1888. N°. 6. Donderdag 12 Januari. 75slc jaargang. GOESCHI De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de beeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,- berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 11 Januari 1888. Gisteravond hield de liberale kiesver- e e n i g i n g »G o e s" in het koffiehuis »De Prins van Orarje" alhier eene vergadering onder presidium van den heer J. J. Ochtman, daar dhr. J. Fransen v. d. Putte in de vorige bijeenkomst zijn ontslag als be stuurslid had genomen. Dhr. Ochtman herinnerde aan het besluit der vorige vergadering om in verband met de nieuwe districts- indeeling en kiesregeling de statuten der vereeniging te herzien en deelde mede, dat het bestuur in dien geest was werkzaam geweest. Het had zich in ver binding gesteld met verschillende personen uit Noord- Beseland en uit Tolen en men was algemeen van opinie, dat het in het belang der partij was, wanneer in elk der drie deelen van het district zelfstandig werd ge arbeid. Men achtte het daarom wenschelijk te trachten in verschillende gemeenten kiesvereenigingen opterichten of wel de gemeenten van een zelfde eiland tot de op richting van éene vereeniging uittenoodigen. Intusschen moet worden voorkomen, dat de gewenschte samen werking kan ontbreken en daarom is men erop bedacht geweest de statuten van al de vereenigingen, die overigens geheel verschillend kunnen zijn, zoo samen te stellen, dat zij alle éen gemeenschappelijk artikel bezitten, waaruit de vereischte samenwerking van zelf voort vloeien moet. Van een en ander is bereids het gevolg geweest, dat op het eiland Tolen eene kiesvereeniging is opgericht en eerstdaags hoopt men op Noord-Beve land tot een even gunstig resultaat te komen. Nadat de vergaderden met deze nieuwe regeling hunne instemming hadden betuigd, werd overgpgaan tot de herziening van de statuten. Deze komt in hoofd zaak hierop neder: Met het oog op de uitbrsiding van het kiesrecht is de contributie aanmerkelijk verlaagd en gebracht op 1 per jaar. Aangezien daarvan ƒ0,25 moet worden gestort in de kas der Liberale Unie, meende men haar niet lager te mogen stellen, terwijl wer kelijk de som van 4 's jaars voor niemand een bezwaar kan worden geacht. Wat nu het bewuste artikel betreft, dat in de sta tuten van alle samenwerkende vereenigingen eenslui dend dient te worden opgenomen, daarvan is de inhoud ongeveer als volgt sïndien binnen het kiesdistrict »Goes" meerdere liberale kiesvereenigingen bestaan tot het stellen van candidaten voor het lidmaatschap der 2e Kamer van de Staten-Generaal of van de Prov. Staten van Zeeland, zal, wanneer zij de in dit artikel bedoelde regeling mede aannemen, met die vereenigingen worden samengewerkt tot het verkrijgen eener ge meenschappelijke keuze voor éen definitieven can- didaat of voor definitieve candidaten. Voor deze samenwerking gelden de volgende regelen a. Elke vereeniging zal den naam van haren eandidaat of van hare candidaten onder opgave van het verkregen aantal stemmen onmiddellijk mede- deelen aan het daartoe aangewezen bestuur der liberale kiesvereeniging »Goes" te Goes. b. Dit bestuur brengt* de namen der candidaten der verschillende kiesvereenigingen op één lijst, welke zoo spoedig mogelijk aan die vereenigingen wordt medegedeeld. c. Binnen uiterlijk 44 dagen na ontvangst der lijst zal elke vereeniging uit de daarop geplaatste personen eene keuze doen en deze keuze weder on middellijk mededeelen onder opgave van het door iederen eandidaat verkregen aantal stemmen aan meergemeld bestuur te Goes. d. Dit bestuur zal door samenvoeging der stem men, in de verschillende vereenigingen uitgebracht, berekenen