1887. N°. 154. Zaterdag 31 December. 74sle jaargang. Kleinhandel in Sterkedrank CmKS^^CbCii-- G0ESCI1 De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonuementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 60 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. Nieuwjaarswensclien. Aangezien de le Januari ditmaal op Zondag valt, zal er a. s. Zaterdagavond een extra nummer dezer courant worden afgedrukt, waarin de gelegenheid zal be staan om daarin de gebruikelijke Nieuw- jaarswenschen op te nemen tegen betaling van 35 cents, mits niet meer dan 7 regels beslaande. Opgaaf daarvan moet Zaterdag, uiter lijk des namiddags te twee uren, geschie den aan ons bureau. De Administratie. Door WILLEM JOHANNES HARTMAN is vergun ning gevraagd tot voortzetting der uitoefening van den in het perceel wijk D no. 221, thans in gebruik door A. Schrijver, en zulks voor de Sociëteit ,Eens- gezindhei d". Bezwaren kunnen worden ingediend voor den 7 Januari 1888 des namiddags te 1 uur. Goes, den 30 December 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 30 December 1887. Naar wij vernemen zal de commissie voor de Nieuwjaarsbedeeliug alhier op aanstaanden Zondag zich haars ondanks genoodzaakt moeten zien die bedeeling aanzienlijk te beperken, aangezien de collecte met inbegrip der nagekomen gitten benevens het ge ringe goedslot der vorige bedeeling, alles te zamen genomen, nagenoeg 130 minder bedraagt dan ten vorigen jare. Wij meenen deze gegevens onder de aandacht te moeten brengen van wie nog genegen mocht zijn door eenige geldelijke bijdrage de commissie in staat te stellen hare bedeeling ook te kunnen doen strekken voor de zoodanigen, die zij thans van de lijst heeft moeten schrappeD. De uitvoeriDg, gisteravond door de Z a n g v e r- eeniging «E x c e 1 s i o r", onder directie van den heer P. De Jonge Jz., alhier in «De Prins van Oranje" gegeven, was niet druk bezocht, wat voor een deel vermoedelijk ook wel aan het min gunstige weêr te wijten is. Toch schijnt het, of in het algemeen de ^langstelling voor «Excelsior" begint te verflauwen, ■at jammer is voor de vereeniging in haar geheel, maar in het bijzonder voor die werkende leien, die hun best doen om de vereeniging aan haar devies ge trouw te doen blijven. En dat «Excelsior" nog altijd oede krachten bezit bleek ook gisteravond, vooral in a vrouwenkoren, die de luide toejuichingen der aan- 'ezigen mochten verwerven, wat in het bijzonder het ,eval was met: «De Traan", cantate voor vrouwen koor door M. Hageman, en waarin de soliste zich zeer goed van hare taak kweet. Overigens voldeden de nos. voor gemengd koor beter dan de mannenquartettea, welke laatste nu juist niet vlekkeloos reiD werden uitgevoerd. Het programma was niet te groot. Jammer, dat van de acht nummers er slechts éan met Holland- schen tekst op voorkwam. Bij het meerendeel der leden valt ongetwijfeld de moedertaal beter onder hun bereik dan het Duitsch. Wellicht ware het bij een volgende uitvoering mo gelijk zeker wenschelijk deze klip te ontgaan. De Staatscourant van heden bevat de statuten der naamlooze vennootschapmaatschappij voor oester- cultuur Eensgezindheid te Goes Het maatschap pelijk kapitaal bedraagt zestigduizend gulden, verdeeld in twaalf volgefourneerde aandeelen van vijfduizend gulden. De vennootschap is aangegaan voor den tijd van 30 jaren. meestersefup in een vak. In den tijd der gilden weid niemand tot eene dergelijke vak-vereeniging toegelaten zonder vooraf voor de «overlieden" eeno proave zijner bekwaamheid te hebben afgelegd. Tegenwoordig neemt ieder een vak ter