1888. N°. 8. Dinsdag IT Januari. De lijst der Kiezers tiOESGll! De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COL De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. voor leden van de Tweede Kamer der Sfcafcen-Oeneraal, ▼au de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad is op heden vastgesteld en aangeplakt, en zal, met de bij de wet gevorderde stukken, gedurende veertien dagen op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage liggen, eiken werkdag van des voormiddage negen tot des namiddags twee uren. Goes, den 14 Januari 1888. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER De Secretarie, HARTMAN. De Amsterdammer het radicale orgaan, dat door de antirevolutionaire bladen zoo gaarne tegen de liberalen wordt aangehaald en waarbij zij dan hunnen lezers vertellen dat het een liberaal blad is, hoewel zij weten dat het in beginselen ongeveer evenver van de liberalen afstaat als deze van dr. Kuyper c. s. De Amsterdammer dan heeft dezer dagen een artikel gewijd aan den leerplicht, waarin o. a. deze vragen worden gesteld lo. jWaarom zou de staat of gemeente niet evengoed de kosten van het onderwijs aan on- en minvermogenden, op bijzondere scholen gegeven, ver goeden, als die van het onderricht den kinderen van on- en minvermogenden op de openbare school ver strekt? Wie ter wereld kan iets inbrengen tegen de billijkheid of mogelijkheid van zulk een regeling?" Hiertegen is eenvoudig dit in te brengen, dat de Staat, die zich geen partij mag stellen op het gebied van onderwijs, slechts vergoeding kan geven voor een voor ieder bruikbaar onderwijs. Dat onderwijs, het openbare, bestaat en zij, die daarvan niet willen pro fiteers, onder bewering dat zij niet kunnenkunnen toch niet eischen, dat de Staat ter wille van hunne particuliere overtuiging ook aan hen nog eens sub sidie geve. 2e. »Waarom zouden de kosten van het onder wijs voor de niet-minvermogenden, voor hen die het das betalen kunnen, niet voor een goed deel naar mate zij gefortuneerd zijn, geheel of ten deele den ouders kunnen worden in rekening gebracht?" Maar weet dan De Amsterdammer niet, dat dit geschiedt door het groote aandeel, dat die gefortu neerde ouders b. v. in den H ofdelijken Omslag be talen en blijven betalenal hebben zij ook geen kind meer op school Wij kunnen toch niet aannemen, dat ook de radicalen, evenals de anti-revolutionairen, het wanbegrip willen gaan verkondigen, dat de mingegoeden het onderwijs der kinderen van de meergegoeden be talen. Weet De Amsterdammer niet, dat, wanneer eens plotseling alle uitgaven voor onderwijskosten van de gemeentebegrooting werden geschrapt, dit der kleine burgerij in den Hoofdelijken Omslag nauwelijks zooveel centen voordeel zou opleveren als den meergegoeden guldens of rijksdaalders, terwijl dan toch ook verreweg het grootste deel dier kleinere burgerij van dat open baar onderwijs hunne kinderen laten genieten So. >Zon het onbillijk of onmogelijk zijn, dat, bij toepassing van beide stelregels, staat of gemeente aan het bijzonder onderwijs eene subsidie gaf tot een bedrag gelijk aan de som, die aan staat of ge meente, in hnn uitgaven voor het openbaar onder wijs, door de oprichting van bijzondere scholen, werd bespaard?" Over de billijkheid hiervan behoeven wij niet te ditcussiëeren, zoolang de mogelijkheid niet is beslist. Maar het zou ons verheugen, wanneer De Amster dammer een afdoend middel aan de hand kon doen om de som, die op deze wijze bespaard wordt, te be rekenen. Tot besparing van kosten zou deze maatregel zeker niet leiden, maar wel tot verhooging; of zou misschien, wanneer uit een klasse van 40 leerlingen eener open bare school