1888. N°. 22. Zaterdag 18 Februari. 755lc jaargang. GOESCHË De uitgave dozer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,- berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 17 Februari 1888. Op de lijst der 125 hoogstaangeslagenen in '8 rijks directe belastingen in de provincie Zeeland komen o. a. voor: mr. B. V. Van der Bilt te Kapalle, met een totaal aanslag van 740,46; rar. J. C. R. Van der Bilt te Heinkenszand, voor 970,64; G. J. Van den Bosch te Kattendiike, voor 814,16; J. Bruijnieel te Rilland-Bath. voor 546,19; M. Burger te Kloetinge. voor f 1199 15; J. H. Bybau te Kolijns- plaat, voor 652 65; J. Van Damme te Wolfertsdijk, voor 488,17; C. A. L. Danckaerts te Goes, voor 426 49J. Dekker Lz. te Goes, voor 667,80 P. Dekker Jz. te Wemeldiuge, voor 680,84; J. J. Van Eijkeren te 's-Heerenhoek, voor 576,58; J. A. Bevier De Fouw te Goes, voor 455,73; J J. Van Gorsel te Rilland-Bath, voor 398,54; mr. J. G. De Witt Hamer te Goes, voor 701,98; A. Kakebeeke te Kloetioge, voor 1206,79; J. M. Kakebeeke te Goes, voor 1063,41L. Lucasse te 's-Heer Arends- kerke, voor 539,76; L A. Paardekooper Overman te 's-Gravenpolder, voor 793,33; J. A. A. Fransen Van de Putte te Goes, voor 785,83; J. Swemer te Kolijnsplaat, voor 425,82J. W. Vader te Kortgene, voor 3097,22; mr P. H. Saaijmans Vader te Kapelle, voor 1087 02J. Veieeke te Kruiningen, voor 682,37; dr. N. J. F. Verschoor te Goes, voor 443,05. In Stbl. no. 23 is opgenomen de algemeene maatregel van inwendig bestuur van den 14den Fe bruari, tot aanwijzing van de hooge en gewichtige openbare betrekkingen, waarvan het bekleeden of be kleed hebben de verkiesbaarheid tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal medebrengt. Het eenig artikel van dit kon. besl. luidt: «De hooge en gewichtige openbare betrekkingen, waarvan het bekleeden of bekleed hebben, behoudens het bepaalde in art. 93, 1ste lid, en in art. 96, lste lid, der Grondwet, de verkiesbaarheid tot lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal medebrengt, zijn die vanpresident van eene der Kamers der Staten- Generaal vice-president en lid van den Raad van Statestaatsraad in buitengewonen dienstpresident en lid van de Algemeene Rekenkamerdirecteur van het Kabinet des Koningshoofd van een departement van algemeen bestuurbuitengewoon gezant en gevol machtigd ministerminister-presidentpresident, vice- president en lid van den Hoogen Raadprocureur- generaal en advocaat-generaal bij den Hoogen Raad president van- en procureur-generaal bij een gerechts hof; president van het hoog militair gerechtshof; advocaat fncaal voor 's Koniügs zee- en landmacht commissaris des KoniDgs in eene provincie; burge meester van eene gemeente van meer dan 40.000 zielen; curator van eene rijks-universiteit; curator van de gemeentelijke universiteit te Amsterdamhoog leeraar aan eene rijks-universiteit en hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, mits het hoogleeraarschap gedurende meer dan tien jaren be kleed zijvoorzitter en lid van de Koninklijke Aca demie van wetenschappen admiraalvice-admiraal schout-bij-nachtgeneraal der infanterieluitenant- generaal generaal-majoorgouverneur-generaal van Nederlaodsch-Indiëluitenant-gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië vice-president en lid van den Raad van Nederlandsch-lDdiëpresident van de algemeene rekenkamer in Nederlandsch-Indiëpresident van het hoog gerechtshof in Nederlandsch lodiëgouverneur van Surinamegouverneur van Curasao". Het "Vaderland, teekent hierbij aan dHet Kon. Besluit, aanwijzende de categorieën van personen voor de Eerste Kamer benoembaar, tooot dat de Regeering geen afstand heeft willen doen van haar hoog6t bekrompen opvatting, waartegen in de Tweede Kamer bij voorbaat is geprotesteerd en waar tegen de Raad van State