1887. N#. 150. Dinsdag 20 December. 74sle jaargang. SECRETARIE Schoolbezoek. GOESGHG De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. OPENBARE VERGADERING va.n den Baad der gemeente Goes, in de Trouwzaal, op DONDERDAG den 22 DECEMBER 1887, des namiddags te 1 uren precies. Goes, den 19 December 1887. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandelino: I. Notulen. II. Mededeelingen. III. Ingekomen stukken. IV. Ontwerp-reglement voor een fonds tot onder steuning van weduwen van gemeenteambtenaren. V. Tweede suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag over 1887. VI. Idem van de belasting op de honden. VII. Voorstel van Burg. en Weth. tot invoering der verplichte keuring van varkens op trichine, met wijziging en aanvulling der verordening in het belang der openbare gezondheid. VIII. Nader adres van J. Remijn omtrent de erfpacht van zijn molen met voorstel van Burg. en Weth. IX. Adres van den heer C. E. Massee, omtrent aanbestedingen en leverantien ten behoeve van de gemeente. X. Benoemingen van leden van commission en be sturen, tengevolge van periodieke aftredingen en vacatures. Op MAANDAG 26 December a. s. zal de der gemeente alleen geopend zijn des voormiddags van elf tot twaalf uren. voor aangiften in zake den Burgerlijken Stand. Goes, den 17 December 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De ouders of verzorgers van kinderen boven de zes en beneden de twaalf jaren, die volgens de daarvan te maken staten zich op 1 Januari in de gemeente bevinden, doch niet ter school gaan, kannen vanwege de gemeente geene ondersteuning (geneeskundige hulp uitgezonderd; ontvangen, tenzij zij aantoonen dat hunne kinderen ten onrechte op den ter secretarie ter lezing te leggen staat van niet-schoolgaanden zijn gebracht, of dat hun het niet schoolgaan dier kinderen niet is te wijten. Goes, den 17 December 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN Diakenen der Hervormde Gemeente zullen op den eersten Kerstdag, zijnde MAANDAG den 26 dezer, na het eindigen der voormiddag godsdienstoefening, een buitengewone of zoogenaamde SLEE-COLLECTE houden aan de huizen der ingezetenen, ten behoeve van hunne bedeelden, welke inzameling gunstig wordt aanbevolen. Goes, den 17 December 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 19 December 1887. Op eene vraag van het gemeentebestuur te Alkmaar of zooogenaamde commensaals, die wel eene vrije kamer voor hun gebruik hebben, maar die overigens met het gezin in huiselijk verkeer leven, met dat gezin aan tafel eten, enz., ook als kiesge rechtigden moeten worden aangemerkt, is door den Minister van Binn. Zaken ontkennend geantwoord. Blijkbaar hebben wij hier te doen met het burger rechtelijk systeem, dat commensaals niet als hoofden van een gezin kunnen worden aangemerkt, wat een lodger, die een bepaald gedeelte van een huis in huur heeft, wèl is. Toch mag het absurd heeten, dat het kiesrecht afhankelijk kan gesteld worden van de vraag met wien of met wie men eeteen commensaal heeft toch in den regel een of meer vrije kamers, die ongestof feerd, zekere huurwaarde vertegenwoordigen, waarvan het kiesrecht afhankelijk is gesteld. Indien deze huur waarde nu aan de vereischten voldoet, wat doet het er dan toe of men met de verhurende familie al of niet eet Inderdaad, de rubriek lodgers belooft aardige ver rassingen op het gebied van kiesrecht te zullen op leveren Op eene andere vraag heeft de minister geantwoord, dat gefailleerden, die gehomologeerd zijn, kie zers zijn ook al zijn zij niet gerehabiliteerd. Wij hopen, dat velen, zoowel leden als niet-leden van de jeugdige afdeeling van den Protestantenbond alhier, de lezing van ds. K ie ls tra uit Middelburg, die op morgen (Dinsdag) in »de Prins van Oranje" over het streven van den bond eene rede zal honden, waarvoor de toegang voor ieder kosteloos is openge steld, zullen bijwonen. Naar ons van goederhand wordt medegedeeld is ds. P. Hnet alhier jl. Donderdag te 's-Hertogen- bosch als spreker opgetreden voor de aldaar gevestigde afdeeling van den Protestantenbond, bij welke gelegenheid onze geachte stadgenoot eene voor dracht heeft gehouden over het spiritisme. Moge dit wellicht bij sommigen eenige bevreemding wekken, de behandeling van een dergelijk