welke persoon of personen het grootst aantal stemmen op zich vereenigd heeft of hebben en daarvan onmiddellijk kennis geven, waarna alle vereenigingen dezen persoon (of deze personen) zullen beschouwen als aller eandidaat (candidaten) in liet hoofdkiesdistrict Goes. e. Indien bij het opmaken der lijst, bedoeld onder letter bblijkt dat een persoon (of personen) reeds daarbij heeft (hebben) verkregen a/a of meer dan a/3 van alle in de vereenigingen uitgebrachte stemmen dan zal (zullen) zonder verdere stemmingen dadelijk die persoon (personen) als definitieve caDdidaat (can didaten) beschouwd worden." Hieruit blijkt dus, dat alle vereenigingen geheel ge lijke rechten hebben en dat alleen het bestuur van de kiesvereeniging »Goes" de uitgebrachte stemmen samen telt en het resultaat daarvan aan de overige vereeni gingen mededeelt. Alle liberale kiesvereenigingen, die dit artikel in haar reglement overnemen, zullen be schouwd worden deel uittemaken van den bond van vereenigingen, die zoodoende als van zelve gevormd wordt. Nadat nog eenige kleine wijzigingen in het regle ment waren aangebracht, die uit het bovengenoemde nieuwe artikel voortvloeiden, werden de statuten met algemeene stemmen goedgekeurd. Daarna deelde de voorzitter mede, dat het bestuur zijn ontslag nam en dat mr. L. A. Bybau, met het oog op de oprichting eener vereeniging op Noord-Beve land, tevens ophield lid der vereeniging te zijn. Alsnu overgaande tot de verkiezing van een nieuw bestuur werden met groote meerderheid van stemmen daartoe gekozen dhrn. J. J. Ochtman, L. M. Lam- brechtsen, D. Stigter, J. P. S. Jonquière en J. J. Ra- mondt, die zich allen bereid verklaarden die betrekking te aanvaarden. Met een woord van opwekking tot de leden om ieder in hunnen kring tot aansluiting bij de kiesver eeniging aan te sporen, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Kolijnsplaat. De heer H. S n ij d e r van Middel burg zal, op denzelfden voet als het vorige jaar de heer Heijse van Zieriksee, namens de Nutsafdeeling Noord-Beveland" alhier Woensdag den 4 Februari a. s. eene lezing houden over: »De strijd op maat schappelijk gebied in de 19e eeuw". Door den heer P. A. D e J o n g e A z. is te Ierseke eene fabriek opgericht van ingelegde mosselen. Dit is de eerste fabriek van dien aard, die in ons land bestaat. NB. Ct.) Den 5n Jan. 11. is te Brussel door de gevol machtigden van Nederland en België een verklaring onderteekenl nopens de grensregeling tusschen die beide landen in het kanaal van Gent naar Ter-Neuzen. Naar wij vernemen, zullen de verkiezingen voor de Tweede Kamer hoogstwaarschijnlijk 20 Maart plaats hebben. De Tweede Kamer zal omstreeks 8 Februari bij eenkomen. Vad De beslissing van den Minister van Binnenland- sche Zaken, dat art. 4, litt. a, der kieswet zóo mo t worden opgevat, dat de aanslag in de perso- neele belasting over 1886/7 over een vol dienst jaar moet loopen, en dat dus aanslagen naar tijds- gelang over dat dienstjaar niet op de lijsten moeten worden gebracht, is door vele rijksontvangers ri't alzoo opgevat, en is ook niet op te maken uit de in lichtingen, die de Minister van financiën omtrent de invulling der opgaven aan deze ambtenaren heeft ver strekt. De rijksontvangers hebben'zich dus gehouden aan de letter der wet, die wel vordert, dat men over 1886/7 voor de volle belasting (zonder remissie) moet zijn aangeslagen, doch waaruit niet volgt dat de aanslag ook over het volle dienstjaar moet loopen. Het Vaderland kan verzekeren, dat het bericht omtrent het afbreken der onderhandelingen over een nieuwe grensregeling tusschen België en Nederland, geheel onwaar is. De onderhandelingen