1887. N°. 148. Donderdag 15 December. 74ste jaargang. -<S<X?C£X&G&~- GOESCIIE Da uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Behalve aan ons Bureau worden Abonnementen en Advertentie!) voor dit blad aangenomen bij de heeren NIJGH VAN D1TMAR te Rotterdam en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande eo contant betaald, 20 ct. Aanvragen om ea vermelding van liefdegaven 5 cent per regel. GOES, 14 December 1887. De heden alhier gehouden nieuwjaars- collecte bracht op 243.92 tegen 274.44% in het vorige jaar, beide zonder de nagiften, De ge heels opbrengst bedroeg in 1886 308.44%. Omstreeks vier maanden geleden werd kier eene vergadering van muziekliefhebbers ge houden tot het oprichten van een strijkorkest. Na ver schillende besprekingen werd op die vergadering eene commissis benoemd om te onderzoeken, of dit denk beeld kon verwezenlijkt worden. Gisteravond hield die commissie met eenige genoodigden weder eene verga dering, waarin werd medegedeeld dat gebleken is dat er geene voldoende krachten in deze stad aanwezig zijn om een strijkorkest in het leven te roepen. Misschien dat flinke stadie later tot een beter resultaat kan leiden. Kloetinge. De verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad, ter voorziening in de vacature ont staan door het overlijden van den heer P. Wisse, zal plaatshebben op Vrijdag 6 Janudti 1888. Wemeldinge. Benoemd tot tijdelijk gemeente-genees heer alhier dr. Van S e 1 m s van Ierseke. Aan het station Kruiningen van den Staats spoorweg werden in Nov. 1887 weer aanmerkelijk veel meer oesters verzonden dan in die maand van het vorige jaar. In de eerstbedoelde maand werden verzonden 2882 vaten tegen 1694 in laatstbedoelde. De koninklijke familie wordt den 28 of 29 December van het Loo in de residentie terug- gewacht. De opbrengst van 'sRijks middelen over de maand Nov. II. bedroeg 10,115,790,27% tegen 40,354,858,88 in dezelfde maand van 1886. Over de eerste elf maanden dezes jaars werd ont vangen 100,264,734,27 tegen 100,114,032,32% over dezelfde maanden van 1886. Over 1887 is geraamd f 106 960,400. Met uitzondering van de posterijen en telegrafen en van de loodsgelden, wijzen alle groepen van middelen voor de maand eenige vermindering aan. Het sterkst is deze achteruitgang bij de directe belastingen, wier gezamenlijke opbrengst ruim f 118,000 minder is. Voor de 11 maanden bedraagt de vermindering voor deze groep 3.8 ton, hetgeen intusschen hoofdzakkelijk nog het gevolg is van het vervallen der buitengewone opcenten op het personeel. De invoerrechten, die voor de maand met ongeveer 7000 achteruit zijn gegaan, wijzen voor de 11 maan den nog eene vermeerdering met 1 ton aan aan. Voor de accijnzen is November geen goede maan 1 ge weest met uitzondering van suiker en zont vertoonen zij alle eenige vermindering, bet geslacht zelfs eene van ongeveer 8 pet. Voor de 11 maanden is het to taalcijfer nog ruim 9.6 ton hooger dan in het vorige jaar, dank zij hoofdzakelijk suiker en gedistilleerd. Ook met de groep der indirecte belastingen is het in November niet zeer gunstig gegaan. Van het zegel recht is de opbrengst 60,000 lager geweest, en registratie en hypotheekrechten hebben te zamen bijna f 21,000 minder afgeworpen. Voor de 11 maanden beloopt het nadeelige verschil in het geheel bijna 1 millioen guldentegenover eene vermindering bij het successierecht met f 1,027 000 en bij het zegelrecht met 191,000, staat voor registratie en hypotheek eene vermeerdering met ongeveer 220,000. (JV. R. Ct.) Naar van particuliere zijde aan het Hbl. wordt medegedeeld, heeft de directie van de lijn Rotter damHarwich besloten haren dienst uit te breiden eo ook een dagdienst te openen, in mededinging met de maatschappij Zeeland". Wegens het bedanken van den heer T. H. D e Beer als leeraar aan de Tooneelschool, is thans in zijne plaats opgetreden de heer J. H. Róssing, secre taris van de vereeniging »Het Nederlandsch Tooneei". De heer J. J. Stortenbeker te 's-Hage is, volgens het Dagbl., belast met de muzikale opleiding van H. K. H. Prinses Wilhelmina. De Flandre libérale meldt, dat de Amsrikaan- sche post met bestemming naar Duitschiand weldra, gelijk de Engelsch-Duitsche mail, den weg over Vlis- singen zal nemen. Door een dertigtal personen is aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin op de onrechtvaardige behandeling wordt gewezen, die dhrn. Sol en de S t u r 1 e r nog steeds ondergaan door hunne uitzet ting uit N.