1888. N°. 33. Donderdag 15 Maart. 75ste jaargang. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels £0 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, "Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. GOES, 11 Maart 188S. Wij vestigen de aandacht op de voordracht morgen (Donderdag) door dhr. Smith uit Rotter dam te houden. Na hetgeen het bestuur der afdeeling Goes van het Nederlandsch Tooneelverbond hierover in ons nommer van Vrijdag schreef, meenen wij ons van verdere aanbeveling te kunnen onthouden. De heer J. II. C. H e ij s e te Zieriksee is be noemd tot gewoon lid van het Historisch genootschap te Utrecht. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 April, dhr. J. L u t e ij n opnieuw voor den tijd van drie jaren be noemd tot directeur uit den handel van het Vrij En trepot te Middelburg. Bij kon. besluit is op verzoek eervel ontslag verleend aan A. G. V. II o m b c h als voorzitter van het waterschap Stoppeldijk, en benoemd tot dijkgraaf van den Kruispolder A. Van Damme. Kapelle. Gisteravond hield de liberale kies- vereeniging «Vrijheid en orde" alhier eene vergadering om te bespreken welke houding harerzijds zou worden aangenomen bij de herstemming voor een lid der 2e Kamer in het hoofdkiesdistrict Hontenisse. Op voorstel van het bestuur werd besloten, dat de leden zich van stemming zouden onthouden. Heinkenszand. In de laatste jaren leed deze gemeente tengevolge van overlijden en vertrek naar elders in vele opzichten gevoelige verliezen. Voornamelijk tengevolge deze omstandigheden geraakten twee buitenplaatsen genaamd «Bloemenheuvel" en «Barbestein" onbewoond en zij staan daar thans verlaten, terwijl zij in vroegere jaren een sieraad der gemeente waren en veel goeds opleverden voor de ingezetenen. Behalve dat verlies had men ook nog te betreuren dat eerst de heer Van Rmterghem en later de heer Pijaappel, beiden artsen, deze gemeente verlieten en ten slotte ook nog de predikant Bussing De Vries naar elders vertrok, ter wijl ds. C. Steketee alhier overleed en diens familie dientengevolge ook de gemeente verlaten heeft. Het laat zich daarom begrijpen met hoeveel genoegen dezer dagen bet gerucht vernomen werd, dat door den heer Schilham, geneesh. te 's-IIeer Arendskerke, de buitenplaats «Barbestein" alhier is aangekocht met het doel om zich met Mei a. s. daar metterwoon als geneesheer te vestigen. Dit gerucht werd later officiéél bevestigd, zoodat deze gemeente weder een gedeelte van het geleden verlies vergoed wordt. Mocht ook weldra «Bloömenheuvel" in haar vroegaren heerlijken staat herleven Door de Burger-kiesvereeniging te Franek r is voor de herstemming voor een lid van de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Franeker tot candi iaat gesteld de heer F. Lieftinck te Haarlem. Bij de eerste verkiezing «telde zij dr. Vitus Bruinsma tot haren candidaat. Omtrent de qt*aosti« der annonce in de Haagscbe bladen, onderteek^nd door eenige Israëlieten, meldt de heer C. H. Kühne jr. aan Het Fad., dat aan zijn woning ter inzage ligt «een verklaring met eenige handteekeningen voorzien van stellers der bewuste annonce, allen Israëlieten en allen kiezer." Ia de aan elkander grenzende kiesdistricten Schoterland en Wolvega moeten, zooals bekend is, herstemmingen gehouden worden, in het eerste district tusschen een liberaal en een radicaal, in het laatste tusschen een liberaal en een anti-revolutionair. De radicalen in Wolvega hebben zich reeds in contact gesteld met de anti-revolutionaire partij in Schoterland, om te beraadslagen hoe bij de herstemming te handelen. De radicalen in Wolvega hebben hunnen steun toege zegd aan de candidatuur van Okma, indien de anti revolutionairen de candidatuur van Doraela