1888. N°. 19. Zaterdag 11 Februari. 75sle jaargang. treedt buiten werking De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN D1TMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,- berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Het op 4 Februari 1888 aangekondigde verbod van het met beladen voertuigen berijden der kunstwegen in deze provincie met middernacht tusschen den lOen en den llen Februari 1888 Goes, den 10 Februari 1888 De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN GOES, 10 Februari 1888. Heden hebben de meeste ingezetenen van Goes eene uitnoodiging ontvangen om kunstlievend lid te worden van het harmoniegezelschap «Euphonia". Wij achten dit eene belangrijke gebeurtenis. Daaruit toch blijkt, dat het harmoniegezelschap zich zelf gereed acht om daar, waar het noodig mocht blijken, in het openbaar optetreden of wel zijne medewerking te ver- leenen, waar deze mocht worden gevraagd. Reeds driemalen is het gezelschap in de laatste twee maanden daartoe in de gelegenheid geweest en telkenmale mochten wij van verschillende zijden vernemen, dat, wat toen «Euphonia" ten gehoore bracht, de goedkeuring van het publiek wegdroeg. Thans is het aan de burgerij te toonen, dat zij het op prijstelt een harmoniegezelsehap in haar midden te hebben. Het spreekt wel van zelf, dat aan het instand houden van zulk eene vereeniging betrekkelijk groote kosten zijn verbonden. Niet alleen toch dat de leiding van de oefeningen en uitvoeringen, die de heer J. Kooiman tot nutoe met de meeste bereidwilligheid op zich heeft genomen, niet voortdurend gratis van dezen kan worden gevraagd, maar ook de aankoop van muziek, het onderhoud van de instrumenten, en verdere benoodigdheden eischen uitgaven, die niet door de werkende leden kunnen worden bekostigd. Zooals uit het reglement der vereeniging blijkt, is het lidmaatschap gesteld op een minimum-prijs van 2 per jaar voor een geheel huisgezin, terwijl men de hoop koestert, dat de meer met aardsche goederen bedeelden voor een hooger bedrag zullen willen teekenen. Voor deze contributie ontvangen de leden het recht op drie concerten per jaar door de vereeniging te geven. Wij wenschen het harmoniegezelschap toe, dat het weldra een groot aantal kunstlievende leden moge tellen. Het bovenstaande was bereids gereed om in ons blad te worden opgenomen, toen men ons verzocht daarmede neg een nummer te willen wachten, naar aanleiding van de ongunstige berichten, die men dezer dagen uit Goes aan andere bladen omtrent het Goesche harmoniegezelschap heeft gemeld en waarin niet meer of minder werd gezegd dan dat «Euphonia" den weg zijner voorgangers zal volgen en dat nEuphonia" in een kritiek tijdperk verkeert, dat enkel door de veer kracht van den bekwamen directeur kan doorworsteld worden. De werkende leden en het bestuur hebben gemeend naar aanleiding van dit schrijven in andere bladen Woensdagavond eene vergadering te moeten houden en in die bijeenkomst werd besloten ons te machtigen het volgende medetedeelen: «Het harmoniegezelschap «Euphonia" verheugt zich op dit oogeublik in een zeer goeden toestand en de harmonie, niet enkel op muzikaal gebied, laat niets te wenschen over. De werkende leden willen geen oogenblik verhelen, dat er enkele dagen geleden een misverstand heeft geheerscht, tengevolge waarvan twee husner, die aan de vereeniging een goeden steun ver- leenen en die ook bij de oefening der leerlingen aan de vereeniging groote diensten hebben bewezen, een oogenblik hebben gemeend, zich aan de vereeniging te moeten onttrekken, maar zij voegen er met den meesten nadruk bij, dat een enkele samenspreking tusschen die leden en den voorzitter genoeg was om