1888. N°. 20. Dinsdag 14 Februari. 75ste jaargang. LOTI IN G NATIONAL K >1L 1 TIE vrijwilligers bij de Nat. Militie 's Konings Verjaardag RUPSENNESTEN AANBESTEDING De lijsten van de kiezers De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht* tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Voor de tweede maal wordt bekend gemaakt dat de VOOR DE door den heer Commissaris des Konings is bepaald op Donderdag den 23 Februari 1888, des voormiddags te neeen uren, te Goes, en dat die zal plaats hebben in de ZAAL BOVEN DE KOOPMANSBEURS De militieplichtigen worden opgeroepen ten gestelden dage, ure en plaatse daarbij tegenwoordig te zijn en, redenen van vrijstelling hebbende wegeüs broederdienst ot eenige wettige zoon, daarvan, voor zoover dit niet reeds is geschied, op Maandag den 27 Februari a. s., ter secretarie der gemeente, opgaaf te doen, teneinde intijds de bewijzen en getuigschriften tot vrijstelling te kunnen aanvragen en opmaken. Goes, den 11 Februari 1888. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN Zij, die genegen zijn om als voor deze gemeente op te treden, kunnen zich daartoe in den loop dezer maand op eiken werkdag tusschen des voormiddags 9 en des namUdngs 2 uren ter ge meentesecretarie aangeven, wordende door het gemeen tebestuur f 25 als premie voor ieder man uitgeloofd, welke premie dadelijk, na goedkeuring door den mi litieraad, kan worden ontvangen Zij, die zich als vrijwilliger aanmelden, behooren te zijn omgehuwd of weduwnaar zonder kinHeren, ingezetene, lichamelijk voor den dienst geschikt, ten minste 1 56 meter lang, tusschen 19 cn 35 jaren oud, terwijl alleenlijk vroeger gediend hebbenden tot het volbrengen van ban 40ste jaar kunnen worden toe gelaten. Zij moeten voorts tot op het tijdstip der optreding aan de militie voldaan hebben en een goed zedelijk gedrag hebben geleid, terwij1 de ingeschrevenen voor de militie alleen worden toegelaten voor die gemeente, in welke zij ingeschreven zijn, tenware zij geene verplichtingen ten aanzien der militie meer te vervullen hebben De door de vrijwilligers over te leggen stukken zijn lo. een getuigschrift van den burgemeester der woon plaats, tot afgifte waarvan ter secretarie alhier zal worden gevaceerd op Vrijdag den 17 dezer, des namiddags te éen uur; 2o. het bewijs van aan de verplichtingen ten aanzien der militie voldaan te hebben 3o. voor gediend hebbende personenhet bewijs van ontslag en het getuigschrift van goed gedrag, afgegeven door den bevelhebber van het korps, bij 't welk zij laatst gediend hebben, en 4o. voor minderjarigen een bewijs van toestemming van hun vader of voogd. Goes, den 11 Februari 1888 Burgemeester en Wethouders van Goes, J G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN ■nnwia»witmti»a' j rjr+yit-ji :t. Bij gelegenheid van is het geoorloofd in den avond van Zondag 19 dezer, na afloop der gewone godsdienstoefeningen, VOETZOEKERS en ander klein VUURWERK \geen vnurpijlen) aftesteken, doch uitsluitend op de O r o o t e Markt, de Vlasmark t, de Beestenmarkt en de Groote Kade Goes, den 11 Februari 1888. De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De boomen en gewassen in de gemeente zullen vóór den 28 Februari a s van gezuiverd moeten zijn, op straffe van een tot tien gulden, en de rupsen en rupsennesten onmiddellijk moeten worden verbrand op verbeurte van gelijke boete. Goes, den 11 Februari 1888. