1888. N°. 23. Dinsdag 21 Februari. 75sle jaargang. «Nederlands Leger" GOESCÏIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, "Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen eDj Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht» tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Ter Secretarie der gemeente is ontvangen en ligt ter inzage de elfde uitgave van het boekwerk waarin uitvoerige inlichtingen voor militieplichtigen voorkomen In het bijzonder wordt de aandacht gevestigd op de bepalingen aangaande den eersten oefeningstijd voor INGELIJFDE!! BIJ DE MILITIE TE LAND VOOR DE LICHTING 1888, en op het PROGRAMMA VAN IIET EXAMEN dat door de lotelingen van die lichting kan worden afgelegd, ten einde te worden ingelijld bij het korps en geplaatst in het garnizoen hunner keuze. Goes, den 18 Februari 1818. De Burgemeester van Goes J. G. DE WITT HAMER. GOES, 20 Februari 1888. Het aantal kiezers in het hoofdkiesdistrict Goet is thans in zijn geheel bekend en bedraagt voor de Tweede Kamer 4175 en voor de Prov. Staten 4748. Zooals uit achterstaand ingezonden stuk blijkt hebben de beide Christelijke jongelingsvereenigingen »Ken den Heere in al uwe wegen" en »het Mosteid- zaad" weder besloten het lokaal van eerstgenoemde vereeniging op de dagen der loting voor de nationale militie voor alle lotelingen gratis toegankelijk te stellen en hun daar versnaperingen aan te bieden. Het streven nl. om het gebruik van sterkedrank op dien dag tegen te gaan is te l ffelijk, dan dat eene aanbeveling om van het aanbod der jongelings vereenigingen gebruik te maken, onzerzijds noodig zou zijn. De goede zaak spreekt voor zichzelve. Wij twijfelen dan «ok niet of velen zullen van de hun aangeboden gastvrijheid een goed gebruik maken. Kats. Donderdagavond vergaderde de afdeeling »Kats" der liberale kiesvereeniging Al gemeen belang" tot het stellen van kandidaten voor de aanstaande verkiezing. Bij de stemming verkreeg mr. L. A. Bybau 10 stemmen en J. II. C. Heijse 1 stem De liberale kiesvereeniging ^Eendracht maakt Macht" te Middelburg en de te Vlissingen nieuw op gerichte vrijzinnige kiesvereeniging Algemeen Belang" hebben tot candidaat voor de Tweede Kamer den heer A r i e Smit, te Vlissingen, gesteld. De rechtbank te Middelburg heeft uitspiaak gedaan in de reclame van een huisonderwijzer, die van den vader van zijn leerling eene kamer in gebruik had, en zich als lodger" had opgegeven. Bij breed gemotiveerd vonnis overwoog de rechtbank, dat, al is de verzoeker niet huisgenoot, hij toch tot het gezin behoort, dat er tusschen den verzoeker en het hoofd van het gezin geen bepaalde huurovereenkomst is aangegaan, dat de requestrant dus niet was alleen wonend persoon, die van een eersten huurder een perceelgedeelte in huur heeft, en wees op deze gron den het verzoek af. De meening, door ons in ons no. van 26 Jan. geuit, is dus reeds bij rechterlijk vonnis bevestigd, en bij de eerste herziening der kiezerslijsten zullen ettelijke kiezers van de lijsten moeten verdwijnen. Z. M. de Koning heeft Zaterdag een rustigen nacht doorgebracht De toestand is beterend. Ook H. K. H. Prinses Wilhelmina is sedert een paar dagen licht ongesteld en heeft hare kamör niet verlaten. De Prinses is onder geneeskundige behande ling van dr. Van Tienhoven. Door het overlijden van den heer P. A. D e Jonge, te Ovezand, zijn de volgende vacatures ont staan Dijkgraaf van het waterschap Ovezand, lid van den gemeenteraad te Ovezand en lid van den dijkraad van het calamiteuse waterschap Ellewoudsdijk-Borsele. Op 's Konings