1888. Jr. 30. jfsmM Donderdag 8 Maart. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en? Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. O 7 COURAXT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer If) cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop bitrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 7 Maart 1888. Volgens voorloopige opgaven is in het hoofd kiesdistrict Goes in de onderstaande gemeenten aan de stemming deelgenomente Goes door 620 van de 688 te Arnemuiden 94 van de 122te Kats 48 van de 53; te Koliinsplaat 143 van de 150; te Ko tgene 102 van de 107te 's Gravenpolder 88 van de 105; te 's Heer Abtskt-rke 34 van de 44 te 's-Heer Ai ends- kerke 215 van de 272; te Heinkenszand 153 van de 498te Kattandijke 92 van de 107 te Kloetingê 147 van de 156; te Oud Vosmeer 142 van do 156; te Poortvliet 138 van de 147 te Scherpenisse 142 van de 158; te St. Annaland 193 van de 214; te Stavenisse 95 van de 103; t® St. Maartensdijk 212 van d® 242te St. Philipsland 64 van de 80te Tolen 247 van de 272te Wemeldinge 193 van do 212 te Wissek-rke 247 van de 281 te Wolfertsdijk 487 van de 208 totaal 3596 van de 4075 kiezers. Vanwege do werkliedenvereeniging «Eigen Hulp" werd gisteravond in de bovenzaal van het Café Hartman de tweede volksvoorlezing in dezen winter gehouden. Ditmaal trad de heer A. R Breet- velt als spr. op met een onderwerp, dat een grooter pnbliek had mogen doen verwachten, en met e<-ne wijze van voordracht, die een talrijker opkomst ten volle verdiende. Dat onderwerp was het Volkslied en zoowel de aanleiding tot, als de inhoud van het Wil helmus" werd medegedeeld en geschetst in bezielde en bezielende taal. De heer Breetvelt doorliep de jaren 1555 en volgende met zijn gehoor, en maakte dit getuige van de verdrukking, waaraan onze voorvaderen ten prooi waren, en hoe toen de edele Marnix dat schoone lied dichtte, dat later de aanvallen van den vijand begeleidde, dat dreunde bij de bestorming van vesten, dat klonk over du wateren, dat ruiecht* langs de oevers en kusten, zelfs in de onherbergzame ijs- en sneeuwvlakten van Nova-Zembla, en dat de vroe gere verdrukten tot helden maakte. Spr. toonde vervolgens aan, hoe met dat lied Neder land groot en tot een der meest geëerbiedigde staten van Europa geworden was, hoe met dat lied op de lippen ontdekkingen gedaan, de handelsondernemingen uitgebreid en onze schatten vermeerderd werdeu. Daarna schetste spr. de gebeurtenissen van het laatst der vorige eeuw en kwam zoo op de geboorte van ons tegen woordig volkslied shet Wien fleerlandsch bloed", de schepping van Vader Tollens, dat wel enkele gevoel- velle opwekkingen en beden bevat, maar dat, met eene kleine verandering, voor ieder volk geschikt is, omdat het geen enkel feit uit ons roemruchtig verleden herinnert en niet, zoo als het Wilhelmus van den edelen strijd voor de handhaving der oude rechten en vrijheden van het volk, evenmin van zijn «schilt ende betrouwe" gewaagt, Spr. trad nu in eene vergelijking van d<e twee volks liederen, welke zeer ten voordeele van het dicht van Marnix uitviel en gaf nog uit «de Tijdspiegel" van 1880 een gewijzigd «Wien Neêrlandsch bloed" ten beste. Het tweede deel der rede van den heer B. was ge- wijd aan ons volksgezang, dat tot een zeer laag peil gazonken is en zich openbaart in zinledige en onver staanbare, alle fatsoen en opwekking missende klanken, zoo als «de schoone Susanna" en dergelijke. Spreker stelde daartegenover de volkszangen uit lang vervlogen eeuwen, die ons zijn bewaard en deelde uit den rijken schat daarvan een paar medeHet dag het uit den Oostenzoowel als De drie koningskinderendie lie deren uit de 14e eeuw, zij spreken tot het gemoed, zij grijpen aan en roeren het hart. Waarom kunnen dergelijke zangen ons volk