1888. W27. Donderdag 1 Maart. 75ste jaargang. Jlir. mr, W. SIX, Jules Vogelvanger, GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, "Woensdag en "Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prij» per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,76. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen enj Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,- berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Voor de verkiezing van éen lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict Goes op Dins dag 6 Maart a. s. ondersteunen wij luet den meesten aandrang de candi- datuur van oud-secretaris en oud-wethouder der ge meente 's-Gravenhage, oud-referendaris aan het departement van Koloniën, oud minister van Binnenlandsche Zaken en oud-Commissaris des Konings in de •pro vincie Zeeland. Tot hat hoofdkiesdistrict Goes bahooren thans de gemeentenGoes, Wemeldinge, Kattendijke, Kloetinge, 's-Gravenpolder, 's-H^er Abts- kerke, 'a-Heer Arendskerke, Heinkenszand, Wolferts- dijk, Arnemuid^n en voorts al de gemeenten van de eilanden Noord-Beveland, Tolen en St. Fdipsland. Voor de verkiezing van éen lid van de 2e Kamer der Staten-Generaal in het hoofdkiesdistrict HONTENISSE onder steunen wij met den meesten aandrang de candidatuur van den heer grondeigenaar en voorzitter van de af deeling Hulst van de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland. Tot ket hoofdkiesdistrict HONTENISSE behooren d* gemeentan Baarland, Ellewouds- dijk, Oudelande. 's-Heerenhoek, Hoedekenskerke, Ove- aand, Nisse, Driewegen, Borsele, Kapelle, I-rsrke, Krabbendijke, Kruiningen, Schor#, Waarde, Rilland- Batb, Hontenisse, Ossenisse, Graauw «n Langrndam, Hengstdijk. Stopp-ldijk, St. Janste^n. Klinge, Hulst, Overslag, Zuiddorpe, Koewacht en Boschkapelle. OPENBARE VERGADERING tan den Baad der gemeente Goes, in de Trouwzaal, op VRIJDAG de. 2 MAART 1888, des namiddags te 2 uren precies. Goia, den 39 Februari 1888. De Secretaris, HARTMAN. Puk ten va* behandeling: I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Ontwerp-verordening ie bet belang der open bare gezondheid. V. Ontwerp-instructie voor den keurmeester. VI. Ontwerp-instructie voor de deskundigen tot het onderzoek van varkensvleesch op trichinen en blaasworm. VIL VeTioek van het beatuur der afdeeürg Hein kenszand van de Maatschappij van landbouw era subsidie voor de aanstaande tentoonstelling. VIII. Voorstel van B. en W. tot af- en overschrijving op de begrooting van uitgaven voor 1887. IX. Aanvrage om remissie van aanslag ia den Hoof- delijken Omslag over 1887. X. Idem in de belasting op de bonden. "™~Dë~pTfÊNTEN •ver het Be kwartaal van het dienstjaar 1887/8 kannen ter secretarie afgehaald worden van Donderdag 1 Maart 1888 tot ea met Donde dag den Sen daaraanvolgende, uitgenomen des Zondags, dagelijks van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren Goes, den 29 Februari 1888 De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER Lokman contra Borgesius,, De heer Lobman komt in een uitvoerig schrijven in de Zeeuw terug op hetgeen dhr. Borgesius in zijne rade te Middelburg en ook hier heeft gezegd, name lijk, dat de heer Lobman bij het afdeelingsonderzoek van het ontwerp tot wijziging van hoofdst. X van de Grondwet zou hebben gezegd eNiets zou voor mijne partij nadeeliger zijn dan eene kleine wijziging van art. 194, die ons wel iet» maar zeer weinig gaf, want het tegenw. artikel is langzamerhand een zeer geschikt middel