1888. N°. 7. Zaterdag 14 Januari. 75ste jaargang. afstand van Gemeentegrond De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH Sc VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. ouuvr. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Door H. VAN DER STRAATE alhier is aanvrage gedaan om in eigendom, gelegen aan den Oostwal, en wel voor zijn perceel, kadastraal bekend gemeente Goes, sectie D no. 2037, waarom belanghebbenden worden uitge- noodigd, indien zij bezwaren mochten hebben tegen dien afstand, daarvan aan Burgemeester en Wethouders te doen blijken voor of op Woensdag IS Januari aan staande, des namiddags te éen ure Goes, 12 Januari 1888. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER De Secretarie, HARTMAN GOES, 13 Januari 1888. Heideontginning Deze inderdaad belangrijke quaestie is onlangs weder aan de orde gekomen en in zooverre een stap vooruit gegaan, dat er eene maatschappij is opgericht, die zich ten doel stelt, Diet om zelf tot ontginning over te gaan, maar om in de eerste plaats kennis te versprei den omtrent de ontginning van heidegronden. Zij wil derhalve anderen opwekken en aanmoedigen tot ont ginning, o. a. ook door de verdeeling van marken en andere onverdeelde gronden te bevorderen en die gemeenschappelijk bezeten gronden in bijzonderen eigen dom te doen overgaan. Voorts wil zij de ontginning leiden door de plannen daarvoor te ontwerpen, door raad en voorlichting te geven, door jong plantsoen beschikbaar te stellen enz. Het valt niet te ontkennen, dat het doel der maat schappij zeer loffdijk is. Wanneer men toch nagaat welke uitgestrekte heidevelden er in ons land gevon den worden, dan is het inderdaad te betreuren, dat die gronden behalve voor ptaggenbouw, waardoor zij steeds armer worden en van hei tot zand terugkeeren, nergens toe dienstbaar gemaakt worden. Wanneer zij eerst tot boscbgvond werden ontgonnen om langs dien weg later voor den akkerbouw geschikt te wor den, inderdaad dit zou een aanwinst voor het land zijn, waardoor ongetwijfeld de algemeene welvaart zou stijgen. Niet bet m\nst ook, omdat het als middel tot werkverschaffing goede diensten kan bewijzen. Wel iswaar wordt door velen betoogd, dat de werkloozen uit de groote steden niet geschikt zijn om dezen zwaren veldarbeid te verrichten, ei dit bezwaar is wellicht niet ongegrond maar niettemin blijft het toch een feit, dat ontginning op groote schaal aan vele handen werk verschaft. Bovendien zullen, naarmate het land meer waarde erlangt, meer gezinnen in de bewerking er van hun brood vinden, terwijl door de herschep ping van onvruchtbaar in vruchtbaar land de alge meene welvaart wordt verhoogd en deze op haar beuit oorzaak is tot het doen verrichten van meer en veler lei werk. Wij gelooven daarom, dat de »heide-maatschappij" een goed doel beoogt, een doe), waarvan vooral in deze dagen van malaise het nut helder aan den dag treedt. Tot de maatschappij toetetred*n tegen een contributie van 2 's jaars is het steunen van een goede zaak en wij wekken daartoe gaarne op. - Te Utrecht is eene nieuwe kiesvereeniging op gericht onder den naam »Eendracht maakt macht". Deze vereeniging telt onder hare stichters mannen van zeer uiteenloopende politieke belijdenis en stelt zich hoofdzakelijk ten doel het vinden van eeoe oplossing van den schoolstrijd, die alle partijen bevredigen kan. Het is voorzeker een heerlijk streven en mocht het der jeugdige kiesvereeniging waarlijk gelukken zulk eene oplossing te vinden, dan verdienen de mannen, die zich aan het hoofd plaatsten, den dank van alle weidenkenden in den