er 10 naar eene bijzondere school over gingen, aan den onderwijzer, die in die klasse op de openbare school werkzaam is, ook maar 3/4 van zijn tract ment moeten worden uitbetaald? Wellicht zou het lokaal ook maar met 3/4 van de vroeger benoo- digde hoeveelheid kolen moeten verwarmd worden 4o. »Zou het niet nuttig zijn, ook met het oog op de zuinigheid, dat de staat niet meer subsidiëere dan strikt noodig is, en de gemeente de bezitten- den ook voor het onderwijs doe betalen naar hunne krachten, twee beginselen, tot dusver vooral ge minacht, omdat men vreesde den bloei van het bijzonder onderwijs mogelijk te maken". Deze voorstelling is zoo oDjuist, dat zij aan ver dachtmaking grenst. De Amsterdammer west zeer goed, dat de Staat niet subsidieert voor de gewone uitgaven voor het 1. o., dan met uitzondering van enkele plattelandsgemeenten, waar het van de .enkele daarwonende gegoeden toch niet te eischen is, dat zij dj kosten dragen voor het onderwijs van het overgroote deel der inwoners. De Staat subsidiëert derhalve in derdaad niet meer dan strikt noodig is en de gemeente doet in den hoofdei, omslag de bezittenden wel de gelijk naar hunne krachten betalengeen dezer beide beginselen wordt derhalve geminacht. De Standaard jaicht iotusschen deze beschouwin gen van het radicale blad ten zeerste toe en aan vaardt zelfs leerplichtwanneer de bovengenoemde eischen van De Amsterdammer maar worden ingewilligd. Dr. Kuyper begrijpt dan ook te goed, dan hij den steun der radicalen bij de a. s. verkiezingen noodig heeft en, terwijl hij met het isolement zijner partij te koop loopt, dringt en dwingt hij zijne beginselen voortdurend in die vormen, die den radicalen op het oogenblik het liefst zijn. Waarom hij dit alles doet ligt voor de hand. Allsen om aan zijne partij de overwinning te bezorgen, m. a. w. omdat hij uit is op macht. Daartoe aarzelt hij niet den steun te aan vaarden van hen, die op godsdienstig terrein zijne tegenvoeters zijnja zelfs wil hij samenwerking met de atheïsten (godloochenaars) En wat schrijft diezelfde dr. Kuyper in de Standaard over de nieuwe kiesvereeniging te Utrecht, tot wel ker oprichting dr. Bronsveld medewerkte, maar ook erkende liberalen, zooals prof. De Louter Niets min der dan dit »Nu eindelijk dan toch de profetie uitkomt, dat Dr. Bronsveld en zijn vrienden ten slotte naar het kamp der Liberalisten zouden overloopen, merken we op: lo. Dat terwijl de Antirevolutionaire partij voor >Nederland en OraDje" roept, deze heeren uit zijn op macht. Let wel, niet gelijk onze oude republiek, aan wier devies zij hun leus ontstalen, op macht voor het vaderland tegenover den gemeenschappelijke*) vijand neen maar op macht voor hui club, hun cöterie of kliek. Macht voor de heeren, wie deze hybridische een dracht saambindt. In dien zin noch een edel noch een vaderlandsch motto 2o. Dat terwijl de Antirevolutionaire partij steeds de roeping heeft gepredikt, om den Naam des Heeren Heeren ook bij de stembus te belijden, deze heeren principiëel den godsdienstloozen staat aanvaarden en het belijden van den Christus op politiek terrein afkeuren. 3o. Dat terwijl de Antirevolutionaire partij aan eensluiting beoogt van wie den Christus belijden, deze heeren zich opzettelijk tweedrachHg stellen tegenover de belijders des Heeren, en eendracht zoeken met wie Hem loochenen. 