1888. N°. 12. Donderdag 26 Januari. De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN D1TMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecht» tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,- berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Goes, in de Trouwzaal, op VRIJDAG de-\ 27 JANUARI 1888, des namiddags te 2 uren precies. Goes, den 18 Januari 1888. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: Notulen. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Vernieuwde vaststelling van het 2e suppletoir kohier van den Hoofd. Omslag voor 1887. Voorstel van Burg. en Wetta. om machtiging tot voldoening der kosten voor het onderzoek van een terrein voor schietbaan. Idem tot wijziging der begrooting van de ge meente voor 1888. Rekening der administratie van de bank van leening over 1887. Verzoek van het Burg. Armbestuur om mach tiging tot af- en overschrijving op de begroo ting voor 1887. Gewijzigde begrooting der ontvangsten en uit gaven van de gasfabriek voor 1888, met voor stel omtrent den prijs van het gas enz. Aanvrage van W. F. Van Riet, om afstand van gemeentegrond. Idem van H. Van der Straate, om idem. GOES, 25 Januari 1888. Omtrent de veelbesproken lodger-q u a e s t i e wordt aan De Tijd de volgende ministenéele beslissing medegedeeld Z. Exc. de minister van staat, minister van binnen- landsche zaken, heeft op de vraagi>Of personen, die als oudste zonen ongehuwd zijo en bij hunne ouders inwonen, of degenen die bij hunne behuwdouders zijn ingetrouwd en inwonen, doch overigens met hunne ouders en behuwdouders huiselijk verkeer hebben, met hen aan de gemeenschappelijke tafel eten en bij hen de noodige kamers en vertrekken in huur hebben, die bij schatting de vereischt wordende huurwaarde kunnen opleveren, zich bedienen mogen van het 51e lid van art. 7, in verband met art. 1, letter cder kieswet, om kiezer te kunnen worden geantwoord»Dat bedoelde personen niet te beschouwen zijn als hoofden van gezinnen of alleen wonende personen in den zin van art. 1 sub c der kieswet, en niet op de kiezers lijsten behooren te worden geplaatst." Wat van oudste zoons geldt zal natuurlijk ook wel vaH de jongere zoons geld-n. Op dit punt schijnt het, dat de opvattingen der gemeentebesturen zeer uiteenloopen, waardoor de be doelde personen in de eene gemeente wèl, in de andere geen kiezer worden, en wenschelijk ware het dat hierin de nooiige eenheid kwam. Ons komt de uitleg van den minister rationeel voor. Het begrip van lodger of alleen wonend persoon is, dunkt ons, niet toetepassen op een zoon, die bij zijne ouders inwoont. Ook hierbij moet, naar het ons voorkomt, rekening gehouden worden met het in de wet gelegde denkbeeld van hoofd eens gezins. De persoon, die ergens buiten het ouderlijk huis op kamers gaat wonen, is, als vreemd aan het gezin van zijn huisheer, alleen wonend en als zoodanig de vestiger van een element dat tot zekere mate het begin van een nieuw gezin is, ook al bestaat het tot nutos uit éen persoon. Dit denkbeeld is niet te verbinden aan den zoon, die ongehuwd, bij zijne ouders inwoont, ook al wordt ham eene of meer kamers in gebruik (huur?) afgestaan. Van dit ('s ministers standpunt bezien, gelooven wij dat in vele gemeenten de kiezerslijsten door de daartoe bevoegden nog wel eens aan een onderzoek mogen onderworpen worden. Wij herinneren belangstellenden aan de voorstel ling, die morgen (Donderdag) door eenige leden van het ooderwijzersgezelschap »Goes" alhier in 't koffiehuis >De Prins van Oranje" zal gegeven worden ten voordeele van de vereeniging voor weezenverpleging op Noord en Zuid-Beveland. Het groots succes, dat deze opvoering mocht ver werven, toen zij kort geleden voor geiaviteerden plaats had en het goede doel, dat met deze reprise wordt beoogd, zullen ongetwijfeld velen aanlokken om bet feest van morgenavond te komen bijwonen. Gisteren werd door het bestuur der Bouw-ver- eeniging »Help u zeiven" albier het 21e jaarverslag uitgebracht, waaruit bleek dat het boekjaar 1887 be gonnen