1887. N°. 149. Zaterdag 17 December. 74sle jaargang. Politiek Overzicht. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Yrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentiën voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH YAN DITMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van t5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en da daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. ER ZIJN TE KOOP: 31 DOODG BOOME1Ï aan den Oostwal en de Koebarrière, 56 KAPWH.OEM aan den voormaligen Oliemolen, benevens 2 KASTANJKB003IEKT op de plaats der Bewaarschool aan de Beestenmarkt. Inlichtingen zijn te bekomen bij den bouwmeester, terwijl de aanbiedingen schriftelijk worden ingewacht ter Seeretarie voor Zaterdag den 24 December a. s., des middags te 12 uren. Goes, 16 December 1887. Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER. De Seeretaris, HARTMAN. 1214 December. Toen dezer dagen het gerucht liep, dat de Minister van Justitie eerlang zijn ambt dacht neder te leggen, welk gerucht o. a. gebaseerd was op enkele uitdruk kingen van dhr. Du Tour over zijn ten einde spoedende loopbaan als Minister, haastte de Avondpost zich deze berichten tegen te spreken en het blad voegde aan die tegenspraak toe, dat de Minister de bedoelde uit drukkingen alleen gebezigd had in de moreele over tuiging, dat de dagen van dit Ministerie zouden zijn geteld. Er ligt inderdaad iets weemoedigs in èn het Ministerie èn de Kamer voortdurend over hun beider naderend einde te hooren spreken en het valt niet te ontkennen, dat een gevoel van levensmoeheid zich ook in de begrootingsdebatten afspiegelt. Deze week was hoofdstuk V der staatsbegrooting aan de orde, het geliefkoosd terrein van alle partijen om de regeering eens flink onder handen te nemen. Thans echter daarvan geen spoor. In drie en een halven dag was de behandeling van het geheele hoofdstuk afgeloopen. De meeste strijdlust openbaarde zich nog bij den heer Van Houten, die bf namens de commissie van rapporteurs bf op eigen initiatief enkele amende menten voorstelde tot schrapping van posten, waarvan hem de dringende noodzakelijkheid niet bleek, althans nietin de gegeven omstandigheden. Maar zelfs toen de minister Heemskerk verklaarde niet te weten welke die gegeven omstandigheden waren, klonk hem uit den mond van zijn strijdlustigen tegenstander het «memento mori" tegen. Inderdaad, de heer Van Houten was deze week door eene bezuinigingswoede aangegrepen. Twee hoogleeraren zijn door hem afgemaakt nog vóór zij het levenslicht hadden aanschouwd en bijna had hij namens de com missie van rapporteurs het moordend staal ook in de subsidiën voor landbouwonderwijs gezet, ware niet nog te juister tijd de wakkere strijder op het gebied van den landbouw, de heer Visser van Hazerswoude, aangesneld om dien slag af te weren. De Minister had 20.000 voor subsidiën en toe lagen voor inrichtingen van landbouwonderwijs uitge trokken, doch de commissie van rapporteurs stelde eene vermindering van 13,500 voor. Niet dat zij tegen het verleenen van subsidiën was voor dezen voor namen tak van bestaan van Neêrland's volk, integen deel, de Minister kon wat baar betrof nog meer krijgen. Maar de regeering had niet gezegd, waartoe die sub sidiën zouden dienen, maar alleen te kennen gegeven, dat zij daaromtrent het advies der landbouwcommissie wilde inwinnen. Dat kwam de eer der commissie van rappor teurs, of beter de eer der Kamer, te na. De landbouw commissie mag niet in de rechten der volksvertegen woordiging treden. Deze en deze alleen heeft het recht om gelden toetestaan, zij en zij alleen heeft te be slissen, waarvoor 's lands gelden zullen worden be steed. De Minister heeft gezegd, dat hij 2000 in eens en 2000 jaarlijks wil geven aan eene inrich ting te Bolsward en f 2500 aan de Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord, alzoo 6500. Fiat, zegt de commissie van rapporteurs, het zij u toege staan I Maar nu de overige gelden 1 Daar kwam dhr. Visser van Hazerswoude met de mededeeling, dat de Hollandsche maatschappij van landbouw ook een vak school wil oprichten. Deze vraagt 8000 subsidie. Wil de commissie van rapporteurs die nu niet ook geven en haar amendement met die som verminderen En ziet, nu het bleek, dat dan toch werkelijk de Mi nister den post voor subsidiën zoo maar niet tin's Blaue hinein" had geraamd, kreeg de commissie een vleugje van gulheid en trok zij haar amendement in. De resteerende 5500 zijn vermoedelijk nog beschik baar. De instellingen voor landbouwonderwijs kunnen zich haasten om dit kluifje meester te worden. Het geld is ongetwijfeld aan hen goed besteed, al beweert dhr. Van Baar, die zichzelf een landbouwspecialiteit acht, omdat hij altijd in een landbouwstreek heeft gewoond, dat de landbouw meer met protectie dan met vak onderwijs is gebaat. Na het landbouwonderwijs het lager onderwijs, anders de steen des aant toots van de rechterzijde, doch thans door haar met kalme onverschilligheid bejegend, omdat zij het voor de Kamer van Honderd wil overlaten oio dat varkentje nu eens geheel naar haar zin te wasschen. Ware niet de bekende verordening van Wijmbiitsera- d;el op het tapijt gebracht door den heer Farncombe Sanders (die zijne excuses maakte aan de Kamer, dat hij algemeene beschouwingen ging houden, waar hij zich stellig had voorgenomen dit niet te doen) ver moedelijk was het geheele lager onderwijs onbesproken gebleven. Maar die verordening opende voor een o ogen blik de sluizen der welsprekendheid bij de heeren Sanders, Zaaijer, Van Diggelen en Huber. De eerste drie keurden het af, dat de Minister die verordening niet ter vernietiging aan den Koning had voorgedragen, terwijl de laatste de houding van den heer Heemskerk goedkeurde. De groote vraag echter was, of het alge meen belang door het handhaven der verordening was geschaad? De heer Zaaijer beantwoordde die vraag bevestigend, vooral op grond, dat het thans aan iedere gemeente vrijstond den leeftijd te bepalen waarop de kinderen de lagere school moeten verlaten en dat in een tijd waarin juist er naar gestreefd wordt om de kinderen zoo lang mogelijk te laten leeren, waarin zoo veel mogelijk getracht wordt om het herhalingsonder - wijs te doen bloeien. De heer Sanders wilde den heer Heemskerk even naar Zwitserland zenden om zelf daar eens ter schole te gaan bij de regeeringja, hij wees hem zelfs aan waar Z. E. op de leerbanken moest gaan zitten. In Zurich hadden ze vijftien jaar geleden al zulk een uitstekende wet op het onderwijs en dezen zomer had de heer Sanders in Genève de wet van het kanton van dien naam bestudeerd, vermoedelijk op een reisje tot ontspanning. Op dat oogenblik voorzeker dacht de heer Sanders niet aan het naderend einde van het Kabinet, want anders toch zou hij niet de wreedheid hebben gehad een Minister van Binn. Zaken, wiens taak bijna is afgesponnen, zulke heerlijke producten op het ge bied van schoolwetgeving te doen aanschouwen. Zeker ook zou hij dan niet den Minister zulk een verleidelijk beeld hebben geschilderd van een lager- en een mid delbaar onderwijs, die met elkander in overeenstem ming waren, een beeld zoo heerlijk als men er zich in de toekomst maar een kan denken, mits in een toekomst zonderrechterzijde. Met dat al blijft de verordening te Wijmbritseradeel bestaan, wat ook de bovengenoemde drie afgevaardigden er tegen mochten inbrengen. Het waren louter be schouwingen zonder resultaat, en het is de vraag oi de overige leden er voortdurend wakker bij zijn ge bleven. Men zou dit mogen betwijfelen als men leest hoe de heer Fabius bij het debat over de restauratie van den toren te Delft met al de korzeligheid van iemand, die