1888. N°. 3. Donderdag 5 Januari. 75ste jaargang. afstand van Gemeentegrond GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COIMNT. De prijs der gewone advertentiën is van 45 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 48 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Door W. F. VAN RIET alhier is aanvrage gedaan om in eigendom, gelegen aan den Westwal, tegenover het Ravelijn „de Grenadier" en wel voor zijne perceelen, kadastraal bekend gemeente Goes, sectie D no. 1884, waarom belanghebbenden worden uitgenoodigd, indien zij bezwaren mochten hebben tegen dien afstand, daar van aan Burgemeester en Wethouders te doen blijken voor of op Zaterdag den 7 Jannari aanstaande, des namiddags te éen ure Goes, 3 Januari 1888. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. DE WITT HAMER De Secretaris, HARTMAN. GOES, 4 Januari 1888. Wij herinoeren belangstellenden aan de lezing van dhr. A. A. Beekman uit Zutfen op morgen (Donderdag) in de sociëteit V. O. V. De goede naam, dien de heer Beekman èn als schrij ver èn als spreker heeft verworven, deed een vijftal ingezetenen het besluit opvatten hem uit te noodigen ook hier ter stede op te treden. Wij hopen, dat deze poging door het Goesche publiek op prijs zal worden gesteld en dat het door een talrijke opkomst van zijne belangstelling zal doen blijken. Aan het Sas van Goes heeft in 1887 de volgende scheepvaartbeweging plaats gehad. Ingevaren zijn 1017 schepen met een inhoud van 68741 tonnen en 1 houtvlot van eeue laagterwijl zijn uitgevaren 1009 schepen met een inhoud vau 67244 tonnen. Door B. en W. dezer gemeente zijn voor de eerste maal benoemd tot bestuurders van het onlangs opgerichte weduwenfonds van ge meente-ambtenaren alhier de heeren J. J. Ramondt, voorzitter, A. Breetvelt uit de le, dr. J. Koomao Az. uit de 2e, J. W. F. Couvée uit de 3e en J. Mulder uit de 4e klasse. De heeren Z. D. Van der Bilt La Motthe en H. G. Hartman Jz. maken in hunne qualiteit van ontvanger en secretaris der ge meente bovendien deel van het bestuur uit. Naar wij vernemen hebben een zestal dames, begaan met het lot der bewoners van het perceel, dat Zondag jl. alhier een prooi der vlammen is geworden, het voornemen opgevat morgen (Donderdag) bij de ingezetenen een lijst aantebieden voor giften, teneinde op die wijze in de door het huisgezin Van Fraassen geleden schade zooveel mogelijk tegemoet te komen. Wij twij felen Diet of de bekende milddadigheid onzer stadge- nooten zal ook bij dit liefdewerk weder aan den dag treden. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben bepaald dat de her ij k der maten en gewichten in 1888 zal plaats hebbente Kortgene, 20 Maartte Wissekerke, 21 en 22 Maart; te Kolijnsplaat, ook voor Rats, 23 en 24 Maart. Te Goes, ook voor Kloetinge en Kattendijke, bene vens '8 Heer Hendrikskinderen en Wissekerke (gemeente 's Heer Arendskerke) 4, 5, 6, 7, 9. 10, 11, 12, 13, 14 en 16 April; te Wolfertsdijk, 17 April; te Hein- kenszand, ook voor 's Heer Arendskerke, 18 April en 19 April des voormiddags; te's Heerenhoek, ook voor Borsele en Nieuwdorp, (gemeente 's Heer Arendskerke) 19 April des namiddags en 20 Aprilte Ovezand, ook voor Nisse, 21 Aprilte Ellewoudsdijk, ook voor Driewegen, 23 April; te Baarland, ook voor Oudelande, 24 Aprilte Hoedekenskerke, 25 April des voormid dags te 's Gravenpolder, ook voor 's Heer Abtskerke, 25 April des namiddags te Kapelle, ook voor Schore, 26 en 27 Aprilte Wemeldinge, 28 April; te Ierseke 30 April en 1 Meite Kruiningen, 2 Mei en 3 Mei des voormiddags; te Krabbendijke, ook voorWaarde, 3 Mei des namiddags en 4 Mei; te Rilland-Bath, 5 