lande. Het Katholieke blad Het Centrum begrijpt echter niet, waartoe die kiesvereeniging dienen moet en zegt o. a. »'t Maakt een bijna komischen indrnk, de deftige heeren, die in 1886 openlijk in het U D. de liberalen te hulp kwamen en sinds dien tijd in schrift en woord die houding volhielden, thans heel ernstig een kies vereeniging te zien oprichten, alsof zij heel wat nieuws tot stand willen brengen. Hoe kan men in 's hemels naam van een man als dr. Bronsveld, die natuurlijk in deze »nieuwe" vereeniging almee het hoogste woord zal voeten, en van zijn volgelingen verwachten »een volledige eer biediging van ieders godsdienstige gevoelens" een eerbiediging van de gevoelens der zóo gehate »Room- 8cben" bijv.? Wij zouden willen vragen of Het Centrum die vol ledige eerbiediging soms verwacht van de Kuijperi- aansche partij, waarvan de organen het heiligschennis noemen, dat de Katholieken te Rome bij het jongste Pausfeest het hoofd hunner kerk het Tu es Petrus toezoDgen Da N. R. Ct. wijdt een artikel aan »d r. A. Kuyperen de »moreele" liberalen", om er op te wijzen, dat, welke vreemde diügen men moge te zien krijgen bij de voorbereiding der verkiezingen, het een zeldzaam schouwspel is, den woordvoerder der auti-revotutionairen den steun zijner partij te zien aanbieden aan dezelfde lieden, aan wie hij, ging het in den Staat volgens de eischen van zijn Program, het daglicht nauwelijks zou gunDen. Volgens »Ons Program" mogen de atheïsten, »d. w z. dezulken die niet onvoorwaardelijk verklaren aan den levenden God te gelooven", niet op voet van gelijkheid behandeld worden. Kon de anti-revolutionaire leider den Staat inrichten volgens zijne beginselen, dan zouden de athe ïsten, alleen op grond van hunne afwijkende begin selen over den godsdienst, behandeld worden als paria's hun woord zou niet geloofd worden bij de handhaving van hun recht zouden zij zich door allerlei voorschriften gedwarsboomd zien. De N. R. Ct meent, dat het zijn nut kan hebben dit in herinnering te brengert, nu de redacteur van de Standaard in zijn blad van 7 December heeft ver kondigd, dat zich een nieuwe staatspartij heeft gevormd uit atheïsten" bestaande; nu hij verklaard heeft dat het standpunt van deze nieuwe partij hem vergelij kenderwijs orgemeen toelacht"; nu hij de atheïsten als welkome hulptroepen begroet en eene vriendschap pelijke samenwerking voorstelt tusschen anti-revolu tionairen, ultraraontanen en athti ten, welke batsten hij zorgt bij deze gelegenheid als radicabn aan te spreken. »Daar zijn, helaas! in Nederland schrijft de N. R. Ct. zekere lieden, zoo abnormaal, zoo exceptioneel, dat zij volgens anti-revolutionair staats recht geen getuigenis voor de rechtbank mogen af leggen, dan wanneer drie niet-exceptioneelo lieden in willen staan voor hunne betrouwbaarheid in dit bij zonder geval. Vindt een van die lieden zijne drie borgen niet, dan is hij rechteloos, ter prooi aan iederen belager van zijn vermogen, zijne eer, zijn leven. Welnu, deze lieden gaan naar dr. Kuyper meent hunne eigen candidaten stellen voor de Tweede Kamer. Da redacteur van da Standaard beveelt die candidaten aan O neen, maar hij verzoekt zijne geestverwanten op hen te stemmen Hij stelt zich verantwoordelijk voor die candidaten Da hemel beware hem Hij geelt hun alleen de preferentie boven anderen. »Wat de gemoedelijke anti-revolutionairen van zulk eene politiek wel denken moeten?" Prof. El Maraphet OhambJy komt a. s Zondag weder te Goes om in het koffiehuis »D* Prins van Oranje" alhier eene voorstelling te geven. Voor zeker zal men zich zijn optreden