1888. N°. 15. Donderdag 2 Februari. 75stu jaargang. GrtONDBELASTIKG OPIUM en KOFFIE. De uitgave dezer Courant geschiedt Maamlag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs dér gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekkiüg hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Ter secretarie van de gemeente zal gedurende dertig dagen ter inzage van de belanghebbenden liggen eene opgave van de uitkomsten der meting of schatting van perceelen voor de in deze gemeente De verzoekschriften om hermeting, herschatting of vernietiging der gedane meting of schatting, alsmede de bezwaai schriften kunnen binnen dertig dagen na heden op ongezegeld papier aan heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie worden ingediend Goes, den 31 Januari 1888. De Burgemeester van Goes J. G. DE VV1TT HAMER Ill I I III11 111 ixr i*.v Ingezonden I. De antirevolutionaire partij heeft in den jongsten tijd een paar nieuwe snaren op haar klavier gezet lo. afschaffing van het opiom-monopolie 2o. idem van de gouvernements-koffiecultuur. Van het opium-monopolie, omdat het daaruit ver kregen geld eeu gevloekt middel vao inkomst is, wijl het opium den Javaan verdierlijkt en verarmt; een •galdslaan is uit de zonden der natie"; Van de koffie-cultuur, omdat 1. zij onbillijk en onrechtvaardig is; 2. hare uitvoering onwettig is en in strijd met 4, art. 56 van het regeeringsieglement 3. zij schadelijk is voor den inlandschen landbouw en da Europeesche landbouwindustrie; 4. zij uitgaat van een slecht oeconomisch beginsel; 5. zij de rijke gronden op roekelooze wijze uitput, waardoor het land en zijne bewoners verarmt; 6. zij door haar groote winsten, die het rijk naar zich toetrok, de Nederlandsche staatslieden aan zuinig beheer heeft ontwend 7. zij van de Indische bestuursambtenaren, die eene dure wetenschappelijke opleiding hebben genoten, maakt slechte opzieners van een slechte cultuur-onderneming; 8. zij een slecht middel is, om den Javaan op te heffen en te ontwikkelen." Dus reeds meer dan een half dozijn bezwaren, die ieder op zichzelf al voldoende moesten wezen om de gouvernements-koffiecultuur te doen afschaffen. Wie zoa %6or een 15 tal jaren verwacht hebben dat van niet- liberale zijde ooit een dergelijk program op den voorgrond zou gesteld worden Wanneer destijds, inzonderheid in het hoofdkiesdis trict Goes, eene verkiezing voor leden der Tweede Kamer moest plaatshebben, hoe werdtn dan de liberalen uitgemaakt voor af brekers van het cultuurstelsel, dat welvaart onder de Javaansche bevolking verspreidde en ruime baten aan de Naderl. schatkist bezorgde Toen heette het, dat de liberalen dat hooggeroemde stelsel wilden afbreken om de voordeelen ervan te doen vloeien in de zakken der particuliere planters, die smadelijk »de planterspartij" werden g»noemd De bevolking zou verarmen indien vrije cultuur al gemeen werd ingevoerd; zij zou worden eene klasse van proletariërs en het schoone lnsulinde een lastpost Hoe moet wel de grijze mr. Saaymans Vader, onze vroegere afgevaardigde, te moede zijn, nu hij leest, dat zijne denkbeelden omtrent het cultuurstelsel altijd verkeerd zijn geweest en dat hij gestreden heeft voor iets, dat door zijne eigene geestverwanten nu afge schilderd wordt als onbillijkonrechtvaardigonwettig en wat dies meer zij Ti ad deze oud-afgevaardigde niet bij iedere verkie zing, nadat hij opgehouden had lid der Kamer te zijn, op wet een lofzang op het cultuurstelsel, dat de be volking weikzaamheid leerde en haar tot welvaart brachtHoe werd dat geniale denkbeeld van Van den Bosch gehuldigd, vertroeteld; wat bleef men ongeneigd te hooren naar hen, die tegen dat stelsel de stem verhieven Hoe zijn de