Rechtszaken. Landbouw en Veeteelt. Boekaankondiging. Bultenlardsch Overzicht. Gemengde Berichten. Laatste en telegraphische berichten. Ingezonden Stukken. stelt xieh voor, «m, met het oog op de algemeen be kende liefdadigheid van Leo XIII, het grootste gedeelte der ingekomen giften te bestemmen om mindergegoede parochianen de gelegenheid te geven in de feestvreugde te deelen. De Vereeniging tot ondersteuning van de scholen der Ned. Ger. kerk (doleerende) te Amsterdam, hield jl. D nsdagavond eene ledenvergadering. In zijn openings woord wees de voorzitter, de heer L. Berk Jr., er met nadruk op, dat het noodig was, de Vereeniging, die zich ten doel stelt kleine bijdragen voor de genoemde scholen te verzamelen, zooveel mogetijk uit te breiden. Voorts betoogde hij, dat het wenschelijk was rechts persoonlijkheid aan te vragen, waartoe de vergadering dan ook besloot. Daarna werden de statuten belangrijk gewijzigd en als nieuwe bestuurders gekozen de heeren J. P. Hochner, G. Linschoten en J. G. Van Westering, terwijl als leden der commissie van advies en controle benoemd werden de heeren J. Van Ozersteeg, J. E. P. Weinssen en W. De Jong Jr. Std Elf leerlingen van het gymnasium te Middelburg hebben hun verlangen te kennen gegeven om onderwijs te ontvangen in den wapenhandel. Op dezelfde wijze als de leerlingen der R. H. B. S. zullen zij dat onderwijs ontvangen. (M. Ct.) STATISTIEK Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes, over November 1887. Op de School A waren gedurende deze maand 159 kinderen. Onder dezen waren: 140 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden, 19 van 110 verzuimen, en 0 ii meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 0.8 percent op het geheele aantal scholieren en schooltijden, tegen percent over dezelfde maand in 1886. Op de School B waren 314 kinderen, waaronder 282 zonder eenig verzuim, 23 die van 110 verzuimen hadden, en 9 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 1.8 percent, tegen percent over dezelfde maand in 1886. Op de School C waren 206 kinderen, waaronder 154 zonder verzuim, 36 met 110 verzuimen, 16 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 5.1 percent, tegen percent over dezelfde maand in 1886. Op de School D waren 59 kinderen, waaronder 50 zonder eenig verzuim, 6 met 110 verzuimen, 3 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 3 percent, tegen percent over dezelfde maand in 1886. Het verzuim op de openbare scholen te zamen van 1 Januari af tot uit. Nov. 1887 bedroeg 2.8 percent, tegen percent over 't zelfde tijdvak in 1886. Het O. M. bij het gerechtshof te 's-Gravenhage requireerde bevestiging van het vonnis der rechtbank te Middelburg, waarbij J. W. te West-Kappelle wegens meineed veroordeeld werd tot 1 jaar gev.strat; en hetzelfde tegen D. Q, candidaat in de medicijnen te St. Maartensdijk, wegens beleeding en mishandeling door de rechtbank te Zierikzee tot 1 maand gev. veroordeeld. De vroeger medegedeelde beschikking der Arron- dissements-reehtbank te Ziertksee, waarbij deze zich onbevoegd heeft verklaard om kennis te nemen van het verzoek, namens Ged. Staten gedaan om een schatter te benoemen voor een calamiteusen polder, is door het gerechtshof te 's-Gravenhage in honger beroep vernietigdde zaak is naar die rechtbank terug ver wezen, zoodat nu weldra de benoeming van een schatter te verwachten is. Volgens da uitspraak der rechtbank te Zutfen is de doleerende predikant ds. Gange,! te Aalten ver plicht de onder hem be ustende stukken, behoorende aan de Ned. Herv. Kerk, terug te geven aan het Classikaal bestuur van Zutfen, doemde te Aalten wat des kerkeraads is. Voor eiken dag verzuim