Nieuwenhuis steunen. Da hoofdpersonen dier partij hebben de mede werking reeds toegezegd. In de centrale vergadering op 14 dezer zal dienaangaande een besluit worden genomen. (N R. Ct.) Het Vaderland verneemt, dat men te Rotter dam den uitslag der herstemming in Zuidborn afwacht om, indien de heer Cremers daar valt, dezei voor Rotterdam te stellen. Men meldt uit Schotei land, dat de heer Ileldt in een schrijven aan het bestuur der centrale liberale vtreeoiging in dat district bericht heeft, dat hij bij «ene eventueels verkiezing in dat district daarvoor zal zitting nemen, en voor Amsterdam bedanken. Gisteravond vergaderdedekiesvereeniging »Grondwet" te Amsterdam, naar aanleiding van de op 20 Maart a. s. te houden herstemming tusschen de hseren De Beaufort en Veegers. Van eerstgenoemde is bericht ingekomen dat hij gaarne eene candidatuur zal aanvaarden. Van den heer Veegens, dat hij reeds vroeger heeft meegedeeld, bij eventuele verkiezing in meer districten, zitting te zullen nernt-n voor dat kiesdistrict, waarin de minste kans bestaat de door zijn bedanken opengevallen plaats door eenen geest verwant te zien vervullen, en thans dat «hij het onder de tegenwoord ge omstandigheden zijnen plicht zou achten, eene eventueele benoeming van het district Groningen aan te nemen." Bij stemming omtrent de beide candidaten bleek, dat de heer De Beaufort met algemeene stemmen tot candidaat is gekozen. De heeren Ph. W. Eskes en P. Veenhuysen, voorzitter en secretaris der anti-revolutionaire kies- vereeniging te Smilde, schrijven aan de Asser Courant: «Van vertrouwbare zijde is ons ter oore gekomen, dat de heer ds. Ebbinge van Veenhuizen, op Zondag 11 Maart 11., na alhop van de predikatie te Boven- Smilde, tot den kerkeraad gezegd heeft dat R. K. Okma te Jutrijp een gemeene kerel is. Mogen wij langs dezen weg ds. Ebbinge verzoeken, of zijne woorden door het noemen van feiten te staven, of hetgeen hij van d *n heer Okma gezegd heeft, open lijk in te trekken \óor Vrijdag 16 Maart a. s. Het belaag van het vaderland, de waardigheid der Staten Generaal en de eer onzer kiesvereeniging nopen ons tot dezen stap en wij twijfelen niet, of de heer Ebbing-i zal aan deze uitnoodiging gevolg geven, daar anders zijne verklaring door de kiezers zal moeten worden beschouwd als eene kiesmano uvre van ver dacht allooi". Ia de zitting der Eerste Kamer van Maan dagavond zeide de Voorzitter, jhr. Van Eijsinga: «Ik open deze vergadering, evenwel niet zonder een enkel woord te wijd««n aan de treurige gebeurtenis, die dezer dagen alom diepgevoelden rouw heeft verspreid. Waren de jaren van Keizer Wilhelm hoog geklommen, toch ziet men mannen, die zoo grooten en weldadige! in vloed op de Europeesche toestanden uitoefenden, niet dan noode van dit aardsche tooneel verdwijnen. Zijn assche ruste in vrede 1 «Moge de nooit volprezen liefde der Voorzienigheid zijn diepbeproefden opvolger Keizer Frederik III steunen en in gunste nabij zijn. «Ik houd mij overtuigd, dat ik, aldus sprekende, de tolk ben van u allen, en stel u voor de regeering uit te noodigen van deze gevoelens van de Eerste Kamer mededeeliDg te doen aan de regeering van Z. M. den Keizer van Duitschland". (Teekenen van in stemming). De Minister van buitenlandsche zaken de heer Van Karnebeek antwoordde daarop: «Mijnheer de voor zitter! 