jaardag werd door de Vereeniging van gepensioneerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsche leger" aan hoDderd hulpbehoe vende oudstrijders, versierd met het zilveren of metalen kruis en waaronder in de eerste plaats zij, versierd met de Citadel-medaille, een gouden Wil lem uitgekeerd, welke uitkeeriog ieder jaar op 19 Februari zal herhaald worden, als een herinnering aan Zr. Ms. geboortedag. De jongste van deze 100 veteranen telt 80 jaren, het meerendeel is ouder, terwijl meer dan 200 hulp behoevende ond-strijderg zich aangemeld hebben die beneden de 80 jaar oud zijn. Dezen moeten, helaas 1 wachten, totdat de ouderen voor hen plaats maken, daar de Vereeniging niet meer dan 100 gouden Wil lems ieder jaar voor dit doel beschikbaar kan stellen. Mochten er onder onze lezers zijn die, getroflen door de teleurstelling die de overige 200 oudj s ondervinden, hun alsnog willen gedenken, zij zenden hun bijdragen of toezegging daarvoor aan den secretaris van de eere commissie dezer vereeniging, den oud-Generaal-Majoor H. J. Enderlein te 's Hage. De vereeuiging van officieren der schutterijen in Nederland zal dit jaar hare algemeene vergadering te Maastricht houden. Bij die gelegenheid zal een schietwedstrijd gehouden en zullen verschillende feesten gegeven worden. Naar ra*n meldt aan de M. Cl. heeft ook de heer dr. P. C. F. Frowein te Sneek de hem door de DZ^euwsche propaganda-club voor algemeen kies- en stemrecht" aangeboden candidatuur niet aanvaard. De Minister van BinnenJandsche Zaken heeft der Tweede Kamer doen toekomen eene nota van in lichtingen op twee adressen over de kerkelijke twisten te Serooskerke (Walcheren) en te Wons. De Minister stelt met betrekking tot het adres van P. Melis te Serooskerke voornamelijk in het licht, dat bij het vertrek van den predikant uit de pastorie de burgemeester niet tegenwoordig was en van het ver- leenen van adsistentie door hem bij het betrekken der pastorie door den veldwachter geen spraak is geweest; dat de beambten ontkennen te hebben gedreigd te zullen schieten bij de weigering van de zich in de con sistoriekamer bevindende personen om sleutels af te geven; dat de handelingen der rijksveldwachters in den nacht van 4 op 5 November niet zijn geschied op last van den officier van justitie te Middelburg of van den burgemeester. Deze laatste volgde het stelsel om eerst in 't geval van ongeregeldheden tusschen de do- leerende en de synodale partij tusschenbeiden te komen. De doleerenden hebben zijn aanbod om hem de sleutels van de kerk en consistoriekamer in bewaring te geven, opdat beide partijen beurtelings van de kerk zouden gebruik maken totdat de rechtbank zon hebben uit spraak gedaan, niet aangenomen. Aan P. Melis is de aan den burgemeester gevraagde bescherming ver leend. De rijksveldwachter, die aan een der bewakers het klimmen in de consistoriekamer belet heeft, is daarover door den officier van justitie ernstig onder houden. De minister van justitie heeft, naar aanlei ding van handelingen van rijksveldwachters, die be ambten ernstig onder het oog doen brengen dat de politie zich moet onthouden van inmenging in keike- lijke zaken en uitsluiteud te waken heeft tegen ver storing der openbare orde; dat, terwijl zij verplicht is de wanordelijkheden, die mochten ontstaan, kracht dadig en met beleid te onderdrukken, zij overigens in de eerste plaats geroepen is voor de algemeene veilig heid van personen en goederen te zorgen. Aan het slot van het adres van Wons worden het openbaar ministerie en de rechtbank van partijdigheid