hand zonder bewezen te hebben de daartoe vereischte bekwaamheden machtig te zijn, het geen zeer ten naleele strekt van de kunstnijverheid. Spreker ontvouwde dat er natuurlijkerwijze geen sprake van kau zijn iemand te beletten pen vak te beginnen, daar zulks eene ongerijmdheid zou zijn in een vrij land, doch de bedoeling was dat degeen, die ten overstaan eener vakvereeniging zijne proef zou hebben afgelegd, door dia vakvereeniging dan ook in verplichte bescherming diende te worden genomen. In deze ingrijpende zaak nu, mocht «Arti et Indu- striae" niet het initiatief nemen, doch dienden alle kunst- eu nijverheids-corporatiën tot hare oplossing mede te werken, waartoe te geraken is door eene al gemeene bijeenkomst van gedel.geerden van genoemde corporatie:!, ter bespreking van de wederinvoering van het meesterschap. Het bestuur onderwierp derhalve eene ongeveer aldus luidende motie aan het oordeel der vergaderirg «De vereeniging Art! et Industriae", gehoord de debatten in de vergadering van 28 December 1887, besluit alle vereenigingen en corpo atiën, die met het handwerk in betrekking staan, uittmoodigen tot het instellen van een onderzoek, in hoeverre h't wensche- lijk is, den handwerksman de gelegenheid te openen tot het afleggeIj eener proeve van bekwaamheid in zijn vak, door toekenning van het meesterschap aan pa troons en werklieden". Na eenige discussie, waaruit bleek dat men vooral daarom het afleggen eener proeve wenschelijk oordeelde, omdat de werklieden, die minder bedreven zijn, ge- écarteerd zouden worden en dit dien minder bekwamm tot prikkel zou strekken het meesterschap te verwer ven, waardoor van zeive de kunstnijverheid gebaat zou worden, werd de motie met algemeene stemmen aan genomen. Dientengevolge zal een schrij ven worden gericht aan alle corporatiën, in betrekking tot het handwerk, waarbij zij worden uitgenoodigd over de zaak van ge- dachien te wisselen. 's-Gravenpolder. De pogingen, door de commis sie voor de nieuwjaarsbedeeliug in deze gemeente aangewend ter verkrijging van giften, leverde weer goede resultaten op, daar toch 392,werd gecollecteerd zoodat dus weer flink kan worden be deeld en de armen er beter aan toe zijn dan vroeger, toen zij van huis tot huis rondliepen teneinde giften te ontvangen. Kapelle. De nieuwjaarscollecte heeft al hier opgebracht ƒ199,60. Uit een 18tal sollicitanten benoemde de gemeenteraad op eene jaarwedde van f 300 tot vasten gemeente arbeider P. Hoogstrate Mz. Rilland-Bath. De collecte der Nieuwjaars commissie heeft f 327 40 tegen 419,50 in het vorige jaar opgebracht. Wegens den tegenstand van vele zijden ondervonden en de ongegronde aanmei kin gen, heeft de commissie eenparig tegen het volgende jaar ontslag genomen. Ierseke. Door de dames Vermaas en Nonhebei is voor enkele weken een Dorkas-vereeniging opgericht, die thans een 30tal leden telt en die, daartoe door milde giften in de gelegenheid gesteld, reeds eene uitdeeling van kleedingstoffen en enkele ge maakte kleedingstukken hield. De opbrengst der Nieuwjaarscollecte be draagt de riet onaanzienlijke som van 427,85 Toch schijnt de opbrengst minder te zijn, dan in vroegere j aren althans van andere zijde meldt men ons uit Ierseke dat het hier niet meer zoo rooskleurig is als vroeger, blijkt o. a. uit het erger dan geringe bedrag van de inschrijvingen op de nieuwjaarslijst. Personen, die op andere jaren voor 25 gulden teekenden, gaven nu 10 of 5 gulden of nog minder. Dit is niet de gewone ebbe van korten duur, waarop spoedig vloed volgt, maar een ernstig tecken van ongunstige tijden, ook voor de