1888. N°. 13. Zaterdag 28 Januari. 75ste jaargang. treedt builen werking De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, "Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN D1TMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel.j Na aanstaanden Dinsdag 31 Januari wordt over de nog onbetaalde abonne- ments- en advertentiegelden van het vorig jaar per post-quitantie beschikt. De Administratie. Het op 22 en 23 Januari 1888 aangekondigde verbod van het met beladen voertuigen berijden der kunst wegen in deze provincie, met middernacht tusschen den 27en en den 28en Januari 1888. Goes, den 27 Januari 1888 De Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. GOES, 27 Januari 1888. De zangvereeniging tot bevordering der Toon kunst alhier zal Woensdag 22 Februari haar 2de con coct van dezen winter geven. Wij herinneren de muziekliefhebbers aan het optreden van het Zweedsche zangersquar- t e t op a. 8. Maandag in de sociëteit V, O. V. Af gaande op het groote succes, dat dit gezelschap in tal van andere plaatsen mocht verwerven, mag inder daad een zeldzaam genot verwacht worden. Wij laten ter verdere aanbeveling hieronder volgen, wat de ver slaggever van de Zwolsche Courant schreef na de uitvoering daar ter plaatse in het begin dezer maand «Sedert dat nu ruim een tiental jaren geleden vier Zweedsche studenten een tocht door Europa deden, om in zuidelijker streken de liefelijke, nu eens krach tige, dan naïef vroolijke wijzen van hun volk en hun vaderlandsche toondichters te doen weerklinken, is dit voorbeeld menigmaal ook door zangers uit andere landen opgevolgd, en velen herinneren zich stellig nog met genoegen het Oostenrijksche dameskwartet en het zoogenaamde Spaansche studentenkwartet. Nadat ook dit genre een tijdlang den weg der cafés-chantants was opgegaan, bezoekt dit jaar weer een Zweedsch Sanger-Quartett" ons land, welks uitvoeringen in waarheid tot het gebied der kunst behooren. Het zijn jeugdige, frissche, welluidende stemmen, die een geheel vormen, zoo volkomen gelijk van toon en kracht, dat men slechts é^n instrument meent te hooren. Tusschen den krachtigen en welluidende» eersten tenor en den bijzonder fraaien, helderen en «metallische»" tweeden bas, groepeeren de middenstemmen zich zoo schoon en smaakvol, dat zij steunen zonder daardoor hun zelfstandigheid op te offeren. De zangers zijn tevens volleerd in alle finesses van den «Miiunerge- sang'; zij zingen met gesloten mond zoo duidelijk en liefelijk, dat men een accompagnement van blaasin strumenten of orgel meent te hooren; uit een der liederen, die zij tot dank voor de levendige betuigin gen van bijval mildelijk verstrekten, ik meen dat het een «Kiiferlied" was, bleek dat zij ook de «Brumm- 8timmen" geheel tot hun beschikking hadden. Dat zij bewonderenswaarlig zuiver zongen, dat de vastheid van toon niets te wenschen overliet, spreekt bij zoo fijn bestadeerden zang wel vanzelfook hun piano's en pianissimo's waren onberispelijk schoon. De be trekkelijk eenvoudige liederen, die zij voordroegen, grootendeels werken van Zweedsche componisten, maar toch ook afgewisseld door enkele Hoogduitsche liede ren (ik wijs even op het «Altniederlaodische Lied" van Kremser) brachten een diepen indruk teweegik schrijf dit grootendeels ook daaraan toe, dat zij noch t in de liederen van ernstigen noch in die van meer schalkschen aard overdreven; juist omdat zij geen jacht op effect maakten, werd de uitwerking te grooter en te verrassender." Ook ditmaal behoeven wij geen critiek te geven over de uitvopring, gisteravond door de leden van het onderwijzersgezelschap «Goes" in het koffiehuis «De Prins van OraDje" alhier gegeven ten voordeele van de vereeniging voor weezenverpleging op N.