Mei. Te Stavenisse, 28 Meite St. Annalaod, 29 en 30 Mei; te St. Filip3land, 31 Mei; te Oud-Vosmeer, 1 Juni; te Tolen, 2 en 4 Juni; te Poortvliet, 5 Juni te Scherpenisse 6 Junite St. Maartensdijk 7 en 8 Jun i' Door eenige landbouwers zal aan de haven van Waarde eene f a i r b a n k (weegtoestel) geplaatst worden. Kortgene. De Nieuwjaarscollecte heeft alhier opgebracht de som vaü 254 75 en 8 hecto liters steenkolen, welk bedrag op 2 Januari 11. aan 67 personen is uitbedeeld. Kolijnsplaat. Door het teleph oonkantoor alhier zijn erin het verloopen jaar 728 berichten ont vangen en 725 verzonden, samen dus 1453. Ierseke. Het vooruitzicht op bedeeliog uit de Nieuw jaarscollecte heeft het gunstige gevolg gehad, dat de bewoners van Ierseke weinig of geen last gehad heb ben van het gewone Nieuwjaarwenschen aan de deur; althans wij spraken er mier dan ésn, die zelfs geen enkelen wenscher om een aalmoes bij zich gehad hadden. Al was het maar alleen daarom, dan hadden wij al reden om den mannen, die het 'initiatief tot deze navolging van andere gemeenten genomen bobben, dankbaar te zijn. Als men de hier gecollecteerde som vergelijkt met die van verscheidene andere plaatsen, dan mag over gebrek aan steun m. i. niet geklaagd worden, en kan ik niet begrijpen, hoe iemand die som zoo schandelijk laag kan Doemen Een vergelijking met Ierseke zelf (op andere Nieuwjaarsdagen) valt he«lemaal weg, want wij zouden ons zeer vergissen, als het niet de eerste maal was, dat hier zoodanige collecte gehouden werd, of het moest heel lang geleden zijn, vóór den bekenden bloeitijd van Ierseke. Maandagmorgen had te Hulst de teraardebestel ling plaats van den heer Ch. Pierssens, burge meester aldaar, lid vau de Prov. staten van Zeeland. Te ruim n gen uren vereenigden het gezelschap »de Batavieren", waarvan de overledene eere-voorzitter, en de Harmonie", waarvan hij sinds vele jaren voor zitter was en waarmee hij zeer moeielijke tijdperken heeft doorworsteld, alsook het zanggezelschap Apollo" zich voor het sterfhuis. Toen te half tien da stoet zich in beweging stelde hief het muziekgezelschap den treurmarsch van Ghopin aan. "Voorafgegaan door bovengenoemde gezelschappen en gevolgd door familie, leden van den gemeenteraad en verdere gemeente-ambtenaren, begaf de sto-t, nadat de kerkelijke ceremoniën waren afgeloopen, zich graf waarts, alwaar de laatste overblijfselen in den familie grafkelder werden bijgezet, en waar door den secre taris der Harmonie", den heer F. Hombach, namens het gezelschap, een prachtige grafkrans, als blijk van hoogachting op het graf werd nedergelegd. (M. Ct.) Te Aardenburg is den ouderdom van 81 jaren overleden dhr. P. L. Reepmaker, sedert 1855 burgemeester dier gemeente, een man, die door trouwe plichtsbetrachting en rechtschapenheid de liefde der ingezetenen in ruime mate had verworven. Het maken van de tweede spoorbaan van Kruiningen naar Middelburg is door den Minister van Waterstaat toegewezen aan den heer A. Terwindt, te West-Pannerden. De Gemeenteraad van Pijnacker heeft benoemd tot gemeente-geneesheer den heer dr. W. J. Arend s, arts te Zaamslag. Bij beschikking van den Minister van Marine wordt, met ingaDg van 14 Januari a. s., de loods- schipper der le klasse bij het Nederlandsche loods wezen te Vlissingen J. Van den Ende Meijnderts wegens gevorderden leeftijd en daardoor ontstane on geschiktheid voor de verdere waarneming van den dienst, op zijn verzoek eervol ontslagen. Het stoffelijk overschot van den heer m r. A. Th. Heijligers, oud-referendaris bij het Departe ment van Koloniën, werd Woensdagavond van Zutphen naar Arnhem overgebracht en uit