1888. N°. 34 Zaterdag 17 Maart. 75ste jaargang. HET EINDEXAMEN GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing der zelfde advertentie wordt de prijs slecht» tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. aan da BURGER-AVONDSCHOOL zal dit jaar gehou den worden, wat het mondeling gedeeltebetreft, op Woensdag den 20 Maart, van des voormiddags 9 tot ll'/4, welk examen door belangstellendeu kan worden bijgewoond. Goes, den 16 Maart 18S8. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 16 Maart 1888. Da anti-revolutionaire kiesvereeniging «De drie gemeenten" te Heerenveen heeft voor de her stemming tot candidaat gesteld den sociaal-democraat F. Domela Nieuwenhu ij s Alzoo de man, die veroordeeld is en gevangenisstraf heeft ondergaan wegens smaad des Koningswordt van anti-revolntionaire zijde voor het lidmaatschap der 2e Kamer aanbevolen En dan durven de anti-revolutionairen zich het mo nopolie van liefde voor Oranje toeëigenen Hoe diep moeten toch de trawanten van dr. Kuyper gezonken zijn om tot zoo iets te komen. Trouwens het cen traal comité van anti-revolutionaire kiesvereenigingen zal deze handelwijze ongetwijfeld toejuichen. Immers dezer dagen schreef dat comité: «Voor de districten "Winschoten en Schoterland kunnen wij geen advies geven. Daar moet gij zei ven beslissen. Slechts tegen éen ding waarschuwen we u: Laat ook daar niemand op den Liberaal stemmenHeldt is in de Kamer een gewone «liberale mijnheer" geworden". (Dit citaat uit een geheim schrijven van dr. Kuyper aan de antirevol. kiesvereenigingen hebben wij te danken aan een anti-revolutionair, die verontwaardigd is over deze daad zijner partijgenooten en het afkeurt, dat dr. Kuyper, in plaats van om den wille van onzen Koning tegen de verkiezing van Domela Nieuwenhuys op te komen, zijdelings dezen loop der zaak heeft uitgelokt, al durft hij het niet openlijk te doen.) Alxoo de man, die bij de instructie van zijn zaak deze erkentenis aflegde: »Ik ben republikein en tegen stander van het constitutioneel Koningschapdat mijns inziens een onding is", die man alcoo in de Kamer gebracht door de hulp der anti-revolutionairen, die den liberalen ten laste leggen, dat zij niet gelooven aau een Koningschap bij de Gratie Gods. En toch zegt weer De Standaard van gisteren, dat wie den KoniDg beleedigt, waard is dat men hem den rug toekeert Toch zegt De Standaard daarin weêr, dat «eea dus genaamd Protestant van geen Koningschap «bij de gratie Gods" weten wil, toch schrijft De Standaard artikelen met het opschrift: «Eerlijk bovenal!" Eén ding benieuwt ons, nl. of de anti-revolutionaire leiders hun volkje zoover tot willoos werktuig verlaagd hebben, dat het werkelijk zelfs in dit geval gehoor zamen zal. Weinig kan ons meer van de anti-revo- lationairen verwonderen, misleid als zij dagelijks wor den door hunne leiders en hunne persmaar te ge looven dat het eigen govo?l van waardigheid zoover gezonken is, dat zij op last hunner leiders een vijand van ons Koningschap zullen stemmen, dat knnnen wij niet en wij vertrouwen dat op 21 Maart onze mea ning omtrent een deel der anti-revolutionairen blijken zal jnister te zijn geweest dan die van hunne partij leiders, Het U D. schrijft Waartoe de anti-revolutionaire partij n staat is, als hare partijbelangen het meebrengenis dezer dagen afschuwwekkender dan ooit gebleken. Ten strijde getogen met de schoone, ieder rechtge aard Nederlander diep in h6t hart gegrifte leus sMet God voor Nederland en Oranje," schaamt zij zich niet in het hoofdkiesdistrict Schoterland haar steun aan te bieden aan den man, die hoonde, wat ieder onzer heilig moest zijn het geliefd en geëerbiedigd hoofd van het stamhuis