zich heeft verzet. Bijna uitsluitend personen, die hooge ambtelijke be trekkingen bekleeden, in elk geval alleen personen, die hun onderscheiding aan een Koninklijke benoeming te danken hebben (behalve twee curatoren der universi teit te Amsterdam, die door den Gemeenteraad aldaar worden benoemd), zijn waardig gekeurd het heiligdom der Eerste Kamer binnen te treden. Alle volksinvloed, zelfs indirecte, is angstvallig geweerd. Da leden der Tweede Kamer zijn zoomin benoembaar, als de leden der Eerste Kamer, die hun plaats op de lijsten der hoogst aangeslagenen verliezen. Alleen de presidenten van beide lichamen, die hun voorzitterschap trouwens aan 's Ko- nirgs keuze te danken hebben, bereiken die eer. Laden tan Gedeputeerde Staten komen evenmin in aanmerking. Men sal toch wel moeten erkennen, dat zij minstens •ven geschikt zijn als een lid van de Academie van Wetenschappen. Deze bestuursmaatregel is weder een treurig bewijs, op hoe bekrompen wijze de regeering genegen is de bepalingen der nieuwe Grondwet toe te passen. Is het wellicht haar bedoeling duidelijk te maken, dat de nieuwe toestand nieuwe mannen eischt, dan hebben wij daar vrede mee." Woensdagavond hield de Goesche O n 1- houdersvereeniging in het lokaal der Chris telijke Jongelirgsvereeniging in de Wijngaardstraat alhier eeno openbare bijeenkomst. De opkomst van het publiek was niet groot, slechts een klein vijftigtal personen was tegenwoordig. Ds. P. Huet, leider der vereeniging, sprak een toe passelijk woord en deed uitkomen dat zulk «en goede zaak veel meer bijval moest ondervinden. Niet alleen het misbruik maar ook het gebruik van sterkedrank is kwaad, ja zondig, want dooi' het gebruik vindt dit artikel steeds aftrek en wordt het kwaad gevoed dat zoovele treurige gevolgen na zich sleept. Na zijne rede deelde spr. mede dat de vereeniging thans 59 leien telt, de personen buiten deze gemeente medegerekend ook zijn 5 jongetjes lid dezer vereeniging. Behalve ds. Huet sprak ïog een lid der vereeniging tot de verga derden. Er traden niet veel nieuwe leden toe. Aan den raajoor-kommandant der schutterij alhier is door de vereeniging «Patrimonium" het verzoek gericht, om de p a r a d e die op Zondag, bij gelegenheid van 's Konings jaardag, zal gehouden worden, op Maandag te stellen. De Majoor heeft te kennen gegeven dat allen, die gemoedsbezwaar hebben tegen den Zondag, op verzoek vrij worden gesteld. Bij kon. besl. is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan J. Van D ij k eals gezworen van h«t waterschap Hoedekenskerkeen zijn benoemdin het bestuur van den polder Westerenban van Schouwen, tot dijkgraaf M. De Bakker en tot gezworen A. Dar tig; tot dijkgraaf van den Deurloopolder M. J. Stontjesdijk; tot plaatsvervangend-dijkgraaf van den Calandpolder J. B 1 i e ktot plaatsvervangend- dijkgraaf van den Bastiaau de LaDgepolder J. Bliek. Kolijnsplaat. Gisteren vergaderde de afdeeling Kolijnsplaat der liberale kiesvereoni- ging «Algemeen belan g". Ondanks het on gunstige weder waren er vele leden opgekomen. Bij de stemming over de opgegeven candidaten kregen de heer mr. L. A. Bybau 14, J. H Bybau 2, mr. J. II Fransen v. d. Putte 2, jhr. W. Six 1 stem, terwijl er 2 briefjes van onwaarde waren. In het bestuur der R. K. kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Ilontenisse heeft o. a. als eerste onder voorzitter zitting dhr. J. G. P. T i m a n s, secretaris der gemeente 's-Heerenhoek. Ook de heer M. Ver beek, raadslid te Hoedekenskerke, maakt deel van dat bestuur uit. Het carnaval heeft een bijzonder drukke oester verzending veroorzaakt. Zoo werden te Kruiningo den 10 Febr. 288 vaten verzonden, den 11 336, den 13 250 en den 14 243. Samen in 4 dagen 1117 vaten. Tolen. Behalve de mosselen en de oesters is ook de ansjovis alhier een belangrijk handelsartikel. Se dert eenige dagen is men begonnen o/f de Schelde de ansjovis-visscherijen te steken. Voor vele personen is hier cog al wat aan te verdienen wat het knippen, zouten en kuipen betreft, alsmede aan de panharing, die eveneens in dezelfde visscherijen met duizenden gevangen en op verschillende plaatsen ter markt ge bracht wordt. Kloetinge. