1888. N°. 2. Dinsdag 3 Januari. IJk- en Herijk der Maten en Gewichten, 1887. GOESCIIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. Da prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. De jaarletter voor den gedurende het jaar 1888 te bezigen, zal zijn de letter F in den gewonen drukvorm, schuin gesteldbij den ijk der gasmeters de KONINKLIJKE KROON; terwijl het merk van het kantoor, waar de eerste stempeling heeft pl ats gevondeD, voor Midde'Dnrg, waaronder de gemeente Goes ressorteert, blijft bepaald op het cijfer i£». Goes, den 31 December 1887 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. n. Toen wij aan het einde van 1886 den politieken toestand van Europa bespraken, wezen wij reeds op de zucht, die er bij de groote mogendheden bestond, tot uitbreiding der legers en meenden wij, dat 1887 een antwoord zou geveo op de vraag: of die vermeer dering van strijdkrachten een voorspel van een nade renden oorlog zou zijn Thans ligt ook dat jaar achter ons en de Europeesche vrede werd niet ver stoord; doch daaruit mag niet worden afgeleid, dat de kansen op een oorlog zijn verminderd. En waar wij nu de onderlinge verhouding der gr oote staten van Europa in korte trekken zullen schetsen, daar zal blijken, dat ook thans nog geldt, wat wij in ons vorig jaaroverzicht schreven, dat in het Oosten van Europa over oorlog of vrede zal worden beslist. Turkije, zeker wel de mogendheid die in het Euro- peesch concert de zwakste partij zingt, is nog altijd een doorn in het oog van Rusland. De volgers van Mahomed behooren volgens Rusland in Europa niet tehuis en dit te minder, om lat de opperheerschappij over de Dardanellen toevallig voor dön Czaar zulk een begeerlijk goed is. Mocht verleden jaar een oogenblik het vermetel zelfstandig optreden van Al xander Van Battenberg den wrevel van het hoofd van den Russi- schen staat opwekken. Bulgarije is niet in de eerste plaats de staat waarheen Rusland het oog begeerig richt. Maar wat ka het Czarenrijk in het Oosten begin nen, wanneer het door Oostenrijk in zijne veroverings zucht wordt belemmerd Dit keizerrijk is voortdurend op zijne hoede om te beletten, dat Rusland wat al te gretig zich werpen mocht op een der Balkaostaten of op het rijk der Porte, en naarmate in Rusland het panslavistisch element steeds hooger toon aansloeg en zijn beginsel van Rusland's suprematie in de Balkan- staten steeds luider verkondigde, was het voor Oosten rijk zaak zich tegen alle gebeurlijkheden te versterken. Ook voor Duitschland echter was voorzichtigheid voorgeschreven, want ook tusschen Berlijn en St. Pe tersburg bestaat al geruimen tijd spanning; en waar ten westen het oproerige en zenuwachtige Frankrijk steeds scherp in het oog moet worden gehouden, daar is het duidelijk, dat ook Duitschland trachtte zich te versterken, niet alleen door zijn leger uittebreiden, maar ook door zich bondgenooten te verschaffen. De rijkskanselier begreep zeer wel, dat Oostenrijk te eerder tot een samengaan met Duitschland zou zijn te bewegen, nu het door Rusland wordt bedreig!. Maar kon Duitschland zich aldus machtig maken tegenover het Czarenrijk, het had ook nog een bond genoot noodig tegenover Frankrijk. Daartoe was Italië als vanzelf aangewezen, terwijl bovendien Turkije ook door dit rijk beter aan de Middellandsche Zee wordt geduld dan Rusland en het dus aan dit laatste rijk door geen enkelen band was verbonden. Zoo werd in den loop van 1887 te Frie- drichsruhe een verbond gesloten tusschen drie groote mogendheden en daarmede een macht gevormd te genover Rusland en Frankrijk, eene macht om den vrede te bewaren. Zal die vrede