4o. Dat terwijl de Antirevolutionaire partij steeds saamwerking met andere partijen op grond van de zelfstandigheid onzer richting zocht en nog zoekt, deze heeren geen saamwerking maar fusie bedoelen. Ineensmelting met wie principiëel op pol.tiek ter rein aan den Christus alle macht en eere ontzegt." Wij vragenkan het erger Kan het onbeschaam der Ons dunkt, wanneer dr. Kuyper in zijn binnen kamer zijn eigen blad nog eens doorleest en hem het scheeve in de voorstelling die hij van het streven van dr. Bronsveld c. s. geeft, niet in het oog springt, hij toch in ieder geval zal moeten uitroepenik doe desgelijks 1 GOES, 16 Januari 1888. Naar wij vernemen, bestaat bij het Onder- wijzers-gezelschap iGoei" het voornemen om de soirée, die onlangs voor leden en geïatroduceer- d n werd gegeven, op Donderdag 26 Januari a. s. in »de Prins van Oranje" alhier te herhalen, (ditmaal tegen entrée en ten voordeele der Vereen, voor Weezen- verpleging op Zuid- en Noord-Beveland), indien nl. op de lijsten, die spoedig voor dit doel ter inteekening zullen worden aangeboden, voldoende wordt geteekead. Het programma, dat voor deze gelegenheid eenigs- zins zal worden gewijzigd, zal nader worden bekend gemaakt. Wij twijfelen niet, of dit voornemen zal door het Z.- en N.-Bevelandsche publiek in het algemeen en daor de vrienden der weezen in bet bijzonder, met sympathie worden begroet en voldoende gesteund. Het getal kiezers te dezer stede, zoowel voor de Tweede Kamer als voor de Provinciale Staten en voor den Gemeenteraad, dat op de heden gepubli ceerde voorloopig vastgestelde kiezerslijsten voorkomt, bedraagt 709. Het vorige jaar waren er 265 voor de Tweede Kamer, 265 voor de Prov. Staten en 440 voor den Gemeenteraad. In de Zaterdagavond gehouden driemaandelijksche vergadering der werklieden-vereeniging »Eigen Hulp" alhier werd o. a. medegedeeld, dat oek geduren ie het laatste kwartaal van 1887 het ledental weder was ver meerderd en nu reeds, door toetreding van een tien tal personen gestegen was tot 113. Twee leden had de vereeniging verlorenéen door vertrek naar eld< rs en éen door overlijden. U t bet financiëel overzicht over dat tijdvak bleek, dat was ontvangen 160,65, uitgegeven f 186, waar onder aan ziekengeld 156, zoodat er meer uitgegeven dan ontvangen was 25,35. Het kas-saldo op 31 Dec. bedroeg 510,98% Hierna werd het jaarverslag uitgebracht, dat zonder eenige op- of aanmerkingen werd go-dgekeurd, en in een volgend nommer zal worden opgenomen. Het punt omtrent de lezingen, dat in de vorige vergadering onbeslist was gebleven en waaromtrent een voorstel was gedaan tot het benoemen van een commissie van onderzoek, werd opnieuw ter sprake gebracht en, na inlichtingen door het bestuur, ver worpen met 26 tegen 9 stemmen. De soirée, gisterenavond door Prof. Chambly het Goesche publiek in een der zalen van het koffie huis »de Prins van Oranje" aangeboden, was zeer schaarsch bezocht, hetgeen natuurlijk een grooten in vloed uitoefende op de stemming dtr aanwezigen en den sProfessor." De eersten waren stil en bedaard, terwijl bij den laatste de noodige opgewektheid ont brak. Toch i>les absents ont tort"; want wat wij te zien kregen, was goed en deed den naam van den presti- digitateur alle eer aan. De proeven op het gebied der magie gelukten allen even goed en de lichtbeelden, die in de tweede afdeeling vertoond werden, hadden een goed effect. Sommigen van deze waren treffend te noemen. Men schrijft ons uit Zuidwestelijk Zuid-Beveland Tot heden hooren wij in oqs kiesdistrict Hontenisse niets van pogingen tot het oprichten eener liberale kiesvereeniging. Zijn er dan geeoe invloedrijke liberale personen in ons midden, die zich deze zaak willen aantrekken. Men is algemeen van opinie, dat de Katho lieken in dit district de sterkste macht vormen, maar dit mag geen reden zijn om met de handen in den schoot te blijven zitten, te meer daar wij voor geheel nieuwe toestanden staan en het dus nog blijken moet, welke partij de sterkste