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad nam het nieuwe lid de heer C. Beenhakker zitting, en werd de heer M. Bur ger tot wethouder benoemd, met het lot tegen den heer A. J. Herdink, op wien met den benoemde bij herhaalde herstemmingen een gelijk getal stemmen waren uitgebracht. Benoemd tot burgemeester van Brouwershaven mr. A. D. H. K o 1 f f. Woensdagavond werd te Oost- en West-Souburg door dhr. C. Van Weele een lezing gehouden, die ten titel droeg«Onze staatspartijen". In de eerste plaats kwam spr. met kracht op tegen de bewering der anti revolutionairen, dat al wat liberaal is ook tegen gods dienst is. De liberalen arbeiden als allen voor hun dagelijksch brood, maar zij zijn er ten diepste van overtuigd, dat de mensch bij brood alleen niet leven kan. Zij werken ook voor de ziel, voor het hart. Het heil van den medemensch, stoff-lijk en geestelijk, is bet hoogste goed. Liefde alzoo, de kern, de quintes sence van het Christendom, godsdienst in zijn edelste openbaring dat maakt den grondtoon van hun streven uit. Verschillende andere beschuldigingen, den liberalen naar het hoofd geworpen, werden door spr. wed«rlegd. Kortelijks verwijlde hij bij den schoolstrijd. Zelfs hij, ofschoon betrekkelijk jong, had heugenis van een tijd perk, dat kerk en school in vrede onder éen dak woonden. Hoe komt het dan, dat die vrede is gevloden uit onze landpalen? Dat geluk en zielsrust heengingen Dat strijd, haat, twist over ons zijn gekomen Dat maar al te zelden het warme woord tot den naaste wordt gehoord: «kom bij ons, want het wordt avond S3t u.neer aan onzen haard, gij, die vermoeid en be laden zijt Hierdoordat in de ziel van enkelen het zwarte beginsel woontverdeel en heersch. Zij hebben hun h^illoozen invloed over ons gansche, arme land uitgebreid, en bekommeren er zich niet om dat zij de menschheid aan de ergste gruwelen ten prooi geven. De beginselen der anti-revolutionaire partij onder wierp spr. aan een dooiende kritiek. Zij wil stands vertegenwoordiging, die leidt tot bloedvergietenzij wil beschermende rechten, die voeren tot ongekende duurte eo verlies onzer nationale zelfstandigheid aan Duitschland zij wil samenwerking met katholieken en radicalen, een onzedelijk en onbestaanbaar bond genootschap. Wat zij goeds wil, zooals verbetering der maatschappelijke toestanden, afschaffing der plaats vervanging en van eenige accijnzen, heeft zij van de liberalen overgenomen en dat wel ter wille van haar bondgenooten, dus niet uit innerlijke aandrift. Spr. gaat na, wat de kerkelijke partijen hebb -n tot stand gebracht; hij weet weinig goeds, wel veel kwaads: vervolging van andersdenkenden; toestemming tot alle gelden, als zij slechts niet het onderwijs raaktenver werping der klassenbelasting. Deze partijen deden niets om het kiesrecht te verbeteren niets om handel, land bouw eo nijverheid op te beuren niets om het belas tingstelsel te herzien; niets om de nooden der lagere klassen te verbeteren. In den verderen loop zijner rede somde spr. eenige daden der liberalen opzij maakten vervolging vau andersdenkenden onmogelijkzij deden scheepvaartbe lastingen verdwijnen, schaften accijnzen op het gemaal, de brandstoffen en gedeeltelijk op het geslacht af; zij verlosten ons van beschermende rechten zij regelden het gemeentelijk beheer; braken het Indische roofstelsel afstelden de parlementaire enquête in. Wat mag men van de liberale partij verwachten was de vraag, die