van agi tatie onder de bevolking geworden". Na het debiteeren van eenige hatelijkheden aan het adres zijner politieke tegenstanders wijst dhr. Lohman er op dat hij in de Kamerzitting van 1 April 1886, toen dhr. Borgesius aan deze uitdrukking van dhr. Lohman herinnerde, o. a. naar aanleiding daarvan de volgende wijziging aan die uitdrukking hè^ftgegeven: »Nu komt de heer Borgesius mij het persoonlijk verwijt doen, dat het juist ons doel is om art. 194 te maken tot een punt van beroering, van agitatie". Dik herinner mij niet wanneer ik de door den grachten afgev aangehaalde woorden gebezigd heb, maar ik neem aan dat se juist zijn". (Dit was eene feuthad ik 's heeren Borgesius' brochure ge lezen, die een paar maanden later verschenen is, zou ik gezegd hebbenik neem aan, dat ze juist het tegendeel uitdrukten van wat ik blijkbaar be doeld hab). »In dat geval", nl. als ze waar zijn, >kan ik ze alleen gebruikt hebben in verband met het voorstelin de sectiën gedaan, om in d« 3e alinea van art. 194 het woordje toveral" te doen vervallen. Daarop beb ik zeer zeker gezegdneen, met zoodanige wijziging zijn wij niet gediend, want daarmede neemt gij den schijn aan toe te geven, terwijl wij weten dat gij inderdaad niets toegeeft overmits de 3e alinea is uitgevoerd. Wat baat het ons of gij uwe paleizen laat vallen, nu zij eenmaal bestaan Door zoodanige geringe wijziging zou niets verkregen zijnalleen zou, tijdelijk althans, door die misleiding de agitatie tegen een slecht artikel bedaren. >Maar wanneer de heer Borgesius het nu voor stelt alsof wij van art. 194 gebruik maken, om daardoor agitatie te wekken, neem ik eenvoudig de vrijheid de eer ook van deze uitvinding aan de overzijde over te laten". Dat is nu wel zeer christelijk van den heer Lohman, maar die verklaring van de bedoeling zijner woorden, blijkbaar er op berekend om aan de onvoorzichtige uitlating een g'imp te geven, weerspreekt toch niet het feit, dat dtir. Lohman inderdaad heeft gezegd dNiets zou voor mijn partij Dadeeliger zijn dan een kleine wijziging van art. 194, die ons wel iets, maar zeer weinig gaf, want het tegenwoordig artikel is langzamerhand een zeer geschikt middel van agitatie onder de bevolking geworden". En dan heeft hij niet hpt recht den heer Borgesius van onwaarheid te beschuldigen. GOES, 29 Februari 1888. Wij herinneren belangstellenden aan de laatste vergadering in dit seizoen van de Afdeeling Goes van den Ned. Protestantenbond op morgen Donderdag 1 Maart. In die bij enkomst zal als spreker optreden dr. Hagen uit Leiden. Gisteravond vergaderde de liberale kiesvereeni- ging oGoes" tot 't stellen van een definitieven candidaat voor de verkiezing van een lid der 2- Kamer in het hoofdkiesdistrict DGoes", De vergadering werd bij gewoond door 41 leden, terwijl 2 leden hun stem schriftelijk hadden uitgebracht. Alvorens tot de stemming over te gaan deelde de voorzitter, de heer J. J. Ochtman, mede, dat mr. L. A. Bybau nog vóór de vorige vergadering, waarin de can- didatenlijst was opgemaakt, was gepolst over het aan nemen eener eventueele candidatuur. Na eerst daar voor beslist bedankt te hebben, had dhr. Bybau zich ten slotte bereid verklaard eene candidatuur te aan vaarden, wanneer men meende, dat het belang der liberale partij in dit district zulks wenschelijk deed zijn en mits blijken mocht, dat zijne candidatuur in de verschillende deelen van het district algemeen met sympathie zou worden gesteld. Nu echter gebleken was. dat in Tolen en St.