onderwerp door iemand, die daarvan goede studie heeft gemaakt, is geenszins in strijd met het streven van den bond. Bij het restaureeren der raadzaal te Goes is achter een der paneelen, en wel achter dat tusschen de ramen en den schoorsteen, een munrschrift ontdekt, 't welk, voor zoover het zichtbaar is, de volgende woorden bevat Wye sagh oj/t Meedere Binnen den Goessche Dan Carolus den Kej/sere can Banden. De cursieve letters zijn in roode, de andere in zwarte kleur geschilderd. Onder dit muurschrift bevindt zich nog een ander, waarvan hier en daar de uiteinden der letters (dit schijnt in Gothische karakters gesteld te zijn) zicht baar zijn. Gelijk wij reeds meldden zal ook hier ter stede het j u b i I van Paus Leo XIII feestelijk herdacht worden. De commissie, welke zich daartoe geconsti tueerd heeft, bestaat uit den Z.Ewd. heer deken J. A. Eversteijn, voorz., en de heoren L. A. Knite), M. A. Stieger, W. Thewes, A, Witkam, E. F. Van Kalmthout, D. Van 't Westeinde en J. De Poorter. Op Oudejaa-savond zal eene bedeeling van brood geschieden. Op Nieuwjaarsdag zal eene plechtige mis ter intentie van Z. H. geofferd en vervolgens eene cantate gezongen worden. Op Maandag 2 Januari zal eene bedeeling van steenkolen plaats hebben, terwijl Woensdag in 't «Slot Ostende" eene soirée zal gegeven worden, ontworpen door eenige Katholieke jongelieden, waarbij de Harmonie «Euphonia" en het Zanggezel schap «Cecilia" znllen assisteeren en een tooneelstuk opgevoerd zal worden. Te Vlaardingen is tot inspecteur van politie be noemd de heer A. O. Holsheimer, thans hoofd agent bij de politie te Goes. In de Zaterdagavond gehouden vergadering van de werklieden-vereeniging «Eigen Hulp" alhier werd o. a. besloten aan een ziek lid, die het volle bij het reglement bepaalde bedrag van het ziekengeld reeds ontvangen heeft, nog gedurende de drie weken van dit boekjaar de helft der gewone uitkeering toe te staan, en dit te vinden uit de reservekas. Uit de stemmingen, die daarna plaats hadden, bleek dat alle op 1 Januari aftredende bestuursleden, zijode A. M. Sampon, D. C. Seller, C. Den Boer en J. v. Oosten, alsmede de commissie van toezicht op het beheer der gelden, bestaande uit J. J. Prins, J. De Keijzer en C. Du Bois, met groote meerderheid zijn herkozen. Voorts werden aan het bestuur een paar inlich tingen gevraagd, naar aanleiding van geruchten, dat personen, die overigens aan de gestelde eischen vol deden, niet tot lid der vereeniging waren aangenomen, op grond, dat zij van eene andere werklieden-vereeni ging lid waren. Ook werd eene opmerking gemaakt, dat de lezing van dhr. Vorsterman Van Oijen in een ander lokaal was gehouden, dan daarvoor in eene vroegere vergadering was aangewezen. Aangezien deze punten niet op de agenda voorkwamen, bleef het bij ampele discussiën zonder dat eenige beslissing werd genomen. Woensdagavond zal in het gebouw der Ned, Herv. kerk alhier dhr. J. Van 'tLindenhout, de directeur van de bekende stichting te Neerbosch, optreden. Wij twijfelen niet of hij zal zich in een talrijk gehoor mogen verbeugen. Knpelle. Aangezien de begraafplaats alhier tusschen de dorpen Kapelle en Biezelinge ligt, doch van beide dorpen te ver verwijderd om de lijken graf waarts te dragen, werd bij begrafenissen meestal ge bruik gemaakt van een gewonen huifwagen, soms zelfs van een open wagen. Het is daarom een belangrijk besluit van het ge meentebestuur geweest om overtegaan tot den aankoop van een lijkwagen, die Zaterdag hier is aangekomen en het is te hopen, dat de desbetreffende verordening, die nog gemaakt moet worden, ie ter in de gelegen heid zal stellen om van dezen wagen tot vervoer zijner overleden bloedverwanten gebruik te maken. Door bet kerkbestuur is de kapel aan de noordzijde van het kerkgebouw welwillend voor de berging van den lijkwagen afgestaan. Vooraf moest echter de vloer van de kapel verlaagd worden, bij welke gelegenheid daaronder een gewelfde grafkelder is gevonden ter lengte van 4 M. en ter breedte van 2 M. In den kelder stond een ijzeren rooster, waarop vijf doodkisten voor volwassen personen waren geplaatst. Zoowel de kisten als de overblijfselen der lijken vielen bij de eerste aanraking tot stof. Daarentegen was er nog goed geconserveerd hoofdhaar