thans ook met bezig houden? Of, wil men er een uit de 45e eeuw, dat meer bekend i«, en nog wel nu en dan gehoord wordt Spr. droeg in antwoord op die vraag het lied van de drie ruitertjes voor en toonde op duidelijke wijze aan, dat ons volk nog niet geheel ontaard is van den zin zijner voor vaderen. Maar wij willen voor te fatsoonlijk doorgaan en durven aan onze vreugde niet, dan alleen bij eene enkele gelegenheid, bij een algemeen feest, in het gezang eens lucht geven. Bij onze Duitsche naburen is dat anders en van daar dat in Duitschland het volksgezang ook meer ontwikkeld is dan bij ons. Ten slotte gaf de spr. een paar wenken ten beste, •m tot verandering ten goede te geraken, bijv. dat onze kermiszangers en orgelmannen van goede liederen op bevattelijke wijzen voorzien mochten worden, ten einde zoodoende die zangen onder het volk te ver- «preiden. Ierseke. Gisteren kwamen hier een paar staaltjes van kiesersnaïeveteit voor (domheid is voor nieu welingen in het vak een te leelijk woord). Eeo kiezer wilde 2 biljetten tegelijk in de bus wer pen: een voor zichzelf en een voor zijn vader. Hij wilde zeker den ouden aan een gang naar de stembus uitsparen. Een ander had zijn briefje met zijn eigen naam in gevuld. Zijn vrouw kwam later het stembureau van deze vergissing kennis geven met verzoek het briefje uit de bas te nemen en een ander voor haar man mee te geven. Dan is er nog iets nieuws op het gebied van ver- kiezings-agentuur vertoond, althans ik heb er nooit te voren van gehooid. Tweemaal heeft de omroeper de kieners aan hun plicht herinnerd: «De kiezers worden verzocht enz." Dat is niet zoo dom bedacht, de agenten verslijten er hun schoenen niet bij, als zij ze ten miDste de vorige dagen niet reeds versleten hebben. Maar in ernst, het middel is practisch en geoorloofd, naar het ons voorkomt; alleen hebben wij iets tegen den vorm. Zoo licht zien eenvoudige nieuwelingen in dit verzoek een bevel van hoogerhand. Er is dan ook tamelijk druk gestemd. Niettegenstaande het tij voor de schippers onder de kiezers niet gunstig viel, vol deden 274 van de 333 aan hun plicht. Maandagavond trad de heer Troelstra van Vlis singen te Kruiningen als spreker op. Na den politieken toestand van het oogenblik helder uiteengezet te hebben, toonde hij zijnen hoorders aan, hoeveel goeds de libe ralen sedert de laatste 50 jaren op velerlei gebied gedaan hebbeD, en wat ze nu wilden. Na de kiezers aangespoord te hebben troaw ter stembus op te komen, sloot hij zijne rede, die met onverdeelde aandacht ge volgd werd. Onmiddellijk na deze rede van den heer Troelstra werd er eene liberale kiesvereeniging opgericht. De telegraafbooten van Rotterdam op Antwerpen hebben gisteren den dienst weder geopend. Door het vele ijs moest een der booten van sleepbooten gebruik maken. Vooral bij Aitwerpen is, tengevolge van den westelijken wiid, zeer veel drijfijs, zoodat de vaart op die stad voor zeilschepen denkelijk nog wel twee of drie dagen zal gesloten blijven. Door den heer J. C. Andriessen, oud-gezagvoerder en constructeur van stoomschepen, is een plan ontworpen tot het in werking brengen van een kabelstoom- sleep dienst door het kanaal van Zuid- B e v e 1 a n d. waarvoor door de heeren P. J. Visser en P. J. Staal te Hansweerd, aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid vergunning is ge vraagd. Door deze inrichting zal in een bestaande be hoefte tot bevordering der scheepvaart op soliede wijze worden voorzien. Bath. Aangezien dezer dagen alhier havengeld zil worden geheven, is als havenmeester benoemd de Expediteur I. L. v. d. Brink. Bij de herstemming voor een lid der Provinciale Staten voor het district Hulst, ter voorziening in de vacature ontstaan door het over lijden van den heer C. C P. Pierssens, werden 2087 geldige