ismet gissingen kan men zich deerlijk misrekenen. Wie zullen dan onze voor gangers zijn Hun zij onze hulde gebracht. Zonder pogingen onzerzijds is de tegenpartij zeker van de overwinning RUland-Bath. De grintweg van Krabbe n- dijke naar Bath loopt over Rilland. Daar ligt de weg heel wat hooger dan de grondslag der huizen op het dorp en het straatje, dat langs de tuintjes loopt. Bij het passeeren van twee voertuigen leverde dit veel bezwaar op en vooral wanneer het glad was, was dat gedeelte van den weg bezwaarlijk te berijden. Thans wordt van gemeentewege de weg verlaagd. Het grint is er afgehaald en het daarondQriiggende zand verkocht. Wanneer dat weggehaald is, zal de gezeefde grint er weder opgebracht worden. Met het overblijvende wil men eenen kleiweg verbeteren. Het werk is niet aanbesteed. De gemeenteraad wilde deze gelegenheid te baat nemen om eenige werkloozen werk te verschaffen. Tegen 15 ct. per strekkenden Meter hebben velen daaraan werk gekregen. Over 1887 bedraagt het aantal reizigers, dat van het stoombootveer te Borsele gebruik maakte, niet minder dan 2702. 1346 personen reisden van Borsele naar andere plaatsen en 1356 kwamen in genoemde gemeente aan. Binnen enkele dagen vertrekt van Utrecht een detachement genietroepen ten einde werkzaam te zijn bij het leggen van dubbel spoor tusschen Middelburg en Kruiningen. Ierseke. Vrijdagavond hield de afd. Ierseke der Vereeniging tot bevordering der Neder 1. visscherij de 14 dagen vroeger be paalde vergadering, waarin verder de assurantie van visschersvaartuigen publiek zou besproken worden. Er waren echter nog minder belangstellende visschers opgekomen dan Vrijdag 30 December, zoodat de Voor zitter meende te mogen concludeeren, dat de belang hebbenden geen genoegzaam belang in deze zaak stelden en dus voorstelde dit punt van de agenda te nemen. De vergadering vereenigde zich daarmede en de open bare bijeenkomst veranderde in eene gewone huis houdelijke vergadering. Er werd nog verder over de assurantie gehandeld. De Voorz. stelde voor, het hoofdbestuur te adviseeren, dat de afdeeling eene premie van 3/4 pet met 1/4 eigen risico voor vaartuigen op de Iersche en Bergache bank visgchende voldoende was, om het weinige gevaar dat daar bestaat. Een der leden wilde dit advies zoo mogelijk vergezeld doen gaan van een sta tistiek der averij gedurende een 5- of 10-tal jaren, omdat uit de gevoerde correspondentie met enkele asiurantie-maatschappijen gebleken was, dat zij met zoo lage premie geen genoegen zouden nemen, waar schijnlijk omdat zij van het geringe gevaar niet over tuigd waren. Dit denkbeeld werd in dien vorm niet bepaald aangenomen, maar men besloot het voorstel van den Voorzitter, dat met algemeene stemmen werd aangenomen, toch vergezeld te dopn gaan van deugde lijke bewijsgronden. Hierna deed de Penningmeester rekening en verant woording over het jaar 1887, welke na onderzoek werd goedgekeurd en eindigde met een kwaad slot van 5.15. Aan de beurt van aftreden waren de heeren Koele man, pres., dr. Leo de Leeuw, vice-pres. en E. Müller, penningmeester. Allen werden met groote meerderheid herkozen, nl. als bestuursleden, daar het bestuur zelf de verschillende functiën ondeiling regelt. De heer Koeleman bedankte evenwel voor zijne benoeming en bleef bij zijn besluit ondanks het herhaalde en dringende verzoek om daarop terug te komen. Als reden daarvan gaf hij op, dat hij te weinig belangstelling ontwaarde niet zoozeer in als wel bniten de Vereeniging. Mis schien dat een ander gelukkiger zou zijn om die te wekken. Hij zou evenwel als gewoon lid de belangen der Afdeeling niet minder blijven behartigen. Daarna werd de heer Lindenbergh