Donderdag 16 Februari. jaargang. iN". 21. ste Steng voor Gaaischieten De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COIRAN De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,- berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Vergunning is verleend aan VICTOR BOEL te Kloetinge tot bet oprichten eener in de weide, kadastraal bekend gemeente Goes sectie C no. 167, nabij den Tol; en aan P. MEIJLER te Goes tot het inrichten eener in het perceel wijk E no. 1266 aan het Jacob Valcke- plein te Goes. Goes, 15 Februari 188^. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN nSXK.'.W2MW!:£ GOES, 15 Februari 1888. Gisteravond hield de liberale k i e s v e r- e e n i g i n g »G o e s" eene vergadering tot het opma ken van een lijst van candidaten voor het lidmaatschap van de 2e Kamer. Nadat de voorz. de bijeenkomst geopend bad, stelde hij in de eerste plaats aan de orde het bekende program door het bestuur van de Libe rale Unie ontworpen, met welks inhoud de vergadering zich in het algemeen vereenigde, behoudens opmerking van enkele ledeB, die door meerderen gedeeld werd, dat het niet wenschelijk was, althans niet in kleine plaatsen, het kiesrecht op nog breederen grondslag interichten. Wanneer men nagaat, dat in Goes bereids 21 bedeeldeB van de kiezerslijst moesten worden ge schrapt, dan mag wel gezrgd worden, dat de kleine plaatsen het dorado zijn voor hen, dia een zeer uitge breid kiesrecht wenschen. Vervolgens overgaande tot het noemen van candidaten werden achtereenvolgens op de lijst gebrachtjhr. J. L. C. Pompe van Meerdervoort te Bergen-op-Zoom mr. J. II. Fransen van de Putte, te 's-Gravenhage jhr. mr. W. Six, te 's Gravenhage, en mr L. A. Byban, te Kolijnsplaat. Aangezien de voorsteller van dhr. Pompe wegens ongesteldheid niet aanwezig kon zijn, lokte deze can- didatuur niet veel discussie uit. Alleen werd aangevoerd, dat, met hoeveel sympathie deze candidatuur ook door alle liberalen in het vroegere kiesdistrict Goes was gesteld, het toch overweging verdient allereerst te zoeken naar geschikte en bekwame candidaten binnen het district woonachtig en dat, nu Br-rgen-op-Zoom van het nieuwe district was afgenomen, daarom wel licht deze candidatuur nu niet meer die sympathie zou verwerven, die er enkele jaren geleden voor bleek te bestaan. Omtrent de candidatuur van mr. J. H. Fransen Van de Putte merkte de voorsteller daarvan op, dat zijne taak betrekkelijk moeielijk was omdat mr. Van de Putte is een nieuw man zonder staatkundig verleden. Nochtans hield de spreker zich overtuigd, dat eerlang door zijn candidaat, zij het niet voor het district Goes, dan zeker voor een ander district van Nederland een zetel in de volksvertegenwoordiging zou worden ingenomen, en hij grondde die meening daarop, dat personen als mr. J. II. Fransen Van de Putte als 'tware daarvoor aangewezen zijn. In de eerste plaats toch is mr. Van de Putte rechtsgeleerde, die op uit stekende wijze zijne studiëü heeft volbracht en bij zijne tijdgenooten en professoren om zijne rechtskennis hoog staat aangeschreven. In de tweede plaats is mr. Van de Putte, na het voltooien zijner studiën, naar Indië vertrokken en ver toefde hij daar drie jaren, waardoor hij zich op de hoogte heeft gesteld van de toestanden daar. Die toe standen zijn langen tijd op den achtergrond geschoven voor school- en kerkstrijdthans eischen zij in dub bele mate de aandacht en is het noodig voor volks vertegenwoordigers ook om te zien naar mannen, die Indië uit eigen aanschouwing en uit eigen ervaring hebben leeren kennen. Voegt men daarbij, dat mr. J. H. Fransen Van de Putte is jong, vol ijver, volkomen onafhankelijk en door geene andere betrekkingen verhinderd om zich geheel aan de taak van volksvertegenwoordiger