-Filipsland eene candidatuur- Six meer instemming verwerven zou, heeft mr. Bybau gemeend in het belang der liberale partij en ter be vordering van de eenstemmigheid bij de liberalen voor eene candidatuur te moeten bedanken in de hoop, dat daardoor de verkiezing zal worden bevorderd van een man als jhr. mr. W. Six, voor wien hij de grootste achting koestert en dien hij in ieder opzicht als volks vertegenwoordiger aanbevelenswaaidig acht. Mitsdien had mr. Bybau verzocht niet meer voor eene candi datuur in aanmerking te komen. Het bestuur had voorts zich in betrekking gesteld tot jhr. mr. Six en hem gevraagd of hij eventueel bereid zou zijn een candidatuur te aanvaarden. Daarop was bij het bestuur het volgende schrijven ingekomen Den Haag, 24 Febr. 1888. In antwoord op uw geëerd schrijven van 22 dezer is het mij aangenaam te kunnen antwoorden, dat ik da eventueele candidatuur in bat hjofdkiesdistrict Goes i gaarne ze) aanvaarden. Niet, omdat ik mij zelf zoo geschikt acht om als volksvertegenwoordiger op te treden maar omdat ik geen vrijheid vind mij te onttrekken indien mij uit Zeeland, waaraan ik zeer gehecht ben gebleven, een groot bewijs van vertiouwen wieid geschonken. Ofschoon de afgevaardigde zich vrij moet kunnen bewegen, zonder door bepaalde opdrachten gehonden te zijn, hebben de kiezers er dunkt mij aanspraak op te weten hoe da man, aan wien zij hun vertrouwen geven, in 't algemeen denkt over de vraagpunten van den dag. Laat mij u dan onverholen, in zeer korte trekken, daaromtrent mijne meening zeggen. Met beslistheid ben ik voorstander eener gematigde liberale politiek. Hoe men er toe komen kan den godsdienst te mengen in de staatkunde is mij onbegrijpelijk. In mijn oog is dit de heilige dingen nê-utrekken tut het peil der aardsche belangen. En daarom zie ik in het bedrijf der antirevolutionairen niet dan heiligschennis. Een misbruiken van hetgeen niet is van deze aarde om aardsche doeleinden te bereiken. Moet ik dus wenschen de kracht der anti-revolu tionaire partij gebroken te zien, daarom verlarg ik ook levendig, dat. zoo mogelijk, een einde moge komen aan den schoolstrijdhet voornaamste wapen dat zij hanteert. Dan alleen zou, geloof ik. gedacht kunnen worden aan de invoering van leerplicht, waarvoor in het belang der kinderen van zoovele onverschillige ouders veel te zeggen is. Mocht dus een geschikt middel kunnen gevonden worden dat werkelijk tot verzoening leidt ik zou het aangrijpen. Iu geen geval echter, zoo de oplossif g de openbaie school in gevaar bracht. In ons vaderland, waar kinderen van zeer u teenloopend kerkgeloof moeten worden onderwezen, is die voor allen toegankelijke school bijna overal onmisbaar. Ik betreur het, dat die school bij velen in discrediet is gebrucht. En ik ben verzekerd, dat, indien allen die haar veroor- deelen, met mij gedurende jaren in nauwe aanraking waren geweest met de openbare school, zij eerlijkheids halve hun vooroordeel zouden moeten laten varen. Dat de openbare school niet volmaakt is; dat zij met name, in strijd met de wet, te stelselmatig werd ge neutraliseerd, kan ik niet ontkennen, maar in dat op zicht ware er veel te beproeven om het geschokte vertrouwen te doen herleven Op het stuk van belastingen ben ik de leer toe gedaan. dat die bij voorkeur moeten worden opgelegd aan hen, bij wie de draagkracht is. Tot ontheffing van de minbevoorrechten zou ik derhalve med-werken. Bleek daartoe eene inkomstenbelasting noodig, ik zou er geen bezwaar