Staten-Generaal. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beursoverzicht. Bultenlandsch Overzicht. Genrengde Berichten. Hat bestuur wijst in zijn schrijven ep de merkwaar dige historische herinneringen, die zich verbinden aan dit slot, dat het eenige nog in goeden staat vetkee- rende middeleeuwsche paleis in de provincie Utrecht is, en vooral op de groote artistieke waarde welke met name de monumentale traptoren heeft. Het is te hopen dat deze uiterste poging de eigenaars zal be wegen. alsnog te overwegen of het kasteel, dat als afbraak en grond slechts eene waarde van enkele dui zenden guldens vertegenwoordigt, niet op de eene of andere wijze benuttigd zou kunnen worden. Het uitge strekte woonhuis zou aan verschillende gezinnen huis vesting kunnen verleenen, en het kleine kapitaaltje zou op deze wijze misschien zelfs kunnen blijken met eenig voordeel belegd te zijn. O.-IndiS Ingetrokken: De overplaatsing bij den ge westelijken en plaatselijken geniedienst van Palembang, van den ten luit. L. G. Krol Van der Hoek. Door den commandant der zeemacht en chef van het Departement van Marine in Nederlandsch-Indië is overgeplaatstde off. van ges. 2e kL J. J. S t e r k van Gedeh op Bromo. TWEEDE KAMER. In de zitting van gisteren werd bij het algemeen debat over Hoofdstuk Waterstaat behandeld het vraag stuk van het gebruik van baksteen of basalt. De heeren Van der Loeff, Van der Sleyden en Van Keikwijk kwamen op tegen de bevoorrechting van baksteen. De heer Kolkman keurde dit goed en minister Bastert verzekerde, dat hij zich verplicht rekent, het gebruik van baksteen voor te schrijven in het belang der Nederl. industrie in alle gevallen, waarin het ge bruik van basalt niet door de werken geëischt en in het belang der schatkist gebo len wordt. De heer Van der Loeff drong aan op de nakoming van bet Kamer votum van 1884. Aan den heer Dijekmeester verze kerde de Minister, dat de herziening der algemeene voorwaarden van aanbesteding in het voorjaar gereed komt. De heer Farncombe Sanders drong aan op de toe kenning van inschrijving aan Binnenlanders in alle gevallen, dat de waarborgen gelijk stonden en de prij zen nagenoeg gelijk zijn. De Minister verzekerde dat dit geschiedt. De heer Van Houten kwam op tegen de protectie, de heer Sanders ontkende dit te bedoelen. Het algemeen debat is gesloten en de behandeling der artikelen aangevangen, waarbij de post voor verbou wingen in het dep. van Marine ad 51,000 is ver worpen. Dr. J Th. De Visser te Almeloo heeft het be roep bij de Ned. Herv. Gem. te Rotterdam aangenomen. Beroepen bij de Ned. Herv. Kerk te Zoutelande dhr. J. C. G. Gobius du Sart, cand. te Nieuw- en St.- J oost land. 'g-Heer Abtskerke. Herbenoemd tot kerkvoogd de heer J. De Visser. Bath. Was het 18 Dec. in de natuur maar buiig, niet minder was het zulks dien dag in de kerke- lijke aangelegenheden, want een betrokken lacht als een onweêr dreef dien namiddag daar boven, en er heerschte bij velen eene groote ongerustheid. D* stemgerechtigde, die slechts kon, vluchtte voor een oogenblik in de consistorie-, zelfs een grijsaard werd per rijtuig derwaarts gebracht, om zooveel mo gelijk tot den overgang mede te werken, want: het stond op leven en dood 1 Nadat men sedert lang in de kerkelijke gemeente, (het grootste gedeelte Riilanders ais verplaatsers, het andere gedeelte m<t de Bathenaren (altijd de kerke- lijken) als behouders der kerk alhier) als vijaul tegen over elkander stond, moest thans een slag (verkiezing van 2 Notabelen) plaats hebben. De strijd was hevig; ruim 80 man stonden tegenover elkaar, want van den uitslag zou zeer veel afbangen. Zelfs een schildwacht stond gedurende het strijdeosuur vóér het slagveld, om ingeval van minder strijdlustig heid tot moed aan te sporen. Na een uur van hevig vuren, gelukkig