het gerezen verschil van meeniog te doen verdwijnen, waarna ook de meer bedoelde leden onmiddellijk hun aanvrage om ontslag hebben ingetrokken. Welke de reden van de ontslagaanvrage geweest is, doet hier niets ter zake. Van overwegend belang was zij zeer zeker niet. Maar met nadruk dient erop ge wezen te worden, dat noch door den heer Kooiman noch door iemand anders aan deze leden de verplichting was opgelegd zich met de muzikale leiding der leer lingen te belasten, maar dat die leden zich welwillend bereid hebben verklaard, ter bespoediging van den gang van zaken, die taak vrijwillig op zich te nemen. De oefeningen worden dan ook steeds met den meesten ijver voortgezet. Maar ook zelfs, wannneer de vereenigiDg de goede krachten, die een oogenblik dreigden haar te ontvallen, had moeten missen, dan nog zou zij daardoor baar stervensuur geen schrede nader zijn gekomen, want dank zij den ijver en de toewijding van allen, die aan de vereeniging zijn verbonden, beschikt deze over ge noegzame krachten om desnoods den steun van enkelen te kunnen missen. Het is dan ook onverklaarbaar, hoe men lust gv- voelt om, wellicht afgaande op enkele losse geruchten, zulke overdreven berichten de wereld in te zenden en dat nog wel in bladen, die uit den aard der zaak in onze stad slechts een beperkt aantal lezers tellen. De berichtgever moet wel doordrongen zijn van de waar heid, dat in een verborgen hoekje bet onkruid het weligst tiert. Bovendien is zijn vermoeden, dat men de waarheid van zijn bericht wel niet zal willen er kennen, reeds bewijs genoeg, dat hij zich niet al te zuiver gevoelt. Het harmoniegezelschap stelde er prijs op het boven staande geplaatst te zien juist in dat Dommer van ons blad, waarin wij het verzoek om den steun der Goesche burgetij bespreken, een verzoek, dat de leden met ver trouwen en met open oog aan hunne mede-ingezetenen durven richten. Woensdag 11. had in het lokaal van de Jonge- lings-vereeniging de vijfde lezing van dezen winter plaats Zij werd gehouden door dr. Riemens van Middelburg Het onderwerp was de in zijn tijd en nog nu om zijn godsvrucht beroemde schrijver en dich ter Christian Fvlrchtegott Geiler t. In het eerste deel zijner rede schetste spreker het leven van Gellert. Geboren 4 Juli 1715 te Haijnicben, onderscheidde hij zich reeds in zijn kindsheid door zijn edele hoedanigheden van hoofd en hart. Op zijn 13e jaar leverde hij zijn eerste welgeslaagde dichtproeve. Zijn verlegenheid speelde hem evenwel meer dan eens parten. Eenmaal, toen hij op zijn 15e jaar eene toe spraak moest houden en later toen hij zijn eerste proef preek hield, bleef hij in het midden steken. In 1751 werd hij benoemd tot buitengewoon professor te Leip zig, in welke betrekking hij in hooge mate de liefde en achting zijner studenten en van allen die hem ken den verwierf. Verschillende bijzonderheden uit zijn leven werden medegedeeld. Toen onder de studenten een oproerige geest zich openbaarde en dreigde in een opstand over te slaan, was een toespraak van Gellert voldoende om hen tot geheel andere gezindheden te brengen. Bij gelegenheid van een bezoek van Frederik den Groote te Leipzig, deed deze Gellert bij zich ont bieden en betuigde hij zijne hooge ingenomenheid met den nederigen professor. Na een werkzaam leven in een lijdend lichaam, waardoor een waas van weemoed zich over zijne geheele persoonlijkheid spreidde, stierf hij in 1769, doch niet zonder op zijn ziekbed op de treffendste wijze zijne vrienden te hebben toegesproken en van zijn uitzicht op eeu heerlijke toekomst getuigenis te hebben afgelegd. De verslagenheid over zijnen dood was algemeen. Talrijke gedichten werden op hem vervaardigd. Bedevaarten