'sKonings regeering sluit zich van harte aan bij de gevoelvolle woorden door u gewijd aan de ge beurtenis, die de gemoederen in de laatste dagen zoo diep geschokt heeft. «De regeering heeft harerzijds reeds van hare deel neming doen blijken en zal niet nalaten gevolg te geven aan den uitgesproken wensch dezer Kamer". Z. M. de Koning heeft, naar wij vernemen, aan den Adjudant-Generaal der Marine, chef van het mili taire huis Vice-Admiraal jhr. J. H. Van C a p e 11 n, opgedragen het rouwbeklag over te brengen aan het Berlijnsche hof en Z. M. te vertegenwoordigen bij de begrafenisplechtigheid van Z. M. den Keizer van Duitsch land, KoniDg van Pruisen Wilhelm I. De Vice-Admi raal zal morgen de reis naar Berlijn aannemen. Nu Keizpr Wilhelm overledon is, is Koning Willem III der Nederlanden de ou Iste regeerende Vorst van Europa. Op hem volgt de 69-jarige Koning Chris- tiaan IX van Denemarken, en dan Koningin Victoria, die ook 69 jaar is. Koning Oscar van Zweden en de Keizer van Oostenrijk zijn beiden 59 jaar. De opbrengst tan 's Rijks middelen over de maand Februari 11. bedroeg/7,858,842,25 tegen 6,997,911,12 in dezelfde maand des vorigen jaars. Over de twee maanden van 1888 werd ontvangen 14 486,014,73%, tegen 13,121.374,18% in de zelfde maanden van 1887. Er is dus eene vermeerdering met 8.6 ton, welke te danken is aan boogere opbrengst van alle groepen van middelen, met uitzondering van de domeinen, de staatsloterij en de loodsgelden. Bij de directe belas tingen beloopt de vermeerdering ruim 5 ton, waarvan 4 8 ton geleverd door de grondbelasting, en ruim 80,000 door het personeel. Evenals voor de eerste maand van dit jaar, valt ook voor de tweede op te merken dat de sommen, op rekening van den loopen den dienst uit de grondbelasting ontvangen, niet onbe langrijk hooger zijn dan in dezelfde maand van het vorige jaar. De grondbelasting toch heeft in Februari jl., op rekening van den dienst 1888, 998,000 op gebracht, terwijl verleden jaar in die maand, op reke ning van den dienst 1887, slechts 626,000 ontvan gen was. Het totaa'cijfer der accijnzen, f 2,625,958, overtreft dat van Februari 1887 met ongeveer ƒ30,000, dank zij eenige vermeerdering bij suiker, wijn en geslacht. Voor laatstgenoemd middel beloopt de vooruitgang 14,500 of bijna 7 5 pet. Voor de indirecte belastingen zijn de cijfers zeer gunstig. Tot de vermeerdering van het totaalcijfer dezer groep boven dat van Februari 1887 398,000) heeft het successierecht het sterkst bijgedragen. Doch ook voor de 3 andere middelen is de vooruitgang niet onbelangrijk geweest. Voor de zegelrechten beloopt de vermeerdering 14.3, voor de registratierechten 13 5 en voor de hypotheekrechten 12.3 pet. Sedert den len Januari hebben registratie en hypo theek te zamen ƒ15 millioen afgeworpen, dat is 1 6 ton meer dan in de eeiste twee maanden van 1887, en bijna anderhalve ton meer dan geraamd was. De posterij heeft in Februari bijna 42 000, of onge veer 10 pet., en de telegraphie ongeveer 12,000, of 14 pet. meer afgeworpen dan verleden jaar. Dat de loodsgelden eenen achteruitgang met 3000 aanwijzen, zal wel grootendeels het gevolg zijn van belemmering der scheepvaart door de vorst. Gelijk uit het bovenstaande valt af te leiden, mogen de uitkomsten der maand Februari over het algemeen gunstig worden genoemd, ook al houdt men met de omstandigheid rekening dat deze maand ditmaal 29 dagen telde. (N. R. Ct.) Men schrijft uit den IJpolder aan de Arnst. Ct. Zelden werd voor een landbouwproduct 7ulk een hooge prijs betaald als tegenwoordig voor de uien. Was de marktprijs twee jaren geleden 1 a 1,50, thans is hij gestegen tot 9 a 10 per hectoliter. Goede zaken maken dus die landbouwers, die eenige hecto liters in voorraad hebbeno. a. een hunner heeft nog circa 700 hectoliters, welke dus een aardig sommetje zullen opleveren. 