-Iodië. Adr. hebben gemeend zich te moeten wenden tot de Kamer, om openlijk blijk te geven van instemming met den aandrang op de Regeering geoefend, teneinde uitvoering te doen geven aan de bedoeling van het thans ondubbelzinnig geworden votum van Juni dezes jaars, om, nu destijds hoogei geachte belangen tot de geschiedenis behooren, der Kamer in overweging te geven, of voor de eer van de Nederlandsche natie vol doening aan den wensch der Volksvertegenwoordiging thans niet als het hoogste belang behoort te gelden, waarvoor alle andere moeten wijken, opdat niet langer een zoo ernstige schending van da Majesteit des Rechts blijve bestendigd en om, mocht het zijn dat gewichtige redenen zich daartegen verzetten, der Kamer eerbiedig te verzoeken, langs anderen weg de geschonden be langen te herstellen en het beleedigd rechtsbewustzijn te verzoenen. Bij resolutie van 30 November heeft de Minister van financiën, ter uitvoering van het koninklijk besluit van 28 November 1887 (Sl.bl. no. 211), de kieswet, eenige voorschriften gegeven. Men verzekert, dat de minister van justi tie, mr. W. M. baron Du Tour van Bellinchave, het voornemen zou hebben, binnen een niet te Jang tijdsverloop, althans kort vóór of na de opening der nieuwe Kamors, ontslag uit zijne betrek king aan te vragen. De geruchten, welke daaromtrent reeds liepen, schij nen ook bevestiging te vinden in uitlatingen van den heer Du Tour zeiven bij de behandeling der Justitie- begrooting in de Tweede Kamer, toen hij wees op het bijna ten einde loopen van zijne ministersioopbaan, en ook zeide, dat het hem hoogst waarschijnlijk niet meer gegeven zal zijn, zijne denkbeelden met betrek king tot eenige onderwerpen nader te ontwikkelen en in wetsontwerpen te belichamen. De Avondpost noemt echter het bericht omtrent het voornemen tot aftreden van den heer Du Tour bepaald onjuist. Naar men verneemt, wordt thans aan het mini sterie van financiën de laatste hand gelegd aan een voorstel tot herziening der bestaan de pen sioenwetgeving, in verband met de voorziening ia het lot der weduwen en weezen van de burgerlijke ambtenaren. De Haagsche correspondent der Zutph. Ct. weet uit goede bron, dat den heer Heemskerk een adellijke titel is aangeboden, maar dat hij daarvoor beleefdelijk heeft bedankt. De Minister van Binnenl. Zaken heeft het gevoe len der colleges van Ged. Staten gevraagd, omtrent het voortaan alphabetisch inrichten der lijst van hoogst aangeslagenen, verkiesbaar tot lid van de Eerste Kamer. Men zal dan beter kunnen nagaan, of de namen er op voorkomen, terwijl, nu ook de kohieren alphabetisch zuilen worden ingericht, de samenstelling zeer verge makkelijkt zal worden. Men meldt uit Tilburg aan het Dbld. dat van een bedanken van den heer F. H. H. B o r r e t voor de candidatuur voor de Tweede Kamer aldaar nog niets bekend is. Leiden. Bij de verkiezing voor een lid van de 2e Kamer (vacature Van Wassenaer Catwijk) werden uitgebiacht 2214 geldige stemmen. Hiervan verkreeg mr. J. P. Smeele (kath.) er 817, mr. P. L. F. Blussé (lib.) 695, mr. Th. Heemskerk (a.) 668 en mr. J O. E. baron Van Wassenaer (a.) 29 stemmen, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Smeele en Blussé. Op Zondag 15 Jan e. k. zal de gewone alge meens vergadering van den Ned. Bond voor algemeen kies- en stemrecht te Zwolle worden gehouden. Onder de eerste in die vergadering aan de orde zijnde onderwerpen behoort het voorstel der afdeeling Breda, daartoe strekkende dat de Bond zich vervorme tot een «Bond van Democraten" met veelzijdig (later vast te stellen) programma; tot het vaststellen van een huishoudelijk reglement en tot verkiezing van een hoofdbestuur voor dien nieuwen Bond. Verder komen de volgende voorstellen in behande ling, ingezonden door de daarachter vermelde afdee- iingen 1. Er worde vanwege het hoofdbestuur een onder steuningsfonds opgericht om hen, die wegens hun be ginselen broodelocs worden, te ondersteunen. (Afd. Alkmaar en Zeeland.) 2. Stichting van een fonds, waaruit de kosten van een reizend spreker kunnen worden bestreden en als zoodanig uit te noodigen dr. J. M. Smit. (Afl. Gro ningen.) 3. Bespreking der houding door da afdeelingen bij de a. s. verkiezingen aan te nemen, actief of passief. (Afd. Groningen.) 