te wijden, dan meent Spr. dat de liberale partij het zich eene eer zal rekenen, zulk een man eerlang een zetel in de 2e Kamer te verschaffen. Dat Spr. op mr. Van de Putte al dadelijk in dit district het oog vestigde ligt daarin, dat zijn candidaat de drager is van een naam, die in ons district een zeer goeden klank heeft en dat mr. Van de Putte vrij aanzienlijk grondbezit in deze streken heeft, zoodat hij ook op het platteland reeds eenige bekendheid heeft verworven. Ter aanbeveling van jhr. mr. W. S i x werd aange voerd, dat dhr. Six als oud-commissaris des Konings in deze provincie zeer zeker uitstekend bekend is met de nooden en belangen van ons district. Hij is een liberaal van onverdachte politieke beginselen, maar tevens in het particuliere leven een zeer godvruchtig man. Dat hij overigens als afgevaardigde in de Kamer i departement van koloniën mag hij verondersteld worden op het gebied der Indische aangelegenheden een ge vestigde opinie te hebben, en zou hij in die belangrijke quaestie in de Kamer zeer nuttig werkzaam kunnen 2ijn. De voorsteller der candidatuur Bybau zeide dat zijnetaak al zeer gemakkelijk was. Over de bekwaam- heid en geschiktheid van mr. Bybau voor een zetel in i de Kamer zou hij niet uitweiden reeds bij vroegere j verkiezingen zijn die meermalen helder in het licht gesteld. Maar met allen eerbied voor de overige genoemde candidaten, waaronder inzonderheid mr. Fransen Van de Putte hem toescheen voor de liberale partij ia ons land een goede aanwinst te beloven en waarmede zij zeker wel haar voordeel zal trachten te doen, meende hij, dat mr. Bybau dit in zijn voordeel heeft, dat hij in het district woonachtig is en dat hij niet alleen in zijne woonplaats op Noord-Beveland, waar hij zoo nuttig werkzaam is, maar ook in de overige gedeelten van ons district persoonlijk bij de kiezers bekend is. Wanneer men nagaat, dat bij de verkiezing in 1886 circa 1000 kiezers hem tot hun afgevaardigde verkozen, dan zou spr. het betreuren, wanneer mr. Bybau thans niet weder van liberale zijde candidaat werd gesteld. Na nog eene korte discussie werd tot stemmen over gegaan, en bleek, dat op zich veroenigd haddenmr. A. Bybau 25, mr. J. H. Fransen Van de Putte jhr. mr. W. Six 5 en jhr. J. L. C. Pompe Van Meerdervoort 2 stemmen. Van dezen uitslag zal aan de overige liberale kies- vereenigingen in het district kennis worden gegeven, terwijl, nadat de voorloopige candidaten lijsten dier vereenigingen zullen zijn ingekomen, eene nieuwe ver gadering zal worden belegd om uit de genoemde can didaten een definitieve keuze te dosn. Gisteren hield de afdeeling Heinkenszand van de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland onder voorzitterschap van den heer E. Van den Bosch eene vergadering, waarin hij allereerst mededeelde, dat de nieuwbenoemde secretaris in blakenden welstand uit Amerika was teruggekeerd, dat hij bereids eene ver gadering van het hoofdbestuur en een van het afdee- lingsbestuur had bijgewoond en hij stelde daarbij den secretaris aan de vergadering voor (applaus). Na voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering werd door den penningmeester rpkening gedaan over 1887, waaruit bleek dat de ontvangsten hadden bedragen 961,31, waaronder een goed slot van de vorige rekening ad 374.31 en aan contributiën 582. De uitgaven hadden bedragen 516,13%, waaronder 100.05 voor aankoop van meststoffen voor de in het afgeloopen jaar genomen proeven. De rekening sloot derhalve en werd goedge keurd met een goed slot van 445,17%. Naar aan leiding der rekening deelde de voorzitter mede, dat aan den algemeenen penningmeester van het hoofd bestuur, den heer Volkrijk Liebert, bij gelegenheid van zijn 25 jarig penning meesterschap