na de beteekening van het vonnis, moet ds. Gangel 50 boete betalen. Behalve dit alles is ds. Gangel veroor deeld in de kosten van het proces. Door tusschenkomst van den heer Broekema, den directeur der Rijks-landbouwschool te Wageningen, wordt voor rekening van vele vlasboeren in Groningen te Riga, van een aldaar gevestigden Nederlander go d lijnzaad aangeschaft, ten einde zeker te zijn van goed lzad. Vischmest ook hie,r te lande wèl gewild vindt nabij Stettin op groote schaal toepassing. Men bemestte o. a. 30 morgen land met haring, met welke mest stof, de uitkomst van dien aard was, dat men dadelijk het groote belang en het voordeel van deze wijze van bemesting inzag. 7 a 8 ton haring per morgen kosten slechts 5 a 5% Inhoud van het Tijdschrift ter beoefening van het Administratief Rechthoofdredacteur H. G. Hart man Jz, secretaris der gemeente Goes. 4e jaargang, 11e aflevering. Goes, F. Kleeuwens Zoon: Troon opvolging iu Nederland. Inschrijving in het bevol kingsregister.Art. 132 van het Burg. Wetboek. De nieuwe bepalingen omtrent het kiesrecht. Be antwoording der door de Redactie gestelde vragen. Vragen, waarvan de beantwoording wordt ingewacht js—ian i m i ai rnu pzaitjait.ua'SaucsaBMWW*»*'**""*"***'» De ernstige geruchten omtrent het bijeentrekken van groote troepenmachten aan de Westelijke grens van Rnsland zijn in zooverre weder overdreven geweest, dat het ernBtig daaruit dreigende gevaar voor oor log reeds als geweken beschouwd wordt. Het is onge twijfeld waar, dat er groote troepenverplaatsingen naar het Westen plaatshebben en vermoedelijk zullen Oosten rijk en Duitscbland daaromtrent wel eenige opheldering vragen, maar het feit dat in Oostenrijk besloten is, voorloopig de grens van Gallicië niet te versterken, doet de gegronde hoop koesteren, dat men te Weenen en te Berlijn de zaken niet ernstig opneemt. Intusschen valt een en ander weder opmerkelijk samen met de behandeling der wetsontwerpen op landweer en land storm in den Dnitselien Rijksdag en het is daarom niet onmogelijk, dat aanvankelijk de kwade geruchten van regeeringswege meer zijn gesteund dan tegenge sproken. De Duitscha bladen deelen thans een brief mede van den Doitschen Kroonprins aan den onderwijzer van zijn kinderen, waarin hij eveneens de hoop uit spreekt op zijn genezing, »Ik kan", zoo luidt dit schrijven, »met gerustheid mededeelen, dat de door de geneesheeren genomen maatregelen het ontstoken deel geheel hebben weggenomen en dat de verontrustende verschijnselen verminderen, terwijl ik daarbij lichame lijk volkomen wel gebleven ben, niets van mijn krachten verloren heb en er gezond uitzie. Met opzet deel ik deze bijzonderheden mede, omdat het mij voorkomt dat het op zichzelf voorzeker ernstige verschijnsel eener nieuwe ontsteking van ongunstigen aard met niet geringe overdrijving is verspreid, zoodat men in een gunstige wending niet recht gelooven wil. De goede God weet welk verloop de ziekte verder hebben zal, waarvoor de verpleging naast de Kroonprinses, aan de beste deskundigen is toevertrouwd, die ondanks alle bestrijding, waaraan zij blootstaan, mijn volste vertrouwen genieten. Ik laat den moed niet zinken en hoop, al zij het ook na een geruimen tijd van rust, eenmaal weder gelijk vroeger mij aan het vaderland te kunnen wijden." Volgens berichten van de Magdeb. Zeit. uit San Remo is de verandering in de keel van dien aard, dat ook de geneesheeren een volkomen ge- neziug mogelijk achten. De Fransche president heeft nog altijd geen minis terie. Goblet heeft, zooals wij meldden, zijne taak nedergelegd en nu zal Faillières beproeven tot een resul taat te komen Hot zijn natuurlijk weêr de radicalen, die den