oestercultuur. het werk nog zou duren, van zijn tegenwoordig salaris 300 's jaars) verlangde. Niemand had daar iets tegen, zoodat de voorwaarde van den heer Hannink werd ingewilligd. Omtrent het door B. en W. aan den Minister gedaan verzoek om betai ng der tegenwoordige huur zoola* g het post- en telegraafkantoor niet is opgeleverd, deelde de Voorz. mede, dat blijkens de toezending vao het contract met een renvooi ter teekening aan dat ver zoek zal woiden voldaan. Voorts werd voorgelezen een blief van den arrondissementsschoolopz., waarin wordt aangedrongen op vermeerdering van onderwijzers personeel aan school 1 en terens de benoeming van een onderwijzeres wordt aanbevolen, omdat dit het onderwijs in de handwerken (hetwelk tot heden door een ongeëxamiueerde wordt gegeven) zal ten goede komen. De Voorz. deelde verder mede, dat ook de districts- schoolopz. zich in dien geest had uitgelaten. Maar wijl het nu tegenover de kinderen van school 2 niet billijk zou zijn het betere onderwijs in de handwerken alleen aan de leerlingen van school 1 te geven, zoo stelden Burg. en Weth. voor aan de te benoemen onderwijzeres dat onderwijs voor beide scholen op te dragen, en wel in avondlessen van 2 uien, 5 maal per week, en diensvolgens de thans fungea- rende onderwijzeres in de handwerken, die slech's tijdelijk is aangesteld, met 1 April eervol te ontslaan. Daar dan van de te benoemen onderwijzeres meer gevergd wordt dan van een onderwijzerstelden B. en W. verder voor haar salaris te bepalen op 500, zijnde 100 boven dat van den laatst aangestelden onderwijzer. Men houdt dan van het salaris 260) der tegenwoordige onderwijzeres nog 160 over. Een der leden wilde beproeven voor 400 of 450 een onderwijzeres te krijgen, maar de Voorz. achtte een extra-belooning van 100 voor 10 uren arbeid per weck waarlijk niet te hoog. Het voorstel van B. en W. werd daarna met 4 tegen 3 stemmen aange nomen. Het voorstel om de onderwijzeres in de handw. met 1 April eervol te ontslaan werd met algemeene stemmen aangenomen. Hierna zeide de Voorz., dat de leden zullen opgemerkt hebben, dat daar straks niet is gewaagd van de verhuring van den tuin achter b t gemeentehuis. Dit is nagelaten zoo ging hij voort met het oog op de treurige geschiedenis van verleden week. B. en W. willen voor steilen het gemeentehuis niet langer onbewoond laten, maar een kinderloos gezin als huisbewaarders aanstellen t"gen genot van vrije woning en tuin, doch zonder geldelijke belooning. Dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen en de verdeie regeling aan B. en W. overgelaten. Verder stelden B. en W. voor een brandkast aan te schaffen tot berging der gemeentestelden, en daar voor een crediet van hoogstens 150 toe te staan. Een der leden vroeg voor wiens rekening de schade komt, indien ook uit een brandkast, gesteld dat die er komt, wordt gestolen. De Voorz. antwoordde, dat die schade ongetwijfeld ten laste van den ontvanger komen zou. Di schuld vau den diefstal lag naar zijne meening ten deele bij deD Raad, die het gemeentehuis onbewoond liet. en ten deele aan den ontvanger, die de kas niet telkens mee naar huis nam, maar feitelijk behoort de kas in het gemeentehuis. Een der leden merkte op, dat de Voorz. zich vroeger tegen het bewonen van het gemeentehuis verklaard had, omdat hij meende, dat dit niet kon. De Voorz antwoordde, dat dit slechts ten deele waar is. Toen er het eerst in den Raad over gespro ken werd, waren B. en W. er tegen, maar na verdere inlichtingen was hij, Voorzitter, de eerste die tot een ander gevoelen was overgegaan. De notulen