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. ten Raadkuize op Zaterdag den 18 Februari a sdeB middags te een uur, van het maken van een overdekt Riool tusschen de Mattheus Smalle- gangesbuurt en de Joannes Anto- nides Van der Goeskade. Bestek en voorwaarden liggen gedurende den gewonen tijd ter Secretarie voor een ieder ter inzage, terwijl door den bouwmeester aanwijzing van het werk zal worden gedaan op Woensdag den 15 Februari bevorens des namiddags te half twee uren. Goes, den 13 Febiuari 1888. Burgemeester en Wethouders van Goes, J G. DE WITT HAMER De Secretaris, HARTMAN. voor leden yan de Tweede Kanier der Staten-Generaal de Provinciale Staten en den Gemeenteraad zijn op heden gesloten, dadelijk ter gewoner plaatse in deze gemeente aangeplakt, en andermaal op de Secretarie voor een ieder ter inzage nedergelegd. Goes, den 13 Februari 1888. De Burgemeester van Goes, J G. DE WITT HAMER. aaaasaaBan—i GOES, 13 Februari 1888. Wij herinneren de leden der liberale kiesvoreeni- ging «Goes" voor zoover zij wonen in gwmeenten, die volgens de nieuwe samenstelling van het kiesdistrict tot dat district behooren eu allen, die lid wenschen te worden van de genosmde kiesvereeniging, aan de vergadering, die morgen (Dinsdag) avond gehouden zal worden en waarin zal worden overgegaan tot h-t maken van een lijst van candidaten voor de aanstaande vei kiezing van een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Wij hopen, dat deze vergadering nu eens zeer tal rijk zal bezocht zijn eo dat men zal doordrongen zijn van het bijzonder groot belang, dat aan deze verkie zing is verbonden. Weliswaar betreft het a. s. Dinsdag nog maar het samenstellen eener lijst van candidaten en zal de defi nitieve keuze vermoedelijk eerst later plaats hebben, maar dit mag voor niemand een reden zijn van de vergadering weg te blijven. In de eerste plaats toch is het wenschelijk, dat de leden het voor en tegen bij de bespreking der candidaten hooren, teneinde het gehoorde te kunnen overwegen, maar bovendien is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat bij een talrijk be zochte vergadering éen der te noemen candidaten zooveel stemmen op zich vereenigt, dat eene tweede vergadering daardoor overbodig wordt. Dit nu zou ons zoo ge- wenscht voorkomen, daar wij nog slechts drie weken van den verkiezingsdag verwijderd zijn. Er zal nog veel te doen vallen en wij achten het daarom inzon derheid voor het bestuur hoogst gewenscht, dat de definitieve cand daat zoo spoedig mogelijk bekend worde. Daartoe medetewerken door een trouwe opkomst op a. s. Dinsdag is eene taak, die den meesten leden toch wel niet te zwaar zal vallen Vrijdagavond hield de anti-revolutionaire kies vereeniging «Nederland en Oranje" alhier, die eene afdeeling vormt van den Bond in het district Goes, in de Christelijke school eene vergadering. Met 76 van de 80 uitgebrachte stemmen werd voor de a. s. verkiezing der Tweede Kamer tot candidaat aangewezen jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman. Tot afgevaardigden naar de Dr-putaten-vergadeiing, a. s. Woensdag te Utrecht te houden, werden benoemd: de heeren B. Quist en M. De Jonge Jz. voorzitDr en secretaris der Afdeeling. Het aantal leden bedraagt thans 127. Naar wij vernemen zal de Roomsch-Ka- tholieke kiesvereeniging alhier bij de ver kiezing voor de Tweede Kamer geen kandidaat stellen, omdat de samenstelling van het nieuwe district de kans van slagen voor de Katholieken zeer geriug maakt. In een artikel «De stand van zaken" voorspelt de Stand., dat het liberalisme, al wordt het verzwakt door het radicalisme, wel ter dege in zijn voordeel heeft, dat als hoofdmacht tegen haar veste niet zal