boel in de war sturen. Men zegt, dat zij voor nemens zijn, wanneer er'een gematigd ministerie komt, dit dadelijk weder omvertewerpen. Voorts kan nog medegedeeld worden, dat zekere Aubertin Zaterdag in de Kamer op Ferry heeft ge schoten, gelukkig zonder hem ernstig te verwonden, hoewel hij Daar het gasthuis werd vervoerd. Hij be kende met voorbedachten rade, om het vaderland te redden, met vier vrienden gezworen te hebben Ferry dood te zullen schieten. Hij had dit eerst slechts willen doen indien Ferry President geworden ware, doch kwam op het plan terug bij het vermoedelijk optreden van een kabinet-Ferry. Hij kende Feriy niet persoonlijk, en betitelt zich niet als anarchist, noch als moorde naar, maar als rechter. Men meldt ons, dat de gevallen sneeuw eindelijk de laatste koeien uit den Poel naar den stal heeft doen verhuizen. Het is onbegrijpelijk, dat sommige vee houders hun vee zoo laat in het joar in de weide laten loopen. Dat het den dieren zelf daar niet bevalt, blijkt genoegzaam uit het feit, dat dezer dagen eenige koeien uit eigen beweging de weide verlieten en naar den stal kwamen geloopen. Door A. Kooman, onbezoldigd rijks-veldwachter, opziener der jacht te Kapelle, is de vorige week tegen niet minder dan tien personen wegens jachtovertreding proces-verbaal opgemaakt. Men doet de vraag, of het te Rilland gevonden zeediertje (zie ons nommer van Donderdag jl.) niet zon zijn de heremiet of kluizenaar, behoorende tot de kreeftachtige schaaldieren Dit diertje kiest zich de schaal der »wilk" tot woning, na eerst het daarin wonende weekdier verorberd te hebben. Vrijdag en Zaterdag hielden vijf Fransche jagers klopjacht in den polder van Borsele. In 't geheel wer den 64 hazen en eenige patrijzen geschoten. llelitkenszand. Zaterdag ging hier een paard, dat gespannen was voor een ezelkar, op bol doordien het wiel der kar, die te klein voor een paard was, het dier tegen de pooten aanreed. Het paard liep regel recht den dijk af, zoodat het met de kar .waarin zich C. V. en een negenjarig jongetje bevonden, in een sloot belandde. C V, bezeerde zich wat en de kar was nog al beschadigd, doch ernstige gevolgen had het geval niet. 8t. Annaland. Alhier heeft zich een geval van typhus voorgedaan. Kolijnsplaat. De jaarlijksche collecte voor de armen, de zoogenaamde armenlijst, heeft dit jaar slechts vier gulden minder opgebracht dan 't vorige jaar, wel een bewijs, dat men zich hier, waar de drukkende om-t standigheden waarin de landbouw, en tengevolge daar van de geheele maatschappelijke toestand alhier, ver keert, zich maar al te zeer in steeds erger mate doen gevoelen, het lot der minderbedeelden wel aantrekt. Vlissingen. Het vervoer van Duitsche schapen over onze haven naar Engeland zal binnenkort worden her vat en alsdan op dezelfde wijze als in het voorjaar plaatshebben. De schapen zullen met speciale treinen en in voor het vervoer opzettelijk dienende waggons alhier worden aangevoerd en tot den tijd der ver scheping worden gestald in de daarvoor ingerichte •sheds" aan de eerste binnenhaven. Voor het transporteeren der schapen naar Engeland (Deptfort) is wederom gecontracteerd met de Konink lijke Nederlandsche Stoomboot-maatschappij te Amster dam, die, al naar behoefte, een of meer van hare stoomers voor dezen dienst zal beschikbaar stellen. Voorloopig zijn daarvoor aangewezen dezelfde booten die voor de vorige transporten werden gebezigd, name lijk het s.s. tMinerva", kapitein L. De Jong, en het s.s. »Mercurius"kapitein P. Van Dijk Blok. De •Minerva" komt hier het eerst. Men denkt op het laatst van dit of in het begin van het volgende jaar het vervoer te kunnen aanvangen. Te Vlissingen