door de afdeelirgen gezamenlijk een gouden herinneringsmedaille was over handigd. Vervolgens werd overgegaan tot de voorlezing van het behandelde in de wintervergadering van het hoold- bestuur. Daaruit bleek, dat dhr. Snijders, in plaats van dhr. J. M. Kakebeeke, die bedankt had, benoemd is tot lid van het Nederl. Landbouwcomité. Uit de rekening van den algemeenen penningmeester was ge bleken, dat de ontvangsten over 1887 vermoedelijk zullen bedragen 5234.36, de uitgaven 4234.36 en dus het, goed slot vermoedelijk ƒ1000. De begrooting over 1888 gjeft aan ontvangsten 4022 90 de uit gaven 2622.90 en dus het vermoedelijk saldo 1400, Ingevolge eene missive van den heer B. G. Van der Have over de paardenfokkerij werd besloten Staats- Vlaanderen in twee deelen te splitsen, zoodat er vier districten zullen zijn. Aangenomen was de commissie voor de keuring te benoemen voor 10 jaren door het hoofdbestuur uit eene aanbeveling van de afdeelingen, De commissie zal bestaan uit 7 leden, waaronder twee veeartsen. Op voorstel van den heer Snijders zal aan iederen veearts 100 worden toegekend, aan ieder ander commissielid 60. Wat den leeftijd betreft is besloten een voorschot-premie uit te loven voor hengsten jonger dan 3, maar ouder dan 2 jaar en premies voor hengsten minstens 3 jaar en merries minstens 4 jaar oud. Uit de kas van het hoofdbestuur is beschikbaar voor de paardenfokkerij 400 'sjaars. Alsnu kwam in behandeling het programma voor de tentoonstelling in Juni a. s. te Goes te houden door de afdeeling Heinkenszand. Dit programma luidt aldus Woensdag 13 Juni vergadering van het hoofdbestuur; Donderdag 14 Juni, des voormiddags te halftien uren algeraeene vergadering 's namiddags half drie rijtoer 's namiddags 5 uren gemeenschappelijke maaltijd. De bijdrage van het hoofdbestuur is bepaald op terwijl bereids op eene lijst bijdragen zijn geteekend door eenige leden. De uittelooven bekrooitigeu worden, na ampele discussiën, aldus vastgesteld Paarden voor gemengd landbouw gebruikonverschil lig van welk ras 1. Hengsten, minstens 3 jaar oud, geboren vóór 1 Juni 1885, prijs 50, premie 25. 2. Hengsten, 2 jaar oud, geboren vóór 1 Juni 1886, prijs 20, premie ƒ10. 3. Merrie paarden, minstens 4 jaar oud, prijs 25, premie 15. 4. Merriepaarden, 3 jaar oud, prijs 20, premie 10 5. Merriepaarden, 2 jaar oud, prijs 15, premie 7,50. 6. Ruinpaarden, minstens 4 jaar oud, geboren vóór 1 Jnni 1884, prijs 25, premie 15. 7. Ruinpaarden, minstens 3 jaar oud, geboren vóór 4 Juni 1885, prijs 20, premie 10. 8. Ruinpaarden, minstens 2 jaar oud, geboren vóór 1 Juni 1886, prijs 15, premie 7%. 9. Eenjarige paarden, onverschillig van welk ge slacht, geboren vóór 1 Juni 1887, le prijs 15, 2e ijs 10, premie 7%. 10. Spannen werkpaarden, onverschillig van welk geslacht, prijs ƒ30, premie 15. Rundvee. 41. Springstieren van volbloed Durham Ras, min stens 2 jaar oud, prijs 30, premie 20. 12. Springstieren, onverschillig van welk inlandsch ras, minstens 2 jaar oud, prijs 30, premie 20. 13. Springstieren, onverschillig van welk inlandsch ras, minstens 1 jaar oud, prijs 20, premie ƒ10. 14. De schoonste en beste drie melkkoeien van één eigenaar, prijs 20, premie 10. 15. De schoonste en beste melkkoe, enkelvoudige inzending van éen eigenaar, prijs 15, premie 10. 16. Tweetandsvaarzen van gekiuist Durham-ras prijs 15, premie 10. 17. Tweetandsvaarzen, onverschillig van welk in landsch ras, prijs 15, premie 10. 18. Melktandsvaarzen onverschillig van welk ras, prijs 10, premie 5. Schapenonverschillig van welk ras (geschoren, behalve een flinke vlok wol, die aan een der voorbouten moet blijven). 19. Springrammen, prijs ƒ10, premie 5. 