met Iqs kruit, werd een paar uur wapenstilstand gesloten, om daarna de gevolgen van den strijd, door een daartoe vroeger benoemde Commissie, te overzien. De uitslag was dan ook, dat de eerste partij als overwinnares kon optreden, want H. De Jonge met 49 en Joh. Van Boven met 48 stemmen werden als No tabelen benoemd, terwijl C. Giiep 34 en J. Windhorst 29 stemmen verkregen, die alzoo als behouders der kerk het onderspit hadden gedolven. De eerste partij was flink opgekomen, wat bij de andere wel wat te wenschen overliet. Nadat W. Van Strien als ouderling en H. J. Augus tijn ais diaken de vorige week waren benoemd, werd Zondag di de godsdienstoefening van den predikstoel een brief van laatstgenoemde afgelezen, waarin hij mededeelt dat bij, na ernstig beraad, voor die betrek king had bedankt. Krnlningen. Bij de herstemming voor een notabele is de heer M. Bouwens gekozen. Het kiescollege der Ned. Herv. gemeente te Rot terdam heeft, ter voorziening in de vacature-De Geer, nog voortdurende door het bedanken van dr. F. E. Daubanton, no. 1 op de Dominatie geplaatst dr. J. Riemens te Middelburg. De bisschop van Haarlem heeft volgens het Vaderland benoemd tot pastoor te Den Helder dhr. W. Huyg thans te Hansweerd en te Hansweerd dhr. M. P. H. J. De Graaf. Benoemd tot onderwijzeres te Tolen mej. J. W. Augustijn te Oosterland. De heeren Zeegelaar en Bevelander, sedert 1 October 11. tijdelijk werkzaam gesteld als onderwijzers te Vlissingen, zijn niet t-gen I Januari a. s., maar met genoemden 1 October benoemd. Het besluit hunner benoeming heeft dus terugwerkende kracht, zeker niet tot hun spijt. Over het algemeen ligt op het gebied d-rfinanciëele geschiedenis eene weinig opgewekte week achter ons. De oorlogzuchtige berichten als een gevolg van het samentrekken van Russische troepen aan de Oosten- rijksche grenzen bleven aanhouden en ondanks het weinige geloof, dat men hecht aan de mogelijkheid van een uitbrekenden oorlog, zijn de Metalliekwaarden belangrijk gedaald. Dat de Russische fondsen niet in even groote mate hebben geleden moge slechts dienen om het niet bevreesd zijn voor verwikkelingen te ver sterken, doch men vergete niet dat Oostenrijk in eene eigenaardige positie verkeert. Gernimen tijd toch was en bleef men te Weenen kooper van de ter markt aangevoerde Oostenrijksche en Hongaarsche rente en nu de Monarchie tengevolge van handelingen van eene zijner naburen tot groote uitgaven wordt gedwongen (men spreekt zelfs van eene uitgifte van 35 millioen florijnen Hongaarsche schuldbrieven) nu ligt het voor de hand dat den bezitters van vroegere obligatiën de angst om het hart slaat, wanneer zij denken aan den toch reeds grooten schuldenlast weikin de Mo narchie te torschen heeft. Aanvankelijk werd te Berlijn nogal van bet ter markt komend materiaal opgenomen, doch spoedig veranderde men daar van houding en trad men mede als verkooper op, men bleef nu alleen nog steun aan de Russische fondsen verleenen, reden waatera gelijk wij boven vermeldden de resultaten bij deze betrek kelijk gunstig zijn. De uitkomsten resumeerende ver krijgen wij ten slotte voor de zilver en papier Metat- liek'-n eene respi ctievelijke daling van 2)4 en 3 pet. en voor de Russische staatsfondsen een gemiddelden teruggang van ongeveer pet. Dat de boven aangestipte gebeurtenissen mede weer klank von ten op da Londensche en Parijsche markten laat zich licht begrijpen, doch dit was slechts van beperkten omvang. Portugeezen verleren Vi pet. Spanjaarden waren zelfs vast gestemd en wonnen pet. Mind r gunstig bleven ten slotte de Italiaamche schu'dbrieven, die l pet. verloren. Eene bepaalde reden voor de gevoeligheid dezer laatste soort is niet aan te geven, dan dat de lasten die deze staat in Egypte te dragen heeft aan de budgetten eene minder rooskleurige