van Oranje, omen Koning Willem III, door zijn Volk niet alleen, maar door gansch Europa Willem de goede genoemd. Zoo Nederland den smaad moet dragen Domela Nieuwenhuis, den beleediger en verguizer van het ons dierbaar huis tan Oranje tot lid der Kamer van hon derd te zien gekozen, dan zal die gruwelijke smaad ons zijn aangedaan door de anti-revolutionaire partij. Wij verwachten dan ook, dat vele anti-revolutionairen, die Oranje liefhebben, na deze niet genoeg te brand merken daad, zich openlijk van die partij zullen af scheiden." Geheel in overeenstemming daarmede zegt de N. R. Ct.: «Volk van Nederland, hoe zult gij oordeelen over hetgeen daar voor uwe oogen geschiedtniet bedek- telijk, niet in het geheim, maar op de meest schaam- telooze wijze in het openbaar? Om «de eere van koning Jezus" gaat de strijd, riep men den kiezers toe. Eo openlijk reikt men de hand aan mannen, die Christus verloochenen en God honen, en helpt hen verheffen op het eere-gestoelte Nederland en Oranje" was de leus van Groen, en die leus werd de naam vau al de kiesvereenigin gen, door zijne gatrouwen opgericht. En zij, die zich Groen's opvolgers en volgelingeu noemensluiten vriendscbapsbonden met lieden, die geen vaderland kennen en Oranje honen en vervloeken! Wie vindt het woord, dat op zoo schandelijk be drijf past?" Gisteravond trad op uitnoodiging van de afdee- ling «Goes" van het Nederlandsch Tooneelverbond in da schouwburgzaal V. O. V. alhier op de heer L. M. Smith uit Rotterdam, oud-leerling van de Tooneelschool en lid van het tooneelgezelschap de Nieuwe Rotterd. Schouwburg, om het niet talrijk opgekomen publiek te vergasten op eenige voordrachten en monologen. De heer Smith weet èa door zijn stemgeluid én door tijne schoone voordracht het publiek volkomen te boeien en kij heeft gisteravond het bewijs geleverd, dat zijne leerjaren aan de Tooneelschool voor hem niet zijn verloren gegaan. «De werkstaking" van Coppée, ïJean-Marie" van Theuriet, «De roepstem" van dr. Kievit de Jong en »'t Wrakhout" van Coppée gaven dhr. Smith gelegen heid zijn dramatisch talent te doen kennen, terwijl een nieuwe schets van dhr. Justus Van Maurik Jr., getiteld: «Een vergeten schouwburg en een miskend kunstenaar", zoowel als een paar monologen«Een eerste liefde" van Bilhaud en «Listen en lagen" van Ch. Cross ons zijn humoristisch talent deden aan schouwen. In beide genres toonde de heer Smith zich een kun stenaar. Alleen Jean Marie won niet bij de voordracht, wanneer men het heeft zien spelen, b. v. door mej. V. Biene en dhrn. Bouwmeester en Spoor. IIo« ver dienstelijk de heer Smith de verschillende rollen trachtte weer te geven, de rol van Thérèse kan bij eene voor dracht nooit zoo worden vertolkt, vooral niet door een man, als bij eene opvoering van het stuk. Het stille spel gaat bij een voordracht te veel verloren. Wij hebben niettemin de overtuiging, dat bij de aanwezigen het optreden van den heer Smith een blij- ▼enden iodruk zal achterlaten en dat mocht hij ons nogmaals op zijne voordrachten komen vergasten een talrijker publiek zal opkomen om hem te hooren. Op de nu defiaitief vastgestelde lijst vau de 125 hoogstaangeslagenen in 's Rijks directe be lastingen in Zeeland komt thans ook voor de heer J. E. Mulock Houwer te Goes met een totaal aanslag van 433,74. In De Wekker van 7 Maart vestigt M. de aan dacht op «De Wet ©p het lager onderwijs en de daar bij behoorende verordeningen", van aanteekeningen betreffende hare uitvoering voorzien door mr. P. F. Hubrecht, Secretaris-Generaal bij het Dep. van Binn. Zaken, van welk belangrijk werk kort geleden de 4e afl. verscheen. Het is ons plan niet, de geheele waar- deerende beschouwing van