1888. N°, 11. Dinsdag 24 Januari. 75sle jaargang. DOEL vervoer van vrachten op de wegen, NATIONALE MILITIE, GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Aan bet Bestuur Tan de Koninklijke Handboog- societeit #Jacoba van Beijeren" is vergunning verleend tot oprichting van een op het terrein achter de woning van mej. de wed. J Rijk, Stationsweg wijk E no. 127. Goes, den 21 Januari 1888. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN Ingevolge bevel van den heer Commissaris des Ko- nings in deze provincie is het overeenkomstig het reglement beperkt, aanvangende te middernacht tusschen den 22n en 23n Januari en 23n en 24n Januari 1888 De uitvoerige aankondigingen zijn ter gewone plaatsen aangeplakt. Goes, den 23 Januari 1888. Burgemeester van Goes, J. G. DE WITT HAMER. "Betftêgister van inschrijving, met de daaruit opge maakte Alphabetische lijst voor de over 1887, voor de lichting van 1888, liggen van heden tot en met 31 Januari e k. ter inzage. Gedurende dien tijd kunnen tegen register en lijst bezwaren worden ingebracht bij den lieer Commissaris des Konings in dit gewest, door turschenkomst van den burgemeester dezer gemeente, zulks op ongeaegeld papier, maar door de noodige bewijsstukken gestaafd Goes, den 23 Januari 1888. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER De Secretaris, HARTMAN Bij het gemeentebestuur zijn ingediend verzoeken tot oprichting van eene SIMZIEDKiFilJ" in bet perceel Wijk E no. 126a door P. MEIJLER en van eeue STEÏÏSTGr voor eene handboo^echutterii op het kadastraal perceel Sectie C no. 167 door V. BOEL. De verzoeken en teekeningen liggen ter visie op de Secretarie, gedurende eiken werkdag van des voormid- daga 9 tot des namiddags 2 uren, terwijl op Zaterdag den 4? Februari a. s des namiddags te ein uur ten Kaadhuize gelegenheid zal worden gegeven tot het indienen en bespreken van bezwaren. Goes, den 21 Januari 1888 Burgemeester en Weihouders van Goes, J G. DE WiTT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 23 Januari 1888. Als voorzorg tegen mogelijke verdere gevallen van trichinose zijn jl Zaterdag het groote en de 2 kleine varkens, welke aan di leerlooierij alhier gemest zijn, van Rijkswege, bij minnelijke schikking onteigend, en na afgemaakt te zijn, in tegenwoordig heid van den waarnemenden inspecteur van den geneesk. dienst voor Zeeland en van den burgemeester dezer gemeente, onder toezicht der politie verbrand (ver koold). Een gelijke behandeling onderging de mest in den mestput. Wij kunnen hierbij nog vermelden dat het groove varken bij onderzoek gebleken is sterk met trichinen bezet te zijn. Vooreerst zullen bij de looierij geene varkens gemest worden. Het aantal kiezers voor de 2e Kamer te Ar- n e m u i d e n, alwaar de lijst thans definitief vastge steld en gesloten is, bedraagt 122 Naar wij vernemen zal het tooneelgezelschap van de Gebr, A. Van Lier op Donderdag 2 Februari a. s. in de sociëteit V. O. V. alhier eene opvoering geven van het bekende blijspel van l'Arronge: Dokter Klaus. De radicale partij in Zeeland wil bij de a. s. verkiezingen ook iets van zich laten hooren en heeft daarom een viertal candidaten op een lijst gezet. Het zijn mr. M. J. De Witt Hamer te Middelburg, dr. P. C. F. Frowein te feneek, dr. J. Smit te Apeldoorn en dhr. C. E. Massee te Goes. De laatste heeft echter op een desbetreffende vraag der leiders te kennen gegeven, dat hij voor de eer van eene evantueele eaudidatuur ten vriendelijkste dank zegt, maar geen gebruik ervan zal maken. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot voorzitters en burgerlijke leden en hunna plaatsvervangers in den militieraad voor Zeelandtot voorzitter W. A. graaf Van Lijnden en tot zijn plaatsvervanger mr. C. Lucassetot lid W. J. Sprenger en tot zijn plaats vervanger mr. A. P. Snouck Hurgronje. De loting voor de Nationale Militie der lich- tnig 1888 is voor de hieronder genoemde gemeenten bepaald als volgt te Goes, op Donderdag 23 Februari, voor Goes, Borsele, 's-Heerenhoek, Heinkenszand, 's-Heer Arends- kerke, Kloetinge te Goes, op Vrijdag 24 Februari, voor 's-Graven- polder, Kattendijke, WolfertsdijkHoedekenskerke, BaarJaod, Oudelande, Ellewoudsdijk, Nisse, 's-Heer Abtskerke, Ovezand, Driewegen te Kapelleop Zaterdag 25 Februari, voor Kapelle, Wemeldinge, Ierseke, Kruiningen, Krabbendijke, Schore, Rilland-Batb, Waarde te Tolen, op Maandag 27 Februari, voor Tolen, Oud- Vosmeer, St.-Philipsland, Stavenisse, St.-Annaland St.-Maartensdijk, Scherpenisse, Poortvliet; te Kortgeneop Woensdag 29 Februari, voor Wis- sekerke, Kortgene, Kats, Kolijnsplaat. De Arnh. Crt. schrijft: Welke ongerijmde gevolgen de nieuwe kies wet heeft, nu uitsluitend huurwaarde en grondbelas ting tot grondslag voor het kiesrecht is aangenomen, bleek na het opmaken der kiezerslijsten. Aanzienlijke industriëelen, die een huis bewonen dat tot de firma behoort en niet op hun naam is gebracht, zijn, terwijl zij duizenden en duizenden om zetten, van het kiesrecht uitgesloten terwijl hunne boekhouders, ja zelfs vele van hunne knechts de bevoegd heid bezaten, die aan hun patroon niet werd toegekend. Wij zouden een stadgenoot kunnen aanwijzen, die in zijn vak een der eersten is in Nederland en die geen kiezer is, omdat zijn aanzienlijke panden, voor zijne woning en zaak in gebruik, op naam van de vennootschap staan, waarbij hij nfnstens voor de helft is betrokken." Met de Arnh. Ct. zijn wij het eens dat hierin eene ongerijmdheid is gelegen, doch wij doen de vraag: kon de betrokken persoon zich niet als lodger" heb ben aangemeld Door de leden der aZaid-Bevelandsche onderlinge V eeverzekerings-Maatschapp ij", geves tigd te Heinkenszand, werd Zaterdag II. in de herberg van L. J. Modde aldaar de tweede vergadering gehou den. De vereeniging telt thans twintig leden. Dhr. C. A. Remeijn is tot directeur, dhr. J. v. d. Dries Pz. tot secretaris-penningm. benoemd, en tot commissa rissen werden gekozen dhrn. J. Braamse en P Van Stee. Het inleggeld bedraagt 2 pet. van de waarde van het vee, dat ieder lid bezit. Dit bedrag zal tot reservefonds moeten dienen. De agent, die de waarde van het vee moet schatten, zal later worden aange wezen. Ieder lid verbindt zich voor twee jaren, zonder aanspraak op terugbetaling te hebben ingeval hij be dankt. Deze verzekering treedt in werking met 1 Maart a. s. Er zullen reglementen worden gedrukt en rond gezonden om zoodoende het doel der vereeniging meer bekend te makeD. Vrijdag hield de dijkraad van het caUmiteuse waterschap EllewoudsdijkBorsele eene vergadering tot behandeling der omschrijving met raming van kosten der aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken van 1888/89. Behoudens nadere goedkeuring werd voor Ellewoudsdijk toegestaan 19514.39 en voor Borsele 14904.31%, samen 34418.70%. Daarna werd behandeld en aangenomen een voorste] tot verpachting der inlaagkade, reserveterrein