laatstgeraelde plaats naar Gotha vervoerd, alwaar het lijk Vrijdagochtend is aangekomen, ten einde te worden verbrand. Des namiddags 2 uren van denzelfden dag is de overledene naar de lijkenkamer gebracht en te 3 $4 uren is de verbranding begonnen, welke in een uur was afgeloopen. De asch is in een bus vergaard, die her metisch gesloten en naar de gebruiken van het land verzegeld is, waarna dit overblijfsel aan de familie is overhandigd. Naar aan de JV. jR. Ct. uit Limburg wordt ge meld hebben o. a. ook kloosterlingen zich als kiezers aangegeven, op grond, dat zij lodgers zouden zijn. Met belangstelling ziet meD in dezen de uitspraak van de gemeenteraden en zoo noodig van de rechter lijke macht tegemoet. Het saldo van 's rijks schatkist op 31 Dec. bedroeg bij de Nederlandsche bank 37 038,236,75 en bij de betaalmeesters 2,919,926,02%, totaal 39,958,162,77%. Het eerste nommer van De Oids bevat een politiek artikel van prof. Buijs, getiteld ^Teleurstellingen en verwachtingen." De hoogleeraar slaat daarin een blik op de toekomst, die ons met de nieuwe Grondwet en de nieuwe Vertegenwoordiging wacht. Deze nieuwe Vertegenwoordiging zal ook klip pen op haar weg ontmoeten, want geen der oude moeilijkheden is weggeruimd en nieuwe zijn gescha pen. Dit betreft voornamelijk den schoolstrijd, die zich niet ter zijde laat schuiven. Toch gelooft de schr., dat de kansen om tot schikking te geraken grooter zijn dan ooit, daar men van de kerkelijke partijen, als zij een bruikbare meerderheid verkrijgen, verwach ten mag, dat zij een wijz'ging zullen voorstellen, die haar bevredigt en die te verkrijgen is, vooral nu de liberale partij haakt naar het terzijde stellen van deze strijdvraag. Nergens zijn verder de gevoelens zoo verdeeld als op het gebied der belastingen. Hier zal volgens prof. Buijs de gansche liberale partij zich ten slotte moeten vereenig-n ter bereiking van het gemeenschappelijk hoofddoel, namelijk opheffing van de onbillijke bevoor rechting der hoogere klassen. Tegenover het koloniale vraagstuk moet de houding der liberale partij zich bepalen tot wederopvatting en voortzetting van den hervormingsarbeid, zoodat de voordeelen, die wij aan de koloniën ontleenen, zich meer en meer tot de indirecte bepalen. Voor de legerinrichting moet gebroken worden met het ver ouderd militie-stelsel, dat wij haast alleen onder alle natiën hebben bestendigd, en moet daarmede een einde komen aan een der grievendste klassenonderscheidin- gen. Wnt de sociale qua^stie aangaat, zal de werk zaamheid der nieuwe vertegenwoordiging het dank baarst en vruchtbaarst kunnen zijn, als men zich maar wacht voor het te snelle voortgaan na een zeker te lang verzuim. Hier kan men op aller medewerking rekenen, als men voor elk euvel in het bijzonder on derzoekt, wat de Staat door ondersteuning of dwaDg tot wegneming kan bijdragen. Prof. Buys acht, als aan deze vraagstukken ijverig de hand wordt geslagen, de ontbinding der oude par tijen nabij. Men komt daarmede voor nieuwe moeilijk heden, voor de noodzakelijkheid van eoalitiën, waarbij verzwakking van het regeeringsgezag te vreezen staat. Uit het werk der Grondwetsherziening spreekt een groot vertrouwen op de toekomst, een groot vertrouwen op het volk. Laat het volk dat goed vertrouwen ook met vertrouwen bejegenen, vooral zij, die met de nieuwe vormen niet ingenomen zijn, maar die daarom des te meer tot medewerking verplicht zijn, opdat niet het stelsel van constitutioneele monarchie zelf in gevaar kome. De beer Rosier Faassen heeft een nieuw tooneelstuk in vier bedrijven voltooid, getiteld: »Malle Anne." Het stuk zal waarschijnlijk