zou de centrale antir. kiesvereen-ging in het district Schoterland dbr. Domela Nieuwenhuis hebben candidaat gesteld. E«n officiéél bericht meldt »Na bespreking zijn wa tot hat besluit gekomen, dat de centrale vereenigiug Nieuwenhuis niet kan aan bevelen". Bovendien bevat de Standaard eene advertentie, waarbij het centraal comité verklaart, dat in zijne ver gadering van 9 Haart met eenparige stemmen besloten is, dat het comité bij de herstemming in Schoterland noch voor den ésnen noch voor den anderen candidaat partij zou kiezen. De loop der zaak wordt daardoor hoogst eigenaardig. Immers, jl. Woensdag schreef de Standaard »dat het geenszins een veeg teeken is voor onzen politiekam toestand, dat Domela Nieuwenhuis in herstemming komt. Integendeel, niets is onjuister dan te meenen, dat de verkiezing van een Domela Nieuwenhuis zijn invloed verhoogen zou. Buiten de Kamer zijn zij suiterst gevaarlijk". x»In de volksvertegenwoordiging verspelen ze hun kracht". Men ziet het, de Standaardstrijdende voor Neder land en Oranjevindt het denkbeeld Domela Nieuwen huis lid van de Kamer te zien niet zoo verwerpelijk. En het blad predikt wel luidesstem nooit den libe raalmaar hetsstem ook niet den sociaal demo- vraat" blijft in de pen. Twee dagen later komt het bericht, dat in Schoter land de anti-revolutionairen Nieuwenhuis hebben can didaat gesteld en dat bericht staat niet alleen in libe rale bladen, maar ook in De Standaard. Dat bericht wordt thans tegengesproken, thans een gerucht genoemd, niettegenstaande, gslijk de Midd. Ct. mededeelt, de door den Voorzitter der anti-revol. kiesvereemging »De drie gemeenten", den heer R. B. Looijenga, onderteekende aanbeveling van Domela Nieuwenhuis reeds als advertentie in De Heeren- veensche Courant was geplaatstI Is het nog aan twijfel onderhevig of dr. Kuyper in zijn vuistje zou lachen als Heldt viel tegenover den sociaal-democraat Tot zoover dr. Kuyper als redacteur van De Stand aard. Hoe nu handelt hij als voorzitter van het een- tr aal-comité Volgens advertentie in De Standaard heeft dat comité den 9en Maart met algemaene stemman be sloten in Schoterland geen der beide caudidaten te steunen. Toch schrijft het in zijne geheime circulaire van 12 Haart dus drie dagen later>Voor de districten Winschoten en Schoterland kunnen wij geen advies geven. Daar moet gij zeiven be slissen. Slechts tegen éen ding waarschuwen we u Laat ooh daar niemand op den liberaal stemmen Heldt is in de Kamer esn gewone liberale mijnheer geworden". Hieruit volgt, dut öf het besluit dat nu gezegd wordt op 9 Maart te zijn genomsn, den 12 niet meer van kracht wasöf dat dr. Kuyper en de heer Fabius (want aok deze heeft de geheime circulaire van 12 Maart onderte-kend, zoodat deze een cachet heeft als officieel van het centraal comité te zijn uitgegaan) het besluit van het comi'é niet naar waarheid hebben overgebracht aan de kiesverenigingen Mag dit laatste niet in twijfel worden getrokken Ia de bewuste advertentie van het centraal comité wordt bovendien besloten den heer Domela Nieuwen huis noch den heer Heldt te steunen. In de geheime circulaire wordt van het al of niet steunen van dsn eerste niet gesproken, maar ten opzichte van Heldt heet hetLaat ook daar niemand op den liberaal stemmen En nu vragen wijals er lusschen twee personen moet gekozen worden en men zegt geen advies te geven, maar nochtans daarbij gevoegd wordtstem in ieder geval den een nietof dan in dal advies toch niet zijdelings de ander wordt aanbevolen Was dit d« bedoeling niet, waarom