werkelijk bewaard worden Ziedaar de vraag, welke bij den aanvang van 1888 zich als vanzelf aan ons opdringt. Het is niet aantenemen, dat het drievoudig verbond het eerst naar de wapenen zal grijpen, maar minder zeker schijnt het, dat Ruslaad niet tot den ooi log zal besluiten. Daarvoor gelden twee argumenten. In de eerste plaats is en blijft Rusland binnen zijne greazen verontrust door grootere en kleinere nihilistische woelingen en daarvoor kan een oorlog dikwijls een zeer geschikte afleiding zijnmaar in de tweede plaats neemt de panslavistische beweging in Rusland steeds toe, ook al heeft zij geen Katkoff meer om haar te leiden, en laat niet na in de om geving van den Czaar alles in het werk te stellen om Rasland's macht aan Europa te toonen. Tot nutoe echter heeft deze partij weinig meer uitgericht, dan dat Rusland langzamerhand vaa den driekeizevsbond is losgeraakt en dat het thans geïsoleerd staat van het overig Europa. Weliswaar wil men het, vooral van Fransche zijde, gaarne doen voorkomen alsof er tusschen Rusland en Frankrijk eenige band bestond, maar het is Diet wel aantenemen, dat de meest autocratische monarchie van Europa zich zou vereenigen met een republiek, waai in het gezeg zoo weinig hoog wordt gehouden, waarin allerlei demoraliseerende invloeden ieder oogenblik doen vreezen voor regeringloosheid. En zal nu Rusland in zijn isolement het zwaard ter hand nemen om zich te stellen tegenover de mo gendheden van Midden-Europa 7 Het zou een groot waagstuk zijn, dat zeer zeker door niemand verlansd wordt dan door die oproerige partij in de Fransche republiek, die haar kracht zoekt in het schreeuwen om revanche op Duitschland. Voor haar alleen zou zulk een oorlog met vreugde worden begroet, omdat daardoor de gelegenheid zou worden geboden om wraak te nemm over de gebeurtenissen van 1870. Het komt oos voor, dat Rusland zich nog wel twee maal zal bedenken eer het tot een Europeeschen krijg het sein zal geven en de triple alliantie, door Bis marck gesloten, is gelooven wij inderdaad do beste waarborg voor het behoud van den vrede. Gedurende het geheele jaar 1887 is de quaestie van vrede en oorlog zoo voortdurend het onderwerp geweest, waarmede men zich in alle landen van Europa heeft bezig gehouden, dat er van ieder rijk afzonderlijk be trekkelijk weinig belangrijks blijft te herdenken. De gevaarlijke ziekte van den kroonprins van Duitsch land dringt zich onder dat weinige op den voorgiond. zoowel om den porsoon van den lijder als omdat bij den hoogen leeflijl van het Duitsche driemanschap: keizer Wilhelm, Bismarck en Moltka, het levan van den kroonprins voor Duitschland en daarmede wel licht voor geheel Europa dubbele waarde heeft verkregen. Italië ging voort met zijne pogingen om zich in Massowah te vestigen, doch heeft daarbij voortdurend nog te kampen met het verzet van den Abessynischen vorst. Waar schier alle staten van Europa hun gebied buiten dit werelddeel trachten uit te breiden, is het begrijpelijk, dat Italië allereerst aan de overzijde van de Middellandsche Zee daartoe pogingen in het werk stelt. Daardoor kan het zich een waarborg verschaffen, dat de heerschappij over de Middellandsche Zee niet geheel in handen van andere staten komt. Intusschen bemerkt Italië, dat de dageD, waarin het Carthago verwoestte, nog lang niet zijn teruggekeerd. In Rnslaud zagen wij reeds, dat de verschillende partijen zich nog steeds doen gelden en onwillekeurig rijst de vraag, of wel ooit het nihilisme zal kunnen worden onderdrukt. Maar in geen land is de verdeeld heid op staatkundig gebied zoo groot als in Frankrijk en deze verdeeldheid begint hoe