aanwezig, vermoedelijk van eene vrouw, daar het buitengewoon lang was. Vreemd genoeg waren de kisten alle open en lagen de deksels gezamenlijk in een der kisten. Hieruit blijkt dus, dat de kelder vroeger reeds moet bezocht zijn. Men weet niet aan welke familie deze kelder he-ft toebehoord en men heeft daaromtrent geene aanwijzing gevonden. Toch zal men nog een nauwkeurig onder zoek daarnaar instellen. Reeds is de vraag gerezen) ot het wellicht de grafkelder kon zijn van da vroegere heeren van Maalstede, die in de kerk moeten begraven liggen, doch waarvan nimmer een kelder is gevonden. Men schrijft ons uit Heinkenszand Alhier houdt men zich onledig met onderlinge be spreking wien men zal kiezen voor lid van den gemeente raad, daar eerstdaags in eene vacature moet worden voorzien. Er was reeds besloten door eenige kiezers eene bijeenkomst te houden, teneinde hunnerzijds een candidaat te stellen, doch dit plan is in duigen gevallen. Wat daarvan de reden is weet men niet, hetzij dat men niet zelfstandig durft optreden, dan wel of er partijschap in het spel is Dit laatste zou zeer te be jammeren zijn. Kolijngplaat. Door dan gemeenteraad is heden be noemd tot plaatselijk geneesheer dhr. Dunner- w o 1 d arts te Alkmaar. Wemeldinge. Jl. Zaterdagavond werd door den burgemeester alhier aan het fanfare-gezelschap «Oefe ning kweekt kunst" de medaille overgereikt, in dertijd door den heer Commissaris des Konings toegezegd. Zij is zwaar van stuk, ziet er keurig netjes uit, draagt aan eene zij tot inscriptie: Jhr. Da Branw, 's Konings Commissaris" aan de andere: «Herinne ring aan 26 October 1887" en doet den vervaardiger alle eer aan. 't Spreekt wel van zelf dat overreiking en aanvaarding geschiedden onder hartelijke toespraken, en dat krachtige fanfares ter eere van den hoogen gever den dank der vereeniging vertolkten. 's-Gravenpolder. Herbenoemd tot lid van het al gemeen armbestuur alhier de heer K. Bakker. Ierseke. Vrijdagavond 6 uren hield de gemeente raad alhier eene openbare vergadering. Alle leden waren tegenwoordig. Een brief van den Raad van State maakte melding, dat in het bestuursgeschil tusschen den Raad en Ged. Staten betr> ff-nde de jaarwedden van 4 onderwijzers den 2ln dezer eene beslissing zal worden genomen. Omtrent een ingekomen verzoek van eenige Schotte- bewoners om verbetering van den rijweg naar de Dam straat deelde de Voorz. mede dat B. en W. besloten hadden die verbetering te bewerkstelligen door op voering van zeezand. De Voorz. had er liever Belgische klinkers ingelegd omdat bet geen rijweg is. De heer Schipper wilde er pannestukken inwerken om een vasten ondergrond te krijgen. De Raad gaf evenwel zijne goed keuring aan verbetering met zeezand. Van de bewoners der S indeestraat (Schotte) was een verzoek ingekomen om verlichting en verbetering dier straat. De Voorz. herinnerde, dat die straat nog particulier eigendom is. De heer Sauer wilde den lantaarn bij het huis van Jb. Verlare naar den hoek van de Sandeestraat ver plaatsen, doch de Voorz. vond dien lantaarn daar hoog noodig. Hij deed verder opmerken, dat op de begrooting voor 1888 voor aankoop bd onderhoud ten dienste der straatverlichting slechts 15 is uitgetrokken, zoodat men daarvoor geen lantarens kan koopen. De heer Van Oeveren zon uit de onvoorziene uit gaven 6 nieuwe lantaarns willen koopen en de behan deling van het verzoek willen verdagen tot na de terugkomst der begrootiag van Ged. Staten. De heer Sinke zou dan ook nog een 3tal lantarens aan de haven wenschen. Ten slotte werd het voorstel van den heer Van Oeveren aangenomen. Het verzoek omtrent de bestrating verviel vanzelf. Ingekomen een missive van den M n. van W. H. en N. waarin bezwaar gemaakt wordt tegen de beta ling der verhoogde huur voor het Post- en Telegraaf kantoor zoolang dit niet opgeleverd is. B. en W. hebben gevraagd om betaling der huur voor het tegen woordige kantoor 250 per jaar). Van den Kerkoraad der Chr. Gerof. gemeente was een bericht ingekomen, dat bij is teruggekomen op het besluit om geen deel te nemen aan de nieuwjaars- commissie; en van de oud-Gereformeerden, dat de heer M. Reijngoudt deel van die commissie zal uit maken. Van den heer S. De Koeijer was ingekomen de kennisgeving, dat hij zijne benoeming! tot lid van