- en Z.- Beveland. Het zou onheusch zijn tegenover allen, die aan dit feest hebben medegewerkt, wanneer wij ons i aan eene beoordeeling waagden, hoewel het anders N^oor ons geen onaangename taak zou zijn, omdat in vo et algemeen kan gezegd worden, dat de opvoering ee alle opzichten zeer wel geslaagd mag heeten. Wij ge ivijfelen dan ook niet of het zeer talrijke publiek eex eft een genotvollen avond doorgebracht, en voorzeker wi el niet zij het minst, die 2elfs onder de nummers in meer ernstigen aard hunnen lachlust niet schenen Wf s kunnen betoomen. jjC Het was dan ook niet te verwonderen, dat dhr. W. crz. Yan Gorkom, voorzitter der vereeniging tot weezen verpleging, zich gedrongen gevoelde, namens het bestuur dier vereeniging een warm woord van dank te spreken voor het liefdadig streven van de leden van het onder- wijzersgezelschap om door hunne liefde voor de kunst ook te doen blijken van hunne liefde voor de arme weezen, die aan de zorgen van de vereeniging zijn toevertrouwd. Hij wanschte het onderwijzersgezelschap daarom, onder luiden bijval dor aanwezigen, toe, dat het in lengte van jaren moge bloeien. Dhr. D. Moojen, voorzitter van het onderwfizersge- zelschap «Goes", dankte dhr. V Gorkom voor zijne woorden van sympathie, maar hij bracht ook vooral den daok van het gezelschap aan het publiek voor den krachtigen financiëelen steun, dien het door ruime inteekening aan het pogen der leden van het gezel schap had verleend. De vele offers, die door het Neder- landsche volk ten bate van de onderwijzers werden gebracht, zooals b.v. de ruime opbrengst van de t*n vorigen jare gehouden verloting door het onderwijzers genootschap ten bate van het fonds voor weduwen van onderwijzers, had ook dit gezelschap doen gevoelen, dat het zijne dankbaarheid moest toonen door ook zijne krachten te leenen voor een goed doel. En waar kon dan de opbreDgst dezer soirée beter en nuttiger voor worden besteed, dan voor de vereenigirg tot weezen verpleging, die haar taak over N.- en Zuid-Beveland uitstrekte. Hij beval ten slotte het onderwijzersgezel schap in de belangstelling van allen aan. Te 12 uren was het feest afgeloopen en ging men hoogst voldaan huiswaarts. De afdeeling «Patrimoniu ra" alhier tot ondersteuning bij ziekte hield Donderdagavond haar 6de jaarvergadering. Bij het einde van het vorige boekjaar bedroeg het ledental 102, thans 76. De ontvangsten van het af geloopen jaar met het kas-saldo van het voiige bedroegen 108,16, de uitgaven waren 100.04 zoodat het kas saldo thans bedraagt 8,12. De heeren J. Pla- zier, J. De Jonge Jz. en N. Duivenwaarde werden als bestuursleden, de heer C. Laban werd als com missielid herbenoemd. De avond werd verder gezellig met samenspraken en voordrachten doorgebracht. De veldvruchten hebben hoegenaamd niets geleden van de vorst. Alles staat even mooi en vol. Zelfs het koolzaad heeft geen letsel bekomen. Ook de slaplanten (weeuwen) in de tuinen staan zoo mooi of het Diet gevroren had. Hoofdzakelijk is dit daaraan toe te schrijven, dat de grond droog lag. Icrseke. In de Raadsvergadering van giste ren, waarin de heer Van Oeveren afwezig was, deed de Voorzitter o. a. voorlezing van een brief van Ged. Staten, vermeldende dat de beoordeeling der gemeente- begrooting verdaagd is tot April. Inmiddels worden B en W. gemachtigd tot de uitgave van