beticht. Omtrent deze ongemotiveerde aantijgingen wenscht de Min. van binnenl. zaken het stilzwijgen te bewaren. De kapitalisten mesten zich vet van het zweet en van het bloed der arbeiders, dat is het lied herinnert het Sociaal Weekblad hetwelk door de sociaal-democraten op alle tonen den volke wordt voorgezongen. Achten zij dat soms ook toepasselijk op degenen, die nu wederom, door volteekening van een leening van 300,000, de Koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam hebben op de been geholpen In die fabriek zijn in de jaren 1872 tot 1887 werk- loonen uitbetaald tot een bedrag van ruim tien mil- lioen gulden. Doch hoe staat het intusschen met de aandeelhouders? Geloof het vrij, dat zij hun aandeelen voor luttele percenten van de som, die zij er op hebben gestort, volgaarne zullen afstaan aan wie zoo dwaas ware ze te koopen. Ook zij, die in de jaren 1883 en 1884 deelnamen in de toeD gesloten hypothecaire leeniugen, kunnen hun obligation niet meer van de hand zetten dan met een verlies van dertig ten honderd of meer, waardoor duidelijker dan door iets anders in het licht treedt, wat dengenen te wachten staat, die thans de bovengenoemde som hebben bijeengebracht. Maar in de circulaire, waarin op hun medewerking een beroep werd gedaan, werd gewezen op de unijvere, arbeidzame en flinke werklieden", wier belang bij het voortbestaan der fabriek zoo benauwend nauw betrok ken is, en de drie ton zijn gevonden. 't Is waar, dat kapitaal-bezitters dikwerf slechts denken aan hun eigen belang. Maar waar is het ge lukkig toch ook, dat het somtijds door hen wordt ter zijde gesteld ten bate hunner medeburgers. Het door den Minister van Oorlog aangekondigde wetsontwerp tot verlenging van den dienst tijd met éen jaar der miliciens van de lichting der militie te land 1883 en ter zee 1884, kan binnen weinige dagen worden tegemoet gezien, daar het reeds den Raad van State moet hebben gepasseerd. Het verslag omtrent het afdeelingsonderzoek in de Tweede Kamer van de wetsvoordracht betreffende de bediening van de pakketvaart in den I n - disc hen archipel is reeds door de commissie van rapporteurs in gereedheid gebracht en zou Zater dagavond, uiterlijk heden worden rondgedeeld. Het plan is d^ze zaak deze week in openbare zitting af te doen. Ten aanschouwen van duizenden rondom het monument in het Willemspark te 's-Graven hage, dat I zich bijna onafgebroken in den rossen gloed van het driekleurig bengaalseh licht statig verhief, werd Zater dagavond tegen middernacht vanwege de Orarj"- feeslcommissie 's Konings verjaardag plechtig ingewijd, j De koraalmuziek maakte een plechtigen indruk op het j volk, dat jubelde bij het spelen van de volksliederen. De tamboers der schutterij sloegen tot inleiding en slot den roffel. De burgemeester, eerevoorzitter der feestcommissie, woonde het voorbereidingsfeest bij, hetwelk mot zeer veel instemming door gansch de menigte, onder welke een nationale optocht, die voor het monument het Wien NeerlaGds bloed vierstemmig aanhief, werd begroet. Het genootschap ter bevordering der natuur-, genees- en heelkunde te Amsterdam heeft de volgende prijsvragen uitgeschreven I. Het genootschap vraagt een geschiedenis der Nederl. geneeskuade en der Nederl. geneeskundigen van den dood van Boerhaave tot aan de wet op het H. O. van 1875. Gouden Medaille en 300; te beantwoorden vóór 1 Jan. 1890. II. Het Genootschap verlangt het aandeel te zien aangewezen dat de scheikundigen in Frankrijk, in Eogeland, in Duitschland en in Noord- en Zuid-Neder land hebben gehad in het tot algemeene