nog dezen winter door de »Vereenigde Rotterdamsche Tooneelisten" voor het voetlicht worden gebracht. In den nacht van 28 op 29 Januari 1888 zal eene totale maaneclips plaats hebben, die in Nederland zeer goed zichtbaar zal zijn. Voor middelbaren tijd gelden de volgende tijdstip pen eerste aanraking met de bijschaduw der aarde 8 u. 53 m nm.eerste aanraking met de kernscha- duw der aarde 9 u. 54 m. nm. begin der totale eclips10 u. 55 m. nm.einde der totale eclips 0 u. 33 m. vm laatste aanraking met de kernscha- duw der aarde 1 u. 33 m. vm.laatste aanraking met de bijschaduw der aarde2 u. 35 m. vm. Tijdens het midden der verduistering staat de maan nagenoeg in het zuiden, op eene hoogte van ongeveer 56° boven den horizon. De omstandigheden, waaronder deze eclips zich bij helder weder zal vertoonen, zijn derhalve zeer gunstig te noemen. De vraag »of iemand, die overigens de ver- eischten daartoe bezit, kiezer is indien hijdenlön September 1887, na eene straf van 9 maanden te hebben ondergaaB, met eene bevolkingskaart uit do werkinrichting te Hoorn is teruggekomen," wordt door eene bevoegde autoriteit toestemmend beantwoord. Met verwijzing naar de artt. 75 en 76 B. W. wordt als grond daartoe aangevoeld, dat deze persoon zich niet vrijwillig naar Hoorn heelt verplaatst, met het voor nemen om aldaar zijn hoofdverblijf te vestigen. Koloniën. Aan een particulier schrijven uit Kota Radja ontleent de Javabode nog het volgende, aangaande oos laatste succes op Edi. Terwijl de kapitein Bartelds, kommandant der benting, des morgens om 6 uur op zijn bureau de orders van den dag zat uit te geven aan den sergeant-majoor, kwam een man van de wacht berichten, dat in de verte eene bende zwaar gewapende Atjehers kwam oplagen. Eerst stak een tweetal van hen den weg dwars over; zij riepen den schildwacht toe: Djangan pasang orang Atjeh maoe kendoerie (feestvieren), wat de manschappen dan ook voor een oogenblik geloofden. Eenige minuten later marcheerde echter de hoofdtroep recht op de versterking af, onder bet geschreeuw van: Sekarang orang blanda kloear benteng maoe di bakarl En werkelijk, de kerels waren voorzien van enterbijlen, petroleum en stormladders. In een ommezien stond de bemanning op het banket en de kommaudant op zijn post; de vijand werd met een moorddadig vuur begroet, dat 51 van zijne man schappen, waaronder een aanvoerder, Toekoe Abo?, in het stof deed bijten. Aan onze zijde werd bij den aanval zelf gpen mensch verwond. Na afloop echter, toen eene patrouille onder bevel van een officier uit rukte om de gewonden af te maken, werd een foerier, die zich bukte om een gekwetsten Atjeher te onder zoeken, door een ander, die zich dood had gehouden, met een klewang gewond aan hand en voet. Na ver bonden te zijn, werd deze onderofficier naar Kota Radja opgezonden. De lijken werden door het volk van den radja van Edi op karren geladen en aan het zeestrand b graven, behalve dat van Toekoe Aboe, dat in de nabijheid der benting eene rustplaats vond. Volgens spionnenberichten moet de bende geheel uiteengespat zijn, doch anderen beweren dat de benting nog steeds met brandstichting bedreigd wordt; ook zou eene premie van 2000 gesteld zijn op het hoofd van iederen officier of ambtenaar. Oppassen blijft dus meer dan ooit de boodschap. De Java-bode zegt in zijn mailoverzicht: Van Atjeh zijn de berichten niet gunstig; dit mag ten minste wel gezegd woi den, nu de tocht naar Poeloe Bras nog niet met een schitterend succes is bekroond, maar de daarheen gezonden troepen versterking noo dig haddeD, zoodat thans in het geheel 800 man op dat eilandje vereenigd zijn om den