konden het bewijzen. Een auder maakte de opmerking, dat de Voorzitter vroeger het denkbeeld van een brandkast bestreden had. Hierop antwoordde de Voorz., dat dit waar is, doch alleen omdat het gemeentehuis niet bewoond zou worden. Alleen als er 's nachts menschan zijn, is hij voor een brandkast. Er zijn voorbeelden, dat een brandkast, die door vier personen moest gedragen worden, geheel gestolen werd. Na nog eenige discussie werd het gevraagde crediet met 6 tegen I stem ingewilligd. Op de vraag hoe aan dat geld te komen, werd eerst overwogen om het nog op den dienst van dit jaar te vinden, doch men liet dit denkbeeld los en eindigde met het op de volgende begrooting te stellen. St. Maartensdijk. Gisterennamiddag had alhier de aangekondigde vergadering plaats, waarin getracht zou worden eene liberale kiesveraeniging op- terichten voor de eilanden Tolen en St. Filipsland. Het beoogde doel werd bereikt. Eene liberale kiesver- eeniging werd opgericht onder den naam «Algemeen belang", waarbij zich staande de vergadering een 60 personen aansloten. Tot leden van 't hoofdbestuur wer- i den gekozen de heerenN. Polderman, burgemeester van St. Maartensdijk W. F. J. Waghto, van Tolen en P. Deaoe van Stapele, burgemeester van Poortvliet. Een 100 personen woonden de vergadering bij. Krniningen. Door een veertigtal personen is hier, onder den naam «Nederland en Oranje", eene anti revolutionaire kiesvereeniging opge richt. In de Woensdag gehouden openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is ingekomen een Kon. besluit in zake het beroep van het bestuur van den polder Westeren Ban van Schouwen, tegen een resolutie van Ged. Staten van Zeeland betrekkelijk de benoeming van een gezworene van dien polder. Met handhaving van het besluit werd het beroep ongegrond verklaard. Behandeld werd een beroep van E. Van Vooren, te Eede, tegen een resolutie van Ged. Staten van Zeeland, waarbij is gehandhaafd een besluit van den gemeenteraad van E-'de van 29 Augustus tot niet- toelating van voornoemden E. Van Vooren als lid van dien Raad. Rapp.-Staatsraad jhr. mr, Van Eysinga. De koninklijke familie is gister van het Leo in welstand te 's Gravenhage teruggekeerd, aan hit Rijn station verwelkomd door de autoriteiten en eene juichende menigte. De Koning maakte met de Konin gin en het Prinsesje in een open rijtuig den rit naar het paleis. Evenals elk jaar het geval is, wordt ook dit jaar door H. H. M. M. den Koning en de Konin gin aan eene commissie te Baarn, bestaande uit den burgemeester, den predikant der herv. gemeente, den pastoor en nog twee leden, de belangrijke som van f 1700 verstrekt, om daarvoor gedurende den winter kleedeien en levensmiddelen aan de benoeftigen dier gemeente uit te deelen. Da e rste uitdeeling voor dezen winter had jl. Za terdag plaats, waarbij door den burgemeester de be deelden tot dankbaarheid warden aangespoord aan de vorstelijke gevers, die genoemde som jaarlijks toestaan in navolging van de Koningin-moeder en prins Hendrik. M m leest in het V. D. Dan gepensioneerden majoor G. Frantzen viel dezer digan het voorrecht ten deel, zijn vijf-en-tach tigsten varjaardag te mogen vieren. De majoor, die in de maand Juli vao dit jaar den dag herdacht, waarop hij 65 jaar geleden tot luitenant werd aangesteld, is ridder van de Militaire Willemsorde wegens een wa penfeit, dat eene schitterende bladzijde beslaat van onze rijke vaderlandsche geschiedenis, een feit, dat waardig is te worden onttrokken aan de vergetelheid, dat het dankbaar nageslacht herinnert, hoe zij, die vóór ons waren, het leven veil hadden