erkenning brengen van het systeem van Lavoisier, met verklaring van het ten deze bestaand verschil. Voor de beste en op zich zelf bevredigend* beantwoording dier vraag biedt het Genootschap zijn Gouden Medaille en 300 aan; te beantwoorden vóór 1 Januari 1899. Z. M. heeft bepaald dit het koloniaal militair invalidenhuis op Bronbeek van en met 19 Februari 1888 den naam draagt van: Koninklijk Koloniaal Militair Invalidenhuis. Met behulp van een drietal ambachtslieden is de vorige week in de nabijheid der gemeente Zaam- slag ten overstaan van den deurwaarder Huineman, te Ter-Neuzen, en den brigadier der marechauscée, te Ilulst, een huisje, bewoond door zekeren J. N., tot den grond toe afgebroken, terwijl de zoogenaamd af braak aan en het huisraad op den nabijgelegen dijk is geplaatst. Een en ander geschiedde op verzoek en bevel van den heer M., fabrikant te A omdat de bewoner, ge noemde N., volstandig weigerde zijne verschuldigde cijnspacht te betalen. Deze strenge maatregel kan, zegt de Ter-N. Ct., ongetwijfeld tot waarschuwend voorbeeld dienen aan allen, die nog altijd de onjuiste meening zijn toege daan, dat het betalen der cijnspacht niet verplichtend zoude zijn. Men schrijft aan het N. v. d. D. uit Pretoria, dat de heer S. J. D u t o i t ontslag gevraagd heeft als superintendent van onderwijs en dit hem verleend is. O -Indië. Benoemdtot controleur 2e klasse de ambtenaar op nonactiviteit L. B. Paardekooper. Overgeplaatst van Atjeh bij het garn.-bat. van de Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo, de 2e luit. der inf. J. H. A. P. Overman; ter nadere indeeling naar de 2e mil.-afd. op Java, de off. van gez. 2e kl. H. K. J. Van den B u s s c h e. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bero'pen te Schore en Vlake ds. L J. Blaoson Henkeraans te Bahr en Latham. Aangenomen het beroep naar Kruisland (cl. Breda) door ds H. W. Brandt te Zaamslag. Rilland-Bath. Gisteren had eene verkiezing plaats voor twee ledan van het kiescollege der Ned. Herv. gemeente. Opgekomen waren 56 kiezers. Gekozen werden P. De Hamer en H. De Jonge met 53 en 37 stemmen. Naar men verneemt zijn eenige leden van do kerkelijke kas te Tolen bezig een geschikt huis te zoeken, ten einde aldaar eene doleerende gemeente op te richten. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Vlissingen M. H. P, M. De Graaf. - Als een bewijs wat door samenwerking tot stand kan worden gebracht, meldt men ons, dat in de R. K. kerk te Ovezand, op voorstel van den Zeereerw. heer pastoor der parochie, in het laatst van het jaar 1886 een geheel nieuw in gothischen stijl gebouwd altaar is geplaatst, waarvan dn kosten 1470 bedroegen, en dat deze som na verloop vao ruim m jaar geh )el is afbetaald door bijdragen van de parochianen a 1 1 cent per week en psr hoofd. Na warme discussie is in de gemeenteraadszitting te Vlissingen het voorstel van het raadslid C. Mortier tot vermindering der jaarwedde voor bet hoofd van school E met 8 tegen 5 stemmen aangenomen. Het daarop volgende voorstel van burgemeester en wet houders tot vermindering van het aantal onderwijze ressen aan school D werd met algemeene stemmen goedgekeurd. (N. R. Ct.) Aan de H. B. school te Zieriksee is tot leeraar in de Engelsche taal benoemd de heer B. D, Best te Amsterdam. De heer C. Schilleman, hoofd der o. 1. school te Oud-Vosmeer, mocht 16 dezer den dag herdenken, waarop vóór 25 jaren die betrekking door hem werd aanvaard. Hij ontving bij die gelegenheid van zijne leerlingen een bewijs hunner achting. Waarde. In deze gemeente waren op 1 Januari 