van den vasten wal overgekomen vijand te vei jagen. Deze moet zich zeer sterk hebben verschanst, en men zegt dan ook dat de Gouverneur hem niet met geweld, maar door den honger tot de overgave wil dwingen. De zaak wordt echter zelfs te Atjeh zeer geheimzinnig behandeld, evenals hier de tocht van vijf oorlogsschepen naar het oostelijk deel van den Archipel waarvan vroeger Lombok als doel werd genoemd, terwijl het nu heet, dat aan Bali een bezoek wordt gebracht, omdat van dat eiland geschoten zou zijn op het schip, waarop de luitenant ter zee Te Mechelen den smokkelhandel in opium tegengaat. Trouwens machtsvertoon tegenover Lombok is niet meer noodig, nu volgens bericht van het Bat. Handelsblad de heer Pattiwael door den vorst in vrijheid is gesteld. De regeering heeft dezer dagen een besluit ge nomen waarbij bepaald is, dat ook over het jaar 1888 de bestaande toestanden, betalingen, indemniteiten, enz. te Atjeh bestendigd worden. De gouverneur van bedoeld gewest had voorgesteld, bedo-lden maatregel voorloopig tot medio 1888tenemeD, doch de regeering heeft den knoop in eens doorgehakt en gelast, dat gedurende het geheele volgende jaar, de uitgaven voor Sumatra's Noordkust dezelfde zullen blijven. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Aangenomen het beroep naar Ootmarsum door ds. J. Dommisse Jz., te Gapinge. Heinkenszand. Zondag 11. werd ook door de R. C. ingezetenen alhier het gouden priesterfeest van Z H. den paus plechtig kerkelijk herdacht. Het kerkgebouw was fraai versierd ea bij de meeste R. C ingezetenen wapperden de nationale en pauselijke kleuren uit de woningen. Ook was den vorigen dag aan de R. C. armen brood en spek bedeeld. Ds. C. B. Oorthuijs, te Katwijk aan Zee, heeft voor het beroep bij de Ned. Herv. gemeente te Mid delburg bedankt. (M. Ct.) Hcmkeuszand. Naar men uit goede bron vernomen heeft zou de heer K. Nieuwenhuize, onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, tegen 20 dezer zijn ontslag als zoodanig hebben aangevraagd. Gisteren herdacht, zoeala wij reeds vroeger ver meldden dat gebeuren 2ou, dhr. J. Bevelander Schoo te Groede den dag, waaróp hij vóór 25 jaren als hoofdonderwijzer (thans hoofd der school) aldaar zijne taak aanvaardde. Oader de vele blijken van waardee ring, die de jubilaris mocht ontvangen, behoort ook een prachtige notenhouten schrijfbureau met eene inscriptie op een zilveren plaatDe gemeente Gröede aan J. Bevelander Schoo, hoofd der le openbare school. 1888. Nog andere geschenken, waaronder een spiegel, een bonheur du jour en een boekenkast werdoü hem aan- Op 1 Januari 1888 waren bij de Ned. Herv. kerk leeds meer dan 350 plaatsen vacant. Voor deze vacatures zijn thans nog slechts 7 candidaten beroep baar, en wel de heeren J. C. Ruijs, te Amsterdam; H. M. Van Nes, te DriebergenJ. W. Van Lennep, te 's-GravelandH. Pas, J. H. W. Bisschop Boele en C. J. Van Arkel te Utrecht, en J. C. G. Gobius du Sart, te Nieuw en St. Joosland. Rechtszaken. Zooals wij in ons vorig no. onder da telegra fische berichten meldden, werd in de Maandag ge houden zitting van den Hoogen Raad, Kamer van strafzaken, behandeld het beroep in cassatie van den manufacturier Q. te Goes, door de rechtbank te Mid delburg veroordeeld tot 10 gulden boete ter zake vaa het niet toegelaten zijnde tot de uitoefening van ea beroep, waartoe de wet een toelating vordert, buiten noodzaak uitoefenen van dat beroep (geneeskunde). De voorziening werd toegelicht door jhr. mr. W. H. De Sdvoroin Loliman, die twee middelen aanvoerde lo. Verkeerde toepassing van de wet van 1 Juni

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1