werden gedaan naar zijn graf. Later zijn standbeelden voor hem opgericht, maar zijn beste standbeelden zijn zijne werken, aan welker beschouwing spreker het tweede gedeelte zijner rede wijdde. Die schriften dragen den stempel van hun tijd. Van breedsprakigheid en lang wij ligheid kun nen zij niet vrijgesproken worden. Velen er van zijn dan ook in het vergeetboek geraakt, als de »Luftspiele", «die Bettschwester", «het leven van Gravin G". An deren worden nog gelezen, als zijne «Moralische Vor- lesungen", zijn Dagboek, en vooral zijn fabelen en vertellingen, en zijn geestelijke liederen. Van die fa belen deelde spreker een drietal mede«De nacht wacht", »Het proces", De jongeling". Van de liederen noemde hij in de eerste plaats: »De hemelen roemen U", «Op God en niet op mijnen raad", en het be kende Kerstlied«Dit is de dag, dien God ons schenkt". Vervolgens wees de spreker op de vele liederen van Gellert, die in den bundel onzer Evangelische gezangen zijn opgenomen, ten getale van niet minder dan 17, nl. gez. 12. 16, 42, 59, 60, 71, 73, 112, 115, 118, 119, 135, 137, 156, 459, 179, 192, en eindigde met eenige aan het onderwerp ontleende en op onzen tijd toepasselijke opmerkingen. De lezing was eenvoudig, naar de vatbaarheid van de meerder heid van het gehoor ingericht en werd met blijkbaar genoegen aangehoord. Met hartelijke dankzegging aan den geachten en waardigen spreker, werd de aange name en leerzame avond besloten. De tweede lezing vanwege de afdeeling Goes van den Nederlandschen Protestantenbond werd gister avond gehouden in het koffiehuis «de Prins van Oranje" alhier door dr. Haverkamp, predikant te Bergen-op- Zoom. De spreker bad twee onderwerpen voor zijne rede gekozen, namelijk «Ernst" en «Vrijheid*, waarvan hij het eerste voor, het tweede na de pauze behandelde. Hij begon met te zeggen, dat de modernen meenen in deze twee woorden alles terug te vinden, wat hen vereenigt. Er zijn echter weinig menschen, die vol komen begrijpen, wat eigenlijk «ernst" is. Men denkt zoo licht, dat de ernst zich openbaart bij menschen, die met. een hoog ernstig gelaat rondloopen, bij wien de vroomheid op het gelaat zetelt en maakt zich daar door een geheel verkeerde voorstelling van ernst. Dat is geen ernst, dat is huichelarij. Maar wanneer er overeenstemming is tusschen iemands uiterlijk en zijne innerlijke gewaarwordingen, dan is er bij hem waar achtige ernst. Ernst is de innerlijke oprechtheid des gemoeds, ernst is zelfkennis, ernst eindelijk is een streven naar en eene toewijding aan onze heiligste plichten. Al deze verklaringen van wat wij onder waarachtigen ernst hebben te verstaan, vonden hare verduidelijking in verschillende verhalen aan den bijbel, de geschiedenis en het dagelijksch leven ontleend en die door den spreker op aangrijpende wijze werden voorgedragen. Na de pauze overgaande tot zijn tweede onderwerp «Vrijheid" betoogde spr., dat er geen waarachtige ernst kan zijn zonder waarachtige vrijheid. Maar de vrijheid wordt vaak misbruikt; zij is geen speelgoed waarmede men zich kan vermaken, zij is een gereed schap, waarmede onnoemelijk veel nut kan worden gesticht. Reeds het woord van Paulus «Gij zijt tot vrijheid geroepen" bewijst, dat de vrijheid moeielijk te verkrijgen is en is zij werkelijk eenmaal ons bezit, dat zij ons dan groote plichten oplegt. Waarlijk vrij is niet hij, die doen en laten kan wat hij wil, maar die zooveel zelf beheersching bezit, dat hij weet te strijden tegen en weet te overwinnen op het slechte en het zwakke dat er in hem is en zoodoende het goede betracht. Ook de waarheid van deze stelling toetste dr. Haverkamp aan verschillende voorbeelden, die blijk gaven