tegen hebbenook nie* tegen een progressieve. Het groot gevaar, dat sommigen hierin vinden, vrees ik niet. Van allesook van een progres sieve belasting, kan misbruik worden gemaakt. Past men echter de progressie in dien zin toe, dat van inkomens boven een zeker bedrag een vast percentage wordt geheven, terwijl dat percentage trapsgewijs daalt om eindelijk de inkomens beneden zeker laag cijfer onbelast te laten, dan schijnt mij eene progressieve belasting of wilt gij ze degressief noemen alles zins billijk en in geen opzicht bedenkelijk. Een voorstel tot afschaffing der plaatsvervanging bij de militie zou mijne instemming hebben. Ik acht het niet recbtvaaidig den meergegoede gelegenheid te geven zijn dienstplicht af te koopen, hetgeen voor velen een geringe opoffering isterwijl de mingegoede, vaak mpt groot verlies voor zichzelf en zijne omgeving, zich tot den dienst genoodzaakt ziet. Ik zou de loting willen behouden zien, zój dat wie een dienstplichtig nummer trekt, tot welken stand hij ook behoort, in den regel de wapenen moet dragen. Algemeene dienst plicht, allen onder de wapenen brengen, schijnt mij niet noodig en het zou zeer veel geld kosten. Wellicht kon men degenen, die vrij loten, naar hun vermogen zekere som doen bijdragenhen vrij latende, wanneer zij dit verkiezen, onvei plicht den dienst te vervullen. Op die wijs zou ieder den militairen dienstplicht dragen. Ten aanzien von de sociale quaestie behoor ik tot diegenen die wettelijke bepalingen in het belang van den arbeider wenschelijk achten. In hoever evenwel de uitkomsten der enquête reeds voldoende zijn om practische, niet te z<er belemmerende voorschriften uit te vaardigen, durf ik niet beslissen. Het onder werp eischt gmote behoedzaamheid, wil men geen maatregelen treffan, die, ofschoon door e iele bedoelin gen geïnspireerd, nadeolen zoud-n stichten, die niemand kan bedoelen. Ik zeg dit, ook met het oog op beper king van den kinderarbeid bij dm landbouw. Vo^g ik hier nog bij, dat ik mij schaar aari de zijde van hen, die in de kieswet betere waarborgen verlangen ter verzekering van de zelfstandigheid der kiesers een onderwerp, waarover ik eerlang eenige opmerkingen hoop bekend te maken dan meen ik mij t« hebben verklaard over de voornaamste quaesriën, die thans de gemorderen bezighouden. Wil van dit mijn schrijven, voor zooveel u noodig voorkomt, gebruik maken en de verzekeiing ontvangen dat ik met ware hoogachting verblijf UEd. dw. dienaar, (get.) SIX. Nog deelde de voorzitter mede, dat in de verschil- lende afdeelingen der kiesvereeniging Algemeen Be lang" op Tolen en St.-Filipsland bij de verkiezing van een definitieven candidaat waren uitgebracht 225 stemmen, waarvan 224 op jhr. mr. Six en 1 op mr. L. A. Bybau Tot stemming overgaande bleek, dat jhr. mr. W. Six met algemeene stemmen ook in de kies vereeniging »Goes" tot candidaat was verkozen. Met een krachtig woord van opwekking aan alle liberalen om op 6 Maart trouw op hun poBt te 2ijn en ook anderen aantesporen op jhr. mr. Six te stemmen, sloot de voorzitter de vergadering. De einduitslag der stemmingen is thans, dat zijn uitgebracht te Tolen 225 stemmen, waarvan 224 op jhr. Six en 1 op mr. Bybau, te Goes 43 stemmen, allen op jhr. Six, op Noord-Beveland 64 stemmen, waarvan 57 op jhr. Six en 7 op mr. Bybauderhalve is JI1R, MR. W. SIX met 324 stemmen tot candi- daat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Gistermiddag werd in het koffiehuis »De Prins van Oranje" alhier