M. in ons blad op te nemen, maar wel meenen wij dat het goed is een enkele aan haling er uit over te drukken, te meer nu vooral in de veikiezingsdagen de openbare school la béte noire is geweest, waarmee men vooral de nieuwe kiezers heeft bang gemaakt. M. schrijft dan o. a «De samensteller van «De Wet op het lager onder wijs enz." heeft, waar dit noodig bleek, een beider licht ontstoken, waar men van deze of gpne zijde zoo gaarne phantasie voor werkelijkheid geeft. In 't bij zonder is dit het geval bij de behandeling der art. 33 en 34. «Dat de uitdrukking: «opleiding tot alle Christe lijke en maatschappelijke deugden" geene dubbelzin nige beteekenis heeft en de bedoeling, die de wetgever met dit voorschrift had, voor uitvoering vatbaar is, wordt even duidelijk aangetoond als wat men te ver staan heeft onder «andersdenkenden" in de 2e al. van art. 33. «Die wenscht te weten tot welke moeilijkheden dit artikel aanleiding heeft gegeven, kan in het hier- bedoelde boek bevrediging vinden en hij zal dan tot de ervaring komen, dat de tegenstanders der openbare school gewoon zijn hunne bezwaren door een vergroot glas te beziennog sterker, ze soms meenen te be merken, waar ze niet aanwezig zijn. Als een bewijs voor dit laatste volge hier ten slotte, wat op bl. 274 en 275 wordt aangetroffen «>Een diep betreurd inspecteur van het lager on derwijs, wiens nagedachtenis nog bij menig onder wijzer in zegening voortleeft en die met wijlen onzen ouden heer Smits meer dan iemaGd bevriend was, deelde mij, toen wij over dat artikel spraken, zijne ondervinding mede op een onzer dorpen. Hij was derwaarts gereisd op verzoek van twee eerwaarde ingezetenenden pastoor en den predikant, die zich ieder afzonderlijk hadden beklaagd over schending van den eerbied, bij art. 33 bedoeld, op de school hunner woonplaats, door de keuze van een schoolboek, dat den leerlingen aldaar in handen gegeven en hun ten gebruike aangeprezen was. Op zijne vraag aan den predikant, welke bezwaren hij tegen dat boek bad in te brengen, antwoordde deze geheel verbaasd over die traag: «maar meneer de inspecteur, weet u dan niet, dat het geschreven is door een kanunnik?" Op dezelfde vraag antwoordde de pastoor met gelijke verbazing: «maar meneer de inspecteur, weet u dan niet, dat het in het hollandsch vertaald is door een dominee Men schrijft ons Bij vele polders of waterschappen heeft de aan besteding der in 't loopenda jaar te maken nieuwe en onderhoudswerken eerst in de maand Mei plaats. Een direct gevolg hiervan is, dat ook die werken vrij laat in het jaar kunnen opgeleverd worden. Zooals licht te begrijpen valt, zijn ze dus veel minder bestand tegen najaarsstormen dan werken die, zooals men dat noemt, meer gezeten zijn. Hieruit vloeit van zelve een nadeel voor 't waterschap voort. Te Scherpenisse nu heeft men door met alles zeer vroeg ijverig bezig te zijn het daarheen kunnen leiden, dat de nieuwe en onderhoudswerken aan dat waterschap reeds op het laatst dezer maand kunnen aanbesteed worden. Het nut hiervan is tweeledig. Vooreerst voorkomt men hierdoor de nadeelen van te versche werken, als boven opgegeven, en ten andere voorziet men de werklui reeds vroeg van arbeid, dus ook van loon. Dit laatste voordeel mag vooral ook niet gering geschat worden. De moeilijkste tijd toch voor den arbeidersstand is het late voorjaar. De wintervoorraad is dan opgeteerd en in het barre seizoen was er geen gelegenheid over te sparen, derhalve is het veelalgeen werk geen brood, of schuld. Daarom, besturen van waterschappen, gehandeld in dezen in overleg met uwe ambtenaren, vooreerst ia uw eigen belang en vooral in dat der arbeidende klasse. Hoedekenskcrke. Woensdag