de helft der posten, die ook op de vorige begrootingen voorkwamen. De vaststelling van het salaiis der te benoemen onderwijzeres op 500 is door Ged. Staten goedge keurd. Er hebben zich tot heden 2 sollicitanten aan gemeld. Daarna werd besloten tot de uitbetaling van 75 aan den heer Elenbaas voor de inwoning gedurende 5 maanden van den directeur van het post- en tele graafkantoor. Van het Burg. Armbestuur was ingekomen een bericht, dat de pas tot voorzitter benoemde heer S. De Koeijer voor zijn lidmaatschap heeft bedankt, welk bericht vergezeld ging van een aanbeveling voor eene nieuwe keuze, bestaande uit de heeren M. Rrijngoudt en J. Bal. Djze keuze kon evenwel nu niet plaats hebben, omdat de brief te laat was ingekomen om op de agenda te worden vermeld, en de raad onvoltallig was. Verder deelde de Voorz. mede, dat de rekening en verantwoording der gemeente over 1886 na eenige wijzigingen door Ged. St. is goedgekeurd; dat de heer Vogel de IcveriDg van eene brandkast voor 150 heeft aangenomen, en dat het gemeentehuis met 1 Maart metterwoon zal worden betrokken door D. Van der Linde, beurtschipper alhier op Bergen op Zoom. Hiermpde was de agenda afgehandeld. De heer Van der Burght besprak daarna de onbe gaanbaarheid van de Paardemarkt en de heer Sinke den desolaten toestand van de zoogenaamde Lage kade, doch niemand wist een afdoend middel ter verbetering te noemen dan bestrating, waartoe echter geen finan ciën waren. Wat de Paardemarkt betreft meende de heer Hartoog, dat een laag grint na aanvulling der putten met aarde voldoende was, omdat op die plaats weinig of niet gereden wordt. De heer Sauer stelde voor een pyraraide-heester op de begraafplaats weg te nemen, omdat deze iederen lijkstoet noodzaakt om over de graven te loopen, en voortaan de lijkkisten op latjes of ribbetjes te plaatsen, omdat zij door het onderuittrekkcn der touwen heen en weer schudden, hetwelk het gevoel van naast- bestaanden onaangenaam aandoet. Het eerste voorstel werd aangehouden, het tweede aangenomen. Ook klaagde hij, dat zijn kind weinig op school vordert. De Voorzitter had het hoofd der school nog niet over den betrokken onderwijzer hooren klagen, maar zou er naar onderzoeken. Ten slotte bracht de Voorzitter andermaal de vraag te berde, of de Raad den gemeente-ontvanger wilde tegemoet komen in de schade door den diefstal uit de gemeentekas veroorzaakt. De heer Hartoog verklaarde zich daartegen omdat hij niet overtuigd was, dat de wet de aanwezigheid der kas op de secretarie voorschreef en omdat Ged. Staten de tegemoetkoming niet zouden goedkeuren. De heer Sauer vreesde, dat de teruggave van het ontvreemde een herhaling van het misdrijf zou ten gevolge hebben. De heer Lemson had van een lid van Ged. Staten gehoord, dat een besluit tot schadeloosstelling niet zou worden goedgekeurd, en de heer Sinke stelde voor de beslissing te verdagen, of misschien de toekomst nog eenig licht over den diefstal zou ontsteken. Dit werd aangenomen en daarna de vergadering gesloten. Ierseke. In de gisteravond gehouden algemeene vergadering van het Nutsdepartement hield de heer Sauer van Wemeldinge eene boeiende rede over bet onderwerp «Uithangborden", waarvoor hij terecht de hulde der vergadering inoogstte. Zij vereenigde zich vol geestdrift met den wensch van den voorz. dat de heer Sauer ons nog menigmaal zou komen vergasten. Uit Middelburg wordt aan de N. R. Ct. gemeld «In den gemeenteraad heeft zich Woensdag een6 eigenaardige quaestie voorgedaan inzak6 de nieuwe kieswet. Zij is dezede