van het groote talent van den spreker en van den diepen blik, dien hij in het menschelijk gemoed heeft geslagen. Alvorens de bijeenkomst te sluiten sprak de voor zitter der afdeeling, de heer W. J. Van Gorkom, een hartelijk woord vao dank tot dr. Haverkamp voor zijne bezielende en bezielde voordracht, waarna hij nog enkele mededeeüngen aan de leden deed, o. a. dat a. 8. Zondag ds. Jorissen uit Rotterdam in de Doops gezinde kerk zal optreden en dat op 1 Maart dr. Hage uit Leiden de derde en laatste spreekbeurt van dezen winter in de Goesche afdeeling van den Protestanten bond zal houden. Het Goesche harmoniegezelschap «Euphonia" beeft eene uitnoodiging ontvangen van de vereeniging «Excelsior" te Middelburg tot deelneming aan het groot muziek festival van Nederlandsche en Belgische korpsen dat deze vereeniging zich voorstelt op den 2en en 3en Pinksterdag te geven. Woensdagavond is door het ge zelschap «Euphonia" besloten aan de uitnoodiging ge volg te geven. Te Oud-Vosmeer is, aanvankelijk met 28 leden, opgericht eene afdeeling der liberale kiesvereeniging voor Tolen en St.-Philipsland «Algemeen belang." Krainingen. Het aantal kiezers voor de Tweede Kamer en Prov. Staten bedraagt 307, dat voor den Gemeenteraad 306. Volgens de oude lijsten waren deze getallen resp. 88 en 159. Tolen. Io de vergadering van de afdeeling «Tolen" der liberale kiesvereeniging p Algemeen beUng" werden tot bestuursleden gekozen de heeren A. Wagemaker, Johs. Van der Stel, M. Christiaanse en J. Van Wijn gaarden Lindhout. De heeren jhr. mr. E. A. O. de Casembroot, Iz. Van Gorsel en J. J. de Lange waren reeds door het hoofdbestuur tot bestuursleden van de afdeeling Tolen benoemd. De afdeeÜDg Tolen telt reeds 36 leden. Het programma van actie der Ka tholieken is thans ook bekend geworden. Het luidt als volgt: 1. Herziening der wetten op het hooger, middelbaar en lager onderwijs, met het oog op decentralisatie, bezuiniging en rechtsgelijkheid. 2. Enkele districten, ook in de groote steden, en herziening van het gemeentelijk kiesrecht, vooral wat de basis betreft. 3. Hervorming en verbetering van de sociale wet- geving. 4. Hervorming van ons belastingstelsel, met dien verstande, dat gestreefd worde naar eene gelijkmatige verdeeling van lasten over de verschillende belastbare voorwerpen, en dat eene algemeene inkomsten-belasting blijvo uitgesloten. Afschaffing der accijnzen op de eerste levensbehoef ten, bijv. zout en zeep. Herziening van onze tarieven van in- en uitgaande rechten, met het oog op de handelspolitiek van andere rijken. 5. Beperking van de kosten en lasten der defensie met dien verstande, dat de verdedigbaarheid des lands ten volle blijve verzekerd. Toen de heer Van Kerkwijk in de zitting van de Tweede Kamer van 6 December jl. de aandacht vestigde op de wenschelijkheid van eene ruime verkiesbaarheid voor de Eerste Kamer, was het ontwerp met advies dien dag door den Raad van State aan dsn Koning teruggezonden. Naar aanleiding van de opmerkingen van den afge vaardigde uit Zieriksee is, naar wij thans vernemen, het concept geheel omgewerkt, en een nienw ontwerp gezonden naar den Raad van State, waar het spoedig afgedaan zal wordeD. De beksndmaking van de lijst van verkiesbaren tot lid van de Eerste Kamer, buiten de hoogstaangeslagenen, kan dus weldra tegemoet gezien worden. Middelburg. De liberale kiesvereeniging «Eené dracht maakt Macht" alhier zal den 17en dezer maand bijeenkomen tot het stellen van «en kandidaat voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in dit kiesdistrict. Men schrijft in de N. R. Ct. uit Hansweerd Wanneer het in de korte dagen hier des namiddags laagwater is, schijnt de opvaart naar Antwerpen voor diepgaande booten bezwaarlijk te gaan, vooral ook door het z.g.n. «Zuidergat". Een inkomend stoomschip van de «Red Star line" heeft dan ook beneden deze haven weer 16 uur ten anker gelegen! 