te Wemeldinge als bestuurslid gekozen, doch deze had voor de waar neming dier functie, ook omdat hij niet te Ierseke woonde, minder gelegenheid en bedankte. Eindelijk nam de heer D. Sinke, op wien nu de keuze viel, na eenige bedenkingen de benoeming aan. Op de vraag van den Voorzitter wie nog iets in het midden te brengen had, bracht de heer Verburg het adres aan den Minister ter sprake om wijziging der termijnen van pachtbetaling voor de Ierseksche oesterbank en stelde voor vanwege de afdeeliog daaraan adhesie te schenken. Naar de motieven daarvoor ge vraagd, antwoordde de heer Verburg geen ander te hebben dan adressanten, hetwelk gelegen was in de moeilijkheid om op 1, uiterlijk 14 Nov. pacht te be talen, als wanneer vele kweekers nog niet genoegzaam hebben afgeleverd. De Voorzitter vroag of het hier weer niet was als in de meeste gevallen, nl. dat het belang van den een het tegenbelang van den ander was. De leden meenden dat de inwilliging van het verzoek met niemands be lang zou strijden en dat de geldelijke nood van de minderen geen voordeel kon opleveren voor de geluk kiger bedeelden, dan dat zij leedvermaak daaruit putten konden. Ook wist men, dat zelfs groote pach ters op het adres geteekend hadden. Een der leden had gehoord, dat het adres door de ontwerpers zelf was teruggenomen. Daarom werd be sloten hiernaar een onderzoek intestellen, en mocht het waarheid blijken, vanwege de afdeeling opnieuw zoodanig request aanhangig te maken, of, in het tegen gestelde geval, het bestaande te steunen. De heer Verburg bracht daarna de consenten voor de vis cherij op de Schelde en Zeeuwsche stroomen ter sprake Hij had die vroeger eens een belasting op den arbeid hooren noemen en hij was het daarmee eens. De consenten vond hij goed, maar zij moesten geen geld kosten, of, als het anders niet kon, slechts zoo veel als noodig was om de administratiekosten te dekken. Daarom wenschte hij, dat de afdeeling ter plaatse waar het behoort, pogingen in dien geest zou aanwenden. Nog werd gezegd, dat overal elders in Nederland de consenten kosteloos worden uitgereikt. Men vond die achterstelling van de Zeeuwsche visschers hoogst onbillijk, en besloot met algemeene stemmen om, na den steun der afdeelingen Bruinisse en Bergen- op-Zoom verzocht te hebben, deze zaak ter kennis van het hoofdbestuur te brengen in de hoop dat dit haar onder de aandacht van het College van Zeevisscherijen en later van de Regeering zou brengen. Daarna werd de vergadering gesloten. Ter bepaling van het aandeel, door de gemeenten te dragen in het gedeelte hetwelk door onze provincie in de lichting voor de nationale militie van 1888 moet worden geleverd, worden samengevoegd de gemeenten Sas van Gent, Philippine en Overslag; Nisse en 's-Heer Abtskerke; Biggekerke en ZoutelandeElle- meet en Serooskerke (Schouwen.) Aan het te Arcachon in Frankrijk verschijnend weekblad Le bassin d'Arcachon ontleenen wij het volgende •oDe buitengewone koude die er in onze streek heerschte op 28, 29 en 30 December heeft een zekeren schrik onder oaze bevolking teweeg gebracht. »Het was bijna onmogelijk de oesters aan de gewone afnemers te verzenden, zonder ze aan volkomen bederf bloottestellen. Deze omstandigheid was des te betreurenswaardiger omdat die samenviel met het tijdstip waarop de meeste leverbare oesters verbruikt worden. Men verzekert ons dat in weerwil van alle voorzor gen door de afzenders genomen, hunne afnemers meest allen zijn teleurgesteld en dat waar de oesters hunne bestemming bereikten dit geschiedde ia bevroren toestand. Wat echter nog het meest te betreurea is, is dat

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1