stemmen uitgebracht, waarvan 1291 op den heer mr. A. C. B. Thomaes, advocaat en nitaris te Hontenisse (Kath.), en 798 op den heer P Dregmans, notaris te Axel (anti-revolutionair), zoodat eerstge noemde gekozen is. Den vorigen keer werden 1773 geldige stemmen uitgebracht, waarvan 745 op mr. Thomaes, 530 op pen heer P. Dregmans en 438 st. op J. Vogelvanger (liberaal). Benoemd tot burgem. te Retranchement I. Risseeuw Jz. Blijkens bericht van 's Konings gezant in België zal daar te lande, met ingang van 9 Maart e. k., de invoer van schapen, versch schapenvleesch en schapen vachten, afkomstig uit Nederland, weder vrijgelaten worden, mits onder overlegging van bewijzen van her komst ten genoege der Belgische douane. (Zie St. Ct. van 25 November 11. no. 287). Door den minister van Binnenlandsche Zaken is aan de Commissarissen des Konings medegedeeld, dat de Regeering, naar aanleiding van opmerkingen iu 7 van het verslag der commissie tot h*t houden van een enquête betreffende den kinderarbeid en den toe stand van fabrieken en werkplaatsen, heeft besloten een nijverheidsstatistiek te doen samenstellen, en dat de ingenieurs H. W. E. Struv* en A. A. Bekaar met de leiding der daartoe noodige werkzaamheden zijn belast. Te dien einde zullen deze ingenieurs zich naar onderscheiden gemeenten in ods land begeven. De Mi nister acht het, in overeenstemming m«t zijnen ambt genoot van waterstaat, wenschelijk, dat hun overal vanwege het gemeentebestuur de noodige hulp en medewerking worde verleend, waartoe hij de tusschen- komst van de Commissarissen inroept, bij wie zich de ingenieurs zullen vervoegen om met hen in overleg te treden omtrent de hulp, die de gemeentebesturen hun zouden kunnen verschaffen. De Minister voegt er bij, dat zijn genoemde ambt genoot het wenschelijk acht, dat door de burgemeesters de komst der deskundigen en het doel van hun be zoek vooraf ter openbare kennis worden gebracht, met vermelding, dat hun bij hunne instructie uitdrukkelijk is verboden, de geheimen van eenig handwerk, bedrijf of nering, waarvan hun bij hun bezoek zou kunnen blijken, aan wien en op welke wijze ook mede te deelen. Zondag had te Delft de eerste vergadering plaats van het gewest Zuidholland en Zeeland van het Ned. Gymnastiek Verbond. De vergadering werd geleid door den heer Mees van Rottordam, afgetreden commissaris van het hoofdbe stuur van het N. G. V. Afgevaardigden der gymna stiekverenigingen in dit gewest waren tegenwoordig die te zamen 40 stemmen uitbrachten. Een huishou delijk reglement werd vastgesteld m overeenstemming met de bondswet. Tot lid van het bestuur werd o. a. gekozen de heer P. Koppejan te Vlissingen. Nadat een woord van dank was gebracht aan den heer Mees voor het vele dat hij voor het N. G. V. had gedaan, en deze het gewest met zijn bestuur had geluk gewenscht, ging de vergadering uiteen. Naar aanleiding van een persoonlijk bezoek aan het hoofdcomité van de Internationale Tentoonstelling te Brussel in 4888, is de Nederlandsche commissie v®or die tentoonstelling er in geslaagd te verkrijgen, dat de aanmelding8-termijn voor de Nederlandsche deelnemers verlengd is geworden tot 15 Maart a. s. Fabrikanten en handelaren kunnen zich als deelnemers bij den secretaris der Nederl. commissie, Heerengracht 4S5, Amsterdam aanmelden. Reeds verscheidene groote firma's hebben zich doen inschrijven, zoodat Nederland vrij goed aldaar vertegen woordigd zal zijn. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ds. Chr. L. Laan alhier zal op Zondag 48 Maart a. s. des avonds te 6 uren zijne afscheidsrede houden. Ds. I. Montagne Az., te Vlissingen, herdacht Zondag den dag waarop hij vóór 25 jaar het predik ambt in de Herv. kerk aanvaardde. De jubilaris was achtereenvolgens predikant te Kattendijke, Langeraar, 's-Gravenland, Woudsend, Monnikendam en sedert 1881 in zijne tegenweordige gemeente. Op het vijftal naar de Herv. kerk te Willems oord (Maatschappij van weldadigheid) komt voor ds. J. Willemse te 's-Heerenhoek. Brieven uit Amsterdam. VI. Het is een ongelukkige datum waarop ik thans schrijf: omtrent den uitslag van de verkiezingen, waar naar het geheele land zoo brandend nieuwsgierig is, kan ik natuurlijk nog niets meedeelen, daartoe is het nog te vroeg; en wanneer ik nu een beschrijving geef van den toestand van het oogenblik dan dreigt mij het gevaar dat, wanneer de lezers van de Goesche haar onder de oogen krijgen, zij het resultaat van de verkiezing reeds grootendeels hebben vernomun daar toe is het dan wellicht reeds te laat. Ik wil echter hopen dat Woensdagavond of Donderdagochtend de Zeeuwen, en wij natuurlijk ook, nog slechts onvolledig zijn ingelicht, maar dan tevens hen en ons allen toe- wenschen dat de algemeene spanning spoedig worde opgeheven, en de zege moge vallen aan den kant waar wij die wenschen. Ik moet en zal dus nogmaals over den verkiezings strijd schrijven, want heusch, ik kan niet anders. Wij Amsterdammers immers, wij drijven geen handel meer, wij zijn volmaakt onverschillig geworden voor het feit dat de vorst, die onze schaatsenrijders zoo valsch en geniepig in den steek liet, nu weer is terugge keerd wij stellen nu slechts matig belang in beurs en tramplannen, we gaan bijna niet meer naar de comedie, kortom de verkiezingskoorts heeft de heele stad aangegrepen. Op de straten en vooral in de kof fiehuizen ziet men telkens hevig® ontmoetingen, leven dige debatten tusschen tegenstanders, en uitwisselin gen vau »rondjes" tusschen gelijkgezinden. En dan die papieren en strooibiljetten. Groene, gele, roode vooral roode -pimpelpaarsche, blauwe, in alle kleuren van den regenboog verkiezingskranten en spotprentep, vliegende blaadj s en vervelend InDge manifesten. Er zijn menschen die alle papieren, van elke soort éen exemplaar, bewaren voor later, maar ik verzeker u dat het een heel museum is. De arme kiezers, die geen gevestigde overtuiging hebben, weten werkelijk niet meer wat zij doen moetenzij dobberen tusschen Burgerplicht of Grondwet, de radicalen en de kerkehjken. De eene partij belooft hun dit, de andere datzij zijn een speelbal van de verkiezings-agenten der verschillende richtingen die, naar Engelschen trant in de verschil lende wijken tot comité's vereenigd de geheele buurt afbopen om stemmen te werven, 't Is somtijds hoogst vermakelijk om die heeren, die zelt dikwijls van toeten noch blazen weten, aan het werk te zien, en vooral om hen met elkander bij een kiezer, die bewerkt moet worden, in botsing te zien komen. Bij eene carambole vooral tnsschen een volbloed liberaal van Burgerplicht en een radicaal vaa Amsterdam springen gewoonlijk beiden uit den band. Laatstbedoelde kiesvereeniging had van te voren laten verluiden, dat zij hare leden op den verkiezingsdag in rijtuigen zou laten rondrijden om onwillige en zieke kiezers naar de stembus te brengen. Een vermogend lid van Bur gerplicht was daarvoor zoo bevreesd dat hij al de rijtuigen der rijtuigvereeniging voor Dinsdag afhuurde, zoodat «Amsterdam" achter 't net vischtewelnu, «Amsterdam" heeft toen vijftig rijtuigen uit Haarlem besteldWat er overigens al niet gedaan wordt om elkander een vlieg af te vangen. Het zotte argument van den anti-revo'utionairen candidaat mr. Heemskerk a propos van het prinsesje, heeft den schranderen heer A. C. Wertheim, het lid der Eerste Kamer, die hier ter stede zulk een reusachtigen invloed heeft, da ge legenheid geschonken om met groote handigheid daar mede propaganda te maken voor Burgerplicht. Op eene groote vergadering, Zondagavond belegd voor zijne geloofsgenooten, de Israëlieten, heeft