luitenan* Epkema werd gedurende een paar maanden naar Ter Neuzen gedetacheerd, bleef zijn gemeubileerd kwartier in huur behouden en keerde later naar hier terug. Hij verzocht op de schattingslijst geplaatst te worden, maar de burgemeester schrapte hem er van, omdat hij meende, dat de beer Epkema door zijne detacheering naar Ter Neuzen niet de laatste 9 maanden in hetzelfde perceel had gewoond. Er had dus geen schatting plaats. De raad besliste evenwel, dat de heer Epkema door zijne detacheering niet had opgehouden inwoner van Middelburg te zijndat de burgemeester onbevoegd geweest is, om iemand, die verlangde op de schattings lijst geplaatst te worden, te schrappen, en nam het besluit dat er alsnog eene schatting zal plaats hebben. Hoe en door wien daar nu aan zal kunnen voldaan worden, wist de voorzitter niet. De wet heeft daarin niat voorzien." De Raad besliste echter dat de vorige schatters daartoe aangewezen konden worden. Aan De Wageninger wordt uit Middelburg ge meld, dat aldaar sterk gedacht wordt, om er baron A. Schiramelpenninck van Nijenbeek candidaat voor de Tweede Kamer te stellen. De heer L o h m a n zou voor Goes zijn bestemd. De sergeant-scherpschutter Dobbelaere van het 5e bat. 3e reg. inf. te Bergen-op-Zoom is bevor derd tot sergeant-majoor te Vlissingen. (Af Ct.) Eiland Tolen. Op 31 December 1886 bedroeg de bevolking van dit eiland 7304 m. en 7202 vr. semen 14506 personen. In 1887 zijn geboren 261 m. en 256 vr. samen 517 en overleden 135 m. en 110 vr. samen 245. In de verschillende gemeenten zijn ingekomen 296 en vertrokken 489 personen. De bevolking ond°rging al/oo eene e- meerdering van 57 m. en 22 vr. samen 79 en bedroeg uit. December 1887 7361 m. en 7224 vr. samen 14585. De vergadering te Utrecht, door ds. Buitend ij k uitgeschreven, was druk bezocht. Er heerschte een opgewekte geest. Resoluties werden aangenomen, waarin men eenerzijds tegen de anti revolutionaire, anderzijds tegen de liberale partij zich verklaarde, om eene zelf standige positie in te nemen. Het karakter is iets meer geprononceerd christelijk-godsdirnstig dan «Eendracht maakt macht", doch in hoofdzaak daarmee overeen komstig. Ds. Buitendijk wilde geen programma, maar dit punt is overgelaten aan latere beslissing bij vaststel ling der statuten. Besloten is eene centrale kiesvereeniging te vormen onder den naam nationale kiesvereeniging. De heer Buitendijk werd onder luid applaus, ondanks zijn verzet, tot tijdelijk voorzitter aangewezen met op dracht medebestuurders te kiezen naar goedvinden. Ds. Buitendijk eindigde met eene opwekking om locale vereenigingen te vormen en namen van candidate» op te geven. Met betrekking tot de vraag, of kapelaans ook tot de kiesgerechtigden behooren, meldt men ons uit Breda, dat zich daar de negen kapelaans der 3 j parochieën hadden aangemeld als lodgersvan welke er echter slechts vier op de kiezerslijsten zijn geplaatst, wijl van de vijf overigen de kamers door de schatters te laag geschat zijn. (Tijd.) Morgen herdenkt professor F. C. D o n d e r s te Utrecht den dag, waarop hij vóór 40 jaren zijn profes soraat aanvaardde. De totale waarde van het in 1886 uit Ne derland in Engeland aangevoerde vee wordt op ruim 14 millioen gulden geschat. In 1885 bedropg de waarde van het uit Nederland aangevoerde vei ongeveer 10% millioen gulden. Op een nader te bepalen dag in bet einde van de maand Februari zal het bij de artikelen 39 en 40 van het koninklijk besluit van 24 September 1869, gewijzigd hij koninklijk besluit van 30 Januari 