20. Ooien, minstens 3 stuks van éen eigenaar, prijs 10, premie 5. Varkensonverschillig van welk ras. Beeren, prijs ƒ10, premie 5. Zeugen, prijs 10 premie 5. Werktuigen. De volledigste verzameling der nieuwste en vei beterde landbouwwerktuigen 50. Eindelijk werd nog uitgebracht het rapport van de commissie over meststoffen. Dit verslag zal worden gedrukt en aan de leden rondgezonden. Daarna werd de vergadering ouder dankzegging zoowel aan de com missie voor de proefneming met meststoffen, als aan de ter vergadering opgekomen leden, gesloten. Maandagavond werd in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk te Kapelle, onder voorzitterschap van den he r Joh. Oele Hz., eene vergadering gehouden van de afdeeling Kapelle van de centrale anti-revolu tionaire kiesvereeniging Hontenisse. Nadat de vergadering door den voorzitter met gebed was geopend, deelde deze mede, dat de kiesvereeniging Hontenisse bestaat uit de afdeelingen Rilland, Krab- bendijke, Kruiningen, Ierseke, Ovezand, Driewegen en Nisse, welke laatste afdeeling echter nog niet is samen gesteld. In de vergadering, jl. Maandag door *"»«•- tegenwoordigers dier afdeelingen gehouden, zijn oniwerp-statuten samengesteld en deze statuten weiden thans voorgelezen, doch daarover werd geen discussie toegestaan. Al wie deze statuten wil onderschrijven, kan staande de vergadering toetreden. De centrale kiesvereeniging te Kapelle stelt zich ten doel vertegenwoordigers te kiezen voor de 2e Kamer en de Prov. Staten, waarvan met grond verwacht kan worden, dat zij de anti-revolutionaire beginselen zijn toegedaan en dat zij instemmen met »ons program'" Ieder, die het bewijs levert, dat hij die beginselen tot de zijne heeft gemaakt, kan tegen eene contributie van minstens 0 25 lid worden. Het centraal bestuur bestaat uit een voorzitter, een secretaris, een penningmeester en twee bestuursleden, allen gekozen door de afgevaardigden van de afdee lingen. Van de stemmingen over candidaten in de afdee lingen wordt proces-verbaal opgemaakt en het centraal bestuur stelt daarvan een lijst samen met opgaaf van het aantal stemmen op de canlidaten uitgebracht Deze lijst wordt naar de afdeelingen teruggezonden, waar de candidaten worden besproken en over hen wordt gestemd. De candidaat, die dan in do verschil lende afdeelingen de meeste stemmen heeft verkregen, 21. 22. 23. rgo?d figlr ZOU maTeo Ervoor is de .oophaan 500, waarvan 450 voor prijren, aan het gamee». ende aideeungo™. gjx borg. Vooral als oud-referendaris bij het tebestuur van Gois is een subsidie gevraagd van 100, De afdeeling Kapelle telt thans ongeveer 60 leden, waarvan er 51 ter vergadering tegenwoordig waren. Op de vraag van den voorzitter of er nog meer aanwezigen wenschten toetetreden, sprak een hunner als zijne overtuiging uit, dat het doel der vergadering niet anders was dan zich onder een juk te plaatsen. Men deed door het stichten eener vereeniging iets wat men niet doen mag. Er is er slechts Een, die rechter kan zijn. Het stichten eener vereeniging was Gode geklaagd, was tweedracht zaaien. De voorzitter zou hierop niet veel antwoorden. Ieder is vrij lid te woiden of dit na te laten. »Wie niet voor ons, is tegen ons" zegt spr. Maar ieder, wiens overtuiging gegrond is op Gods woord, kan als lid toetreden. Nadat vervolgens nog was medegedeeld, dat alleen de leden aan de discussiën en de stemmingen konden deelnemen, werd het huishoudelijk reglement der af deeling in behandeling genomen. Dit reglement bepaalt, dat de afdeeling Kapelle het recht heeft candidaten te stellen voor de 2e Kamer, de Prov. Staten en den gemeenteraad; het stellen van candidaten geschiedt overeenkomstig de bepalingen der statuten van de centrale vereeniging; de contributie bedraagt minstens 0,25het afdeelingsbestuur bestaat uit vijf lederj die onderling de