tijden veranderd Wanneer destijds een vrij-arbeider wees op het ge vaarlijk»3, op de ongerijmdheid, dat de Staat eene kruideniersaffaire deedbeweerde dat de Staat den vrijen arbeid moest bevorderen en zich tevreden stel len met de indirecte voordeelen, die de vrije nijver heid zou afwerpen, dan werd het kruisigt hem" over hem uitgeroepen; alleen eigen voordeel werd beoogd; weg met hem; de aanbidders van het gouden kalf gekozen En ziet, nu komt een vrij-arbeider, die zich aansluit bij de anti-revolutionaire partij, met hetzelfde klaag lied en hij wordt met gejuich binnengehaald; zijn oordeel over het laatste bolwerk van het cultuurstel- gel, over de kr ffie-cultuur, wordt met instemming op genomen en verbreid door de niet-liberalen Want het moet gezegd: de man, die de anti-revo lutionairen tot den strijd in dezen oproept, de heer T. OTTOLANDER, is een vrij-arbeiderHij is chef en m 'de-aandeelhebber der particuliere koffieonder- neming Pantjar I, in het district Soember Waroe, afdeeliug Pauaroekan, residentie Besoekie. Moet de wetenschap daarvan eenigszins tot voor zichtigheid stemmen omtrent het onvoorwaardelijk aannemen van wat bij over de koffiecultuur zegt en omtrent zijn advies tot hare opheffingook de om standigheid, dat dr. Kuyper blijkbaar aan deze plannen zijn machtigen steun verleent, geeft stof tot denken. Het is, wat het eerste betreft, altijd eenigszins ver dacht, wanneer iemand, die groot belang heeft bij zekere industrie, een oordeel velt over zijn concurrent, en diens kwade eigenschappen opsomt en tracht te bewijzen. Het is toch kortweg etn feit, dat de gouverne ments-koffiecultuur een krachtig beletsel is voor het uitslaan der vleugels in de eerste plaats van particu liere koffieplanters en in de tweede plaats van plan ters van andere producten in streken, waar de gou- vernementskoffie-cültuur gedreven wordt. Voor parti culiere koffieplanters, omdat natuurlijk de gronden, wa ir de gouvernementskoffie geplant wordt, niet voor hen beschikbaar zijn en zij in het gouvernement een machtigen concurrent hebbenvoor planters van andere producten omdat zij door het werk in de koffietuinen, minder beschikken kunnen over de arbeidskracht der be volking. Wij willen hiermede nu niet zeggen, dat veel van wat de heer Ottolander over de gouvernements- koffiecultuur geschreven heeft niet waar zou zijn. In tegendeel; al vallen hier en daar in zijn betoog over drijving en zelfs eenige orjuistheden aan te toonen, •ok wij wezen meermalen op de onmiskenbare gebre ken welke deze cultuur aankleven. Maar op wat hij over hare opheffing of liever over hare vervanging door eene vrije volkscultuur schrijft, is, dunkt ons, de bedenking te maken, dat het eigenbelang niet ge heel vojrbij gezien wordt. Zeker is het, dat de door den heer Ottolander voorgestelde regeling zeer in het belang zou zijn van Europeesch* reeds gevestigde koffieplanters of van nieuwe koffie-opkoopers, maar de vraag rijst of die leveling ook in het belang van den inlander en van het gouvernement zou zijn Wij komen hierop nader terug. Ook de omstandigheid, dat dr. Kuyper den strijd over deze gewichtige zaak helpt aanbinden, geeft stof tot denken. Op den voorgrond zij gesteld, dat er be zwaarlijk der liberale partij een verwijt van te maken is, dat tijdelijk dit belang op den achtergrond is ge raakt. Is niet jarenlang iedere vraag van oeconomisch. maatschappelijk en Indisch belang door dr. Knyp-r en de zijnen verstikt onder school- en kerkstrijd Is niet door het drijven en woelen van dr. Kuyper de libeiale partij krachteloos gemaakt? M n heeft haar afgemat, zelfs op het doode punt gebrachthare meerderheid onbeteekenend en machteloos gemaakt. Is het