en ver graven gronden te Ellewoudsdijk in 14 perceelen voor zeven jaren, terwijl ten slotte werd goedgevonden ten behoeve van te verpachten perceelen het vereisebte delfwerk uit te voeren, waarvan de kosten werden geraamd op 231.58. Krniningen. De werkzaamheden tot bet aanleggen van een tweede spoorbaan, die vanwege de vorst gestaakt waren, zijn heden voortgezet. Het aan tal werklieden zal, naar men verzekert, uitgebreid worden. Door den aannemer is met een landbouwer uit deze gemtente een contract gesloten om ongeveer 2 H A. bouwland 1 M. grond te ontgraven. Door middel van een locomotief en wagens wordt de ontgraven grond naar zijne bestemmingsplaats vervoerd. Heinkenszand. Met ingang van 1 April a. s. is de jaarwedde van mej. A. Müller, vroedvrouw alhier, met 50 verhoogd en alzoo van 250 op 300 gebracht. Rilland-BAtli. De vergadering Vrijdagavond gehouden tot oprichting eener antirev. kiesver eeniging was niet drek bezocht. Slechts een twin tigtal personen waren in de zaal aanwezig. Na de voordracht, waarin de bekende grieven der antirev. werden besproken, waren slechts weinigen genegen tot lid toe te treden. Eerst toen men het besluit nam elk lid vrij te laten in het kiezen van gemeenteraadsleden traden een tiental personen toe. Door Z. M. is aan G. Kamermans, gewe zen hoofdonderw. in het huis van bewaring te Middel burg, verleend een pensioen van 139 's jaars. Tot lid van het Genealogisch-Heraldiek genoot schap te 's-llage is benoemd de heer J. H. Van den Berg te Middelburg. Door de beetwortel-suikerfabrikanten is besloten, in g^en geval te contracteeren met de verschillende boerenbonden, en de prijzen van /II en 12 stipt te handhaven. Vrijdagavond had te Utrecht een druk be zochte vergadering plaats der kiesvereeniging »Een- dracht maakt Macht", waarin na een inleidend woord van den Voorzitter, den heer Van Weede van D^kveld, prof. De Louter de beginselen der nieuwe Vereeniging uiteenzette. Nu door den drang der omstandigheden de liberale partij niet langer staat tegenover een poli tieke partij, maar tegenover een clericale, ligt daarin een groot gevaar, omdat de schijn geboren wordt, alsof de liberalen in hun strijd tegen de kerk ook strijd voeren tegen den godsdienst. Nu hebben mannen van verschillende richting beproefd zich te vereenigen, om te protesteeren tegen den verderfelijken wasn, alsof godsdienst het uitsluitend erfdeel zou zijn van hen die voor clericale doeleinden op de godsdienstige harts tochten speculeeren. Is die samenwerking mogelijk Het ontworpen program geeft het antwoord. Daarbij is uitgegaan van het standpunt der nieuwe Grondwet, is geen nieuw twistpunt opgeworpen, maar is gevraagd, welke hervormende arbeid op den bodem van de nieuwe Grondwet kan worden verricht. In den breede zette daarop prof. De Louter uiteen, welk standpunt de nieuwe Vereeniging tegenover de schoolvraag innam. Dat de Staat, als onderwijzer op tredende, zich op glibberig terrein begeeft, erkent zij, maar daai tegenover is zij overtuigd, dat de Slaat het onderwijs niet geheel aan particuliere krachten kan overlaten zonder schade voor de volksontwikkeling. Nu heeft de heftige strijd tegen het Staatsonderwijs de school een neutraliteit opgedrongen, die aan het onder wijs het opvoedend bestanddeel ontneemt. Het bezwaar wordt niet weggenomen door de Staatsschool tot aan vulling te maken, noch ook door snbsidiëering van bijzondere scholen, wat staatsrechtelijk en financieel