dan niet gezegd stem ze geen van beiden? Is het nu nog twijfelachtig: le of de Standaard den wegens smaad aan den Koning veroordeelde pre fereert boven den liberaal, en 2e of het zoogenaamde besluit van 9 Maart om Domela Nieuwenhuis niet te steunen eigenlijk eerst na den 124en is genomen? Het stemmental, dat Domela Nieuwenhuis op a. s. Dinsdag zal verwerven, zal het bewijs leveren of de antirevolutionairen niet zeer in 't geheim een nog later advies van het centraal comité hebben oatvangen Blijkbaar is men opgeschrikt door de verontwaardi ging, die alom in het land over de handeling der anti revolutionaire hoofden is ontstaan en wordt nu eene smaad volle retraite gema»ktl Maar de indruk, dat om den liberaal te wereü, men zelfs Domela Nieuwenhuis steun, al zij het dan ook een niet openlijken steun, zou verleenen, is niet meer weg te redaneeren Eb dit is de eerste onberaden daad der hoofden die strekken zal om de oogen der volgelingen te openen. liet extra-verkiezingsnummer van De Zeeuw, verspreid in het hoofdkiesdistrict Hontenisse, bevat enkele uitdrukkingen, die aan de vergetelheid dienen ontrukt te worden. In de eerste plaats dan komt daarin voor etn ad vertentie van de besturen der anti-revol. Kissvereeni- gingen, ter aanbeveling van Jhr. mr. Pompe van Meerdcrvoort, waarin wij o a. lezen: »de heer Pompe Van Meerdervoort is in dit district gewonnen en ge boren en als zoodanig volkomen op de hoogte van de belangen van landbouw en nijverheid." Het is dus genoeg, dat men in dit district gewon nen en geboren is om de belangen van landbouw en nijverheid te kennen; m. a. w. alle geboren Zeeuwen zijn dairvan op da hoogte. Jammer genoeg behoort jhr. Pom-.e niet tot hen, want hij werd geboren t te Maastricht. Maar dit weten de kiezeis natuurlijk niet, wellicht niet fens de besturen der li s vereni gingen of de redactie van de Zeeuw en het hoeft altijd iets aantrekkelijks zoo'n hier geboren candidaat; het lokt licht een stem of wat. Voegt men hier bij, dat dhr. Pompe ongeveer vijf en twintig jaar geleden in Zeeland zich heeft gevestigd, dan klinkt bet vreemd te hooren, dat hij in Zeeland is gewonnen en geboren. En of men onwaarheid spreekt op christelijken of op anderen grondslag: het blijft onwaarheid Ia een artikel: seen laatste opwekking" lezen wij o. a., dat de kiezers moeten kiezen vóór of tegen de erkenning van den godsdieast, van de ordinantiën" Gods, ook op staatkundig gebied. Sedert de laatste weken lazen we steeds in de anti- revol. organen, dat het bij de Katholieken ook om die erkenning van den godsdienst enz. was te doen. Waarom dan nu jhr. Pompe boven mr Walter gesteld In het bijvoegsel van de Zeeuw van 16 Maart staat het volgende Kiezers het is beslist zeker, dat Antirevolutionair en Katholiek, waar het program van actie gehand haafd wordt, een heel eind kunnen same gaan, maar dit neemt niet weg, dat wij als protestanten geroepen zijn, nu een protestantsche candidaat in herstemming komt, op dien candidaat te stemmen". Beveelt daarom het antir. centraal-comité overal den Katholieken candidaat aan, waar hij staat tegen over een Protestant, die liberaal is? Tweeërlei oordeel. In het extra-verkiezingsnummer van De Zeeuw lezen wij: »De heer Pompe is in dit district de beminde man, zelfs bij de Roomsch-K-ithoüeke kiezers, die hem tot tweemaal toe de eer gunden van hun volksverte genwoordiger te zijn. Vraagt het maar op Znid-Beve- land en in het land van Hulst, en mm zal u overal toestemmend antwoorden.De heer Pompe staat bekend als iemand bij wien