redelijk en billijk, nu die liberale partij te verwijten dat zij gesteld dat zij bet wilde het laatste overblijfsel van het oude stelsel niet omver heeft geworpen Indien er sprake moet zijn van onvruchtbaarheid van den wetgevenden arbeid dan is dit grootendeels te wijten aan de ontaarding van ons politiek leven, waaraan dr. Kuyper c. s. de grootste schuld hebben. Maar bovendien meent dr. Kuyper het weder wel ernstig met deze zaak 't Is in de schoolquaestie ge bleken, dat, als bij het amendement-De Beaufort, de zaken eene oplossiog kunnen krijgen zoo na mogelijk aan wat dr. K. wenscht, deze zijn eigene oplossing versmaadt en den strijd verplaatst. Zonder stiijd schijnt deze man niet te kunnen leven. Nog is de strijd voor de school niet van de baan of hij sticht eer 6 dolee- rende kerk; thans komen de koffie en het opium erbij. Dr. Kuyper is agitator, maar op politiek of op oecono misch gebied geen man die aan zaken eene bevredi gende oplossing geeft. Hij zaait verdeeldheidhoe zou hij eenheid oogsten? Zoo ook thans weer: Hij weet .zeer goed dat ten opzichte van opium en koffie op dit oogenblik eene verandering zeer moenl jk is, indien men althans de 40 milliom, die de genoemde artikelen aan de schatkist bezorgen, geheel of gedeel telijk behouden wil, wat toch wel noodzakelijk zal zijn. Wil dr. Kuyper deze baten prijsgeven en Indië uit het moederland te hulp komen? Of moeten met die sommen al weer de belastingen in Indië verhoogd worden Het is niet genoeg, met eenige groote woorden be staande toestanden af te keuren men moet ook de middelen tot verbetering weten aan te geven. En dit doet dr. Kuyper niet. Breking met het tot dusver ten opzichte van het opium gevolgde stelsel", ziedaar alles wat hij er van zegt. Alleen lezen wij heden in De Standaard Palliatieven helpen hier niet. Met het stelsel zelf moet gebroken. Wat daarvoor in de plaats zal komen zegt het program niet. Maar wij voor ons zien niet in, waai om de pacht niet kan afgeschaft; •een zwaar recht van invoer gehevenlicense op den verkoop gesteld; de verboden kring allengs uitge- breid; en de ku>twaeht tegen de smokkelarij ver- •sterkt". Is dat nu breken met het stelsel 1 De millioenen zouden langs een anderen weg evenzeer in de Staats kas vloeien en de regeering zou het middel van con- tröle kwijt zijn. 0.-k hier weder treedt dr. Kuyper dus op in de mooie rol", ditmaal van afschaff-r van »vloekgeld", zonder eene oplossing aan de hand te doen waan'oor het opiummisbruik geweerd wordt. Vreemd (of be grijpelijk?) dat hij niet evenzeer vijne stem verheft tegen het vloekgeld, dat Nederland, in den vorm van accijns en vei gunningsiechten uit den jenever vei krijgt. Of is ook dit, van zijn standpunt bezien, geen »geld- slaan uit de zonden der natie"? Uit het program van actie blijkt niet of dr. Kuyper geheel onderschrijft de denkbeelden van dhr. Otto lander omtreDt de opheffing der gouvernements-koffie cultuur. In dat program heet het eenvoudig•be vordering van de vrije ontwikkeling van handel, land bouw en nijverheid in het belang zoowel van den inUnder als van den Europeaan". Eene a'gemeenheid dus, die ieder onderschrijven kan. Eerst heden wordt omtrent de koffiecultuur gezegd Het monopoliestelsel, het gedwongen cultuurstel- •sel, of welken an leren band men ook aan de vrije •ontwikkeling heeft aangelegd, moet weg. Na de •dwang-suikercultuur moet ook de gedwongen kojfie- Dcultuur uit onze Indische huishouding verdwijnen. Reeds in 1879 heeft de Standaard bij de toelich- •ting van ons Program van beginselen dezen eisch •onomwonden gesteld. Onze Ottolander heeft dien nu •onlangs in heel een reeks ven artikelen nogmaals met klem aanged'OFgen. Is het te veel