werd alhier eene libe rale kiesvereeniging opgeiicht voor de ver kiezing van leden der Tweede Kamer en der Prov. Staten, onder den naam van «Welbegrepen Eigenbe lang". Het bestuur bestaat uit de heeren J. Welleman, presM. Beneker, secretaris en J. Van Belsen, pen ningmeester. Onder de leden behooren ook eenigen uit Baarland. Besloten werd met algemeene stemmen zich bij de a. s. herkiezing onzijd g te houden en voorts zich in betrekking te stellen tot de overige opgerichte of nog op te richten vereenigiDgen in het district Hontenisae van de Tweede Kamer en het dis trict Goes voor de Prov. Staten. Kruiningen. In de gisteren gehouden vergadering der vr ij zinnige kiesvereeniging «Krui ningen" bracht de commissie, daarmede belast, een ontwerp-reglement ter tafel, hetwelk met eenige wijzigingen weid aangenomen. In dit reglement komt een artikel voor in denzelfden geest als art. 7 uit de statuten der liberale kiesv. «Goes", zoodat de vereeni- ging «Kruiningen" wat verkiezingen voor Prov. Staten aangaat met de vereeniging «Goes" zal samen werken, terwijl zij zich bij verkiezingen voor de 2e Kamer met andere gelijkgezinde kiesvereenigingen in het hoofd kiesdistrict Hontenisse in verbinding zal stellen. De contributie werd bepaald op 0,50 's jaars. Op de vraag welke houding men bij de herstemming op a. s. Dinsdag zou aannemen, werd besloten zich alsdan geheel van stemming te onthouden. Ierseke. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad waren o. a. ingekomen de goed keuring door Ged. Staten van het raadsbesluit tot een geldleening groot 800 voor een torenuurwerk als mede de goedkeuring der begrooting voor 1888; van mej. Scheepmaker de kennisgeving, dat zij hare benoeming tot onderwijzeres aanneemt en met 1 April hoopt in functie te treden van den heer M. Reijogoudt de kennisgeving dat hij zijne benoeming tot lid van 't Algemeen Armbe stuur aanneemt van het Algemeen Armbestuur de kennisgeving dat tot zijn voorzitter is benoemd de heer J. Lemson en dat hij die benoeming heeft aangenomen van den Minister van Waterstaat, Handel en Nij verheid de medeleeling, dat het telegraafkantoor alhier in 1887 heeft opgebracht 2947,80, dus meer dan de door de gemeente gegarandeerde som. De voorzitter las daarna een request voor, door den raad aan Z. M. den Koning te zenden, inhoudende het verzoek om het aantal vergunningen voor den kleinhandel in sterkedrank, hetwelk volgens de wet tot 15 mag stijgen, voor 3 jaren tot het bestaande getal van 12 beperkt te mogen houden, aangezien dit getal voldoende in de behoefte voorziet. Met algemeene stemmen werd besloten dit adres namens den raad op te zenden. Nu bracht de Voorz. aan de orde een verzoek van den aanDemer van het p st- en telegraafkantoor den heer Lindenberg om uitbetaling van '/io der aanne mingssom. Hij bracht dit verzoek in den Raad omdat de aannemer niet aan zijne verplichting: oplevering van het gebouw op 1 Nov. had voldaan. De vraag wanneer het kantoor klaar zou zijn durfde de Voorz. niet beantwoorden. Na eenige discussie werd besloten hem '/6 nu uit te betalen, na oplevering van het buitenwei k V5 en na het eindigen van den garantietijd het overige vijfde deel. Daarna las de Voorz. een verzoekschrift voor van het voorloopig bestuur eener alhier opgerichte Vereen, tot WerkverschafiiDg, waarin aan den Raad verzocht wordt, dat hij een lid uit zijn midden moge benoemen om in het bestuur der Vereen, zitting te nemen. De Voorz. zette het doel der Vereen.: voorziening in de heerschende armoede, nader uiteen en prees de goede bedoeling der opriehters. De heer Sinke wilde het verzoek liever behandelen nadat de Vereen, rechtspersoonlijkheid zal verkregen