optreden de antirevolutionaire partij, maar de ultra- montaansche. liet blad heeft terstond bij zijn optreden in 1872 op dit feit gewezen, zich sedert nooit een enkel oogenblik eenige illusie gemaakt en zegent de kieswet, die aan onhoudbare toestanden, als die te Almeloo, waar de antirevolutionairen met nauwelijks 300 kiezers met een der zetels loopen gingen, een einde heeft ge maakt. ODgerechtige zetels hebben ons nooit bekoord, verklaart de Stand. De Stand, voorspelt, dat de toekomst deze is, dat men in de Kamer zal krijgen rechts de roomschen en links de liberalisten, en daar tusschen in de anti revolutionaire partij, die, hoewel het zwakste in het cijfer, in meer dan één geval den doorslag zal geven. «Deze toekomst nu dunkt ons verre van onwensche- lijk en slechts gedrukt door dit ééne, maar voor ons zeer overwegend bezwaar, dat de Roomsche staatspartij zich als zoodanig tegen alle grondwets-revisie schijnt te willen stellen en gelijk men weet, met 33 kd^n, die ze allicht krijgt, heeft ze stuiting van alle revisie in haar macht." Als men nu weet, dat de katholieken, volgens ver klaring van de Standaard zelve, een 5 of 6tal zetels niet dan met behulp der antirevolutionairen kunnen krijgen, dan zal dr. Kuyper wel zorgen, dat de katho lieken eene eventueel door hem gewilde grondwetsher ziening niet kunnen tegenhouden! Dezer dagen werd in de Wag. als stellig feit bericht, dat dr. Kuyper ia 1873 zou hebben voor gesteld den heer mr. W. Heinecken op een tractement van 2400 tot vasten secretaris van den kerkeraad te doen benoemen. Dr. Kuyper heeft zich gehaast aan de redactie te melden, dat ze misleid is door een verkeerd bericht gever, want dat van dit feit letterlijk niets aan is. Wel is door dr. Kuyper voorgesteld een vasten secre taris te benoemen op een soortgelijk tractem-ntmaar over mr. Heinecken is in verband hieimeê noch ooit gesproken noch ook gedacht. Mr. W. Ilrinecken is door dr. Kuyper alleen genoemd toen er in 1873 een advocaat over het Beheer moest geconsulteerd. Volgens mededeeling van ds. Buijtendijk in eene vergadering te Utrecht gehouden, tracht men ook in het hoofdkiesdistrict Hontenisse eene afdeeling opterichten van de nationale kies vereeniging. Ierseke. Vrijdagnamiddag had de gewone jaarlijksche verpachting plaats van een gedeelte van het buitenbe loop van den havendijk. Sedert eenige jaren vertegen woordigt die pachtsom geen onbelangrijke bijdrage tot de g< meente-inkomsten, doch ditmaal is de opbrengst gering. liet hoogste cijfer gaf 1885, nl. ƒ2450, in 1886 daalde het in eens tot ƒ648, om in 1887 weer een weinig (tot ƒ683) te stijgen; nu is de geheele op brengst slechts 141. Sommige perceeltjes vonden niet eens een bod. Deze uitkomst was te voorzien, daar men met het oog op de geleden verliezen met de pannencultuur in het vorige jaar, niet mag verwachten dat vele niet- pachters zich sterk met de broedvangst zullen inlaten. Ook moet niet vergeten worden, dat de pachters of kweekers van consumable oesters meerendeels van een steiger of steigergedeelte voorzien zijn. Er zullen dus dezen zomer waarschijnlijk weer heel wat minder pannen gelegd worden dan het vorige jaar. De vroeger daarmee behaalde groote winsten, die den geringen man ten goede kwamen en zooveel werk verschaften, zijn voor goed voorbij. Het zou evenwel verkeerd zijn uit dit feit op zich zelf tot achteruitgang van de geheele oesterindustrie te besluiten. De verzending van oesters in Jan. aan het sta tion Kruiningen levert weer een welsprekend cijfer voor de uitbreiding der