gezegd, zoo we oordeelen, dat haar levensdagen van nu af •geteld zijn?" Ook hier dus weder een aeker ontwijken van de zaak; geen onomwonden vei klaring: desen of dien weg moeten wij inslaandit of dat treedt in de plaats van het bestaandehet voorstel-Ottolander is goed of niet goed. Wij vreezen dan ook zeer, dat deze nieuwe beweging niets anders is dan een nieuw middel tot agitatie, e ne nieuwe strijdleus tegen de liberalen, aan wie het voortbestaan dezer zaken verweten wordt. Dr. Kuyper en zijne medeleiders der anti-revolutio naire partij weten zei ven zeer goed, dat de b-doelde toestanden vermoedelijk vooreerst niet te veranderen zijn maar koffie en opium kunnen uitnemend die st doen om de goê gemeente wederom met eene mooie leuze tegen de liberalen op te zetten, en als er ooit rekenschap gevraagd wordt, zal men zich immers veilig achter eene numerieke minderheid kunnen verschuilen? Is, afgescheiden hiervan, de regeling van de opium zaak op Java werkelijk zoodanig dat hare inkomst voor het gouvernement een vloekgeld" moet genoemd worden En verdient het plan van dhr. Ottolander omtrent de oph-fling der gouvernements-koffiecultuur al of niet aanbeveling Op deze vragen hopen wij in een volgend nommer antwoord te geven. R. GOES, 1 Februari 1888. Maandagavond konden de kunstliefhebbers aihier zich vergasten op een zeldzaam genothet bijwonen van een concert, door een zestal Zweedse he zan- gois gegeven. Het publiek was daartoe vrij talrijk in de sociëteit V. O. V. samengekomen, en wij houden ons verzekerd, dat bij alle aanwezigen de hoog ge spannen verwachting volkomen is bevredigd, zoo niet overtroffen. De zes herren beschikken allen over een heerlijk stemgeluid, maar vooral de le tenoren en de 2e bassen munten uit door hun schoonen klank. Bij de eersten is het allerhoogste register al even fraai als het lagere, bij de laatsten is vooral het lage register eenig schoon te noemen. Ook de beide middenstemmen. 2e tenor en le bas, bezitten een prachtig geluid, maar meer nog dan de enkele stemmen dwingt de samenzang bewondering af. Wij kunnen niet alle nommers van het programma afzonderlijk bespreken en wij bepalen er ons daarom toe te wijzen op de nommers 4 (Aus Fredmans Epist- lar van Bellmann), 7 (Altniederlandisches Lied, arr. Kremser) en 11 (Norwegische Volksweisr), welkp, trots hunne groote technische moeb-lijkheden, met de grootste gemakkelijkheid en onberispelijk werden vertolkt. Waar eene liefelijke melodie werd voorgedragen trof de innig heid waarmede deze werd gezongen. Stukken van het meest uiteenlooper.d karakter worden steeds met het zelfde meesterschap voorgedragentot zelfs waar het geldt het nabootsen van blaasinstrumenten blijkt, dat dit even goed in de macht dezer zangers ligt als het imiteeren van het kerkorgel, dat in de Bauernhochzeit zoo gelukkig werd weergegeven. De langdurige en herhaalde toejuichingen van het publiek deed den zangers nog een paar extra-nommers ten beste geven, waarvan het eerste »Kaferlied", zeer fijn werd gazongen, terwijl het laatste zeer innig werd voorgedragen, wat trouwens door de meer ernstige stemming van het lied werd voorgeschreven. Ook deze beide nommers voldeden in hooge mate. Wij hopen, dat deze zangers onze stad meer met een bezoek zullen vereeren. Door den Min. van Jast. is benoemd tot onbe zoldigd rijksveldwachter II N. W ij n n e inspecteur- titulair bij de politie alhier. Ril huid-Bntli. Maandagavond hield de landbouw- vereeriiging »Reijgersberg" hare gewone vergadering. Negentien leden waren tegenwoordig, benevens twee g'introduceerden. Aan de orde was de rekening over het jaar 1887. In ontvangst bedroeg zij ƒ83 045 en in uitgaaf 67,16, zoodat er een