't Gevolg is, dat dit jaar in de beide IJpoIders lal van hectaren met uien zullen worden bezaaid-, de aan houdende vorst en daarna de regens verhinderen echter tot nu toe het uitzaaien, terwijl intusscben de zaaitijd verstrijkt. I. mand te Rotterdam moet nog aanzienlijk meer dan 1000 Hectoliters uien hebbeu. Uit Den Haag wordt aan de N. R. Ct. gemeld Na de gratie aan mevrouw de weduwe Bulkley ver leend, meende het publiek dat thans de aangelegenheden van de familiën Bulkley en Hoek niet meer in hst openbaar zouden behoeven ter sprake te w«rden gebracht en de grootmoeder alle plannen zou hebben laten varen om zich van hare kleinkinderen meester te maken of zich met deze in verbinding te stellen zonder toestem ming van hun vader. Uit de gebeurtenissen die de vorige week op Zwitsersch grondgebied zijn voorgevallen blijkt evenwel het tegendeel. De heer Hoek had in het najaar van 1887 met zijne kinderen Apeldoorn verlaten, zonder zijn adres achter te laten. Hij had dit opzettelijk gedaan om gevrijwaard te zijn tegen alle mogelijke plannen, die bij zijne schoonmoeder zouden kunnen opkamen. Toch scheen mevrouw Bulkley bijzonder er op gesteld te zijn de tegenwoordige verblijfplaats van den heer Hoek op te sporen, en toen het haar niet gelukt was in Nederland tot de verlangde wetenschap te geraken, nam zij hare toevlucht tot private detectives uit de Engelsche hoofdstad, om het spoor te ontdekken van haren schoonzoon. Zelfs moet zij eene som van 10,000 hebben beschikbaar gesteld voor dengeen die haar die verblijfplaats zou opgeven. De scherpzinnigheid der detectives, die uit zoo ruime beurs konden putten, bleek in dit geval opnieuw, liet verblijf van den heer Hoek werd opgespoord en ont dekt te Lugano in Zwitserland. De vorige week ver scheen daar plotseling mevr. de wed. Bulkley in eigen persoon, vergezeld door een Engelschman, d e voorgaf advocaat te zijn en die reeds vroeger te Lugano was opgemerkt geworden. Hare komst ging gepaard met eene oproeping van den prefect van politie te Lugano tot den heer Hoek om te zijnen bureele te verschijnen. De prefect bleek geheel onder den indruk te zijn gebracht dat de heer Hoek niet bevoegd was zijne kinderen onder zich te houden en mevr. Bulkley versterkte hem daarin, door zich te beroepen op een document, o. a. geteekend door mr. De Bas en den heer Knoote te 's Gravenbage en eenige andere heeren, die als familieraad zouden geze ten zijn. De prefect was zeer gene'gd om mevrouw Bulkley, die EQgelsche onderdaan beweerde te zijn, ter zijde te staan en liet, toen mr. Hoek weigerde aan zijn ver zoek te voldoen om de kinderen ia tegenwoordigheid van zijne schoonmoeder te brengen, die kinderen tegen den wil van hunnen vader, die intusschen in het bureau werd gehouden, uit de woning halen en naar dat bureau overbrengen. Een vrij hefiig tooneel moet toen zijn voorgevallen, waarbij mr. Hoek zijn goed recht krachtig verdedigde en zich beriep op de Nederlandsche justitie, terwijl hij zich tegen elke onrechtmatige aan houding verzette. De prefect liet hem en zijne kinderen weer naar hunne woning gaan en de heer H. telegra feerde aan de Nederlandsche regeeringspersonen. In middels werd korten tijd later door mevr. Bulkley, bijgestaan door 2 Engelschen, eene poging gedaan om de woning van den beer Hoek binnen te dringen, wat hun echter door de eigenaars belet werd, zoodat deze poging alleen wat straatschandaal uitlokte. Eene poos later ontving de heer Hoek een schrijven van eender ËDgelschen, waarin hij werd aangezocht aan mevr. Bulkley hare kleinkinderen te laten zien om afscheid van hen te nemen, gedurende 5 minuten. Tevens werd er op gezinspeeld, dat, indien het verzoek mocht wor den afgeslagen, de politie op nieuw in de zaak zou worden gemengd. Daar nu de heer H. liever de kennis met de Luganeesche politie niet wilde hernieuwen, besloot hij aan dit verzoek te voldoeD, mits mevr. Bulkley geheel alleen kwam. Alzoo geschiedde en ge durende eenige oogenblikken onderhield de grootmoe der