hebben. De Voorz. meende, dat het verzoek niet den Raad als zoodanig betrof en dat men deze zaak straks in klein comité kon behandelen. Hiertoe werd besloten. Verder deelde hij nog mede dat het pad naar het Bekhof met grint zal opgehoogd worden en dat de pyramide op de begraafplaats gerooid is. Daarna ging de openbare zitting in eene geheime over. De Minister van Binnenlandsche Zaken, Overwegende dat de heer W. Rooseboom, benoemd lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, in de hoofdkiesdistricten Arnhem en Rotterdam, heeft ver klaard de benoeming voor het laatstgenoemd kiesdis trict niet aan te nemen, en derhalve eene nieuwe ver kiezing van een lid dier Kamer in dat kiesdistrict moet plaats hebbenheeft goedgevonden te bepalen lo. dat eene verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in het kiesdistrict Rot terdam zal plaats hebben op Dinsdag 27 Maart e. k. en 2o. dat herstemming, is die noodig, zal geschieden op Dinsdag 40 April daaraanvolgende. Daar jhr. mr. T. A. J. Van Asch van Wijck verklaard heeft zijne benoeming tot Kamerlid in het kiesdistrict Kampen aan te nemen, zal op 27 Maart a. 8. ook eene verkiezing in het district Amersfoort plaats hebben. De heeren W. M. Oppedijk en A. baron Van Dedem zullen respectievelijk voor Harlingen en Zwolle zitting nemen; ook in de districten Saeek en Ommen moeten dus nieuwe verkiezingen plaats hebben. Bij Kon. beel. zijn de heeren F. C. Tromp, minister van marine, en J. N. B a s t e r t, minister van waterstaat, handel en nijverheid, benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. De heer jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts Van Blokland, gezant van Transvaal bij verschillende Europeasche hoven, is Womsdag naar Berlijn vertrokker, ten einde de Zuid-Afrikaausche republiek te vertegen woordigen bij de teraardebestelling van Keizer Wilhelm. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Doopsgezinde kerk. Zondag 48 Maart, des voor middags 40 uur, ds. Zialberg van Zieriksee, die dezer dagen een beroep naar Paramaribo heeft aangenomen en eerlang derwaarts hoopt te vertrekken. In de vergadering van het Kiescollege der Her vormde Gemeente te Goes, gisteravond gehouden, werd voor de aanstaande vacature-ds. Laan het volgende drietal opgemaakt ds. J. Montagne te Vlissin- gen, ds. M. Beversluis te Sleen (Drente), en ds. W. A. Van Griethuijsen te Haren (Groningen). Allen bekwamen een gelijk aantal stemmen. Vervolgens werd een grostal geformeerd voor de aanstaande vacature- dr. Piccardt. Daarna werd als ouderling benoemd de heer B. Van Asperen Vervenne, in de plaats van den naar Souburg vertrokken ouderling D. Kodde. Op den 4 n April aanst. zal uit het drietal een beroep worden uitgebracht en uit het gros een drietal worden gekozen. Heden zullen 34 leerlingen van ds» Sibmacher Zijnen te Middelburg, ten overstaan van den kerkeraad der Herv. gem. te Veere, tot lidmaten aangenomen worden. KrulniHgon. Door het dagelijksch bestuur dezer gemeente is besloten de voortbrengselen van de hand werken aan de openbare lagere school te Hansweerd a. s. Woensdag onder de vrouwelijke leerlingen te doeu verloten. Bij min. besluit van 14 Maart is de schoolop ziener in het arr. Tolen, mr. L. A. Bybau, belast met de tijdelijke waarneming van den dienst in het arron dissement Zieriksee. Aan het vergelijkend examen voor hoofd der school te Serooskerke (Schouwen) 40 Maart jl. ge houden namen 8 sollicitanten deel van de 43, die zich hadden aangemeld; éen van de scht trok zich tijdens het examen terug. Gisteren wird a \i het ge meentebestuur het volgende drietal ter beaoeming vuor-

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1