spr zich ten slotte stelde. Geen algemeen stem recht verzet tegeD beschermende rechtenafschaffing der plaatsvervanging en der accijnzen op levensbehoeften; verbetering van het lot van den werkmaneen belas ting op inkomen en vertering Spr. meende het, na bovengemelde uiteenzetting, aan zijn hoorders te kunnen overlaten, aan welke zijde zij zich scharen zouden. Met een aansporing tot sa menwerking eindigde hij. De Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid heift benoemd bij het vormen van een gedeelte rivier tusschen de DusFensche Gantel en het Holleke nabij K-izersv er onder Waspik, Dussen en Riamsdonk: tot buitengewonen opzichter den heer J. B. T h e u r i s te Vlissingen. Volgens bericht uit Aksel aan de lern. Crt. rao^t de centr. anti-rev. kiesvereeniging «Zeeuwsch- Vlaanderen O. D." tot candidaat voor lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Oostburg gesteld hebben den heer N. Glinderman, controleur te Oostburg. Middelburg. Door den majoor-kommandant der dd. schutterij alhier, die tegen a. s. Zondag bij gelegenheid van den jaardag van Z M. den Koning eeDe inspectie der schutterij heeft bevolen, is bij openbare aankondiging bekend gemaakt, dat de schut ters, die wegens hunne geloofsovertuiging bezwaren mochten hebben, daaraan deel te nemen, worden vrij gesteld, onder gehoudenheid echter, den volgenden dag, des namiddags te éen ure, op den Dam aantetreden, om alsdan door hem te worden geïnspecteerd. Middelburg. In eene gisteravond door de alhier ge vestigde afdeeliDg der «Vereeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerksnijveiheid in Nederland" gehonden vergadering in de groote zaal van het Schut tershof, is door den heer A. C. Zoethoudt van Dordrecht eene voordracht gehouden over het ontstaan en de toepassing der luchtscheepvaart. Met zeer veel belangstelling werd deze voordracht door de aanwezigen gevolgdal de proeven o. a. het op laten van luchtballons gelukten uitstekend. De deputatenvergadering der anti revolutionaire partij, die Woensdag te Utrecht bijeen kwam, was talrijker dan ooit bezocht. 384 d^putaten waren opgekomen, behalve da adviseerende lecLn, de leden der Staten-Generaal, die der Provinciale Staten en de pers. De voorzitter stelde een resolutie voor, waarmee de vergadering zich vereenigde, hierop neerkomende, dat de afgevaardigden varklaren het ten diepste te betreuren, dat enkele belijders van den Christus, die eertijds met hen deu strijd tegen ongeloof en revolutie streden, thans, juist op het oogeublik waarop door Gods goede gunste bet einde van de verdrukking van ons Christenvolk nabij en zeker was, gemeend hebben, zich vau hun broederen te moeten afscheiden en bovenal dat zij met een diep leedwezen, dat der ergernis nabij komt, bespeurd hebben hoe enkelen hunner zich door bijzondere belangen of antipathieën verleiden lieten, om zelfs de christelijke school als offer te vergen voor hunne misnoegdheid. Het program van actie werd, behoudens enkele kleine veranderingen, met algemeene stemmen, op éen na, aangenomen. Na de pauze lichtte de voorzitter de beteekenis van het program van actie toe. De bedoeling was geens zins het op te dringen als regeeriagsprogram aan een eventueel Kabinetook al zou zulk een Kabinet zede lijk zeker min of meer verplicht zijn met dit program rekening te houden. Wel werd daarentegen instem ming gevraagd van de candidaten van de Tweede Kameren indien zij op een of meer punten afwij kende gevoelens hadden, formuleeriog van hun gevoelen geeischt. Met deze opvatting vereenigde zich de ver gadering met algemeene stemmen. In de tweede plaats deelde de voorzitter mede, wat van 20 Dec. 1887 tot nu toe door het Centraal Comité verricht was. Het aantal aangesloten kiesver- eenigingen was sinds 20 Dec. vau 95 tot 154 geklom men. Ter uitvoering van Art. 12 had het Centraal Comité in de verschillende provinciën provinciale comités opgericht en daarbij bevonden, dat de ijver schier overal uitnemend was. Ten slotte gaf de voorzitter eenige inlichtingen omtrent de samenwerking met andere partijen. De onderhandelingen met den algemeenen Bond van R.