andermaal eene vergadering ge houden van liberale kiezers uit het hoofd- kiesdrstrict Hontenisse De voorzitter, de heer J. H. O. Dominicus, deelde mede, dat de com missie sedert de vorige vergadt-ring de noodige publi citeit had gegeven aan de toen gesteld» candidaiuur van den heer J. Vogelvanger en dat van dezen officieel bericht was ingekomen, dat hij de candidatuui aannam. Deze bijeenkomst was thans belegd, hoofdzakelijk met het doel om te spraken over de beste wijze om de verschillende liberale kiesvereenigingen m het district te doen samenwei ken. Vooraf echter had nog eene bespreking over de candidatuur Vogelvanger plaats, naar aanleiding van eene Maandagavond te Ierseke gehouden vergadering van kiezers, waai in men besloten had nadere inlichtingen omtrent de verschillende in bet district Hontenisse gestilde eandidaten ïntewinncn. Ten slotte overgaande tot het eigenlijke punt van bespreking werd besloten de samenwerking te zoeken op dezelide wijze als dit thans in het district Goes geschiedt, terwijl tevens besloten werd de verschillende liberale kiesvereenigingen in het district, althans voor zoo.er zij op Zuid Beveland bestaan, te wijzen op de w suschelykbeid om het gelijkluidend artikel betreffende de wijze van stemmen uit het reglement der Goesche vereeuiging overt«nemen, teneinde ter gelegene* tijd de vereischte samenwerking te kunnen verkrijgen bij de verkiezing voor leden van de Prov. Staten. Men hoopte binnen 14 dagen de geheele organisatie te kunnen regelen om bij eene eventueele herstemming voor een lid van de Tweede Kamer niet werkeloos te blijven. Op het aan de regeering door het kader der dd. schutterij te Goes gericht en door de officieren dier schutterij ondersteund verzoek om aanleg, op kosten vau het Rijk, van eene schietbaan is ten antwoord ontvangen, dat aan dat verzoek niet kan worden voldaan; zulks op de bekende gronden, dat de kosten der schutterijen voor rekening der gemeen ten zijn. Kolijnsplaaf. Door de afdeeling »Kolijnsplaat" der liberale kiesvereeniging dAlgemeen belang" is met al gemeene stemmen tot candidaat voor de Tweede Kamer gekozen de heer jhr. mr. W. Six te 's-Gravenhage, nadat de voorzitter, de heer mr. L. A. Bybau, had medegedeeld, ter wille der eenheid zijnö candidatuur in te trekken. De voorzitter deelde tevens mede, dat de heer J. II. C. Heijse van Zieriksee, tenzij door ijsgang verhinderd, Zaterdag a. s., 's morgens om 10 uren, als spreker voor de liberale kiesvereeniging »Algemeen belang", ten huize van den heer L. D. v. d. Linde te Kortgene, zal optreden. Kats. Dinsdagavond vergaderde de afdeeling »Kats" der liberale kiesvereeniging d Algemeen belang" tot het stellen van een defiaitieven candidaat voor de Tweede Kamer. Jhr. mr. W. Six werd met algemeene stem men tot candidaat verkozen. Kapelle. Gisteravond kwam de dezer dagen opge richte liberale kiesvereeniging samen, ten einde te beraadslagen over de ontwerp-statuten, opge maakt door de daarvoor aangewezen commissie. Be houdens eene kleine wijziging werden deze goedgekeurd, waarna een difiaiiiel bestuur werd benoemd, bestaande uit de heeren J. Fopma, Joh. Da Jonge, D. J. V. d. Have, M. De Jager en A. Visser. Dit bestuur koos uit zijn midden dhr. Fopma tot voorzitter, dhr. J. De Jonge tot secretaris en dhr. A. Vissar tot penning meester. De vereeniging draagt den naam van Vrij heid en Ofdb".j Overgaande tot het verkiezen vin een d-finitie ea

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1