consumtie. In 1887 werden in Jan. verzonden 2778 vaten, dit jaar 4202. Van 1 Oct31 Jan. beJragen de cijfers 8906 en 14364 ▼aten, dus een vermeerdering van 60 pet. ruim. Ellewoudsdijk. Alhier is een vrijzinnige kies vereeniging opgericht onder den naam Vooruit gang." Zij stelt zich ten doel bij de verkiezing van leden voor de 2e Kamer en \oor de Provinciale Staten de candidatuur te steunen van tot de vrijzinnige partij behooreride bekwame personen. Waarschijnlijk zullen ook bij de verkiezing van leden voor den gemeenteraad de candidaten worden besproken, doch ten aanzien van zoodanige personen zal in geen geval gezien worden naar kleur. Ook meerderjarige niet-kiezers en kiesgerechtigden, buiten de gemeente woonachtig, kunnen lid der ver- eeniging worden. De contributie bedraagt, zoowel voor binnen- als voor buitenleden 25 cents per jaar. Het bestuur bestaat uit 6 leden, die de functiën van voorzitter, secretaris en penningmeester onderling ver deden. Het bestuur zal voorstellen, om, wat de ver kiezing van leden voor de Provinciale Staten betreft, samen te werken met de liberale kiesvereeniging «Goes". Het ledental bedraagt nu reeds 41, waaronder 2 buitenleden. St. Maartensdijk. LI. Vrijdag werd alhier eene afdeeling opgericht van de kiesvereeniging «Algemeen Belang" voor Tolen en St. Filips- land. Hoewel de vergadering niet druk bezocht was, treedt toch de afdeeling aanvankelijk met 24 leden op. Het bestuur bestaat uit de hh. M. D. Hage, J. Dor- maar en M. P. Polderman, welke ook, krachtens de statuten van «Algemeen Belang", deel uitmaken van het bestuur dier vereeniging. De contributie voor een lid der afdeeling bedraagt 50 ct. per jaar en voor eene z«kere categorie van kiezers 25 ct. Hare werk zaamheden zullen zich ook uitstrekken t.ot het stellen van candidaten voor leden van den gemeenteraad. Wolfertsdijk. De kiezerslijsten zijn vastgesteld op 208, nadat 2 personen als bedeelden daarvan zijn geschrapt, tegen 63, 63 en 132 vorig jaar. Krnininge. Op de Zaterdag alhier gehouden ver gadering, in zake de oprichting van weeg bruggen aan het station Kruininge en te Hansweerd, bleek dat de aandeelen tot het benoodigde kapitaal geplaatst waren. Indien de aan te vragen concessie verleend woidt, zal tot plaatsing der beide weegbruggen worden overgegaan. Het bestuur, dat op deze vergadering gekozen werd, bestaat uit de heerenC. Der Weduwen, voorzitter, H A. Markusse, vice-voorzitter, J. H. O. Dominicus, secretaris-boekhouder, M. Kostende, Joh. Nieuwenhuize, J. Wondergem cd C. Van Iwaarden, commissarissen! Men verneemt, dat de nieuw te kiezen Kamers der Staten-Generaal zullen bijeenkomen on middellijk na Paschen, d. i. 4 of 5 April a. s. Uit Hoofdplaat meldt men aan de Tem. Ct., dat de straf van eene maand gevangenis, waartoe de beer A. J. V e r p 1 a n k e, gewezen raadslid, veroor deeld werd, bij beschikking van Z. M. is vervangen door eene geldboete. Groot was allerwcge de vreugde, toen Woensdag die blijde mededeeling bekend werd. De lib. kiesvereeniging «Plicht en recht" te VlissingeD is ontbonden. Onmiddellijk daarna werd een nieuwe a!g. kiesvereeniging opgericht onder den naam «Algemeen Belang". Tot bestuursleden werden gekozen de hh. Jos. Van Raalte, J. Verkuijl Quakke- laar, H. Louman, J. Spanjaard, M. P. Troelstra, mr. F. N. v. d. Bilt en A. J. VaD Ockenburg. De eerste 3 maakten het bestuur der ontbonden vereeniging uit. Staande de vergadering traden ongeveer 100 leden tot de vereeniging toe. In De Wageninger schrijft prof. E. H. Van Leeuwen: Inderdaad, reeds