het Algemeen Armbestuur aanneemt, en van den heer P. Dijkwel, dat hij die benoeming niet aanneemt. Eene nieuwe aanbeveling van genoemd bestuur voor de vacante plaats bestond uit de heeren J. Schipper Jz. en W. Bom, waarvan de eerste door den Raad ge kozen werd. De heer Lemson zou gaarne weer een post uit getrokken zien voor de benoeming van een gemeente architect, maar hij zon diens traktement willen vast stellen op 150 plus 2 pet. van nieuwe werken. De Voorz. herinnert dat de begrooting nog niet is ingekomen. Hij zou nu een besluit willen zien aan nemen tot tijdelijke aanstelling van een architect, nl. tot aan de voltooiing van het post- en telegraafkantoor. De heer Van Oeveren had het betreurd, dat de heer Hannink aan den dijk is gezet en koa zich volkomen vereenigen met het voorstel van den heer Lemson. De Voorzitter zou het liever aanhonden tot een vol gende vergadering. De heer Sinke wilde liever een overeenkomst met den heer Hannink sluiten tot afwerking van het post en telegraafkantoor. Na verdere discussie werd besloten den heer Hannink te verzoeken op nader overeen te komen voorwaarden het toezicht op den bouw van gemeld kantoor te blijven uitoefenen tot aan de voltooiing. Daarna werd de vergadering gesloten. De Ged. Staten hebben tet ingenieur van den prov. waterstaat te Ter-Neuzen benoemd den heer J. A. J. Sibmacher Zijnen, thans opzichter le klasse te Kolijnsplaat. Vlisslngen. Het gebrek aan concurrentie op het gebied der sleepdiensten, waardoor de Belgische sleep- booten alhier een monopolie bezitten en dus algeheels vrijheid in het stellen van hunne conditiën hebben, was Zaterdag weer oorzaak, dat een schip, de En- gelsche brik «Jane Brown", kapitein Smith, die hier ter reede van hare ankers was weggestormd, in stede van, zooals de gezagvoerder eerst wenschte, in onze haven te komen, naar Ter-Neuzen zeilde en aldaar in di hrven eene veilige schuilplaats zocht. 't Ware wel te wenschen, dat hier eeas eene con- cnrreerende sleepdienst-onderneming werd gevestigd, waardoor ongetwijfeld in zekere mate paal en perk zon worden gesteld aan de in den regel bespottelijk overdreven eischen van de Antwerpache sleepbooten, die zich buitendien hetgeen zeer verklaarbaar is steeds beijveren om alles zoorer mogelijk weg naar Antwerpen te slepen ook die schepen, die anders stellig van onze haven zouden gebruikmaken. De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der directe b lastingen, invoerrechten en accijnzen, dat wegens het ontbreken van sollicitanten voor het opengevallen kantoor Breskens, ont vangers en andere ambtenaren, die volgens de be staande bepalingen voor de vervulling van ontvang kantoren in aanmerking kunnen komen, onverschillig of zij overigens bevoegd zijn tot mededinging naar ge noemd kantoor, zich daarvoor nog tot 31 December e. k. bij het departement van financiën kunnen aan melden. Aan de Rijks-Universiteit te Utrecht promo veerde tot doctor in de geneeskunde, met een proef schrift: «Over de werking van Calomel en Cinnaber op het slijmvlies van maag en darmen", de heer C. A. L. Jacobse Boudewijnse, geb. te Middelburg. Door de Provinciale Staten van Utrecht is ter vervanging van jhr. mr. P. J. Elont van Soeterwoude tot lid van de Eerste Kamer gekozen mr. R. 'M e I v i I baron van Lynden, met 24 stemmen, terwijl 13 stemmen op jhr. J. Huydecoper van Maarseveen en 1 stem in blanco werd uitgebracht. Het nieuw gekozen lid is rechter in de arrondisse- ments-reebtbank te Utrecht en een broeder van wijlen den minister van staat mr. C. Th. graaf van Lynden van Sandenburg. De heer Melvil van Lynden wenscht gebruik te maken van den termijn, dien de wet hem toestaat om de benoeming in beraad te honden. Het «Maandblad van het genealogisch heraldiek genootschap: de Nederlandsche Leeuw" no. 10 bevat o. a.Aanteekeningen betreffende het Vlissingsche geslacht van den Busscbe, door W. Van der Os. In eene bijeenkomst van R. K. ingezetenen te Bergen-op-Zoom, belangstellenden bij de a. 8. verkie zingen, is definitief besloten tot oprichting van eene R K. kiesvereeniging voor het district Bergen-op-Zoom, in aansluiting met de kiesvereeniging te Rozendaal. Tot leden van bet bestuur werden gekozen de heeren

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1