4. Eenvormig kiesprogrammaAlgemeen verplicht kosteloos lager onderwijs, kosteloos onderwijs aan middelbare en hoogere scholen; inkomstenbelasting naar ieders draagkracht; progressieve successiebelas ting afschaffing van alle andere belastingen en accijn zen verbol tot het aangaan van nieuwe leeningen en verplichting tot aflossing der bestaandearbeids wetgeving. (Afd. Amsterdam.) 5. De Boni neemt, bij wijze van proef, deel aan de eeistvolgende kamerverkiezing met eigen candidaten. Bij herstemming tusschen twee candidaten der tegen partijen onthoudt de Bond zich. Verklaart een der beide tegen-candidaten zich voor de beginselen van den Bond, dan zal deze door den Bond gesteund worden. (Afd. Den Haag.) 6. Het houden van een Nationale Demonstratie. (Afd. Delft en Rotterdam.) Te Bergen-op-Zoom hebben zich een'18tal jonge lieden, leerlingen van normaal- en hoogere burgerschool, aangemeld om, tengevolge der bekende beschikking van den Minister van oorlog, in den wapenhandel te worden geoefend. Het hoofdbestuur der Maatschappij van geneeskunde heeft zich tot de regeering gewend met twee verzoekschriften lo verzoekende maatregelen te nemen, opdat niet langer in kleine gemeenten de geneeskundigen, belast met de armenpraktijk, opgrond daarvan uitgesloten worden van het lidmaatschap der gemeenteraden 2o wijzende op de leemte in de wet, dat personen aan wie zelfs de meest elementaire kennis ontbreekt, tot het theoretisch tandmeester-examen worden toegelaten. The Morning Post verneemt dat de leden der internationale suikerpremiën-confe- r e n t i e te Londen tot eenstemmigheid zijn gekomen over de redactie der voornaamste punten van de ontwerp-overeenkomst. Waarschijnlijk zullen de resul taten der conferentie nog vóór Kerstmis officieel kunnen worden medegedeeld. Men meldt, dat vanwege de uNed.-Amerikaansche Stoom vaai tmaatschappij" aan kapiteinSkipper, gezagvoerder van het stoomschip nEhr o", ten ge schenke is gegeven een gouden horloge met ketting, benevens twintig ponden sterling ten behoeve zijner bemanning, als blijk van erkentelijkheid voor de bewezen diensten bij het redden van schipbreukelingen van de »W. A. Scholten." De mllollandsche Maatschappij tot redding van Dren kelingen" kende kapitein Skipper hare gouden me daille toe. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Bij de gisteren voortgezette behandeling der be grooting voor binnenlandsche zaken nam de minister over een amendement der heeren Van Houten c. s., tot schrapping van den post voor een nieuwen hoog leeraar in de faculteit der letteren te Utrecht. Er had een langdurig debat plaats over de bekende geschiedenis der plannen voor het Utrtchtsch acade miegebouw, waarbij de heeren Greeve, A. Mackay en Van Asch van Wijk afkeurend spraken over den be weerden dwang der regeering tot het bouwen in een bepaalden stijl, waardoor de zaak wordt opgehouden. Da minister vei klaarde dat het de bedoeling der re geering is de zaak tot een goed einde te brengen, maar dat het rijk toch ook voorwaarden moet stellen om de academie, wat stijl betreft, in harmonie te brengen met de omliggende gebouwen. Het amendement der commissie van rapporteurs om den post voor ondersteuning van hot landbouwonder wijs met 13.000 te verminderen werd ingetrokken uit vrees voor eene onzuivere stemming door verwar ring van het constitutioneel beginsel der parlementaire controle met het landbouwbelang. Hierna is het debat over het lager onderwijs be gonnen met een ernstige critiek t-gen de verordening te Wijmbridseradeel betrekkelijk den maximum-leef tijd voor schoolkinderen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Van goed onderrichte zijde wordt ons verzekerd dat het bericht in andere bladen, als zou ds. C. L. Laan alhier het beroep naar Rotterdam hebben aan genomen, op zijn minst voorbarig is. Beroepen te Tolen ds. J. A. Van Boven te Oost en West-Souburg. 