werd met 137 ledan, doch 9 leden hebben hun lidmaatschap opgezegd en 1 lid kwam te over lijden. Verschillend" leden hebben een gedeelte van hun aandeel opgenomen. Aan al die leden werd uit betaald 2212,78%, van 5 leden moest de winst verbeurd worden, omdat zij nog geen 4 jaren lid waren, hetgeen bedroeg 1,4!, 3 leden namen hun winst van 1886 op tot een bedrag 36.76%. De contributie die ontvangen was bedroeg 3182,20 of 139,95 meer dan in 1886. Door het bestuur werden 4 leden aangenomen, zoodat men 31 Dec. 1887 131 leden telde, die een gezamenlijk kapitaal in de vereeniging hadden van 13847,49 of 1449,84 meer dan 31 Dec. 1886. Aan de gebonwen werd de noodige zorg besteed. Voor onderhoud had de vereeniging op 1 Jan. 1887 363,03 aan onderhoud werd dit jaar uitbetaald 283,25% Rest 79,77% van de winst werd voor dit doel af getrokken 220, zoodat men voor 1888 disponibel heeft 299,77% Aan huishuur werd ontvangen 1182,75. Het bestuur was in staat 5 pet. als winst bijteboeken of uittekeeren. Het reservefonds, dat !/s der winst tot tot zich neemt, bedroeg 31 December 1836 1388.37 dit vermeerderde met 127.60 zoodat het reservefonds 31 Dec. 1887 bedroeg. 1515,97 De vereenig. had op 1 Jan. tijdelijk uitgezet 254,45 1733,93 473.— op verschillende tijden werd uitgezet 1479,48 Samen daarvan werd opgenomen zoodat men 31 Dec. 1887 uitstaande had 1260,93 De schulden der vereeniging bedroegen 1 Jan2900, dit jaar werd opgenomen 200, Samen ƒ3100, hiervan werd afgelost 600, zoodat men 31 Dec. 1887 schuldig was 2500, Het bestuur was in staat om na 1 Januari 1888 f 1700,af te lossen, zoodat de schulden feitelijk maar 800,bedroegen. De omzet der vereenig. bedroeg ontvangst 5288 42 uitgaven t> 4959 74 contanten in kas 31 Dec. 1887. 328 68% Uit de balans-rekening bleek, dat het kapitaal der leden bedroeg aan aandeelen 13328,89 aan verdeelde wiDst 518,69 Samen ƒ13847.49 reservefonds1515,97 saldo winst dat niet verdeeld is 0,92% voor onderhoud gebouwen beschikbaar 299,77% schuilen der vereeniging2500, onverschenen interest daarvan 125, Samen ƒ18289,16 Dit kapitaal was belegd in de gebouwen 16699,54% uitgezette gelden 126093 contanten in kas 31 Dec. '87 328,68% Samen ƒ18289,16 Staat van winst en verlies in 1887. Baten. Ontvangen huishuur ƒ1182,75 interest. 0,98 entree-gelden 5,60 boeten 1, verbeurde winst. 1,41 onzuivere winst Lasten. 1191,74 Interest van schulden. onverschenen op 31 Dec. van idem lasten, erfpacht, assurantie voor onderhoud der ge bouwen onkosten 8,80 125,— 124,04% 220,— 75,86 samen 553.70% Winst 638.03% daaraf llt voor het reservefonds. 127,60 rest 510 43% Winst van 1886 dat niet verdeeld is 9,09 Zuivere winst 519,52% hetgeen verdeeld moet worden over het kapitaal dat de leden 31 Dec. 1886 in de vereeniging hadden en na uitbetaalde aandeelen en winst bedroeg 10372,56, hetgeen tegen 5 pet. bedraagt 518,60 Aldus een saldo winst dat niet ver deeld wordt van 0,92% Gebrs. V. Lier deelen ons mede, dat de voorstelling van »Docter Klaus" om bijzondere rede nen niet op 2 Febr. a. s., maar op 7 Febr. d. a. v. zal plaatshebben. Het letterteeken volgers de wet op de zeevisfehe- rijen is voor de gemeenten Tolen T. II. en Ierseke Y. E. De Stand, meldt, dat eerlang de voorzitters der anti-revolutionaire kiesvereenigingen naar de hoofd plaats hunner provincie zullen worden opgeroepen, om onder leiding van een of meer leden van het Cen- traal-Comité provinciale tam enkomsten te regelen. Heiukenszand. De verkiezing voor een 1 id van den gemeenteraad, ter voorziening in de vacaturo ontstaan door het overlijden van dhr. C. Van Damme, zal alhier plaats hebben na de vast stelling der nieuwe kiezerslijsten op 9 Febr. a. s. De heer W. J. V a d e r te Kortgene zal, naar men ons mededeelt, aan de 2e Kamer een adres zenden in zake de wet op den kinderarbeid. Genoemde heer meent dat wanneer die wet aange nomen wordt, dit voor de plattelandsbewoners en vooral voor den arbeidersstand groote moeilijkheid en schade zou opleveren. Hij hoopt dat zijn adres door anderen zal