is Vrijdagavond een scheepmaker op het in aanbouw zijnde stoomschip »Bromo" van het tusschendek op de tunnel gevallen, en bekwam daardoor eene ernstige hoofdwonde. Hij werd per bran card naar het gasthuis vervoerd en verkeert niet buiten gevaar. De ongelukkige is na een zeer smartelijk lijden, Zondagavond aan de gevolgen van dien val overleden. Hij laat eene zwangere weduwe en vier kinderen on verzorgd achter. Het stoomschip »Bromo" te Vlissingen, inambouw voor de zRott. Lloyd" zal in den namiddag va i 24 dezer te water worden gelaten. Dertig schipbreukelingen van de »Scholten" zijn te New-York aangebracht met de »P. Caland". Onder de geredden bebooren 3 passagiers le klasse. De boerenknecht uit het dorpje Spijk, die het ongeluk met de »W. A. Scholten" meê beleefde en door de bemanning van de »Ebro", na drie kwartier in zee te hebben rondgedreven, werd opgehaald, heeft voor goed den lust verloren om na dit ongeval de reis naar Amerika te aanvaarden en blijft inwoner van Spijk. Op Pannekoek bij het Nieuwediep is gestrand bet Duitsche schip »Renown" met rijst voor Bremen. Van de equipage zijn 23 man gered. Daar de •Re nown" grootendeels onder water zit, waren de schip breukelingen in het bezaanswant gevlucht. Twee ver dronken. Drie zijn in het hospitaal ter verpleging op genomen. Alhoewel men het roodvonk op het eiland Tessel als geweken beschouwde, is die ziekte plotseling weer in een viertal gezinnen uitgebroken. Twee patiënten lijden daarenboven nog aan diphteritis. Het roodvonk heerscht nil reeds langer dan vier jaren achtereen op het eiland. Woensdagochtend waren eenige werklieden bezig om de brug, die over de Hillegommerbeek naar de kalkovens voert, af te breken. Eensklaps stortte het bovengedeelte indrie werklieden vielen in het water, twee werden spoedig gered, doch de derde geraakte tusschende vallende muren beklemd; gedurende ruim een uur werd, met inspanning van alle krachten, ge tracht hem uit zijn benarden toestand te redden, maar dit mocht niet gelukken. De ongelukkige, hoewel steeds zooveel mogelijk het hoofd boven water gehouden hebbende, werd later levenloos van onder de puinhoopen te voorschijn gebaald. LD) Te Bergen-op-Zoom, waar vóór eenige jaren het algemeen armbestuur is opgeheven en de aan die in stelling toebehoorende goederen verdeeld werden, is nu weder een algemeen armbestuur opgericht. Naar men zegt is te Rotterdam reeds voor 10,000 ingeschreven voor de nagelaten betrekkingen der slachtoffers van de ramp der >Scholten". Dr. Otte, uit Noord-Amerika, die vroeger gerui men tijd op Neerbosch vertoefde, is thans met zijne echtgenoote en ds. Tagg naar China afgereisd. Zij hebben op hunne reis door ons land bijna 2200 ontvangen voor een te stichten hospitaal te Amoy (China). Het hospitaal zal den naam ontvangen van Neerbosch-hospitaal. Wijl de kievit tot de nuttige vogels moet gere kend worden, is het treurig te zien, hoe hun aantal naar het schijnt al kleiner wordt en zulks wel ten gevolge van des vogelaars list, die, met de akte om wilsters te vangen in den zak, veel liever kievitten verschalkt, omdat zij zich gemakkelijker laten vangen, en ook omdat zij goed betaald worden. Voegt men daar nu bij de allerwrge plaats grijpende voorjaarsjacht op kievitseieren, dan verwondere men zich niet, dat deze vogels van jaar tot jaar in getal zeer verminderen. De volgende opmerking wordt gemaakt door een winkelier. De wet op maten en gewichten schrijft voor, dat ook de maten moeten voorzien zijn van een koperen plaatje, waarop de inhoud vermeld staat. Het gevaar van kopervergiftiging is vooral groot bij sla-olie, die in den winter veel gebruikt wordt. Het zou geheel zijn