langer hoe meer een vorm aan te nemen, die het ergste doet vreezen voor de rust in het land. De meest zedelooze handelingen in hooge en lage kringen zijn in da laatste maanden aan het licht ge treden en de grijze Grévy, die in vroeger jaren zooveel voor zijn land heeft gedaan, werd het onschuldig slacht offer ervan. En toen zijn zetel weder zou worden ver vuld, waren het zijn felste tegenstanders, die zich genoodzaakt zagen bij hem een poging te doen om hem weder daarop te plaatsen. Eerst toen Jules Ferry, een man die evenzeer zijn deel heeft gehad van de verguizing, waarmede de meest radicale elementen van Frankrijks bestuur ten allen tijde zoo mild zijn, ter wille van zijn vadudand den presidentszetel afsloeg, mocht het gelukken den heer Carnot daarop te plaatsen, Zal het hem thans gegeven zijn iR Frankrijk die rust te doen terugkeeren, die het land zoozeer behoeft om de welvaart binnen zijne grenzen te doen herleven 7 Zijn eerste optreden getuigde niet van die kracht, die voor zulk een reuzentaak noodig is en het heeft voor- loopig meer dan schijn, dat men den nieuwen president steunt, omdat men niemand anders krijgen kan, dan wel, omdat men in hem den man meent gevonden te hebban, geschikt om Frankrijk op te h-ffen uit den staat van politiek en zedelijk verval, waarin het hoe langer hoe meer is teruggezonken. Engeland en Spanje oefenden op het overig Europa geen bijzonderen invloei uit; daartoe hadden zq bei den te veel met hunne binnenlandscha aangelegenheden te stellen. Ia eerstgenoemd rijk kwam de Iersche strafwet tot stand, wat ook de grijze Gladstone en zijne politieke vrienden mochten doen om voor het groene eiland home-rule te verkrijgen. Spanje gaat voort met in vooru tstrevenden geest het staatsbestuur op vaster grondslagen te regelen, doch ook daar heeft de regeering nog voortdurend te waken tegen kleinere en grootere binnenlandscha onlusten. Van de overige Europeesche Staten is alleen nog Bulgarije der vermelding waard, eensdeals omdat het, met het oog op Turkijs, mede een twistappel bleef tusschen Rusland en Oostenrijk, anderdeels om Jat het in 1887, na lang aarzelen, eindelijk overging tot de keuze van een vorst, die tot nogtoe weinig sympathie van Europa mocht ontvangen, maar die toch reeds, gasteuad do >r zijae vadirlandslievea le onderdanen, ook daar het staatsbestuur op vaster basis wist te stellen. Wij eindigen dit overzicht met den wensch, dat de groote machten van Europa ook in de toekomst zul len doordrongen zijn van de waarheid, dat de wel vaart van hunne onderdanen m«er gebaat wordt door een krachtig binnenlandse!) bestuur dan door allerlei verwikkelingen, die zoo licht tot een grooteu oorlog kunnen aanleiding geven. Van de vele porsaicn van naam, die in het uitenland in 1887 door den dood werden weggeno men noemen wij Lord Iddesleigb, Engelsch staatsman; Lord Lyons, qEngelsch staatsman A. Depretis, Italiaansch staats man Lud. Jacobini, kardinaal-staatssecretaris Beckx, pater-generaal der jezuïeten ordeJ. J. Jaureguibery, Fransch vice-adroiraul; Graaf Aug. Von Werder, Duitsch generaal; pater Cecchi, Italiaansch sterrenkundige; Mrs. Henry WoodEngelsche romanschrijfster Eugénie John (pseudoniem Marlitt) Duitsche schrijf ster M. Katkoff, Russisch publicistHenry Ward Beecher, Amerikaanse!) philanthroopAlfred Krupp, Duitsch industriëelMevr. Goldschmidt, geb. Jenny Lind, Zweedsche zangeres. GOES, 2 Januari 1888. Over het afgeloopen jaar zijn op het telegraaf kantoor alhier verzonden 10632 ontvangen 9982, op genomen en verder geseind 9634 telegrammen, totaal 30248 stuks. In 1886 waren die cijfers respec tievelijk 10882, 