1888. N°. 29. Dinsdag 6 Maart. 75ste jaargang. Jhr. Mr. W. SIX, jhr. mr. W. SIX Ontheffing van Dienst, Zfciü-MILITIE verveer van vrachleu op de wegen TE KOOP: Da uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen enj Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN D1TMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Na wat in onze vorige nummers geschreven is over de liberale richting en over onzen candidaat kunnen wij thans kort zijn. Onze candidaat toch is door de tegenpartij niet bestreden Aangezien tegen een zoo voortreffelijk man als SIX door de anti-revolutionaire pers niets kon worden aange voerd, heeft men op de aan die pers eigene christelijke wijze uitgemaaktde bestuurs leden der liberale kiesvereeniging Ofschoon wij omtrent een paar bestuursleden der anti-revol. kiesvereeniging zouden kunnen vragen, wat en waar hunne kerk is, zoo willen wij de mannen van Be Zeeuw op dien weg van lompe onkiesch- heid niet volgen; te minder omdat hun candidaat te gereede aanleiding tot bestrijding oplevert, dan dat het noodig zou zijn, in plaats van hem de bestuursleden der kiesvereeniging aan te vallen. Wij verwijzen dan ook alleen naar het in dit no. voorkomend artikel van mr. Van Houten. Inderdaad dat is de toestand. Hij, die Lohniitii, den doleereiide, kiest, steiut niet alleen den afbre ker der Ned. Herv. Kerk, niaur brengt het proteNtanhche Neder land ouder eeue fltoomsclie regec- ri"». Onze christelijk gereformeerde districtgenooten, die daartoe meewerken, mogen het voor zich zeiven verantwoorden wanneer zij op die wijze den strijd ongedaan maken, dien onze voorvaderen tegen Spanje zegevierend hebben uitgevochten. Maar wij koesteren de hoop, dat de getrouwe leden der Ned. Herv. Kerk en alle andere liberalen dezen lieil- loozen toeleg zullen verijdelen en dat met een in drukwekkend steminental uit de stembus zal komen de naam van die inderdaad is Staatsman en Christen P. S. De stembus is slechts geopend tot 4 uren. Een reeds geschreven naam mag doorgehaald en door een anderen vervangen worden. Wie zijn biljet verloren heeft kan ter secretarie een ander bekomen. Tot het hoofdkiesdistrict Goes bebooren thans de gemeentenGoes, Wemeldinge, Katt ndijke, Kloetinge, 's-Gravenpoldar, 's-Heer Abts- kerke, 's-Heer Arendskerke, Heinkenszand, Wolferts- dijk, Arnemuiden en voorts al de gemeenten van de eilanden Noord-Beveland, Tolen en St. Filipsland. De aanvrage door miliciens, die geestelijke en be dienaren van den godsdienst bij erkende kerkgenoot schappen of studenten in de godgeleerdheid zijn, om moet tusschen den 20 Maart en den 1 Ap'il met het bewijsstuk worden ingediend bij den Burgemeester der gemeente, binnen welke zij voor de Militie zijn inge schreven. Goes, den 3 Maart 1888. Burgemeester en Wethouders von Goes, J. G. DE WITT HAMER De Secretaris, HARTMAN De lotelirgen voor de Nationale Militie dezer gemeente voor de lichting 1888 die dienstplichtige nummers ge trokken hebben en welke verlangen mochten bij de te dienen, kunnen zich daartoe voor den eersten April eerstkome de ter gemeentesecretarie a ngeven, alwaar de verlangde inlichiingen te verkrijgen zijn. Goes, den 4 Maart 1888. Burgemeeeter en Wethouders van Goes, J. G. DE WlTT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Aan H. BAETUS alhier is op zijn verziek, zulks met ingang van 1 April a. s., een eervol ontslag ver leend als OMROEPER, tevens aanwijzer op de Visclimarkt. Goes, den 5 Maart 1888. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G DE WITT HAMER De Secret,aris, HARTMAN Ingevolge bevel van den heer Commissaris des Ko- nings in deze provincie ia het overeenkomstig het reglement beperkt, welke beperking is aangevangen te middernacht tusschen den 3 en den 4 Maart 1888. De uitvoerige aankondigingen zijn ter gewone plaatsen aangeplakt. Goes, den 3 Maart 1888 De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER de GASKROON EN uit de Raadzaal, hetzij gezamenlijk, hetzij stuksgewijze. Aanbiedingen worden ingewacht ter Secretarie vóór Zaterdag den 10 Maart aanstaande. Goes, den 5 Maart 1888. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WlTT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 5 Maart 1888. Ter elfder ure tracht men nu bij de kiezers op het platteland het praatje ingang te doen vinden, dat jhr. Six, werd hij morgen gekozen, toch bedanken zou, want dat hij geen lid der Kamer wezen wil Als bewijs daarvoor wordt aangehaald dat hij voor al zijne vroe gere betrekkingen ook heeft bedankt, waaruit dan volgen moet, dat hij geen openbaar ambt meer wil b^kleeden. De waarheid is, dat jhr. Six zijne vroegere betrek kingen achtereenvolgens heeft nedergelegd, omdat hij steeds tot een hooger ambt werd geroepen. Dat hij ten slotte niet als lid van den Haagschen gemeenteraad werd herkozen had zijn reden daarin, dat men hem als wethouder liet boeten voor de grieven, die men tegen den burgemeester had. Het scheelde trouwens maar enkele stemmen of jhr. Six ware wel herkozen en alle bladen, van welke richting ook, bevalen hem bij die gemeenteraadsverkiezing aan. De waarheid is voorts, dat jhr. Six, volgens zijn eigen schrijven aan de kiesvereeniging »Goes", U bij circulaite toegezonden, het lidmaatschap) voor de Kamer aannemen zalomdat hij geen vrijheid vindt zich daaraan te onttrekken, indien hem uit Zeelandwaar aan hij zeer gehecht is geblevenzulk een bewijs van vertrouwen werd geschonken. Moge de waarheid morgen bij de stembus zpge- vieren en jhr, mr. W. SIX gekozen worden 1 Aangezien er steeds enkele kiezers z'jn, die op hun stembiljet den gedrukten naam van den candidaat plakkenkan het zijn nut hebben er op te wijzen dat de tegenwoordige kieswet voorschrijft dat de namen op de biljetten moeten geschreven zijn. Onze bekende vroegere stadgenoot, ds. N. De Jonge te Brussel, schrijft in het Christelijk Volks blad van ji. Zaterdag onder het hoofd »W ij gaan vooruit den verkeerden kant o p", het volgende In de lente van 1885 waren in de groote stad Boston, in de Vereenigde Staten van Amerika, 2579 vergunningen uitgereikt om bedwelmende dranken te verkoopen, en twee om het Evangelie te verkondigen in de op«n lucht. Het stedelijk bestuur van Boston heeft een voorzitter die voor de rechtbank door een politie-dienaar onder eede geno°md werd een Rutn- verkooper in 'f groot en klein. Zeven personen werden voor de rechtbank gedaagd, vervolgd en beboet, omdat zij in Boston het Evangelie h idden verkondigd in de open lucht, zonder vergun ning. nadat zij herhaaldelijk vergunning hadden ge vraagd en hun die in het openbaar geweigerd was. Een hunner, de predikant W. F. Davis, werd in 1887 veroordeeld tot vijftig dollars boete, door datzelfde be stuur. dat bijzondere gunsten bewijst aan rumverkoopers en boksers In October 1887 werd hij in de gevangenis ge worpen voor een jaar, tenzij hij een boete zou betalen van 350 dollars (rijksdaalders), wegens het snood misdrijf van het Evangelie van Christus gepredikt te hebben op den grond van Boston, zonder vergunning daartoe te hebben van de roomsch-katholioke regeering die Boston bestuurt. Hoe dat mogelijk is wordt terstond duidelijk, als men weet, dat het bestuur van Boston geheel in de I macht is van Wsch-roomsche rumverkoopers, en dat deze altijd hun vrienden en landgenooten in de regee ring en in de administratie brengen. Op 6 November werd een monster-meeting te Boston gehouden om te protesteeren tegen het verbod om het Evangelie te prediken in de open lucht. Dit verhaal vertaal ik uit the Christian Herald. Ziet daar wat u te wachten staat, christenen in het protestant8che Nederland, als gij de regeering in de handen van roomschen helpt brengen. Want niet alleen de prediking in de open luchtmaar iedere Evangelie-prediking zullen zij verbieden, zoodra de kerk maar de macht in handen heeft. D. J. »Bij de stembus" geeft de heer mr. S. V a n Houten in het Maart-nommer van de Vragen des Tijds eene beschouwing over den tegenwoordigen staatkundigen toestand. De schrijver merkt op dat overal, als eerste gevolg van de herziening der grondwet, eene algemeene be langstelling in de verkiezingen zich openbaart. In het Noorden des lands vertoonen zich kenmerken eener radicaal-socialistische beweging, welke reeds tot in Amsterdam hare werking voelen doet. Dr. Kuyper maakt zijne eerste groote zwenking naar linksbij het gros der Standaard lezers is langzamerhand het christelijke radicalisme gerijpt, dat in de 16e en 17e eeuw hier