's Gravenpolder. Herbenoemd ais notabele bij het Hervormd kerkbestuur de heer M. Prumers. Heinkcnsznnd. Door een paar leden der Chr. Gerefm. gemeente, tevens bestuurders der zondagschool, alhier werd dezer dagen op eigen initiatief aan de huizen van vele ingezetenen eene lijst gepresenteerd tot het inzamelen van gelden met het doel om den kinderen, zonder onderscheid van gezindte, die geregeld de zon dagschool bezoeken op den tweeden kerstdag een aan gename verrassing te kunnen bereiden, vermoedelijk door hen op eenige versnaperingen te onthalen en hun kleine geschenken te geven. Het schijnt dat de poging tamelijk goed geslaagd is. Jammer echter is het, dat de deelneming dooi' de kinderen niet meer algemeen kan zijn, doch dan zou er meer algemeen belangstelling voor deze zaak moeten zijn. In Noord-Brabant bestaat in slechts enkele gemeenten gelegenheid tot het genieten van herhalings- onderwijs. Gedeputeerden hebben nu de aandacht der gemeenteberturen gevestigd op het belang eener alge- meene, goede regeling van dit onderwerp, met uit- noodiging, voor zoovee] nooiig, om de vereischte maat regelen te nemen ter uitvoering van art. 17 der Wet op het L. O. Koloniën. De Atjeh-correspondent van de Locomotief schrijft dd. 31 October o. a. Da vijand toont steeds ons overal te willen alar meeren en schade te berokkenen. Het schieten op de komende en vertrekkende treinen is aan de orde van den dag, ook bet beschieten van de verschillende posten op ongelegen uren zoowel bij dag als bij nacht. Van Lamdjamoe tot aan Kotta Pohama wordt men steeds beschoten. Ook de blokhuizen Kotta Paganie en Sabang nabij Oieh-leh krijgen steeds eene scbiet- beurt. Eene andere plaag dan de beri-beri hebben wij thans te bestrijden, en wel de pokken. Deze ziekte brak uit in de benteng Roempit, van waar reeds vier lijders naar het hospitaal zijn getrans porteerd. Tot heden heeft die ziekte zich slechts tot die ver sterking bepaald, terwijl bij den vijand buiten onze linie velen aan die ziekte overleden zijn. Van de overzeesche posten Analaboe en Edi valt er weinig te schrijven, alleen dat zij thans eene ongekende rust genieten. Segli daarentegen schijnt, na eenige dagen rust te hebben gehad, wederom het brandpunt te zijn van 's vijinrls vuur. Dagelijks wordt die post beschoten door den vijand uit Kotta Breh, Kotta Mebedil en van het zeestrand beoosten de kogelvangers, met geweren en donderbussen, terwijl op den 12en October jl. uit Pakan Soth een kanonschot viel, welks projectiel ge lukkig in de lagune ter linkerzijde van de verster king viel. Dat het echter ouk te Edi niet lang rustig is ge bleven, na de verzending van dit bericht uit Atjeb, blijkt uit het volgende bericht in de Deli-Ct. »De berichten, welke den 8en November te Penang van Edi kwamen, zijn niet geruststellend. Eene bende Atjehers, naar schatting 80 man sterk, schijnt achter het Chineesche kamp in den vroegen ochtend van den 6en eenen aanval op de benting te hebben willen wagen. Tot eenen aanval kwam het echter niet. Vooraf ge waarschuwd, rukte een deel der bezetting uit en vuurde op de aanvallers, die 51 dooden achterlieten, onder welke een der aanvoerders, zekere Toekoe Aboe. Van onze zijde werd een fourier ernstig aan de pols ver wond. Behalve verschillende andere wapens, vond men ook vier Beaumontgeweren bij de gesneuvelde Atjehers. In de onmiddellijke nabijheid onzer vestiging moeten volgens vrij vertrouwbare berichten veel Atjehers zitten, en ontevreden onderdanen van den Radjah zouden zich bij hen aangesloten hebben. De Chineezen ta Edi biengen hunne families en kostbaarheden naar Penang in veiligheidalgemeen gelooft men, dat er zeer ern stige tijden zullen aanbreken. Men beweert, dat onder de aanvallers op den 6en verschillende niet-Atjehers schuilden". ««EiwalrfyfjCreBMrvg.VUI Beursoverzicht. Ter nauwernood hadden de verschillende fondsen- markten gelegenheid gehad om zich te herstellen van den schrik, dien da ministeriëele crisis in Frankrijk had veroorzaakt, of eeu nieuw incident op politiek gebied kwam de rust verstoren. Ditmaal ging het met wapengekletter gepaard en wel in den vorm van het samentrekken van Russische troepen aan de Oosten- rijksche grenzen Spoedig bleek wel dat men in regee- ringskringen dit feit niet zoo zwaar tilde en men begreep dat ook het seiz->en zich niet dan ia hooge noodzake lijkheid tot krijgsoperatiëo leende, doch de Koningin der aarde vond er toch aanleiding in om er, natuurlijk elkaar zeer weersprekende, beschouwingen over te houden, die, hare toegankelijkheid tot het beurspnbliek niet missende, op nieuw de beurzen in onrustige en geagiteerde stemming brachten. Over het algemeen valt dan ook van de geheele beleggingsmarkt dar Europeesche waarden te constateeren dat zij een slecht figuur maakte, hoewel wij herhalen het da

Goessche Courant | 1887 | | pagina 1