onaangenaam in zijn dutje wordt gestoord, den Minister verweet, dat hij der gemeente Delft sub sidie had aangaboden in plaats van aftewachten of zij er om zou vragen. Zal het schaepsrumoer de laden wakker schudden Het is haast onnoodig, want de geheele begrooting is een kredietwet. Althans de heer Van Baar (die dezer dagen van dhr. Lieftinck het compliment kreeg, dat hij hem zoo gaarne hoorde spreken, een compliment, dat dhr. Van Baar vermoedelijk nog maar zelden heeft ontvangen), verklaart schier in iedere zitting dat hij ze als zoodanig beschouwten dan zullen ze bet ook wel zijn. GOES, 16 December 1887. Dr. Kuyper en Ve Standaard. Men is geneigd te vragen of dr. Kuyper wel werke lijk nog De Standaard redigeert. Kort nadat de Grondwet was aangenomen betoogde de redactie van het antirevolutionair orgaan, dat nu gebroken moest worden met alle andere partijen in den lande en dat de antirevolutionairen bij de stembus andermaal hunne kracht in hun isolement moesten zoeken, op gevaar af dat er slechts een zeer klein getal zetels voor hen in de Kamer zou blijven. Later is het blad wel is waar een weinig teruggekomen op dit denkbeeld door met name de radicalen in de hoogte te steken en te doen uitkomen, dat er met dezen enkele punten van over eenkomst bestonden, maar van het samengaan van vroeger (toen meer in het bijzonder met de Katho lieken) had het blad dan nu toch genoeg. Niet alzoo dr. Kuijper. Deze heeft in de vergadering der antir. kiesvereeniging te Amsterdam voor de eerstvolgende deputatenvergadering het voorstel inge diend »De vergadering machtige het bestuur zich tot het Centraal-comité te richten met de vraag, of art. 21 van het Program aan de vereeniging geen vrij heid geeft, ja den plicht oplegt om bij da eerst volgende verkiezing voor de Tweede Kamer zich met andere richtingen in het stellen van candidaten voor de Tweede Kamer te verstaan". Tot toelichting van dit voorstel zeide de voorsteller, dat het program en dus ook dit artikel werd ont worpen toen er bijna niet dan meervoudige kiesdistric ten waren. Steeds heeft men toen, tot zuiverhouding der positie, streng dit artikel gehandhaafd, ook al werd n hierdoor vaak herstemmingen veroorzaakt. Thans echter is dit veranderd. Partijzucht liet enkele gruote steden als meervoudige districten bestaan, om dat men meende daardoor zeker te zijn van den goe den uitslag bij de verkiezing en zoodoende reeds veel op de andere partijen voor te hebben. Daarom meende hij dat de anti-revolutionairen thans volkomen gerech tigd, ja, tot steun van hunne partij in den lande verplicht waren m-t een gecombineerde lijst, mede in vereeniging met andere kiesvereenigingen opgemaakt, te stemmen. Het resultaat, hierdoor verkregen, kon nog niet met zekerheid worden voorspeld, hoewel met het oog op de vele kiezers en de verdeeldheid der liberalen de kans van slagen niet gering was. En toch is dr. K. nog redacteur van de Standaard. Wil hij dus nu isolement of niet? Vermoedelijk wil hij vóór alles overwinnen zelfs ten koste van de begin selen van de Standaarddie niet zijne beginselen zijn. Vanwege de hier gevestigde afdeeling van het Ned. Tooneelverbond zal op Donderdag 23 Februari hier ter stede optreden dhr. L. M. Smith, oud leerling van de Tooneelschool te Amsterdam, die in het voordragen van ernstige en komische monologen zich reeds een goeden naam mocht verwerven. Woensdagavond hield de afdeeling Goes der vereeniging tot bevordering der Homoeopathie in Nederland, in de Chris telijke school alhier eene vergadering. In plaats van den heer J. Zoeter, die als secretaris bedankt heeft, werd gekozen de beer W. S. Duvekot. Verder werd voor de afdeeling een huishoudelijk regle ment vastgesteld, dat door het bestuur ontworpen was. Het reglement is hoofdzakelijk gebaseerd op het regle ment der vereeniging, welks zetel