tint geven. Onze Nationale schuldbrieven bleven niet vrij van den invloed der algemeene stemming en van de reserve, die als een gevolg van het ten einde spoedende jaar kan worden aangemerktde daling had in deze soorten echter een zeer bescheiden omvang. Ook Indische fondsen aanvankelijk door destij- ging der koffieprijzen in vooruitgaande richting moesten later de behaalde winst weer prijs geven torn de daling in de Europeesche beleggingswaarden ontstemmend werkte. De eenige soorten, die hiervan gespaard bleven, waren de waarden der Handelsver- eeniging Amsterdam en die der Dorrepaalsche bank, die respectievelijk 1)4 en 1 pet. vooiuit kwamen. Algemeen heerschte echter in al deze soorten een betere tóón en indien men de opinies van meestal wel inge lichte personen mag gelooven, dan is men in deze soor ten op den weg van beterschap. Er wordt zuiniger geëxploiteerd dan vroeger, terwijl daarentegen de win sten dezelfde zijn gebleven; de gevolgen hiervan zullen zij het dan ook langzaam op de koersen niet achter wege blijven. De geldprijzen waren over het algemeen stijgende, trouwens een zeer gewoon verschijnsel op het einde van die maanden, wanneer de primo der volgende eene groote rentebetaling medebrengt. Volgens den weekstaat der Nederlandsche Bank van 10 December kwamen bij baar in de vorige week de volgende wijzigingen voor, nl. eene vermindering van 34 millioen op de discontorekening, evenzoo een te ruggang van M millioen bij de beleeningrvkenina terwijl daarentegen de rekening courantsaldo's met millioen zijn toegenomen. De Zuid-Amerikaansche Staatsfondsen, die voor alles eene opgewekte beursstemming behoeven om be drijvigheid te kunnen vertoonen, ontsprongen de ge- vo'gen der algemeene malaise niet. Wel werd de Mexcaansche schuld aanvankelijk door Londen ge steund, doch dit was van zeer voorbijgaanden aard en ten slotte valt van eene daling van k percent te ge wagen. Ook voor Peruanen, die dobberden onder de betere of slecht re kansen van Chili's gewilligheid, valt eene daling van H pet. aan te teekenen. Van de Amerikaansche 5poonccsrmarkt valt in grove trekken te gewagen dat meestal de New-Yorker koer sen in teruggaande richting afkwamen, doch dat de grondtoon toch niet onvast was en voornamelijk de Londensche beurs de koersen vrij wel steunde. Er zijn geene redenen bekend, die het verloop der New-Yorker markt wettigen, integendeel kwamen nn en dan gun stige berichten van die Westelijke markt tot ons. Hier onder mogen b. v. gerekend worden de dividend-uit- keering van 1 pet. op de aandeelen der Central-Pacific- spoorwegmaatschappijde mtdedeeling dat de moeie- lijkheden tusschen de transcontinentale lijnen zijn ge regeld, waarvan voornamelijk de aandeelen der Canadian- Pacific spoorwegmaatschappij profiteerden; tenslotte de mededeeling dat de tarievenstrijd tusschen the Grand- Trunk van Canada en de andere Trunklijnen weer is bijgelegddit alles was en bleef oorzaak dat ondanks de pogingen der contra-mineurs de koersen vrijwel stand hielden en de daling geene uitgebreide beteekenis kreeg. Intusschen blijft de markt gebukt gaan onder de angst, welken het verloop hebben kan tengevolge van ophoopingen van geld in de schatkist, te meer nu de regeeriug officiéél kenbaar heeft gemaakt, dat zij geene middelen weet aan te geven om dit kwaad te keeren. De scherpste tegenstelling van het algemeen verloop der markt is te vinden geweest bij het verloop der Missauriwaarden, hoewel de obligatiesoorten nog allen onder de depreciatie der laatste weken gebukt gaan en men trouwens vrij zeker kan zijn dat de 6 pet. en 5 pet. soorten nog lang den uitgeoefenden druk zullen blijven gevoelen, doch het energiek optreden der Am- sterdamsche beurs heeft althans de strooming voor het oogenblik gekeerd en de bezitter zal nu het best