men nooit te vergeefs om ïaad aangeklopt he«-ft.De heer Pompe is overal geliefd. Heel het district acht hem en stelt hem op houg-m prijs" Het bestuur der R. K. kiesvereeniging in het hoofd kiesdistrict Hontenisse 6chvijft omtrent den heer Pompe: »Wij mogen ons geen candidaat laten opdringen, die buiten ons district woont of daarin slechts tengevolge van toevallige omstandigheden verblijft, doch wiens hoofdverblijf eigenlijk daarbuiten is; onze belangen, behoeften en nooden niet kent, bezwaarlijk te genaken en te spreken zou wezen enz." Zou het wonder zijn, na zulke tegenstrijdige oordeel vellingen, aU jhr. Pompe ten slotte zelf niet meer wist wie en wat hij was De splinter en de balk. De Zeeuw neemt het enkelen kerkelijken autoriteiten te Kapelle kwalijk, dat zij medewerken, door van de stembus wegteblijven, tot eene verkiezing van den katholieken mr. Walter. Maar door hun steun te onthouden aan dhr. Heldt werken de antirevolutionairen in Schoterland mede tot de verkiezing van den sociaal democraat Domela Nieu wenhuis, den godloochenaar. Bovendien, topn wij en anderen waarschuwden voor de overmacht die Rome bij deze verkiezingen zou verkrijgen, noemde de Standaard dat oude baker sprookjes, en in alle districten, waar herstemd moet worden tusschen een katholiek en een liberaal, wordt de katholiek dan ook door de anti-revolutionaire partij met kracht aanbevol n. Maar nu het in Hontenisse staat tusschen den katholiek en den anti-revolutionair, nu worden van laatstgenoemde zijde de liberalen in mora gesteld, omdat zij den katholiek niet helpen weren I1 Zijn de anti-revolutionairen in onze omgeving nu tot de overtuiging gekomen dat wij gelijk hadden, dan is het jammer, dat dat besef niet vroeger is gekomen. Het is nu te laat om het kwaad te keoren. Maar bovendien het kwaad schijnt den anti-revolu tionairen slechts daar helder, waar een hunner eigen candidaten in 'tspel is, Hadden de anti-revolutionairen in Holland en overal elders waar het tusschen een katholiek en een liberaal staat, de partij van den laatste in plaats van die des eersten gekozener zou aanleiding kunnen zijn, thans van liberale zijde Pempe te steunen, uit een oogpunt van gemeenschappelijk optreden tegen een gemeen schappelijk erkend kwaad. Nu de anti-revolutionairen dit niet deden en het kwaad overal elders vrijwillig in de hand blijven werkennu zullen zij ook de consequentie daarvan zelf moeten dragen. Pompe zou nu ook in het zog der katholieken moeten varen, en daarom kan er nu voor de liberalen in Hontenisse geen aanleiding meer zijn om thans, en speciaal daar niet, tusschenbeide te treden. Daarom blijven wij onthouding aanraden. I GOES, 19 Maart 1888. Naar men ons mededeelt heelt wijlen mevrouw Faardekooper OvermanDe Marees Van Swindenen aan de vereniging voor weezenverpleging op Noord en Zuid-Beveland een legaat van 200 geschonken. VoOTts heeft het kerkbestuur der Ned. Herv. kerk te 's-Heer Abtskerke besloten jaarlijks op zijne be grooting een post van 25 uittetrekken tot onder steuning van bovengenoemde vereeniging. Wij kunnen niet nalaten onze blijdschap te uiten over het feit, dat de vereeniging tot weezenverpleging weder meer blijken van sympathie en belangstelling ondervindt. Wij hopen, dat deze bij voortduring mogen toenemen. Wij vestigen de aandacht op de voorstelling, welke morgen (Dinsdag)avond door het tooneelgezel- schap van den heer Alex. Faassen in de Schouw burgzaal der Soc V. O. V. zal worden gegeven. In afwijking van vroegere voorstellingen, waarbij dit gezelschap