in den Haig ge vestigd is. Verder deelde de voorzitter, de heer B. Quist, mede dat de afd. reeds 25 leden telt, met een even groot getal begunstigers en dat de homoeopathie zich in deze omgeving sterk uitbreidt. Velen, die vroeger met de geneeswijze den spot dreven, zijn groote voorstan ders geworden door de gunstige resultaten, en als het zoo voortgaat zal binnen korten tijd de allopathie door de homoeopathie worden overvleugeldgetuige de veelvuldige aanschaffing der huisapotheken. Onder dankzegging aan de aanwezigen voor de betoonde be langstelling en de trouwe opkomst, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Wolfertsdijk. Woensdag hield de gemeenteraad een openbare vergadering, die door al de leden werd bijgewoond, en welke, bij afwezigheid van den Burge meester, door den oudsten wethouder, den heer De Kater, werd gepresideerd. Door Burg. en Weth. werd medegedeeld, dat het onderhoud der gemeentewerken en gebouwen, aan al de minste inschrijvers was ge gund, behalve het onderhoud der school te Oostkerke, dat om bijzondere redenen aan op éan na den laag- sten zal worden toegewezen. Het gezamenlijk bedrag der inschrijvingen bedroeg 559. Verder werd een schrijven voorgelezen van J. P. Van Wel, dat hij de benoeming tot klokluider aanneemt, en een van den betrokken Minister dat hij de benoeming van J. Van de Kreke als plaatsvervanger-telephonist goed keurt. Een verzoek van het bestuur der zangvereeni- ging te Oud-Sabbinge om de school voor hare oefe ningen gedurende den winter en tot het houden van een feestavond te mogen gebruiken, tegen vergoeding van 4 H.L. steenkolen, werd algemeen goedgekeurd. Evenals een verzoek van het hoofd der school te Oost kerke om de school te mogen gebruiken tot het hou den van een algemeene vergadering van de Kolenver- eeniging op Kerstdag. Op een verzoek van eenige bewoners van het Pape wegje eG den Veerweg om bij donkere avonden eerst genoemd wegje te verlichten, werd op voorstel van den heer De Kater besloten, om aldaar twee lantarens te plaatsen De vergadering werd nu veranderd in een geheime zitting. Toen deze heropend was, werd met algemeene stemmen besloten mevrouw de Wed. C. P. Lenshoek aan te slaan in den hoofdelijken om slag, daar zij in den afgeloopen zomer eenige maanden in deze gemeente woonachtig is geweest. Vervolgens werd de vergadering gesloten. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit Ierseke De oesterverzendingen van hier hebben in de laatste weken zeer belangrijken omvang gekregenzoowel naar Duitschland, België als Engeland worden dagelijks groote hoeveelheden verzonden. Over het algemeen blijft echter de klacht over de onvoldoende qualiteit der oesters aanhouden, en in werkelijkheid is de hoeveelheid mooi goed zeer schaarsch; duizende en duizende onvolwassene oesters worden in den handel gebracht, en van daar steeds lagere prijzen. Voor kleine le soort oosters van ongeveer 74 a 75 kilogram gewicht wordt ternauwernood 40 gemaakt, en dat drukt ook de prijzen der betere soorten, niet tegenstaande de schaarschte der beste qualiteit. Tweede soort, welke ook ia massa's weggaan, wor den van f 24 tot 28 afgegeven. De goede zijde dezer per force verkoopen is, dat er het volgende jaar veel kleiner voorraad zal zijn, hetgeen de goede en solide ondernemingen ten goede zal komen. Als men zoo alles rijp en groen ziet verzenden, zou men haast denken dat er geen dag van morgen meer is. Voor groote volwassen oesters begint de vraag door eerste klasse buitenlandsche huizen toe te nemen, deze soort is van 46 tot 48 te plaatsende houders zijn echter weinig genegen prima waar tot deze prijzen af te geven, en het laat zich dan ook gereedelijk aan zien, dat in het voorjaar voor mooie oesters veel betere prijzen te maken zullen zijn. Vandaar dat men in het buitenland thans zoekt vaste contracten