doen o. i. met de gevolgen daarvan af te wachten. De berichten omtrent een eventueelen cwrlog nemen niet toe, integendeel wint het vertrouwen meer en meer veld, dat noch Rusland, no<h Oostenrijk, noch üultschland den vrede zullen verstoren. Als een bijzonder staaltje van de eerlijkheid der Franschen kan dienen dat de afgevaardigde Farcy ge hoord is door de parlementaire commissie van erquête, teneinde deze in te lichten omtrent de «onregelmatig heden" in het beheer der nationale paleizen. Volgens Farcy hadden de bestuurders reeds vóór 1870 de ge woonte, de werklieden en employés ook voor eigen gebruik te bezigen. Een ander misbruik was, dat vele Ministeis, wanneer zij heengingen, een deel der meu bels medenamen, welke slechts ter hunner beschikking waren gesteld. Na 1870 eigenden de bestuurders zich ook voorwerpen van waarde toe. Het heette soms, dat men het model wilde doen namakenmaar men gaf wel bet namaaksel, doch niet het model teiug. 's-Heer Arendskerke. Dezer dagen bad een koetsier uit Heinkenszand, vermoedelijk tengevolge van de duis ternis, in de nabijheid der hofstede van V. O., het ongeluk met zijn rijtuig en paarden van den dijk te sukkelen. De paarden geraakten los en Hepen het erf der hofstede op, waardoor de bewoners begrepen, dat er een ongeluk gebeurd was. De kneebt stond versufd bij een boom, doch kon toch met de paarden huis waarts keeren. De wagen was te veel beschadigd om dadelijk vervoerd te worden. 'l-Heerenhoek. Op de jl. Zaterdag gehouden ver gadering der vereeniging «Het Steenkolenfonds" bleek dat door haar waren aangekocht 3385 H.L. steen kolen, waarvan aan de leden waren uitgereikt 3011 H.L. tegen den prijs van 50 cent per H.L. vrij op den wagen, zoodat in reserve liggen 374 H.L., welke voor de leden die niet genoeg hebben ingeslageD, verkrijgbaar zijn gesteld voor 68 cent per H.L. De ontvangsten met inbegrip der reservekas be dragen ƒ1900.61, de uitgaven 1871.43, zoodat er een batig saldo is van 29.18)4. Tot penningmeester werd gekozen de heer Jan Allemekinders (in pl »ats van den tegenwoordigen titu laris die voor de betrekking had bedankt), en tot commissaris de heer J. Smolders. In de gemeente Opsterland wonen twee bloeders, die tweelingen zijn. Zij zijn 72 jaren oud en gehuwd met twee vrouwen, die zusters zijn. Beide echtparen hebben evenveel kinderen, evenveel jongens en meisj-s. De namen der kinderen van het éene echtpaar zijn dezelfde als die der kinderen van het andere. Van ieder der beide huisgezinnen zijn evenveel kinderen overleden, die dezelfde namen droegen. Beiden hebben nn nog evenveel kinderen met dezelfde namen. Te Velden (Limb.) is het lijk van een welge kleed 60jarig onbekend man aangespoeld, dat naar gissing 14 dagen in het water kon gelegen hebben. Een daglooner te Zelhem werden Zaterdag 3 meisj s geboren. Te Haarlem is Zaterdagavond een 60jarige man bij het inslikken van een stnkje vleesch gestikt. Een man, die Maandag vcor de rechtbank te 's-Hage voor bedelarij terecht stond, en tegen wien het O. M. 5 dagen hechtenis en 6 maanden opzending naar eene rijkswerkinrichting vorderde, deed den rechter het verzoek «om er asjeblieft nog een jaartje bij te doen I" De rechtbank gaf echter geen gehoor aan dien wensch, en veroordeelde den beklaagde tot de gevordetde straf. E-n der laatstgeredden van het in de vorige week verongelukte Duitsche barkschip «Renown", die sedert 8 dagen in het hospitaal der marine te NHiwe- diep werd verpleegd, is aldaar aan de gevolgen van uitputting en ontbering bezweken. Tusschen Renswoude en Scherpenzeel is het Lijk gevonden van een landbouwersknecht, die des avonds te voren van Renswoude was gegaan. Vermoedelijk onderweg gevallen, had hij geen macht om weder op te staan, en is hij door de koude omgekomen. Volgens de «Turf- en Veen-industrie" kan