meestal blijspelen gaf, zal ditmaal een bekend drama worden opgevoerd, zoodat wij gelegen heid zullen hebben, de krachten van dat gezelschap op een ander gebied te leeren kennen. Ook omdat de prijzen lager zijn gesteld dan vroeger, vertrouwen wij, dat men gaarne van deze gelegenheid zal gebruik maken en daardoor het gezelschap aan moedigen in den volgenden winter weder enkele voor stellingen te geven. Met ingang van 15 Maart wordt gedetacheerd A. W. S o r b e rkommies 4e klasje, van Rapenburg naar Ilansweert. Door G«d. Staten van Zieland is als volgt vast gesteld het door de gemeenten in oaze provincie te dragen aandeel in de lichting voor de Na tionale Militie voor 1888Arnemuiden 4, Baar land 2, Borsele 4, Cats 2, Colijnsplaat 6 Cortgene 4, Driewegen 1, Ellewoudsdijk 2, Goes 21, 's-Graven polder 3, 's-Heer Arendskerke 11, 's-Heer«mhoak 3, Heinkenszand 7, Hoedekenskerke 2, Kapelle 4, Katten- dijke 3, Kloetinge 4, Krabbendijke 5, Kruiningen 11, Nieuw en St. Joosland 3, Nisse en 's Heer Abtskerke 2, Oudelande 3, OjI-Vosmeer 5, O/ezand 2, Poort vliet 3, Rilland-B ith 6, Scherpeaisse 7, Schore 3, St. Annaland 5, St Maartensdijk 9, St. Pfiilipsland 3, Stavenisse 4, Tolen 8, Waarde 3, Wemeldinge 6, Wis- sekerks 13, Wolfertsdijk 6, Ierseke 12. Naar de Amst. Ct. verneemt, wordt met 1 April de ingenieur van 's rijks waterstaat R. O. Van Manen, van Zutfen nair M d lelburg verplaatst, om als waarnemend hoofdingenieur op te treden. De M. Ct. meldt, dat de heer J. Cleu ver, directeur der zingvereeniging »0.-fening en Uitspan ning" te Middelburg, voor een voor h*m zeer ver enende benoeming tot muziek-directeur te Kaisers- lautern (Beieren) heeft bedankt. Ingevolge het Kou. besluit van 20 Jan jl. wordt het port der brieven, die tusschen het R jk en zijne koloniën en bezittingen in Oost- en West-Indië anders dan langs den rechtstreekschen zeeweg worden uit gewisseld, met ingang van 1 April a. s. bepaald op 15 cent voor de gefrankeerde en op 30 cent voor de ongefrankeerde brieven voor elk gewicht van 15 gram men of gedeelte van 15 grammen. Da Minister van Binnenl. Zaken noodigt hen, die zich aan een der bij artt. 11 en 12 der wet op het hooger onderwijs vermelde examens wenschen te onderwerpen, uit, dairvan vóór 1 April e. k. te doen blijken aan den inspecteur der gymnasia te 's-Gravenhage, met opgave van hunne woonplaats en van het getuigschrift, dat zij verlangen te verwer ven, en met vermei iing of zij aan het eindexamen van éen der gymnasia dan wel aan hetex irasn voor een Staatscommissie wenschen deel te nemen. De Eerste Kamer heeft Zaterdag na korte discussie raet 26 tegen 6 stemmen het hanlelstraktaat met Spanje aangenomen, met verlaging der invoer rechten op rozijnen. Met eenparige stemman werd aan genomen de overeenkomst betreff-jnde de Indische pakketvaart. De heer Van E jsinga verklaarde, dat hij zich niet weer beschikbaar zou stellen als Voorzitter. Er werden zeer waardeerende betuigingen tusschen hem en de woordvoerders van de rechtsr-en linkerzijde gewisseld. De Kamer is op reces gegaan. Behalve tal van goederen werd over het 4de kwartaal 1887 voor de weesinrichting te Neerbosch ontvangen aan giften 26754,27ft Voor druk- en bindwerk 1616139. Door het in het hoofdkiesdistrict Oostburg ge vestigde roomsch-katholieke comité is, bij de aanstainde herstemming, aan de roomsch-katholieke kiezers ver zocht hunne stem uittebrengen op den heer N. Glin-, derman, te Oostburg, candidaat drr anti-re *oiutioaairen.

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1