in D 'cember 1886 nog wel herinneren, waarbij hij to°n een groot succes mocht verwerven. Het is dan ook te verwachten, dat ook ditmaal geen plaatsje in de zaal onbezet zal blijveD. De provinciale stcombootdienst van Vlissingen op Ter Neuzen en Breskens, die wegens den zwarpn mist, en de stoombootdieDst van Vlissingen en Middelburg op Rotterdam, die wegens het ijs was gestaakt, hebben den dienst hervat. {N. R. Ct.) Eenigen tijd geleden meldden wij, dat door den heer Martin, ingenieur van de Stoomvaartmaatschappij »de Schelde", concessie was aanzevraagd voor het maken en exploiteeren van een aanleg en wandelsteiger op het strand te Vlissingen. Thans vernemen wij, dat de concessie is verleend, doch niet aan genoemden heer, maar aan het gemeente bestuur van Vlissingen, dat dezen steiger voor gemeente rekening schijnt te willen in exploitatie brengen. (Amst. CL) Wissenkerkc. Door ingelanden van de tot het Waterschap Willem alhier behoorende polders is een voorstel tot wijziging van het reglement op dat Wa terschap verworpen. De landbouwers te Nieuwdorp reeds langen tijd ontevreden over het hooge kaaigeld door het gemeente bestuur geheven, hebben thans besloten een verzoek schrift bij den raad in te dienen, waarbij aangedrongen wordt op verlaging van dat kaaigeld en gelijkstelling met dat, geheven door de gemeente Borsele. (A\ R. Ct.) Prinses Wilhelmina neemt sedert eeni gen tijd des voormiddags in de manege der koninklijke stallen onderricht in de rijkunst op een der poneys, haar indertijd geschonken. H. M. de Koningin is daarbij meestal tegenwoordig. Aan eene oproeping te Bergen-op-Zoom van hen, die de gematigde vrijzinnige beginselen op staatkundig gebied zijn toegedaan, werd Dinsdagavond door 43 belangstellenden gevolg gegeven. De vergadering werd gepresideerd door jhr. J. L. O. Pompe Van Meerder- voort, die in duidelijke bewoordingen de wenschelijk- heid betoogde der oprichting van eene vrijzinnige kies vereeniging. 26 personen traden staande de vergadering tot het lidmaatschap toe. Aan de heeren jhr. Pompe Van Meerder voort, dr. De Bruijn, baron Clifford, Ente en jhr. Boddaert werd het samenstellen van een reglement opgedragen en tevens de bevoegdheid verleend om zich met omliggende gemeenten in contact te stellen. Ten einde het lidmaatschap voor ieder mogelijk te maken, werd ^in beginsel aangenomen de contributie op 0,50 per jaar te stellen. De centrale tentoonstellingsver- eeniging nLandbou wbelang" in Schouwen- Duiveland zal den 16 Februari a. 8. hare vierde ten toonstelling van zaaigranen, enz. te Zieriksee, in de zaal der sociëteit ^Landbouw en Hand 1", houden. Volgens het verschenen programma kunnen alle soorten zaaigranen, peulvruchten, pootaardappels, enz. worden ingezonden, welke door eene jury, op voor dracht der inzenders door het bestuur uittenoodigen, zullen beoordeeld worden. Speciaal worden op deze tentoonstelling gevraagd verschillende haversoorten. Wij twijfelen niet, of de inzendingen zullen van dit product zeer ruim zijn, wijl hiervoor zilveren en bron zen medailles worden uitgeloofd. Evenals bij de vorige tentoonstellingen belast het bestuur zich met het aankoopen van zaaigranen ter tentoonstelling, zoodat de landbouwers, welke de ge legenheid missen op dien dag Zieriksee te bezoeken, toch van de, gunstige gelegenheid tot het aankoopen van zaaiproducten kunnen profiteeren. De eerst volg nde vergadering ven de land- bouwcommissie is thans op 30 dezer bijeen geroepen. Naar officiéél wordt gemeld, is de heer A. baton Van Brienen Van de Groote Luidt, die de gelukwen- schen van Z. M. nan