-C. kiesvereenigiDgen waren in statu quo gebleven, maar zouden na toezending van het program van actie spoedig hervat worden. Van officiëele samenwerking met de radicale partij kon reeds daarom geen sprake zijn, omdat deze niet georganiseerd is. Wel zal de steun, zoo van conservatieven als radicalen, waar zij het onrecht door de liberalen ons aangedaan, herstel len willen, ons welkom zijn, gelijk ook Groen dien steun dankbaar aanvaardde. Hierna hadden de be sprekingen over de verschillende candidaturen plaats, waarbij de voorzitter aanried, zoo weinig mogelijk eenzelfden persoon in meerdere districten candidaat te stellen. Een vraag van den voorzitter, of hij de ver gadering in 't vervolg slechts om de vier jaar of ook tusschentijds bijeenroepen zou, werd iu laatstgenoem den zin beantwoord. Ook besloot de vergadering, dat er 4 blaadjes voor de verkiezing zouden uitgegeven worden en drong de voorzitter er sterk op aan, dat de pers tot aan de verkiezing zich uitsluitend met de verkiezing zou bezighouden. In dit jaar kunnen zes jongelieden geplaatst worden als adspirant-administrateur bij de koninklijke Nederlandsche zeemacht. Tot het vergelijkend examen, dat in Juli e. k. zal wor den afgenomen, worden toegelaten jongelieden, Ne derlanders zijnde, die op den lsten September van het jaar waarin het examen wordt afgelegd, den ouder dom van zestieu jaren hebben bereikt, doch hun negen tiende jaar nog niet zijn ingetreden. Nadere bijzondei heden in de Staats-Ct. van 14 Februari. De directeur der pupillenschool te Nieuwersluis, kapitein P. T h ij s s e u is gisterochtend overleden. De ontdekking van de nagemaakte munt stukken geeft aan een inzender in het Haagsche Dagblad een opmerking in de pen, die wel overweging verdient De valsche munters, die min of meer gebrekkige nabootsingen van geldstukken geven, zijn de gevaar lijkste niet, maar wel zij, die ze onberispelijk, vol komen gelijk aan die van den Staat, maken. En hierbij is groot voordeel te behalen De rijksdaalder bij voorbeeld heeft maar een waarde aan zilver van 1,80. Dus zou op elk stuk 70 cents gewonnen zijn. De opmerkiag gaat gepaard met een indirecte aanbeveling van de SpartaaBsche methode, om aan elk muntstuk een volgnummer te geven. Naar aanleiding daarvan meldt men aan de Arnfc Ct. nog het volgende: Zonder zelf de munt te vervaardigen kon een be zitter van gouden of zilveren staven daarmee eene be hoorlijke winst behalen. Immers, zoolang het koers verschil niet te groot is, mag de munt te Utrecht ook voor particulieren geld slaan. Voor een zilveren of gouden staaf ontvangt men dan hetzelfde gewicht in guldens, rijksdaalders of tientjes terug, behoudens eene zekere winst voor het slaan der stukken. Bij den tegenwoordigen stand van het zilver echter is het verboden voor rekening van particulieren zilveren munt te slaan. Zoo ook heeft de wetgever er in voor zien, dat bij hoogen koers de Rijksmunt niet door goud- en zilversmeden versmolten worde Ondanks alle bestaande bepalingen omtrent het ver minken, beschadigen en buiten omloop brengen van Rijksmunt, ziet men dubbeltjes en stuivertjes gebezigd tot het vervaardigen van armbanden en horlogeket tingen, terwijl de grootere muntsoorten als charivari en raanchetknoopen in den handel worden gebracht. (Wij gelooven ni^t, dat de aanwending tot dergelijk doel van eenigen invloed wezen kan op de hoeveelheid circuleerende muntstukken, z^gt de Redactie zelf.)

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1