1888 115 kinderen boven de 6 en beneden de 12 jaren. Hiervan genoten 103 kinderen onderwijs; 5 kinderen waren met 1 November jl. nog geen 6 jaar en konden daarom niet tot de school worden toege laten. Van de overblijvende 7 had 1 voor goed de school verlaten en bleven er 6 verstoken van onderwijs om gemoedsbezwaren. Rechtszaken. De officier van justitie te Zieriksee verzoekt op sporing, aanhouding en bericht van A. M. Blom, 29 jaren, laatst wonende te Zieriksee en van daar ver trokken in den nacht van 15/16 Febr. jl., tegen wien door den rechter-commissaris aldaar den 16an dezer een bevel van voorloopige aanhouding is verleend wegens valschheid in geschrifte en oplichting. Vermoedelijk zal hij naar Amerika vertrekken. Naar de Arnh. Ct. verneemt heeft de procureur- generaal bij den Hoogcn Raad zijn voornemeu te kennen gegeven van het vonnis der rechtbank te Arnhem in zake kiesrecht, gewezen op verzoek van den heer D. N. Houwmg van Nes (dj bekende lodgers-quaestie), cassatie te zullen aanteekenen in het belang der wet. Gemengde Berichten. Tegen den verdachten persoon J D., die de vo rige week goederen in een logement te Goes ontvreemd de, is eene vervolging ingesteld. Hij is nog niet opge spoord men denkt dat hij vojrtviuchtig is. Te Ka- pelle moet hij Woensdag gouden hemdsknoopen te koop aangeboden hebben. Een ingezetene van Heinkenszand heeft Z. M. den Koning gisteren bij gelegenheid van diens verjaar dag per brief een gelukwensch toegezonden. Ierscke. Vrijdagavond werden hier door de Rede rijkers ten vo'rdeele der armen opgevoerd: lo. Het bankbiljet van 1000 gulden; 2o. Barbier-brugwachter en 3o. Waar is Mijnheer? da beide laatste kluchtspe len. Het publiek toonde zich voldaan vooral over het eerste stuk, dat verdienstelijk werd uitgevoerd, en wat de beide andere betreft, nam het gaarne in aanmer king, dat zij door nieuweliagen in de kunst werden gespeeld. Het geheel vormde een zeer genoegelijken avond. Kolijnsplaat. Omstreeks het midden der volgende maand zullen van Noord Beveland weder verscheidene landverhuizers naar de Vereenigde Staten van Noord- Amerika vertrekken. Van deze gemeente zullen dan ook twee zusters daarheen gaan, die reeds van uit Amerika van hare tickets voorzien zijn en daar als dienstboden zullen werkzaam zijn. Vlissingen. De werkzaamheden aan het voor reke ning der Rotterdamsche Lloyd (firma W. Ruys en Zoon) op het etablissement der Kon Maatschappij »de Schelde" alhier in aanbouw zijnde stoomschip nBromo", gezagvoerder Boon, vorderen goed. Zaterdag zijn de beide groote stoomketels, die ieder negen en dertig duizend kilogram wegen, door middel van den kolossalen bok met goed gevolg in het schip geplaatst, bij welk gevaarlijk werk gelukkig niet het minste ongeval gebeurde. Wanneer nu geene onvoorziene stoornis in de werk zaamheden ontstaat, kan het schip kinnen enkele weken geheel voltooid zijn en, na gunstig geslaagde proef vaart, naar Rotterdam vertrekken, van waar het den 7 April e. k. zijn eerste reis naar Insulinde moet aan vaarden. Vlissingen. De aan de tweede binnenhaven alhier gelegen putroleummagazijnen van pakhuismeesteren te Rotterdam bevatten sedert eenige dagen geen enkel vat petroleum meer, daar successievelijk al wat daarin was werd afgeleverd, zonder dat nieuwe voorraad werd aangevoerd. Men begrijpt niet recht, wat dit te beduiden heeft, want, ofschoon de omzet van petroleum hier geen hooge vlucht heeft, werd toch nog al aardig wat verhandeld. Tot voor weinige dagen meende mïQ tiog, dat van

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1