sedert jaren, en in de laatste twee jaren in klimmende mate, is alles wat in mij is op gekomen tegen het misbruik dat gemaakt is van chris telijk klinkende leuzen, tegen de verbijsterende ver menging van godsdienst en politiek, waarbij het Evan gelie wordt neêrgetrokken tot de laagte van het rouge- et-noire-'pel. Ik dank God, dat er eindelijk eens ernstige pogingen worden aangewend om paal en perk te stellen aan het vernederend drijven van enkele behendige volksmenners, en ik hoop en bid, dat die pogingen mede een middel mogen blijken in Gods hand om het bederf uit te snijden, dat in het edelste deel van ons volksleven op zoo onrustbarende wijze is ingekropen. Het is inderdaad niets minder dan de revolutie, die zich heeft meester gemaakt van een goed deel onzer chri8telijk-gezinde volkskringen, en die juist daarom zoo ontzettend gevaarlijk is, omdat zij meer dan iets anders demoraliseerend werkt door «de kracht der dwaling", welke de leugen dekt met de schoonklin kende leus «antirevolutionair. Van onze kleine «chris telijke" pers zal ik maar zwijgen. Ejn Oranjevaan en consorten voeren eene taal, waarvan ieder fatsoenlijk men8ch eenvoudig walgt. Maar lees de Standaard, als het u nog mogelijk is. Hiervan kunt gij altoos zeker zijn, dat al het leelijke, wat door dat Blad immer aan zijn tegenstander wordt toegedicht, juist datgene is, wat gebrouwen wordt in zijn eigen ketel. Ik weet, dat ik hier iets ergs zeg. Maar het is waarachtig, en dat is het vooral wat mij en duizenden met mij vervult met een zoo innigen en diepen afkeer van het drijven en stoken van dat Blad. Het is de onoprechtheid, de leugenachtigheid, waardoor ons christenvolk wordt weggesleept en verblind en ten diepste gedemoraliseerd. Let. b. v. eens op wat hij schreef van de macht-aspi- ratiën der mannen van «Eendracht maakt Macht". Welnu, macht te hebben en uit te oefenen is op zich zelf geen zonde. Maar macht te willen hebben, te willen veroveren, zich te willen toeëigenen, te nemen, langs een weg, waarop niet van Boven gegeven wordt, en geen middelen te schromen, die men meent dat leiden kunnen tot het doel zie, dat is het allerergste, wat een christenmensch overkomen, en waarmede hij zijne medemenschen verblinden en bederven kan. De opbrengst van 's Ti ij k s middelen over Jan. 11. bedroeg 6.627.172.48, tegen 6.123.463.06% in dezelfde maand van 1887. Voortaan kan aan alle onderofficieren van het wapen der koninklijke Marechaussée de toestemming tot het aangaan van een h u w e 1 ij k worden verleend, terwijl van het overige personeel het een vierde ge deelte gehuwd mag zijn. Koloniën. Volgens een onder dagteekening van 4 Januari door den resident van Japara verzonden bericht, zijn alle nabij de groote Djoewana-rivier gelegen dessa's en sawah's in de afdeelingen Pati en Djoewana over stroomd. De communicatie met Djoewana per as is verbroken, doordat de groote postweg voor een groot deel onder water staat Het water was nog steeds stijgende. Van bestuurswege zijn bevelen gegeven om de in woners der dessa's, die van de overstrooming te lijden hebben, met prauwen naar elders te vervoeren. Ook de resident van Soerabaja deelt mede, dat, tengevolge der aanhoudende zware regens en der daar door veroorzaakte hooge waterstanden, de stuw Se- mamboeng in het district Rawapoelo I der afdeeling Sidoardjo bezweken is, zoodat 611 bouws bonorowo- sawah's, waarvan 120 bouws nog met padie beplant, zijn overstroomd. Mede door de hooge waterstanden en door het ge-

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1