weggenomen, wanneer in plaats van koperen, beenen plaatjes op de maten mochten geplaatst worden. Volgens ingewonnen informatiën op het ijkkantoor, gedoogt de wet dit echter niet." (St.) In de bierbrouwerij der firma Ditmann en Sauer- liinder te Valkenburg is Vrijdag een waterreservoir, zwaar ongeveer 45,000 kilo, naar beneden gestort, in zijnen val nog twee reservoirs van eene aanzienlijke zwaarte medesleepende. Men vreest voor het instorten van de muren van het gebouw. Persoonlijke ongeluk ken hebben niet plaats gehad. Zaterdagavond ontstond er brand in eenen win kel van dameshoeden in de Nieuwsteeg te Hoorn, naast de pastorie der Luthersche gemeente. In dit dicht op- eengebouwde gedeelte der stad liet de brand zich ern stig aanzien, vooral toen ook de aangrenzende goede renwinkel werd aangetast. Gelukkig echter bleef door de goede hulp de brand tot die twee perceelen beperkt. Het Utr. Dbl. bevat de volgende mededeeling Den 6 en 7 December zijn te Utrecht zeer groote magnetische storingen opgeteekend. Ook heeft het, gelijk ik bij toeval vernam, den 7 te Amsterdam, wat zelden in de wintermaanden het geval is, geonweerd en in Friesland sterk. Ik houd mij zeer voor dergelijke berichten aanbe volen en zal op aanvraag formulieren verschaffen, die postvrij kunnen worden ingezonden. Buys Ballot. Bij den brand in de bekende menagerie van Barnum kwam ook de olifant Alice, de weduwe van Jumbo, om het leven. Bij eene onderzoeking van den maag van het reusachtige dier werden er 300 cent stukken, een zakmes, een beslagring van een stok, een stuk blik en een aantal kiezelsteenen in gevonden. In den Gemeenteraad te Dover werd besloten de Koningin te verzoeken, ten spoedigste maatregelen te nemen om de vuurschepen in het Kanaal in elec- trische verbinding met den wal te brengen. De nood zakelijkheid daarvan werd aangetoond naar aanleiding van het gebeurde met de »W. A. Scholten", binnen betrekkelijk korten afstand van het vuurschip van Goodwind8and. De laatste Australische post brengt de tijding, dat de stoomboot «Cheviot", op de vaart van Mel bourne naar Sidney, niet ver van eerstgenoemde haven vergaan is. Het schip liep op een rots en de storm was zoo hevig dat geen reddingboot het wrak naderen kon. Van de 60 personen werden slechts 24 gered. In den loop der maanden Augustus, September on October zijn aan het instituut-Pasteur 433 per sonen ingefint, waaronder 69 vreemdelingen. Daarvan in Augustus 154 (10 vreemdelingen), in September 140 (26 vreemdelingen) en in October 149 (23 vreemdelingen). Van de ingeënte personen zijn 12 overleden, waar van 6 in Augustus, 4 in September en 2 in October. Daaronder zijn twee patiënten die reeds tijdens de behandeling, dus vóór de inenting werkzaam kon zijn, overleden, en 1 die aan eene andere ziekte gestorven is. Te Pompeji is bij andere meikwaardige over blijfselen uit de oudheid o. a. ook opgegraven een brood, dat, hoewel achttien honderd jaren oud, en dus in den volsten zin van het woord »oudbakken" te noemen, nog in die mate eetbaar werd bevonden, dat men bet op een der vele feestelijkheden, die met het opgravingswerk vergezeld gingen, smakelijk ver orberd heeft. Geheel afgesloten van de lucht, had bet brood al dien tijd zijn kracht en voedzaamheid be houden. Te Parijs neemt het gebruik van samengeperste lucht als beweegkracht hoe langer zoo meer toe. Onder den grond ligt reeds 200 kilometer buizennet, die middellijnen hebben van 80 tot 300 millimeter. De maatschappij, die eene concessie heeft voor vijf jaren, heet, «Compagnie parisienne de l'air comprimé" en werkt met een kapitaal van 3 500,000 francs. Van een klein draaibankje tot de krachtigste werktuigen