hij een zeer boeiende, wegslepende reda gehouden, zoodat de ge heele zaal in opgewonden stemming geraakte en zelfs de onpartijdige verslaggevers tot tranen werden be wogen. Het gevolg is geweest, dat Maandag wel 2000 kiezers, grootendeels uit de Jodenbuurt, duplicaat- biljetten hebben gehaald ten stadhuize, zoodat er een groot personeel noodig was om al die aanvragers te voldoen. Naar men wil zouden die kiezers voor Bur gerplicht zijn gewonnen. De kerkelijke partijen hebben echter evenmin stil gezeten, maar het is merkwaardig zoo weinig men van hun streven in het publiek merkt. Eerst Zaterdag verschenen eenige groote aanplakbiljetten en adver tentiën, en overigens geen uiterlijke beweging, geen enkele luidruchtige betooging. Maar de verbonden machten staan gereed om hunne gehoorzame volge lingen in gesloten gelederen te laten oprukken. Vrijdag 11. had de groote meeting van algemeen kies- en stemrecht in het Paleis voor Volksvlijt plaats. Zelden heeft men voor een politiek doel zulke volks massa's in een openhaar gebouw hier te lande bijeen gezien. De uitstekende orde en de betrekkelijke stilt© onder de aanwezigen hebben het mogelijk gemaakt dat de meesten althans iets hebben kunnen hooren, en dat is al veel gezegd. In het geheele gebouw werden dien avond ruim zeven duizead menschen binnengelaten, blijkens de ontvangst van evenveel dubbeltjes als en treegelden. Vooral de spreekbeurt van Domela Nieu- w*nhui8 in de groote zaal aan de orchestzijde, lokte honderden belangstellenden en inzonderheid nieuws gierigen, die nooit in het Volkspark waren geweest. Het opgewonden applaus zijner partijgenooten werd door den voorzittershamer met kracht bezworen. Ook dr. Vitus Bruinsma uit Leeuwarden had veel succes, te danken voornamelijk aan zijn krachtig stemgeluid, want daar kwam het dezen avond op aan. Dr. Smit, de veelbesproken H. B. S. leeraar uit Apeldoorn, had d «arent»gen weinig genoegen van zijn rede, omdat 's mans stembanden zeer zwak bleken te zijn. En thans is de groote dag eindelijk aangebroken. De verontrustende mededeeling in enkele bladen om trent de ongeldigheid van eoze, naar men beweert ver keerd gestempelde biljetten, waarvan een nieuwe stem ming het gevolg zou zijn, heeft gelukkig onze kiezers niet woei houden zich van hun plichten te kwijten. Het aantal uitgebrachte stemmen bedraagt niet mioder dan 14545, een ongelooflijk hoog cijfer wanneer men be denkt dat wij «maar" met ons 18832-en zijn. Men kan er uit zien dat er zeer zwaar gewerkt is. Den heelen dag vlogen de rijtuigen hier en ginds door de stad; op onze acht stembureaux was het stampvol, vooral in de morgenuren en vóór beurstijd. «Burger plicht" en «Amsterdam" hadden overal comité's op gericht ter voorlichting van wijfelende kiezersmen zag paarden met prachtige rosetten in de nationale kleuren, wagens met groote biljetten beplakt ter aan beveling van candidaten en portretten van kamerleden in spe. Op sommige bureaux ontstond somtijds groot gedrang, zoodat enkelen zeer lang hebben moeten wach ten. Men vertelt natuurlijk allerlei afschuwelijke din gen die gebeurd zouden zijn, van menschen die onder vreemde namen gestemd hebben, van commissies van conti 61e om de kiezers der kerkdijken goed op de vingers te tikken, maar men mag zulke berichten veilig beschouwen als verzinsels en lichte uitingen der verkiezingskoorts, die ons allen min of meer heeft aangegrepen. Wat ons zoo brandend nieuwsgierig maakt, het is de omstandigheid dat niemand met eenigen grond naar den uitslag kan gissen, die dus waarschijnlijk allen verrassingen zal brengen. Laten we nogmaals hopen dat die aangenaam mogen zijn, en wat ik van Amsterdam wensch dat hoop ik ook voor de Zeeuwsche districten. J. Van Anstruwe.

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1