glas evengoed geboord en gesneden worden als metaal, in dien men de werktuigen, voor deze laatste gebruikt, slechts bevochtigt met een oplossing van kamfer in terpentijn. De Maas te Maastricht is onrustbarend gewas- Men vreest voor overstrooming. De buitengewone ri viercorrespondentie met België is ingesteld. In beslag genomen zijnte Zwolle, een gulden, beeltenis Koning Willem II, jaartal 1846te 's-Hage, een rijksdaalder, beeltenis Koning Willem III, jaartal 1870, en een 1 O-cent-stuk met dezelfde beeltenis en het jaartal 1878te Breda, een galden, beeltenis Koning Willem III, jaartal 1848. Bij de politie te Amsterdam zijn Zaterdag drie valsche rijksdaalders en een valsche gulden gedeponeerd. «Aan het slot van zijne «Haagsche Kroniek" schrijft de correspondent van de N. Gron. Ct. Men verzekert mij, dat er in den iaatsten tijd schan delijke feiten moeten zijn voorgekomenkoetsiers, die 's nachts stapvoets door de straten reden, moeten zich medeplichtig hebben gemaakt aan 't door vrouwen en mannen doen berooven van personon, die zij in hun rijtuigen wisten te lokken, en naar plaatsen brachten, die ik liefst niet beschrijf. Er zijn feiten gepleegd, die werkelijk doen denken aan de beroovingen in de slecht befaamde achterbuurten van Londen. De politie heeft echter de schuldigen niet kunnen vatten en men heeft er dus nu het aan wijzen van een vaste standplaats voor nachtrijtuigen op gevonden, waartoe alleen enkele als fatsoenlijke lieden bekend staande koetsiers vergnnnirg verkrijgen. Als bijdrage tot de kennis van den Haag bij nacht is deze memorie van toelichting op de door den Raad aangenomen verordening misschien ook voor anderen dan de Hagenaars interessant." In de afgeloopen week werd op de veemarkt te Rotterdam door oplichting een koe verkregen. Na het I sluiten van den ko*p over dat rund gingen kooper en verkooper in eene tapperij een borrel drinken. De ver- kooper werd daarna smoot dronken, van welke gelegen heid de kooper gebtuik maakte om hem de quitantie van den koop als voldaan te laten teekenen, waarmede de kooper zonder betaling het rund zocht machtig te worden. In den ochtend van Dinsdag vertrok hij met het rund naar buiten, en toen de politie daarmede in kennis werd gesteld, was de vogel reeds gevlogen. Twee rechercheurs der politie, een van Rotteid. en een van Kralingen, stelden toen onvermoeid een onderzoek in, en het is hun gelukt de koe op den stal van een veehouder onder Hillegersberg te vinden, terwijl de oplichters aan bet station te Nieuwerkerk a/d IJsel werden gevat. Naar men aan de Del/tsche Ct. mededeelt, werd Viijdagavond in de kazerne aan de Paardenmarkt te Delft een infanterist van de le compagnie, die in opgewonden stemming te huis kwam, door den ser geant er op gewezen, dat hij een kwartier over zijn tijd was. Hij werd hierover zoo woedend, dat hij den sergeant bij de keel greep en, niet dan met groote moeite, van dezen werd afgetrokken. Nadat bij op zijn bed was gelegd, meende men dat hij wel spoe dig tot bedaren zou komen en inslapen maar in stede daarvan ontwaakte zijne woede opnieuw. Hij nam een geweer en stak daarmede naar een militair die op zijn kribbe lag, gelukkig zonder htm te raken. Daarna nam hij achtereenvolgens een zes tiental geweren van den wand. en sloeg daarmede links en rechts op de kribben en op den grond, zoodat er niet veel heels meer van overbleef Eindelijk had hij uitgewoed en legde hij zich andermaal op zijne kribbe neder, van welk oogenblik men gebruik maakte om hem te boeien en naar de provoost te brengen. Reeds meermalen weid ook bij ons te lande ge wezen op het gevaar van het uitkloppen van kleederen en karpetten, somtijds afkomstig uit ziekenkamers, voor de verspreiding van besmettelijke ziekten. Ten einde dit gevaar te ontkomen werd te Parijs een gesloten centrifogaaltoestel geconstrueerd door de politieprefectuur, dat aan de gestelde eischen voldoet. Spoedig bleek echter dat de in de toestel vergaderde stof tot velouteeren van behangselpapier en tot vulling van kussens werd aangewend, zoodat thans de pre fectuur heeft moeten voorschrijven dat die stof of ver nietigd of door stoom of zwaveldampen moet worden ontsmet. In den schouwburg der Porte St.