kunnen door die lucht gedreven worden. Men maakt er ook veel gebruik van voor electiische verlichting. In gevangenissen, zegt het Dgbl., dunkt ons, moest men het electrisch licht voortaan door de gevaDgenen zelf laten maken, door met handenarbeid lucht samen te persen. Als elk een uur per dag aan een wiel draait is dat niet te veel. Wij krijgen dan besparing van kolen, en H minder artikelen nadeelig voor den handel. Vele menschen vragen naar de bete-kenis van den naam Sadi. Is het een familie- of een voornaam 7 Is er een heer Sadi geweest Ziehier de waarheid: daar de heer Sadi Carnotals peter een oom gehad heeft, die een groot bewonderaar van den Perzischen Sadi, den dichter »der rozen" was, werd hij onder dien vreemden naam gedoopt. De familie Carnot is van Keltischen oorsprong, Carn beteekent in de Keltische taal «heilige steen". De oude Sheik Abon Naddara, die te Parijs woont, beweert dat de Arabieren de benoeming van den heer Sadi Carnot goedkeuren, omdat in hun taal Sadi •geluk" en Carnot >der eeuw" beteekent, waaruit voortvloeit dat Sadi Carnot »het geluk der eeuw" be teekent. Gelukkige voorteekens en die aan het repobli- keinsch Frankrijk vele scboone dagen beloven. Witte Afrikanen. Bij het denkbeeld, dat wij vormen van een Afrikaan, komt allereerst, dat zulk een persoon zwart is. Zebehr Pacba, de oudeslaven- koning van Midden-Afrika heeft onlangs, sprekende over de slavenlanden van den Witten Nijl, verhaald, dat bij Benhieh en Sakara nog wilde stammen van menschen wonen, die zoo blank vau huid zijn als Europeanen. Zij hebben lange zijdachtige haren en de mannen dragen baarden, die tot over de knie hangen. Ongelukkig zijn ze echter kanibalen menscheneters en verkoopen ze hun natuurgenooten geslacht bij 't pond uit. 's-Gravenhage. TWEEDE KAMER. Op hoofdstuk binnen), zaken is aangenomen met 45 tegen 12 stem men een amendement-Beelaerts, strekkende om geen inspecteur bij het geneeskundig staatstoezicht in Zee land aantestellen. Tegen de varkensziekten zullen maat regelen genomen worden op advies van eene commissie van deskundigen. Een amendement-Van Houtea om geen nieuwen hoogleeraar in de letteren te Leiden aantestellen is aangenomen met 36 tegen 21 stemmen. Parijs, 12 Dec. Ook Tirard heeft zijn mandaat tot Kabinetsvorming nedergelegd. De president der repu bliek zou thans Floquet uitnoodigen. Den heer H. J. Roskes te Goes. Onder dankzegging voor den gegeven wenk deelen wij u mede, dat we Vrijdagavond 11. besloten op de door u aangegeven wijze werkzaam te zullen zijn voor het verkrijgen van een schietbaan van rijkswege. Het bestuur der kader-vereeniging, W. TEMPERMAN Wz., Voorz. J. C. DE BUCK, Secretaris. PUBLICITEIT. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij een plaatsje in uw algemeen gelezen blad voor de volgende regelen: De afgeloopene week is eene zeer belangrijke voor de geschiedenis van ons land geweest. De geschied schrijvers hebben zeker reeds voor zich zelve aange stipt »30 November 1887 werd overal ten lande van de puien van het stadhuis of van vóór de deuren van het gemeentehuis den volke de publicatie van de inwer king treding der nieuwe Grondwet gedaan." Toch wordt het gewicht van eene dergelijke gebeur tenis nog heel weinig gevoeld. Grootendeels is dit zeker hieraan wel toe te schrijven, dat wij Hollanders over het algemeen kalm van aard zijn en politiseeren wij ook al eens, dit dan nog het liefst zoo bij den huiselijkeh haard of achter de kachel van uit de verte doen. Ia dien trant verstaan wij toch dikwijls zeer goed die kunsthet is dan vaak de moeite waard op te merken, hoe wij stad en laad weten te regeeren, hos

Goessche Courant | 1887 | | pagina 2