duren voort en de kans op een voor beide partijen bevredigende schikking is gunstiger dan ooit. De ontworpen pensioenregeling voor weduwen en weezen van rijksambte- naren buiten het algemeen bestuur is thans zoover gevorderd, dat de voordracht over eene maand de Tweede Kamer zal kunnen bereiken. Het nieuwe reistarief voor de perso nen, in rijks dienst reizende, moet berusten op ver goeding per uur. Terwijl voorheen voor elke reis, die 42 uren duurde, een halve dag reiskosten werd be taald en voor 42 uur en meer een dag, zullen voortaan alleen de uren van de reis in rekening gebracht mo gen worden. Feitelijk wordt van deze nieuwe regeling wederom eene belangrijke besparing van reiskosten verwacht. In aansluiting bij de klachten, ook onlangs tij dens de behandeling der staatsspoorwegbegrooting in de Tweede Kamer geuit over het voor een behoor lijken veiligheidsdienst onvoldoende spoor wegpersoneel op de Noorder-staatslijnen, wordt, onder den verschen indruk van het ongeluk bij Ruinerwold, uit Drente geschreven Er zijn halten, waarover slechts één man, zonder eenige hulp, als chef gesteld is. Voor die kleine sta tions, of beter gezegd stopplaatsen, waar een of meer treinen slechts even stilhouden, kan men daarmede nog vrede hebben, maar er zijn halten van meer belang, waarover het beheer mede slechts aan één persoon is toevertrouwd, en dit is bedenkelijker. Zoo bestaat er een halte, tevens aangewezen als wisselplaats voor treinen, waar de chef moederziel alleen is, en waar de geheele dieoct in zijn persoon opgaat. Hij is belast met de administratie, met het beheer van het goederenkantoortje en met de afgifte dor reisbiljetten. Vaak gebeurt het, dat hij, om zijnen dienst behoorlijk te kunnen verrichten, de kaartj^snemers in den steek moet laten om near buiten op het station te gaan, wanneer een trein voorbijrijdt of aankomt. Hij moet zorgen voor het schoonhouden van het lokaal tje, waarvoor hij zich echter grootendeels op de hulp van zijne vrouw kan verlaten. Dan is hem opgedragen het afsluiten en weer voor het verkeer openen van eenige overwegenhet geven van seinen, het telegra- feeren en bet ontsteken en uitmaken van de seinlichten op tamelijk grooten afstand van de halte. Wordt die ambtenaar, die eerder den titel van fac totum dan van chef moest hebben, door plotselinge ongesteldheid oversallen of krijgt hij een toeval, dan is zoodanige halte, vóórdat in den dienst voorzien kan worden, geruimen tijd onbeheerd. En juist op die wisselhalte wordt somtijds de groot ste waakzaamheid gevorderd, vooral wanneer, gelijk verleden week het geval was, het wisselen op eene andere plaats geschieden meet door vertraagd vertrek der treinen. Uit eenige plaatsen in Drente is een adres aan den Minister van waterstaat ingediend, met verzoek om versterking van personeel aan de halte-stations op de staatsspoorwegen, waar tot dusver alleen een halte chef ia. De leden van het vorige en van het tegenwoordige hoofdbestuur van het »Nut" hebben aan den afgetreden secretaris m r. K e r d ij k, als bewijs van waardeering en hulde, een bronzen beeld van Barbedienne »den Denker" aangeboden. 's-Gravenhage's oudste ingezetene, de heer C. Enthoven, is gisterochtend in den ouderdom van 402 jaren overleden. Nog vóór een paar jaren zag men den grijsaard dik wijls alleen op het drukste gedeelte van de residentie. Ook bezocht hij de "Vischmarkt. Hij behoorde tot de oud strijders van 48134815, versierd met bet zil veren kruis. O. I. Gedetacheerd: bij het dep. der marine, ten einde te worden werkzaam gesteld bij de 3e afd. van dat depde off. van admin. 