worden gesteund. Men schrijft uit Friesland aan de N. R. Ct. De redacteur van het te Leeuwarden verschijnende blad Het Noordende heer W. Diemer, predikant bij de christelijk gereformeerde gemeente te Dokkum, die laügen tijd groote vrienden was met dr. A. Kuyper en in zijn blad heel zalvende, broederlijke brieven schreef aan laatstgenoemde, beeft dezen thans ook de compagnieschap opgezegd. De beoogde vereeniging van de Buijtendijkianen en liberalen wijt hij geheel aan dr. Kuyper. »Wat wij op kerkelijk terrein voorspeld hebben", schrijft hij in zijn blad. »is reeds werkelijk heid. Dr. Kuyper was bang vóór twee jaren, als de raad van Het Noorden opgevolgd werd, dat ds. Ploos van Arastel dan een standbeeld gekregen had in de Willemskerk in Den Haag". En verder»De demon der verdeeldheid gaat rond als eene geeselroede onder de gereformeerden. Nog nooit bestond er zulk eene spanning onder de orthodoxen zeiven als tegenwoordig. Dr. Kuyper bezit de gave om uiteen te jagen, maar niet om te verzamelen. Daarvoor moet God een ander man verwekkenHet wordt overal eene par tijzaak, in plaats van eene Koningszaak Met den leider dezer partij is op kerkelijk gebied geen land te bezeilen. Wij hebben het voorgoed opgegeven, om met hem te discuteeren. Voor de hand liggende vragen blijven onbeantwoord, en daar hij antwoordt, telkens een ontwijken zonder ons zelf te laten spreken. Van zulk gemartel zien wij af". Men moet nu weten, dat Het Noorden in Friesland, vooral in het district Dokkum, veel woidt gelezen, en dat ds. Diemer daar zeer veel invloed bezit. üs. Diemer stelt steeds op den voorgrond, dat men in staatszaken de kerk er buiten moet laten. Zaterdag werd in de Tooneelscbool te Amsterdam, in eene gecombineerde vergadering van het hoofdbe stuur van het Nederlandsch Tooneelverbond en de com missie van toezicht op de Tooneelschool, aan den heer Taco H. De Beer, afgetreden leeraar aan de Too neelschool, eene aangename verrassing bereid. Bij monde van prof. Stokvis, voorzitter van het hoofdbestuur, werd hem hulde gebracht voor de vele diensten, zoo vele jaren aan de Tooneelschool bewezen; tevens werden hem twee schoon bewerkte bustes aangeboden, naar het antiek Klythia en Ilermes op zwart marmeren kolommen. De heer De Beer sprak een kort woord van dank, wees er op, dat hij twintig jaar lid van hetTooneel- verbond was, zich dien tijd voor de goede zaak ten nutte had gemaakt en bereid was, dit ook verder te doen. O.-Indië. Overgeplaatst: de luit. t/z 2e kl. C. A. Dominicus van de Oenarong op de Gedoh de offic. van adm. 2e kl. D. G. Krol V. d. Hoek, van de Hydo- graaf op de Gedeh. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Volgens het thans verschenen jaarboekje van de Christelijke Gereformeerde kerk (afgescheidenen) in ons land voor 1888, bedroeg het aantal harer gemeenten 373, met 306 predikanten82 vacante gemeenten en emeriti predikanten 46 Het aantal Christelijke Ge reformeerde gemeentescholen bedroeg 82, waarvan 35 werden gesubsidieerd door de »Vereeniging voor Ge reformeerd schoolonderwijs". Het aantal Christelijke jongelingsvereenigingen, onder toezicht staande van de kerkeraden der Christelijke Gereformeerde gemeente of in betrekking staande tot de gemeente, bedroeg 216; Christelijke jongedochtersvereenigingen 114; Zon dagsscholen, die bestuurd worden door leden of onder toezicht staan van de kerkeraden der Christelijke Ge reformeerde gemeente, 382. De theologische school telt 45 litterarische en 38 theologische studenten onder deze laatsten zijn er 15 in het le, 43 in het 2e en 40 in het 3e of laatste studiejaar. De voordracht ter benoeming van een hoofd aan de PareLchool te Amsterdam bestaat uit de heeren Verschuur, onderwijzer te Middelburg, Mieras en Mareau, onderwijzers te Amsterdam. Rechtszaken. Tegen den heer Willink Ketjen is eene rechts vervolging ingesteld wegens beleediging van den mi nister van koloniën. Deze zaak zal den 9n Februari voor de Haagsch rechtbank behandeld wordeD. Het Vad. spreekt echter dit bericht weder