bedenkelijk is. Daarom moet gestreefd worden naar handhaving der openbare school, doch met een hervor ming daarvan, die haar het uniforme karakter ontneemt, een onbereikbare neutraliteit niet langer vordert, haar imer in waarheid tot de volksschool rauakt. Nadat nog de andere punten van het programma kort behandeld waren, ontstond e-nige gedachten- wisseling over de schoolvraag, waai bij o a. de heer Hoenkamp protesteerde tegen de schets van de open bare school, zich beroepende op djn ou 1-schoolopiiener den heer Van Ittersum. Deze verklaarde daarop, dat de scholen in Utrecht zich steeds wisten te verheffen boven den laster, waaraan de openbare school bloot staat, maar dat het niet overal zoo is, en dat in elk geval met behoud van art. 194 aan gemoedsbezwaren kan worden tegemoet gekompn. De heer Kooien meende, dat de Katholieken aan dit schoolprogramma niets hadden en er zich niet mee zouden vereenigen. Zeer mogelijk, antwoordde de heer De Louter, voor zoover de clericale partij betreft, maar de individu zal zich kunnen losscheuren van den partijband, en dat zal geschieden. De heer Buytendijk deelt nader in de Wageninger mede, dat de door hem voorgestelde vergadering zal gehouden worden op Donderdag 26 dezer, in een der zalen van het Tehuis voor Mili tairen in het Wed te Utrecht. Om die van verre komen gelegenheid te bieden, niet al te lang na de opening ter vergadering te zijn, zal zij aanvangen te kwart over elf uur. De Eerste Kamer heeft in de zitting van Zaterdag de verschillende Hoofdstukken der Staats- begrooting aangenomen, dat van Marine met een parige stammen, dat van Oorlog met 1 tegen. De vroegere tegenstanders stemden voor in de verwachting, dat de regeling der levende strijdkrachten zal volgen. De Minister van Marine hcopte dit jaar nadere voor stellen omtrent de scheepsmacht te doen. De heer De Bruijn drong aan op completeer ing van het garnizoen te 's-Bosch. Bij de spoorwegbegrooting verklaarde de Minister, dat voovloopig maatregelen zijn genomen ter voltooiing van de lijn Groningen-Delfzijl. De heer Fransen v. d. Putte kwam sterk op tegen de weelderige inwendige inrichting van het Centraal station te Amsterdam. Bij de begrooting voor waterstaat verklaarde de Minister dat een Kon. Besluit tot verlaging van het briefport voor Indië gereed ligt, maar niet slaat op monsters en drukwerken. De boterwet is gereed, maar moet nog door de departementen van justitie en financiën behandeld worden. De Minister verklaarde verder zich tegen afschaffing der rechten op het Noordzeekanaal. Zoodra een definitief rapport omtrent het spoorwegongeluk te Ruinerwold is ontvangen zal overwogen worden wat verder uoodig is. De begrootingen van waterstaat, Suriname en Ko loniën zijn daarna aangenomen. De Kamer is op re$es gescheiden. Hoe groot het gebrek aan geneeskun digen in Drente is blijkt hieruit, dat in Decem ber niet minder dan 31 personen, zonder geneeskun dige hulp te hebben ontvangen, overleden. Velen wonen op 2% a 3 uur afstands vau een geneesheer. Inde te Frankfort a/M. gehouden conferentie van spoorwegbesturen voor regeling van den zomerdienst is een voorstel aangenomen, om vroegtijdig bij de Begeeringen goedgekeurde dienst regelingen uit te wisselen. De aanvang van den zomer dienst is op 1 Juni bepaald. De conferentie voor vast stelling der winterdienstregeling zal 20 Juni te Baden- Baden plaats hebben. Uit Sybekarspel wordt gemeldiï^. bedelen is in vele