1873, voorgeschreven examen worden afgenomen van hen die voor de betrekking van aspirant-ingenieur voor het stoomwezen in aanmerking wenschen te komen. Wie aan dit examen wenscht deel te nemen, moet zich daarvoor vóór 20 Februari e. k. bij gezegeld adres bij het departement van waterstaat, handel en nijver heid aanmelden. De voorwaarden zijn vermeld in de Staatscourant van 26 Januari. De minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de maanden Juni en Juli e k. een examen zal worden gehouden tot toelating van Jongelingen als cadet aan de IConink lijke Militaire Academie, Dit examen wordt in twee gedeelten gesplitst, namelijk een schriftelijk en een mondeling examen. Het schriftelijke gedeelte van het examen wordt op 8 en 9 Juni a. s. afgenomen in de gemeenten Meppel, Nijmegen, Breda en Amsterdam. De voorwaarden van mededinging en verdere bij zonderheden zijn opgenomen in de Staatscourant van 26 Januari. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Aangenomen het beroep raar de Chr. Geref. gcm. te Anna-Jacobapolder door ds. J. Verhave, te Kamperland. Bedankt voor het beroep naar de Evang. Luth. gemeente te Vlissingen door ds. J. A. Heiwig P.Jz., te '8-Gravenhage. Gekozen tot leden van het kiescollege te Krui- ningen dhrn. J. Wondergem, M. Waverijn en Ph. Cok, resp. met 16, 15 en 14 der 20 uitgebrachte stemmen. Ierseke. Door den heer J. A. C. Nonhebei alhier worden pogingen in het werk gesteld om eene zang vereeniging op te richten, die zich ten doel stelt de psalmen en gezangen voor gemengd koor te beoefenen en deze bij de gewone godsdienstoefeningen in de Ned. Ilerv. kerk uit te voeren, tot opluistering van het kerkgezang. Het kerkbestuur heeft hem de consistorie kamer en het kerkgebouw voor de repetities bereid willig afgestaan. Reeds zijn 23 leden toegetreden. Ratli. Door de aanhoudende spanning die er in den kerkeraad blijft bestaan, en waarop geene verzoening volgt, alsmede door de tweedracht die zich tusschen de leden der Ned. Ilerv. kerk van Bath en Rilland voordoet over het verplaatsen der kerk van hier naar Rilland, heeft een persoon zijn lidmaatschap der Herv. kerk opgezegd. De heer A. C. Kamerman Gz., predikant te Dinter, herdacht gisteren den dat? waarop hij vóór 40 jaren het predikambt in de Hervormde kerk aanvaardde. Hij was achtereenvolgens predikant te Borsele, Bath, Gastel, Sirjansland, Asten en sedert 1881 in zijne tegenwoordige gemeente. Landbouw en Veeteelt. De te Utrecht gehouden vergadering, ten doel hebhpnde dpn grondslag te leggen voor eene land- bouwafdeeling van den algemeenen bond ter bescher ming der nationale fabrieks- en landbouw-nijverheid, had tot uitslag, dat is opgericht eene «Nederlandsche Protectionistische Landbouw-vereeniging". Tot leden van het voorloopig comité, aan hetwelk is opgedragen het ontwerpen van statuten, zijn be noemd de heeren Doorobosch en Wieringa (uit de prov. Groningen), Hartogh en Van Heukelum (uit Gelderland), Hub. Stokkermans (uit Noord-Brabant), Snijders en Duynstee (uit Zuid-Holland), Michiels van Kessenich, Cremers en Corten (uit Limburg), en Hom- bacil (uit Zeeland). OPENBARE VERGADERING VAN DEN ltaa<l der gemeente Goes, op VRIJDAG den 27 JANUARI 1888, des namiddags te twee uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer, bur gemeester. Tegenwoordig 12 leden en de secretaris. Afwezig met kennisgeving de heer J. J. Ochtman. I. D^ notulen der vergadering van den 22 Decem ber 1887 worden gelezen en goedgekeurd.

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1