's-Heor Arendskerke. Sinds een paar weken is er ernstig sprake van het oprichten eener weegbrug (f a i r b a n k) aan het station der staatsspoorwegen alhier. Men wil trachten door het uitgeven van aandeelen kapitaal te verkrijgen, doch het grootste bezwaar zal zijn, geschikt terrein te vinden. Het is te hopen dat de mannen die in dezen het initatief namen zullen slagen, want het is een zaak van algemeen belang. In de Woensdag gehouden openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is ingekomen een Kon. besluit in zake het beroep van E. Van Vooren te Eede, van een besluit van Gedep. State* van Zeeland, waarbij is gehandhaafd een besluit van den gemeenteraad van Eede, tot niet toelating van voornoemden E. Van Vooren als lid van dien raad. De appellant is niet ontvankelijk verklaard in zijn beroep. Tot bet comité voor de Nationale tentoon stelling van oude en nieuwe kunstnijverheid te 's-Gravenhage zijn alsnog toegetreden de heeren jhr. mr. W. Th. Gevers Deyooot en mr. P. J. graaf Schim- melpenniuck te 's-Gravenhage, en W. Lotsy, burge meester van Bodegrave. Tot administrateur van de tentoonstelling is benoemd de heer L. André, oud-hoofdambtenaar in Ned.-Indiö, terwijl als burnauchef de heer C. P Riskes, oud kapitein van het N.-I. leger, werkzaam blijft. In de Wageninger wordt medegedeeld, dat toen dr. Kuyper nog lid van den Amsterdamschen kerks- raad was, hij voorstelde om den radicaal gezmden advocaat Iieineken, «en man die wat zijne belijdenis betreft, voor ongeloovig doorgaat, tot vasten secretaris van den kerkeraad te benoemen op een traktement van 2400 'sjaars. De vrome en eerlijke Groenewe- gen, die deze bitrekking kosteloos vervulde, moest, had dr. K. zijn zin gekregen, «gewipt" worden, hij had zich niet bij de partij aangesloten maar Iieineken benoemd, een man buiten den kerkeraad staande, doch een hoogst bekwaam advocaat, en die in de quaestie over het bezit der kerkelijke goederen het met Kuyper eens is. Was het plan gelukt, dan had dr. K. op kosten der kerkvoogdij altijd een advo caat naast zich gehad, natuurlijk tot realiseering van zijne plannen, die in December 1885 op het punt zijn geweest tot uitvoering te komen. De Londensche correspondent der N. R. Ct. schrijft: Volgens de jongste mailberichten uit West-Indië heerscht daar in de suikerkringen eene groote opschud ding over de voorgewende ontdekking van een nieuw middel om het suikergehalte bij de bereiding zeer aanzienlijk te verhoogen. Dat middel moet eenvoudig zijnklapperolie die, aan de massa toege voegd, in de verhouding van éen pint per ton, daaruit eenn sterk verhoogde hoeveelheid suiker te voorschijn brengt. Nadere bijzonderheden ontbreken nog, zoodat het onmogelijk valt te zeggen, in hoeverre de berichten misschien overdreven zijn. Mochten zij bevestigd worden en tevens blijken, dat klapperolie geenen nadeeligen invloed oefent op smaak, kleur en reuk, dan is het duidelijk, dat zicb eene nieuw en belangrijke toekomst openen zou ook voor onze suikermolens op Java en elders, waar klapperboomen welig groeien. De heer Houba, waarnemend districts-veearts te Maastricht, heeft bij eene lezing in de afdeeling «Volks gezondheid" aldaar de aandacht gevestigd op de keu ring en beoordeeling van aan parelziekte 1 ij - d e n d vee. Volgens dezen deskundigen wordt er in ons land nog steeds met de keuring van vleesch af komstig van parelziek vee, te werk gegaan, alsof Koch'8

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1