en in Engeland zulk een overwegenden invloed heeft uitgeoefend. Ook zelfs de katholieke leiders kunnen niet meer zoo conservatief zijn als tot dusver, en moeten zich de belangen der lagere volksklassen meer aantrekken dan hunne gewoonte was. Onder deze omstandigheden moeten de vooruitstre vende liberalen zich de vraag stellen, op welke wijze zij het tot stand komen van een liberaal ministerie het best bevorderen. (Reeds vroeger heeft de schrijver bet voortbestaan van het ministerie-Heemskerk, na de verkiezingen, als iets ondenkbaars voorgesteld). De liberalen behooren alom te bedenken, dat hun doel bij eene algemeene verkiezing niet kan zijn, in een enkel district juist een man naar hun hart te verkiezen, maar uit het geheele land eene meerderheid te erlangen, die in hare algemeenheid de denkwijze van het liberale deel der natie afspiegelt. De tegenpartij is, zegt schrijver, hoe men de zaak ook verbloenie of bemantele, het katholicisme. De katholieke partij vormt de rugg^graat der antiliberalen. Komen de liberalen in de minderheiddan krijgen wij een ministerie van katholieken, of zetbazen van katho lieken. Schrijver wil volstrekt geen geloofshaat wekken of daarop speculeeren, maar het katholicisme is niet enkel een geloof, maar een staatkundig stelsel, dat al onze vrijheden bedreigt. Niet dat eene meerderheid van d« katholieken en hu ne bondgenooten ons dadelijk wetten tegen de ketters brengen zalde leiders der katholieken zijn te handig om ruw te werk te gaan. Zij zullen alleen langzamerhand, zoo mogelijk onge merkt, den bloei van het katholicisme, ook met de vele middelen die in de handen der regeering liggen, bevorderen. Zij zullen zich misschien subsidiën uit de staatskas voor hunne bijzondere scholen doen toewijzen, om meer geld voor andere vormen van propaganda beschikbaar te hebben. Verder nietser zal niets ge ruchtmakends plaats hebben, want men houdt ook het oog op volgende verkiezingen en moet het crypto- katholicisme, dat zoo langzamerhand in protestantsche kringen burgerrecht erlaDgt, niet beangstigen en in zijnen wasdom stuiten. Ook met het oog op buitenlandsche toestanden zou het politieke overwicht van het katholicisme voor ons land gevaarlijk zijn. Het pausdom zamelt krachten voor de herwinning van zijn wereldlijk gebied, en de Paus is een te goed diplomaat om de kleine staten gering te schatten Kwam er nu eenig conflict, waarin het pausdom betrokken was, dan zou de heer Van Houten ongaarne de stelling van Nederland door eene katholieke of van katholieken afhankelijke regeering laten bepalen. De pauselijke staatkunde is slim en fijn; zijstreeft er naar om alle geloovigen, katholieken en protestanten van elke schakeering, tegen de ongeloovigen te ver eenigen zij tracht de protestanten te doen vergeten, dat de vrijheid van ongeloof eene loot is van den zelfden stam als hunne eigen vrijheid van geloof. Op een staatkundig standpunt staan echter de protes tanten ook de meest orthodoxe naast de vrij denkers tegenover het katholicisme. De heer Van Houten zou eiken protestant die de katholiek-orthodoxe coalitie steunt, wel de vraag willen voorleggen, of hij meent dat het overwicht van het kathol cisme op de toekomst van ons volk gunstig werken zal Eer het te laat is! Onder het opschrift: »eer het te laat is", geeft het Handelsblad een fantasie, waarin de toestand wordt geschetst op 1 Mei 1888, wanneer de Kamer mocht zijn samengesteld uit 55 anti-liberalen en 45 liberal* n. Het ministerie-Heemskerk is heengegaan; een mini sterie, waarvan de samenstelling was opgedragen aan een man, die zoogenaamd buiten de partijen staat, was niet tot stand gekomen. Daarna is een Ministerie-Lohman-Schaepman opge treden, dat drie anti-revolutionairen, drie Katholieken, een conservatief en een radicaal telt. Door de verdeeldheid der ministers onderling wordt alles uitgesteld. Van de militaire wetten willen de Katholieken niet weten, omdat de algemeene dienstplicht daarbij wordt voorgesteld. Met de inkomstenbelasting willen de anti-revolutio nairen niet meegaan, omdat er progressie bij aarge nomen is, en de conservatief niet, omdat hij van geen inkomstenbelasting weten wil, met welk verzet de Katholieken instemmen. Tegen de verhooging