voor de eer van het vaderland, en dat in die dageD van beroering de geruststellende zekerheid gaf, dat er nog mannen waren, die de waardige plaats zouden handhaven, welke het jeugdig koninkrijk langzamerhand weder had ingeno men in de rij der volken van Europa, en die Neder land steeds hooger zouden opheffen uit den vervallen toestand, waarin het in den aanvang dezer eeuw ver keerde. Het was de 12e Aug. in de periode van dan tien- daagschen veldtocht. Het dorp Bautersem, op den weg van Tnlemont naar Leuven en op ongeveer 1 uur afstands van laatstgenoemde plaats, wa6 door vijande lijke troepen van het Schelleleger sterk bezet. Deze bezetting moest trachten onze troepen terug te slaan, om zich te vereenigen met de overgebleven troepen van het Maasleger, dat vier dagen te voren bij Has selt door de onzen geheel geslagen was, en welke traepen zich op den weg naar Tongeren hadden terug getrokken. De halve batterij, onder bevel van den eerste-lnite- nant G. Frantzen, krijgt in last, positie te nemen. Steeds was deze batterij in de voorhoede van de derde divisie. Frantzen overziet zijn terrein, neemt stelling, en vóór nog de vijand zijn tirailleurs had uitgezwermd en terstond nadat de onzen waren ingerukt, laat hij zijne vuui monden spreken en richt zijn vuur zoo snel en zoo juist, dat de vijand, na een hardnekkigen tegen stand, overhaast de vlucht neemt in de richting van Leuven. Gedurende dit hevig en langdurig artillerie- gevecht reel onze brave Frantzen kalm en bedaard, zijne soldaten steeds aanmoedigende, van het eene stuk naar het andere, om zijne bevelen te geven. Om hem heen vallen gesneuvelden en gekwetsten, terwijl de vijandelijke kogels hem om de ooren fluiten. Op eenigen afstand sneuvelt luitenant-kolonel Valkenburg, com mandant der Groning8che jagers (studenten), terwijl ook daar het paard, hereden door den Prins van Oranje, opperbevelhebber van het leger, door eene kanons kogel getroff m, stort en Z. D. H. genoodzaakt is, een ander te bestijgen. De weg w is gebaand, het dorp was ons. Korten tiji daarna schitterde het kruis van moei, beleid en trouw op de borst van den held van Bauie. sem. Het gildewezen in eere hersteld. In de industriëele vereeniging «Arti et Industriae" te 'g-Hage heeft onlangs dhr. Van Nieukerken eene voor dracht gehouden over het gildewezen. Naar aan leiding daarvan wenschte bet bestuur der vereeniging in de Woensdag gehouden vergadering een voorstel te doen, ter inleiding waarvan de heer Van Nieukerken in eene beknopte herhaling trad van zijne lezing, en tot de conclusie kwam, dat, waar nu toch eenmaal op het gebied van de hedendaagsche nijverheid zichtbaar zooveel zij het ook indirecte overeenkomst bestaat met toestanden onder het aloude gildewezen, de vraag gewettigd voorkwam of het niet raadzaam ware thans weer het stelsel te omhelzen van het dingen naar het Ierseke. In de gisteren gehouden gemeente raadsvergadering, waarin alle leden tegen woordig waren, deelde de Voorz. mede dat de hier J. Schipper Jz. zijne benoeming tot lid van 't Alg. Armbest. heeft aangenomen. Overeenkomstig een besluit der vorige vergadering had du Voorz. den heer Hannink schriftelijk gevraagd of hij genegen was het opzicht over den bouw van het post- en telegraafkantoor ook na 31 December te blijven voeren en zoo ja, op welke voorwaarden. De heer Hannink had daarop toestemmend geantwoord en hij zou zulks doen op den bestaanden voet. Nader naar zijne bedoeling met die uitdrukking gevraagd, had hij geantwoord, dat hij voor iedere maand, dat

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1