te maken voor verdere levering, waarop producenten nog weinig ingaaD. Vau Bergen-op-Zoom en Tolen nemen de verzendin gen ook toe, hoewel nog niet in dezelfde mate als van Ierseke-Kruiningen. Da Fransche oesters, gekweekt op de Zeeuwsche gronden, raken op, en over eenige dagen zal de voor raad daarvan geheel opgeruimd zijndeze Fransche oesters zijn niet bestand tegen het opperwater en evenmin tegen de vorst, dus moeten alle voor Janu ari weg. Alles te zamen genomen, zijn de vooruitzichten voor de oestercultuur voor het volgend jaar niet ongunstig; te betreuren is het echter, dat men dit jaar èn den goeden naam èn de prijzen der oesters zoozeer bederft, waartoe de aanwezige voorraad geen aanleiding geeft. Maandagavond vergaderde de liberale kiesver eeniging te Zieriksee. Na eenige huishoudelijke mede- deelingen kwam in behandeling eene missive der cen trale liberale kiesvereeniging in dat hoofdkiesdistrict, vo «namelijk handelende over het belang om hen die thans kiezer kunnen worden, op de hoogte te stellen van hetgeen door hen moet worden gedaan. Op voor stel van het bestuur verklaarden de heeren A. Buijze Hz., J. Hogerland, Loewer, J. S. Legemate, A. G. Kijn, S. J. Ochtman, D. B. S. Zuurdeeg eu jhr. A. G. Röell zich bereid ten deze als comité van bijstand op te treden, ten einde al datgene te doen wat in het belang der zaak zoude blijken noodig te zijn. Als plaatsvervangend afgevaardigde ter «Liberale Unie" werd met groote meerderheid gekozen jhr. A. C. Röell. Aan den heer C. L. De Meulemeester te Bergen-op-Zoom is eergisterenavond, ter gelegenheid zijner verkiezing tot lid der Provinciale Staten, van wege het muziekgezelschap «Eendracht maakt Macht" een serenade gebracht. Onlangs deelden wij eene beschouwing mee van den heer mr. Z v. d. Bergh inzake het jachtrecht: «Van dit kosteloos advies," zegt nu de heer H. J. B. in de Amst. «zullen verreweg de meesten der klagende landbouwers heel vreemd opkijken. Indien er echter onder hen mochten zijn, die naar dat advies zouden willen han delen, dan geefik hun in gemoede den raad, zich nog ereis goed te bedenken 1 Het is waar, dat onze jachtwet van 1857 als regel stelt, dat de eigenaar op zijn eigen grond en ook de pachter, indien de pachtover eenkomst niet het tegendeel bepaalt, op den gepachten grond mag jagen. Maar dit beginsel geldt juist niet voor de aan heerlijk jachtrecht onderworpen gronden. De kantoren eener bijzondere telegraafonderne- ming te Domburg en Oostkapelle zullen voortaan op Zon- en feestdagen open zijn van 9 tot 12 uren voor middags. De diensturen op werkdagen blijven onver anderd. St.Ct. Bij kon. besluit van 6 dezer is aan H. V a n Dorp, eervol ontslagen lichtwachter aan 's rijks kustverlichting te West-Schouwen, krachtens art 3, lit. a der wet betreffende burgerlijke pensioenen, laat stelijk gewijzigd bij die van 21 Mei 1873 {Staatsblad no. 64), uithoofde van meer dan vijf-en-zestigjarigen ouderdom, met ingang van 1 October jl. toegekend een pensioen van 299 'sjaars. Vanwege het gemeentebestuur van Middelburg is men sedert eenigen tijd begonnen met het dempen van eene achtergracht en het leggen van een riool. Zonder eenige de minste waarschuwing aan de eige naren of bewoners der panden, wier riolen steeds, sedert een paar honderd jaar, op die gracht uitloozing hadden, heeft men die riolen afgebroken tot aan de eigendommen, tengevolge waarvan de bewoners dier huizen nu geen weg weten met hun hemel- en spoel water en faecaliën. Thans is bij den Raad door die tewmers een adres ingediend, waarin zij op historie en billijkheid zich beroepen om verandering in dezen toestand te krijgen en den Raad verzoeken, dat voor rekening der gemeente de riolen zullen hersteld en in aansluiting worden gebracht met het hoofdriool. (IV. R. Ct.)

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1