den H. Vader, bij gelegenheid van diens gouden priesterfeest, overbracht, door Z H. begiftigd met het Grootkruis der St. Gregorius-orde. Baron Van Brienen is van zijn zending uit Rome te 's-Graver>hage teruggekeerd. Volgens het N v. d. Z), heeft dr. M e z g e r eerst jl. Woensdag definitief geantwoord aan de heeren te Wiesbaden, dat hij te Amsterdam blijft. De Minister vin Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij Zijner Majcsteits besluit van 7 dezer no. 14 in het reglement voor het Ko ninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord de navolgende wijzigingen zijn gebracht: lo. De tweede a'inea van art. 41 wordt gelezen als volgt: »Zij, die examen wenschen te doen voor de marine (zeedienst), moeten op d<-n 1n Januari van het jaar, w<arin het xamen wordt aangevraagd, den ouderdom vin 43 jaren reeds, en op den 4n Mei van dat jaar dien van 4 7 jaren nog niet hebben bereikt." Voor het jaar 4888 kompn alzoo adspiranten in aanmerking, die geboren zijn tusschen 4 Mei 1874 en 4 Januari 4875. 2o. De bijdrage voor de vierjarige opleiding, bedoeld in art. 44, wordt verhoogd met 400, waardoor zij voor de adelborsten voor de marine wordt gebracht op ƒ4600 en voor die voor de mariniers op ƒ4200. Gemeld besluit treedt in werking met 4 September a. s., doch blijft buiten to°pissing op de thans reeds bij voo schreven Instituut geplaatste adelborsten. In België is officieel bekend gemaakt in het Journal de Bruxelles, hoe het met da grensrege ling bij Baarle-Nassau staat. Het blad meldt het volgende In het midden der Nederlandsche gemeente Baarle- Nassau liggen eenige stukken land, welke deel uit maken van de Belgische gemeente Baarle-llerfog. Dat dit tot wonderlijke verhoudingen aanleiding geeft, spreekt vanzelf. Door het tractaat van 5 November 4842 en de overeenkomst van 8 Augustus 4843 is deze toestand echter bestendigd. Maar toen reeds be greep men, dat een betere regeling er van noodzake lijk was. De zaak is lang onderzocht en een overeenkomst is eindelijk ontworpen, waai bij twee Nederlandsche dorpen Castelre en Alecot«n aan België worden afgestaan, waarvoor dit Baarle Hertog in ruil geeft. Van een schadeloosstelling in geld door een der landen uit te keeren is nooit sprake geweest. Door de betrokken regeeringen is nog geen beslissing omtrent deze grensregeling genomen Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Doopsgezinde kerk. Zondag 45 Januari 's voor middags 40 urends. Feenstra uan Nijmegen. Beroepen bij de Evang. Luth. gemeente te Vlis singen ds. J. A. Hellwig te 's-Gravenhage. Door ds. J. Willemse te 's-Heerenhoek is be dankt voor de toezegging van beroep bij de Herv. gemeente te Scherpenisse. Benoemd tot onderwijzer aan een burgerschool te Rotterdam de heer G. C. Goeman te Heinkenszand. Benoemd tot onderwijzeres te Oosterland mcj. W. P. Bol te Tolen. De heer P. Visser Jz., hoofd der openbare school te Koudekerke, herdacht gisteren zijne 25 jarige ambts vervulling als zoodanig. Tal van blijken van belang stelling ontving de jubilaris en daaronder een schrijf tafel, notenhout met zwart, van zijne oud-leerlingen en een gemakkelijken fauteuil van andere personen. (M. Ct.) Rilland-Bath. In het bericht uit deze gemeente, onder de rubrieknkerkeüjke zaken", voorkomende in no 5 en waarbij vermeld stond, dat do hh. J. Van Hoepen en C. Van der Werff tot kerkvoogden waren benoemd, is abusievelijk ook vermeld, dat de heer A. Goeree tot notabele was gekozen. De heer A. Goeree was reeds notabele, doch hij is tot secretaris der notabelen benoemd. Intusschen is uit Rilland op grond