2a fel. D. G. Krol Van der Hoek. Koloniën. De Deli Ct. waarschuwt alle jongelieden, die zonder contract naar Deli willen komen om eene be trekking in de cultures te zoeken, dat de markt al daar meer dan overvoerd is. Adsistenten, die met de tabaksteelt niet bekend zijn, kunnen geene plaatsing bekomen, en alle groote planters laten de jongelui, die zij noodig hebben, rechtstreeks op contract uit Europa komen. Toch zoude het gaat de Belt Ct. voort wel licht nog niet zoo moeilijk wezen plaatsing te krijgen, wanneer niet buiten alle evenredigheid het getal sol licitanten in de laatste jaren in Deli was toegenomen het bedroeg gemiddeld veel meer dan de uitbreiding der cultuur eischte. Zoo dol als in de laatste maanden, is het echter nog nooit toegegaan. Met tientallen tege lijk zijn jongelui uit Europa gekomen, van niets anders voorzien dan introductiebr even, welke hun wel eene vriendelijke ontvangst bereidden, doeh geen plaatsing bezorgden. »Laat daarom niemand door eene goedkoope passage zich laten verlokken naar een land te trekken, waar hem gedurende een met geen mogelijkheid te bepalen tijdsverloop een duur leven wacht, zonder dat hij kans heeft bij de tabakscultuur geplaatst te worden, en laat vooral de raadgevers bedacht zijn op de moreele ver antwoordelijkheid, welke zij ter goeder trouw op zich nemen. Duizendmaal beter eenvoudig te verklaren niet te kunnen helpen, dan de machtspreuk te gebruiken, dat in Deli iedereen die werken wil wel terechtkomt. Menig jongmensch heeft zich vooral in de laatste tijden in die verwachting deerlijk bedrogen gezien". Men schrijft uit Atjeh aan het Bat. Hbl De troepen zijn slechts eene week te Poeloe Bras gebleven en wij hebben aan onze zijde vier gewonden bekomen. Er werd bijna niet gevochten, daar de Atjehers telkens naar de bergen terugtrokken om tijdelijk te verdwijnen en zoodoende onze troepen af te matten. Officieren en manschappen hebben bij die gelegenheid veel ellende en gebrek geleden zij hebben zich dajze- lijks moeten behelpen met hard brood en een weinig koffie; bovendien regende het toen bijna onophoudelijk, zoodat van slapen of rusten geen spraak kon zijn, daar ze hun bivouac in de open lucht hebben moeten opsl-ian. In de laatste dagen werd 's nachts herhaaldelijk door de Atjehers nabij Nesoeh geschoten. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Maandagavond hield de kerkeraad met de leden van het kiescollege der Ned. Herv. gemeente alhier eene vergadering met het oog op de weldra openval lende predikantsplaatsen, Ds. Laan deelde mede, dat dr. R. A. S. Piccardt, na zes-en-veertig jarigen dienst, tegen 1 April a. s. zijn emeritaat had aangevraagd. Ongeveer terzelfder tijd zal ds. Laan deze gemeente verlaten, daar hij vermoedelijk 48 Maart a. s. zijne af scheidsrede zal houden. In deze vergadering, die geen officieel karakter droeg, werd voorloopig een grostal van predikanten opgemaakt, dat in eene vermoedelijk binnen vier weken te houden officiëele vergadering zal worden vastgesteld. Aangenomen het beroep bij de Ned. Herv. ge meente te Middelburg door ds. Heldring te Zandvoort. De stemmingen voor de verschillende kerkelijke colleges te 's-Heer Hendrikskinderen c. a. zijn alle in liberalen zin uitgevallen. (2V, R. Ct.) Uit het verslag van den Neder]Protestanten bond blijkt dat het ledental tot 44,700 is gestegen, welke verdeeld zijn over 138 afdeelirgen. De ontvangsten bedroegen 21,047.29, en de uit gaven ƒ19,060.87, zoodat er een voordeelig slot is a 1986.42. Bij de Cbr. Geref. kerk (afgescheidenen) in ons land waren op 4 Januari jl. van de 382 predikants plaatsen 66 vacant. Voor deze vacaturen is geen enkele eandidaat meer beroepbaar. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de openbare school te Borsele (jaarwedde ƒ425) hebben zich twee sollicitanten aangemeld. Kolijnsplaat. In de openbare school dezer gemeente zijn in het jaar 1887 van de 166476 gehouden school tijden verzuimd 39280, als 4426 wegens ziekte, 431 om godsdienstplichten (bid- en dankdagen), 82 wegens weer en wegen, 23152 om veldarbeid, 8612 door anderen arbeid en 2877 om andere redenen. In het geheel werd er 23Vs pet. der schooltijden verzuimd. Een langzame vooruitgang is merkbaar; in 1882 toch was het percentcijfer 30 ruim; in 4883 28 ruim; in 4884 2o7s ruim; in 188 5 232/3 bijna; in 1886 28Va ruim (hooger dan in het jaar 1885 door de mazelen-epidemie)in het verloopen jaar bijna 23Vs. Van de 352 leerlingen, die tot de schoolbevolking den 31 December 1887 behoorden, verdeeld in 202 jongens en 140 meisjjs, waren 145 jongens en 130 meisjes, dus samen 275 leerlingen, toen tusschen de 6 en 12 jaar en 57 jongens en 40 meisjes boven de 42 jaar. Brieven uit Amsterdam. n. We zijn eindelijk geheel ^ontslagen van den win terboei". Zoolang het flink vriest, zonder meer, is die boei voor onze stad niet zoo erg knellend, maar wanneer onze straten en pleinen met een dikke sneeuw laag worden bedekt en het vrije verkeer plotseling wordt belemmerd, werkelijk, dan gaat men niet geheel voor zijn plezier de straat op. Wat zulk een enkele dikke sneeuwbui ons moeite en last en kosten ver oorzaakt, daar weet de stadsreinigingsdienst van mee te praten. Het vorig jaar heeft de groote schoonmaak, die toen rniader tijd kostte dan menige kraak zinde lijke huismoeder daarvoor bestemt, de gemeente ruim twintigduizend gulden gekost. Toen dit cijfer in den raad bekend werd vond menig raadslid de som veel te hoog, buitensporig hoog. Natuurlijk, de dokters rekening blijkt altijd te groot, wanneer de ziskto ge weken is, zooals minister Heemskerk eens geestig opmerkte bij een dergelijk geval in de Kamer, toen er eenige millioenen waren besteed voor de onder drukking der veepest. In weerwil van de grondige motieven van den wet houder van publieke werken, wilde de gemeenteraad zich niet laten overtuigen en het gevolg was dat op de begrooting voor 1888 slechts tien duizend gulden werden uitgetrokken voor sneeuwruimen en wat daarhif behoort. In de eerste sneeuwdagen werd het geheele personeel van den stadreinigingsdienst aan het werk gezet om de groote verkeerswegen althans een beetje meer begaanbaar te maken; er werden bovendien nog eenige honderden arbeiders in dienst genomen tegen een vrij laag dagloon, maar toen het nu bleek dat men op die manier spoedig de geheele som zou over schreden hebben, werden de losse werklieden na ander- halven dag weer afgedankt, en liet men aan de natuur zelf grootendeels het werk over dat zonder behoorlijke belooning niet door raenschenhanden kon worden af gedaan. Op die manier hebben we dagen lang in een dikke chocoladekleurige papmodder geloopen, tot groot verdriet van alle huisvrouwen, want voetenvegen" kon niet verhinderen, dat alle tapijten en loopers werden bemodderd, tot groote vreugde alleen van schoenpoetsers, parapluiemakers en aapjeskoetsiers. Door regen en mist, maar ook vooral door het verkeer waardoor de modder voortdurend wordt omgewerkt en gekneed, is de bovenbedoelde bruine pap eindelijk dun en vloeibaar geworden, zoodat we thans weer kun nen loopen zonder telkens sprongetjes te maken, om plassen te ontwijken of over bergjes te klimmen van een groezelig mengsel bestaande uit smeltende sneeuw klompen, zand en vuil. De schuiten kunnen weer varen en op sommige plaatsen ziet men alleen nog

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1