goed slot van f 15,885 aanwezig was. Daarna had eene verkiezing plaats voor twee leden van het bestuur. De heer J. J. Van Gorsel en de heer M. W. V. Van B.jlevelt werden met op éan na alge- meene stemmen respect, tot commissaiis en secretaris penningmeester herkozen. Vervolgens werden twee nieuwe leden aangenomen, zoodat de vereeniging, die twee leden had verloren, uit 31 loden blijft bestaan. Vanweze deze vereeniging was men reeds met 1 Sept. 1886 met het opkoopen van musschen begonnen. Op 1 Jan. 1888 waren 622 musschen ingeleverd. De vergadering meende daarmede voort te moeten gaan en stelde den prijs per musch op 1 cent, terwijl 2 eieren voor denze.lfden prijs kunnen ingeleverd worden. Nog werd besloten voor gezamefijke rekening Gro ninger boonen op te doen. Ierseke. In de vergadering der nieuwe Koraal- zangvereeniging van Zondagavond werd een bestuur voor die vereeniging gekozenr bestaande uit de heeren J. A. C. Nonhebei, directeur en president, M. Van Iwaarde, vice-president, II Abrahamse, secre- taiis, M. Griep, penningmeester, en W. Van der Endt, A. De Dreu en J. Koster Jacz. commissarissen van Orde. Het aantal leden klom dien avond tot 53 waaronder 20 vrouwelijke. Donderdagavond zal de eerste repetitie plaats hebben en zal een reglement worden vastgesteld. De kiezerslijsten te 's-Heerenlioek zijn thans definiti-f npg- maakt op 117 kiezers. Te Kattendijke voor alle lijsten 107. tegen 21 voor de Tweede Kamer, 20 voor de Prov. Staten en 47 voor den G-m jpnteraad volgens de oude bepalirgen. Te Driewegen voor alle lijsten 74, tegen 13 Tweede Kamer, 13 Prov. Staten, 30 Gemeenteraad volgens de oude bepalingen. Te Nisse voor alle lijsten 70, tegen 26 Tweede Kamer, 26 Prov. Staten en 40 Gemeenteraad volgens de oude bjpaliugen. Te Ovezand thans 104 voor de Tweede Kamer en 104 voor de Prov. Staten en 103 voor den Gemeente raad, tegen 31 Tweede Kamer, 30 Prov. Staten en 54 Gemeenteraad. Nisso. Onze gemeente dreigt een zwaar verlies door de benoeming van onzen geneesheer, dhr. J. A. Gei II, tot gemeenti -geneesheer te Wemeldioge. Heeft Z Ed. van 1840 tot 1848 te Waarde, van 1848 tot 1864 te Krabbendijke en van 1864 tot heden alhier gefun geerd, niemand vermoedde, dat hij op hoogen leeftijd nogmaals van standplaats zou veranderen. Een adres, door een g'oot aantal ingezetenen onderteekend, om hem tot blijven te bewegen, mocht niet baten. Mocht het gelukken een opvolger te ver krijgen, het groote gebrek aan geneeskundige hulp in deze omstreken zou gewis in dit middelpunt eene goede praktijk verzekeren. De le luitenant F. E. II. L i e b e r t, werkzaam bij de normaal schietschool to 's-Hage, wordt den ln Februari gedetacheerd bij het le bataljon 4e regiment infanterie te Delft, ten einde na de transformatie der in beproeving komende geweren, een door hem uitge dacht repeteergeweer, dat onlangs beproefd werd, verder bij de werkplaatsen voor draagbare^wapenen te doen wijzigen. In de Maandag gehouden vergadering der Ver eeniging tot bevordering van animale koepokinenting te Middelburg werd verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar. Daaruit bleek, dat het bestuur bestond uit de heeren J. H. Snijders, voorzitter, A. de Vulder van Noorden, secretaris en M. Fokker penningmeester. De vaccinateurs, de heeren dr. IJ. Knijzer, dr. J. P. Berdenis van B3rlekom en dr. J. C. Bolla bleven met onverdroten ijver en de meeste welwillendheid jegens de vereeniging hun taak vervullen. Het aantal donateurs en het ledental onderging weinig verandering. Einde 1887 bestond de vereeni- ging uit 9 donateurs en 100 leden. Het g«t*l vaccinaties dat aan het bureau der Ver-

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1