der invoerrechten verklaart zich de radicaal, waarbij zich een der anti-revolutio naire ministers aansluit, die zich houdt aan Groen en Mackay. De arbeiderswetgeving wil de conservatief uitstel len, terwijl de Katholieken het niet eens kunnen worden. Omtrent het onderwijs eindelijk, bestaat er een onoplosbaar geschil. De anti-revolutionair wil de bij zondere school tot regel nemen; da conservatief wil haar slechts subsidie toekennen; de radicaal wil aan subsidie streng toezicht verbindende Katholiek wil dit ook, maar dat toezicht aan de geestelijkheid op dragen de anti-revolutionairen willen geen toezicht van staatswege. Eindelijk vsordt het denkbeeld eexxqvgrondwetsher ziening behandeld, door den radicaal geopperdalge meen stemrecht, afschaffing der erfelijkheid van de troonsopvolging, nationalisatie van den grond. De conservatief komt tegen die beginselen opde anti-revolutionair wil den goddelijken oorsprong van het gezag in de nieuwe grondwet opnemende radicaal de volkssouvereinite.ttwee van de drie katholieke ministers willen van geen grondwetsherziening weten. De acht leden van den ministerraad zijn radeloos de conservatief oppert het denkbeeld af te treden de radicaal wil ontbinding der Tweede Kamer, een beroep op de kiezers, die pas in Maart gestemd hebben. Gelukkig is bet 1 Maart en niet 1 Mei en kan het gevaar nog worden afgekeerd. »Weet ge wat felle en wat gematigde liberalen zijn? »De felle zijn honden, die van verre reeds blaffen, dat het een aard heeft, en zoo als ze u zien op u aanvliegen. »Maar die gematigden zijn loerende honden, die plat op hun buik gaan liggen, en nijdig brommen, tot g* vlak bij hen zijt, om u dan plotseling hun tanden in uw beenen te slaan". Dit schrijft (zegt de Arnh. Ct.) in de Standaard dr. Kuyper, een man alzoo, die het voorrecht had eene academische opleiding te ontvangen en gedurende eenige jaren zich dienaar van het goddelijk woord noemde. Wij voegen er bijde door God gezondene, volgens de profanatie van mr. Lohman. UD.) De ICiezersbond nMarnix" (afgescheidenen) heeft besloten alleen die kandidaten te steunen, die in beginsel zijn voor schrapping van art. 171 der Grond wet. door welke schrapping de jaarwedden der Her vormde predikanten evenals der Katholieke geeste lijkheid geheel voor rekening der gemeenten zouden komen. Ook de centrale kathol, kiesvereeniging sRecht voor allen" te Middelburg stelde thans in plaats van baron Schimmelpenninck, tot candidaat voor de Tweede Kamer mr. C. L u c a s s e. Het geheele aantal kiezers in de 84 districten, waarin ons land voor de verkiezingen der Tw-ed* Kamer is verdeeld, bedraagt ongeveer 290,000 of 6% pet. der bevolking. Dit getal is ongeveer 10,000 beneden de schatting der regeering, die het op 3ü0 000 raamde. De heer Farncombe Sanders had voorspeld dat er wel 350,000 zouden zijn, maar heeft zich blijkbaar vergist. Bij de wijziging van art. VIII van de additio nele bepalingen der grondwet, van de bij art. 73 der kieswet bepaalde termijnen voor de vaststel ling en sluiting van de lijsten der hoogstaangeslagenen in 's rijks directe belastingen, verkiesbaar tot leden van de Eerste Kamer werd verzuimd ook d*n bij art. 79 der kieswet gestelden termijn voor de indiening van bezwaren tegen die lijst (vóór 15 Mei) te veran deren. Volgens de letter van dit art. zouden dus dit jaar geene bezwaren hebben kunnen worden ingediend, daar, ingevolge het 3de lid van art. VIII der additio- neele bepalingen, de lijst uiterlijk op den 105dendag na de afkondiging van de grondwet (14 Maart e. k wordt gesloten. Er is echter, gelijk uit het slot der in de provinciale bladen en in de Staats Courant ge- plaatste voorloopig vastgestelde lijsten uit de onder scheidene provinciën zal zijn gebleken, aan tegemoet gekomen, door het doen eener uitnoodiging aan hen, die bezwaren mochten hebben, om deze vóór 1 Maart aan Gedeputeerde Staten in te dienen. Bij Kon. besl. is bepaald, dat de stembrief jes ter verkiezing van loden der Tweed9 Kamer in de hoofdkiesdistricten Brielle en Enkhuizen op 6 Maart en, in geval van herstemming, op 20 Maart in te leveren, zullen worden geopend resp. op 8 en op 22 Maart. (St.Ct.)

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1