zich met hare kleinkinderen. Na dit bezoek besloot de heer H. Lugano te ver laten en naar Bellinzona te vertrekken, waar de direc teur van justitie verblijf houdt. Voor zijn vertrek ontving hij echter eene oproeping om voor den rechter van instructie te verschijnen, ten einde te worden gehoord op een klacht van den prefect van politie te Lugano, welke klacht later hierin bleek te bestaan dat de heer H. dien prefect valschelijk beschuldigd zou hebben van onrechtmatige aanhouding. Te Bellinzona had de heer H. een onderhond met den directeur van politie, die ds handelingen van den prefect van Lugano aanvankelijk verdedigde met het oog op de dien ambtenaar vertoonde stukken, o. a. het document van den familieraad, ook onderteekend door den Engelschen consul, en de hem gedane mede- deeling dat de heer H. als voogd over zijne kinderen zou zijn afgezet. Nadat de heer H. de geheele geschie denis had medegedeeld, de onjuiste voorstellingen had in het licht gesteld en had doan uitkomen dat de Nederl. wet geen familieraad kent, die bevoegd zou zijn voogdijrechten te ontnemen, en nadat hij andermaal zich op de Nederl. regeering had beroepen, verklaarde de directeur van justitie dat hij moest toegeven, dat de prefect van Lugano was gedupeerd, maar dat bij diens goede trouw niet kon verdanken, zoodat hij zich zou bepalen hem een afkeuring te geven voor zijne ovei ijling. Inmiddels zou bij afwachten de inlichtingen der Nederl. justitie, terwijl de heer H. zija reis vrije lijk zou kunnen vervolgen. Mocht blijken dat de op gaven van den heer H in alle opzichten juist waren geweest, dan zou hem later een verontschuldiging worden aangeboden. Naar wij verder vernemen, moet de Nederlandsche regeering zich met de zaak hebben ingelaten en de Zwitsersche inlichtingen hebben verstrekt. Kerkelijke Zaken en Onderwijs, Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herf. gemeente te Vlissingen door ds. L. Ten Bosch, pre dikant te Oegstgeestvoor Dussen door ds. C. J. L. Ruysch van Dugteren, pred. te Nieuw-Vennep. Dr. J. Riemens te Middelburg staat no. 1 op een drietal ter beroeping van een predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Rotterdam. Men meldt uit Zaamslag Vrijdag jl. werd op dringende uitnoodiging van het het classicaal bestuur van ÏJzendijke, in eene gecom bineerde vergadering van kerkvoogden en notabelen, benevens twee afgevaardigden van bovengenoemd be stuur, een kerkeraad benoemd voor de Nederl. Herv. kerk alhier. De leden van den vroegeren kerkeraad, die twee jaren geleden hun ontslag hadden ingediend, warden opnieuw benoemd, welke benoeming zij z.ch lieten welgevallen. Indien nu het classicaal bestuur met deze keuze ge noegen neemt, kan z.ch de Hervormde keik te Zaam slag eerlang opnieuw in het bezit van een kerkeraad verheugen. De uitslag der thans afgeloopen examens voor nuttige en fraaie handwerken te Breda is als volgt nuttige handwerken, geëxamineerd 91, geslaagd 56; fraaie handwerken, geëxamineerd 51, geslaagd 32. Rechtszaken. De heer Willink Ketjen heeft hooger beroep aan- geteekend tegen het vonnis der Haagsche rechtbank, waarbij hij tot 25 boete is veroordeeld ter zake smaad jegens den Minister van koloniën. Ook het openbaar ministerie is van dit vonnis in appèl gekomen. Men zal zich uit de Indische berichten de bij zonderheden herinneren omtrent een daar gepleegden moord op den heer O. Swaving, wegens welke mis daad zijn echtgenoote en hare moeder, benevens een l paar inlanders, hebben terechtgestaan. Thans wordt gemeld, dat het hooggerechtshof van Nederlandsch- Indië in revisie uitspraak heeft gedaan in die taak. 1 Yerooreeeld zijnde beklaagden Pak Walang en Soe-

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1