tegen. De ongehuwde moeder uit Veere, veroordeeld tot gevangenisstraf wegens het te vondeling leggen van haar kind, is van dit vonnis in hooger beroep gekomen en zou den 19 dezer als appellante voor het hof te 's-Hage terechtstaan, doch op haar verzoek is de behandeling harer zaak uitgesteld tot den 9en Februari. Zij zal alsdan worden bijgestaan door den heer mr. Van Gigh, die, op verzoek van een Middel burger, zich bereid heeft verklaard die taak kosteloos op zich te nemen. NR. Ct.) Beursoverzicht. Wij hebben ook ditmaal van eene uiterst kalme en stille week te gewagen en zelfs kon de blijvende lage geldmarkt da speculatie niet verlokken om tot operaties in deze of gene richting over te gaan. Met uitzonde ring van enkele fondsen, die door locale toestanden werden beheerscht, ontmoette men de meeste beweging bij de Koloniale waarden, die dan ook het leeuwen aandeel van de afgesloten transacties hadden. De aanlei ding bestond voor een groot deel in het thans door de rechtbank gehomologeerde accoord, door de gefailleerde Djrrepaalscho bank der Vorstenlanden aan hare cre diteuren en obligatiehouders aangeboden. De tot stand- koming der Cultuur-maatschappij is daardoor een feit geword n en de oprichting daarvan wacht alleen nog maar op enkele noodige formaliteiten. Dd preferento-aan- deelen rezen in weinige dagen tot den koers van 117 pet., terwijl de Certificaten Dorrepaal (toekomstige aandeelen) het tot 48 pet brachten. Winstnemingen op verhoogde prijzen, gepaard aan de bezwaren die er bij houders van eerstgenoemde soort bestonden, om te moeten storten als mede eeae paniek in de koffie te Havre waren de zeer ver klaarbare redenen waarom de markt ten slotte met flauwe tendenz sloot; intusschen ook slechts voor een dag, want op den eersten dag d^r nieuwe w^ek vinden wij de oude prijzen weer terug. De hieruit voortvloeiende strooming bleek zoo krachtig te zijo, dat ondanks dia kwade tijden de geheele Indische markt er door werd medegesleept en wij slechts op éene uitzondering na bij deze rubriek van gunstige uitkomsten kunnen ge wagen. Eene afdeeling die zich hierin niet onbetuigd liet was die der obligat.ën Handelsvereenigiog Amsterdam. Deze instelling welke evenmin als hare zusterafdeelingen van moeielijkheden verschoond bleef toen de Indische waarden zoo schromelijk en déroute waren, heeft zich onder de handen eener energieke directie het meest weer kunnen opheffen, en bedriegen wij ons niet dan wordt een voor de tijdsomstandigheden belangrijke dividend te gemoet gezien. Dit was dan ook wel de hoofdreden waarom de obligatiën van 81 pet. tot 87 pet. o; kwamen. De tweeraaandelijksche rescontre in de aandeelen der Nederlandsche Handelmaatschappij droeg eveneens het hare er toe bij dat op deze rubriek opnieuw dj aan dacht viel. Er bleek nog al eene krachtige contramine- partij te zijn, zoodat de huur der stukken hooger liep dan vroeger. Intusschen was zooals wij zeiden het slot der week ook hier in reageerende stemming. Onze Nationale Schuldsoorten geven al weder geene bijzondere stof tot bespreking. De omzet hier was hoogst bepeikt, de Integralen en de 3% pets Schuldsoort verloren respectievelijk en pet.de 3 pets. soort kwam daarentegen eene evengroote fractie op. De handel van de Europeesche beleggingsfondsen was al even traag als de vorige week, hoewel de uit komsten op dit gebied toch nog verschillend zijn. Terwijl toch Metallieken bijna zonder onderscheid eene vaste markt vertoonden waren de Russische soorten voortdurend aangeboden, geïnfluenceerd als zij steeds blijven door geruchten van eene op handen zijnde lee ning. Ook de uitdrukkingen door den Czaar bij gele genheid van de Nieuwjaarsreceptie geuit waren voor velen van dubbelzinnig gehalte. Doch ook hier waren de transacties van te geringen omvang, zoodat de koers verschillen in ieder geval onbelangrijk moeten worden genoemd. De Parijsche markt had eens lichte gevoeligheid ten gevolge van eene tijdelijke spanning, die met het

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1