10173 en 6698, totaal 27752 stuks. Kloetiuge. Benoemd tot lid van 't Algemeen Arm bestuur de heer W. V a n L i e r e C z. De Nieuwjaarscollecte heeft hier ditmaal opgebracht 368,77, zijnde ongeveer 14 minder dan verleden jaar. Bij Kon. besluit zijn, met ingang van 1 Januari 1888, bij den staf der artillerie benoem 1tot hoofden respectievelijk van de pyrotechnische werkplaatsen, van de geschutgieterij en van de werkplaatsen voor draag bare wapenende luitenant-kolonel M. J. Soute n- d a in directeur der pyrotechnische schoolde majoor L. J. Risseeuw, directeur van 's Rijks gieterij van bronzen geschut, en de majoor C. L. Van Pesch, inspecteur der draagbare wapenen. Te Wolfertsdijk heeft de Nieuwjaars collecte opgebracht f 339. Hiezeer circa 12 gld. minder dan 't vorige jaar, zijn evenwel 80 behoeftige gezinnen met eene gave verblij I. Het oestervervoer aan het station Krui- ninge is de vorige mtand zeer aanzienlijk geweest. Er werden verzon len 4941 vaten, hetwelk men g^rnst op 3 millioen stuks kan rekenen. In December 1886 bedroeg het vervoer slechts 3039 vaten. De St. Gt. be"at de wet waarbij bekrachtiging wordt verl-end aan de heffing ten behoeve van de provincie Zeeland: a van dertig opcenten op de hoofdsom van de grondbelasting over 1888- b van twee en twintig opcenten op de hoofdsom van de bj- lasting op het personeel over den dienst 1888/89. De Koning en de Koningin verleen len gisteren te 1 ure de gebruikelijke nieuwj varsreceptie aan de civiele en militaire leden der hofhouling. de ministers, den vice-president van den Raad van State, den hofprediker, den president der Tweede Kamer, den secretaris voor de Luxemburgsclie zaken en den directeur van het kabinet des Konings. Door Z. M. den K o n i n g is eene gift van 6000 geschonken voor den aanleg van een grintweg door de heide, van het koninklijk chalet te Apeldoorn naar U-iel. Hierdoor wordt dezen winter aan vele UJelsche daghuurders werk verschaft, daar Z. M. be paald heeft dat zij het werk zullen verrichten. De N. R. Gt. bevat een correspondentie tusschen den Minister van Oorlog en dr. Gratama over het aanbod van den eerste om dr. G. in t"genwoordigheii van getuigen mededeeling te doen van de feiten, die hij in Tweede Kamer meende te moeten verzwijgen. De heer Gratama vraagde, wanneer dit zou kunnen geschieden, en gaf als getuigen op de heerenGleichinan, Van Kerkwijk, Rooseboom en baron Schimmelpenninck van der Oye, vleden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal"., Daarop ant woordde de minister Weitzel, dat hij de genoemde heeren slechts in hun hoedanigheid van particuliere personen kon ontvangen en dat hij bovendien vooraf eene schrifte lijke verklaring verlangd*, dat noch dr. Gratama zelf, noch zijne getuigen in het openbaar zouden spreken of schrijven over hetgeen de minister meende aan de open baarheid te moetm onthouden. In antwoord hierop verklaarde dr. Gratama, dat hij onder de gestelde voorwaarden geen gebruik kon maken van het gedane voorstel. Het is zeker te verwonderen, dat de Minister zich niet in 't publiek schijnt te willen verantwoorden en liever voedsel geeft aan het vermoeden, dat de feiten, waarop hij zich beriep, nietigheden zijn. Vad Tengevolge der ber oeming van rar. R u y s Van Beerenbroek tot vice-president der rechtbank te Maastricht treedt deze als lid der Tweede Kamer af. De verkiezing in zijne plaats zal plaatshebben Dins dag 17 Januari en de herstemming, is die noodig, 31 Januari d. a. v. In verband met het bij de begrooting van oorlog ingediende amendement van de heeren Rooseboom c. 8., hebben alle onderofficieren en soldaten van het leger (uitgezonderd die van het korps maréchaussée) op den len Januari een bijslag op de soldij gekregen van 0,20, benevens een half ration brood. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. St. Annaland. Beroepen bij de Nederd. Hervormde gemeente alhier ds. J. Van den Berg, predikant te Gelselaar (Gelderland). Bij de Herv. Gera. te Wolfertsdijk zijn gekozen en bereids in dienst getredentot ouderling J. Op 't Hof en tot diaken D. Vleugel Bij gelegenheid van den gedenkwaardige feest dag van Z. H. den Paus werd gistermorgen in de lraai versierde R C. Kerk te Goes door den Hoogeerw. heer J. A Eversteijn, deken en pastoor alhier, bijge staan door den Weleerw. heer Van den Boogaard als diaken, en den Eerw. heer Klaphake als sub-diaken, eene plechtige H. Mis opgedragen. Tusschen het misoffer nam dhr. Eversteijn het woord en schetste hij het groote voorrecht, dat de Heilige kerk dien dag te beurt viel en hij wenschte den ge- loovigen daarmede geluk en verzocht hun hunne ge beden voor h>t behoud van den II-iligen Vader opte- zendtn, opdat hij met zijne talenten nog langen lij 1 tot behoud en tot uitbreiding van de kath. kerk gespaard blij va. 's Namiddags was er in het kerkgebouw een solem- neele vesper. De katholieke inwoners dezer stal gavén door het uitsteken der Nederlandsche vlag, versierd met d*n pauselijken wimpel, van hunne vreugde blijk, terwijl op Oudej aarsavond eene bedeeling aan de R. K, armen plaats had. Bij de feestcommissie schijnt ook het plan te bestaan om den leerlingen uit het St. Jacobsgesticht een feestje te bereiden. Woensdag werd te Aksff ds. Wolf bij de dolee- rende gemeente in zijn ambt bevestigd door ds Klaar hamer van Middelburg met eene leerrede naar aan leiding van de laatste woorden van Job. 21 vers 17. De opkomst was talrijk. De intreerede zou Zondag morgen in de Christelijke school gehouden worden. Landbouw on Veeteelt. Omtrent een proef met bloedmest bij den ver bouw van aardappelen schrijft men het volgende aan de Af. Gt. Men verbouwde dit jaar op een stuk lichten klei grond in Zuid-BiveUnd blauwe aardappelen en bemestte een gedeelte met. 300 Kg. bloedmest per hectare, wat in de kuiltjes bij de gelegde pootaardappelen werd gestrooidhet overige gedeelte werd niet niet gemest. Bij het rooien verkreeg men op het ongemeste ge deelte 163 II L. groote aardappelen, 75 ILL. poters en 47% H.L. kriel en op het gemeste gedeelte 212 H.L. groote, 49 H.L. poters en 63 H.L. kriel per H.A Vande aardappelen, volgens bestaande prijzen bereken^, (de qualiteit is gelijk) bedroeg de opbrengst per H.A. van het gemest gedeelte, na aftrek van aankoop mest en andere extra onkosten, 21,73 meer dan die van het ongemeste. Rechtszaken. In 1887 zijn bij de Arrondissem8nts-Rechtbank te Middelburg aangebracht 140 civiele zaken en door haar gewezen 121 civiele vonnissen, waaronder 23 faillissementen, 6 echtscheidingen en 3 scheidingen van tafel en bed, alsmede 678 strafvonnissen met 842 be klaagden Van de beklaag len bevonden zich 33 voor- loopig in hechtenis, waaronder 9 landloopers en bede laars en 6 Belgische smokkelaars. Onder de strafzaken kwamen voor 115 wegens diefstal en 193 wegens mishandeling. De zaak van den socialist Methöfdr, den schrij ver van het artikel »Domela Nieuwenhuis en Jeanne Lorette in den kerker", is thans naar da openbare terechtzitting verwezen. Door den kantonrechter te Nijmegen is de als boerin vermomde vrouw L.. uit lUtert, die op de boter markt te Nijmegen geel gikleurd vet voor roomboter trachtte te verkoopen, veroordeeld tot 3 boete. Da eisch van het O." M. was 25 bo ta, u; f

Goessche Courant | 1888 | | pagina 1