functiën verdeelen en waarvan het eerste jaar twee, het tweede jaar drie leden aftreden elk lid is terstond herkiesbaar; er wordt minstens éénmaal 's jaars eene vergadering gehoudenmeerdere vergaderingen worden belegd door het bestuur of wanneer V3 der leden het verlangt. Na goedkeuring van dit huishoudelijk reglement kwam aan de orde het noemen van candidaten voor de aanstaande Kimerverkieziiig. Naar aanleiding daar van deelde de voorzitter mede, dat de vergadering van het voorloopig centraal bestuur met de afgevaardigden der afdeelingen zal plaatshebben op Vrijdag 17 Febr. des namiddags te 2 uren te Biezelinge. Voor zoo ver het no men van candidaten aangaat, daarvan zal hij zich onthouden, maar hij herinnert alleen eraan, dat men voor een goheelen nieuwen toestand staat, daar het kiesdistrict Hontenisse als zoedanig vroeger niet bestond. Tom behoorde het tot het dubbele dis trict Goes, dat vertegenwoordigd werd door de heeren Schimmelpenninck van Nijenbeek en De Savornin Lohman. Achtereenvolgens werden nu op de candidatenlijst gebracht: Jhr. mr. J. J. Pompe Van Meerdervoort, jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman, A. BaroB Schim melpenninck v. d. Oije van Nijenbeek en jhr. mr. G. J. T. Beelaerts van Blokland. Geen der voorstellers leverde echter eenig pleidooi voor zijn candidaatalleen de voorzitter drong met ernst aan op de candidatuur- Pompe Van Meerdervoort. Het was volgens hem lang niet onverschillig, wien men can<lidaat stelde. De aan staande vei kiezing toch zal over veoi bpslissen. Geen enkele partij kent hare kracht en zij zullen zich dus onderling moeten meten. Er zijn thans drie partijen spoedig is helaas vermoedelijk nog een vierde partij te wachten. Het is dus vóór alles zaak een candidaat te kiezen, die het meest kans van slagen oplevert, want »de eerste klap is een drie gulden waard". De beste kans nu levert z. i. eene candidatuur Pompe. Jhr. P. is in het district met eere bekend en zijn naam mag gerust genoemd worden. De heer Schimmelpenninck is alleen bij name bekend, dhr. Beelaerts eveneens en dhr. Lohman is wel eens een enkele keer in Goes opgetreden, maar overigens toch ook niet veel bekend. Bovendien herinnert de laatste naam te veel aan den strijd op kerkelijk gebied en iri het district Hontenisse zijn na genoeg geen doleerenden en dus zou de kans voor dhr. L. veel geringer zijn, hoe achtenswaardig en eerlijk hij ook overigens zijn moge. De heer Pompe is een trouw anti-revolutionair, maar hij heeft niet gebroken met de Ned. Herv. Kerk. Dit. kan ook wel niet gezegd worden van de heeren Schimmelpenninck en Beelaerts, maar hunne mindere bekendheid in en met het district maakt de kans van slagen twijfelachtiger in een district waar 54 pet. katholieke kiezers zijn tegen 46 pet. van de andere partijen. De strijd tegen Rome zal dan ook het heftigst zijn. Bovendien is het bij een even- tueele herstemming lang niet onverschillig wie de anti revolutionaire candidaat is. Na stemming bleek, dat jhr. mr. Pompe Van Meer dervoort 49 stemmen en jhr. mr. De Savornin Lohman 2 stemmen op zich vereenigd hadden. Toevallig kwam onmiddellijk na dezen uitslag een brief in van jhr. Pompe, waarin hij mededeelde, dat hij een eventueele candidatuur slechts voorwaardelijk zou kunnen aannemen, daar hij zich niet wenschte te stellen in de plaats van baron Schimmelpenninck. Hij zou dus zijne beslissing opschorten tot het bekend was of deze de candidatuur hem uit Lochem aangeboden zou aannemen. ervolgens werden zes afgevaardigden naar de cen trale vergadering var> a. s. Vrijdag te Biezelinge ge kozen, nl. do heeren W. Slabbekoorn met 49, S. Wisse met 50, P. Dronkers met 44, J. De Jonge met 304

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1