streken van NoordhoUands Noorderkwartier eene ware plaag. Men kan van den morgen tot den avond benden van bedelaars op de wegen aantreffen. Een aantal dezer bedelaars maken er een beroep van en exploiteeren h^t op de meest voordeelige wijze, om dan het bijeengebedelde geld te verkwisten aan spijs en drank, het laatste niet te vergeten. Het volgende ware staaltje om slechts een nit velen mede te deelen, en voor welks waarhei 1 de schrijver instaat, werpt een treurig licht op het kwaad. Een echtpaar, nog in de kracht des levens, vond het gomaklijker den arbeid te staken, en door bedelen in het dagelijksch onderhoud te voorzien. Dra bespeurden zij, dat het bedelaarsbedrijf veel winstgevender is dan de dagelijksche arbeid, dat het niet alleen dagelijksch brood schenkt, maar ook levens genot, dat de gewone arbeider niet kent. Zij besloten dan ook grootere uitbreiding aan de zaken te geven. Zij ontboden eene voordochter der vrouw, die in eenen ftkschen dienst een goed loon verdiende, naar Hoorn, waar zij zich mette- woon hadden gevestigd, omdat die stad meer comfort aanbiedt en een welgelegen centrum is voor landelijke excursies. De dochter weigerde aan den wenscb van haren stiefvader en van hare moeder gehoor te geven. Krach tens hun recht op de minderjarige gebruikten de ouders den rechterlijken arm, en het meisje, tegen haren wil uit haren dienst gehaald, begon het bedelaarsbedrijf. De li ma maakt uitstekende zaken. Een paar heeren in die gemeente namen voor «enigen tijd het initiatief, om aan het bedrijf paal en perk te stellen. Zij belegden eene vergadering, en in deze is eene vereeniging in het leven geroepen ter wering van de bedelarij. (IV. jR. Ct.) Reuter seint uit Washington, dat de Senaat het uitlevering8tractaat met Nederland bekrachtigd heeft. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Nu te Aksel door den aldaar beroepen predikant, ds. F. W. J. Wolf, van Olijk, eene doleerende ge meente is tot stand gebracht, welke het schoolgebouw voor christelijk onderwijs tot hare godsdienstoefenin gen in gebruik heeft genomen, staat die zucht tot af scheiding zich ook tot naburige gemeenten uit te brei den. Inzonderheid te Zaamslag, waar de eertijds bloei- ende Hervormde gemeente nagenoeg vernietigd is, bestaat daartoe nu de ruimste gelegenheid. Een ge bouw, dat vroeger tot meekrap-fabriek gediend heeft, is bereids voor kerk ingericht, waarin nu ook de gemelde predikant Wolf voor de verstrooide schare optreedt. Bedankt voor het beroep naar St. Annaland door ds. J. Van den Berge te Gelselaar. De Ned. Ger. kerk (Doleerende) heeft thans 150 gemeenten verdeeld als volgt: Gelderland 20,.Zuid- Holland 37, Noord-Holland 16, Zeeland 10, Utrecht 18, Friesland 33, Overijsel en Drente 7, Groningen 5 en Noord-Brabant en Limburg 4. Door het Prov. kerkbestuur van Zeeland zijn de hh. M. Lansen, P. Dieleman Wz. en C. Smies ouder lingen, en H. Harinck en P. De Klerk diakenen der Herv. gem. te Axel, ontzet van de door "hen in ge noemde gemeente bekleede kerkelijke betrekkingen, vervallen verklaard van de bevoegdheid tot het uitoefe nen van kerkelijke rechten en het aanvaarden van kerkelijke bedienmgan voor onbepaalden tijd en ontzet van het lidmaatschap der Ned. Herv. kerk. Ellewoudsdijk* Van de 101 in deze gpmeente wo nende kinderen, boven de 6 en beneden de 12 jaren, komen er 92 ter school. Onder de 9, die in het ge-

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1