-Martin te Pa rijs is de souffleurskast voor goed opgeruimd. Hoewel de souffleur bij deze verandering zoo niet van have, dan toch van dak beroofd en in den letterlijken zin des woords ter zijde is gesteld, woont hij toch elke tooneelvoorstelling bij en werkt bij daartoe mede. Men verwacht, dat deze maatregel in de Fransche hoofd stad weldra algemeen zal worden toegepast.. Een der merkwaardigste eedsformnlieren maar waarvan bet bestaan historisch bewezen wordt is dat hetwelk tot voor vijftig jaren de rechters op het eiland Man moesten afleggen. Het luidde: «Bij dit boek (wetboek) en zijn heiligen inhoud en de wonderwer ken, welke God gewrocht heeft in zes dagen en zeven nachten, zweer ik en beloof ik, dat ik zonder te letten op gunst of vriendschap, liefde of voordeel, bloedver wanten eu aanverwanten, nijd of boosheid, de wetten van dit eiland en het recht zal handhaven tusschen de allerdoorluchtigste gebiedster en hare onderdanen op dit eiland en tusschen deze zeiven, en dat ik in mijn oordeel steeds het midden houden Zal, zoo waar achtig als de ruggegraat van den haring in het mid den van den visch ligt." Een Hollander gebruikte in Indië het middag maal ten huize van een Chinees, toen een mooi stuk wildbraad op tafel werd gebracht. Eensklaps kwam de vrees in den Hollander op dat het gebraad van een kat afkomstig was, omdat hij wist dat de Chineezen liefhebbers van kattenvleesch zijn. Hij wilde graag het fijne van de zaak weten, maar verstond de Cbineesche taal niet, terwijl de gastheer geen Hullandsch sprak. Eensklaps kreeg hij een goeden inval en zeide:op het gebraad wijzende, op vragenden toon«miauw, miauw 7" De Chinees schudde het hoofd en antwoordde «waf, wafl" Te Brussel is een verduistering ontdekt, tot een bedrag van ruim 350.000 frs., aan conversiebewijzen der leening van de stad Brusselde verduistering is bedreven door een beambte van bet gemeentebestuur, zekeren Baudet. Hij was onder den naam Bordemseker bij zijn moeder gaan inwonen en bad later in het Grand Hotel een kamer gehuurd. De schuldige is in hechtenis genomen, en met hem vijf andere personen, verdacht van medeplichtigheid, waaronder een danseres van de Monnaie, mile. Righettiri zijn maitres. Er is ongeveer voor 300.000 fis. aan waarden gevonden in Baudets kamer en in de woning zijner moeder. In het gasthuis te Ischl is een man opgenomen, die een uitwas had tusschen de twee laat6te hals wervels. Dit uitwas is hard als een hoorn 20 c.M, lang en 4 c M., in middellijn. De man kan er stukken afbreken zonder dat het hem pijn doet. De dames uit de groote wereld van Rusland zullen aan de Czarin, voor het levendig aandeel dat zij neemt in het bevorderen der handenarbeid in Rus land, een even zinrijk als prachtig geschenk aanbie den. Men heeft nl. een naaimachine besteld, waarvan de inkoopsprijs door eene inzameling is bijeen ge bracht, De machine is geheel van zilver gemaakt en van gouden randen voorzien. Het geheel is rijk gegraveerd en de tafel waarop het geheel staat is versierd met edelgesteenten. Het deksel van het kistje, dat de machine bevat, heeft den vorm van de Russische keizerskroon, en de verschillende kleine gereedschappen, zooah het oliekannetje, de Bleutel aiz., zijn met juwetlen rijk bezet. De Czarin die in 't handwerken zeer geoefend is, moet bijzonder met het kostbaar geschenk zijn in genomen.

Goessche Courant | 1887 | | pagina 2