van art. 22 en 50 van het algemeen rigleraent der Herv. kerk bij het provinciaal kerkbestuur protest tegen een en ander aangeteekend. Rechtszaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeldC. S., 52 j., te Drie wegen, wegens beleediging van een ambtenaar, tot 5 of 3 dagen; N. M., 48 j. en J. W. M., 13 j., beiden te Ierseke, wegens diefstal, de 4e tot 5 of 5 dagen, de 2e tot 3 of 3 dagen J. L., 45 j. en C. v. d. B., 4 3 j beiden te Ierseke, wegens stroo- perij. de le tot 7 dagen, de 2a tot 4 dagen; L. C., 43 j. rn J. F. C., 4 4 j., beiden te Goes, wegens diefstal, de 4e tot 7 dagen, de 2e tot 3 dagen gevangenisstraf; C. P., 36 j„ te Gouda, is met te nietdoening van het appel en bevestiging van het vonnis van den kantonrechter te Goes wegenshet onbevoegd uitoefenen dor geneeskunde als bedrijf ver oordeeld in de kosten zoo in eersten aanleg als in hooger beroep gevallen. J. P. N.. 26 j., te Ierseke, beklaagd van mishande ling, is vrijgesproken. Boekaankondiging. Wij ontvingen ter kennismaking de 4e aflevering van den 5en jaargang van Jong Nederlandtijdschrift voor jongelui, Rotterdam, Nijgh en v. Ditmar. Met het nieuwe j-»ar is de redactie van dit tijdschrift overge nomen door de heeren A. J. H. Van der Sloot en A. Groeneveld, redacteuren van Neerland's Jeugddie op bet gebied van kinderlectuur hunne sporen hebben veidiend. Het tijdschrift verschijnt in 24 afleveingen per maand en munt uit door d'gelijken inhoud, flinke letter en goed papier, terwijl iedere aflevering eene plaat zal bevatten. Die uit de le aflevering mag goed geslaagd heeten. Wij wenschen het tijdschrift in veler handen. Buitenlandsch Overzicht. Het wordt eigenlijk vervelend dï berichten uit het buitenland te lezen, daar zij zich schier uitsluitend bepalen tot allerlei beschouwingen omtrent de meer of minder oorlogzuchtige neigingen der groote mogend heden. Het meest waarschijnlijk is wellicht nog de bewering tan de Frankfurter Zeitdat er voor een direct en oorlog tusschen Rusland en Oostenrijk geen vrees behoeft te bestaan, maar dat de agressieve staat kunde van Rusland meer bepaald tegen Turkije en het als bolwerk dienstdoende Bulgarije gericht is Da Russische regeericg wil dan ook door het samentrekken van troepi n aaa de westelijke grenzen alleen pressie uitoefenen op Oostenrijk, opdat dit rich Diet zou ver zetten tegen de plannen, die men te St. Petersburg tegen Bulgarije smeedt. Alleen wanneer men te Weenen ieder ingrijpen van Rusland in de aangelegenheden van Bulgarije als een casus belli wilde beschouwen zou daaruit een oorlog kunnen voortvloeien. Wij griooven, dat deze beschouwingen van de Frank furter Zeit. te meer waarheid bevatten, omdat zij de politiek van Rusland schetsen zooals die jarenlang ge weest is. Maar aangezien het bekend is, dat de plannen van Rusland ten opzichte van Bulgarije eenvoudig daarop nederkomen, dat het zijn macht en zijn invloed in het vorstendom zooveel mogelijk wil versterken en dus die van Oostenrijk in gelijke mate fnuiken, blijft het gevaar voor verwikkelingen nog evenzeer bestaan als vroeger. Nu echter de Bulgaarsclie quaestie weder meer op den voorgrond treedt wordt het voor prins Ferdinand onaangenamer dan ooit. Op steun van de groote mo gen iheden behoeft hij niet te rekenen en de sympathie in zijn eigen land is ook niet onverdeeld. Er komen uit Weenen ten minste weder berichtec van oproerige en Rnssischgezindü proclamatiën en van opstanden in verschillende deelen van het vorstendom Men spreekt er voorts over, dat Ruslanl aan da

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1